Acme-Vanderbilt, lael a!, Branden Daniel, 9:30 pm, free


Ash St. Saloon-Godless, Necryptic, World of Lies, Leech, 9 pm, $4

Baraka-Dove Lewis Benefit: KNRK DJs Tim & Mike

Berbati's Pan-Filthy White Trash, Dirty Lowdowns, 48 Thrills, Jackmove, free

Biddy McGraw's-New Church Militia

Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few

Crystal Ballroom-The Academy is..., Panic! at the Disco, Acceptance, HelloGoodbye, 7 pm, $15

The Nethers
Based on their name, DC’s the Nethers might sound like a raw, pissed-off punk band with all lyrics, fashion, and instruments geared toward ’77 revivalism, but their actual trip couldn’t be further from that. Turn Low up a little louder, give New York’s Ida more direction, change Nick Drake into a woman and give him drums, and you’ve got Nethers in a nutshell. w/The Out Crowd, My Code Name is Blue

Doug Fir-Ashleigh Flynn, Sneakin' Out, James Low & The Wreck, Ashley Henry, 7:30 pm, $15-17

Duff's Garage-The Pleasure Seekers

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture w/Mic Crenshaw, 10:30 pm, free

Fez-Diggin' Deeper, Soul Plasma, The Blacknotes w/Siren's Echo, 9 pm, $7

Gemini-Karaoke from Hell

Goodfoot-Bad Dates, Left Handed Monkey Wrench, Acoustic Randall, $5

Grand Lodge-Greg Clarke

Green Room-So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol-TRONix: Let's Go Outside, Solenoid, 9 pm, free

Hawthorne Theatre-JGB, Melvin Seals, Big Island Shindig, Ramblin Rose, 9 pm, $16

Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene-Voxtrot, Kiss Me Deadly, We Are Wolves, 9 pm, $7

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Kennedy School-King Perkoff Band, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire Band, 6 pm; Little Sue, Lynn Conover, 9:30 pm, $3

Mississippi Pizza-Shicky Gnarowitz, 6 pm; Rachael Sage, Holly Figeroa, 9 pm, $10

Mississippi Studios-April Verch, 8 pm

Red & Black Cafe-Swamp Cactus, 8 pm

Rock Creek Tavern-Casey Neill

Rock N Roll Pizza-Pensive, Subconscious, 6 pm

Sabala's Mt. Tabor-The Briggs, Straitjacket

Sellwood Public House-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-The Classical Benny Goodman w/Michael Anderson, $20-30

Siam Society-Captain Dan's Pocket Jazz Trio, 8 pm, free

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

The Artistery-Run Chico Run, Johanna Kunin, Nate Ashley, 7 pm, $5

The Old Church-Charles Suniga, 7:30 pm, $15

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Schlong, Motherload, Lopez, 10 pm, $6

Towne Lounge-DMBQ, The King Cobra, ZZZ, Danava, 9:30 pm, $6-7

Viper Room-Lyle Ford, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Clark County, 8 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

Wonder Ballroom-NW Housing Alternatives Benefit: 3 Leg Torso, $30


15th Street Pub-48 Thrills, Bill's Children, 9 pm, $3

Abou Karim Restaurant-Jason Honl Trio

Acme-Dynasty w/Caught in Candy, L-Train, DJ Synthetic, 9 pm

Andina Restaurant-Condor

Ash St. Saloon-The Altar Boys, 800 Octane, Sledgeback, Drive, 9:30 pm, $5

Beale Street NW-Danny Hay Davis, noon; Lee Blake & The Snake Charmers

Berbati's Pan-Girlyman, Kimya Dawson, $10

Bitter End-Mars Retrieval Unit, The Sauce Policy, 9 pm, $5

Blue Monk-Shoehorn, Spoonman, 9 pm, $7

Boons Treasury-Sonny Hess Trio

Buffalo Gap-Jacob Merlin Band, 9 pm

C-Bar-Eliza Jane

Chinook Winds Casino-Engelbert Humperdinck, 8 pm, $20-35

Crystal Ballroom-Greyboy Allstars, 8 pm, $20-25; Nine Black Alps, Amusement Park on Fire, Silversun Pickups, 8 pm, $8-10 (Lola's); '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-The Bad Things, Vagabond Opera, Roaring Lions, 9:30 pm, $6

Doug Fir-Tristan Prettyman, Ben Taylor, Sera Cahoone, 9 pm, $10-12; Rotate w/DJ Cooley, midnight-3 am, free

Duff's Garage-Shorty & The Mustangs, 9 pm, $5

Dunes-Tall Birds, DJ Joe

Dutch House-Pinchers of Peril, 8 pm

Edgefield-Mary Flower, Lex Browning, 7 pm, free

Under Mountains
Under Mountains bring the sludge and bring the noise and bring the blast beats and create some kinda slow, heavy, dark avant-hardcore the likes of which haven't been seen since Gravity Records' early catalog. Prepare to have your ass handed back to you verily chewed up. Good band. w/Acre, Razors and Lasers

Green Room-Matt Vrba, Keegan Smith, 9:30 pm

Hawthorne Theatre-Relent for No One, Disseverence, Goddamn!, Gudgen, 9 pm, $8

Hollywood Theatre-Jamie Laval, Ashley Broder, 7:30 pm, $13-15

Holocene-Spankrock w/Alex XXXchange, Fearless Vampire Killers, 9 pm, $7

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 9:30 pm, $5

In Other Words-Charming Hostess, 7 pm

IWW Hall-Riot Cop, Forced March, Bottled Violence, Autistic Youth, 7 pm, $5

Kells-Grafton Street, 9:30 pm

Kelly's Olympian-Pillow Fight, A Gun that Shoots Knives

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Jamie Stillway Trio, Josh Cole Band, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza-The Djangophiles, 6 pm; Cross-Eyed Rosie, 9 pm

Mississippi Studios-Rachel Taylor Brown, Holcombe Waller, 8 pm, $10

Mock Crest-Rollie Tussing III, 9 pm

Outlaws-Monty Moss & The Broken Record Band

Paris Theatre-Rum Rebellion, Deadly Ultrasound, Noise Pollution, The Cynix, Total Chaos, Broken Bones, 6 pm

Portsmouth Club-Abandon Stage

Red & Black Cafe-The Godless Moravians, 5:30 pm

Red Room-Dark Skies, Dirty Pink

Rock Creek Tavern-Intervision 5

Rock N Roll Pizza-Green Carnation, Beyond the Embrace, Garuda's Mission, Stonecreep, Tallboy Shotgun, 7 pm

Rogue Ales Pub-Fez Fatale, 9 pm, free

Roots Brewing-Left Hand Monkey Wrench

Roseland Grill-Face Pilot, Garden of Eden, Livid Minds, Kapuda, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Green Carnation, Dynamite Club

Siam Society-Adam Hurst, 8 pm, free

The City-Kalakoa, 10 pm

The Know-Murder Wrapp Gang Bang

The Old Church-Deep in My Soul, 7:30 pm, $16

Tonic-Figurines, Spider Silk Dress, Kira & Kinder Spirits, Sky Scraper, 9:30 pm, $5

Towne Lounge-Clair de Lune, The Cops, System & Station

twilight cafe-Hogwash

Viper Room-Lyle Ford, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Flat Mountain Girls, 9:30 pm, $6

WOW Hall (Eugene)-Spoken, Dizmas, Manafest, Red, Until June, 6:30 pm, $10-12


Fox and Fables
AT 1324 SE 41st
Boise's Fox and Fables make pretty, experimental dance music comprised solely of keyboards and synth drums and finger tapping on an electric guitar. If that makes you think of Eddie "I've pickled myself with excess" Van Halen wanking away, just imagine VH's direct opposite and go with that. Yup. w/The Unicorn Feather, Fade 13, EmBROWNLOWe, Enchanted 4ST

Acme-Prime Meridian, Shaky Hands, Pocket Parade, 9 pm, $3

Aladdin-Pat McGee Band, Stephen Kellogg & The Sixers, Michael Tolcher

Artichoke-Dan Compton, Fran Slefer, Jim Chapman, noon, free

Ash St. Saloon-Charmparticles, Jonah, Jasmine Ash, 9:30 pm, $5

Baraka-Trashcan Joe

Beale Street NW-Ward Stroud Band

Berbati's Pan-She Wants Revenge, Astra Heights, Climber, 10 pm, $9.47

Biddy McGraw's-Power of County

Billy Reed's-Nobu Ozaki, Mark DiFlorio

Blue Monk-Farnell Newton, Marcus Reynolds

Boons Treasury-Intervision 5

Buffalo Gap-Sweetjuice, 9 pm

Chinook Winds Casino-Engelbert Humperdinck, 8 pm, $20-35

Cleveland & Failing-?Fact or Fiction, Tandemnation, 4:30 pm

Columbia Arts Center-Junior Symphony of Vancouver, 7:30 pm, $8-10

Corner Saloon-Network

Crystal Ballroom-Mounstrous, 8:15 pm, free (Lola's); Floater, Farcry, 9 pm, $12-14

Dante's-The Legendary Shack Shakers, Hillstomp, Cicada, 10 pm, $10-12

Devils Point-Fistful of Cash, The Clementines, 10 pm, $5

Doug Fir-Sky Cries Mary, The Bella Trio, DJ Anjali, 9 pm, $13-15; Knotty Disco w/DJs Barrett Paul, Mr. MuMu, midnight-3 am, $5-8

Duff's Garage-Whiskey Puppy, Lee Highway, 9 pm

Fez-The Accolades, Stairway Denied, 8:30 pm, $5

Food Hole-Blitzen Trapper, Wet Confetti, Pseudosix, $5

Goodfoot-Frank Wakefield Band w/ Jeff Smith & Co., $15

Grand Cafe-Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Grand Lodge-King Perkoff Band, 7 pm, free

Green Room-Debra Arlyn, 9 pm

Hawthorne Theatre-Kreator, Napalm Death, A Perfect Murder, Undying, 9 pm, $20

It's A Beautiful Pizza-Eli & Damian Blues, 6 pm, free

Jimmy Mak's-Mazel Tov Orchestra

Jolly Inn-Bad Goat

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-Grafton Street, 9:30 pm

Kelly's Olympian-The Cooks, BB Gun

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Billy Kennedy Band, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Urban Berbers, 6 pm; Athens Boys Choir, Katz, The Trykes, Heywood Wakefield, J Dellecave, Cuntessa the Crotch Puppeteer, 9 pm, $5-7

Mississippi Studios-The Sugar Beets, 8 pm; Taarka, 10 pm, $8

Mock Crest-Gothic Outhouse w/Heidi Hellbender, 9 pm

Mt. Hood Sports Arena-Band Fest, 5 pm, $5

Multnomah Arts Center-After Katrina Benefit, 5 pm

Music Millennium NW-Stephen Kellogg, Pat McGee, 1 pm

Paris Theatre-Burncell, Black Water Rising, Hatchet Diaries, Strenuus, Endless Rage, 7 pm

Portland Coffee House-Adam Hurst, 8 pm

Pshaw!-Roots Revolution w/Katt the Chanting Lion

Red & Black Cafe-Headless Human Clones, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Hyperthermia, Debris, Among the Decayed, Bedlam Massacre, Necryptic, 7 pm

Roots Brewing-Leigh Marble

Roseland-Andre Nickatina, Equipto, Cognito, Smoov-E, Mike Marshall, DJ Pause, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor-Western Aerial, Puma Frenzy, Negative 7, 9 pm, $6; Anders Magna, The Cancer Fags, TSR, Who Cares, 8 pm, free (lounge)

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-Hapa, 7:30 pm, $22-30

Slabtown-The Reds

St Philip Neri Catholic Church-American Greats, 8 pm, $10-18

Sweet Oregon Grill-New Iberians, 7 pm

The Artistery-Calvin Johnson, Karl Blau, A John Henry Memorial, Faerie Talk, 8 pm, $5

The Know-Guyve, Skyscraper, Autopilot, 9 pm

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Adult Contemporary, No-Fi Rebellion, Stalking Jane

Towne Lounge-Other Men My Age, Old Growth, Drunken Boat, 9 pm, $3

Valentine's-David & JP, 11:30 am

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Magnet, 9 pm, $8

Wilf's Piano Bar-Shelley Rudolph Trio

Wong's-DK Stewart & The DK4

WOW Hall (Eugene)-Opeth, Devil Driver, Dark Tranquility, Northwest Royale, 6:30 pm, $19-21


Aladdin-Shawn Mullins, Clay Cook

Andina Restaurant-Tracy Kim Trio, 7 pm

Ash St. Saloon-Teeming Masses, Echo Helstrom, The Ahs, Right On John, 9 pm, $4

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Billy Reed's-Cool Breeze, 8:30 pm, $5

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom-Captain Bogg & Salty, 3 pm, $5-13; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Duff's Garage-All-Star Blues

Edgefield-Johnny B. Connolly, 5 pm, free

Imbibe-Brudda Walter, 6 pm

It's A Beautiful Pizza-Gypsy Jazz, 8 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 4 pm; Lander, 7 pm

Mock Crest-Steve Cameron, Dave Mathis, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe-Open Mic, 8 pm

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

Rock N Roll Pizza-Nealist, Traumatize, Liquid Anthrax, 6 pm

Sabala's Mt. Tabor-Power of County, DJ Mr. Brown

The Old Church-Tom Grant, Valerie Day, 4 pm, $12-15

Tillicum Club-Mike Winkle, 6 pm

Tonic-Evelate, Rags to Riches, Buck 90, Under the Ash

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, 8 pm, free


Alberta St. Pub-Jackstraw, 6:30 pm, free

Andina Restaurant-Sambafeat

Ash St. Saloon-Open Mic, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Candlelight-D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Coffee Time-Adam Hurst, 8 pm

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnaloia, 9 pm

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-Electric Six, Every Move a Picture, Rock Kills Kid, 9 pm, $12

Edgefield-Skip vonKuske Diva Series w/Susie Blue, 7 pm, free

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Chuck Warda

Holocene-Ethan Rose, Unrecognizable Now, 8 pm, $4

Imbibe-Taarka String Trio, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Mississippi Pizza-Talisman, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!-Triclops, 9:30 pm

Roots Brewing-Amy Bleu & Friends

Street Roots Office-Michael Schott, Amy Bleu, Doriun, 8 pm, free

Towne Lounge-Marriage Records Showcase

White Eagle-Griffin, 8 pm, free


Aladdin-The Click Five

Alberta St. Pub-Happy Stars, 9:30 pm, free

Andina Restaurant-Toshi Onizuka Trio

Ash St. Saloon-King Friday, Duafa Project, Miles Before, 9:15 pm, free

Bar of the Gods-Acoustic Night, 10 pm, free

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Buffalo Gap-Craig Carothers, 6 pm

Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free

Duff's Garage-Dover Weinberg Quartet

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Fez-Lightheaded, 1773, Funk Plastic, DJ Kez, 9 pm, $5

Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe-James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Paul Brainard, Billy Kennedy, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest-KC Murphy, 8 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock Creek Tavern-Bluegrass Tuesdays, 7 pm, free

Tonic-Amber Voltaire, Hyperstar

Twilight Cafe-Eric Allen & friends

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free


45th Street Pub-Open Mic

Acme-Cadence, QB Eagles

Aladdin-David Wilcox

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Crazi Sister, Second After, Grandeurs of Delusion, 9:30 pm, $4

Aura-Rocktet, 8 pm, free

Beale Street NW-Conroy-DeBrie, 6 pm

Berbati's Pan-Unwritten Law, Fenix TX, As Fast As, 9:30 pm, $17.50-20

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Bitter End-Skoolyard, DJ Redi Jedi, 9 pm, free

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Mark Alan

Buffalo Gap-Tracy Klas, 9 pm

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm

Doug Fir-Lennon, Shannon Curfman, 9 pm, $10-12

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-John Reynolds Duo, 7 pm, free

Food Hole-Bullet Train to Vegas, ReadYellow, Haram, Circles into Lines

Goodfoot-Sonic Forum Showcase

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Hawthorne Theatre-Open Mic, 9 pm, free

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

Holocene-Sissyboy, DJ Jimme Jamma, DJ Anjali, 9 pm, $5

Imbibe-The Freaquent Flyers, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax-Hank Hirsh Quartet, 5 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Mississippi Pizza-Debra Arlyn Band, Casey Hurt, 7 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Porky's Pub-emBROWNLOWe, Advisory, Vulurines, 9:30 pm, $5

Pshaw!-Reggie Houston's Box of Chocolates, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock N Roll Pizza-Death by Stereo, 800 Octane, 2 Minute Hate, No Red Flags, Wolves Bound for Rome, 7 pm

The Artistery-The Watery Graves, A John Henry Memorial, Privacy, Thanksgiving, 8 pm, $4

The Old Church-Sara Richheimer, Carol Biel, noon, free

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Reggae Dancehall

Towne Lounge-Independent Publishing Resource Center Benefit: Mick Jaina, Horsefeathers, Ali Ippolito, John Vecchiarelli

Twilight Cafe-Funkbuddy Jams, 8 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Cotton Jenny, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Valerie Day, Steve Christofferson

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)-Oneida, Parchman Family, The Mood, 7 pm, $8-10



Apotheke-DJ van Dis, 8 pm

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Bar of the Gods-Atom 13, Homonym, 10 pm

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm


Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devils Point-DJ S. Disco, 9 pm, free

Greek Cusina-Iz & Diz, DJ Wicked, Sneakers, Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Mudai-40Z & Adderall w/Neighborhood DJ

Noir-Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Porky's Pub-Booty: DJ Puppet, Stormy, 9 pm, $3

Red Cap Garage-FSO DJ

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Roots Brewing-DJ I:Sight

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Savoy-DJ No. 3, free

Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, 6 pm

Tube-DJ KG


Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Beulahland-DJ DrewGroove

Boxxes-DJ Sam

Crush-DJ Stay in School

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devils Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-DJ Missnomer, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Time Lapse: Moonchild, 9:30 pm, free

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Noir-Mr. Mu Mu, Tony G, Derek Fisher, the perfect cyn, Kill Jill, 9 pm, $5

Pala-100% Groove Mercedes vs. Charlie Deep, $5

Rafael's-Fuck w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Red Cap Garage-Bump w/FSO DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Squeez-Erik Beats, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds


Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

C-Bar-DJ Polar

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Colosso-Red Robot Walking, 10 pm


East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina-White Rabbit: Joe Nasty, Ravi, Andrew Mataus, 11 pm, $5; Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: DJ Afrobot, 9:30 pm, free

Holocene-Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Carrion, Uberlush, Adamnation, 9 pm, $2

Pala-DJ Kem, Lil' Roj, $5

Portsmouth Club-DJ Slice

Red Cap Garage-DJ Blu

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Stumptown (Downtown)-Searching for My Lost Soul, noon

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard


Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)

Bettie Ford-Jayanta

Devils Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Gemini-DJ Rae

Greek Cusina-Industry Night

Holocene-Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-DJ Prove

Stumptown (Downtown)-DJ van Dis, 4 pm


Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Devils Point-DJ Caution

Duff's Garage-Zombo's Mondo Party

East Chinatown Lounge-iPod uPod

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tonic-DJ Matt Machine

DJ Nate C
DJ Nate C is AKA Nate Carson who wrote this issue's piece on psychedelic metal. He's AKA the guy from Nanotear Booking and AKA Nate from the great Point Line Plane. Other acts: Mood Ring is AKA members of Rollerball and the Front Machine is AKA ex-PLP. Nate's DJ skills alone are worth the two-buck cover. Wicka wicka wicked cheap.


Aalto Lounge-DJ No. 3, 10 pm

Acme-DJ Goro Goro, 9:30 pm

Billy Reed's-DJ Rising Sun, $2

Boxxes-Flirt w/Cory

Crush-DJ Wann, Alanna

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Holocene-Throwback Tuesdays: DJs Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Hott Scott

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Towne Lounge-Jackpot Records DJ Night, 9 pm, free

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom-Amber Martin, 8 pm, free (cafe)


Baraka-Wax Poetic

Bettie Ford-DJ Oso Fresh

Crush-Forge w/Nomad DJ, Blue Submarine, 9 pm

Devils Point-DJ S. Disco

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina-DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan)

Ground Kontrol-PinBrawl: Moonchild, 9:30 pm, free

Jolly Roger-All Hands on Deck, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Collin Store

Matador-FauxReal, 10 pm, free


Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-DJ Knowbiz

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm