Live Music

THURSDAY 6/8

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Acme—CD Baby Doggie Benefit “Pugstock”: Sean Croghan, The Sort Ofs, Alan Singley, The Draft, Tre, C-Steps, Dan Mills, The Mez, 10 pm, $5

Aladdin —Glen Phillips, David Mead

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Borikuas Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Neutralboy, GoodYear, Splitting Seconds, The Ballistics, Drawback, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—The Walkmen, Mazarin, Sybris, 9:30 pm, $13.50-15

Biddy McGraw's—Jessie Young & The Night

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—Joe McMurrian, 8 pm

Buffalo Gap—Tony Smiley

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Dante's—The Liars, Apes, Rabbits, 9:30 pm, $5

Doug Fir—Jonah, Charmparticles, UHF, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—Missnomer 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —National Flower, 6 pm

Fez—Oxcart, Weathermaker, New Church Militia, 9 pm, $6; Invasion w/DJ Catalyst, 10 pm, free (lounge)

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Devin Phillips’ New Orleans Funk Project, $5

Green Room —So Called Blues Band

Ground Kontrol—TRONix: KaW / When Machines Dream, DJ Brokenwindow, 9:30pm, FREE

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—1090 Club, Quaker Gun, Boy Eats Drum Machine, Ever Changing Nomad, 9 pm, $6

Holocene—Beat Logic Version 1.0: Freaky Chakra, DJ Echoplex, 9 pm, free

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Rollie Tussing, Carrie Clark & The Lonesome Lovers, 8 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax —Sam Hirsh Trio, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Tom May, 9:30 pm

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm; Little Sue & Lynn Conover, 9:30 pm, $3

Loveland—He is Legend, The Fall of Troy, Showbread, Classic Case, 7 pm, $10-12

Mississippi Pizza—Mississippi Music Walk: Wild Thyme Irish Band, 6 pm; Go Gringo Go, DJ Cachacinja, 9 pm

Mock Crest—Donna Jose - open mic & jammin 8.30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Poor Richard’s—Lisa Miller & Her Kin

Pshaw!—Wayward Trio

Red & Black Cafe—Cartridge, 8 pm

Rock Creek Tavern—Ron Hughes, 7 pm

Rock n Roll Pizza—Axo Wrestling, Krazy K, Dij

Sabala's Mt. Tabor—Commander Cody, Moonshine Hangover

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Slabtown—Open Mic

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Old Church—New West Guitar Quartet, 7 pm, $5-15

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tonic—Design Drift Distance, Mistress & The Misters, Burlap, Sleepy Nation, $5

Towne Lounge—Dolorean, The Court & Spark, Holysons, 9:30 pm, $7

Twilight Cafe—Saint Hubbins

Voleur Restaurant—Chris Newman, 10 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Deep North, Less Than Hero, Lael Alderman, 8:30 pm, $4

Wonder Ballroom—The Streets, Lady Sovereign

WOW Hall (Eugene)—Kool Keith, Tash, Pirate Sygnl, Resident Anti-Hero, 8:30 pm, $15-18

FRIDAY 6/9

15th Street Pub—Trick Sensei

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Acme—ASKE: Viking Black Metal Night, 10 pm, free

Alberta St. Pub—Celilo, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—John Butler Trio, 8 pm

Ash St. Saloon—Drop Dead Legs, Appetite for Deception, Motorbreath, 13 Inches, 9 pm, $5

Beale Street NW —Cool Breeze

Berbati's Pan—Basta!, $5; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Shawn Hawkins & The Offenders, Hellbound Glory, Texecutioners

Blue Monk—Shelly Rudolph

Boons Treasury—John Bunzow, 9 pm

Borders (Vancouver)—Michael Davis Trio, 7 pm

Buffalo Gap—Eve’s Dilemma, The Dimes

Chinook Winds Casino—Don Rickles

Clyde's Prime Rib—Norman Sylvester

Corner Saloon—Backlash

Couch Gallery—CR Avery Band, Miraflores, 9 pm, $5

Crystal Ballroom—Eagles of Death Metal, 9 pm, $9.47; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Hell’s Belles, Kleveland, Pretty Monster, 9:30 pm, $12-15

Doug Fir—Kool Keith, Tash, Pirate Sygnl, 9 pm, $13-15

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Jon Koonce & The Gas Hogs

Edgefield —Greg Clarke, 7 pm

Food Hole—Eighty Four

Green Room —Jacob Merlin, Cheryl B. Engelhardt, 9 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Steve Bradley

Hawthorne Theatre—Impaled, Ghoul, Funerot, Poser Disposer, Spring Break, Tormentum, 9 pm, $15; Anu, 7 pm, free (balcony)

Holocene—MC Spank Rock, Devlin & Darko, Low B, Pase Rock, DJ Nightschool, 9:30 pm, $10

Imbibe —Happy Hour w/Little Sue, 6 pm; Bingo Dream Band, 9:30 pm

Jax —Hank Hirsh Quartet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Patrick Lamb Band

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Drunken Prayer, The Conniptions, 9:30 pm, $5

Mac's Place—Captain Cody & His Lost Planet Airmen, $10-12

Mississippi Pizza—The Djangophiles, 6 pm; Virginia Lopez & Melao, 9 pm

Mississippi Studios—John Vecchiarelli, Rachel Taylor Brown, Chris Robley, 9 pm, $10

Mock Crest—Rollie Tussing III, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —The Glasses, 5 pm

Pala—Hisham Samawi, Evan Alexander, Joel Esterline, $8

Paris Theatre—Bristle, The Slashers, Ether Circus, Valid Effort, $8

PGE Park—Rose Festival Concert at the Park, 7 pm, $10-15

Poor Richard’s—Left Hand Monkey Wrench

Produce Row —Quality Name Brand

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—Vatara, 8 pm

Rock Creek Tavern—T-Ray & The Shades, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Subconscious, 6 pm

Roots Brewing—__ Orkestra, 7 pm

Roseland —DJ Quik & Band, Mitchy Slick, J. Mack, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Reeble Jar, Bodhi Busick

Slabtown—The Reds

Sweet Oregon Grill—Conroy-DeBrie, 7 pm

Tillicum Club—Alan Benson Experience, 8 pm

Tonic—Kilauea, The Mass, Diesto, The Jokes, Cellar Door, $7

Towne Lounge—The Purrs, Go Fever, Brent & Lance, Stuart Valentine, $5

Voleur Restaurant—Amy Bleu, Ne’ve, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Flat Mountain Girls, 9:30 pm, $6

WOW Hall (Eugene)—Aerodrone, Youth Day Subculture, The Virginal Sound, Little Girl Big Spoon, 7 pm, $5

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 6/10

Abou Karim Restaurant—Cam & Jack Newton

Acme—Yeltsin, Reverse Dotty, The Candy Cane Shivs, Bees,10 pm

Aladdin —Donovan Frankenreiter

Alberta St. Pub—Tom May, 7 pm; Mighty Ghosts of Heaven, Feed & Seed, Gallus Brothers, 9:30 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka Trio

Arlene Schnitzer Concert Hall—Hall & Oates, Geoff Byrd

Artichoke—Pete Krebs, Nick Caceres, noon, free; Cartridge, 9 pm, $10

Ash St. Saloon—Lostine, Palatine Hill, Lisa Mann, Jeff Boortz Band, 9 pm, $5

Beale Street NW —Terry Robb

Berbati's Pan—Halou, Zoe Keating, Gram Rabbit, Kaddisfly, 9:30 pm, $10

Biddy McGraw'sPower of County

Blue Monk—NW Guitar Summit

Boons Treasury—Whiskey Puppy, 9 pm

Borders (Bridgeport)—Carlyle

Buffalo Gap—Bill Bozly, Rogue Motel

Bumpers Grill—Shoehorn Duo w/Alan Kim, 7 pm

Chinook Winds Casino—Don Rickles

Clyde's Prime Rib—Cool Breeze

Corner Saloon—Backlash

Dante's—Western Aerial, Geoff Byrd, The Mediam, 9:30 pm, $8-10

Doug Fir—The Mountain Goats, Barbara Morgenstern, 9 pm, $14

Duff's Garage—The Buckles

Edgefield —Tom Creegan, Cary Novotny, 7 pm

Emmanuel Temple Church—Tamela Mann, David Mann, Chosen Generation, 6 pm, $20

Fez—The Retros, 9 pm, $10-13

Food Hole—Son & Jordan O’ Jordan

Goodfoot —Jujuba w/Nojeem Lasisi, $8

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Ground Kontrol— Reaganomix: Mr. Roboto, 10pm, free

Halibuts—Chris Mather

Hawthorne Theatre—Zombie Ritual, Phobia, Splatterhouse, Insect Warfare, Troglodyte, Skullsplitter, 9 pm, $15

Imbibe —Trio Subtonic, Intervision 5, 9:30 pm, $6

Jax —Denardo Beck Group, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Eleven Eyes

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Grafton Street, 9:30 pm

Kelly's Olympian—The Dings, Curly

Laurelthirst—The Spotted Owls, 6 pm, free

Loveland—Burning Room, Brutal Fight, Broadway Calls, Deal Victoria, 7 pm, $10

Mac's Place—Ward Stroud Band, $5

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Ali Ippolito, Andy Combs, The Truffle Savoy, 6 pm; Leukemia Benefit: PM5, 9 pm

Mississippi Studios—Geoff Muldaur, 7 pm, $25

Mock Crest—Lowell J. Mitchell, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Halou, 1 pm; Donavon Frankenreiter, 3 pm; Atterley, 5 pm

Norse Hall—Swing Dance: Porkpie, 8:30 pm, $12-15

Pala—Jason Hodges, DJ Matt e Starr, Jason Bova, David Jeremy, 9 pm, $7

Poor Richard’s—Southern Cross

Produce Row —Philip Guttman & Co.

Pshaw!—Meeno

Red & Black Cafe—Ricci Swift, The Arizona Project, Jewelia Owens, 8 pm

Rock Creek Tavern—The Chuck & Dave Show, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Almost Sober, Numbered Days, Ezekial 25:17, Lost in the Pages, Stonestill, 6 pm

Roots Brewing—Eskimo, 7 pm

Roseland —Local Rock Showcase, 7 pm

Sabala's Mt. Tabor—X Tribute w/Morgan Grace, Pure Country Gold, Oblivion Seekers, 10 pm

Saturday Market—Brothers Dunne, Tom Sandahl Duo, 11:30 am

Secret House Vineyards—T-Bone Burnett, Jakob Dylan

Slabtown—Brother Lemon, Three Finger Jack

The Artistery—Karl Blau, Day of Lions, Your Heart Breaks, 8 pm, $5

The Hutch—Sumo w/ Edwin Fountaine, 9 pm, free

The Old Church—David York Ensemble, 8 pm, $15-25

Tillicum Club—Alan Benson Experience, 8 pm

Tonic—Sk & The Punkass Bitches, Howie & The Hot Knives, The Creep, The Luck, $6

Towne Lounge—1090 Club, Luxury Yacht, Minethirtyseven

Twilight Cafe—Bitch Machine, DJ Shags, DJ Ashley, The Decliners

Voleur Restaurant—Sandy Dennison, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Fistful of Cash, Susie Blue, Rob Walsh, 9:30 pm, $4

Wonder Ballroom—Vampire Masquerade Ball, 9 pm, $15

World Forestry Center—North American Organic Brewers Festival: Wow & Flutter, AdairVillage , Lefthand Monkey Wrench, Vivid Curve, Baktune, Stumptown Jug Thumpers, __Orkestra, 12 pm, $3-4

WOW Hall (Eugene)—Reeble Jar, 8:30 pm, $5

SUNDAY 6/11

Alberta St. Pub—Bossa Nouveau, $4

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio, 7 pm

Arlene Schnitzer Concert Hall—Metropolitan Youth Symphony w/3 Leg Torso, 3 pm

Ash St. Saloon—Prismatic, Audio Faigue

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch, Ellen Whyte, 1 pm

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Clark County Amphitheater—The Black Crowes, Robert Randolph & The Family Band, Drive-By Truckers, 7 pm

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield —Jon Koonce, 5 pm

Fez—Pride ‘06 Kick Off, 6 pm, $10

Ground Kontrol—Black Sunday: Sons Of Calculon, Thee Odditors, DJ Nate C, 10pm, FREE

Hawthorne Theatre—The Falling Point, Dropout Theory, A Blood Kept Secret, Morgans Door, 9 pm, $6

Imbibe —Hanz Araki & Cary Novotny, 7 pm

It’s A Beautiful Pizza —Gypsy Jazz, 8 pm

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Kennedy School—Lewi Longmire Band, 5 pm

La Merde—Gypsy Jazz

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—David Milne Quartet, 5 pm; Cana Son, 9 pm

Mock Crest—R&B Blues

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Pshaw!—Chata Addy’s Drum Jam, 8 pm

Red & Black Cafe—Subiksha Benefit, 8 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Eddie Parente, 4 pm

Rose Garden—And 1 Mixtape Tour w/E-40

Sabala's Mt. Tabor—3 Inches of Blood, Diesto, Flying Fortress, El Cerdo; DJ Thumper, Gravylegs, 8 pm (lounge)

Saturday Market—Recyclemen, Carrie Clark & The Lonesome Lovers, 11:30 am

St. Mary's Cathedral—Portland Symphonic Choir, 2 & 8 pm, $18-25

The Old Church—David York Ensemble, 5 pm, $15-25

Tonic—Tourist, The Wobblies, Dane Card, Hello Lobster, $5

Towne Lounge—The Blue Dot, The Shaky Hands, Waxfire, 8 pm, $5

Twilight Cafe—Keegan Smith

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic w/Caleb Coffey, 8 pm, free

MONDAY 6/12

Aladdin —T-Bone Burnett, Mark Ribot, Keefus Ciancia, Dennis Crouch, Jim Keltner, Jakob Dylan

Alberta St. Pub—Jackstraw, 6:30 pm

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free

Berbati's Pan—Roy, Some by Sea, The Morals, Ari Shine, 9:30 pm, $6; Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell Trio, 6 pm

Candlelight —D.K. Stewart & The DK4, 9 pm, free

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Edgefield —Skip Van Kuske Diva Series w/Skye Pixton, 7 pm, free

Food Hole—Lords, Ed Gein, Sumara, El Cerdo, 7 pm, $8

goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda

Halibuts—Lloyd Jones

Imbibe —Ray Frazier, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Wicky Pickers, Blue State, 7 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Cape May, 7 pm

Pshaw!—Nada Ting

Red & Black Cafe—Red Ribbon Army, Antique Row, 8 pm

Rock n Roll Pizza—The Forecast, Socratic, Mashlin, Tourmaline, Eli Keller, 7 pm

Towne Lounge—Golden Shoulders, The Graves, $5

Twilight Cafe—Open Mic w/ Eric Allen

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 6/13

Aladdin —Robben Ford, Eric Lindell, 8 pm, $22.50-25

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Minerva, Cape May, Come Back Maggie, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Crystal Ballroom—Mike Andrews, Biirdie, 9 pm, $8-10 (Lola’s)

Dante's—Hank Williams III, The Murder Junkies, 9 pm, $18-20

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Fez—Hi Fidelity, Low Standard, 9 pm, free

Green Room —PDX Songwriter Showcase, 9 pm

Ground Kontrol—Meta Music Presents: Sauce Policy, 9:30pm, $3

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; The PBRchestra, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free; Mr. Bingo Does Portland, 9 pm

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mock Crest—Russell Thomas

Music Millennium NW —Mike Andrews, 6 pm

Nocturnal—Blues Practica, 7 pm, $5

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Pshaw!—Steve Smith’s Jazz Jam, 7 pm; Lloyd Jones & friends, 10 pm

Rock n Roll Pizza—Yakuza, Dysrhythmia, Behold the Arctopus, Nut Brown, Facepilot, 7 pm

Rose Garden—Curtis Salgado Benefit: Steve Miller, Robert Cray, Everclear, The Phantom Blues Band, Little Charlie & The Nightcats, 7:30 pm, $35-250

Roseland Grill—Missy Higgins, 7 pm

Tonic—Case Study, Erkling, Beat Strings, Peter in the Woods, $5

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WEDNESDAY 6/14

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

AcmeChris Corbell, Per Se, Jigsaw Gentlemen 10 pm, $5

Aladdin —Spyro Gyra

Alberta St. Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Young Lions, Frank Rex Hamilton, 9:30 pm

Berbati's Pan—Man Man, Old Time Relijun, Chevron, 9:30 pm, $8-10

Biddy McGraw's—Bob Soper

Billy Reed's—Groove Jazz Jam Session

Boons Treasury—Jack McMahon, 8 pm

Buffalo Gap—Adam & Kris

Cascade Bar—Jam Band PDX

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Dante's—Marky Ramone, Jet City Fix, The Rectangles, 9:30 pm, $10-12

Doug Fir—Blanket Music, Parks & Recreation, Fast Computers, 9 pm, $5

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Lewi Longmire Band, 6 pm

Food Hole—AxRxMx, She’s Dead

Goodfoot —Eleven Eyes, Phonometry, $4

Green Room —Stephen Ashbrook

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Holocene—Kulturszene: Solvent, Ectomorph, Copy, Kittenz, M. Quiet, 31 Avas, 9:30 pm

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm; The Freaquent Flyers, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Peter Yeates

Laurelthirst—The Darrylizers, 6 pm, free; Drew Landry, James Low, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Songwriter’s Showcase, 7 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, 9 pm, free

Paola’s—Ezra Meredith, 9 pm

Pshaw!—Reggie Houston

Red & Black Cafe—Ramon & Jessica w/Michael Musika, Yes Father, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Demon Hunter, Zao, Spoken, Burns Red, Becoming the Archetype, 6 pm

The Nest Lounge—7 & A Switchblade

The Old Church—Arlelle Rosenberg, Michael Barnes, noon, free

Thirsty Lion—Culann’s Hounds, 9 pm

Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge—Marriage Records Showcase, 10 pm, free

Twilight Cafe—Funk Buddy Jam

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

Wonder Ballroom—Raz from B2K, $15

Mock Crest

DJ Listings

THURSDAY 6/8

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —Booty: DJs Puppet, Stormy, MoRocca, DJ Dropout, $3

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

Greek Cusina—King Fader, Diz Jockman (Taverna); Matt-E Star (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Noctranus

La Merde—DJ Monkeytek, 10 pm

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Pala—Israeli Club Night, 9 pm

Produce Row —Small Axe, $3

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Roots Brewing—DJ Brightah, 8 pm

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo

FRIDAY 6/9

Beulahland—The Art Thing

Boxxes —DJ Sam

Crush —Swing Set: DJ Stay in School

Delta Cafe—Shanghai Soul Club

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—Body Call w/DJ P, DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild , 10pm, free

Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Rafael’s—Fuck w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ, DJ $ew What

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

SATURDAY 6/10

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—Red Robot Walking, 10 pm

Crush —Derek Fisher, the perfect cyn

Devil’s Point—DJ Brooks

Dunes—Saturdunes: DJ 4Star, 9 pm

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Holocene—Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—DJs Susie Cue, Horrid, Non

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Templeton Building—Pedalpalooza Kick-Off Dance Party

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

SUNDAY 6/11

Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: Submarine Fleet, DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Dino's—Huster’s Sabbath: Sketchy B, Dino’s Divas

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Holocene—Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Nocturnal—Swing Dance, 8 pm, $6

Noir—DJs Matt Rock, Mr. Clean

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

MONDAY 6/12

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Jupiter Hotel—Dixie’s Tupperware Afterparty, 10 pm, $5

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

McFadden's—DJ Booker

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Slabtown—DJ Marantic

Tonic—DJ Matt Machine

Tube—DJ Nate C

TUESDAY 6/13

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Hott Scott

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm (lounge)

Towne Lounge—Meat Department: DJs Puppet, Dragnfire, Kinetic, $2

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

WEDNESDAY 6/14

Basta's—DJs Derek Fisher, the perfect cyn, 9 pm, free

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Crush —Forge w/Nomad DJ, Sence, 9 pm

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, Gainon, (Minoan) 10 pm, $5; Counterstrike, Grym, Doc Schmikyl, Owns (Taverna)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

McFadden's—Hump Night: Donald Glaude, Jaden & Sidestep

Mother’s Velvet Lounge—Mr. Romo

Mudai—Relentless

Pala—Ignite, free

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

XV—King Fader

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm