Live Music


15th Street Pub—Open Mic; Bluegrass Jam, 7 pm

Abou Karim Restaurant—Anson Wright Trio

Aladdin —Cheryl Wheeler

Alberta St. Pub—Carra Barrett, 7 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Gypsy Jazz Trio

Andrea’s Cha Cha Club—Cubaneo, 10:30 pm

Ash St. Saloon—The Brass Tacks, The Alrightees, Mosquito Bandito, Obsolete, 9:30 pm, $5

Bagdad Theater—Steve Holly, Steve Azar, Sarah Buxton, Ashley Monroe, Jessie Cain, 8 pm, $30

Berbati's PanThe Online Romance, The Sort-Ofs, Flightless Bird, $6

Biddy McGraw's—Little Sue, Lynn Conover

Blue Monk—7 Year Tango

Boons Treasury—Richard Day Reynolds Band, 8 pm, free

Bungalow’s Martini—Open Mic, 9 pm

Clinton Corner—Bob Shoemaker & The Reveltors, 8 pm

Clyde's Prime Rib—Jim Mesi, Steve Bradley

Crystal Ballroom—Secret Machines, 9 pm, $9.47; Hold Steady, Sean Na Na, 10:30 pm, $10-12 (Lola’s)

Dan & Louis Oyster Bar—Nicole Barrett

Dante's—The Lashes, Catfish Haven, 9:30 pm, $5

Doug Fir The Jolenes, The Ovulators, Kleveland, Gina Noell, 9 pm, free

Duff's Garage—Mitch Woods & His Rocket 88s

East Chinatown Lounge—Missnomer, 6 pm; Auditory Sculpture, 10 pm

Edgefield —Stephen Ashbrook, 7 pm, free

Fez—Groundation, 10 pm, $15-18

Gemini —Karaoke from Hell

Goodfoot —Ramblin’ Rose

Green Room —So Called Blues Band, 9 pm

Halibuts—Terry Robb, 8:30 pm, free

Hawthorne Theatre—After Hours, Aleson Tap, 3.38 & an Eye

Heathman Hotel—Johnny Martin Trio, 7 pm

Holocene—Horse Feathers, Laura Gibson, Winter Stories, 9 pm, $6

Imbibe —Old Yellers, 5 pm; Arabian Nights, 8 pm

It’s A Beautiful Pizza —Bill Coomes & Larry Adair, 8 pm

Jax —Bryant Allard Quartet, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown B3 Organ Quartet, 9 pm, $5

Jupiter Hotel—PISS Fest: Fleshtone, 10 pm, $5

Kells—Pat Buckley, 9 pm

Kennedy School—Flat Mountain Girls, 7 pm, free

Laurelthirst—Caleb Miles, 6 pm; Morgan Grace, Michael Jodell, 9 pm

Mississippi PizzaMidnight Serenaders, 6 pm; Canoofle, Yoyodyne, 9 pm, $3

Mississippi Studios—Amelia, 9 pm, $15

Mock Crest—Donna Jose, Open Mic & Jammin, 8:30 pm

Monty's—Kenny Lee & The Sundowners’ Open Jam

Ohm —Poetic Nights: Blacknotes, DJ Mello, 10 pm

Portsmouth Club—Open Mic

Proper Eats Cafe—Jazz Jam, 7 pm

PSU’s Smith Student Union Building—Portland Youth Jazz Orchestra w/Reggie Houston, 7:30 pm

Red & Black Cafe—Chad Hensel’s Inquisition Ensemble, 8 pm

Red Room—Lovely Mess, Highway Turretts, The Carrier Signal, 9 pm

Rock Creek Tavern—David Langenes & Brett Malmquist, 7 pm, free

Rock n Roll Pizza—Stonecreep, Tallboy Shotgun, Hyperthermia, Vintegaas

Roseland —Umphrey’s McGee, 9 pm, $15

Rotture—The Joggers, Oxford Collapse, Leti Angel, 9:30 pm, $7-8

Sabala's Mt. Tabor—Great American Taxi, Crosseyed Rosie, 9 pm, $10-12

Salty's on the Colombia—Patrick Burke

Satyricon—DOA, The Altarboys, Filthy White Trash, First Offense, Accidental Gun Death, 7 pm, $10

Someday—Phase One: Words & Music: Parenthetical Girls, Lidia Yuknavitch, Mattress, Trevor Dodge, Pash, Matthew Korfhage, 8 pm, $5

The Old Church—Endre Hegedus, 8 pm, $10-20

The Steinhaus—Haus Cats

Thirsty Lion—Garth Michael McDermott Trio

Tonic—El Cerdo, Roaring Lions, Skyline Divide

Urban Grind—No More Kings, The Blackstones, 8:30 pm, $5

Valentine’s—Tunnels, Mother Sky, Kelvin Pittman, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Sol Jibe, 8:30 pm, $4

Wilf's Piano Bar—Patrick Lamb Band

WOW Hall (Eugene)—Flowmotion, Joules Graves, 7:30 pm, $10-12

FRIDAY 10/20

15th Street Pub—Erotic Politicians, Ray Fleck, Experimental Earth, Mescaline, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Nancy King

AcmeMiraflores, Central Services, Mikah Sykes, 9 pm, $5

Aladdin —Greg Brown

Alberta St. Pub—Sassparilla, 6:30 pm, free; Beglan’s Irish Jam, 9 pm, free

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina—John Butler Trio

Anna Bananas (St Johns)—Portland Groove Collective, 8:30 pm, free

Artichoke—Kate Power, Steve Einhorn

Ash St. Saloon—Arroyo del Fuego, Oliver, Fells Acres, Rosyvelt, 9:30 pm, $5

Bar Pastiche—Mark Ferguson, 8 pm, free

Berbati's Pan—Madlib, Peanut Butter Wolf, J. Rocc, Percee P, Oh No, Dudley Perkins, Roc C, Aloe Blacc, Georgia Anne Muldrow, 9:30 pm, $18-20; Good Fridays w/Rev. Paula B, 5 pm (barside)

Biddy McGraw's—Billy Kennedy Happy Hour, 5:30 pm; Funk Shui, 9:30 pm

Blue Monk—Rashied Ali Quintet

Boons Treasury—Eric Tweedy & Sweet City Slang, 9 pm, free

Clyde's Prime Rib—Sumo

Crystal Ballroom—Switchfoot, Moses Mayfield, Ryan Ferguson, 8 pm, $20-22.50; ‘80s Video Dance Attack w/VJ Kittyrox, 10 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—I Can Lick any SOB in the House, Hillstomp, Power of County, 9:30 pm, $7

Doug Fir —The Black Angels, The Tyde, The Pink Snowflakes, 9 pm, $10

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Lisa & Her Kin

Dunes—NoFi SoulRebellion, 9 pm; Kulturszene w/Philip Sherburne

Edgefield —Old Yellers, 7 pm, free

Food Hole—Shellshag, Federation X, Brainhole, Sleepwalkers RIP, 9 pm, $5

Gravity RoomThe Hell Candidates, 7:30 pm

Green Room —Colorfield, International Male, 9:30 pm

Grolla—Eric Skye

Halibuts—Alan Benson Experience

Hawthorne Theatre—Perpetual Groove, Alderdice Trio

Heathman Hotel—Dan Balmer Trio, 8 pm

Holocene—Matmos, Nudge, Mise en Abyme, Atole, 9 pm, $12

Imbibe —Little Sue, 6 pm; Debra Arlyn, 9:30 pm, $5

Jax —Hank Hirsh Quintet, 8 pm, free

Jimmy Mak's—The Javon Jackson Quartet w/Jimmy Cobb, George Cables, 8 & 10 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kells—Tom May, 9 pm

Kelly's Olympian—The Breakneck Betties

LaurelthirstNoPoMoJo, 6 pm; Drunken Prayer, The Conniptions, 9:30 pm

Mississippi Pizza—Voodoo BBQ, 6 pm; Cubaneo, 9 pm

Mississippi Studios—Dusty Rhodes & The River Band, The Casual Lust, The Maybe Happening, 10 pm, $5

Mock Crest—Sneakin’ Out, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Noche—Jinete, 9 pm, free

Outlaws—Blondage, The Misfats, 10 pm, $6

Pala—Spinderella, Chad, Nate, Joe Nasty, 11 pm, $10-15

Portsmouth Club—Steve Cheseborough

PPAA—Ceili, 8 pm, $8-10

Press Club—Allen Hunter & AG Donnaloia

Produce Row —Jon Itkin, 9 pm, free

PSU Park Blocks—To Live & Die in LA, noon

Red & Black Cafe—Lusty Leaf, June Madrona, 8 pm

Red Room—Depthcharger, Second After, Vahala, 9 pm

Rock Creek Tavern—Jack McMahon Band, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Six Ounce Gloves, Diesel Beach, Subconscious, Reloba, Avid

Roseland —New Found Glory, The Early November, Cartel, Limbeck, 8 pm, $18-22

Rotture—Suishou No Fune, Eternal Tapestry, Life Coach

Sabala's Mt. Tabor—Dark Side of the Oxcart, Flatland, 9 pm, $7-8

Siam Society—Adam Hurst, 9 pm

Slabtown—Stone Mosey, Ashley Raines

Studio 415—Flair & Sprocket, 10 pm

The Stein Haus—Bad Motor Scooter

Thirsty Lion—J. Malem

Tonic—Ronster, Howie & The Hotknives, 8 Ft. Tender, The Decliners

Towne Lounge—Irving, Clean Prophets, The Turn-Ons, 10 pm, $6

Twilight Room—Molly D, 9 pm

Urban Grind—Andi Starr, 7 pm, free

Voleur Restaurant—Noah Peterson Duo, 9 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Reverb Brothers 5:30 pm, free; Buds of May, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Tony Pacini

WOW Hall (Eugene)—The pHormula, Kid Espi, The Alliance, Chris Marquand, Stupendous, The Reward System, $5-7

Yola's Foster Road—Open Mic


15th Street Pub—Radio Vision, MPH Trio, Tribe of Outcast, 9 pm

Abou Karim Restaurant—Sunny Cohen Trio

Acme—This Is Rocket Science, Break Character, April Fool, Wilding, 10 pm, $3

Aladdin —Amanda Richards, Stevi Marie & Jackson Road, Blue Lightning, 8 pm

Alberta St. Pub—Camille Bloom, Beliss, Will West, $6

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Artichoke—Kate Power, Steve Einhorn

Ash St. Saloon—Fistful of Cash, Joshua James & The Runaway Trains, The Clementines, Dry County Crooks, 9:30 pm, $5

Berbati's Pan—The High Violets, The Binary Dolls, The Novan Testament, $7

Biddy McGraw's—Moonlighters

Blue Monk—Rashied Ali Quintet

Boons Treasury—Intervision 5, 9 pm, free

Chopsticks Express—Wag the Crab Dinner: Rag & Bone Men, The Peasants, Tom Wunderlich, Black Peppercorns, 1 pm

Clyde's Prime Rib—Carlee Smith

Crux —Le Fin Du Monde, Fall on Your Swords, Joey Ficken, 9 pm, $5

Dante's—The Village Green, The Purrs, The Friends of Rock ‘n’ Roll, 9:30 pm, $8

Doug Fir —Juana Molina, Adem, Alela Diane, 9 pm, $10-12

Duff's GarageMars Needs Women!, Tailfins, Six Shooters

Dunes—Order of the Vulture, 10 pm

Edgefield —Rachel Taylor Brown, 7 pm, free

Fez—Ashbury Park, Uprite Dub Orchestra, Surrounded by Ninjas, 9 pm, $8

Goodfoot —Freak Mountain Ramblers, Jackstraw

Grand Cafe—Doc Wilson, Lyle Ford, 6 pm

Gravity RoomThe Yanks, Vengeance Creek, Ashley Raines, Shanghai Shanghai, 8 pm

Halibuts—Steve Bradley, Scott Cronin

Haven Coffee—Velvet Tractor, 8 pm

Hawthorne Theatre—Strike Anywhere, Bane, Global Threat, This Is Hell, 8 pm, $12

Heathman Hotel—Retta Christie Trio

Holocene—MSTRKRFT, Copy, DJ Philip Sherburne, DJ Brian Foote, 9 pm, $10

Imbibe —Miz Kitty’s Parlor w/Trashcan Joe, Sassparilla Jug Band, Cellobop Ida Viper, 7 pm, $10

It’s A Beautiful Pizza —Sally Sieh, 8:30 pm, free

Jax —The Wayward Trio, 8:30 pm, free

Jimmy Mak's—The Javon Jackson Quartet w/Jimmy Cobb, George Cables, 8 & 10 pm

Jolly Roger—Earl & The Reggae Allstars, 10 pm, free

Kaul Auditorium, Reed College—Portland Gay Men’s Chorus, 8 pm, $25-30

Kells—Tom May

Kelly's OlympianThe Conductor, Wow & Flutter

Laurelthirst—James Low & The Wreck, 6 pm; Radio Giants, 9:30 pm

Leaky Roof Bistro—Conor Blaney

Live! at the Annex—Titarius, Reiver, Batesville Manor, Slackhabit, Ether, 5 pm, $6

Mac's Place—Kelly Richey, 9 pm, $7

Mississippi Pizza—Allen Matthews, Sammy Lett, 6 pm; The Shee Bee Gees, The Telling, 9 pm, $5

Mississippi Studios—Damien Dempsey, 9 pm, $10

Mock Crest—Blueprints, 9 pm

Montego Bay—Kat & The Roots Revolution, 10 pm, free

Music Millennium NW —Robert Levin, 1 pm

Outlaws—Model Search w/Ron Jeremy, The Koozies, 10 pm, $15

Portland Nursery—The Dickel Brothers, 10 am; Box of Chocolates, 1 pm

Portsmouth Club—DJ Malone & The Jones

Produce Row —Wellswung Gypsies, 9 pm, free

Proper Eats Cafe—Brian Whitson & The Night Wolves, 7 pm

Queen of Hearts Tavern—Danny Hay Davis, 9 pm

Red & Black Cafe—Neil Cain, 8 pm

Red Room—Weight of Atlas, Cascade Crash, Jennifer Echo, 9 pm

Rock Creek TavernScotland Barr & The Slow Drags, 8 pm, free

Rock n Roll Pizza—Death Metal Sherry, Stonecreep, Tallboy Shotgun, Hyperthermia, Vintegaas

Rose Garden—Andre Rieu, 8 pm, $50-60

Roseland —Cursive, The Thermals, Chin Up Chin Up, 9 pm, $15

Satyricon—Drive, Sumara, Moloch, Bright Black Sky, 8 pm, $7

Slabtown—Rusty Stars

The Cathedral—Diversion: Solovox w/Jen Folkner, Saloon Ensemble, Mic Crenshaw, The Wagon Crew, Vagabond Opera, Mark of the Muze, Societas Insomnia, Bluetech, Rootabreaka Crew, & more, 3 pm

The Old Church—American Mothers Evening w/the Arts, 8 pm, free

The Stein Haus—Whiskey Hill Band

Thirsty Lion—Johnny & Smoking Lounge

Tiger Bar—Braille, Kublakai, Villagelliott, DJ Venom, 10 pm, $2

TonicKrush Klamath, Ether Circus, Filthy White Trash, Scatterbox, Lowball

Towne Lounge—Head Like a Kite, Team Evil, Mayerforce One, 10 pm, $5

Valentine’s—JP Jenkins, Shane Ronet, Asa Gervich, 9 pm, free

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Super XX Man, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar—Sandy Dennison Quartet

WOW Hall (Eugene)—Wellsville, The Conjugal Visitors, 7 pm, $5

SUNDAY 10/22

15th Street Pub—Wayward Trio

Aladdin —Allen Toussaint, 8 pm

Andina Restaurant—Tracy Kim Trio

Ash St. Saloon—Insomniac Folklore, Pilgrims, Ohioan w/Adam Gnade, Destroy Nate Allen, 9:15 pm, $5

Augustana Lutheran Church—Augustana Jazz Quartet, 6 pm, free

Biddy McGraw's—Irish Music Open Jam

Billy Ray's—Sawtooth & The Squarewaves, The Wires, The Slip Its, 6 pm, free

Clyde's Prime Rib—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Crystal Ballroom—Cut Chemist, Lyrics Born, Pigeon John, 9 pm, $20; Hive: DJ Blackout, Owen, 9 pm, $3 (Lola’s)

Dante's—The Saw Doctors, 8 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Doug Fir —John Vecchiarelli Benefit: Super XX Man, Derby, John Weinland, Laura Gibson, Pete Krebbs, Horse Feathers, Nick Jaina, & more, 8 pm, $10

Edgefield —Jon Koonce, 5 pm, free

Fez—Whitey, The Punk Group, DJ Makeout, 9 pm, $8

Ground Kontrol—Black Sunday: DJ Parasitic, Parellelogram, Aldebaran, DRUGS, 9 pm, $5

Hawthorne Theatre—Clairvoyance, Ria, Days of Dreams, Last Ones Picked, Asher, The Machine

Holocene—Church of Psychedelia: White Rainbow, Plants, Paint & Copter, 9 pm, free

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Ladd's Inn—Open Mic w/Chris Newman, 9 pm

Laurelthirst—Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Mississippi Pizza—Bellissimonde, 2 pm, $5; Justin Carroll, Scott Andrew, Jerin Faulkner, 6 pm; Tracy Rice, Nancy Dillon, 9 pm

Mock Crest—Steve Ulrich, 8 pm

Moon & Sixpence—Foghorn Stringband, free

Newmark Theatre—Stephen Hough, 4 pm

Portland Nursery—Pete Krebs Trio, 10 am; Cana Son, 1 pm

Red Room—SMC Cartage Co., 9 pm

River Roadhouse—Sinner’s Club Open Jam, 8 pm

Rose Garden—Brooks & Dunn, Sugarland, Jack Ingram, 7 pm, $39.50-50

Roseland —Government Mule, Donavon Frankenreiter, 8 pm

Rotture—So Many Dynamos, Tranquilazer

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—The Wynton Marsalis Quintet, 7:30 pm, $45-65

The Stein Haus—Bolt Upright

Tonic—Curious Hands, Modern, Gordon Taylor, Hutson

Towne Lounge—Daedelus, Caural, Thavius Beck, 10 pm, $7

White Eagle —Open Mic, 8 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Perpetual Groove, 8:30 pm, $8-10

MONDAY 10/23

Alberta St. Pub—The Pickups, 6:30 pm, free

Andina Restaurant—Sambafeat

Ash St. Saloon—The Hellfire Club, The New Folk Sound of David Harrington, The Ruse, No More Kings, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's—Lowell J. Mitchell, Jeffree White, 6 pm

Crystal Ballroom—Slightly Stoopid, Pepper, Warsaw, 8 pm, $20-25

Dante's—Ground Zero Lounge w/Clyde Lewis, 7:30 pm, free; Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Doug Fir —MarchFourth Marching Band, Solovox, 9 pm, $6

Edgefield —Skip vonKuske w/Lea Krueger, 7 pm, free

Goodfoot —Sonic Forum Open Mic

Green Room —Open Mic w/Chuck Warda

Halibuts—Lloyd Jones

Hawthorne Theatre—Trivium, The Sword, Protest the Hero, Seemless, 8 pm, $17

It’s A Beautiful Pizza —Berry Joe Stull, 6 pm

Jimmy Mak's—Dan Balmer, 7:30 pm, free

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza—The RCMP, 6 pm; Severed Head of State, Criminal Damage, 9 pm

Mississippi Studios—Enter the Haggis, 8 pm

Moon & Sixpence—Johnny B. Connolly, free

Produce Row —Ron Steen’s Jazz Jam, 9 pm, $3

Rock n Roll Pizza—Hanzel und Gretyl, Wikked Wytch, Bella Morta, Betty X, Debris, $12-15

Satyricon—Vice Squad, Antiworld, DBD, So Unloved, 7 pm, $12

Shedd Institute for the Arts (Eugene)—Natalie MacMaster, 7:30 pm, $28-38

The Stein Haus—Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Towne Lounge—Brent Weinbach, Moshe Kasher, 8 pm, $6; Deep Suga, Welsh Rabbit, 10 pm, free

Tube—Twodeadsluts Onegoodfuck, Occasional Detroit, Behalf, DJ Vibe Cop, 9:30 pm, $3

White Eagle —Blue Mondays w/Griffin, 8:30 pm, free

Wonder Ballroom—Matt Pond PA, 8 pm, $10

WOW Hall (Eugene)—Donavon Frankenreiter, The White Buffalo, 7 pm, $20


Andina Restaurant—Toshi Onizuka

Ash St. Saloon—Memphis Belle, Numbered Days, Yasuhito, 9:15 pm, free

Bagdad Theater—Jeff Tweedy’s Sunken Treasure DVD viewing, 8 pm, free

Biddy McGraw's—Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk—Ramsey’s Groove Trio, free

Candlelight —Reggie Houston’s Earth Island Band, 9:30 pm, free

Clinton Corner—Pagan Jug Band

Crystal Ballroom—Ziggy Marley, Samantha Stollenwerck, 9 pm, $26-31

Doug Fir —Danava, Witchcraft, 9 pm, $8

Duff's Garage—Dover Weinberg Quartet

Dunes—White Heat: Titans of Oblivion, 10 pm

Edgefield —Caleb Klauder, Sammy Lind, 7 pm, free

Green Room —Portland Songwriter Showcase, 9 pm

Halibuts—Big Monti, Jon Koonce Duo

Haven —Open Mic, 7 pm, free

Hawthorne Theatre—Sworn Enemy, Inflikt, Proven, Takeover, Hostility, 7 pm, $10; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Imbibe —James Low, 6 pm; Paul Brainard & Billy Kennedy, 9 pm

It’s A Beautiful Pizza —World Beat & Jazz, 6 pm; Balkan Music & Dance, 9 pm

Jimmy Mak's—Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Kells—Cronin Tierney, 9 pm

Laurelthirst—Jackstraw, 6 pm, free

Mississippi Pizza—Mississippi Jazz Jam, 8 pm

Mock Crest—Colin Lake, 8 pm

Old Town Pizza—Acoustic Songwriter Spotlight

Red Room—Open Mic, 8 pm

Rose Garden—Al Gore, 8 pm, $25-45

Someday—Bats from the Pyramids of Egypt, Modern, The Bugs of Lightning, 9 pm, $5

The City—EZ Connection

Tonic—These Are Fireworks, The Danny Cannon Show; DJ TC Barnett, free (Fireside)

Towne Lounge—Now it’s Overhead, Summerbirds in the Cellar, Sexton Blake, $6-7

Valentine’s—Little Teeth, 9 pm, $3

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Joe McMurrian’s Acoustic Review, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Ron Steen Jazz Jam, 7 pm, free

WOW Hall (Eugene)—Jello Biafra, 7:30 pm, $12


15th Street Pub—Bluegrass Jam, 7 pm; Open Mic, 10 pm

45th Street Pub—Open Mic

Abou Karim Restaurant—Portland Jazz Singers w/Robert Moore, Thea Enos, Mitzi Zilka

Aladdin —Susana Baca, 8 pm

Alexander's Lounge—Ron Steen Jazz Jam, 8 pm, free

Andina Restaurant—Neftali Rivera

Ash St. Saloon—Pacific Blasting, Super Kung Fu Masters, The Royal Teats, Hemmit, 9:30 pm, $4

Aura—Nu Shooz listening party, 7:30 pm, $5

Biddy McGraw's—Elizabeth Nicholson

Blue Diamond—Danny Hay Davis, 8:30 pm

Blue Monk—Wade Kirtley Organ Trio

Boons Treasury—Timothy Hull, 8 pm, free

Clinton Corner—Gypsy Jazz & Acoustic Swing

Clyde's Prime Rib—Barbara Lusch

Crystal Ballroom—Regina Spektor, Only Son, 9 pm, $20

Dante's—Vagabond Opera, Professor Gall, Drats!!!, 9:30 pm, $6

Doug Fir —Dahlia, Sutro, 9 pm, $6

Driftwood Tavern—Open Mic w/Doc Michaels

Duff's Garage—Blues Jam w/Suburban Slim

Edgefield —Steve Lockwood, 7 pm, free

Equator Cafe—Open Accordion Night, 8 pm

FezThe Subcons, Erinn Williams, Nick Josephs, 9 pm, $3; Devotion w/local DJs, 9:30 pm, free

Goodfoot —Cuchata

Green Room —Stephen Ashbrook, 9 pm

Ground Kontrol—Pirate Radio, Krav Maga, Phobophobe, 10 pm, $3

H2O Martini Bar—Matt Vrba, 6 pm

Halibuts—Paul DeLay

Hawthorne Theatre—Heavens, Darker My Love, 9 pm, $13-15; Open Mic, 9 pm, free (balcony)

Heathman Hotel—Clay Giberson, 7 pm

Hoppers—Kinzel & Hyde, 9 pm, free

Imbibe —Lincoln Crockett, 5 pm

It’s A Beautiful Pizza —Irish Music, 6 pm; Arabian Music, 8:30 pm

Jax —KMHD/Jax Jazz Jam, 7 pm, free

Jimmy Mak's—Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Kells—Cronin Teirney, 9 pm

Laurelthirst—Reggie Houston’s Box of Chocolates, 6 pm; Caleb Miles & friends, 9 pm, free

Mississippi Pizza—Urban Berbers, 6 pm; Alan Singley & Pants Machine, Chariots, 9 pm

Mississippi Station—Tony Furtado, 6 pm, free

Mississippi Studios—Benjamin Rader, Nick Vallentine, Die Lucid, 10 pm, $5

Moon & Sixpence—Trashcan Joe, 8:30 pm, free

Music Millennium NW The Janglies, 7 pm

Night Light Lounge—Atomic Jazz Ensemble

Portsmouth Club—Blues Jam w/Rowdy James & The Handlers

PSU Park Blocks—Nordic, noon

Red & Black Cafe—Shicky Gnarowitz, 8 pm

Rock Creek Tavern—Jon Koonce Trio, 7 pm, free

Roseland —Placebo, She Wants Revenge, Chris Holmes, 8 pm, $21-23


Salvador Molly’s—Cubaneo, 7 pm

Satyricon—I Quit, Murder in the Town, On Deadly Grounds, Bottled Violence, 7 pm, $7

Someday—Open Stage, 10 pm, free

Spice Restaurant—Jazz Jam, 8 pm

The Old Church—Judy Schiff, Michael Barnes, noon, free; Daniel Ho, Herb Ohta Jr., 7:30 pm

Thirsty Lion—Darby O’Gill

Tonic—Scratch, Accidental Gun Death, Muddy River Nightmare Band

Towne Lounge—The Genders, $5

Twilight Cafe—The Big Package, 8 pm

Valentine’s—Brian Whitson & The Night Wolves, 9 pm, free

Vino Paradiso—The Djangophiles, 8 pm

Wallbangers —Dueling Pianos

White Eagle —Spot the Band, 8:30 pm, free

Wilf's Piano Bar—Gordon Neal Herman & Rebecca Vickerman

Wired Coffee—Open Mic, 7 pm

WOW Hall (Eugene)—Huun Huur Tu, 7:30 pm, $13-15

DJ Listings


Acme—Booty: DJ Puppet, Stormy, MoRocca, 10 pm, $3

Apotheke—DJ van Dis, 8 pm

Backspace—Metronome: Microelectronic Funk

Bettie Ford—DJ Yaz

Boxxes —DJ Sam

Chances Sports Bar—DJ DannyG, 10 pm

Crush —L Train

Devil’s Point—DJ Kenoy

Dunes—Gypsy Madness w/Gogol Bordello DJ Dimon, DJ GlobalRuckus, DJ Point Blank Selector, 9 pm, $4

Greek Cusina—DJ Professor Stone, DJ B, $5

Ground Kontrol—TRONix: Strategy, 10 pm, free

Kelly's Olympian—DJ Amai

Matador—DJ I Heart You, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Noir—Elbo Room: DJ Mr. Clean, Matt Rock

Outlaws—DJ RPM, 9 pm, $5-20

Produce Row —Small Axe

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Honeydripper, 10 pm, free

Saucebox—Techno Sol w/DJ Suppoz, 10 pm, free

Tube—DJ KJ

Twilight Room—DJ Kube

FRIDAY 10/20

720 Club—Friday Night Push: DJ Radius, Blue Submarine, Destiny, Timmy, Jason Inc., 10 pm, $5

Beulahland—Seoultrain w/Seoul Brother #1, Dong Ko-Nee Lee-Us

Boxxes —DJ Sam

Crush —DJ Set It & Forget It

Delta Cafe—Arland+Akina

Devils Point—DJ Kenoy, 9 pm, free

East Chinatown Lounge—King Fader, 6 pm; DJ Izm, 10 pm

Fez—Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $5

Goodfoot—DJ Aquaman's Soul Stew w/DJ Teenage

Greek Cusina—DJ Professor Stone, DJ Wicked, Sneakers, $5

Ground Kontrol—Time Lapse: DJ Moonchild, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Trixie Doll, DJ Lucifina, 10 pm, free

McFadden's—James Steele

Night Light Lounge—Criminal Justi System, 10 pm, free

Noir—Oubliette w/DJs Apocalypse, City Rocker, Curatrix, $3

Pi-Rem—The Bad Pioneer 2000, DJ Fabulous, Kid Whatever, Fukumup, 9 pm, free

Ringler's Pub—DJ B Dangerous, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—All Things Considered w/Mr Mumu, 10 pm, free

Someday—St. Vitus Dance Club: Biaxial Creep, Syphillis Sauna, Free Death, Go-Yo!, 9 pm, $5

Tube—Rock ‘Em Sock ‘Em Robots w/DJ Nikki C


Ararat—After Dark: DJ Matt e Starr, 11 pm

Aztec Willie's—Salsa Night w/DJ Jose, 9:30 pm, free

Bettie Ford—Award Tour: DJ Evil One

Bobby McGee's—Kevin Berry’s Old School Jam w/DJ Michael Morris

Boxxes —DJ Dougalicious

Chances Sports Bar—DJ 1996 Olympics

Colosso—DJ Hwy 7, 10 pm

Crush —DJ Suppoz

Devil’s Point—DJ Brooks

Eagles Lodge—Rummage Sale: DJ Alacran, 5 pm, $1

East Chinatown Lounge—Jammotron, 7 pm; DJ Nik Fury, 10 pm

Greek Cusina—DJ Professor Stone, Flipsta, Guests

Ground Kontrol—Reaganomix: DJ Landlord, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop (Ponderosa Lounge)—DJ Morgan

Lit—DJs Sugar, Detroit Diesel, 5 pm

Matador—DJ Moisti, 10 pm, free

McFadden's—Jason B

Momo's—DJ Wicked, 10 pm, free

Night Light Lounge—DJ Chango, 10 pm, free

Noir—Dementia: DJs Valence, Medusa, Web, $3

Pala—Miles Maeda, $8

Pi-Rem—Our Stompin’ Ground: Michael Manhattan, Deafchild, Manoj, DJ Moses, 9 pm,$5

Ringler's Pub—DJ Savi, 10 pm, free

Ringlers Annex—DJ Ted Striker, 10 pm, free

Saucebox—Lovely w/DJs Derek Fisher, the perfect cyn, 10 pm, free

Tube—Gimme Danger w/DJ Maxamillion

SUNDAY 10/22

Bettie Ford—Jayanta

Chance of Rain—DownTempo Brunch: Radiant Sequence

Crush —DJ Mike-a-nay

Devils Point—Stripparaoke w/KJ Pinky, 9 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Microdot

Matador—DJ Donny Don’t, 10 pm, free

Night Light Lounge—SIN Night w/DJ Roommate, 10 pm, free

Noir—Mr. Clean, Matt Rock

Sabala's Mt. Tabor—DJ Thumper, 8 pm, free (lounge)

Speakeasy Tavern—DJ Sputnik

Stumptown (Downtown)—DJ van Dis, 4 pm

The Nest Lounge—DJ Ben, 9 pm

MONDAY 10/23

Aalto Lounge—DJ Maxamillion

Berbati's Pan—Tha’ Boom w/DJs Automaton, KO, Ill Camino, Rad, 10 pm, free

Boxxes —SINtax: DJ Synthetic

Devils Point—DJ Brooks

East Chinatown Lounge—iPod uPod

Greek Cusina—Hightower, DJ Marz, ATM, Eddie K, $5

Ground Kontrol—Service Industrial: DJ Carrion, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Jungleface

Matador—DJ Hanna, 10 pm, free

Momo's—Mello Mondays w/DJ Mello Cee

Ringler's Pub—XactChange HiFi, 9 pm, free

Slabtown—DJ Marantic

Stumptown (Downtown)—DJ Retro Rhonda, 5 pm

Tonic—DJ Bin Laden


Boxxes —Flirt w/Cory

Crush —DJ Sapho

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Throwback Tuesdays: Evil One, Gemo

Fez—Shadowplay: DJs Carrion, Uberlush, Horrid, 9 pm, free

Goodfoot —ESP DJs: Atom 13, Seoul Bro #1, Homonym

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Mike Byrd

Matador—DJ Pakastani Tranni, 10 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Hopper, Paultimore, 9 pm, free (lounge)

Saucebox—We Aren’t DJs: Art Alexakis, 9 pm, free

Tube—No No No Disco w/DJ Nightschool, Neighborhood DJ

Wonder Ballroom—King Fader, 8 pm (cafe)


Alberta St. Pub—DJ Monkeytek

Bettie Ford—Homotherapy: L-Train, DJ Automaton

Bitter End—Skoolyard, DJ Redi Jedi

Crush —Simon

Devils Point—DJ Kenoy

East Chinatown Lounge—Deena B, 6 pm; DJs Atom 13, Soil, 10 pm

Greek Cusina—DJ Wicked, DJ Marz, Eddie K, Serge Severe, Wels, D-Lux, $3

Jolly Roger—All Hands on Deck w/DJ Opter, AliCat, 10 pm, free

Jubitz Truck Stop in the Ponderosa Lounge—DJ Jason Snell

Kelly's Olympian—DJ Collin Store

Matador—FauxReal, 10 pm, free

Produce Row —DJ Mike Kelly, 8 pm, free

Sabala's Mt. Tabor—DJ Mee’oww (lounge)

Saucebox—Beat Initiative w/DJs Rafa, Flutterby

Waypost—DJ Sarva

Three Friends Coffeehouse—Suck My Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm