Live Music


15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —Hal Ketchum, Big Sandy & The Fly Rite Boys

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—MDC Unplugged, Obliterated, Flying Fortress, The Cooks, 10 pm, $5

AudioCinema—TBA Fest: Small Sails, Music Population Orchestra, 8 pm

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Berbati's Pan—MusicfestNW: Sophe Lux, Heroes & Villains, Heather Duby, Sera Cahoone, Dahoo Chorus, 9 pm

Biddy McGraw's—John Ross

Bliss—Ooklah the Moc w/Koko, Solidarity, Katt & Revolution

Blue Monk—Stephen Walker & The Few Chosen

Boons Treasury—Ron Hughes, 8 pm, free

Buffalo Gap—Tony Smiley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—MusicfestNW: Dandy Warhols, Brian Jonestown Massacre, The Tyde, 9 pm, $25

Dan & Louis Oyster Bar—Tracy Means

Dante's—Tea Leaf Green, Ramblin’ Rose, The Accolades, 9:30 pm, $5

Doug Fir —MusicfestNW: Talkdemonic, Please Step Out of the Vehicle, Horse Feathers, Husky Rescue, Judah Johnson, 9 pm, $10

Dunes—Vicious Cycles w/Neighborhood DJ, DJ Bobby Lilly, free

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Matisyahu & Roots Tonic, The Polyphonic Spree, 6:30 pm, $36.50

Elzabeth Lofts—CelloBop, 6 pm

Fez—Kan’Nal, 8 pm, $10-12; Invasion w/DJ Catalyst, 9 pm, $3

Food Hole—Hallelujah, Mustaphamond, Show Me the Pink, 9 pm, $5

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Luminous Fog

Green Room —Garth Michael McDermott, 6 pm; So-Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—The Golden Gods, The Crawlers, Statch & The Rapes, Accidental Gun Death, 8 pm, $8

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—The Kelley & Jason Show: Hello! Video, Hello Damascus, Yes Father, 8 pm, $5

Hovercraft Gallery—Beauty Mark Designs Fashion Show: Advisory, DJ Spoiler, 8 pm

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Tribal Lounge, 8 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —Robert Moore & The Wildcats, 8:30 pm, $8

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School—Foghorn Stringband, Bill Martin, 7 pm, free

Laurelthirst—Lewi Longmire Band, 6 pm; Yascha Noonberg, 9:30 pm, $4

Les Schwab Amphitheater—Bonnie Raitt, Keb’ Mo, 6:30 pm, $39-59

Mississippi Pizza—John Bunzow, 6 pm; Loose Change, 8:30 pm

Mississippi Studios—Andrew Calhoun, 7 pm, $10-12; Scotland Barr & The Slow Drags, The Imprints, 9:30 pm, $7

Mock Crest—Randy Yearout & Papa, Open Mic, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Pioneer Courthouse Square—TBA Fest: Extreme Guitar Orchestra w/John King, 6:30 pm, free

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red Room—Reloba, Radio Vision, Outpost, 9 pm

Rock Creek Tavern—Lynn Conover, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Sublime Remembered, 6 pm

Roseland —MusicfestNW: The Black Keys, Beaten Awake, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Overkill, Into Eternity, Bedlam Massacre, 8 pm

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

The Steinhaus—Haus Cats

Thirsty Lion—Dale the Nail

Tillicum Club—Lloyd Jones, 8 pm

Tin Shed —Trashcan Joe

TonicEvenKeel, Once in the Sun, The Cascade Crash

Towne Lounge—MusicfestNW: The Minders, Super XX Man, Shaky Hands, John Weiland, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Pilar French Trio, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Tom Grant

WOW Hall (Eugene)—Richard Buckner, Eric Bachmann, 8:30 pm, $10-12


15th Street Pub—The Decliners, Bitch Machine, Black Market Babies, Miles Before

Abou Karim Restaurant—Nancy King

Acme—AIDSwalk Benefit, $3

Alberta St. Pub—Zephyr, 6:30 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Ash St. Saloon—MusicfestNW: Supernaut, The Slow Signal Fade, Michael Dean Damron & Thee Bastards, Loch Lomond, Gerald Collier, Chris Tsefalas, 8 pm, $5

AudioCinema—TBA Fest: Scout Niblett, Shaky Hands, 10 pm

August Moon Cemter—Misty Mamas, 7:30 pm, $8

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon

Berbati's Pan—MusicfestNW: The Zombies, Phantom Planet, Mooney Suzuki, The Woggles, The Nice Boys, 8 pm, $20; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Bitter End—MusicfestNW: System & Station, Hello Damascus, Mountaux Ghost, Go Fever, Tennis Pro, 8 pm

Blue Monk—Lilla D’mone

Boons Treasury—Ellen Whyte Trio, 9 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ocean 503

Crystal Ballroom—MusicfestNW: Silver Jews, Stephen Malkmus, Viva Voce, Trachtenburg Family Slideshow Players, 9 pm, $15; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—MusicfestNW: Sunset Valley, Telephone, 44 Long, Pinehurst Kids, Hazelwood Motel, 8 pm

Doug Fir —MusicfestNW: Centro-Matic, Eric Bachmann, Richard Buckner, Richmond Fontaine, Dolorean, 9 pm, $12

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Edgefield Kate Mann, 7 pm, free

Fez—MusicfestNW: Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, The High Violets, The Upsidedown, Sexy Pants, Caught in Candy, 8 pm, $7

Food HoleWilliam Holley, Quiet Countries, Per Se, 8 pm, $5

Gravity Room—Giving Chase, Thru it All, Static Drift, 8 pm

Green Room —Will West, 6 pm; Element 57, Shayla Carpenter, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Lee Blake

Hawthorne Theatre—MusicfestNW: Fall of Troy, Kane Hodder, Thirty3, The Mediam, 9 pm, $10

Heathman Hotel—Sandin Wilson

Holocene—MusicfestNW: Copy, The Kingdom, The Blow, The Like Young, Riddenpaa, Vive Revolucion, 8 pm, $8

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Othello, 9:30 pm, $5

It’s A Beautiful Pizza —Chickweed, 8 pm

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—MusicfestNW: Hillstomp, Kristin Hersh, Bonfire Madigan, Generation, Carrie Akre, 9 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—Joe Shinkle & 99W

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian—MusicfestNW: Starantula, Ditchliquor, Howie & The Hot Knives, Kleveland, Gorch Fock, 9 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm, free; Sweetjuice, 9:30 pm, $5

Mississippi Pizza—The Djangophiles, 6 pm; Dead Ringer, Ramblin Jacks, 9 pm

Mississippi Studios—David Olney, 7 pm, $15-18; Tango No. 9, 9 pm, $10

Mock Crest—Rollie Tussing III, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Newmark Theater—TBA Fest: Laurie Anderson, 7 pm, $20-25

Noche—Jinete, 9 pm, free

Poor Richard’s—Tony Smiley

Portsmouth Club—KC Murphy

Produce Row —Philip Gutman & Co., 9 pm, free

Red & Black Cafe—Flowers from the Man Who Shot Your Cousin, Ganson Place, 8 pm

Red Room—Farmers Almanac, Me Infecto, Roaring Lion, 9 pm

Rock Creek Tavern—Joe McMurrian Trio, 9 pm, free

Rock n Roll Pizza—Syx, Shifft, Quandry, Lunar Active, Regiment 26, 7 pm

Roseland —MusicfestNW: Lifesavas, Little Brother, M-1 of Dead Prez, Boom Bap Project, DJ Kez, 9 pm

Roseland Grill—MusicfestNW: Sandpeople, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Dr. Theopolis

Satyricon—Kaddisfly, Ever We Fall, The Jezabel Spirit, Psyrupgun, Aftermind, 7 pm, $8

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

St Philip Neri Catholic Church—Muddy Boot Organic Fest: Robert Kennedy Jr., 7:30 pm

The Hutch—Danny Hay Davis Band, 9 pm

The Stein Haus—Bad Motor Scooter

Thirsty Lion—Sugarcookie

Tillicum Club—Jim Mesi

Tin Shed Beliss, Dave Gleason, 5 pm

Tonic—Days in Between, Radio Vision

Towne Lounge—MusicfestNW: Tractor Operator, Alela Diane, Alan Singley, Laura Gibson, 9 pm

Trout Lake, WA—Rockin’ the Troops: Barry Lee White, Amanda Richards, The Brian Thompson Band

Tube—MusicfestNW: Amber Asylum, Silentist, 10 pm

Urban Rhythms—Tim Uecker

Valentine’s—Ah Holly Fam’ly, AAN, Train to Nowhere, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

Weapons of Mass Compassion—Cacophony: The Better to See You With, Brizbomb, Nequaquam Vacuum, Disjunct, Pulse Emitter, Redbird, A Very Dead Horse, View, 8 pm, $5

White Eagle —MusicfestNW: Power of Country, Clampitt, Gaddis & Buck, Pure Country Gold, The Conductor, 9 pm, $6

WOW Hall (Eugene)—The Melvins, Big Business, 8 pm, $13.50-15

XVSmoke of Oldominion, 6 pm, free

Yola's Foster Road—Open Mic


15th Street Pub—Old School Audio, DreamKiller, Seba, Evil Egg

Abou Karim Restaurant—Cam & Jack Newton

AcmeSwallows, Crazy Jane, The Decliners, 9 pm, $6

Aladdin —Hem, Ollabelle, 7 pm, $13-15; The Killers of Comedy w/Rev. Bob Levy, 10 pm, $20-25

Alberta St. Pub—Ginny Hawker, Tracey Schwarz, Lauren Sheehan, 7 pm; Government Issue Orchestra, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—MusicfestNW: Ohmega Watts, Grayskul, Siren’s Echo, Cleveland Steamers, Vocab, Santotzin, 8 pm, $7

AudioCinema—TBA Fest: Dancepod, Universes, 10 pm

Beale Street NW —Inner City Blues

Belmont Street Fair—Flying Fortress, Smoke of Oldominion, Watery Graves, Thanksgiving, Miss Massive Snowflake, 11: 15 am, free

Berbati's Pan—MusicfestNW: Stars of Track & Field, Crosstide, To Live & Die in LA, Caves, The Evening Episode, Derby, 8 pm, $10

Bitter End—MusicfestNW: Big Island Shindig, Marcus Eaton, The Retrofits, Scott McDevitt Band, 9 pm

Blue Monk—3 Leg Torso, 9 pm, $12

Boons Treasury—Vivid Curve, 9 pm, free

Buffalo Gap—Bryan Flannery, 9 pm

Clyde's Prime Rib—La Rhonda Steele

Crystal Ballroom—MusicfestNW: Helio Sequence, Britt Daniel, Jeremy Enigk, Smoosh, 9 pm, $15

Dante's—MusicfestNW: Dead Moon, Fireballs of Freedom, I Can Lick Any SOB in the House, The Divining Rods, Legend of Dutch Savage, 8 pm

Devil’s Point—Amongst Us, Vintegaas, Krush Klamath, 10 pm, $5

Doug Fir —MusicfestNW: Swords, The Joggers, The Binary Dolls, Recall-Seven, BOAT, 9 pm, $10

Edgefield —The Dead Beetles, 7 pm, free

Fez—MusicfestNW: Climber, Antlerand, Blitzen Trapper, Mountain Con, Hypatia Lake, 9 pm, $7

Food Hole—Monster Dudes, Tunnels, Vibe Cop, 9 pm, $5

Goodfoot —Crosseyed Rosie, Moon Mountain Ramblers

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Green Room —Jen & The Ex’s, Eve’s Dilemma, 9:30 pm

Halibuts—Brian Ward

Hawthorne Theatre—MusicfestNW: The Briggs, The Soda Pop Kids, Dead to Me, The Civies, 9 pm, $8

Heathman Hotel—Sandy Dennison

Hollywood Farmers Market—Zimba, 9 am

Imbibe —Copper Roots Collective, Copacrescent, 9:30 pm, $5

Jax —The Vaporizers, 8:30 pm, $5

Jimmy Mak's—MusicfestNW: Zuppa, Liv Warfield, Michael Phillips, Ray Frazier, 9 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—Joe Shinkle & 99W

Jupiter Hotel—Battle of the Bands

Kells—St. James Gate, 9:30 pm

Kelly's Olympian—MusicfestNW: Western Aerial, Dirty Lowdowns, Sk & The Punk Ass Bitches, Superlab, The Heavy Hearts, Lana Now Fell, 8 pm

Laughing Horse Books—MDC Unplugged, Riot Cop, 7 pm, $4

Laurelthirst—The Blueprints, 6 pm, free; Jim Boyer, Lynn Conover, Billy Kennedy, 9:30 pm, $5

Lincoln Hall, PSU—Bik Bent Braam, 8 pm, $13-17

Loveland—Mae, The New Amsterdams, Vedera, 7 pm, $13.50

Mississippi Pizza—Lorna Miller’s Little Kids’ Jamboree, 4 pm, $5/family; Carra Barrett, Carment Paradise, 6 pm; Rob Barteletti & The Shadows, Nick Peets, 9 pm

Mississippi StudiosDay of Lion, The Builders 7 The Butchers, 8 pm, $5; Hothouse Flowers, 10:30 pm, $25

Mock CrestSeven Year Tango, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Jeff Rolka, 5 pm

Newmark Theater—TBA Fest: Laurie Anderson, 7 pm, $20-25

Outlaws—Problem Child, 9:45 pm, $6

Pala—Jondi & Spesh, Evan Alexander, $10

Poor Richard’s—Steve Bradley, Scott Cronin

Portsmouth Club—The Blue Royals

Red & Black Cafe—Remedy, 8 pm

Red Room—Jeff Boortz Band, The Martindales, Sons of Calculon, 9 pm

Rock Creek Tavern—Ellen Whyte Trio, 9 pm, free

Rose Garden—Bill Gaither & friends, 6 pm, $19.50-30

Roseland —MusicfestNW: The Melvins, Big Business, Iommi Stubbs, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Soapbox Derby Afterparty: George Lynch

Satyricon—Psyopus, The Tony Danza Tapdance Extravaganza, Home Pharmacy, Season of Sorrow, Cecilia, I Am the Tormentor, 6 pm, $8-10

St Philip Neri Catholic Church—Muddy Boot Organic Fest: Freak Mountain Ramblers, Cana Son, Dickel Brothers, James Low, Little Sue, 11:30 am

The Stein Haus—Danny Hay Davis Band, 9 pm

Thirsty Lion—Jonny Smokes

Tillicum Club—Jim Mesi

Tin Shed —12th Ave Hot Club

Tom McCall Waterfront Park—Hempstalk Fest: Los Marifuanos, Big Bill Morganfield, Big Island Shindig, Herbivores, Nikii Davis, & more, 10 am

Tonic—Monkey Fur, Supernaut, Nothing Error

Towne Lounge—MusicfestNW: YACHT, E*Rock, Yuma Nora, Small Sails, Sandpeople, 9 pm

Trout Lake, WA—Rockin’ the Troops: Snafu, The Painted Hags, Appetite for Deception, Stairway Denied, Desolation Angels

Tube—MusicfestNW: Red Fang, Slohawk, 10 pm

Urban Rhythms—Theobroma

Valentine’s—John Krausbauer, JP Jenkins

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —MusicfestNW: The Flat Mountain Girls, Casey Neill & The Norway Rats, Amelia, Ashleigh Flynn, The Lewi Longmire Band, Johnny Connolly & Bridgetown, 8 pm, $6

Widmer Brothers Brewing—Oktoberfest: Metro, Dr. Theopolis, The Paul deLay Band, 4 pm, $5

Wilf's Piano Bar—Shirley Nanette & friends

WOW Hall (Eugene)—Lafa Taylor, The pHormula, Diego Delorian, Cor One, 10 pm


15th Street Pub—Wayward Trio

Alberta St. Pub—5 Year Anniversary: Jackstraw, Marisa Anderson, RCMP, The Peasants, Cocks in the Henhouse, 6 pm, $5

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio, 7 pm

Ash St. Saloon—Milkbomb, Pass Margo, Breath for Penny, 9:30 pm, $4

AudioCinema—TBA Fest: All Ages Dance-o-Rama: Plasmic Stallions, Greasy Kid Stuff, 1 pm; Fleshtone, Neal Medlyn & Kenny Mellman, 10 pm

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—Lords of Borthwick, 5 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Congregation Neveh Shalom—Darfur Benefit: The Million Voices Band, George & Heather Penk, Stephanie Schneiderman, Jean D’Arc Campbell, Victoria Trabosh, 7 pm, $15-25

Dante's—The Voodoo Organist, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield —Ellen Whyte, 5 pm, free

Food Hole—Vincent Black Shadow, Nudity, Dark Skies, 9 pm, $5

Gravity Room—Full Blown Chaos, Scars of Tomorrow, Proven, Hatchet Diaries, On Deadly Ground, 8 pm

Hawthorne Theatre—My Rescue, Sebastian Cavalle, The Sindicate, The Six Shooters, Vince of Maingay, Unhinged, 9 pm, $8

Kells—Tom May, 9 pm

Kelly's Olympian—Jungle Face

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—Talisman, 6 pm; Ali Ippolito, 8:30 pm

Mississippi Social Club—Oregon Artificial Limb Company

Mississippi Studios—Blu Sirkut, 9 pm, $10

Mock Crest—Dan Lange, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Portsmouth Club—Acoustic Jam

Rake Art Gallery—The Collections Closing Party, 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rock Creek Tavern—Greg Clarke, 4 pm, free

Roseland —Yung Dro, 8 pm

Satyricon—Royden, The Classic Crime, Desole, Madina Lake, Bless the Fall, From that Day Forward, 5 pm, $10

St Philip Neri Catholic Church—Muddy Boot Organic Fest: Brenda Weiler, Flat Mountain Girls, Pete Krebs Gypsy Jazz Trio, Jackstraw, 12:30 pm

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Tom McCall Waterfront Park—Hempstalk Fest: Los Marifuanos, Big Bill Morganfield, Big Island Shindig, Herbivores, Nikii Davis, & more, 10 am

Tonic—Pinkzilla, Dart Gun, Pywakit, Ex Post Facto

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic, 7:30 pm, free


Aladdin —Old Crow Medicine Show, 8 pm, $22-25

Alberta St. Pub—5 Year Anniversary: Juanita Family, Clampitt, Gaddis & Buck, Cotton Jenny, Midnight Serenaders, Mighty Ghosts of Heaven, 6 pm, $5

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Idlemine, 9:30 pm, $4

AudioCinema—TBA Fest: Oregon Department of Kick Ass, Holcombe Waller, 8 pm

Bear Paw—Reptilian Civilian, The Professional Man, The Wires, The Beggers, 9:11 pm, free

Berbati's Pan—Snowden, Panda & Angel, Careen, $6; Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Crystal Ballroom—Swing Dance, 8:30 pm, $8

Dante's—Dr. Dog, Cold War Kids, Elvis Perkins, 9 pm, $10; Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Edgefield —Skip vonKuske w/Susie Blue, 7 pm, free

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Imbibe —Ray Frazier, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Berry Joe Stull, 6 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Tom May

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Justin Carroll, 6 pm; The Eclectic Bastards, The Mouse that Roared, mLe, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Music Millennium NW —Dr. Dog, 5:30 pm

Newmark Theater—TBA Fest: Kiki & Herb, 8 pm, $20-25

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Roseland —Dragon Force, All that Remains, Horse the Band, 8 pm

The Stein Haus—Fabulous Bad Cats

Thirsty Lion—Dale the Nail

Tonic—International Playboys, Book of Maps, The Ax, DJ Matt Machine

Towne Lounge—Gorch Fock, Portals, Lozen, $5

Tube—Rabbits, Across Tundras, DJ Nate C


Acme—AM Interstate, Parks & Recreation, Jared Mees

Aladdin —The Ditty Bops, Datri Bean, 8 pm, $11-13

Alberta St. Pub—5 Year Anniversary: Whiskey Puppy, Earl White, Flat Mountain Girls, Emily Herring, 6 pm, $5

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Society of Ages, Days in Between, No Go Know, 9:15 pm, free

AudioCinema—TBA Fest: Caught in Candy, Sissyboy, 10 pm

Berbati's Pan—Headlights, Decibully, Under the Influence of Giants, Asphalt Thieves, $7

Biddy McGraw's—Jessica Stiles

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Doug Fir —Dick Dale, The Kilaueas, 9 pm, $20

Edgefield —Caroline Oakley & Pete Leone, 7 pm, free

Green Room —Portland Songwriter Showcase

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce Duo

Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Paxcelin Quartet, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Tom May, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mock CrestNoPoMojo, 8:30 pm

Ninth Ave Public HouseSwallows, Hey Lover, Alina Simone

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Red Room—Open Mic, 8 pm

Satyricon—The Hedonist, El Cerdo, Gaza, Almost Is Nothing, 6:30 pm, $8; Yellow Swans, Wolves in the Throne Room, Ilyas Ahmed, Grouper, 10:30 pm, $6

Someday—TBA Fest: Jollyship the Whiz-Bang, 8 pm, $6-7

The City—EZ Connection

Tonic—Cozy, Great Ocean

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free


15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Acme—Curious Hands, Colonial Vipers, 10 pm, free

Aladdin —Glenn Yarbrough, 8 pm, $35-37

Alberta St. Pub—5 Year Anniversary: Casey Neill, Amelia, Hanz Araki, National Flower, 6 pm, $5

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Arlene Schnitzer Concert HallSo You Think You Can Dance Tour, 8 pm

Ash St. Saloon—Bombs into You, The Degrees, Soylent Gringo, 9:30 pm, $5

AudioCinema—TBA Fest: Panther, 31Knots, Jollyship the Whiz-Bang, 10 pm

Berbati's PanAristeia, The Every Thing, Animal Beard, Jupiter Satellite, $5

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Blue Diamond—Danny Hay Davis

Blue Monk—Andrew Oliver Quartet

Boons Treasury—Greg Clarke, 8 pm, free

Buffalo Gap—Sadu, 9 pm

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Doug Fir —The Meat Purveyors, Tom Heinl, 9 pm, $8

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Edgefield —Halfway to St. Patrick’s Day: Eddie Parente Trio, Johnny Connolly Band, Old Yellers, 4 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Goodfoot —Dharma Engine, Acorn Project

Green Room —Matt, Jaycob, Mikey the Don, 9 pm

Ground Kontrol—Case Study, Central City Music Company, 10 pm, $3

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—The Queers, The Hard-Ons, Soda Pop Kids, 9 pm, $10; Open Mic, 9 pm, free

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—The Perfect Cyn, Alex Smoke, Bryan Zentz, Let’s Go Outside, Porno Panda, DJ Storm Mermaid, Mr. Mumu, Suppoz, Derek Fisher, 9 pm, $6

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Peter Yeates

Kennedy School—Ashleigh Flynn, Sneakin’ Out, 7 pm

Laurelthirst—The Piano Throwers, 9 pm, free

Main Street Plaza—Amelia, 5 pm

Mississippi Pizza—Songwriter’s Showcase, 7 pm

Mississippi Studios—Jeff Lang, 8 pm, $12

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW —Carbon Leaf, 6 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—Snog, Cervello Electronico, Fraqtured : Sound; DJ Mee’oww (lounge)

Satyricon—Books Unburned, Fall of Enosis, Their Beauty Fades, Jean Grey, Fragments of Kelly, $7

Someday—Diego Pinon, 8 pm, $10; Open Stage, 10 pm, $10

The Old Church—Christopher Schindler, noon, free

Tillicum Club—Jim Mesi, 8 pm

Tonic—Twinlights, Rhythm Kicker, Bonanza City

Towne Lounge—Lebanon, Mustaphamond, Prize Country, $5

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Lustra, 7:30 pm, $8-10

DJ Listings


Acme—Booty: DJs Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Devil’s Point—DJ Kenoy

Greek Cusina—Soul Seduction w/DJ Colette, Heather, Mercedes; DJ Kickin-Wing (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—TRONix: Mantis, 9:30 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Noctranus

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbo Room: DJ Ravi

Portsmouth Club—Redi Jedi, Skoolyard

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Sequential Art Gallery—DJ Miss Meghan, 6 pm

Tube—DJ KJ

Valentine’s—DJ Ryan Boyle


720 Club—DJ Radius, Levente, 10 pm, $5

Beulahland—The Art Thing

Boxxes —DJ Sam

Delta Cafe—Shanghai Soul Club

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew

Greek Cusina—Body Call w/DJ Izm, Professor Stone, DJ Sneakers (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—DJ Red-I Jedi, 10 pm, free

Noir—Phonique: The Perfect Cyn, Derek Fisher, $5

Pala—Sidestep, $5

Pi-Rem—Sacred Space: DJs QRX, Epsylon, Semblance, Manifest, $5

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free


Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—Red Robot Walking, 10 pm

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Ferris Bueller, 10 pm, free

Holocene—Atlas: DJs Rekha, Anjali, E3, The Incredible Kid, 9 pm, $8

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Noir—Dementia: DJs Valence, Medusa, Zufall, $3

Pi-Rem—Global Shakedown: DJ Ravi

Produce Row —DJ Mike Kelley, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free


Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Ground Kontrol—Black Sunday: DJ Nate C, 10 pm, free

Holocene—Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

Vendetta—SIN Soul Sundays: DJ Maxamillion


Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Boxxes —DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm


Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

goodfoot —Eclectic Selectors Perspective w/Seoul Brother #1, Atom13, Homonym, 10 pm, free

Greek Cusina—DJs James Steele, Antonio, 10 pm, free (Minoan)

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Hott Scott

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Saucebox—DJs Storm Tharp, Jon Hart, 9 pm, free

Towne Lounge—Spice Tomb, The Gnome Sorcery Federation, Butterfly in the Sky; Meet Dept., $2

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)


Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJs Shylock, Roommate, Bluechris (Taverna); DJ Wicked, 10 pm (Minoan)

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Red Cap Garage—Vas-O-Line: DJs Beyonda, Solomon, Dandylion, Stormy, 9 pm, $3-5

Red Room—DJ Jason Wann

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

XV—King Fader

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm