THURSDAY 4/20

Abou Karim Restaurant-Anson Wright Duo

Acme-Chris Corbell, Per Se, Ali Ippolito, 9 pm, $3

Aladdin-Thomas Dolby

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Andina Restaurant-Gypsy Jazz Trio

Apotheke-paePDX: Fuse Factory, DJ Cloudburst, 9 pm, $5

Ash St. Saloon-Brainsic, Kapuda, Livid Minds, Selah PR, 9:30 pm, $5

Crystal Ballroom-Pink Martini, Corrina Repp, 8 pm, $20-25

Dante's-The Greenhornes, Willowz, The M's, Deathray Davies, 9:30 pm, $5

Doug Fir-The Books, P:ano, 9 pm, $12

Duff's Garage-The Pleasure Seekers

Fez-Vagabond Opera, The Stolen Sweets, 8 pm, $8

Goodfoot-Luminous Fog, Elemental Harmonics

Green Room-So Called Blues Band, 9 pm

Ground Kontrol-TRONix: Operation Mission, Air Fortress, 9:30 pm, free

Hawthorne Theatre-Rooney, Everybody Else, Leaving the Scene, 9 pm, $10

It's A Beautiful Pizza-Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge-Country Battle of the Bands, 8 pm

Kells-Culann's Hounds, 9 pm

Kelly's Olympian-Heady Nugs Crew

Kennedy School-Victor Johnson & friends, 7 pm, free

Mississippi Pizza-The Midnight Serenaders, 6 pm; The Daffodils, Kristin Allen-Zito, 9 pm

Mississippi Studios-Kaitlyn ni Donovan, John Vecchiarelli, John Weinland, 8 pm, $5

Paris Theatre-Surfcidal, King Pan, Everyday Profits

Pix Patisserie-Jonah the Giant Squid, 8 pm, free

Pshaw!-Wayward Trio

River Roadhouse-Bonobo Project, Dissonance, Puffer

Rock n Roll Pizza-Hoodstock Hiphop Night

Sabala's Mt. Tabor-Rick Emerson Listener Party

Salty's on the Colombia-Patrick Burke

Thunder Ranch Saloon-Lewi Longmire Band, 9 pm

Tillicum Club-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Crush Kill Destroy, Slack Jaw, Woke Up Falling

Towne Lounge-Nice Nice

Twilight Cafe-Spaceage Polymers

Viper Room-Lyle Ford, 7 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

White Eagle-Cocktail Cabaret, 8 pm, $10

Wilf's Piano Bar-Patrick Lamb Band

Wonder Ballroom-Kgotso African Cultural Arts Benefit: MLC Kids Marimba Band, Loveness Wesa, 7 pm, $12-15

FRIDAY 4/21

Abou Karim Restaurant-Anson Wright Trio

Aladdin-Bo Diddley

Alberta St. Pub-Clampitt, Gaddis & Buck, 6:30 pm, free

Ash St. Saloon-Basta!, Arroyo, American School of Warsaw, Green River Thrillers, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan-South, Something for Rockets, Margo & The Nuclear So & Sos, 9:30 pm, $10-12

Blue Monk-Wally Shoup, Tim DuRoche, Doug Theriault

Boons Treasury-Drunken Prayer, 9 pm, free

Buckman Arts Magnet Elementary-Buckman Art Show & Sell: Ed Bennett, Tony Pacini, 5 pm

Buffalo Gap-The Reds, 9 pm

Chinook Winds Casino-Cheap Trick, 8 pm, $30-45

Clyde's Prime Rib-Lloyd Jones

Coffee Lovers-Isabeau Waiau

Corner Saloon-Backlash

Crystal Ballroom-Pink Martini, Foghorn Stringband, 8 pm, $20-25; '80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Scott Fisher, Left Hand Smoke, Intervision 5, 9:30 pm, $7-8

Doug Fir-KBOO Benefit: Conjunto Alegre, Jujuba, DJ Anjali & The Incredible Kid, Just Like Goddesses Bellydance, 9 pm, $7-10; Rumpus Room w/DJ No. 3, 12:30 am

Dunes-We're from Japan!, Constants, Veggie Oil Schoolbus

Stovokor
AT FOOD HOLE
Hey nerrrd, can't get enough of those nerrrdy, interstellar Star Trek space fantasies? Stovokor is a band for nerds that plays metal songs sung in Klingon. You know you want it, nerd. Prepare to see the inside of my locker (and LIVE THERE FOREVER.) Prepare to be pants'ed in front of 9,200 hot laughing cheerleaders. Prepare to be gleaked on by jocks who have just eaten PILES of Funyons. Prepare to be spanked with moon rocks, you ridiculous nerd. w/Gargantula, Rabbits

Grolla-Eric Skye

Hawthorne Theatre-Kaddisfly, Mirrors, Brightwood & The Twitch, 9 pm, $8-10

Kells-Culann's Hounds, 9 pm

Kelly's Olympian-Metal Night

Laurelthirst-Reggie's Box of Chocolates, 6 pm; Little Joe Bluegrass Band, Trashcan Joe, 9:30 pm, $5

Lewis & Clark College-The Casual Lust, Dragging an Ox Through Water, Yes Oh Yes, 8 pm, free

LV's Uptown-Mary Flower

Mississippi Pizza-Voodoo BBQ, 6 pm; Rob Barteletti, 9 pm; Raindar, 11 pm

Mississippi Studios-Adrianne, Ter-Ra, 7:30 pm, $8; Miraflores, Chairman, 10 pm, $5

Multnomah Friends Meeting House-Everything but Misty River, 7:30 pm, $10

Night Light Lounge-The Criminal Justi System, 10 pm, free

Pala-James Curd, $5

Paris Theatre-Midnight Creeps, Sleezies

Portsmouth Club-Appetite for Deception

PPAA-Cul an Ti, 8 pm, $8-10

Produce Row-Whiskey Puppy, 9 pm, $3

Pshaw!-Meeno

Red & Black Cafe-Coles Whalen, Jasmine Ash, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza-300 Watt Lust, Negative 7, Zek, 7 pm

Roseland-Saves the Day, Circa Survive, Moneen, Down to Earth Approach, Climber, 8 pm, $15-18

Sabala's Mt. Tabor-Bible of the Devil, Dixie Witch, Black Elk, Rock Inferno, John Rambo

The Artistery-Thanksgiving, Mount Eerie, Metal, White Fang, John Krausbauer, 8 pm, $5

The City-Kalakoa, 10 pm

The Old Church-Portland Boychoir, Prelude, 7 pm

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-Ninja Academy, The Mormons, Junior Private Detective, Junk Face, 9 pm

Towne Lounge-The Neins w/Monica Nelson, The Bug Nasties, The Mothballs, The Luck, 9:30 pm, $3

Twilight Cafe-Shelly Dael Walker, Troop 237, Brent Amaker & The Rodeo, Wil-Ru

Village Ballroom-2112 Shooting Benefit: Freaky Chakra, Solovox, Dale the Nail, Mattie2k, C120, 9 pm, $5-5000

White Eagle-Nobody's Sweethearts, 5:30 pm, free; The Visible Men, Dept of Energy, 9:30 pm, $6

Wieden & Kennedy-fEARnoMUSIC Ensemble w/Mei Han, Randy Raine-Reusch, 7:30 pm, $10-15

SATURDAY 4/22

Abou Karim Restaurant-Tom Grant

Acme-Justin Ringle, Modernstate, Alan Singley & Pants Machine, Please Step Out of the Vehicle, 9 pm, $3

Aladdin-Live Wire!: Chuck Barris, Taylor Mali, Art Alexakis, Jessica Abel, Steve Almond, Stacy Bolt, Minus 5, 8 pm, $15-17

Alberta St. Pub-Chris Kennedy, Tom May, 7 pm, $10; Zephr, 9:30 pm, $7

Ash St. Saloon-Erlking, Rex Sole, Redshift, In Memory, 9:30 pm, $5

Baraka-Essential Ancient

Beale Street NW-Marty Henninger

Berbati's Pan-Pinback, Jade Shader, 9:30 pm, $13-15

Biddy McGraw's-Power of County

Billy Ray's-If If Was Was, Paulsen Rolls

Billy Reed's-Ken DeRouchie Band, free

Blue Monk-Dusty York Trio w/Michael York

Blue Parrot-Dannie Vickers, Joint Venture

Buckman Arts Magnet Elementary-Buckman Art Show & Sell: Courtney Von Drehle, Brothers of the Baladi, 1:30 pm

Chinook Winds Casino-Cheap Trick, 8 pm, $30-45

Crystal Ballroom-The Village Green, Stan McMahon Band, Monstrous, 9 pm, $6 (Lola's)

Dante's-Velabonz, The Mediam, 9:30 pm, $7-8

Doug Fir-Helio Sequence, Binary Dolls, Small Sails, 9 pm, $12; Rumpus Room w/DJ Teenage, 12:30 am

Fez-Sunshine Jones, Michael Sultan, Alden Brown, Ben & Ravi, Mate Mataus, Adam Wolfe, Cloudbreak, 10 pm, $15

Food Hole-Ear Venom, New Dark Age, Josh Hydeman, Nate Carson, Bird Costumes, 8 pm, $5

hawthorne theatre-Curien, 9 pm, $8

Kells-Culann's Hounds, 9 pm

Kelly's Olympian-Oblivian Seekers

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Jim Boyer Band, 9:30 pm, $5

Loveland-Serial Brothers, 9 pm, $7

Mississippi Pizza-Lorna Miller's Little Kids' Jamboree, 4 pm, $5/family; Anomalous Quintet, 6 pm; The Lights Out, Excuse Me Sir, 9 pm

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Music Millennium NW-Centerline, 5 pm

Pala-LTJ Bukem, MC Conrad, Keith Shreder, Nomer, 9 pm, $10

Paris Theatre-MindFall, Red Tape Ritual, Public Exile, Curien, Mon Frere

Portland Insight Meditation Center-Benjy Wertheimer, Steve Gorn, Michael Stirling, Jeffrey Kollwitz, Heather Wertheimer, 8 pm, $12-15

Portsmouth Club-Siren's Echo, The Blacknotes

Produce Row-Josh Cole Band, $3

Pshaw!-Meeno

Red & Black Cafe-Duckmandu, 8 pm, $5

Reed Chapel-Yellow Swans, Ghosting, Valet, Ilyas Ahmed, ...Worms, 9 pm, free, all ages

Richland-Show Me the Pink, Pinchers of Peril, Nicki Robo, Huh-Uh, Here Comes a Big Black Cloud, 7 pm

Rock Creek Tavern-Chuck & Dave Show, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza-Tragedy, 7 pm

Roseland-Kual & Yambao

Sabala's Mt. Tabor-The Panacea Society, Andre Stitt, Matt Cook w/Nequaquam Vacuum, Sardonik Cabbage, 9 pm, $5-15

Sellwood Park-Earth Day Fest: MarchFouth Marching Band, Lions of Batucada, Heroes & Villains, 2% Majesty, TranceLucid, Jujuba, Suckapunch, Luminous, Folkrum, Blue Moon Highway, Sprockettes, 10 am

Slabtown-Billies, Plow the Field

Smith Ballroom, PSU-Brazilian Carnaval & Dance Party, 8 pm, $4-10

The Builders and the Butchers
AT THE ARTISTERY
The Builders and the Butchers play un-amplified guitars, washboard, bass, mandolin, bells, accordion, xylophone, banjo, percussion, and vocals and are known to leave the stage one by one and play outside, sometimes walking down the street and going into neighboring businesses to play there. This would be really annoying if the band wasn't so amazing. w/These Days, On the Front Porch

The Old Church-Borromeo String Quartet, 10 am, $5

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-The Railers, Royal Houser, 12th of Never

Towne Lounge-Ducky Doolittle, 8 pm; Diamond Tuck & The Privates, Space Cretins, 10 pm, $6

Twilight Cafe-Jenny Sizzler, Stereo Vega

valetine's-Whip, Douglas Shephard, Matthew Hattie Hein

White Eagle-John Henry, Dan Kimbro, Tom Wunderlich, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Storm Large

Wonder Ballroom-Halix

SUNDAY 4/23

Agnes Flanagan Chapel at Lewis & Clark College-Lewis & Clark Orchestra, 8 pm, free

Aladdin-Family Path, 1 pm, $16-18

Alberta St. Pub-Victor Barnes, 5 pm, $6; Palatine Hill w/Beltine, 8 pm, free

Andina Restaurant-Tracy Kim Trio

Ash St. Saloon-Chris Merrill Band, Adam Smouse Band, Russell Stafford, 9:30 pm, $4

Augustana Lutheran Church-Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beulahland-Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's-Irish Music Open Jam

Blue Parrot-Battle of the Bands, 9 pm

Crystal Ballroom-John Butler Trio, Jeff Lang, 8 pm, $17-19; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola's)

Doug Fir-The Duke Spirit, 9 pm, $5

Duff's Garage-All-Star Blues Jam

Edgefield-Skip vonKuske Diva Series w/Lea Kruger, 7 pm, free

Food Hole-Paint it Black, 800 Octane, Loved Ones, Shook Ones, 7 pm, $7

Ground Kontrol-Weathermaker, Rocket Saw

Hawthorne Theatre-Accidental Gun Death, Ex Post Facto, The Royal Teats, 14 Ninjas, Erik Anarchy, 9 pm, $6

Kaul Auditorium, Reed College-Ethel, 3 pm; Mozart & Co., 7:30 pm, free

La Merde-Gypsy Jazz

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza-Trio Pan Dulce, 4 pm; Warren Floyd, 7 pm; Pachi Pamwe, 9:30 pm

Moon & Sixpence-Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW-Mara Stahl, 1 pm; Lanterna, 5 pm

Paragon Club-Bleached Flowers

Pshaw!-Chata Addy's Drum Jam, 8 pm

Rock n Roll Pizza-Women of Rock Showcase: Ruby Red, 8 pm, $6

Roseland-Blackalicious, Lifesavas, Fatlip w/Omni, Pigeon John, 8:30 pm, $18-20

The Old Church-Plelades Vocal Ensemble, 7 pm, $15

Tonic-Lovely Mess, Atterley, Division Day, Asphalt Thieves

Towne Lounge-Blue Skies for Black Hearts, Master/Slave, The Fast Computers, 9:30 pm, $5

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle-Open Mic w/John Vecchiarelli, Johnny Keener, 8 pm, free

Wonder Ballroom-Mates of State, Mecca Normal, Viva Voce, The Kingdom, 9 pm, $12

MONDAY 4/24

Dante's-Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir-The Stills, Raising the Fawn, 9 pm, $7

Hawthorne Theatre-The Receiving End of Sirens, I Am the Avalanche, Hit the Lights, As Tall as Lions, 9 pm, $10

Mississippi Pizza-Wiil-Ru, Troop 237, 7 pm

Pshaw!-Nada Ting

Roseland-Ryan Adams, 8 pm

Tiger Bar-Quim, Mattress, Sad Music for Happy Humans, 9 pm, $2

Towne Lounge-Wilderness, Parts & Labor, We're from Japan!, 9:30 pm, $6-7

tube-Gargantula, The Better to See You With, DJ Nate C

White Eagle-Griffin, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)-Maria Taylor, The Virginal Sound, Little Girl Big Spoon, 13 Ghost, 7:30 pm, $7-8

TUESDAY 4/25

Andina Restaurant-Toshi Onizuka

Ash St. Saloon-Case Study, The King Hen, The Duafa Project, 9:15 pm, free

Berbati's Pan-Hard-Fi, Crosstide, 9:30 pm, $12-14

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Crystal Ballroom-Crown City Rockers, 9 pm, $8-10 (Lola's)

Dante's-The Magic Numbers, Willy Mason, 9 pm, $10

Doug Fir-Dungen, 9 pm, $12.50-14

Edgefield-Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Fez-Ab Baars Quartet, 7 pm, $12-15

Food Hole-Bonedust, Snakes, Glamorous Pat

Green Room-Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Imbibe-James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Hanz Araki, Cary Novotny, 9 pm

It's A Beautiful Pizza-Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Mississippi Pizza-Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mississippi Studios-Toshi Reagon, 7:30 pm

Mock Crest-Jessie Rae, 8 pm

Nocturnal-Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza-Acoustic Songwriter Spotlight

Paris Theatre-Complete Control, The Krumbums, First Offensed, Influents

Pshaw!-Steve Smith's Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Red & Black Cafe-Matt Sheehy, Joe Wilson, 7 pm

Rock Creek Tavern-Bluegrass Tuesdays, 7 pm, free

Roseland-Shaggy 2 Dope, Blaze Ya Dead Homie, Subnoize Souljaz, Axe Murder Boys, 8 pm, $22.50-25

Sabala's Mt. Tabor-Priestess

Sellwood Public House-Kinzel & Hyde, 6:30 pm, free

Tonic-Demoralizer

Towne Lounge-Meat Department

White Eagle-Joe McMurrian's Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar-Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)-Rooney, The Lashes, Everybody Else, 8:30 pm, $10-12

Zach's Shack-Open Mic w/Grasshoppah, 10 pm, free

WEDNESDAY 4/26

45th Street Pub-Open Mic

Abou Karim Restaurant-Portland Jazz Singers w/Carol Joyce, Thea Enos, Mitzi Zilka

Acme-The Janglies, 8 pm; DJ Tigerstripes, 10 pm

Aladdin-Andreas Vollenweider

Alberta St. Pub-Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge-Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

All Saints Episcopal Church-Oregon Chamber Players Open Rehearsal, 8 pm, free

Amazon Cafe-Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant-Neftali Rivera

Ash St. Saloon-Seba, Steven Kattenbraker, Adalord, Ships to Roam, 9:30 pm, $4

Aura-Chris Gabriel, 7:30 pm, free

Berbati's Pan-Everton Blender & His Imperial Majestic Band, Abijah, Selector Cansaman, 9 pm, $13-17

Biddy McGraw's-Elizabeth Nicholson

Blue Monk-Lloyd Allen in the Mix

Boons Treasury-Mark Alan, 8 pm, free

Buffalo Gap-Brian Copeland, 9 pm

Crystal Ballroom-The David Grisman Quintet, 8 pm, $22-25

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm

Driftwood Tavern-Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes-Wet Confetti, Ho-Ag, Wooden Nickle, Dr. Royce, 9 pm, $3

Edgefield-National Flower, 7 pm, free

Fez-Wayne Horvitz, Mark O'Leary, Dylan Van Der Schyff, 7 pm, $10

Food Hole-Garland Ray Project, Viola Viedam, x/h, Mark Burden, 9 pm, $5

Goodfoot-The Down Band

Green Room-JDR, 9 pm

H2O Martini Bar-Matt Vrba, 6 pm

Holocene-PDX Film Festival Party: White Rainbow, 9 pm, $5

Imbibe-The Freaquent Flyers, 8 pm

It's A Beautiful Pizza-Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax-KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells-Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst-Drunken Prayer, 6 pm, free; David Reisch's Jihad, 9 pm, free

Loveland-The Empty, Day of Lions, Asphalt Thieves, Paper Mache, 7 pm, $8

Mississippi Pizza-Courtney Jones, 7 pm

Mississippi Studios-Wreckless Eric, Scott McCaughey, John Ramberg, 8 pm

Moon & Sixpence-Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge-Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Noche-Misterioso, 6 pm, free

Paola's-Ezra Meredith, 9 pm

Paris Theatre-Femme Fatality, Peach Cake

Poor Richard's-Open Mic w/Jon Self

Portland Art Museum-Misty River, 5:30 pm, $5-8

Produce Row-Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Pshaw!-Reggie Houston

Red & Black Cafe-Shicky Gnarowitz, 8 pm

Rock n Roll Pizza-Nural, Aphasia, The Panic Division, Kustem, Benevolent, LunarActive, 7 pm

Roseland-Yeah Yeah Yeahs, Blood on the Wall, 8 pm, $20

The Old Church-Three Sopranos, noon, free

Tillicum Club-Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge-The Conductor, Yeltsin, Alaskus, $5

Twilight Cafe-Funkbuddy Jam, 8 pm

Wallbangers-Dueling Pianos

You Say Party! We Say Die!
WONDER BALLROOM
You say "party!" We say "die!" "Party!" "Die!" "Party!" "Die!" You say "dance!" We say "punk!" "Dance!" "Punk!" "Dance!" "Punk!" We say "kinda generic and totally been done before by a million groups with cool haircuts"; you say "who cares! They're a fun-ass band to see live with great avant-disco/new wave beats, and they shriek like they mean it!" Fair enough. w/Pretty Girls Make Graves, the Joggers

White Eagle-Big E & John, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

Wired Coffee-Open Mic, 7 pm

DJ LISTINGS

THURSDAY 4/20

Apotheke-DJ van Dis, 8 pm

Backspace-Metronome: Microelectronic Funk

Baraka-Browntempo

Bettie Ford-DJ Yaz

Boxxes-DJ Sam

Chances-DJ DannyG, 10 pm

Crush-L Train

Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

Dunes-Kulturszene: 31Avas, M. Quiet

Greek Cusina-Demarkus Lewis, DJ Professor Stone, Matt E Starr (Minoan); King Fader, Diz Jockman (Taverna)

La Merde-DJ Monkeytek, 10 pm

Matador-DJ I Heart You, 10 pm, free

Mudai-Neighborhood DJ

Noir-DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala-420 Bigbud

Porky's Pub-Booty: DJs Sugar Bear, Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Produce Row-Small Axe

Ringler's Pub-DJ Savi, 10 pm, free

Saucebox-Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube-DJ KG

FRIDAY 4/21

Acme-Dryfoot, 7 pm; Wild Card: Max Voltage, DJ Puppet, Splendora, 10 pm, $5

Baraka-Solovox Synphony Orkestra, VJ Schmeejay

Bettie Ford-DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Beulahland-Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us

Blue Parrot-DJ Kash

Boxxes-DJ Sam

Chances-Shack Up! w/Neighborhood DJ

Crush-DJ Set It & Forget It, Cliche

Devil's Point-DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge-King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez-Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot-DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina-Body Call w/ DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Time Lapse: Moonchild, 9:30 pm, free

Audion (Matthew Dear) DJ set
AT HOLOCENE

Techno popstar Matthew Dear also gigs as Audion, creating smart, funky DJ sets where he conjures and weaves magic techno soundscapes like that stupid Disney movie where Mickey Mouse played a wizard. What was it called? Fantasia? Whatever. Who cares. Audion kicks that little corporate Nazi rat to the curb. w/Derek Fisher, the perfect cyn

Matador-DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

Noir-Oubilette, DJs Apocalypse, City Rocker

Ringler's Pub-DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Speakeasy Tavern-Shanghai Soul Club, 9 pm

Tube-Rock 'Em Sock 'Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern-Small Axe Sounds

SATURDAY 4/22

Aztec Willie's-Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford-Gemo

Bobby McGee's-Kevin Berry's Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes-DJ Dougalicious

Chances-DJ 1996 Olympics

Colosso-DJ No. 3, 10 pm

Crush-DJ Stay in School

Eagles Lodge-DJ Ferris

East Chinatown Lounge-DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina-Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol-Reagan-o-Mix: Sigil, 9:30 pm, free

Holocene-Double Down: DJs Harmony, $ew What, 8 pm, $5

Matador-DJ Moisti, 10 pm, free

Momo's-DJ Wicked, 10 pm, free

Noir-Dementia: James Stark, Non, DJ Deaddoll, $3

Ringler's Pub-DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex-DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox-Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube-Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern-DJ Mattbastard

SUNDAY 4/23

Berbati's Pan-The Word w/Paula B (barside)

Bettie Ford-Jayanta

Devil's Point-Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Dino's-Hustler's Sabbath: Sketchy B & Dino's Divas

Greek Cusina-Industry Night

Holocene-Cupcake: DJs Brit, Harmony, 4 pm, $5

Kelly's Olympian-DJ One Pump

Matador-DJ Donny Don't, 10 pm, free

Night Light Lounge-SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir-DJ Hypnogic

The Nest Lounge-DJ Ben, 9 pm

MONDAY 4/24

Aalto Lounge-DJ Maxamillion

Devil's Point-DJ Brooks

Duff's Garage-Zombo's Mondo Party

East Chinatown Lounge-iPod uPod

Greek Cusina-Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian-DJ Sars

Matador-DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's-Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tonic-DJ Matt Machine

Tube-DJ Nate C

TUESDAY 4/25

Boxxes-Flirt w/Cory

Crush-DJ Wann

Devil's Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-DJ Warlock

Egyptian Club-DJ Atomiton, 10 pm

Goodfoot-Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina-DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Holocene-Throwback Tuesdays: DJs Evil One, Sneakers, 9 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Hott Scott

Matador-DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai-DJ Be-1

The City-EZ Connection, Selector Johnny

Tube-No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

WEDNESDAY 4/26

Baraka-Wax Poetic

Bettie Ford-DJ Vera, 1 Train

Crush-Forge w/Nomad DJ, Blue Submarine, 9 pm

Devil's Point-DJ Kenoy

East Chinatown Lounge-A New Refutation w/St. John, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Greek Cusina-DJ Wicked, MC Gainon, (Minoan); SPL vs. Noah D, Roommate vs. Forrest Avery, Grimlock

Jolly Roger-All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Matador-FauxReal, 10 pm, free

Mudai-Relentless

Nocturnal-Tango Dancing, 7:30 pm, $5

Noir-DJ Naoki

Pala-Seth Hutton, free

Pix Patisserie-PRA Night, 9 pm

Red Cap Garage-DJs Beyonda, Dandylion, Stormy, Sol, 9 pm, $3-5

Saucebox-Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic-Reggae Dancehall