live

THURSDAY 1/19

Acme-Yoyodyne; DJ Teenage, 10 pm

Aladdin-Colin Meloy, Laura Veirs

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Ash St. Saloon-Under the Ash, Evelate, Hyperstar, Buck 90, 9:30 pm, $4

BC's American Saloon-Wax Museum Pandemonium, New Mexican Revolution

Berbati's Pan-Brandon Daniel, $5; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm, free (barside)

Dante's-Diamond Nights, The Kingdom, The Jacuzzi Bros., DJ Haul, 9:30 pm, free (must RSVP)

Doug Fir-Jasmine Ash, Michael Jodell, Susie Blue, Little Sue, 9 pm, $6

Duff's Garage-Stevi Marie & Jackson Road, Blue Lightning, 8 pm

Dunes-The Red Channels

Ground Kontrol-TRONix: Senor Frio, Dirty Panda, Heath, SciFiSol, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-Sea Weasels, Scrimshaw, Electric Melanoma, Reptilian Civilian, 9 pm

Holocene-Creeping Meatball, Narwhal, Ruby Starfruit, 9 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells-Tom May

Mississippi Pizza-p:ear Fundraiser: Jimmy Exodus & The Coming Apocalypse, Jean Garcia, Art Voyd, Jen Agosta, The Surly Millys, Sarah Dougher, 6:30, $5

Mississippi Studios-Strauss/Warschauer Duo, 7:30 pm, $10

Poor Richard's-Lynn Conover, Janet Julian

Red & Black Cafe-Hank Hirsh Quintet, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Graxxus, Face Pilot, Guyve

Red Sea-Live Hiphop

The Stein Haus-Haus Cats

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Kinda Kinks, Living Phoenix

Pure Country Gold AT TOWNE LOUNGE

Patrick from Pure Country Gold wrote to tell us about the kind of show "the Mercury fails to cover." It's a night of what Patrick calls "rootsy R&B-infused garage punk" featuring PCG along with the Love Drunks and Ape City R&B.

Twilight Cafe-Funkbuddy

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Cocktail Cabaret, 8 pm, $10

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

WOW Hall (Eugene)-Brandi Carlile, Tom Brosseau, 7:30 pm, $8-10

FRIDAY 1/20

2943 SE Salmon-Burns/Cogburn/Sielaff Trio, 9 pm, $5-10

Acme-Dryfoot, 7 pm, free; Wooden Nickle, The Shaky Hands, Mondo Hollywood, Puff Puff Give, 9 pm, $3

Ash St. Saloon-Joshua James, The Stood Ups, The All American Playboys, Cherry City Deadbeats, 9:30 pm, $5

Borders (Beaverton)-Rogue Bluegrass, 7 pm

Buffalo Gap-Brian Copeland Band, 9 pm

C-Bar-Bright Red Paper

Chinook Winds Casino-INXS, Marty Casey & Lovehammers

Crystal Ballroom-Slightly Stoopid, John Brown's Body, The Expendables, 8:30 pm, $17-20; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Geoff Byrd, Loni Rose, 9:30 pm, $8-10

Doug Fir-Swords, Lackthereof, Tom Heinl, 9 pm, $8-10; Rotate w/DJ Teenage, midnight-3 am, free

Dunes-DJ JD After-Party: Diamond Nights, DJ Nightschool, DJ JD

Edgefield-Jon Koonce All-Stars, Kate Mann, 7 pm, free

Hawthorne Theatre-Amber Pacific, Paramore, The Lashes, Kill Your Ex, 9 pm, $10

Show Me the Pink AT HOLOCENE

Local electro artists Show Me the Pink do the Le Tigre dance-party thing with lyrics about sex, politics, and bike ridin', backed by gothy punk guitar and a totally neo-B-52s steez. In the immortal words of Andrew WK, "When it's time to party, we will always party hard."
w/JD Samson's Lesbian Utopia, Swan Island

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; The Blacknotes w/Michael Jodell, 9:30 pm, $6

IWW Hall-Plan R, Clocked Bombs, Abnormals, Wolfgang Williams, The Punk Rock Faggots

Lincoln Hall, PSU-Obo Addy, 7:30 pm, $12-18

LV's Uptown-Dave Frishberg & Rebecca Kilgore

Mississippi Pizza-Voodoo BBQ, 6 pm; Whiskey Puppy, Mighty Ghosts of Heaven, 9pm

Mississippi Studios-Point Juncture, WA, Modernstate, 8 pm, $5

Multnomah Friends Meeting House-Jamie Stillway, 3 Leg Torso, 7:30 pm, $10-15

Night Light Lounge-The Criminal Justi System, 10 pm, free

Ninth Ave Public House-Jeannie Reno Band, 8:30 pm, free

Pala-Benjamin, Superfunkidiculous, Nomer, $5

Paris Theatre-The Altarboys, 01 Control, The Cynix, Noise Pollution, The Crossbones

PPAA-Irish & Ceili Dance w/Eddie Parente, Elizabeth Nicholson, Jim Chapman, 8 pm, $8-10

Rock Creek Tavern-Plumb Bob, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Five Bolt Main, Domeshots, Eye Lid Up, Livid Minds, Quandry, 7 pm, $8

Rose Garden-Toby Keith, 7:30 pm

Roseland-Sound Tribe Sector 9, Surrounded by Ninjas, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Sabala's Birthday: Dr. Theopolis

Slabtown-Higher Ground

Studio Ten-Fifty-Liv Warfield, DJ Gemo, 9:30 pm, $12

Sweet Oregon Grill-Los Cowtones, 7 pm

The City-Kalakoa, 10 pm

The Know-Johnny Punchclock, Shatterville, 9 pm

The Stein Haus-Evelate

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Basta, The Ax, Born Losers

Towne Lounge-The Conductor, Alaskus, $5

Twilight Cafe-Vindaloo, Zek, Rye Wire

Twin Paradox Cafe-Michael Sean Cummins, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm, free; Kitchen Syncopators, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Mitzi Zilka & The Green Dolphin Street Band

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-Reward System vs. The Phormula, Alliance vs. Undermind, The Kid Espi vs. Stupendous, Big Balou vs. DJ Pork Knuckles, 8:30 pm, $5

SATURDAY 1/21

Acme-Loch Lomond, John Weinland, 9 pm, $3

Aladdin-Emberghost, Falling Closer, Benevolent, Moderation, Blacklist 40

Alberta St. Pub-Anne Weiss, Dylan Thomas Vance, 8 pm, $8-12

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Artichoke-Dave Mullany, Open Mic, noon, free; George Chudacoff Benefit: Mary Flower, Kate Power, Steve Einhorn, Kelly Joe Phelps, 8 pm, $50

Ash St. Saloon-Filthy White Trash, 48 Thrills, Accidental Gun Death, Valid Effort, 9:45 pm, $6

Berbati's Pan-Hungry Mob w/I-Pro, Suckapunch, Rocket One, Soul Plasma, Manic D, Clockwerk, Anti-Crunk, DJ Spark, 9:30 pm, $8; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Borders (Bridgeport)-Centerline, 7 pm

Borders (Gresham)-Steve Hall Quintet, 7 pm

Borders (Vancouver)-Clear Daze, 7 pm

Brasserie Montmartre-Donny Osborne Trio

Chinook Winds Casino-INXS, Marty Casey & Lovehammers

Corner Saloon-Network

Dante's-Kleveland, The Jolenes, Black Horse, 9:30 pm, $6

Doug Fir-Lake Trout, Benzos, Viva K, 9 pm, $10-12; Knotty Disco w/DJs Mr MuMu, Barrett Paul, Disco Model, Michael Sharp, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-The Buckles

Dunes-Women on Earth, Earthan Sea, 51717, 10 pm; Dynasty: DJ L-Train, DJ Synthetic

Edgefield-Beliss, 7 pm, free

Fez-House of Cards Launch Party: Dirty Martini, Vagabond Opera, The Stolen Sweets, The Dickel Brothers, Let it Bee Gee, Amoree Lovell, 8 pm, $10

Food Hole-Ramallah, Death Before Dishonor, Embrace the End, It Prevails, To Fall Victim, 7 pm, $10

Goodfoot-Jackstraw, New Church Militia, $7

Hawthorne Theatre-Rookes Point, Illmaculate, The End AKA Mr. Mr., E. Major, Introspective, Owkwerdz, 9 pm, $8

Holocene-Troyden, Ramiro, DJs DiBiYoSi, Loki, N8Trak, Chad the Marinator, The Technician, Charlie Deep, 9 pm, $7

Imbibe-Joe McMurrian, 9:30 pm, $6

It's A Beautiful Pizza-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Jimmy Mak's-Linda Hornbuckle, 9 pm, $8

Kelly's Olympian-Straightedge Buddhist Strippers, Evelate

Kennedy School-Buds of May, 7 pm, free

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Billy Kennedy Band, 9:30 pm, $5

Liberty Hall-Menacer, Leech, Forced March, Consumption, Disneyland, Mouthwash Enema, $1

LV's Uptown-Dave Frishberg & Rebecca Kilgore

Mississippi Pizza-Miz Kitty's Parlour Winter Pageant: Timothy Scott, Steve Cheseborough, Whiskey Puppy, 7 pm, $13; Ellis, 10 pm, $8

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Mt. Hood Sports Arena-Band Fest, noon, $5

Music Millennium NW-Jeffrey Halford, 3 pm; Linda Lee Michelet, 5 pm

Paris Theatre-Necryptic, Word of Lies, Among the Decayed, Causnc & Eulogy

Poor Richard's-Left Hand Monkey Wrench

Rock Creek Tavern-Johnny B. Connolly Trio, 9 pm, free

Rock N Roll Pizza-Opticollide, Charlie Drown, Better Left Unsaid, Mindcell, 7 pm, $8

Sabala's Mt. Tabor-Opticollide, Charlie Brown, Mindcell, Better Left Unsaid, Leadface

Tonic-Jacuzzi Bros., Lozen, Under Mountains, John Rambo

Towne Lounge-Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, Handgun Bravado, The Soda Pop Kids

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Celilo, Isolade, The Sort-Ofs, 9 pm, $4

SUNDAY 1/22

Alberta St. Pub-The Kitchen Syncopators, Trashcan Joe, 8 pm

Andina Restaurant-Tracy Kim Trio, 7 pm

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Goblin Clever, Lunar Active, Titarius, 9:15 pm, $4

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Back To Back Cafe-Fraqtured: Sound, Dir:/TD, Atrocity Exhibition, 7 pm, $3

Baraka-Trashcan Joe

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

C-Bar-Straight to Kong

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom-92nd Birthday: Crackerbash, Lions of Batucada, Freak Mountain Ramblers, Heartless, Michael Dean Damron Band; Caves, Climber, Cheetah Forces, The Model, Hello Lobster, & more, free (Lola's)

Dante's-Bastard Sons of Johnny Cash, Moonshine Hangover, Jennifer Lynn, $10-12; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Duff's Garage-All-Star Blues

Dunes-The TunaHelpers

Edgefield-Johnny B. Connolly, 5 pm, free

Hawthorne Theatre-Nile, Hypocrisy, Soilent Green, Raging Speedhorn, Decapitated, With Passion, 8:30 pm, $18-20

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Brudda Walter, 6 pm

It's A Beautiful Pizza-The Urban Shaman Experience, 8 pm

Kaul Auditorium, Reed College-Hilliard Ensemble, 3 pm

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Mississippi Pizza-Tone Bent, 4:30 pm; Alia Farah, 7 pm

Mississippi Studios-Sonya Kitchell Band, 4 pm, $10; Jerry Joseph, Jeffrey Halford, 8 pm, $15

Mock Crest-David Francis Martin, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Muu Muu's-Sunday Chill w/Will West, 8 pm

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe-Open Mic, 8 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy, Jon Sokol, 4 pm, free

Roux-Steve Cheseborough, 10:30 am

The Stein Haus-Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tonic-Starry Starry Starry, Abigail Grush Group

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

MONDAY 1/23

Andina Restaurant-Sambafeat

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Destination Oblivion, Enchanted 4ST, Mortal Clay, 9 pm, $3

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchel Trio, 6 pm

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

East Chinatown Lounge-Auditory Sculpture w/Byronn Bain

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Laurena Marrone, 7 pm, free

Food Hole-Order of the Gash, Chevron, We Quit, Ferocious Eagle

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Chuck Warda

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Escape from Keyboard Island, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!-Triclops, 9:30 pm

The Stein Haus-Lloyd Jones

Tonic-DJ Matt Machine

Towne Lounge-Rob Scheps' Big Band, $5

Tube-Dead Bird, Under Mountains, 9:30 pm

White Eagle-Griffin, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)-Lake Trout, Benzos, Viva K

TUESDAY 1/24

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Adalord, Adam Smouse, Break as We Fall, 9:15 pm, free

Beale Street NW-New Iberians, 8 pm

Berbati's Pan-Nous Non Plus, Vagenius

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Bitter End-Open Mic, 7 pm; Songwriter Series w/Jeremy Serwer, 9 pm

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Rob Davis Duo

C-Bar-Pagan Jug Band

Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free

Dante's-Yawo, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Lightheaded, Giant Panda, Luminous Fog, 9 pm, $5

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Food Hole-31Knots, Wet Confetti

Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm

H2O Martini Bar-The Session: Open Mic, Live Improv Jazz, Urban Spoken Word, DJ OG 1, 8 pm, $5

Haven Coffee-Open Mic, 7 pm, free

Hawthorne Theatre-God Forbid, Sworn Enemy, Manntis, Cannae, 9 pm, $10-12

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9:30 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jackpot Records (Downtown)-The Gossip, 6 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Loveland-Rigor Mortis, Menacer, Among the Decayed, Funerot, 7 pm, $8

Mississippi Pizza- Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest-FACO, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Music Millennium NW-Leiahdorus, 5 pm; Wood Brothers, 7 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Sabala's Mt. Tabor-DJ Hopper

Sellwood Public House-Kinzel & Hyde, 6:30 pm, free

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Straightedge Buddhist Strippers, Black Market Babies, Decliners

Towne Lounge-The Chancers, $3

Tugboat-Klezmocracy Electric Band, 8:30 pm

Twilight Cafe-Eric Allen & friends

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free

WEDNESDAY 1/25

45th Street Pub-Open Mic

Acme-The Lingua Franca Project

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Nikki Jam & Rex Manning Day, Simpl, The Sea Weasels, Lazy Nation, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan-Stereovision, Solovox

Biddy McGraw's-Bob Soper

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Jon Koonce, 8 pm, free

Borders (Downtown)-Judith Owen, 7 pm

Brasserie Montmartre-Derek Sims Duo

Buffalo Gap-Tracy Klas, 9 pm

Crystal Ballroom-G Love & Special Sauce, 9 pm, $20

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-Wood Brothers, Recombinant Combo, 9 pm, $10

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Jo Haemer, 7 pm, free

Goodfoot-Manta, Groundscore, 9 pm, $4

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol-Snow Foxxes, DJ Moonchild, 9:30 pm, $3

Hawthorne Theatre-Open Mic, 9 pm, free

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

Holocene-The Kelley & Jason Show, Caught in Candy, 10 pm, $3

Imbibe-Manouche a Trois, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Fancy Pants, 6 pm, free; Josh Cole Band, 9 pm, free

Mississippi Pizza-SJ Tucker, Mia Nutick, Crystin Byrd, Kate Mann, 7 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie Houston's Box of Chocolates, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Red & Black Cafe-Shicky Gnarowitz, 8 pm

Roots Brewing-Stumptown Jug Thumpers, 8pm

Sabala's Mt. Tabor-The Black Jetts, The Money Changers, The Nightmares; Record Swap (Lounge)

Slabtown-Brian DeMarco, John McColley, Annie Vergnetti, 9 pm

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Reggae Dancehall

Towne Lounge-Crunchie, Pink Snowflakes, $3

Twilight Cafe-Funkbuddy Jam

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Mark Brown, Cocks in the Henhouse, 9 pm, free

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

Wonder Ballroom-The Gossip, Swan Island, Lovers, 9 pm, $10-12

WOW Hall (Eugene)-Hot Buttered Rum String Band, New Monsoon, 8:30 pm, $10-12

dj

THURSDAY 1/19

Apotheke-Dantronix

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Baraka-Browntempo

Basta's-DJs Derek Fisher, Theperfectcyn, 9 pm, free

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Fez-Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, free

Greek Cusina-House Call w/DJ Professor Stone, DJ Matt-e Starr (Minoan); DJ Brett, (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Elbow Room w/DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Porky's Pub-Booty: DJs ChootiQueer, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-Michael Dean Damron Band, Ashbury Park, The Freak Mountain Ramblers, DJ Savi, 3 pm, free

Saucebox-Troy Pierce, 10 pm, free

Tube-DJ KG

XV-The Remedy

FRIDAY 1/20

Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Berbati's Pan-Pure Impact w/Lil' Pete, DJ Scarface, DJ Bobby Terrell, DJs Tom & Zack, free; DJ P. Disco, 9 pm, free (barside)

Bettie Ford-DJ Evil One, $5

Beulahland-Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us

Boxxes-DJ Sam

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5; Hive DJs (Lounge)

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Wicked, DJ Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-DJ Moonchild, 9 pm, free

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Ravi, Mr. Romo, NoN, Nevermore, Derek Fisher, Perfect Cyn

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, DRM, Jugoe, 10 pm, free

Squeez-Erik Beats, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

XV-Nik Fury

SATURDAY 1/21

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo & DJ Evil One

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Colosso-DJ Hwy 7, 10 pm

Dynasty AT DUNES

Dunes' self-described "hott nu queer night," Dynasty, features the Fleshtone girls and friends DJing new wave, indie, and electro. Get yer nails done, get yer hair did, and go rock this shit. Anyway, everybody knows dancing makes you live longer.
w/DJs L-Train, Synthetic

DJ Tuesday

Eagles Lodge-Twilight Rummage Sale: DJ Nick, 5pm, $1

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina-Mestizo69, Flipsta, DJ Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: DJ Sigil, 9:30 pm, free

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Pala-Jaden, Sidestep, $5

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Roots Brewing-DJ Incognito, 9pm

Saucebox-Lovely w/DJs Derek Fisher, theperfectcyn, 10 pm, free

Tiger Bar-DJ Venom 33.3rd, Soil, Seoul Bro #1, Jammatron

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

XV-DJ Kez

SUNDAY 1/22

Acme-El Hefe Bastardo, 9 pm, free

Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)

Bettie Ford-Jayanta

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina-Industry Night

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-S.I.N. Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-Mr. Romo, 7 pm

Pala-Adam & Demetre, $1

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

MONDAY 1/23

Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Acme-Tigerstripes, 9 pm, free

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Dunes-Neighborhood DJ, free

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, free, 10 pm (Taverna)

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 6 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Porky's Pub-Porky Sausage w/DJs Entropy, Nancy Bear

Sabala's Mt. Tabor-DJ Dr. Decibel, Ramblin' John

Tiger Bar-Trickle Down Theory, $2

XV-SIN Night w/House DJs

TUESDAY 1/24

DJ MixMaster McFeely at Acme

We've totally written about Acme's God I Miss the Cold War night a million times before, but it's always hella fun. Tonight DJ Mixmaster McFeely spins the soundtrack hits of the '80s after Acme's screening of the 1985 classic Spies Like Us. Yakov Smirnov would be proud.

Bettie Ford-Mr. Strack

Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges: DJ bElo, Black Key, 10 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, free (Minoan)

Hal's-DJ Parasite w/Liz Halsey

Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-HOG w/DJ Hott Scott

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Pala-Ignite, 8 pm

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)

XV-Don't Hate w/Paula B

WEDNESDAY 1/25

Baraka-Wax Poetic

BC's American Saloon-Dj Squirl Soup

Bettie Ford-DJ Othertempo

Bitter End-Skoolyard, Redi Jedi

Devils Point-DJ S. Disco

Dunes-Gossip After-Party w/DJ Nightschool

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9 pm, free

Greek Cusina-DJs Paula B, Snackmaster, Riddim Ali, free (lounge)

Kelly's Olympian-Guest DJ

Matador-FauxReal, 10 pm, free

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Pix Patisserie (N)-PRA Night, 9 pm

Tiger Bar-Down Band, DJ Fader, Izm, Venom 33rd, Keith Schreiner, Derrick Sims, free

Viper Room-Wicked Wednesday w/DJ Wicked

XV-360 Vinyl Night