THURSDAY 1/25

52ND AVE SPORTS BAR-Maria Webster & Friends

ARNADA CAFE-Strummin' for the Chillen 4 w/Andre Barre, Winter AJ, Alan Bennett

ARTICHOKE MUSIC-Mike Morgan & Ira McDonald (7-10 pm); Acoustic Village Open Mic

ASH STREET-Benefit for PDX NORML w/Purusa, Jinx, more

* BERBATI'S PAN-Fernando, Luther Russell, Freddie Trujillo, Los Chili Dogs

BILLY REED'S-Bust-a-nova starring Andre St. James

BITTER END-Harrison

BLUE NOTE-Dan Schulte Duo

BRASSERIE MONTMARTRE-Creighton McGrath Duo

BUFFALO GAP-Los Lost

C.I. BAR AND GRILL-Dub Debrie

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Norman Sylvester

CORNELIUS PASS ROADHOUSE-James Shook

DANTE'S-Soul Kitchen starring Black Angel

JAZZ DE OPUS-Todd Gang Trio

JIMMY MAK'S-The Mel Brown Quintet

KELLS-Tom May

KELLY'S OLYMPIAN-Lee Blake & the Snake Charmers

KENNEDY SCHOOL-Public Groovement

MEDICINE HAT-Mood Swings, Fonda 5-0

MEOW MEOW-Frances Farmer Gals, Mumble and Peg, The Nearly Deads

MOUNT TABOR PUB-Big Orange Splot, St. Teresa's Diesel

* OHM-The Missing Link starring Scarab, DJ Reala, DJ Wicked, DJ Izm, Marquez, Venom 3

* PNCA, SWIGERT COMMONS-BOO Art: Urban Life Part D starring Deena Barnwell

PARAGON RESTAURANT-Linda Hornbuckle

ROCK CREEK TAVERN-Workman's Project

* SAM BOND'S GARAGE (EUGENE)-Him

SATYRICON-Dr. Know, Portraits of Poverty, Lopez, guests

SEGES-Ambient Show-biz w/ Shoehorn

SNAKE & WEASEL-Clubfoot Sandwich, Christine Young

ST. JOHNS PUB-Cul an Ti in a benefit for Annie Callan

STAR E. ROSE-The Nerve Again

TABOR ACOUSTIC ROOM-Gil Martin

TILLICUM PUB-Lloyd Jones

TONIC LOUNGE-Postcards from Singapore, Jonathan Blakesly

TWILIGHT CAFE & BAR-Cosmic Ozzies

WHITE EAGLE SALOON-Ezra Holbrook's TBA AllStars


FRIDAY 1/26

ARNADA CAFE-Smooch Knob, Gasoline Kings, Hopjack

ASH STREET-8 Foot Tender, Crack City Rockers, Roy Tinsel

BILLY REED'S-West Coast Jazz Quartet

BITTER END-Bowen & Hermann Band

BLUE NOTE-Bill Beach Trio

BOONS TREASURY-Blind Driver

BORDERS-BEAVERTON-Richard Griffiths

BORDERS-TIGARD-Rob Scheps Core-Tet

BRASSERIE MONTMARTRE-John Gross Trio

BROADWAY SALOON-Kenny Lavitz

BUFFALO GAP-Steve Bradley Band

C.I. BAR AND GRILL-Robbie Laws

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Linda Hornbuckle

CASCADE BAR & GRILL-Jim Mesi

COBALT LOUNGE-Cow Trippers, Vin Fiz, Slotrocket

CORNER SALOON-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio

CRYSTAL-Queen Ida and BeauSoleil avec Michael Doucet

DANTE'S-Dan Reed's Odyssey

ETHOS, INC-The Dolly Ranchers, Thunder Pumpkins

HOPPERS BLUES BAR-Aaron Black Band

JAZZ DE OPUS-Dan Faehnle

JIMMY MAK'S-Julian Priester, Obo Addy, David Haney

JOHN HENRY'S (EUGENE)-Mojo

KELLY'S OLYMPIAN-Lew Jones Band

LAURELTHIRST-Freak Mountain Ramblers; Prairie Dogs

* MEDICINE HAT-Sientific American, FCS North CD Release, Mome Raths

MOUNT TABOR PUB-Boom Shaka

MUSIC MILLENNIUM NW-Gabriel Blue (5 pm)

* PINE STREET THEATRE-Momus, Stars, Alchemy Jones

PARIS THEATRE-Oivay, Out of Reach, Zealous

RABBIT HOLE & MAD HATTER-Plumb Bob; Petty Cash

RED SEA -Chata Addy & SUSUMA

REED COLLEGE-Kronos Quartet (8 pm)

ROCK CREEK TAVERN-Retta Christie and the Smart Fellas

ROSE GARDEN ARENA-Billy Joel, Elton John

SALTY'S ON THE COLOMBIA-pianist Andrea Kitaev

SALVADOR MOLLY'S -Cajun Chocolates

SATYRICON-Dead Moon, Bell Rays, Real Pills

CANYON GRILL-Lynnanne Hyde

SNAKE & WEASEL-Richmond Fontaine

ST. JOHNS PUB-Chris Smither

STAR E. ROSE-Shamb'allah

TABOR ACOUSTIC ROOM-Maria Webster, Alison Violet

TILLICUM PUB-Power Band with Sonny Hess

TONIC LOUNGE-The American Girls, Dizzyfish, Salto

TOUCHSTONE CAFE-Ajay

TRAIL'S END SALOON-Monti Amundson Band

TWILIGHT CAFE & BAR-Greater than Five

TYPHOON! LOUNGE-Dave Frishberg & Rebecca Kilgore

U OF O, GRAYSON HALL (EUGENE)-Against Patriarchy starring Inhumane Nature, Americunt, Label Me Dead

WHITE EAGLE SALOON-Higher Ground


SATURDAY 1/27

ARNADA CAFE-Desmodus, 2XNoise

ASH STREET-Nut Brown, Vin Fiz, Reverse Cowgirl

BERBATI'S-Natrons, Dusty 45's, Rick Bain & the Genius Position

KELLER CIVIC AUDITORIUM-Elvis: The Concert

BILLY REED'S-Lynn Ann Hyde

BITTER END-Earthtones

BLINN'S BOATHOUSE-Daryl Kaufmann

BLUE NOTE-Snuffleupagus

BOONS TREASURY-Flophouse Palace

BORDERS BOOKS & MUSIC-Scott Fisher (2 pm)

BORDERS-BEAVERTON-Pam & Maggie

BRASSERIE MONTMARTRE-John Gross Trio

BUFFALO GAP-Jimmy Robb Band

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Linda Hornbuckle

CASCADE BAR & GRILL-LaRhonda Steele, Ocean 503

COBALT LOUNGE-Pinehurst Kids, American Girls, Radio Nationals

CORNER SALOON-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio

* DANTE'S-3 Leg Torso

* EAGLE'S LODGE-Barfly's Second Annual Trashfest starring Junior's Grades, The No No's, Blue Balls, hosted by Wm. Steven Humphrey

ETHOS, INC-One Way to Walk, Valhere, The Fatalistics

* GREEN ROOM-Bingo CD Release Party

HOPPERS BLUES BAR-Aaron Black Band

JAZZ DE OPUS-Flatland

JIMMY MAK'S-Derek Sims Quintet

JOHN HENRY'S (EUGENE)-McKenzie Project, Big Hippie

KELLS-Cu Lan Ti

KELLY'S OLYMPIAN-Sweet Juice

LAURELTHIRST-Lynn Conover; James Low (6-8 pm)

MEDICINE HAT-Holy Sons, The Standard

* MEOW MEOW-Indiepop Heaven starring Mates of State, Electro Group, All-Girl Summer Fun Band

MOUNT TABOR PUB-Garage Mahal, Mr. Rosewater

MUSIC MILLENNIUM NW-Madgesdiq (5 pm)

OHM-Black Angel, Big Yah

PARIS THEATRE-Spare Lead, BXF, No Thanks to You, New Society, No Excuse

* PNCA, SWIGERT COMMONS-BOOArt: Spoken Word Artists, Music starring Trevino Brings Plenty, Patrick Bocarde, Barbara Drake, Doug Spangle, Peter Sears, Leanne Grabel, Dan Raphael, Bill Shively

PRODUCE ROW-Fat Mona, Devil's Cabaret, Maria Webster

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Ben Gilde & Dan Jones; Hank Plank & the 2X4s (6-8)

ROCK CREEK TAVERN-Groove Merchants

ROSELAND-Linkin Park, Taproot, Styles of Beyond

SALMON CREEK BREWERY & PUB-Mollie & Earl

SALTY'S ON THE COLOMBIA-pianist Andrea Kitaev

SAM BOND'S GARAGE (EUGENE)-Ponticello, Jeff Trot, Feller

SATYRICON-Hell Candidates, Anger Management, Trip Called Malice

CANYON GRILL-Dan Gildea Duo

SNAKE & WEASEL-Hot Club Sandwich

ST. JOHNS PUB-Laurie Lewis

TILLICUM PUB-Power Band with Sonny Hess

TOUCHSTONE CAFE-Juliet Wyers

TRAIL'S END SALOON-Robbie Laws, Jimmy Lloyd Rea, Randy Lilya

TYPHOON! IMPERIAL LOUNGE-Mary Kadderly Trio

* U OF O, GRAYSON HALL (EUGENE)-Against Patriarchy starring November Group, The Intima, We Should Die, Harum Scarum

WHITE EAGLE SALOON-Jackstraw

WOW HALL (EUGENE)-Ron Jeremy's S&M Sideshow


SUNDAY 1/28

ASH STREET-Carbonhead, Netochka, John January Band

BERBATI'S PAN-Spigot, Miguel and the Basketball Drunks, Quinto Sol

BIDDY MCGRAW'S-Earl and the Reggae Allstars

BILLY REED'S-Albina Jazz Ensemble, No Compromise w/ guests (1-9:30 pm)

BOONS TREASURY-Jazz Jam (5-8 pm)

BORDERS BOOKS & MUSIC-Anti-Super Bowl V starring Portland Opera (3 pm)

BRASSERIE MONTMARTRE-Chris Lee, Colleen O'Brien

BUFFALO GAP-Quinella

CASCADE BAR & GRILL-Finger Likkin Good

* CHEZ WHAT BENEFIT-Made for TV Movie, the Nearly Deads, Treason, Black Angus, Living Under Lies, Machine That Flashes, Unkindness of Ravens (5 pm, 1535 NE Alberta)

CRYSTAL BALLROOM-Swing Session w/dance lessons

DANTE'S-Sinferno Cabaret

HOPPERS BLUES BAR-Aaron Black Band

JOHN HENRY'S (EUGENE)-Sodomites, Arcweld

KELLS-Cronin Tierney

LAURELTHIRST-Neil Gilpin's Belmont Street Octet; Freak Mountain Ramblers (6 pm)

* MEOW MEOW-The Operacycle, Garmonbozia, The Holidays

MUSIC MILLENNIUM NW-Rick Bain & the Genius Position

OHM-Converge starring Jeff Anthony, Jennifer Folker, Dan Reed, Keith Schreiner, and special guests

PARIS THEATRE-Proof 151, Hey Fat Kid, Lounge Fly, Flammable

PINE STREET THEATRE-Arthur

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Other Concerns

ROCK CREEK TAVERN-Drew Norman

SAM BOND'S GARAGE (EUGENE)-Red Pajamas

SATYRICON-New Band Night

SNAKE & WEASEL-Da Funk

TILLICUM PUB-Johnny Martin (6-9 pm)

U OF O, GRAYSON HALL (EUGENE)-Against Patriarchy starring Ahisma, This Bike is a Pipe Bomb, Curious and Hollow, the Invisible Republic

WHITE EAGLE SALOON-Last Sunday's Songwriter's Circle starring Nina Meher, Bill Bloomer, Michael Berly, Jane Wright, Fred Trujillo


MONDAY 1/29

52ND AVE SPORTS BAR-Jazz Night

ASH STREET-Open Mic

BERBATI'S PAN-Songwriters in the Round starring John Dominguez, John Sparkman, Rachel Browning, the Pan Jam!

BRASSERIE MONTMARTRE-Warren Rand Duo

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-JR Simms

COFFEE TIME-Lorna Miller

* CRYSTAL BALLROOM-Colin Meloy, Joe Haege, Jeff London, Nicholas Dylan

DANTE'S-Karaoke from Hell

HOPPERS BLUES BAR-Jimi Bott Band

JAZZ DE OPUS-Greg Goebel Trio

JIMMY MAK'S-Diva'nings starring Mary Kadderly

KELLS-Cronin Tierney

LAURELTHIRST-Karaoke?, Kung Pao Chickens (6 pm)

MOUNT TABOR PUB-Reggae Jam

* OHM-The New Deal, Ravi

PRODUCE ROW CAFE -Jazz Jam with Ron Steen

ROCK CREEK TAVERN-Lynn Ann Hyde

SAM BOND'S GARAGE (EUGENE)-Vin Fizz

SNAKE & WEASEL-Open Mic w/Michael Berly

WHITE EAGLE SALOON-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 1/30

52ND AVE SPORTS BAR-Open Mic Comedy Night

ARNADA CAFE-Funked Up Jazz with Captain Easy

ASH STREET-No Evil Star, Diverse Sources, Shoulda Coulda Woulda

BERBATI'S PAN-Dizzy Elmer, Pan! Pan! Girls, Richard Day Reynolds and the Blue Light Special

BLUE NOTE-Open Jazz Jam with Pacific Blue Jazz Quartet

BOONS TREASURY-Open Mic starring JT Meir

BRASSERIE MONTMARTRE-Jean Ronne Duo

BUFFALO GAP-Kenny Lavitz & Scott White Trio

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Linda Hornbuckle

CASCADE BAR & GRILL-Blues Jam with Kinzel & Hyde

COBALT LOUNGE-Electro Lush starring Lux, Electro Sect, Sardonik Grin, Freq Tranzgression, Buma, Bone

HOPPERS-Boyd Martin Guitarslinger Chicago Giant

JIMMY MAK'S-The Mel Brown Sextet

JOHN HENRY'S (EUGENE)-Love as Laughter, Gabriel Blue

KELLS-Cronin Tierney

LAURELTHIRST-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw (6 pm)

MEDICINE HAT-Slow, The Dimes

MOUNT TABOR PUB-Tuesday Jam

OHM-Dahlia w/ Ben & Ravi

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Karaoke

ROCK CREEK TAVERN-Terry Robb & Albert Reda

SNAKE & WEASEL-Vivian's Keepers CD Release

TILLICUM PUB-Norman Sylvester Quintet

TWILIGHT CAFE & BAR-Colson Trio

WHITE EAGLE SALOON-Mark Alan


WEDNESDAY 1/31

52ND AVE SPORTS BAR-Steve Coates & Friends

ARNADA CAFE-Miguel's Songwriter Night

ASH STREET-Veneer, Bye Bye Chinook

BILLY REED'S-Ben Fowler & the Soul Jazz Crew

BRASSERIE MONTMARTRE-Dan Balmer Duo

BUFFALO GAP-TOCA

CANDLELIGHT CAFE AND BAR-Terry Robb

CASCADE BAR & GRILL-4th Plane Jaiant

DANTE'S-A Night with Miss B. Haven

HOPPERS BLUES BAR- Robbie Laws

JAZZ DE OPUS-Renato Caranto Quartet

JIMMY MAK'S-Ben Fowler Funk Jam

KELLER CIVIC AUDITORIUM-A Perfect Circle

KELLS-Cronin Tierney

LAURELTHIRST-Catfish; Susannah Weaver & Man Power

MEDICINE HAT-The Fascination, The Fringe, The Vespertines

* MEOW MEOW-The Gossip CD Release, The Serum Greys, Glass Candy & the Shattered Theatre

MOUNT TABOR PUB-Hot Rod Sinners, Tuscaderos, Gremlin Hubcaps

PCPA-Portland Opera preview of La Boheme (noon)

PARAGON RESTAURANT-Johnny Martin

PORTLAND ART MUSEUM-Soul Vaccination

PRODUCE ROW CAFE -June Bunton's Open Mic

RABBIT HOLE & MAD HATTER LOUNGE-Pete Krebs & The Kung Pao Chickens; John Henry (6-8)

ROCK CREEK TAVERN-Lynn Conover

ST. JOHNS PUB-Adrian Legg

STAR E. ROSE-Open Mic Night

TILLICUM PUB-Jim Mesi Band