THURSDAY 1/18

52ND AVE SPORTS BAR-Maria Webster & Friends

ARNADA CAFE-Bender, Strange Occurence

ARTICHOKE MUSIC-Mike Morgan & Ira McDonald

ASH STREET-De La Gata, The Drakes, The Starbugs

BENSON HOTEL-Jean Ronne

BERBATI'S-Kurtz Project, No Bad Things, Roger Nusic

BILLY REED'S-Bust-a-nova starring Andre St. James

BLINN'S BOATHOUSE-Various Piano Acts

BLUE NOTE-John Gross and Dave Frishberg Duo

BRASSERIE MONTMARTRE-Creighton McGrath Duo

BUFFALO GAP-Mad Hattie

C.I. BAR AND GRILL-Dub Debrie

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Norman Sylvester

CASCADE BAR & GRILL-No Evil Star

CONAN'S PUB-Gregory PJ Smith and Band

CRYSTAL BALLROOM-Deadbolt, Al Foul & the Shakes

DANTE'S-Soul Kitchen starring Black Angel

HOPPERS BLUES BAR-Jam

JAZZ DE OPUS-Albina Jazz

JIMMY MAK'S-The Mel Brown Quintet

KELLY'S OLYMPIAN-Jimi Bott Band

KENNEDY SCHOOL-Steve James Wright and Jeff Hudis

* MEDICINE HAT-Tracker, Sauvie Island Moon Rocket Factory, Helsinki, Bottom Feeder

* MEOW MEOW-Dickel Brothers, Honorable Ordinaries

MOUNT TABOR-Third Estate, Fatalistics, Hopjack

OHM-Cool Nutz, G-Izm, Maniac Lok, DJ Wicked, Reckless, Rawlord

PINE STREET-The Lonely Kings, Longshot, Dirty Lowdown

RABBIT HOLE & MAD HATTER-Open Mic with Bobby Soxx

ROCK CREEK TAVERN-Jon Koonce

SAM BOND'S (EUGENE)-Neko Case & her Boyfriends

* SATYRICON-Distance Formula, Pan Tourismos, Third and Failing, Try and Step on Her

* SEGES-Ambient Show-biz w/ Shoehorn

SNAKE & WEASEL-Labuena Contra, Leila Cheiko Band

STAR E. ROSE-Petty Cash

TABOR ACOUSTIC ROOM-J-Bird

TILLICUM PUB-Lloyd Jones

TWILIGHT CAFE & BAR-Buddha Beatnik

WHITE EAGLE-Ezra Holbrook's TBA AllStars


FRIDAY 1/19

52ND AVE SPORTS BAR-The AWOL Blues Band

ARNADA CAFE-Logos Eye, See Jane Run, BXF

ASH STREET-Rage of Achilles Records presents Witch Mountain, The JanMichaelVincentCarCrash, Despoiler, The Last Empire

BERBATI'S-Baller, Gasoline Kings, Monkey Fur

BILLY REED'S-Chata Addy & Susuma

BITTER END-Paul Sumners Band

BLINN'S BOATHOUSE-Daryl Kaufmann

BLUE NOTE-Saxophobia

BOONS TREASURY-Miles Ahead

BORDERS-BEAVERTON-Rene Corbin

BRASILIA -Grooveyard

BRASSERIE MONTMARTRE-Bill Beach Trio

BROADWAY SALOON-Glenn Zucker

BUFFALO GAP-Say Uncle with Doris Dodge

C.I. BAR AND GRILL-Human Touch

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Ennis & Theory

CASCADE BAR & GRILL-Left Hand Smoke

COBALT LOUNGE-UHF, The Baseboard Heaters

CORNER SALOON-Lindsy Scott

CRYSTAL-Conjunto Allegre, Palante, Barrio Latino

DANTE'S-Camaro Hair, The Bella Fayes

ETHOS, INC-Plaid Sheep, 15 Minute Flares

HOPPERS BLUES BAR-Aaron Black Band

JAZZ DE OPUS-Stuart Wylen Trio

JIMMY MAK'S-Mr. Rosewater

KELLY'S OLYMPIAN-Mad Hattie

LAURELTHIRST-Danny Barnes; Prairie Dogs (6-8 pm)

* MEDICINE HAT-Red76 Film Scoring Series starring Untet, The Decemberists, The Letterist

* MEOW MEOW-The Kurtz Project, Roger Nusic, No Bad Things, the X-Ray Cafe movie (8 pm)

MOUNT TABOR PUB-Lava DeMure

MUSIC MILLENNIUM NW-Erin McKeown (5 pm)

OHM-Crawley, Porterhouse Quintet

PARIS THEATRE-Precursor, The Voltineers, JROP, Hyperstar, PSV

PPAA-Irish Ceili starring Randal Bays, Leo MacNamara, guest

RABBIT HOLE & MAD HATTER-Dryer; Petty Cash (6-8)

* ROBOT STEAKHOUSE-Last of the Juanitas, Federation X, Raft of Dead Monkeys, Preschool Propaganda (7 pm)

ROCK CREEK TAVERN-Jon Koonce Honky Tonk Trio

ROSELAND-Coco Montoya, Vince Converse, Aaron Black Band

SALVADOR MOLLY'S-Ronnie Robins & Bossamba, Cajun Chocolates

SATYRICON-The American Girls, Vinegar, Bella Phaze, Welsh Rabbit

SHILO INN -Rhodes/Hager Duo

* SNAKE & WEASEL-Vigilantes of Love

ST. JOHNS PUB-Willy Porter

STAR E. ROSE-Josh-n-Friends

TABOR ACOUSTIC ROOM-Erin McKeown, Slot Rocket

TILLICUM PUB-Steve Bradley Band

TONIC LOUNGE-Make Believe, Perusia, Valhere

TOUCHSTONE CAFE-Pan Dulce Latin Trio

TRAIL'S END-Duffy Bishop and Chris Mayther Band

TWILIGHT CAFE & BAR-Kismet

WHITE EAGLE SALOON-X-Angels


SATURDAY 1/20

52ND AVE SPORTS BAR-Tim Lincoln

ARNADA CAFE-Desmodus, 2XNoise, special guests

ASH STREET-The Bering Sea, The Reeks & the Wrecks

BILLY REED'S-The Cannonballs

BITTER END-Strange Neighbor

BLINN'S BOATHOUSE-Daryl Kaufmann

BLUE NOTE-Ben Fowler & Congregation

BOONS TREASURY-Aebi Coulsen

BORDERS BOOKS & MUSIC-Gary Ogan (2 pm)

BORDERS-BEAVERTON-Aaron Meyer

BRASILIA -Alfredo Muro Latin Ensemble

BRASSERIE MONTMARTRE-Bill Beach Trio

BUFFALO GAP-The Strange Tones

C.I. BAR AND GRILL-Jon Koonce

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Ennis & Theory

CASCADE BAR & GRILL-Bill Rhodes & the Party Kings

COBALT-Smooch Knob, Satellite Heroes, The Noize

CORNER SALOON-Lindsy Scott

ETHOS, INC-Larry Peters, The Dynamic Duet

HOPPERS BLUES BAR-Aaron Black Band

* IT'S A BEAUTIFUL PIZZA-A Nat Hema, Beds, The Magic Doorknob Tube Sock Trash Kit, Celesteville, State Vector Collapse (7 pm)

JAVA MACABRE-Susan Lemaster Duo

JAZZ DE OPUS-Stuart Wylen Trio

JIMMY MAK'S-Spot 79

LAURELTHIRST-Buds of May; James Low (6-8 pm)

* MEDICINE HAT-Red76 Film Scoring Series starring The Sensualists, Supersprite, A John Henry Memorial

* MEOW MEOW-The Prids, The Visit, Stereo Crush

MT TABOR-Jacob Fred Odyssey, Rob Scheps Core-Tet

MUSIC MILLENNIUM NW-Rich Man's Burden (5 pm)

OHM-Mel, Dragonflies

PNCA -BOO Art starring Walt Curtis and Friends

PARIS THEATRE-Relent for No One, Nine L, The Crime

PINE STREET-Grindstone, Alien Ant Farm, Craving Theo, Creature

PIONEER SQUARE-Today is Bush's Inauguration. Doesn't that piss you off?

PRODUCE ROW-Freak Mountain Ramblers

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Studio B; Hank Plank & the 2X4s (6-8)

ROCK CREEK TAVERN-Switch

ROSELAND GRILL & THEATER-Twiztid, Shuvel

SALVADOR MOLLY'S-Ronnie Robins & Bossamba

SAM BOND'S (EUGENE)-Rotosquirrel, TR Kelly

* SATYRICON-HIM, Rollerball, VI Foot Sloth

* SCHNITZER-Oregon Symphony does Mahler's Symphony No. 5

CANYON GRILL-Johnny Martin Duo

SNAKE & WEASEL-Rockin' Teenage Combo

TABOR ACOUSTIC ROOM-Nicole Campbell, Kathy Ziegler

TILLICUM PUB-Steve Bradley Band

TONIC-Betty Already CD release, UHF, The Romanes

TRAIL'S END SALOON-Paul Delay Band

TWILIGHT CAFE & BAR-Panjea

WHITE EAGLE SALOON-Peter Wilde Band


SUNDAY 1/21

ASH STREET-Vinegar, Valhere, Make Believe

BERBATI'S PAN-Fetish Night

BIDDY MCGRAW'S-Earl and the Reggae Allstars

BILLY REED'S-Albina Jazz Ensemble, No Compromise

BORDERS-BEAVERTON-Rockin' Teenage Combo

BRASSERIE MONTMARTRE-Chris Lee, Colleen O'Brien

BUFFALO GAP-Spigot

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Jay "Bird" Koder

CASCADE BAR & GRILL-Finger Likkin Good

CRYSTAL-Crystal's 87th Birthday w/RL Burnside, Robert Belfour, Helio Sequence, The Standard, The Cosmos Group, 3 Leg Torso

LAURELTHIRST-Neil Gilpin's Belmont Street Octet; Freak Mountain Ramblers (6 pm)

MUSIC MILLENNIUM NW-Stranger Neighbor (5 pm)

OHM-Converge starring Jeff Anthony, Jennifer Folker, Dan Reed, Keith Schreiner, and special guests

PARIS THEATRE-Last Stand

PSU, SMITH CENTER-Choral Cross-Ties, Fear No Music

PSU LINCOLN PERFORMANCE HALL-Florestan Trio, Nicholas Crosa, Daniel Avshalomov performing Haydn, Ravel, Schumann (4 pm)

RABBIT HOLE & MAD HATTER-Other Concerns (7-9:30)

ROCK CREEK TAVERN-Lou Lozado Group

* SCHNITZER CONCERT HALL-Oregon Symphony performs Mahler's Symphony No. 5

SNAKE & WEASEL-Big E and John

TILLICUM PUB-Johnny Martin (6-9 pm)

WHITE EAGLE SALOON-Dave Carter & Tracy Grammer


MONDAY 1/22

52ND AVE SPORTS BAR-Jazz Night

ASH STREET-Open Mic

BERBATI'S-Songwriters in the Round starring Dan Murray, John Shipe, James Low, the debut of Pan's Jam (open mic jam session)

BRASSERIE MONTMARTRE-Warren Rand Duo

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-JR Simms

DANTE'S-Karaoke from Hell

HOPPERS BLUES BAR-Jimi Bott Band

JAZZ DE OPUS-Tom Wakeling Duo

JOHN HENRY'S (EUGENE)-I AM

JIMMY MAK'S-Diva'nings starring Mary Kadderly

LAURELTHIRST-Karaoke?, Kung Pao Chickens (6 pm)

PRODUCE ROW CAFE -Jazz Jam with Ron Steen

REVERB RECORDS-Rob Scheps B-3 Organ Trio (8 pm)

ROCK CREEK TAVERN-Melody Guy

SAM BOND'S GARAGE (EUGENE)-Dan Jones

* SCHNITZER CONCERT HALL-Oregon Symphony performs Mahler's Symphony No. 5

SNAKE & WEASEL-Open Mic w/Michael Berly

WHITE EAGLE-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 1/23

52ND AVE SPORTS BAR-Open Mic Comedy Night

ARNADA CAFE-Funked Up Jazz with Captain Easy

ASH STREET-Jupiter Satellite, The Infamous They

BITTER END-Baggs

BLUE NOTE-Jazz Jam w/Pacific Blue Jazz Quartet

BOONS TREASURY-Open Mic starring JT Meir

BORDERS BOOKS & MUSIC-Brad Davis (7 pm)

BRASSERIE MONTMARTRE-Jean Ronne Duo

BUFFALO GAP-Stephanie Schneiderman's Acoustic Trio

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Linda Hornbuckle

CASCADE BAR & GRILL-Blues Jam with Kinzel & Hyde

COBALT LOUNGE-Electro Lush starring Lux, Electro Sect, Sardonik Grin, Freq Tranzgression, Buma, Bone

HOPPERS BLUES BAR- JR Sims

JOHN HENRY'S (EUGENE)-Fast Eddie and the Screamers, Jet Harris

JIMMY MAK'S-The Mel Brown Sextet

LAURELTHIRST-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw

MOUNT TABOR PUB-Tuesday Jam

OHM-Dahlia w/ Ben & Ravi

PRODUCE ROW CAFE -Bluegrass Jam

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Karaoke

ROCK CREEK TAVERN-Terry Robb & Albert Reda

ROSELAND-Galactic, Les Claypool's Frog Brigade, Lake Trout

SNAKE & WEASEL-Jim Bull and Friends

TILLICUM PUB-Norman Sylvester Quintet

TWILIGHT CAFE & BAR-Colson Trio

WHITE EAGLE SALOON-Jeff Hudis & Steve James Wright


WEDNESDAY 1/24

52ND AVE SPORTS BAR-Steve Coates & Friends

ARNADA CAFE-Miguel's Songwriter Night

ASH STREET-King of Spain, Rubber Burning Hotrods, Mentat de Malduit

BERBATI'S-Postcards from Singapore, Room 101, Carol's Chump

BILLY RAY'S NEIGHBORHOOD DIVE-"Spooky Mulder" Conspiracy Night

BILLY REED'S-Ben Fowler & the Soul Jazz Crew

BRASSERIE MONTMARTRE-Dan Balmer Duo

BUFFALO GAP-TOCA

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Terry Robb

CASCADE BAR & GRILL-Girls Night Out

CRYSTAL BALLROOM-Everything's Jake

DANTE'S-A Night with Miss B. Haven

HOPPERS BLUES BAR- Robbie Laws

JAZZ DE OPUS-Miles Ahead

JIMMY MAK'S-Ben Fowler Funk Jam

LAURELTHIRST-Casey Neill; Susannah Weaver & Man Power (6-8 pm)

* MEDICINE HAT-Causey Way, Captured by Robots, The Prids

MOUNT TABOR PUB-DV8, Lowdown, Firegiant

PARAGON RESTAURANT-Adam & Kris

PARIS THEATER-Poison the Well, Martyr AD, Dead Unknown

PAM-Kerosene Dream (North Wing, 7:30 pm)

PRODUCE ROW CAFE -June Bunton's Open Mic

RABBIT HOLE & MAD HATTER-Pete Krebs & The Kung Pao Chickens; John Henry (6-8)

ROCK CREEK TAVERN-Katherine Wilson and Bob Love

ROSELAND GRILL & THEATER-Jay Farrar

SAM BOND'S(EUGENE)-Benefit for Phill (Squash)

SCHNITZER CONCERT HALL-Keb' Mo'

SNAKE & WEASEL-Arabesque w/belly dancers

STAR E. ROSE-Open Mic Night

TILLICUM PUB-Jim Mesi Band

WOW HALL (EUGENE)-Superdrag, guests