Live Music

THURSDAY 10/5

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Alberta St. Pub—Monty Green’s Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—EZ Connection

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—The Cancer Fags, Guy Tyler Band, Mars Retrieval Unit, 9:30 pm, $5

Barracuda—Lisa Mann

Berbati's Pan—Snowfoxxes, Escape from Keyboard Island, Brainhole, Leatherpants, $7

Bethany Village Grill—Blue Lightning, 7:30 pm, free

Biddy McGraw's—John Ross

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Ron Hughes, 8 pm, free

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Mat Kearney, Griffin House, 8 pm, $15

Dante's—Wolves in the Throne Room, Middian, Aldebaran, Towers, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Pink Mountaintops, The Upsidedown, The Sun the Sea, 9 pm, $8

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Jack McMahon, 7 pm, free

FezAristeia, The Aught Threes, Eve’s Dilemma, 9 pm, $5

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Audiokinetic, Innervision 5

Gravity Room—Raging Angel, Warner Drive, Kelly Harper, Bloodstone Messiah, Brace The Fall, Sanitarium, 8 pm

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—Art Brut, We Are Scientists, The Spinto Band, 9 pm, $12-14

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Vision + Hearing 2: Strategy, Unrecognizable Now, Flora, Deelay Ceelay, 9 pm, $5

Hovercraft GallerySwallows, 8 pm

Imbibe —The Old Yellers, 5 pm; Tribal Lounge, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —The Tall Jazz Trio, 8:30 pm, $5

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Kennedy School—Foghorn Stringband, Bill Martin, 7 pm, free

Laurelthirst—Lewi Longmire, 6 pm, free; Peasants, Music Arcade, 9 pm

Mississippi Pizza—Donna & The Side Effects, 6 pm; Loose Change, 8 pm

Mississippi Studios—Laura Cortese, Barbara Trentalange, 8 pm, $8

Mock Crest—KC Murphy, Open Mic & Jam, 8:30 pm

Moloko Plus—Food & Shelter Festival Benefit: Luc, DJ P Unity, 7:30 pm, $5-10

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Noche—Flamenco w/Juliet Cardinal, Stan Olmsted, 8 pm, free

Portsmouth Club—Open Mic

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

Red & Black Cafe—John Stowell w/Dan Gaynor, 8 pm

Red Room—Rental 58, Drawback, Wheelchair Renegades, 9 pm

Rock Creek TavernBeliss, 8 pm, free

Rotture—Pattern Is Movement, Graham Macrae, William Holley, Ricci Swift, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Turbo ACs, Stutter

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Satyricon—The Independents, 800 Octane, The Civies, Eat Your Heart Out, 7:30 pm, $8

Someday—Boundless/Countless, 9 pm, $5

The Side Door—Michele Wylen, 8:30 pm

Thirsty Lion—Jonny Smokes

Tonic—The Moneychangers, Reptillian Civilian, The Night Slaves

Towne LoungeChris Corbell, Bright Red Paper, Colin Spring, 10 pm, $5

Urbaca Salon—p:ear Benefit: Area 54, 6 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Tracy Klas, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Tom Grant

Wonder Ballroom—Cold War Kids, Street to Nowhere, Delta Spirit, 8 pm, $11

WOW Hall (Eugene)—The Mutaytor, 7 pm, $12-15

FRIDAY 10/6

15th Street Pub—The Snakebites, Braxton Bragg, Hairspray Blues, Sugar Farm, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Tom Grant

Acme—Treva Jackson, Pony Pants, Thruster, 10 pm, $3

Aladdin —The Mutaytor, Solovox, 8 pm, $12-15

Alberta St. Pub—Sassparilla, 6:30 pm, free; Acoustic Minds, National Flower, Pilar French Trio, 9 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Condor

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Apotheke—Music Population Project, 9 pm, free

Ash St. SaloonDiesel Beach, Dream Killer, LogosEye, Fluid, 9:30 pm, $5

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Berbati's Pan—The Shadows of Knight, The Romantics, The Charms, 9:30 pm, $20; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Blue Monk—Ben Darwish Trio

Boons Treasury—Red Rubber Band, 9 pm, free

Cascadia Homes—Rollie Tussing, 6:30 pm

Clyde's Prime Rib—Moments Notice

Dante's—The Knitters, Jesse Sykes & The Sweet Hereafter, Willy Vlautin, 9 pm, $20-25

Doug Fir —Hotel Cafe: Cary Brothers, Brett Dennen, Schuyler Fisk, Joe Purdy, Joshua Radin, 9 pm, $12-14

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Edgefield —Hanz Araki, 7 pm, free

Fearless Brewing Company (Estacada)—Oktoberfest: Lynn Halderman’s Oom-pah Boys, 7 pm

Food Hole—Carlos Giffoni, Smegma, Jazkamer, Dead/Bird, 9 pm, $5

Gravity Room—Frank Schwartz, Black Chariot

Greek Cusina—DJ Professor Stone, DJ Wicked, DJ Sneakers (Minoan), $5; DJ Brett (Taverna)

Green Room —Jen & Beth’s B-Day Bash: Jen & The Ex’s, Beth Willis, Scott Gaallegos, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Linda Hornbuckle, Janice Scroggins

Haven Coffee—Lorna Miller, 7:30 pm

Hawthorne Theatre—Jedi Mind Tricks, RA the Rugged Man, Outer Space, 9 pm, $13-15

Heathman Hotel—Mary Kadderly Combo

Holman's—Danny Hay Davis, 6 pm

Holocene—Sol.illoquists of Sound, Glue, X:144 & SPS, Prolyphic, 9 pm, $8

Hoppers—Pictured Windows Band, 9 pm

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Morgan Grace, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—Jacqui Naylor, $16

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Tom Mann Band, DJ Morgan

Jupiter Hotel—Miss Anne Thrope, 6 pm

Kay's —Joe Baker & Jim Delaney, Kirk Duncan, 10 pm, free

Kells—Amadan

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Baby Gramps, 9:30 pm

Mississippi Pizza—Rose Laughlin, Mike Kirkpatrick, 6 pm; Melao de Cana, 9 pm

Mississippi Studios—Ryehollow w/Courtney Jones, 7 pm, $7; Kristin Hersh, 10 pm, $18

Mock Crest—Kinzel & Hyde, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —The Decemberists CD Signing, 6 pm; Charlie Sexton, Shannon McNally, 7 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble, 10 pm, free

Noche—Jinete, 9 pm, free

Nocturnal—Breakdance Battle, 6 pm

People's Co-Op—Community Singing from the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Portsmouth Club—T-Ray & The Shades

Produce Row —Kelly Harper, 9 pm, free

PSU Park Blocks—Oh! Captain, noon

Red & Black Cafe—The Godless Moravians, 8 pm

Red Room—Jon Garcia, Fran Grey, Brett Stepe, 9 pm

Rock Creek Tavern—Red Rubber Band, 9 pm, free

Roseland Grill—Raging Angel, Warner Drive, Aura Lust, Thursday Sets, 9 pm

Satyricon—The Plot to Blow Up the Eiffel Tower, Jonny X & The Groadies, blowupnihilist, I Am the Tormentor, 7 pm, $8

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Bill Frisell, Jack DeJohnette, Jerome Harris, 7:30 pm, $28-38

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

The Jazz Grotto—Craig Marquardo Band

Thirsty Lion—J. Malem

Tonic—Speaker Rhodes, Kaddisfly, The Empty, Asphalt Thieves

Towne Lounge—Eternal Tapestry, Dark Priest, Ilyas Ahmed, 10 pm, $5

Twilight Room—Dannie Vickers

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers, 5:30 pm, free; Marcus Eaton, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—John Gilmore Trio

Wonder Ballroom—North Mississippi Allstars w/Lucas Reynolds, 8 pm, $15

WOW Hall (Eugene)—Band of Horses, Chad VanGaalen, Simon Dawes, 8:30 pm, $12-14

Yola's Foster Road—Open Mic

SATURDAY 10/7

15th Street Pub—Gina Noel, Stalking Jane, The Bugs of Lightning, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Dave Freisen Trio

Acme—Benefit for Doggie Dylan: Little Sue, Casey Neill, Lewi Longmire, Dr. Theopolis, Ezra Holbrook, Jeremy Wilson, Don of Division St., UHF, Chris Robley, Rachel Taylor Brown, Tre, Jeff Rosenberg, Sloan Martin, Michael Jodell, Matt Brown

Aladdin —Bill Frisell, Jack DeJohnette, Jerome Harris, 8 pm, $26.50-29

Alberta St. Pub—Justin Carroll & The Time Being, Chris Robley & The Fear of Heights, 9:30 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Arlene Schnitzer Concert Hall—The Pointer Sisters w/Oregon Symphony, 7:30 pm

Ash St. SaloonMuddy River Nightmare Band, Black Market Babies, The Decliners, The Wobblies, 9:30 pm, $5

Bagdad Theater—Pizzazz!, 7 pm, $6

Berbati's Pan—Hope All Is Well, Dan Purser, The Young Immortals, Brightwood, $6

Biddy McGraw'sDrunken Prayer, Power of County

Blue Monk—Jazztronica

Boons Treasury—Jack McMahon Band, 9 pm, free

Bridgeport United Church—Art & Harvest Fest: Steeplechase, 7 pm

Clyde's Prime Rib—Cool Breeze

Crystal Ballroom—Cowgirl Ball: Monty Moss & The Broken Record Band, 6:30 pm

Dante's—The Stills, Land of Talk, 10 pm, $11

Doug Fir —Cabinessence, John Weinland, Kelly Jones, 9 pm, $5

Eagles Lodge—Night Owl Record Show, 5 pm, $1

Edgefield —Vivid Curve, 7 pm, free

Fearless Brewing Company (Estacada)—Oktoberfest: Lynn Halderman’s Oom-pah Boys, 7 pm

Fez—Foxtoberfest: DJ Rap, DJ Eva, The Perfect Cyn, Zita, Mercedes, Erin O’Connor, Mena, Aizlynn, 9 pm, $15

Goodfoot —Jujuba, Seoul Bro #1

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity Room—Kamelot, Epica, Disseverence, Last Empire, Raging Angel

Green Room —Conrad Ford & Nathan Jr., Vivian Linden, 9:30 pm

Halibuts—Warren Rand Trio

Heathman Hotel—Jessica Schultz

Holocene—James Christopher, BLVD, J. Tonal, Majitope, Di Bi Yosi, Deaf Child, Marin8Traks, 9 pm, $7

Hoppers—Pictured Windows Band, 9 pm

Imbibe —Fez Fatale, 9:30 pm, $5

Jax —Misterisio, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—The Lawrence Williams Project, 8 pm, $10

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—Tom Mann Band, DJ Morgan

Kells—Amadan

Kelly's Olympian—The Oblivion Seekers, The Shiny Things

Laurelthirst—James Low & The Wreck, 6 pm; Sweetjuice, Celilo, Adam & Kris, 9:30 pm

Mac's Place—Bolt Upright, 9 pm, $5

Mississippi Pizza—Zephyr French Cabaret, 6 pm; Tom Catmull & The Clerics, Anna Coogen & North 19, 9 pm

Mississippi Station—Anya Marina, 10:30 pm, free

Mississippi Studios—The Liberators, Anya Marina, 7 pm, $10; Tony Joe White w/Hey Negrita, 9:30 pm, $15

Mock Crest—Donna & The Side Effects, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Jacqui Naylor, noon; Tony Joe White, 5 pm

Noir—Dementia: DJs Valence, Zufall, $3

Outlaws—NW Royale, Mindcell, Strenuus, Miss Anne Thrope, 10 pm, $6

Pi-Rem—Bossa Noveau, 9 pm, $5

Portsmouth Club—Walter Guy

Produce Row Beliss, 9 pm, free

Red & Black Cafe—Anna Laube, Jennie Wayne, 8 pm

Red Room—Curious Hands, Prick & The Burn, King Friday, 9 pm

Rock Creek Tavern—Ida Viper, 9 pm, free

Roseland —Blue October, Test Your Reflex, Oslo, 8 pm, $15-17

Rotture—Stargazing Benefit for Franny Cabler: Dylan Thomas Vance, DJ Brad Vachal, 6 pm, $75

Sabala's Mt. TaborThe Red King, Synchronicity Frequency, A Minority of One

Satyricon—The Hedonist, Stonecreep, The Midnight Society, Keep it Like a Secret, Hatchet Diaries, 7 pm, $8

Someday—Degenerate Art Ensemle, Stolen Babies, 9 pm, $5

The Artistery—Davis Hooker, Bird by Snow, Mise En Abyme, Spencer Owen, 8 pm, $5

The Funky Church—Matt Bauer, Alela Diane, Mariee Sioux

The Jazz Grotto—Craig Marquardo Band

Thirsty Lion—Sugarcookie

Tonic—The Flip-Tops, Yokohama Hooks, The Funhouse Strippers, The Wires

Towne Lounge—Oakley Hall, Wooden Nickle, Whales Bones, 10 pm, $6-7

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Celilo, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Shirley Nanette & friends

WOW Hall (Eugene)—Sol.llloquists of Sound, Glue, X:144 & SPS, Prolyphic, 8:30 pm, $8-10

SUNDAY 10/8

15th Street Pub—Wayward Trio

Aladdin —Los Straight Jackets, World Famous Pontani Sisters w/Kaiser George, 8 pm, $14

Alberta St. Pub—Alexa Wiley Trio, Dave Clark, 8 pm

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio, 7 pm

Arlene Schnitzer Concert Hall—The Pointer Sisters w/Oregon Symphony, 3 pm

Ash St. SaloonDead By Dawn, Mendozza, John Rambo, 9:45 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Berbati's Pan—Lucero, Rocky Votolato, William Elliot Whitmore, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray'sSerpentone, Muddy River Nightmare Band, The Hickmans, 6 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Dante's—The Nice Boys, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Edgefield —Caroline Oakley & Pete Leone, 5 pm, free

Fez—Fred Eaglesmith, 7 pm, $20-22

Kaul Auditorium, Reed College—Quartetto Gelato, 3 pm

Kells—Tom May

Kelly's Olympian—Jungle Face

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—Anna Laube, Cristin Boyd, 6 pm; Shoeshine Blue, Paul Minor, 9 pm

Mock Crest—Dan Lange, 8 pm

Moloko Plus—Oregon Artificial Limb Co.

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Music Millennium NW —Lucero, 4 pm

Red Room—The Diminisher, The Lookyloos, Bird Names, 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Roseland —Method Man, Saigon, DJ OG One, 9 pm, $22-25

The Old Church—Margaret Blaine, Patrick Scofield, 2 pm, $5-10

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tonic—Nicoluminous, Moan

Towne Lounge—Marie Antoinette Soundtrack Listening Party, 8 pm, free; Neglected Receptors, Horsy Pony, Guau Guau, 10 pm, $5

Waverly Heights Congregational Church—Community Singing w/The Portland Sacred Harp, 2 pm, free

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

MONDAY 10/9

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Arlene Schnitzer Concert Hall—The Pointer Sisters w/Oregon Symphony, 7:30 pm

Ash St. Saloon—The Lookyloos, Gejius, 9:30 pm, $4

Berbati's Pan—The Feeling, Rocco Deluca, Kiki, 9 pm, $8-10; Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Crystal Ballroom—Swing Dance, 8:30 pm, $8

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield —Skip vonKuske w/Skye Pixton, 7 pm, free

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda, 9 pm

Halibuts—Lloyd Jones

Holocene—Magnolia Electric Co., Bottomless Pitt, Eux Autres, 9 pm, $8

Imbibe —Ray Frazier, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Berry Joe Stull, 6 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Tom May

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm

Mississippi Pizza—Lisa Mann, 6 pm; Listen Like Thieves, 9 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Red & Black Cafe—Ghost Mice, Matty Pop Chart, 5 pm; Paper Brain, Ricci Swift, The Arizona Project, 8 pm

Roseland —Insane Clown Posse, Boondox, Subnoize Souljaz, Wolfpac, Dirtball, 7 pm, $25-30

Rotture—Ettrick, Ghosting, 9 pm

Sabala's Mt. Tabor—Dysmorphic, Population Reduction

Satyricon—The Expos, One Night Band, 7:30 pm

Stars Cabaret (Salem)—Mushroomhead, Debris, Channel, 8 pm, $15

Tonic—The Trashies, The Super Destroyers, The Squarewaves, Thought Patterns

Towne Lounge—Thunderbirds Are Now!, You Say Party! We Say Die!, 10 pm, $7

Tube—Isle Hymnal, Flaspar, DJ Vibe Cop, 10 pm

Wilf's Piano Bar—Cabaret Show

TUESDAY 10/10

Aladdin —Be Good Tanyas, Ana Egge, 8 pm, $18-20

Alberta St. Pub—Footnotes, 9:30 pm

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Son of Rust, Short Fuse, Prohibition, 9:15 pm, free

Berbati's Pan—The Easy Star All-Stars, Outlaw Nation, Nuborn, 9:30 pm, $12

Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Edgefield —Caroline Oakley & Pete Leone, 5 pm, free

Green Room —Portland Songwriter Showcase

Halibuts—Big Monti & Jon Koonce Duo

Hawthorne Theatre—Switchfoot listening party, 7 pm, free (balcony)

Imbibe —James Low, Lewi Longmire, 6 pm; Paxselin Quartet, 9 pm, free

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

IWW Hall—7 Generations, Eye of Judgment, I Quit, Time for Change, Bottled Violence, 7 pm, $7

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Tom May

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mock Crest—KC Murphy, 8 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Red Room—Open Mic, 8 pm

Rose Garden—The Who, 7:30 pm, $50-200

Roseland —The Killers, Immigrant, 9 pm, $30

Rotture—The Hospitals, Haiku Ambulance, 9 pm

SatyriconMorgans Door, In Her Memory, A Fragile Shade, The Golden Year, 7 pm, $7

The City—EZ Connection

Tonic—Pale Rider, Sound & Shape, Chores, DJ Doctor, DJ Rubberneck, 9 pm

Towne Lounge—Lebanon, Mustaphamond, $5

Valentine’s—Thee Scarcity of Tanks, Ghosting, Eye Myths, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Thunderbirds Are Now!, You Say Party! We Say Die!, 8:30 pm, $8-10

WEDNESDAY 10/11

15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers

Aladdin —Todd Snider, Keith Sykes, 8 pm, $18.50-20

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Amazon Cafe—Ramsey y Los Montunos, 9 pm

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Arlene Schnitzer Concert Hall—Jonny Lang, Reeve Carney, 7:30 pm

Ash St. Saloon—You Magnificent Bastards, Aristeia, The Constants, Hutson, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—The Hourly Radio, Hello Square, The Gentry, Bombs into You, $6

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury—John Shipe, 8 pm, free

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Crystal Ballroom—Dark Star Orchestra, 8 pm, $20-24

Dante's—Jeffrey Wonderful Benefit: The Weaklings, Diamond Tuck & The Privates, 9:30 pm, $5

Doug Fir —Antigone Rising, Landon Pigg, 9 pm, $15

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Dunes—The Axe, Hairspray Blues, 8 pm

Edgefield —Sonny Hess, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

Green Room —Matt, Ezra, Mikey the Don, 9 pm

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Hatebreed, The Black Dahlia Murder, Nepalm Death, Exodus, Despised Icon, First Blood, 9 pm, $20-23; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Holocene—Cascadian Nights, Ben Milstein, Bot23, Senor Frio, 9 pm, $5

Hoppers—Kinzel & Hyde, 9 pm

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Tom May, 9 pm

Laurelthirst—Reggie’s Box of Chocolates, 6 pm; Piano Throwers, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Portland Songwriter’s Showcase, 7 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—Chip Taylor, Carrie Rodriguez, 8 pm, $12

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW —Chip Taylor, Carrie Rodriguez, 6 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

PSU Park Blocks—Architects & Saboteurs, noon

Red & Black Cafe—The Bad Girls & Bike Thieves w/Anne & Sam/Agent Orchid, 8 pm, free

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free

Roseland —Chris Brown, Ne-Yo, 7:30 pm

Rotture—Smegma, Grouper, Thee Scarcity of Tanks, Health, 9 pm

Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—Ellen Faull Students, noon, free

Thirsty Lion—Darby O’Gill

Tonic—Va Va Voom, Here Comes a Big Black Cloud, Lydia Greer Puppeteer

Towne Lounge—Joy, Matt Bauer, 10 pm, $5

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Valentine’s—Babydollars, 9 pm, free

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

Wilf's Piano Bar—John Gilmore

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Easy Star All-Stars, Outlaw Nation, 8:30 pm, $12-15

DJ Listings

THURSDAY 10/5

Acme—Booty: DJs Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L-Train

Devil’s Point—DJ Kenoy

Greek Cusina—DJ Professor Stone (Minoan); DJ B (Taverna)

Ground Kontrol—TRONix: DJ Mantis, 9 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Colin Sic, Blood on the Tracks

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Sequential Art Gallery—DJ Miss Meghan, 6 pm

Tube—DJ KJ

Upper Playground—Mr. Mumu

FRIDAY 10/6

720 Club—Friday Night Push: DJ Radius, DJ Dave Hood, 10 pm

Beulahland—DJ Li’l Pete

Boxxes —DJ Sam

Crush —Cliche: DJ Set It & Forget It

Crystal Ballroom—‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Delta Cafe—DJ Misprid

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot —DJ Magneto

Ground Kontrol—Time Lapse: Moonchild, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Sharon Needles

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—DJs Nevermore, Susie Cue, free

Pala—Kaskade, $10

Pi-Rem—Sexy Robot Music: Derek Fisher, the perfect cyn, 9 pm, free

Press Club—DJ Miles, 6 pm

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Shanghai Steakery—Club IT: Ursula Android, Danny Damage, Jimme Jamma, Buliimianne Rhapsody, 9 pm, free

Someday—Represent: DJ Circuit Breaker, Electrokid, Matt e Starr, Noah D, 9 pm, $10

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C

SATURDAY 10/7

Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Wiggly Worm, 10 pm

Crush —Dance Dance Evolution: DJs Rafa, Dmoe Funk, 9 pm, $2

Devil’s Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—Hustle w/DJ Professor Stone (Minoan); DJ Brett (Taverna)

Ground Kontrol—Reaganomix: Paula B, 10 pm, free

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Pala—Progression: Nomer, D:1337, $5

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Take You There w/DJ bluchris

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

SUNDAY 10/8

Bettie Ford—Jayanta

Crush —Disco Dumpster Dive: Mike-a-nay

Crystal Ballroom—Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Greek Cusina—Industry Night w/local DJs

Ground Kontrol—Black Sunday: DJ Yeti, 10 pm, free

Holocene—Tart: DJs Harmony, Saffronica, Beyonda, 4 pm, $5

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper (lounge)

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Know—DJs Zombo, DrewGroove, 9 pm, free

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

MONDAY 10/9

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Monday Night Raw w/DJs Hightower, My Friend Andy, ATM, Davis Cleveland, 10 pm, free (Taverna)

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

TUESDAY 10/10

Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —Sapho

Devils Point—DJ Kenoy

Dunes—White Heat: Pasty Faces DJ Group

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Egyptian Club—DJ Automaton, 10 pm

Fez—Shadowplay: DJs Carrion, Uberlush, Horrid, 9 pm, free

Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Hott Scott

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)

WEDNESDAY 10/11

Alberta St. Pub—DJ Monkeytek

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Crush —DJ Dead Air

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Fez—Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Greek Cusina—Calyx, Todd Hockney, Mecca

Ground Kontrol—DJ Newtim, DJ King Selector Razor Riggz, 9:30 pm, free

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Noctraunus

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

XV—King Fader

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm