live

THURSDAY 1/26

Acme-The Janglies, 8 pm, free; DJ Teenage, 10 pm

Aladdin-Donna the Buffalo, Po' Girl

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Ash St. Saloon-The Friction Brothers, Branden Daniel & Friends w/Benefits, Dan Jones & The Squids, Opie, 9 pm, $4

Berbati's Pan-Visible Men, UHF, The Quags; The Incredible Kid, DJ Anjali, 9 pm (barside)

C-Bar-Meredith Brothers

Crystal Ballroom-Indigo Girls, three5human, 9 pm, $35

Dante's-Velabonz, Lovely, Western Aerial, Dirty Little Fingers, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Caves, The Dimes, The Gentry, DJ Armagidon, 9 pm, $6-8

Dunes-Enchanted 4ST, Anonym, We're from Japan!, free

Fez-Diverse, Macklemore, Soul Plasma, DJ Izm, 9 pm, $10

Gemini-Karaoke from Hell

Goodfoot-Ramblin' Rose, $6

Hawthorne Theatre-Zek, Popgun Pariahs, Curien, Cark, 9 pm, $6

Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene-Sounds Like Fun, Binary Dolls, Iretsu, 9 pm, free

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Kennedy School-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 7 pm, free

Kennedy School-Flat Mountain Girls, 7 pm, free; Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 7 pm, free

Laurelthirst-Celilo, 6 pm, free; Grasshoppah, The Millies, 9:30 pm, $4

Loveland-Ashes of May, Deal Victoria, Fall of Enosis, Remembering the Forgotten, Almost is Nothing, 7 pm, $6

Mississippi Pizza-Odon Soterias, 6 pm; Joe McMurrian, 9 pm

Paris Theatre-On the Last Day, Boys Don't Bleed, Turn Up Missing, $8

Poor Richard's-Brian DeMarco, 8 pm

Pshaw!-Andy Stokes

Red & Black Cafe-Tim Jensen & Company, 8 pm

Rock Creek Tavern-Open Mic w/Jon Sokol, 8 pm, free

Rock N Roll Pizza-Selah PR, Dropout Theory, 7 pm

Roots Brewing-Amy Bleu, Alan Bennett, Justin Stivers, Beliss, 8pm

Sabala's Mt. Tabor-The Altarboys, SuperEgo 99, Dirty Harriet, Blackmarket Babies, 8:30 pm, $2

Red Sea-Live Hiphop

Sellwood Public House-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Siam Society-Captain Dan's Pocket Jazz Trio, 8 pm, free

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

The Know-Rabbit, 9 pm

The Old Church-Third Angle New Music Ensemble, 8 pm, $20-25

Tiger Bar-Paula B.

Tonic-Caleb Coffey, 8 pm; Crunchie, Casketeers, Cherrie City Deadbeats

Towne Lounge-Minmae, Audrye Sessions, Alela Diane, $5

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Eric Lovre, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

FRIDAY 1/27

Acme-Dryfoot, 7 pm; DJ Sharon Needles, 9 pm

Aladdin-Scott Fisher Band, Justin Hopkings, Intervision 5, $8-10

Ash St. Saloon-Mira Flores, Glassine, Puma Frenzy, The Kinder Scale, 9:30 pm, $5

BC's American Saloon-Dry County Crooks, The Koozies

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Jim Wallace & Dive Bombers

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 6:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Bitter End-Kris Keegan, Russell Stafford, The Trampolines, Krista Herrington, 8 pm, $7

Blue Monk-Ben Darwish Trio

Boons Treasury-Stevi Marie & Jackson Road, 9 pm, free

Borders (Beaverton)-Centerline, 7 pm

Broderick Gallery-Piano Extravaganza: Syvoboda & Schubert, 8 pm

Buffalo Gap-Lander

Clinton Street Theater-Autistic Youth, Riot Cop, The Punk Group, The Raids, Bowel Movement, $6

Corner Saloon-Junkyard Dogs

Dante's-Circus Night: Heroes & Villains, MarchFourth, Myshkin's Ruby Warblers, New Mexican Revolution, 9:30 pm, $5

Doug Fir-Crosstide, Ester Drang, Climber, 9 pm, $10; Rotate w/DJ Teenage, midnight-3 am, free

Dunes-El Cerdo

Edgefield-Ron Hughes, 7 pm, free

Eliot Hall at Reed College-Mozart Concert, 8 pm, $10-15

Gemini-Tony Coleman

Green Room-Will West, 6 pm; Chuck Warda, Trea & The Suits, 9:30 pm

Grolla-Jim Soloway

Hawthorne Theatre-Second After, Pain Theory, In Memory, Mortal Clay, 9 pm, $8

Holocene-Fleshtone, 9 pm, $5

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Bad Dates, 9:30 pm, $6

Jackpot Records (Downtown)-Karl Blau, 6 pm

Kelly's Olympian-Metal Night

Loveland-Portugal. The Man, My American Heart, Versus the Mirror, Bryan Free, Turbo Perfecto, 7 pm, $8-10

LV's Uptown-Darrell Grant Duo

Mississippi Pizza-Sassparilla Jug Band, 6 pm; Go Gringo Go, 9 pm

Music Millennium NW-Imogen Heap, 8 pm

Paris Theatre-Atrocity, Exhibition, Extractor, Alan Park, Deterroform, Revolution Over Due, $8

Portsmouth Club-Uprite Dub Orchestra

Pshaw!-Happy Hour w/Eric Allen, Brian Lowe, Roots Revolution, Katt the Charming Lion

Red & Black Cafe-SJ Tucker, Mia Nutnick, Kate Mann, 8 pm

Rock N Roll Pizza-A Divided Dream, Aftermind, Subconscious, Kustem, It's Like Love

Roseland-Tony Yayo, Spider Loc, J Mack, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Detonators, Jesus Fucking Christ, Criminal Damage, Coldbringer

Someday-Nuclear Winter Formal: The Hunches, Hillstomp, DJ Thunder, DJ White Drugs, 8 pm, $10-20

The Know-Yes, Father, 9:15 pm

The Old Church-Third Angle New Music Ensemble, 8 pm, $20-25

Tonic-Westside Community Focus Benefit: The Del Toros, The Neins, SK & The Punk Ass Bitches, Howie & The Hotknives, 8 Foot Tender, Ditchliquor, The Dirty Lowdowns

Towne Lounge-The Prids, Desiderata, De La Serna, $5

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-Kenzie, The Ovulators, The Jet Jones, The Deleted Scenes, 7 pm, $5

SATURDAY 1/28

Acme-Yeltsin, Federali Part 2, Thong, 9 pm, $3

Aladdin-Alasdair Fraser, Natalie Haas

AudioCinema-Fireballs of Freedom, Nice Boys, Dark Skies

BC's American Saloon-The Cha Cha Show, White Trash Whiplash, Juke Joint Gamblers, 9:30 pm, $5

Beale Street NW-Lloyd Jones

Biddy McGraw's-Rogue Motel

Billy Reed's-Magic Matrix w/Kurt Green

Bitter End-Weathermaker, 9 pm, $4

Blue Monk-Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead, 7:30 pm, $20

Borders (Bridgeport)-Alexa Wiley, 7 pm

Borders (Gresham)-Centerline, 7 pm

Borders (Vancouver)-Lijie, 7 pm

Crystal Ballroom-The Upsidedown, The Shrills, Hypatia Lake, 9 pm, $5

Dante's-Imogen Heap, Zoe Keating, 9 pm, $13-15

Doug Fir-Sissyboy, DJ C-RE, DJ Jimme Jamma, 9 pm, $6; Knotty Disco w/DJs Mr. MuMu, Barrett Paul, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-Troublemakers

Edgefield-Michael Meanwhile, 7 pm, free

Empire Room-Daniel Noland Trio, 8 pm,

Gemini-Paul Delay

Hawthorne Theatre-The Clorox Girls, The Soda Pop Kids, The Ones, The Snot Rockettes, 9 pm, $8

Heathman Hotel-Linda Lee Michelet

Hotel Oregon-Greg Clarke, 7 pm, free

Imbibe-James Guffee, 9:30 pm, $7

It's A Beautiful Pizza-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown, 7:30 pm, $8

Kelly's Olympian-Avery Bell, Bees!

Laurelthirst-James Low, 6 pm, free; Hunger Mountain Boys, The Dickel Brothers, 9:30 pm, $5

Liberty Hall-The Accidental String Quartet, 7 pm, $5-10

Loveland-The Sweater Club

LV's Uptown-Belinda Underwood Trio

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Graham & The Crackers, 6 pm; Ocean 503, 9 pm

Mississippi Studios-Pete Krebs, Carmina Luna, 8 pm, $12

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW-Portugal. The Man, 1 pm; Milepost 40, 5 pm

Paragon-Clorox Girls, Phantom Lights, Brainhole, 10:30 pm, free

Paris Theatre-Convexion, J. Kranium, Silver Streck, Good Intention, PWT, $9

Produce Row-Quaker Gun, 9 pm, $5

Roseland-Cool Nutz, Quivah, Lil' Fats, Yung Fa Dell, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Jesus Fucking Christ, Menacer Deathsaw, Leper

The Excommunicate House-Oscillating Innards, God Willing, Lazy Magnet, blowupnihilist, Impregnable, The Sunken, 7:30 pm, $3

The Know-Stuporhero, Finesse, Yes Men, 9 pm

The Old Church-Candlelight Meditation Concert, 8 pm, $15

The Stein Haus-Bad Motor Scooter

Tiger Bar-Back to Reality: Hungry Mob, Rochell Hart, Turiya Autry, Darlene Solomon, DJ Venom 33 1/3, 10 pm

Tillicum Club-Kinzel & Hyde, 8 pm

Tonic-Plans vs. The Sea, Miss Ann Thrope, Grudas Mission, Strenus

Towne Lounge-Riffbrokers, The Quags, Young Sportsmen, $3

Valentine's-Skidmark

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Stephanie Schneiderman, Jaycob Van Auken, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Cherie Price

Wonder Ballroom-Hot Buttered Rum String Band, New Monsoon, 9 pm, $12.50

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-Mary Flower, Jerry & The Stagehogs, Matt Sonnenfelt & The Infamous 145s, The Strange Tones, 7 pm, $5-10

SUNDAY 1/29

Acme-Happy Hour w/Kieskagato, 8 pm, free; DJ Hefe Bastardo, 10 pm

Aladdin-Jorma Kaukonen, Barry Mitterhof

Andina Restaurant-Greg Wolfe

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Half Rounded Bastard File, Circles into Lines, Goddamn, 9:30 pm, $3

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Baraka-Trashcan Joe

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Duff's Garage-All-Star Blues

Edgefield-Sonny Hess, 5 pm, free

Hawthorne Theatre-Enchanted 4ST, Destructotron, The Sleepy People, Air Fortress, 9 pm, $6

Imbibe-The Right Reverend's Gospel Revue, 6 pm; Braddah Walter, 7 pm

It's A Beautiful Pizza-Portland Ragtime Society, 1 pm, free

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, 10 pm, $3

Liberty Hall-Electric Church Open Mic w/Roxx Religion, 1 pm, donation, All Ages

Loveland-Awakened, Few & Far Between, Dead by Sundown, The Death of Juliet, 7 pm, $6

Mississippi Pizza-Brian Spencer, Brenda Dickey, 4 pm; Cuba Ache, 7 pm; The Hunger Mountain Boys, 10 pm, $6

Mock Crest-Jason Pfau, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Muu Muu's-Sunday Chill w/Will West, 8 pm

Noir-Beat Poet Band, 8 pm, free

Paris Theatre-A Textbook Tragedy, $8

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe-Open Mic, 8 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy, Jon Sokol, 4 pm, free

Sabala's Mt. Tabor-Removal, The Freak Accident, Nut Brown

The Stein Haus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tonic-Drawback, 14 Ninjas, Hating Hilary, Houfarrlong

Towne Lounge-Habitforming, $5

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Tre, 8 pm, free

MONDAY 1/30

Andina Restaurant-Sambafeat

Arlene Schnitzer Concert Hall-Oregon Symphony

Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnalioa, 10 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield-Skip Van Kuske Diva Series w/Myshkin, 7 pm, free

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Chuck Warda

Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College-Miami String Quartet w/David Shifrin, 8 pm

Kells-Peter Yeates, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza-Julia Korena Band, Girls Say Yes, 7 pm

Mississippi Studios-Honeyboy Edwards, 7:30 pm, $15

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW-Athlete, 6 pm

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!-Triclops, 9:30 pm

Roseland-In Flames, Trivium, Devildriver, Zao, 7:45 pm, $18-20

The Stein Haus-Lloyd Jones

White Eagle-Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 1/31

40 Frames-Daniel Menche, 8 pm, $7

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-The Decliners, Anonym, Graxxus, 9:15 pm, free

Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm, free

Beale Street NW-New Iberians

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Jake Kot Duo

C-Bar-Pagan Jug Band

Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free

Doug Fir-The Mad Professor, Hurt Bird, 9 pm, $10-12

Duff's Garage-Keeter Stuart

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Haven Coffee-Open Mic, 7 pm, free

Imbibe-Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Peter Yeates

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

Moon & Sixpence-Kung Pao Chickens, free

Music Millennium NW-Mack AKA Jason Mackenroth, 6 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Roseland Grill-The Veronicas, October Fall, Jonas Brothers, 7 pm

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Arroyo, Diesto, Mack

Towne Lounge-Welsh Rabbit, Amber Voltaire, $3

Twilight Cafe-Eric Allen & friends

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)-Bradley Hathaway, Lightbreak, Chase, 8 pm, $5

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free

WEDNESDAY 2/1

45th Street Pub-Open Mic

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-The Dings, Soundboy, Amy Bleu, 9:30 pm, $3

Aura-Klezmocracy, 8 pm, free

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Mark Alan, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo

Buffalo Gap-Jay Nash, 9 pm, free

Crystal Ballroom-Of Montreal, DJ Jester the Filipino Fist, Grand Buffet, MGMT, 9 pm, $8-10; Marah, Adam & Dave's Bloodline 9 pm, $10-12 (Lola's)

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-Damien Jurado, Tara Jane O'Neil, 9 pm

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Rachel Taylor Brown, 7 pm, free

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Hawthorne Theatre-Open Mic, 9 pm, free

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Billy Kennedy Combo, 6 pm, free; Bad Dates, 9 pm, free

Mississippi Pizza-LKN, Take the Blame, Tandemnation, 7 pm, $3

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie Houston's Box of Chocolates, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Red & Black Cafe-Anne Phillip, 8 pm

Rock N Roll Pizza-A Fragile Shade

Sabala's Mt. Tabor-How to Destroy the Universe 5: F-Space, The Sixteens, Waldteufel, Synchronicity Frequency, Soriah, 8 pm, $5-15; Record Swap (Lounge)

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Towne Lounge-Kickball, Chevron, Animal Beard, $3

Twilight Cafe-Funkbuddy Jam

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Ground Control, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)-The Gossip, Numbers, The Ovulators, Ghostland Observatory, 8:30 pm, $8-10

dj

THURSDAY 1/26

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Baraka-Browntempo

BC's American Saloon-DJ Johnny Clash

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Jen Folker, 10 pm

Greek Cusina-House Call w/Rick Preston, DJ Matt-e Starr (Minoan); DJ Brett, Mestizo69 (Taverna)

Ground Kontrol-DJ-808, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

La Merde-DJ Monkeytek

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Noir-Aaron Okana, Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala-Liquid Thursday

Porky's Pub-Booty: DJ Sugar Bear, Puppet, Stormy, 9 pm, $3

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Savoy-DJ No. 3, free

Tube-DJ KG

FRIDAY 1/27

Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Berbati's Pan-Ill Waters Project: DJ TJ, DJ OG One, $10; DJ P. Disco, 9 pm, free (barside)

Bettie Ford-DJ Evil One, $5

Boxxes-DJ Sam

Crystal Ballroom-'80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5; DJ Moisti (Lounge)

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/DJ Rascue, DJ Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ DrewGroove

Noir-Gracious Diana, Ben, Ravi, 9 pm, free

Pala-DJ Simply Jeff, Sidesteps, $5

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Squeez-Erik Beats, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

Voodoo Lounge-Flave w/DJ Evil One

XV-DJ Belly, Superhappywax Dance Party, 10 pm, free

SATURDAY 1/28

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Berbati's Pan-Ambiance; King Fader, 9:30 pm, free (barside)

Bettie Ford-Gemo & DJ Evil One

Beulahland-DJ Parasite w/Stephan Williams

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Dunes-Iced Out: DJ $ew What, Ninjah, 11 pm

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Fez-Andaz w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $7

Greek Cusina-Mestizo69, Flipsta, DJ Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-DJ Sigil, 9:30 pm, free

Holocene-Double Down: DJ L-Train, $ew What, Harmony, 8 pm, $5

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Carrion, Uberlush, Zufall, 9 pm, $3

Pala-Guest DJs

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

XV-Hightower

SUNDAY 1/29

Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)

Bettie Ford-Jayanta

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina-Industry Night, DJ Rascue, Roomate w/Forrest Avery, Sad Mans Burd, Professor Stone

Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Red Sea-"Nice" Hip Hop & Rock Industry Night w/DJ Hightower, DJ ATM, L'Train, 10 pm, free

MONDAY 1/30

Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Beulahland-Monday Megamix Massive, 10 pm

Chances Sports Bar-Synthpop/Discohouse Dance Party w/Neighborhood DJ, free

Devils Point-DJ Addiction

Dunes-Blue Monday w/Neighborhood DJ, free

East Chinatown Lounge-iPod uPod

Imbibe-Happy Hour w/Solovox, 7 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Sabala's Mt. Tabor-DJ Dr. Decibel, Ramblin' John

Tiger Bar-DJ Makeout

Tonic-DJ Matt Machine

Tube-DJ Beyonda

XV-SIN Night w/House DJs

TUESDAY 1/31

Acme-DJ Yeah No

Bettie Ford-Mr. Strack

Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Boxxes-Flirt w/Cory

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges, 10 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Holocene-Throwback Tuesdays: DJs Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

Night Light Lounge-Laptop Lounge Collective, 9 pm, free

Produce Row-DJ K-Os, 9 pm, free

Sabala's Mt. Tabor-DJ Hopper

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool

XV-Don't Hate w/Paula B

WEDNESDAY 2/1

Acme-DJ Pretty in Black, DJ'Had, Bees!

Baraka-Wax Poetic

BC's American Saloon-DJ Squirl Soup, free

Bettie Ford-DJ Othertempo

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina-Naoh D & Ronin, Axiom w/MC Pupil, Grimlock (Taverna); DJ Wicked, MC Gainon, free (Minoan)

Ground Kontrol-DJ Moonchild, 9 pm, free

Holocene-Gaycation: DJs Automaton, Hotpants, Snowtiger, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Collin Store

Matador-FauxReal, 10 pm, free

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm

Produce Row-Open Mic, 9 pm, free

Tiger Bar-DJ Fader, Izm, 9 pm

Tonic-Level the Vibes, 9:30 pm, $0-3