Live Music

THURSDAY 5/18

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Acme—Bark, Hide & Horn, Pentecost Hotel, 10 pm

Aladdin —Live Wire!: Stephen Malkmus, Robbie Fulks, El Cuadro Solo Flamenco, Peter Ames Carlin, Marc Acito, Hilary Carlip, 8 pm, $10-12

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amnesia Brewing Co.—Will West, Bob Soper, 8 pm

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Ash St. Saloon—Sauce Policy, Teeming Masses, Special Guests, 9:30 pm, $4

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan—The Fever, The Snuggle Ups, The Gentry, La Cosa Nostra, 9:30 pm, $8

Biddy McGraw's—New Church Militia

Blue Monk—Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury—Richard Day Reynolds, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Furtado

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Lyrics Born, Prefuse 73, Edan w/Dagha, 9 pm, $16-18

Dante's—The Bellrays, I Can Lick Any SOB in the House, The Divining Rods, Sugar Farm, 9:30 pm, $5

Doug Fir—Drats!!!, Sounds Like Fun, Junior Private Detective, 9 pm, $5

Duff's Garage—Ken Brian

East Chinatown Lounge—Missnomer 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Ron Hughes, 7 pm

Fez—Surfrider Foundation Benefit: American Roulette, Ramblin’ Rose, The Decliners, Bad Goat, DJs El Rubio, Stray, 8 pm, $10

Food Hole—Tractor Operator, Drew Danburry, Horsefeathers, Day of Lions

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Devin Phillips’ New Orleans Funk Project

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Sleeping Giant, Straightedge Buddhist Strippers, The Walphedamines, The Jack Inferno, 9 pm, $6

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Small Sails, Bright Red Paper, Seekonk, 9 pm, $5

Imbibe —Lance Grider Muzik, 9 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —Mitzi Zilka, 8 pm, $5

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kaul Auditorium, Reed College—Mark O’Connor’s Appalachia Waltz Trio, 7:30 pm, $5-30

Kells—Cronin Tierney, 9 pm

Kennedy School—Flat Mountain Girls, 7 pm

Laurelthirst—The Afterhour Players, Fancy Pants, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza—The Midnight Serenaders, 6 pm; The Goliards, 9 pm

Mississippi Studios—Robbie Fulks, Danny Barnes, 9:30 pm, $15

Mock Crest—Donna Jose, Open Mic, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Music Millennium NW —The Bellrays, 6 pm

Paris Theatre—The Ignorant, Bulletin for Your Head, Nuffsed

Poor Richards—John Bunzow

Pshaw!—Wayward Trio

Red & Black Cafe—Blue Cranes, 8 pm

Rock Creek Tavern—Kate Mann, 7 pm

Rock n Roll Pizza—Five Bolt Main, The Accident Experiment, Element Eighty, Shifft, In Memory, 7 pm

Roseland —Trapt, Shinedown, Mercy Fall, Halestorm, 8 pm, $18.50-20

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Slabtown—Open Mic, 8 pm

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tonic—Wurd, Footnote Legacy

Towne Lounge—New York Rifles, The Femurs, $3

Twilight Cafe—King Friday

Valentine’s—Cex Fucx, Oregon Artificial Limb Co, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Cocktail Cabaret, 8 pm, $10

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

FRIDAY 5/19

720 Club—PDX Metal Fest: Belial, Among The Decayed, Eulogy, Panzer God, Deathsaw, Ceremonial Castings, Necryptic, Maralgia, Mucas Membrain, The New Plague, Truculence, Desolation, Devour, Extirpatients, World of Lies, 6 pm, $15-20

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Aladdin —Music in Context: The Nature of Prodigy

Alberta St. Pub—Ipanemia, 6:30 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina—John Butler Trio

Ash St. Saloon—Tracii Guns, Dealers, Glass Heroes, 9:30 pm, $10

Baraka—Coolhand & Hotfoot

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; CBA Journey to Memphis

Berbati's Pan—12 Gauge Fuse, Opticollide, Syx, Miss Anne Thrope, $6; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Blue Monk—Devin Phillips & New Orleans Straight Ahead

Boons Treasury—T-Ray & The Shades, 9 pm

Buffalo Gap—Keegan Smith, 9 pm

Chinook Winds Casino—Jo Dee Messina, 8 pm, $30-50

Clyde's Prime Rib—Ocean 503

Corner Saloon—Hipwaiters

Crystal Ballroom—George Clinton & The Parliament Funkadelic, 9 pm, $22-25; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Mad Sin, Blackout Radio, Dead Man’s Hand, 9:30 pm, $10-12

Doug Fir—The Concretes, New Buffalo, 9 pm, $10-12; Rumpus Room w/DJ No. 3, 12:30 am

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Revival Revue, Hi-Fi Ramblers

Dunes—Pure Country Gold, Roaring Lions, 10 pm, free

Edgefield —Mark Alan, 7 pm

Gemini —Soul Vaccination

Green Room —Mystic Canyon, Will West, Bob Soper

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Jim Mesi

Hawthorne Theatre—The Prom: The Nice Boys, The Soda Pop Kids, The Cuts, Avenue Rose, 9 pm, $7

Heathman Hotel—Tall Jazz

Holocene—DJ Vadim’s One Self w/Yarah Bravo & Blu, Rum13, Ammoncontact, Alter Echo, DJ Jugoe, 9 pm, $7

Icky’s House—Giant Haystacks, Red Herring, Apeshit, 8 pm, $5

Imbibe —Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, 9:30 pm, $6

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Town Pants

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm

LV’s Uptown—Tom Wakeling Trio

McDonald Theatre (Eugene)—In Flames, Throwdown, Nevermore, Evergrey

Mississippi Pizza—Voodoo BBQ, 6 pm; Cross-Eyed Rosie, 9 pm

Mississippi Studios—David Jacobs-Strain, 7:30 pm, $12; Tracy Grammer, Jim Henry, 10 pm, $20

Mock Crest—Sneakin’ Out

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Monty's Tavern—The Big Package

Music Millennium Eastside—George Clinton, 6 pm

Music Millennium NW —Michelle Medler Quartet, 6 pm

Night Light Lounge—The Criminal Justi System, 10 pm, free

Noir—Oubliette, City Rocker, DJ Apocalypse, DJ Horrid

Outlaws—Sean Morey, 8 pm, $18.50

Paragon Club—Kontempt, After the Bombs, Deadly Ultra Sound, 10 pm

Paris Theatre—Peter & The Woods, The Inbred, Open Late Hell’s Holiday

Poor Richard’s—Josh Cole Band

PPAA—Ceili Dance w/Mike Beglan, Nancy Conescu, Alberta Street Ceili Band, 8 pm, $8-10

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—The Godless Moravians, 5:30 pm; Mashuq, 7:30 pm

Rock Creek Tavern—Greg Clarke Trio, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Love Hate Hero, The Smashup, Kill Radio, Stop Watch, Trauma, Muerte, Kill Your Ex, 6 pm

Roots Brewing—Crossroots, 9pm

Roseland —Tech N9ne, Big Krizz Kaliko, Kutt Calhoun, Critical Bill, Potluck, Cool Nutz, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Blacknotes, Copascrescent, Soul Plasma, Infinit, Flossy, 9:30 pm

Secret House Vineyards—Cowboy Junkies, Ryehollow, 7 pm

Slabtown—Higher Ground

Sweet Oregon Grill—Rick Welter Band, 7 pm

The Excommunicate House—The Rita, blowupnihilist, Oscillating Innards, The Sunken

The Old Church—Community Music Center Showcase, 7:30 pm, $10-15

Tillicum Club—Norman Sylvester, 8 pm

Tonic—Grieving Sun, Telomer Repair, Rezistor

Towne Lounge—Excepter, Orcrilim/Octis, The Punks, The Better to See You With, $7

Twilight Cafe—Wil-Ru, The Graze, Brent Amaker & the Rodeo

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Jennifer Lynn, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini Trio

Wonder Ballroom—Dead Prez, 9 pm, $12-15

WOW Hall (Eugene)—Winston Jarrett, Wadi Gad, Jahbandis Band, Jus Goodie, DJ Risingsun, 9 pm, $12-15

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 5/20

15th Street Pub—Roaring Lions, Pure Country Gold, Slowhawk, Hank Piece, 9 pm, $5

Abou Karim Restaurant—Annette Lowman Duo

Aladdin —Hot Buttered Rum String Band, Cross-Eyed Rosie

Alberta St. Pub—Vivid Curve, Reeble Jar, 9 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka Trio

Antonymous Gallery—Jes Grew 2: Ash Steward, Sean Croghan, Ms. Su’ad

Artichoke—Thad Beckman, noon

Ash St. Saloon—Drive, Matador, 9:30 pm, $5

Baraka—Essential Ancient

Beale Street NW —CBA Journey to Memphis

Berbati's Pan—Girls Rock ‘n’ Roll Camp Benefit: Kleveland, Arroyo, Digital Knife, SLEEPING NATIONS, $5

Bettie Ford—Rock n Roll Mamas Benefit, 7 pm, $25

Biddy McGraw's—National Flower

Billy Ray's—Palatine Hill

Black Cat Cafe—Luminous Fog, 6 pm

Blue Monk—Chris Mosley Trio

Boons Treasury—Ellen Whyte Trio, 9 pm

Buffalo GapScotland Barr and the Slow Drags, 9 pm

Chinook Winds Casino—Jo Dee Messina, 8 pm, $30-50

Clyde's Prime Rib—Sonny Hess & Lady Kat

Community Music Center—Play-a-Thon, 5 pm, free

Corner Saloon—Hipwaiters

Dante'sDerby, 44 Long, 20 Minute Loop, The Lonely Forest, 9:30 pm, $6

Doug Fir—31Knots, Pseudosix, Portugal. The Man, 9 pm, $7; Rumpus Room w/DJ Teenage, 12:30 am

Duff's Garage—Wheatfield

Dunes—Wildlife, Boys in the Coven, The Herms; Spring Bling w/DJ $ew What, Ninjah

Eagles Lodge—DJ Nick, 5 pm

Edgefield —Kevin Barber & The Happiness Boys, 7 pm

Food Hole—Pulse Emitter, Slowdanse, Argumentix, Adam Gnade

Gemini —Soul Vaccination

Goodfoot —Ramblin’ Rose

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Brandon Chandler & The Darren Johnson Project, 9:30 pm

Halibuts—Linda Hornbuckle

Hawthorne Theatre—A Boy & His Dog, Dan Hawthorne, Joe Taliq, 7 pm (balcony); Shy FX, The Bassist, Invid, Noah D, Ronin, Grimlock, DFT, Ryan Organ, Mecca, 9 pm, $10

Heathman Hotel—Beach Music

Imbibe —Xevi Nova, 9:30 pm, $6

Jasmine Tree—Phantom Lights, The Rectangles, Cafeteria Dance Fever

Jax —Sambafeat, 8 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Town Pants

Laurelthirst—Casey Neill & Norway Rats, 6 pm; Lynn Conover, Billy Kennedy, Jim Boyer Band, 9:30 pm, $5

LV’s Uptown—Dick Titterington Trio

Mississippi Pizza—Miz Kitty’s Parlour: Nann Alleman, David Lipkind, Ned the Geo-Wiz, KJ McElrath, The Jellyfish Chorus, Ruby Ruth & Yascha, Professor Carbunkle, 7 pm, $13; Emily Herring, 10 pm

Mississippi Studios—Wednesday Warblers, Ian McFeron, Colin Spring, 9:30 pm, $6

Mock Crest—Dakota Bob & The Business Man’s Blues Band, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —John Van Deusen & The Lonely Forest, 3 pm; National Flower, 5 pm

Noir—Dementia: Night of the Furies, DJ Non, Valence, $3

Paris Theatre—My Life in Black & White

Poor Richard’s—Blue Lightning

Produce Row —Phillip Guttman & Co., 9 pm, free

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—Beaten by Them, 8 pm, free

Rock Creek Tavern—The Feppo Brothers, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Kill on Sight, Tallboy Shotgun, Hyperthermia for Beloved, Across the Sun, 6 pm

SlabtownMy Favorite Everything, The Mellow Outs

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Artistery—Shac7 Benefit: The Prids, The Online Romance, Cadence, 8 pm, $5-10

The Hutch—Bridge, 9 pm

Tillicum Club—Norman Sylvester, 8 pm

TonicTHE AX, Tall Bird, Ela Fante

Towne Lounge—Cark, Virga, Andy Combs

Tugboat—Beliss, 10 pm

Twilight Cafe—Amy Blue, Neve

Urban Grind—Norman w/Lostine, 7 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Evan McDonnell, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Shelly Rudolph Trio

Wonder Ballroom—POD, Pillar, The Chariot Malene & Sons of Disaster, 8 pm, $16.50

WOW Hall (Eugene)—Mad Sin, Sawyer Family, The Casketeers, 7:30 pm, $10

SUNDAY 5/21

Acme—Shitting Glitter, emBROWNLOWe, Childhood Friends, DJ Boy, 8 pm, $5

Aladdin —ABC, 8 pm, $22-25

Alberta Art Hop—Red Rubber Band, 4:30 pm

Alberta St. Pub—Kitchen Syncopators

Andina Restaurant—Greg Wolfe

Ash St. Saloon—Adair Village, Salmon River Project, Gretta, Iame, DJ Atf, 9 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch, 1 pm

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Blue Monk—Post Road

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Community Music Center—Open House: Lions of Batucuda

Crystal Ballroom—Gary Ewing Benefit: Freak Mountain Family Band, Brothers of the Baladi, Steve Bradley, Wonder Tones, New Iberians, 8th Street Ensemble, and more, noon, $10; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir—The Weepies, Joe Brack, 9 pm, $12

Duff's Garage—All-Star Blues

Dunes—John Rambo, Roman Gabriel Todd’s Beast Rising Up Out of the Sea, Jacuzzi Bros, 9 pm

Edgefield —John Bunzow, 5 pm, free

Fez—William Parker Quartet, 8 pm, $15-18

Ground Kontrol—Bugs, 10 pm, free

Halibuts—Steve Bradley

Hawthorne Theatre—Beaten by Them, Tulasi, Fogatron, Aisle 3, 9 pm, $6

Imbibe —Hanz Araki & Cary Novotny, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Peter Boesen, 6 pm

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

La Merde—Gypsy Jazz

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

LV’s Uptown—Ted Clifford, 11 am

Mississippi Pizza—Rock ‘n’ Roll Camp for Girls Benefit: Skyler, King, Bluebird, 6:30 pm; The Sun Boat

Mock Crest—Jane & Scott Show, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Paris Theatre—MonFrere

Pshaw!—Chata Addy’s Drum Jam, 8 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Sara Sanders, 4 pm

Rock n Roll Pizza—Scars of Tomorrow, Sylvia, Six Bullets, Aftermind, Avery, 7 pm

The Old Church—Pamela Rae & The Brian Ward Trio

Tonic—Wadi Gad, Jahbandis Band, Jus Goodie

Towne Lounge—Ebb & Flow, Syphilis, $5

Unity Church of Portland—Hans Raj Hans, 7 pm, $15-50

Urban Wineworks—Kinvarra, 3 pm

White Eagle —Open Mic w/Alia Farah, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Lyrics Born, Three Blind Mics, The Phormula, The Alliance, 8:30 pm, $12-15

MONDAY 5/22

Alberta St. Pub—Trashcan Joe, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Candlelight —D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir—MarchFourth Marching Band, Solovox, 9 pm, $5

Edgefield —Skip Van Kuske Diva Series w/Beliss, 7 pm, free

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda

Imbibe —Zupa, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Five Euro Tip, 8 pm

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Loveland—Stretch Armstrong, First Blood, I Quit, Brutal Fight, The Mediam, 7 pm, $10

Mississippi Pizza—Bradley-Angle House Benefit, 7 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Merle Jagger, 6 pm

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Pshaw!—Nada Ting

Towne Lounge—Nik Freitas

Tube—Nut Brown, Telomere Repair, Concordia, DJ Nate C

Twilight Cafe—Open Mic w/ Eric Allen

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

Wilf's Piano Bar—Rebecca Kilgore

TUESDAY 5/23

AcmeNervous and the kid, Music Arcade, Shatterville, 10 pm

Aladdin —The Rocket Summer, Paramore Nightmare of You, Brandston

Alberta St. Pub—Danny Barnes, Jon Neufeld, 9:30 pm, $8

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Shannon Tower Band, Dead Americans, Pictured Windows, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Dante's—System & Station, Kieskagato, Southerly, Leviathan, 9 pm, $5

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Food Hole—Watusi Zombie, King Cobra, Likebana, Kastration

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Ground Kontrol—Meta Music: Affliction, 9:30 pm, $3

Hawthorne Theatre—Smoking Popes, Lovedrug, Broadways Calls, 9 pm, $12

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; The PBRchestra, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest—Nobody’s Sweethearts, 8 pm

Music Millennium NW —Erik Sutton, 7 pm

Nocturnal—Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!—Steve Smith’s Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock n Roll Pizza—Afroman, Sesame Street Gangsters, J-Kronic

Sabala's Mt. Tabor—Merle Jagger, Ashbury Park, Texecutioners, 9:30 pm; DJ Hopper, Paultimore, 9 pm (lounge)

Tonic—Black Top Demon, Six Gun, The Bedlam Boys

Towne Lounge—Meat Department

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Tech N9ne, Cool Nutz, Pot-Luck, Critical Bill, 7 pm, $20-25

WEDNESDAY 5/24

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers: Carolyn Joyce, Mizi Zilka, Sunny Cohen

Acme—GingGang, Obe’ Struba, 10 pm

Alberta St Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—The Vulturines, Advisory, Shivshark, Adam Gnade, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Country Teasers, The Hunches, Starantula, $8

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Blue Monk—Copacrescent

Boons Treasury—Paul Summers, 8 pm

Buffalo Gap—Adam & Kris

Centaur Guitar—Dr. Frank, Brandon Tussey, Eric Peabody, 7 pm

Dante's—Storm & The Balls, 10 pm, $5

Doug Fir—I Love You But I’ve Chosen Darkness, Rogers Sisters, 9 pm, $10

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Trevor Rasmssen, 7 pm

Fez—Acoustic May-Hem: Alia Farah & The Good Co., Autopilot, Pagan Jug Band, 7 pm, $5

Food Hole—Ghost to Falco, 2% Majesty, Argumentix, 9 pm, $5

Goodfoot —Weathermaker, J-Bird & The Magic Moments

Green Room —Stephen Ashbrook, 9pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Hawthorne Theatre—Open Mic, 8 pm, free

Heathman Hotel—David Michael Lee, 7 pm

Holocene—Famous Mysterious Actor Show: Callahan, Marconi & Kristine Levine, Shoehorn, Eric Scott, A Cautionary Tale, 8:45 pm, $8

Imbibe —The Freaquent Flyers, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Laurelthirst—Paul Brainard & friends, 9 pm, free

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola’s—Ezra Meredith, 9 pm

Paris Theatre—Lying in States

Poor Richards—Open Mic w/Jon Self

Portsmouth Club—Jam Band PDX

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Pshaw!—Reggie Houston

Sabala's Mt. Tabor—Vaudeville Trick Jam 2; DJ Mee’oww (lounge)

The Old Church—Duo Capriccio, noon, free

Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge—Lying in States, Tough & Lovely

Wallbangers —Dueling Pianos

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Tech N9ne, Cool Nutz, Pot-Luck, Critical Bill, 7 pm, $20-25

DJ Listings

THURSDAY 5/18

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Billy Ray's—Booty: DJs Puppet, Stormy, MoRocca, 9 pm, $3

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L-Train

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

Greek Cusina—King Fader, Diz Jockman (Taverna); Matt-E Star (Minoan)

Ground Kontrol—TRONix: Kittenz, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian—DJ His ‘n’ Hers

La Merde—DJ Monkeytek, 10 pm

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Nocturnal—Swing Dance w/DJs Mija Sanders, Stefan Durham, 8 pm, $6

Noir—Elbow Room: DJ Ravi, Scottie Soul, 9 pm, free

Pala—The Nod Factor w/DJ Keys, DJ Izm

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Roots Brewing—DJ I:Sight, 9pm

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

XV—Super Soul w/Crate Badgers

FRIDAY 5/19

Acme—Wildcard: Max Voltage, DJ Puppet, Splendora, 10 pm, $5

Bettie Ford—DJ Evil One, Mr. Strack, $5

Beulahland—Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—Shack Up! w/Neighborhood DJ

Crush —DJ Set It & Forget It

Delta Cafe—Arland+Akina

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

goodfoot —DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm

Greek Cusina—Body Call w/DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Pala—Progression w/Hi-May, Nooner, $5

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

XV—Nik Fury & ATM

SATURDAY 5/20

Acme—Stylus 503: Disco Model, Barrett Paul, DJ Stay in School, Andy Smith, 10 pm, $4

Adidas Heritage—DJ Copy, 3 pm

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Hwy 7, 10 pm

Crush —Bluchris

Devil’s Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, $3

Greek Cusina—Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Paula B, 10 pm, free

Holocene—Ramp Kickoff Party: M50, DJ Sappho, Senor Frio, SciFiSol, DJ Parklife, 9 pm, $5

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Pala—Josh Banks, Aaron Thomas, Andrew, $5

Rafael’s—Loaded: DJ DrewGroove

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Lovely w/DJs Derek Fisher, the perfect cyn, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

XV—Hightower

SUNDAY 5/21

Berbati's Pan—Fetish Night: Submarine Fleet, DJ Catalyst, Exotic Specticles

Bettie Ford—Jayanta

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Nocturnal—Swing Dance w/DJ Stefan Durham, 8 pm, $6

Noir—Sunday Sermon: Mr. Clean, Matt Rock, Scottie Soul

Pala—Chronic Earwax w/Adam & Demetre, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, Gravylegs, 8 pm (lounge)

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

XV—The Name Game w/Mumu

MONDAY 5/22

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

McFadden's—DJ Booker

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Tonic—Matt Machine

TUESDAY 5/23

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Pala—Community w/DJs Jon Cates, Michael Gabriel, Rainmaker

Produce Row —DJ K-OS

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—Don’t Hate w/Paula B

WEDNESDAY 5/24

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Crush —Forge: Nomad DJ, Adam Wolfe

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Greek Cusina—DJ Wicked, Gainon, 10 pm, $5

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Matador—FauxReal, 10 pm, free

McFadden's—DJ Venus, Leonetti, Tony Gordan

Mudai—Relentless

Noir—Naoki, +2DJs

Pala—Ignite w/Jason, free

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Red Cap Garage—Vas-O-Line: Amber Martin, DJs Beyonda, Stormy, Solomon, Dandylion, 9 pm, $3-5

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm