Live Music

THURSDAY 7/6

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Awesome Cool Dudes, CAC, Hello Lobster, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan—Fatlip, Omni, Sandpeople, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's—Jessie Young & The Night

Blue Monk—Stephen Walker & The Chosen Few

Boons Treasury—Jimmy Bivens, 8 pm

Buffalo Gap—Stephanie Schneiderman, Judith Avers, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Cuthbert Ampitheater —Lyle Lovett, 7 pm

Dante's—Miss Anne Thrope, Dirty Little Fingers, Debris, Tri-Polar , 9:30 pm, $5

Devils Point—BJuicy Benefit: Stutter, 8 pm; DJ Kenoy, 9 pm, free

Doug Fir —The Lilys, High Violets, Human Television, 9 pm, $10

Duff's Garage—The Rhinestoners

Dunes—The Old Haunts, 10 pm

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —The Wiyos, 6 pm

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Aphrodesia, Delta Nove, $7

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Drawback, Lovely Mess, GoodYear, Blacklist 40, 9 pm, $6

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Tom Brosseau, Shelley Short, Plants, Alela Diane, 9 pm, $7

Imbibe —Old Yellers, 5 pm; Tribal Lounge, 8 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jamison Park—Bobby Torres Ensemble, 5:30 pm

Jax —Sam Hirsh Trio, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Jolly Inn—The Altarboys, GRUK, Accidental Gun Death

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—Tom May

Laurelthirst—Jessica Stiles, 6 pm, free

Mississippi Pizza—WHP, 6:30 pm; Loose Change, 8 pm

Mock Crest—KC Murphy, Open Mic & Jam, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Outlaws—Ramblin’ Jaks, Braxton Bragg, 10 pm, $5

Red & Black Cafe—Ouroborus, 8 pm

Rock Creek Tavern—Lynn Conover, 7 pm

Rock n Roll Pizza—Cattle Decapitation, From a Secondary Window, Misery Index, Animosity, Job for a Cowboy, 7 pm, $10-12

Roots Brewing—DJ I:Sight, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Belmont Computers Anniversary: Solovox, Orange

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Sweet Oregon Grill—Jon Koonce, 7 pm

The Stein Haus—Hauscats

Thirsty Lion—Matt Vrba

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tin Shed Mars Retrieval Unit, 7 pm

Towne Lounge—Boat, Lost Cosmonauts, Bonanza City, 9:30 pm, $5

Twilight Cafe—Silent Envy

Voleur Restaurant—Acoustic Minds, 10 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Steve Ulrich & The Spot Band, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Tom Grant

FRIDAY 7/7

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Acme—LKN Benefit: Ross & The Hellpets, Quality Name Brand, Flightless Bird, 10 pm

Alberta St. Pub—Cocks in the Henhouse, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina—John Butler Trio

Ash St. Saloon—Devin Becerril Benefit: Zek, Ryewire, 12 Gauge Fuse, The Nameless, 9:30 pm, $6

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Cee Cee James

Berbati's PanClimber, Bryan Free, Gosling, The Greater Midwest, $6; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; RCMP, Cocks in the Henhouse, 9:30 pm

Bitter End—Caleb Coffey, Dorado

Boons Treasury—Ellen Whyte, 9 pm

Borders (Vancouver)—David Olsen, 7 pm

Buffalo Gap—X-Angels, 9 pm

Catlin Gabel School—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Clyde's Prime Rib—Ronnie Esconde

Corner Saloon—Stepchild

Dante's—Red Elvises, Crackertone Fury, 9 pm, $12-15

Domenic’s Bar & Grill—Jim Mesi

Doug Fir —Mother Hips, Derby, Backyard Tire Fire, 9 pm, $12

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Dante’s All Stars, Blue Moon Highway

Dunes—Tony Modern, Fydor, Babuska, Guy in the Middle, 9 pm

Edgefield —Vivid Curve, 7 pm

Fernhill Park—Reggie Houston’s Box of Chocolates, 6:30 pm, free

Food Hole—Zs, Terrors, Twin, Realicide, IDX1274, 9 pm, $5

Green Room —Kirk Duncan & friends, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Norman Sylvester

Haven Coffee—Lorna Miller, 7:30 pm, $3

Hawthorne Theatre—Heather & Mandy, Mourning Star, Under Consent of the King, Few & Far Between

Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo

Holocene—PRA Benefit for Complete Skate: Suckapunch, Quiet Countries, Nordic, The Misadventures of Two, PRA DJs, 9 pm, $5

Imbibe —Little Sue, 6 pm

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Sandin Wilson Group, 8 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Tom May, 9 pm

Kelly's Olympian—Oblivian Seekers

Laurelthirst—Baby Gramps, 9:30 pm, $4

Mississippi Pizza—Sassparilla Jug Band, 6 pm; Flat Mountain Girls, The Wiyos, 9 pm

Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —The Mother Hips, 5:30 pm

Night Light Lounge—Artist Reception w/Atomic Jazz Ensemble, 8 pm, free; DJ Suppoz, DJ Flutterby, 10 pm, free

Oregon Country Fair—Melvin Seals & JGB Band, California Guitar Trio, Toubab Krewe, Lost Creek, Jason Webley, Reeble Jar

Outlaws—Barry Lee White, Joe Shinkle, 99 West, 10 pm, $5

Oxbow Park—Juliet Wyers, 8:30 pm, $4/car

Pala—John Kelly, Sidestep, Mena & Aizlyn, $10

People's Co-Op—Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Portsmouth Club—Rowdy James & The Handlers

Produce Row —Floating Glass Balls, 9 pm, $3

Red & Black Cafe—Ben Bishop, 8 pm

Rock Creek Tavern—Little Joe, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Brother Lynch, Tragedy, 7 pm

Roots Brewing—The New Old Timers, 9 pm

Roseland Grill—Garden of Eden, Shades of Grey, Pass Margo, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Big Island Shindig, Flying Other Brothers, GE Smith

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Slabtown—Matt Vrba

Steamers —Blue Lightning, free

Sweet Oregon Grill—Voodoo BBQ, 7 pm

The Know—Re-up, Carl Weathers for Governor

The Old Church—Bill Keale, 8 pm, $20

The Stein Haus—Danny Hay Davis, Kenny Lavitz, 9 pm

Thirsty Lion—Garth Michael McDermott Trio

Tillicum Club—Tongue & Groove

Tonic—Flip Tops, The Ones, Birthday Suits, The Slip Its

Towne LoungeLeigh Marble, Shoeshine Blues, Run On Sentence, 9 pm, $5

Twilight Cafe—St. Hubbins, Chickweed, 9 pm

Valentine’s—Pete Bernhard, Marisa Anderson, 9 pm

Voleur Restaurant—Mixbox, 9:30 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Per Se, Deep North, Dennis Driscoll, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—John Gilmore Trio

Xenos—Laurell Hubrick, $5

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 7/8

Abou Karim Restaurant—Jazz ‘m

Acme—Minmae, Terrene, Merch, 10 pm, $5

Aladdin —Far Cry, 7:30 pm, $10-12

Alberta St. Pub—The RCMP, The Peasants, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Johnny Mercury, The Black Crabs, Mars Needs Women, The Juke Joint Gamblers, 9:30 pm, $6

Bacchus—Bobby Torres Ensemble, 9:30 pm

Beale Street NW —Jim Mesi

Berbati's Pan—Opio, Scarub Living Legends, Myg, Jern Eye, Debaser, DJ Flip Flop, DJ Ice Water, $10

Biddy McGraw's—Terry Robb

Billy Ray'sSpeed Limit, 10 pm, free

Bitter End—Sauce Policy, Disco Organica

Blue Monk—Grant Richards Trio

Boons Treasury—Jon Koonce Trio, 9 pm

Borders (Gresham)—Lynn Darroch, 7 pm

Borders (Tigard)—Chad & Rachel Harmer

Buffalo Gap—Brian Odell, Bryan Flannery, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Ocean 503

Corner Saloon—Stepchild

Crystal Ballroom—Social Distortion, Supersuckers, Nine Black Alps, 8 pm, $25

Dante's—Pepper, The Southland, 9:30 pm, $5

Domenic’s Bar & Grill—Norman Sylvester

Doug Fir —Norfolk & Western, Loch Lomond, Ray’s Vast Basement, 9 pm, $7

Duff's Garage—The Verbtones, The Verbs

Edgefield —Cary Novotny & Johnny B. Connolly, 7 pm

Goodfoot —Bark Benefit: Luminous Fog, SteezEasy, $5-10

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Will West, Justin Blankenship, 9:30 pm

Ground Kontrol—Reaganomix: Mr. Roboto, 10 pm, free

Halibuts—Steve Bradley

Hawthorne Theatre—Melvin Seals & The JGB, Ramblin’ Rose, 9 pm, $15; Carlos Severe Marcelin, Professor Gall, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Mirage

Hutch—Carlee Smith Band, 9 pm

Imbibe —Hank Hirsh, 9:30 pm, $5

Jax Seven Year Tango, 8 pm, free

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—Tom May, 9 pm

Kelly's Olympian—Goodtime Gil & The Champagne Cowboys, The Honey Hush

Laurelthirst—The Spotted Owls, 6 pm, free; Flat Mountain Girls, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; John Craigie, 6 pm; Rob Barteletti & The Shadows, Nick Peets, 9 pm

Mississippi Studios—The Bittersweets, Rob Hotchkiss, 7:30 pm; Nick Jaina, Kaitlyn ni Donovan’s Isolade, Lara Mitchell, 9:30 pm, $5

Mock Crest—Right Front Burner, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —The Bittersweets, 5 pm

Northwest Cultural Center—Souhail Kaspar, Naser Musa, Sarab, 8:30 pm, $24-30

Oregon Country Fair—Kettle Joe’s Psychedelic Swamp Revue, Zaro, Aphrodesia, Radioactive, Jason Webley, Eleven Eyes

Portsmouth Club—Old Town Hustlers

Produce Row —Eve’s Dilemma, 9 pm, free

Red & Black Cafe—Billy Kennedy, 8 pm, $3

River City Saloon—Backyard Tire Fire, 9:30 pm, $12-15

Rock Creek Tavern—National Flower, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Crazy Train, free

Roots Brewing—P-Town Independent Press: Adair Village, Salmon River Project, Prophetnoise, 8 pm

Roseland —Too $hort, Suga Free, Meezilini, 8 pm

Sabala's Mt. Tabor—Starantula, Dead Man’s Hand, River City Tanlines

Skidmore Saturday Market—Danny Hay Davis Band, noon

Slabtown—Braxton Bragg

Steamers —Blue Lightning, free

The Stein Haus—Bolt Upright

Tillicum Club—Tongue & Groove

Tonic—Black Market Babies, Low Front, The Provocative Whites, The Mello Outs

Towne Lounge—Magik Markers, Lambsbread, Slums, 9:30 pm, $7

Tugboat—Fred Lonberg-Holm, Michael Zerang, Torsten Muller, Paul Hoskin, 9 pm

Twilight Cafe—The Richard Pryor Conviction

Voleur Restaurant—Carri Bella, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Stan McMahon Band, Nathan Jr., 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tom Grant & Valerie Day

SUNDAY 7/9

Alberta St. Pub—Alison Wesley, John Elder, Ships to Roam, 8 pm

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Beale Street NW —Gospel Lunch, 1 pm

Beulahland—Chickweed, 3:30 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Buffalo Gap—Los Cowtones, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Social Distortion, Supersuckers, Nine Black Alps, 8 pm, $25; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Disjecta—The Better to See You With, Iron Lung, Silentist, Skin Culture

Edgefield —Lyle Lovett & His Large Band, 6:30 pm, $40-65

Elephants Deli—Terry Robb, 3 pm

Ground Kontrol—Black Sunday: Under Mountains, Cells, Rabbits, DJ Nate C, 10 pm, $3

Hawthorne Theatre—Voodoo Glow Skulls, Catch 22, Bid D & The Kids’ Table, Westbound Train, Suburban Legends, 9 pm, $13-15

Hipbone Studio—Open House: Iretsu, 5 pm

Imbibe —Hanz Araki & Cary Novotny, 7 pm

It’s A Beautiful Pizza —Gypsy Jazz, 8 pm

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 2 pm

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—Excuse Me Sir, Dreadful Sorry, Pirate Jane, 7 pm

Mock CrestKate Mann, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Joshua Scott, 1 pm; Lisa Mann, 5 pm

Oregon Country Fair—Kan Nal, The Everyone Orchestra, Adrian Xavier, Jujuba

Paris Theatre—Bristle, The Slashers, Ether Circus, Valid Effort, $8

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Caroline Oakley & Pete Leone, 4 pm

Skidmore Saturday Market—Danny Hay Davis Band, noon

St. Stephen’s Episcopal Church—Stumptown a Cappella, 2 pm, $5

Sydney’s CafeThe Online Romance, Swimming, 8 pm, $3

The Old Church—Elixir Piano Trio, 3 pm, $10-15

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Towne Lounge—The Vonneguts, The Love Drunks, The Shotgun, $5

Twilight Cafe—Keegan Smith & Fam

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic, 7:30 pm, free

MONDAY 7/10

Alberta St. Pub—The Pickups, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Berbati's Pan—The Legendary Pink Dots, Plants, 9:30 pm, $12-14; Tha’ Boom w/DJs Automaton, Beyonda, Ko, Wesley

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Clinton Corner—Raggae Jam w/Earl the Reggae Allstar, 7 pm

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —Tilly & The Wall, Now It’s Overhead, Jason Anderson, 9 pm, $10

Food Hole—Battleship, Siberia, Professional Friend, Yakima Nation, 9 pm, $5

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Imbibe —Ray Frazier, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Berry Joe Stull, 6 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Loveland—Spitalfield, Cute is What We Aim For, Lydia & The Twitch, $10

Mississippi Pizza—Cellotronic, J. Wail Kru, Escape from Keyboard Island, 7 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Rock n Roll Pizza—Earshot, Vexx, Mourning Star, Justin Black, 6 pm

Sabala's Mt. Tabor—PIG, Mindless Faith, Digital Mindy, 9 pm, $15-20

Sellwood Park—Stolen Sweets, 6:30 pm, free

The Stein Haus—Fabulous Badcats

Towne Lounge—Time Farmer, Thread, Andy Combs, $5

Twilight Cafe—Open Mic w/Eric Allen

White Eagle —Griffin, 8 pm, free

TUESDAY 7/11

Acme—Jetomi, Dark Skies, Dead by Dawn, 10 pm, $2

Alberta St. Pub—Truckstop Honeymoon, The Wiyos, Sasparilla Jug Band, 8 pm

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Arlene Schnitzer Concert Hall—Rob Thomas, 7:30 pm

Ash St. Saloon—Homewrecker, Last Stand, 9:15 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Thomas Vance, Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Catlin Gabel School—Chamber Music NW Festival, 8 pm

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 6:30 pm

Crystal Ballroom—The Aggrolites, Uprite Dub Orchestra, DJ Simmerdown, 10 pm, $7-8 (Lola’s)

Cuthbert Ampitheater —Widespread Panic, 7 pm

Disjecta—31Knots, Grails, The Fucking Ocean, Cancer Fad, 9 pm, $6

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Dunes—Warmer Milks, $6

Edgefield —Caleb Klauder & Sammy Lind, 7 pm, free

Fez—Appleseed Cast, Criteria, Russian Circles, 9 pm, $10

Food Hole—Bryon House, Noumena, Blue Shift, Sexual Tourist, Dead/Bird, Total Prism

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Holocene—Danava, Parchman Farm, Snow Foxxes, 9 pm, $5-6

Imbibe —Lewi Longmire, James Low, 6 pm; The PBRchestra, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Ken’s Place—Steve Cheseborough, 5 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free; The Earl Brothers, 9 pm, $8

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 7:30 pm

Mississippi Studios—Kristen Hersh, Paul Hiraga, 8 pm, $15

Mock Crest—John Elliot, 8 pm

Mt Tabor Park —Voodoo BBQ, 6:30 pm, free

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Sabala's Mt. Tabor—Angel City Outcast

Umpqua Bank—Rye Hollow, Stephanie Schneiderman, 5 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7:30 pm, free

WOW Hall (Eugene)—New Old Time Chautauqua, 7 pm, $10-12

WEDNESDAY 7/12

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Acme—Pop Tomorrow!: Ricci Swift, Alexis Stevens, The Arizona Project, Douglas Shepherd, 10 pm, free

Alberta St. Pub—Zydeco Dance Party, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Ashley Raines, Mark Shields, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—Astronautalis, Fogatron, Smoke, Oldominion, Grayskul, Mic Crenshaw, DJ Izm, $6

Biddy McGraw's—Bob Soper

Billy Reed's—David Valdez Quartet, 4:30 pm, $3; Groove Jazz Jam Session, 8 pm, free

Blue Monk—The Artistocrats

Boons Treasury—Paul Summerss Jr., 8 pm

Buffalo Gap—Brian Copeland Band

Cascade Bar—Jam Band PDX

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Dante's—Sky Parade, Go Fever, Lost Cosmonauts, The Wet Spots, 10 pm, $5

Dawson Park—Norman Sylvester Band, 6:30 pm

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Dunes—Jimmy Bennington, Then Pets, midnight

Edgefield —Widespread Panic, 5:45 pm, $33.50; Jerry Joseph & The Jackmormons, 10 pm, $12-15

First Congregational Church—Portland Symphonic Choir, 7 pm

Food Hole—Forced March, Riot Cop, Absolute Rulers, Trench War, Criminal Damage, 9 pm, $5

Goodfoot —Widespread Panic After Party: Dubconscious

Green Room —Stephen Ashbrook

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—The Mediks, The Socially Retarded, Chesterfield Nation, Bitchin' Summer!!

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Bright Red Paper, Hello Damascus, Nate Ashley, 9 pm, $5

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Bingo, 6 pm, free; The Piano Throwers, 9 pm, free

Main Street Plaza—Instigators, 4:30 pm, free

Mississippi Pizza—Songwriter’s Showcase, 7 pm; Tamaras, 10 pm

Mississippi Studios—Raina Rose, 8 pm, $7; New Century Soul, 10 pm

Mock Crest—The Volt Per Octaves, 8 pm

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Oregon Zoo—Refugee All Stars of Sierra Leone, 7 pm, $9.50

Paola’s—Ezra Meredith, 9 pm

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James

Roots Brewing—Amy Bleu, Michael Schott, Annie Vergnetti, 8 pm, free

Roseland —Brand New, Pistolita, Colour Revolt, 8 pm, $16.50-19

Sabala's Mt. Tabor—Made Out Babies, Flying Fortress, Bearfighter

The Old Church—Sarah Jarvinen, noon, free; Bob Kingston, 7 pm, free

The Signal—Stick to Your Guns, Force of Change, Nothing to Prove, Prepare for War, 7 pm, $10

Thirsty Lion—Sugar Cookie

Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm

Towne Lounge—Peter & The Wolf, Blitzen Trapper, $5

Twilight Cafe—The Big Package Jam

Valentine’s—Feathers, $6

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—The Aggrolites, Wet Sock, Jah Ryan, 7:30 pm, $10

DJ Listings

THURSDAY 7/6

Acme—Booty: DJ Puppet, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L-Train

Fez—Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, $3

Greek Cusina—DJ Kickin-Wing (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—TRONix: Mantis, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Noctranus

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbow Room: DJ Ravi, 9 pm, free

Pi-Rem—DJ Roadhouse

Produce Row —Small Axe, $3

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

Valentine’s—DJ P-Unity

FRIDAY 7/7

720 Club—DJ Radius, DJ Destiny, 10 pm

Beulahland—DJ Li’l Pete

Billy Reed's—DJ Paradox, 9 pm, free

Boxxes —DJ Sam

Crush —Cliche: DJ Set It & Forget It

Crystal Ballroom—’80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—DJ Misprid

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot —DJ Magneto

Greek Cusina—Body Call w/DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Decadent ‘80s w/DJ Non, Nevermore, Catalyst, 8 pm

Pi-Rem—Sexy Robot Music: the perfect cyn, Derek Fisher, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

U&I Tavern —Small Axe Sounds

SATURDAY 7/8

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—Red Robot Walking, 10 pm

Crush —Derek Fisher, the perfect cyn

Devil’s Point—DJ Brooks

Dunes—Saturdunes: 4Star, 9 pm

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Pop-Free ‘80s: DJ Catalyst, 10 pm, $4

Greek Cusina—Evil One, Professor Stone, DJ Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Holocene—Atlas: DJs Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $5

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia w/DJs Valence, Web, Andrew

Pala—Eve Falcon, Evan Alexander, 9 pm, $8

Ringler's Pub—DJ Miranda, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

U&I Tavern —DJ Mattbastard

SUNDAY 7/9

Bettie Ford—Jayanta

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Holocene—Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Pala—Gene Hunt, Adam Osuna, Detre, Zack, $3

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

MONDAY 7/10

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Devils Point—DJ Brooks

Duff's Garage—Zombo’s Mondo Party

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Slabtown—DJ Marantic

Tonic—DJ Matt Machine

TUESDAY 7/11

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Wann

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Kelly's Olympian—DJ Hott Scott

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Mudai—DJ Be-1

Towne Lounge—Meet Department, $2

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

XV—L-Train, Paula B

WEDNESDAY 7/12

Basta's—Bryan Zentz

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, Gainon, 10 pm, $3 (Minoan)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Mudai—Relentless

Pala—Ignite w/guest DJs, free

Pix Patisserie (NE)—PRA Night, 9 pm

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Tonic—Reggae Dancehall

XV—King Fader

Edgefield —Skip vonKuske Diva Series w/Susie Blue, 7 pm, free

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm