Acme-Laura Gibson, Downpilot, 10 pm, $3

Aladdin-New Riders of the Purple Sage, Lewi Longmire Band

Alberta St. Pub-Erinn Williams, 7:30 pm

Ash St. Saloon-The Independents, 800 Octane, The Mediks, Off w/Their Heads, 9:30 pm, $5

Beale Street NW-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan-Trick Sensei, Circles into Lines, Precursor, Wayne Pernu & The Telling, 8 pm, $10

Biddy McGraw's-Will West, Bob Soper

Blue Monk-Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury-Justin Carroll, 8 pm, free

Buffalo Gap-Todd Purnick, 8 pm; Tony Furtado, 9 pm

Clyde's Prime Rib-Jim Mesi, Steve Bradley

The Robocop Kraus

Dance-punk five-piece the Robocop Kraus not only win points for referencing the totally awesome RoboCop but they also score huge for being German and sounding German and not being ashamed of their inner Dieter Sprockets. Bonus points: The drummer's name is Hans Christian Fuss. True! w/The Punk Group, Clorox Girls

Doug Fir-Jackie Greene, Leroy Bell & His Only Friends, 9 pm, $10-12

Duff's Garage-Stevie Marie

Dunes-Petals Like Bricks, Swimmers, The Manholes, 9 pm

Edgefield-Clontarf Ramblers, 7 pm, free

Fez-Two Vandals Lawncare, The Prescott Trumbos, Jasmine Ash, Gregory Miles Harris, 7 pm, $2; Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free

Food Hole-Ferocious Eagle, Roaring Lions, Mine 37, $3

Gemini-Karaoke from Hell

Green Room-So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol-TRONix: Cassette Science, Solenoid, DJ Brokenwindow, 9:30 pm, free

Halibuts-Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre-MCM Highway, Protoplanet, 300 Watt Lust, Aisle 3, 9 pm, $6

Heathman Hotel-Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene-The Morals, Ill Ease, The Red Channels, dj bj, 9 pm, free

Imbibe-Rollie Tussing, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax-Noah Peterson Trio, 8 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge-Country Battle of the Bands, 8 pm

Kells-Cronin Teirney, 9 pm

Kennedy School-Soul Search, 7 pm, free

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Little Sue Lynn Conover, 9 pm, $3

Loveland-Kill Your Ex, Sylvia, Holiday Unheard Of, 7 pm, $7

Mississippi Pizza-Mississippi Music Walk: Midnight Serenaders, 6 pm; Earl White String Band, 9 pm

Mock Crest-Claes of Blueprints, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's Tavern-Kenny Lee & The Sundowners' Open Jam

Music Millennium NW-Barry Sparks, 5 pm

Paris Theatre-Rabis, Escaton, Scratch

Red & Black Cafe-Adam Hurst Project, 8 pm

Rock Creek Tavern-Greg Clarke

Rock n Roll Pizza-Deicide, Vital Remains, Crematorium, World of Lies, Desolation, 7 pm

Roseland Grill-Barry Sparks, Ruby Red, Dealer, 8 pm, $7

Salty's on the Colombia-Patrick Burke

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Ironhead, Lopez, Money Changers

Towne Lounge-Rademacher, Junior Private Detective, Great Aunt Ida, 9 pm, $5

Viper Room-Lyle Ford, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Bonanza City, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band


Abou Karim Restaurant-Nancy King

Acme-Dryfoot, 7 pm; The Graves, Last of the Blacksmiths, Waxfire, 10 pm, $5

Aladdin-Darol Anger's Republic of Strings, Taarka Strings

Alberta St. Pub-Clampitt, Gaddis & Buck, 6:30 pm, free

Andina Restaurant-Condor

Artichoke-New Orleans Biodiesel Initiative Project Benefit, $10

Ash St. Saloon-Divining Rods, Dirty Lowdowns, Kleveland, 10 pm, $6

Beale Street NW-JR Sims & Texas Special

Biddy McGraw's-Billy Kennedy Happy Hour, 6:30 pm; Ashbury Park, 9:30 pm

Blue Monk-Fiction Junkies

Blue Parrot-Atypical Theme, Lucid

Boons Treasury-James Sasser Band

Buffalo Gap-Scotland Barr & The Slow Drags, 9 pm

Candlelight-Liv Warfield, 9:30 pm, free

Clyde's Prime Rib-Ocean 503

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-Pangaea Project Benefit: The Everyone Orchestra, Jazz Mandolin Project, Maktub/Soulive, MarchFourth Marching Band, Tony Furtado, 9 pm, $20-50; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Living Things, Diamond Nights, The Adored, 9:30 pm, $10

Doug Fir-Jamie Lidell, Jimmy Edgar, The Beauty w/JR Pella, Fogatron, Mark Weingarten, 9 pm, $12-13; Rumpus Room w/DJ No. 3, 12:30 am

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Hillstomp, The Devil Makers, Sugar Farm

Food Hole-Burning Room, Turboperfecto, Portugal. The Man, 7 pm

Gotham Building Tavern-Daniel Addy, AVIATORaerialdance, DJ Beyonda, 10:30 pm, $10-100

Green Room-Fez Fatale, Michael Rockstar, 9:30 pm, $5

Grolla-Eric Skye

Hawthorne Theatre-The Foundation, Shaydo, Fabulous Saturdays, Ill Waters, Mr. Relentless, DJ Puma, 9 pm, $15

Holocene-Once in the Sun, Vacuum Tree Head, The Guy Tyler Band, 9 pm, $5-20

Imbibe-Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Casey Neil, 9:30 pm, $6

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells-Tom May, 9:30 pm

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm

LV's Uptown-Darrell Grant & Dan Gildea

Mississippi Pizza-The Djangophiles, 6 pm; Melao de Cana, 9 pm

Mississippi Studios-Bob Malone, 8 pm, $10; Adam Levy, Scott Weddle, 9:30 pm, $10

Mock Crest-Rollie Tussing III, 9 pm

Montego Bay-Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Paris Theatre-Bastard Saint, Fragments of Kelly, Public Exile, Bloodkept Secret

Portsmouth Club-Frank Warren Band

Produce Row-Julie Martin & The Twilight Revolvers, $3

Pshaw!-Wayward Trio

Red & Black Cafe-The Godless Moravians, 5:30 pm; Felina, 8 pm

Rock Creek Tavern-Muddy Bottom Boys

Rock n Roll Pizza-Stairway Denied, Crazy Train, Fistful of Cash, 7 pm, $8

Roots Brewing-Cabezon, 8 pm

Roseland Grill-Garden of Eden, Shades of Grey, Pass Margo, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Freak Mountain Ramblers

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-Eleven Eyes, Sweeter Than the Day, 7:30 pm, $15-20

Slabtown-Jerry Garcia Birthday Band

Sweet Oregon Grill-Jon Koonce, 7 pm

The City-Kalakoa, 10 pm

The Know-Swimmers, Dagger of the Mind, 9 pm, free

Tillicum Club-Alan Benson Experience, 8 pm

Tonic-Comorra, Pillowfight, Downtown, Snowday Trip

Towne Lounge-Jon Langford's Ship & Pilot w/Sally Timms, Casey Dienel, 9:30 pm, $10-12

Valentine's-Bark, Hide & Horn, El Come Home

Wallbangers-Dueling Pianos

Wilf's Piano Bar-Tom Grant

Wonder Ballroom-Quasi, The Minders, 8 pm, $10

WOW Hall (Eugene)-No Looking Back, Station Wag, Speedshift, The Jet Jones, 7 pm, $5


Abou Karim Restaurant-Anandi & Vince Frates

Acme-Tony Smiley, El Toro, Andrew Field, 9 pm, $5

Alberta St. Pub-Hazz Hazz Hulu, 9:30 pm

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Artichoke-Aunt Lena, noon, free

Ash St. Saloon-Drats!!!, Nodding Tree Remedies, GingGang, Red Channels, 9:15 pm, $5

Baraka-Essential Ancient

Beale Street NW-Danny Hay Davis; Bob Hodges Benefit, noon

Berbati's Pan-Sexy Pants, Finger Bang City, La Cosa Nostra, DJ Automotion, $6

Biddy McGraw's-Rogue Motel

Billy Ray's-Brother's Flowerday

Blue Monk-Shelley Rudolph

Blue Parrot-Open Defiance

Boons Treasury-Red Rubber Band, 9 pm, free

Buffalo Gap-Trevor Ras, Justin Hopkins, 9 pm

Candlelight-Ken DeRouchie Band, 9:45 pm

Clyde's Prime Rib-Margo Tufo

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-Pangaea Project Benefit: The Everyone Orchestra, Jazz Mandolin Project, Maktub/Soulive, MarchFourth Marching Band, Tony Furtado, 9 pm, $20-50

Dante's-Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, The Soda Pop Kids, Levon Levan, 9:30 pm, $6

Doug Fir-The Prids, The Upsidedown, Pentecost Hotel, 9 pm, $6; Rumpus Room w/DJ Teenage, 12:30 am

Duff's Garage-Rose City Kings

Edgefield-Michael Jodell, 7 pm, free

Fez-Rich Man's Burden, Kieskagato, Seti, 9 pm, $6

Food Hole-Radiation 4, Cherem, Dead Unknown

Gemini-Soul Vaccination

Goodfoot-The Motet

Grand Cafe-Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room-Acoustic Minds, Krista Herring, Kirk Duncan, Anu, 9 pm, $5

Hawthorne Theatre-Say Anything, Pistolita, Slow Runner, Ela, 9 pm, $10-12

Imbibe-Run On Sentence, Shoeshine Blue, 9:30 pm, $5

Jimmy Mak's-Dan Balmer w/Gary Verace, Matt Wilson

Jolly Roger-Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kelly's Olympian-Drunken Prayer, No Good & The Hellfish

Laurelthirst-James Low, 6 pm; John Henry Band, 9:30 pm

Loveland-City Repair Benefit: Jujuba, Anjali, The Incredible Kid, Gypsy Caravan, David Starfire, $12

LV's Uptown-Jamie Stillway Trio

Mississippi Pizza-Miz Kitty's Parlour: Gallus Brothers, Portland Theatrical Society, Josh Cole & Curtis Alsobrook, Matthan Minister, Mark Nuismer, 7 pm, $13; The Telling, 10 pm

Mock Crest-Gothic Outhouse w/Heidi Hellbender, 9 pm

Mt. Hood Sports Arena-Band Fest, 5 pm, $5

Music Millennium NW-Sons of Champlin, Lydia Pense, 1 pm; Bob Malone, 5 pm

Paris Theatre-Pretty Flowers, Trace My Veins, Don't Trust Triston, Unhinged

Parkrose United Methodist-David's Harp Benefit: Michael Allen Harrison, 7 pm, $20

Portsmouth Club-Uprite Dub Orchestra

Produce Row-Impanema, $3

Red & Black Cafe-Samusson & Tomassi, 8 pm

Rock Creek Tavern-Brothers Jam

Rock n Roll Pizza-Kittie, Calico System, Inflikt, The Warriors, Burning Armada, 7 pm

Roots Brewing-Stumptown Jug Thumpers, Plus Underscore Orchestra

Roseland-Sons of Champlin, Lydia Pense, Cold Blood, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor-Rat City Riot, The Bloodclots, Bedlam Boys, My Life in Black & White


SMYRC-Spring Drag Show: Chance De Valmont, Jackson Pain & Co., Jinkx, 8 pm, $5-20

The Hutch-Fare Game Band, 9 pm

The Know-The Hacks, Slam Dunk, Junkface, 10 pm, free

The Stein Haus-Evelate, 9:30 pm

Tiger Bar-Braille, Animal Farm, Villageelliott, Manic-D, DJ Venom 33 1/3, 10 pm, $2

Tillicum Club-Alan Benson Experience, 8 pm

Tonic-Keegan Smith, 6 pm; Black Market Babies, The Decliners, Other Men My Age

Towne Lounge-Spice Tomb, Funny Pussy, DJ Puppet, 9 pm, $3

Twilight Cafe-Eric Allen & friends

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Dan Neal Band, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & friends

Wong's-DK Stewart & The DK4


Aladdin-What I Like About Jew

Alberta St. Pub-Gypsy Jazz Jam, 7 pm, free

Andina Restaurant-Greg Wolfe

Ash St. Saloon-Cootie Platoon, The Assault, Del Toros, Pretty Flowers, 9:30 pm, $5

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW-Gospel Lunch, 1 pm

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Clyde's Prime Rib-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Doug Fir-In Gowan Ring, Plants, Nick Castro, 9 pm, $10-12

Edgefield-Mary Flower, Jesse Withers, 7 pm, free

Ground Kontrol-Die Kapitalist Pig, Jesus Burger, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-J-Ritz, Prophessor Drew, Kevlar, DJ Knowbiz, Improv Logic, DJ Skroller, 9 pm, $6

It's A Beautiful Pizza-Peter Boesen, 6 pm

Kells-Peter Yeates

La Merde-Gypsy Jazz

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 4 pm; Emily Herring, 7 pm; Go Gringo Go, 9:30 pm

Mississippi Studios-Guy Davis, 8 pm, $25

Mock Crest-David Francis Martin, 8 pm

Birch Book (AKA In Gowan Ring)

Are you under 21? Do you like mellow, trippy-ass psyche-folk? Birch Book is the guy from In Gowan Ring and he's going all ages today before his big, bad 21-and-up show at the Doug Fir with Plants and Nick Castro. Have fun! Don't do drugs!

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Paris Theatre-Taang, Punk Rock 'n' Roll, Rapt Riot

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe-The Gallus Brothers, 8 pm

Reed College-Old Time Relijun

River Roadhouse-Sinner's Club Open Jam, 8 pm

The Stein Haus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tillicum Club-Mike Winkle, 6 pm

Tonic-Black Elk, Diesto, Lozen, Red Fang

Towne Lounge-Ape Shape, Golden Bears, Flies That Fight, $5

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, 8 pm, free


Alberta St. Pub-The Eric Stern Trio, 6:30 pm, free; Big Fish, 9 pm, free

Andina Restaurant-Sambafeat

Ash St. Saloon-Invisible Rockets, Bark, Hide & Horn, Last of the Blacksmiths, 9:30 pm, $3

Berbati's Pan-Kind of Like Spitting, Lamuria, The Draft, Wow & Flutter, $6

Biddy McGraw's-Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Colosso-Alan Hunter, A.G. Donnaloia, 9 pm

Crystal Ballroom-Portland Swing Dance, 8 pm, $6-8; Ex-Girl, The Punk Group, Enchanted 4ST, 9:30 pm, $8-10 (Lola's)

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-MarchFourth Marching Band, Solovox, 9 pm, $5

Imbibe-Essential Ancient, 8 pm

Jimmy Mak's-Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza-Ramblin' Jacks, 7 pm

Moon & Sixpence-Johnny B. Connolly, free

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam, 9 pm, $3

Towne Lounge-Field Notes, $3

Tube-Ghost to Falco/Argumentix, Snakes, DJ Nate C

White Eagle-Griffin, 8 pm, free


Aladdin-Sonya Kitchell

Andina Restaurant-Toshi Onizuka Trio

Ash St. Saloon-The Days, Camp3, Right Left Grande, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk-Habitat for Humanity Fundraiser: Ramsey's Groove Trio, 8:30 pm, $5

Candlelight-Reggie Houston's Earth Island Band, 9:30 pm, free

Crystal Ballroom-Pink Martini, MarchFourth Marching Band, 8 pm, $20-25

Dante's-Starantula, The Rectangles, 9 pm, $5

Duff's Garage-Dover Weinberg Quartet

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Eliot Hall at Reed College-Mozart in Vienna, 8 pm, free

Green Room-PDX Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe-James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Hanz Araki, Cary Novotny, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Ken's Place-Steve Cheseborough, 5 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

PIX-Ritchie Young, Ali Ippolite

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock Creek Tavern-Bluegrass Tuesdays, 7 pm, free

Rock n Roll Pizza-Project 86, August Burns Red, The Showdown, A Fragile Shade, The Burning Room

Sabala's Mt. Tabor-Ninja Academy, The Mormons

Sellwood Public House-Kinzel & Hyde, 6:30 pm, free

Shedd Institute for the Arts (Eugene)-Swang, 7:30 pm, $15-20

The Old Church-Trio Con Brio Copenhagen, 7:30 pm, $10-20

Towne Lounge-Meat Department

Valentine's-Formaldihyde Junkies, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wonder Ballroom-Eisley, Simon Dawes, Brighter, 8 pm, $12

WOW Hall (Eugene)-Dinosaur Jr., Priestess, Dan Jones & The Squids, 8:30 pm, $20-23

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free


45th Street Pub-Open Mic

Abou Karim Restaurant-Portland Jazz Singers

Acme-Wooden Nickle, Tenlons Fort, Vinyl by Tum-Tum, 9 pm, $2

Aladdin-Luka Bloom

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe-Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Midwest Dilemma, Colin Spring, Thread, Elk Lover, 9 pm, $4

Aura-Bill Athens Unit, 7:45 pm, free

Berbati's Pan-Louis Logic, Z-Man, Santotzin, Illmaculate, Ms. Su'ad, $7

Biddy McGraw's-Bob Soper

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Jon Koonce, 8 pm, free

Buffalo Gap-Brian Copeland Band

Crystal Ballroom-Pink Martini, Amelia, 8 pm, $20-25

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir-Wonk & Roll: Alan Singley & Pants Machine, Please Step Out of the Vehicle, The Retrofits, 9 pm, $8

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield-Scott Fisher, 7 pm, free

Food Hole-The Morals, The Case Worker, Bright Red Paper

Goodfoot-Grasshoppah, Seismic

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Heathman Hotel-David Michael Lee, 7 pm

Hollywood Theatre-Jandek, 7 pm, $15

Holocene-Sissyboy's Dolly vs. Bjork: Amber Martin, Holcombe Waller, Zebra, DJ C-Re, DJ Ghostoro, 9 pm, $5

Imbibe-The Freaquent Flyers, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax-KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells-Pat Buckley, 9 pm

Laurelthirst-Drunken Prayer, 6 pm, free; RCMP, Sassparilla, 9 pm, free

Mississippi Pizza-Jeremy Serwer, 7 pm

Mississippi Studios-Denison Witmer, Drew Grow, Laura Gibson, 8 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Noche-Misterioso, 6 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Pshaw!-Reggie Houston

Roseland-Morbid Angel, Behemoth, Krisiun, Despised Icon, 8 pm, $20-25

Sabala's Mt. Tabor-Deathline Int'l, Zonewire, !Go-Yo!, 9 pm, $10

Slabtown-Eric from Ashbury Park

The Old Church-Phyllis Ernsberger, Dorothy Bauer, noon, free

Tillicum Club-Norman Sylvester, 8 pm

El Ten Eleven

LA's El Ten Eleven are two buddies (Kristian Dunn and Tim Fogarty) who make dreamy, pulsing instrumentals (à la Tortoise) using only drums, a 1977 Carvin double-necked guitar/bass, and a shit-ton of effects pedals. Kickass. w/Loch Lomond, Parks & Recreation

Twilight Cafe-Funkbuddy Jam, 8 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Ladies Night w/Jasmine Ash, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm



Apotheke-DJ van Dis, 8 pm

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk


Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Crush-DJ Rain

Delta Cafe-DJ Honeybucket

Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

Greek Cusina-Demarkus Lewis, DJ Professor Stone, Matt E Starr (Minoan); King Fader, Diz Jockman (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Collin Store

La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm

Local.35-DJ Monkeytek, 6 pm

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Mudai-40Z & Adderall w/Neighborhood DJ

Noir-Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala-Liquid Thursday

DJ Beyonda

Dudes, I hear this all the time: "Everybody in Portland is a DJ and none of 'em actually know how to DJ. Except DJ Beyonda. Beyonda's totally world class." Seriously, all the time. w/Puppet, Stormy, MoRocca

Produce Row-Small Axe, $3

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube-DJ KG


Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Berbati's Pan-Pure Impact: DJs Scarface, Bobby Terrell, Tommy Gunns, free

Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Beulahland-The Art Thing

Boxxes-DJ Sam

Crush-DJ Stay in School

Delta Cafe-Live Forever w/Ricky Pang

Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew 5-Year Anniversary

Greek Cusina-Prince Paul, MC Bimos, Izm, ATM; Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Time Lapse: Umber Sleeping, Moonchild, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Sharon Needles

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Night Light Lounge-DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Nocturnal-Dance Party w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 8 pm, $5, all ages

Noir-Phonique, Pheek, 31Avas, Derek Fisher, the perfect cyn, Kill Jill, 9 pm, $5

Pala-Levente, Superfunkidiculous, $5

Rafael's-Fuck w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

White Eagle-Migration w/DJ Dave Allen, Pura Vida, 8 pm, $6


Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Chances Sports Bar-DJ DannyG, 10 pm

Colosso-DJ Hwy 7, 10 pm

Crush-Brain Candy w/Nomad DJ, Blue Submarine

Eagles Lodge-Night Owl Record Show w/Local DJs, 5 pm, $1

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina-Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Paula B, 9:30 pm, free

Holocene-Ingredients w/DJ Othertempo, 10 pm, free

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: Non, Onitako, Valence, 9 pm, $3


Pala-Paul Sparkes, Evan Alexander, Scott Keith

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-Lovely w/DJs Derek Fisher, the perfect cyn, 10 pm, free

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard


Berbati's Pan-Fetish Night; The Word w/Paula B (barside), DJ Gino, DJ Horrid

Bettie Ford-Jayanta

Blue Parrot-DJ Slice

Crystal Ballroom-Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Devil's Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina-Industry Night

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

The Nest Lounge-DJ Ben, 9 pm


Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Devil's Point-DJ Brooks

Duff's Garage-Zombo's Mondo Party

East Chinatown Lounge-iPod uPod

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tonic-DJ Matt Machine


Boxxes-Flirt w/Cory

Crush-DJ Wann

Devil's Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Fez-Angles w/o Edges: DJ Black Key, 10 pm, free

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Holocene-Throwback Tuesdays: Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Makeout

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ


Baraka-Wax Poetic

Bettie Ford-DJ Vera, 1 Train

Crush-Forge: Nomad DJ

Devil's Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez-Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina-DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan); SPL vs. Noah D, Roommate vs. Forrest Avery, Grimlock

Ground Kontrol-PinBrawl: Moonchild, 9:30 pm, free

Jolly Roger-All Hands on Deck w/DJ Adam Blake, Alicat, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-FauxReal, 10 pm, free

McFadden's-Hump Nite


Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-Big Fun, DJ Sappho

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm

Produce Row-Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Saucebox-Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic-Reggae Dancehall