Live Music


15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Duo

Aladdin —John Mayall & The Bluesbreakers, Joe McMurrian, 8 pm, $22.50-25

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Borikuas Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—Drive, Skyscraper, Dirt Jake Replicas, Minerva, 9:30 pm, $5

Beale Street NW —Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Berbati's Pan—The Blind Shake, USS Horsewhip, Book of Maps, $6

Biddy McGraw'sNoah Peterson, 9:30 pm

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Richard Day Reynolds, 8 pm, free

Buffalo Gap—John Craigie, Bill Bozley, 9 pm

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Ben Kweller, Sam Roberts Band, 9 pm, $18-20

Dan & Louis Oyster Bar—Luke Tan

Dante's—The Damnwells, Army of Me, Western Aerial, 9:30 pm, $5

Doug Fir —The Junior Boys, Ensemble, 9 pm, $10

Duff's Garage—Rich Lander, The Pleasure Seekers

Dunes—The Ettes, 9 pm

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Mark Alan, 7 pm, free

FezThe Mello Outs, The Angry Orts, Fells Acres, 9 pm, $3

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Cana Son, $5

Gravity Room—Goatwhore, Ceremonial Castings, Godless, Necryptic, Curien, 8 pm

Green Room —Garth Michael McDermott, 6 pm; So-Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—The Casketeers, Mars Needs Women, Six Shooters, The Nekronotz, 9 pm, $6; Chad the Marinator, N8trak, Loki, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Caps & Jones, fourcolorzack, Pretty Titty, 9 pm, $8

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Grant Richards, Charlie Stanford, 7 pm

Jax —Centerpiece, 8:30 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Eric Tonsfeldt, 9 pm

Kennedy School—Big Island Shindig, 7 pm, free

Laurelthirst—Lewi Longmire Band, 6 pm; John Shipe, Al Toribio, 9:30 pm, $5

Lawrence Gallery—Cystic Fybrosis Benefit: Zuppa, $50

Mississippi Pizza—Joe Uregas, 6 pm; The Antiques, Hello Square, The Builders & The Butchers, 9 pm

Mississippi Studios—Mark Mallman, Music for Squares, 7:30 pm, $7

Mock Crest—Claes of Blueprints, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Music Millennium NW —Mark Mallman, 5 pm; Ben Kweller, 6 pm

Portsmouth Club—Grand Union, 9:30 pm, free

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red & Black Cafe—Andrea Niemiec Group, 8 pm

Red Room—The Prescott Trumbos, The Sweet Dizzies, Two Vandals Lawncare, Matt Gilligan, 8 pm

Roseland —Pat Benatar, Neil Giraldo, Hangface, 8 pm

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Satyricon—Roses Are Red, Rookie of the Year, Tokyo Rose, William Tell, Morgans Door, 6:30 pm, $8-10

The Nest LoungeNo Go Know, 8 pm

The Stein Haus—Haus Cats

Thirsty Lion—Dale the Nail

Tillicum Club—Rick Walter

Tin Shed —Kung Pao Chickens

TonicSecondafter, Mantic, Milkbomb

Towne Lounge—LKN

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Garcia Birthday Band, 9:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

WOW Hall (Eugene)—Buju Banton, Assassin, New Kidz, DJ Kal-El, 8 pm, $20


15th Street Pub—Atterley, Black Tangerine, Bipolar Star, Quaker Gun, 10 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —Planet Drum w/Mickey Hart, Zakir Hussain, 8 pm, $39.50-42

Alberta St. Pub—Zephyr, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina—John Butler Trio

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Ash St. SaloonBlue Skies for Black Hearts, Architects & Saboteurs, Yeltsin, The Neat, 9:30 pm, $5

Bagdad Theater—Dirty Martini, Amelia, Michael Jodell, 8 pm, $10-12

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Beale Street NW —Danny Hay Davis, noon; Miss Kelly & The Nobody’s Bizness Band

Berbati's Pan—Man Man, Portugal. The Man, Alan Singley & Pants Machine, 9:30 pm, $10; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; St. James Gate, 9:30 pm

Blue Monk—Jon Koonce

Boons Treasury—Kevin Barber & The Happiness Boys, 9 pm, free

Bridge City Comics—MC Chris, 6 pm

Broderick Gallery—Hamilton Cheifetz, 8 pm, $9

Buffalo Gap—Lindsay Fuller, Rogue Motel, 9 pm

Clinton Corner—Pagan Jug Band, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Sumo

Community Music Center—Free Marz String Trio, 8 pm, free

Dante's—MC Chris, The Punk Group, Konami Defense System, 9:30 pm, $12-14

Doug Fir —Lambchop, Tosca String Quartet, Rosie Thomas, 9 pm, $12-14

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Buffalo Creek, Jennifer Lynn

Dunes—Michael Columbia, 8 pm

Edgefield —John Bunzow, 7 pm, free

Food Hole—Smegma, Acre, Gowns, Arrington de Dionyso

Gravity Room—Sinnergy, Brace the Fall, Depth Charger, 8 pm

Green Room —Will West, 6 pm; Left Hand Monkey Wrench, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Ground Kontrol—Time Lapse: Eternal Tapestry, Ezee Tiger, Sic Alps, Me Con, Moonchild, 9 pm, $4

Halibuts—Linda Hornbuckle, Janice Scroggins

Haven Coffee—Mike Moore, 7:30 pm

Hawthorne Theatre—Disseverence, Written in Ashes, See Emily Pray, 8 pm, $8

Heathman Hotel—Sandin Wilson

Holocene—Curumin, Honeycut, Tommy Guerrero, 9 pm, $8

Imbibe —Little Sue, 6 pm; The Freak Mountain Ramblers, 9:30 pm, $6

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Ben Fowler, $8

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jupiter Hotel—Affair at the Jupiter: Steve Malkmus & The Jicks, 10 pm, $10

Kay's —Jack McMahon, Garth Michael McDermott, 9 pm

Kells—Pete Yeates

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm, free; Radio Giants, 9:30 pm

Mississippi Pizza—Ida Viper, 6 pm; EZ Connection, 9 pm

Mississippi Studios—Crooked Jades, 9:30 pm, $15

Mock Crest—Sneakin’ Out, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Noche—Jinete, 9 pm, free

Norse Hall—Oregon Dance Fair: Art Abram’s Swing Machine

Poor Richard’s—Southern Cross

Portsmouth Club—Joe McMurrian

Produce Row —Counterfeit Cash, 9 pm, free

Rake Art Gallery—Sedition Magazine Black & White Party: Vixens, DJ Tekorji, Phoenix, Jessica Something Jewish, 7:30 pm, $10

Red & Black Cafe—City Squirrel, 8 pm

Red Room—Lickity, Gilligan, Fetixsh, 9 pm

River City Saloon—Funk Shui, 9:30 pm

Satyricon—Pelican, Daughters, Nachmystium, 8 pm, $10-12

SEIU Local 503—Solidarity Salsa Party, 8 pm, $15

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

South Park BlocksBlue Skies for Black Hearts, noon, free

The Artistery—5 Year B-Day: Bradley Hathaway, Dural Jr. Norman, 6 pm, $5; Ants Under Elephants Feet, The Watery Graves, Adrian Orange, 8 pm, free

The Hutch—Jellyroll, 9 pm

The Jazz Grotto—Craig Marquardo Band

The Signal—Lahar, The Hard Way, American Me, Proven, Kill the Shark, Murder in the Town, 7 pm, $6

The Stein Haus—Whiskey Hill Band

Thirsty Lion—Darby O’Gill

Tillicum Club—Tongue & Groove

Tonic—Manic D, Santotzin, Fogatron, Villagelliott

Towne Lounge—Dat’r, Atole, Flaspar, DJ Maxx Bass, 9 pm, $5

Twilight Room—Another Fine Crisis, 9 pm

Urban Rhythms—Alphonso Benito

Valentine’s—Shicky Gnarowitz, Mattress, 9 pm, $5

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Baseboard Heaters, 44 Long, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini

WOW Hall (Eugene)—Eleven Eyes, Disco Organica, Tyler Spencer, 8:30 pm, $5-6

Yola's Foster Road—Open Mic


15th Street Pub—Downrite Walnut, Maria’s Arcade. The Rubber Burning Hot Rods, Shanghai Shanghai, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Kacy Collen Trio

Aladdin —Madeleine Peyroux, Vienna Tang, 8 pm, $34.50-36

Alberta St. Pub—Stephan Mockli, 7 pm; Music for Squares, The Clampitt Family, 9:30 pm, $7

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Ronster, Titans of Oblivion, Pillowfight, Death Valley, 9:30 pm, $5

Bamboo Lifestyles—Infinitia Art Ensemble, $7

Beale Street NW —Bill Rhoades & The Party Kings

Berbati's Pan—Cark, Gordon Taylor, The Bugs of Lightning, DJ Austin Rich, $6

Biddy McGraw's—New Iberians

Blue Monk—Jump Off

Boons Treasury—Debra Arlyn Band, 9 pm, free

Buffalo Gap—Sarah Angela, Brian O’Dell, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Carlee Smith

Crystal Ballroom—M. Ward, Mike Coykendall, 8 pm, $15

Dante's—Miss White Trash Pageant w/Jesus Presley, Mission 5, Vienna Sausage Boys Choir, 9 pm, $10-12

Devil’s PointDiamond Tuck & The Privates, Muddy River Nightmare Band, 10 pm, $5

Doug Fir —MOFRO, The White Buffalo, Jonah Smith, 9 pm, $12-14

Duff's Garage—The Buckles

Dunes—Primes, 8 pm; DJs Dimon, Global Rucjus, Selector Pointblank, 8 pm

Edgefield Beliss, 5 pm, free

French American Internatonal School—International Family Fair: Homowo African Arts, Kenikes Wahines Polynesian Review, Nat Am Intertribal, 10 am

Goodfoot —Piano Throwers, Z Boniks, $7

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity Room—Interstate, Hydrozeen, 8 pm

Green Room —Runaway Norm, 9:30 pm

Ground Kontrol—Kittenz, 10 pm, free

Halibuts—Warren Rand Trio

Hawthorne Theatre—Brian Copeland Band, 9 pm, $8-10

Heathman Hotel—Linda Lee Michelet

Holocene—Junkface, The Professional Man, Deer or the Doe, The Days, 9 pm, $8

Imbibe —Matthew Voth, 9 pm, $5

Jax —Qwen Mejia, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—King Louis & Baby James, $8

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kay's —Kirk Duncan, 9 pm

Kells—Tom May, 9:30 pm

Laurelthirst—Celilo, 6 pm, free; Lynn Conover Band, 9:30 pm

Lincoln Hall, PSU—Terry Robb, Alfredo Muro, Kate Power & Steve Einhorn, 8 pm, $10-15

Mac's Place—JR Sims & The Texas Special, 9 pm, $5

Mission Theatre—Dirty Martini, Susie Blue, 8:30 pm, $10-12

Mississippi Pizza—Mandala, 6 pm; Bossanouveau, 9 pm

Mississippi Studios—Harry Manx, 7 pm; Kaki King w/Christine Baze, Sarah Bettens, 9:30 pm, $15

Mock Crest—Eric Hatcher & The Worker Bees, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW Jen Bresnahan & The Ex’s, 1 pm; Dirty Martini, 3 pm; Jen Amanda Richards, Stevi Marie, 5 pm; Kaki King, 6 pm

Ninth Ave Public House—The Wires, The Whips & The Whales

Norse Hall—Oregon Dance Fair: Salsa’s Afincando

Outlaws—No Quarter, 10 pm, $8-10

Poor Richard’s—Catfish

Portsmouth Club—Rhythm Method

Produce Row —Chickweed, 9 pm, free

Queen of Hearts Tavern—Danny Hay Davis, 9 pm

Red & Black Cafe—Mashuq, 8 pm

Red Room—Merrick Foundation, Madraso, Prize Country, 9 pm

Rock n Roll Pizza—Take Over, Almost Nothing, 7 pm

Rose Garden—Paul Simon, 7:30 pm, $39.50-69.50

Sabala's Mt. Tabor—Roller Girl Afterparty: The Rectangles, Fliptops, 13 Knots

Satyricon—Dear Whoever, The Burning Room, Slow Coming Day, From Aphony, Delay the Burial, 7 pm, $10

Someday—Moe! Staiano’s Moe!kestra!, 10 pm, $10

The Funky Church—Shabava, 8 pm, $10

The Jazz Grotto—Craig Marquardo Band

The Old Church—Christine Hinrichs, Judy Strand, 8 pm, free

Thirsty Lion—Matt Vrba

Tillicum Club—Tongue & Groove

Tonic—Sons of Calculon, Caution Block, Design. Drift. Distance, You Magnificent Bastards

Towne Lounge—The Decemberists Listening Party, 8 pm, free; Ape Shape, Dramady, Babydollars, 10 pm, $5

Tube—Magick Daggers, Mythical Beast, DJ Maxamillion, DJ Baroness, 10 pm

Urban Rhythms—Andy Bunch

Valentine’sNew Finesse, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —The Accolades, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Upper Left Trio

WOW Hall (Eugene)—MC Chris, The Useless #$%^&ing Derelicts, 8 pm, $12-14


15th Street Pub—Wayward Trio

Aladdin —James McMurtry & The Heartless Bastards, 8 pm, $16-18

Andina Restaurant—Pere Soto

Ash St. Saloon—BarFly’s Elvis B-Day: My Own Black Eye, 9:30 pm, $2

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—The Wires, Pure Country Gold, The Limbs, 6 pm, free

Dante's—The Shanghai Woolies, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield —John Bunzow, 5 pm, free

Fez—Fiamma Fumana, 7:30 pm, $17

Ground Kontrol—Black Sunday: Saros, Buried Blood, DJ Nate C, 10 pm, $5

Hawthorne Theatre—Another Cynthia, Echo Helstrom, Gingerbread Patriots, Eux Autres, 9 pm, $6

Holocene—Asobi Seksu, Darker My Love, Boy Eats Drum Machine, 9 pm, $7-8

It’s A Beautiful Pizza —Ragtime Piano, 2 pm

Jackpot Records (Downtown)—Asobi Seksu, 2:30 pm, free

Kells—Cronin Tierney, 9 pm

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—Andrew Snyder, 6 pm; Excellent Gentlemen, Eric Tweed, 9 pm

Mississippi Studios—David “Honeyboy��� Edwards, 8 pm, Joe McMurrian, $15

Mock Crest—Russell Thomas, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Norse Hall—Oregon Dance Fair: Johnny Limbo & The Lugnuts

Portland Armory—Portland Center Stage Opening: Last Regiment of Syncopated Drummers, Mel Brown B3 Organ Band, noon, free

Portsmouth Club—Open Mic

Red & Black Cafe—Olias Fall, 8 pm

Red Room—Fate or Fortune, Bound Systems, Outpost

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Roseland —Pennywise, Circle Jerks, Ignite, 8 pm, $20-23

Sabala's Mt. Tabor—Shiner Bocktoberfest, 8 pm; DJ Thumper (lounge)

Someday—Gekikai, 9 pm, $10

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tonic—Port to Port, Trading Tyler, Hurt Bird

Towne Lounge—Elizabeth Venable, Marisa Anderson

Village Ballroom—Casey Neill, 1 pm, $5-10

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Man Man, Grizzly Bear, 8:30 pm, $8-10


Aladdin —Billy Bragg, Otis Gibbs, 8 pm, $25

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—Open Mic, 9:30 pm, free

Berbati's Pan—Kinky, Gram Rabbit, 9:30 pm, $15; Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Crystal Ballroom—Dropkick Murphys, The Briefs, Clit.45, 8 pm, $18-20

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —Jason Collett, Sera Cahoone, 9 pm, $10

Duff's Garage—Druha Trava

Edgefield —The Ahs, 7 pm, free

Food Hole—Supersystem, Zombi, $8

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Gravity Room—The Like, Oliver, 8 pm

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

It’s A Beautiful Pizza —Larry Adair, Ken Lomax, Al Zion, 6 pm; Five Euro Tip, 8 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza—The Millies, 7 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Roseland —Celtic Frost, 1394, Sahg, 8 pm

Towne Lounge—The Lost Cosmonauts, Aristeia, The Nova Testament, $5

White Eagle —Griffin, 8:30 pm, free

Wonder Ballroom—TV on the Radio, Grizzly Bear, 8 pm, $15

WOW Hall (Eugene)—James McMurtry, 7:30 pm, $13-15


Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Unified Theory, BooSen, 9:15 pm, free

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Dante's—Noir City, $3

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Edgefield —Caroline Oakley & Pete Leone, 7 pm, free

Fez—Newspeak, 10 pm

Food Hole—Kayo Dot, Mustaphamond, 9 pm

Goodfoot —Toubab Krewe

Gravity Room—A Dying Dream, Murder in the Town, Proven, The Hedonist, Mordet, 7 pm

Green Room —PDX Songwriter Showcase, 9 pm

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce

Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free

Holocene—Alela Diane, Mariee Sioux, Kele Goodwin, DJ Yeti, 9 pm, $6

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mississippi Studios—Pseudosix, Cajun Gems, 8 pm

Mock Crest—Reverb Brothers, 8 pm

Music Millennium NW —The Decemberists (CD signing), 7 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Roseland —Muse, The Like, 8 pm

Satyricon—Amber Pacific, Sherwood, Over It, Just Surrender, All Time Low, 6:30 pm, $10-12

The City—EZ Connection

Tonic—Tony Smiley, Brushfield Spots, 3.38 & An Eye

Towne LoungeNoise from the Sky, Montauk Ghost, 9:30 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian Trio, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free


15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Acme—Bloodriver, Miss Massive Snowflake, Dramady, 10 pm, free

Aladdin —Hot Tuna, 8 pm, $29.50-32

Alberta St. PubThe Red King, 10 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—3 Sides to the Cube, 9:30 pm, $5

Berbati's PanPlease Step Out of the Vehicle, Parks & Recreation, Southerly, S. Brooks, $5

Biddy McGraw's—Bob Soper

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Boons Treasury—Mark Alan, 8 pm, free

Buffalo Gap—Sadu, 9 pm

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Crystal Ballroom—Guster, Nada Surf, Tristan Prettyman, 8 pm, $25.50

Dante's—Two Ton Boa, Sophe Lux, Magick Daggers, 9:30 pm, $7

Doug Fir —PRA Benefit: Heroes & Villains, The Shaky Hands, Arcularius, 9 pm, $7-15

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Justin Carroll, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Goodfoot —Public Property, $5

Green Room —Matt, Ezra, Mikey the Don, 9 pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Open Mic, 9 pm, free

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

HolocenePolly Panic, Zoe Keating, Hairspray Blues, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

La Merde—Jason Butterworth Quartet, 9 pm

Laurelthirst—Eric Hatcher & The Worker Bees, 6 pm; Shag’s Afronauticals, 9 pm

Mississippi Pizza—Dave McKenzie, 6 pm; Skyhouse, 9 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—The Mosquitoes, Oppenheimer, 8 pm, $12

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW —Guster, 5:45 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble

People's Co-Op—Harvest Fest: Springcreek, Beliss, Caroline Oakley, 1 pm

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

Produce Row —Open Mic w/June Bunton, 9 pm, free

Red & Black Cafe—Dante Esperanza, 8 pm

Roseland —The Scissor Sisters, DJ Sammy Jo, 8 pm, $25

Rotture—The Hand, Neighborhood DJ, DJ Moonchild, 9 pm, $5

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Someday—Open Stage, 10 pm, free

South Park Blocks—Blood on the Tracks, noon, free

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—Dave Deason, Rhoda Ringering, noon, free

Thirsty LionEric John Kaiser

Tonic—The Spits, The Super Destroyers, Nix

Towne LoungeThe Beauty, Double Dragon, Frank

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Lana Rebel, Michael Damron, Morgan Geer, 8:30 pm, free

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Art Brut, We Are Scientists, The Spinto Band, 7 pm, $13-15

DJ Listings


Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —Andromeda

Devil’s Point—DJ Kenoy

Greek Cusina—Soul Seduction w/DJ Colette, Heather, Mercedes; DJ Kickin-Wing (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—TRONix: Discs of Jammotron, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Heads & Bodies

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbo Room: DJ Ravi, Justin Harris, Dave Pezzner, bluechris, $7

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

XV—De-luxe: DJs Evil One, Gemo, 10 pm, free


720 Club—DJ Radius, DJ Destiny, 10 pm, $5

Acme—DJ Sharon Needles

Boxxes —DJ Sam

Crush —Seth Hutton

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

goodfoot —DJ Aquaman's Soul Stew, 10 pm

Greek Cusina—Body Call w/DJ Professor Stone, DJ Sneakers, DJ Wicked (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Kelly's Olympian—Metal Night, Skyscraper

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Disco Ball: DJs Susie Cue, Scotty Soul, Non, $3

Pi-Rem—A Journey East w/DJs SomRas, Chihiro, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Someday—St. Vitus Dance Club: Rudement, hteah, DJ Fur Purse, 9 pm, $5

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

XV—DJ Van Gloryous


Acme—The Shanghai Soul Club

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Crush —Stormy

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Fez—Andaz w/DJ Anjali, The Incredible Kid, 9 pm, $7

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Kelly's Olympian—DJ His No Hers

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Pala—Leroi Show

Pi-Rem—Aural Remedy w/DJ Entropy, Conoley Ospovat, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Allumè w/Mr. Mumu, 10 pm, free

Speakeasy Tavern—DJs Tom Greenwood, Chris Johanson, Chicago Jah-man, 10 pm

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

XV—DJ Kez, Dun Diggy


Bettie Ford—Jayanta

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ $1P$1B$1R

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm


Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—SIN Night : DJ Abner

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic, 9 pm

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

Tonic—DJ JD

Tube—DJ Nate C


Boxxes —Flirt w/Cory

Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Sars

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)


Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—DJ Wicked, DJ Exile, Blu, Static Ocean, D-Lux, Gainon, 10 pm, $3 (Minoan)

Ground Kontrol—Project Chaindrive: DJ Newtim, DJ King Selector Razor Riggz, 9:30 pm, free

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ One Pump

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—Snog, Cervello Electronico, Fraqtured : Sound; DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm