THURSDAY 5/10

52nd Ave Sports Bar-Maria Webster & Friends

Aladdin Theater-Dr. Didg, 10:30 pm, $10, All Ages

Arnada Cafe-Andrea Tragesser, Shit Hammer

Ash Street-Two Hour Encore, Eva Destruction, Bastinado

Berbati's Pan-Vitamin M, Bering Sea, $5

Bitter End-Blurtis

Blue Note-Saxophobia

Boons Treasury-Mark Alan

Buffalo Gap-Jane Wright Band, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Cascade Bar -No Evil Star

Cornelius Pass-Jackstraw

Crystal Ballroom-Tainted Love, Johnny Limbo & the Lugnuts, $15, All Ages

Egyptian-Gender-bender Drag Variety Show, 8:30, $5

Gemini Bar-Earth Tones

Good Foot-Pete Krebs & Billy Kennedy

Green Room-Lea Kruger Band

Henry Ford's-Lyle Chaffee

Hoppers Blues Bar-Boyd Martin Jam, 9 pm

It's a Beautiful Pizza-Rob & Friends Open Mic, 9 pm

Jazz De Opus-Bill Eaton Quartet w/ Tony Pancini, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kelly's Olympian-Adam & Kris, 9 pm

Kennedy School-Baseboard Heaters

Laurelthirst-Jim Boyer, Velvida Underground, 6 pm

Grand Lodge-Laura Kemp Band

Medicine Hat-Shane Bartel, Colin Meloy

Memorial Coliseum-98 Degrees, 7:30 pm, $29-36

* Meow Meow-Rad Art Girls Gallery Extravaganza, $5-10

Mt Tabor Pub
-Daisy Chain w/ Stephanie Schneiderman Band, Carmina Piranha, Sweet Juice, Doris Dodge, E-Driven

Pine Street-Tantric, Dragonflies, Loudermilk, $8, All Ages

Paris Theatre
-Parasite Purgatory Hardcore Wrestling, 8 pm, $8, All Ages

Rabbit Hole-Open Mic with Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

* Roseland-Souls of Mischief, DJ Apollo, Silemt Lambs Project, Qwi-vah, 8 pm, $10

Satyricon
-The Valentine Killers, The Loudmouths, The Triggers, Crash and Burn

Seges-Caribbean Night

Snake & Weasel-Peter Arteaga Trio; Redwood Hwy, 6 pm

Tabor Acoustic-Daisy Chain w/ Vivian's Keeper, Claire Baird, Jo Sands, Julianne Waters, Julie Larson, Juliet Wyers

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Twilight Cafe & Bar-Blu

White Eagle Saloon-Ezra Holbrook's TBA All Stars, $3

WOW Hall (Eugene)-Thomas Mapfumo & the Blacks Unlimited, Paul Prince, 8 pm, $12-14, All Ages


FRIDAY 5/11

52nd Ave Sports Bar-Noumena

Arnada Cafe-Maiden Mine, Kung Fu Janitors, Ray Gunn

Ash Street-Super Tough, Napoleon Blownaparts, Cherry Bomb, The Hunches, $5

* B Complex-Couch, Andy Smith of Portishead, Scott Hendy, DJ Ram, $8, All Ages

Berbati's Pan
-Rick Bain, Sugar Boom, Kissing Book, $8

Bitter End-Laura Kemp, Marc Wakefield

Blinn's Boathouse-Daryl Kaufmann

Blue Note-Greg Kogan & Rob Scheps Quartet

Boons Treasury-Jackstraw

Borders-Beaverton-Kerri Sherwood Piano Concert, 7 pm, free

Broadway Saloon-Linsy Scott, 9 pm

Buffalo Gap-Fez Fatale, 9 pm

C&I Bar and Grill-Norman Sylvester

Candlelight Cafe-Steve Bradley Band

Cascade Bar -Mark Hummel

Cobalt Lounge-A.C. Cotton CD Release, $5

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal Ballroom-Countrypolitans, Bunco Kelly, $8-10

Dante's-Scott Fisher, 9 pm, $5

Disjecta-Two Gyrlz

Ethos, Inc-the Droogs, the Transplants, Elusive, Drastic Measures, All Ages

Fado-Cul Anti, free

Gemini Bar -Jim Mesi Band

Green Room-Richard Cranium & Phoreheads

Ground Kontrol-Temper w/ Dan Creech Band, 9 pm, All Ages Action

Groundswell Cafe-Two-Tone Brothers

Henry Ford's-Lyle Chaffee

Jazz De Opus-Tom Grant Trio, 9 pm

Jimmy Mak's-Mr. Rosewater, $5

Kelly's Olympian-Aaron Black Band, 9 pm

Laurelthirst-Higher Ground, Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Caleb Klauder

Medicine Hat-Flophouse Palace, Ross and the Hellpets, 9:30 pm

Meow Meow-The Visit, $5, All Ages

* Mt Tabor Pub-Daisy Chain w/ Dahlia, Nicolle Campbell, Lea Kruger & Sugar Hives, Tracy Klas, Asleigh Flynn

Ohm
-Cheb i Sabbah, Auditory Sculpture, DRC, $9

Paris Theatre-Relent for No One, Bleeder, Divize, Failure to Respond, S.P.E.D, All Ages

* Pine Street-The Melvins, Hank Williams III, $12, All Ages

Produce Row Cafe
-Robert Cannon & June Burton, $3

PSU, Lincoln Hall-Mozart's "The Magic Flute", 7:30 pm

Rabbit Hole-James Low; Petty Cash, 6pm

Rogue Pub-Johnnie Ward, 9:30 pm

* Roseland-Idlewild, Placebo; My Regrets, Strongbox (Cafe), 8 pm, $13

Sam Bond's (Eugene)
-Blanket Music, Jeff London, Corrina Repp, Kind of Like Spitting; Chip Cohen (5:30), $4

Satyricon-FAM Ranch, the Come Ons, the Diapers

Snake & Weasel-Rachel Sage Trio; Lawn Boys (6 pm)

St. Johns Pub-Peter Case, 7 pm, $13-15

Tabor Acoustic Room-Daisy Chain w/ Monkey to the Monster, Little Sue, Nancy Hess, Sattie Clark, Stephanie Schneiderman, Tracy Grammer & Dave Carter

Tillicum Pub-Rev Gary Small & the Deacons

Tonic Lounge-Grooveyard

Touchstone Cafe-AJAY

White Eagle Saloon-Jon Koonce & the Gas Hogs, $5


SATURDAY 5/12

52nd Ave Sports Bar-Hugh Jazz Orchestra

Aladdin Theater-Charile Hunter, 9 pm, $16

Arnada Cafe-I Can Lick Any SOB in the House

Artichoke Music-Sky in the Road, Gordon Monroe, Du Monde, 8 pm, $5

* Ash Street-Reload, Captured by Robots, Pleaseasaur, 9 pm, $6

Berbati's
-Jerry Joseph & the Jackmormons, Colin Meloy

Bitter End-Freak Mountain Ramblers

Blinn's Boathouse-Daryl Kaufmann

Blue Note-Congregation

Boons Treasury-The Strange Tones

Borders-Beaverton-Bart Hafeman, 7 pm, free

Brasilia -Jen Gosar Quartet

Buffalo Gap-Rascos, 9 pm

C&I Bar and Grill-Norman Sylvester

Candlelight Cafe-Steve Bradley Band

Cascade Bar -Paul Delay

Cobalt-Smooch Knob, Free Martins, DJ Josh Evans, $8

Community Music Center-The Theo Jorgensmann Quartet, 8 pm, $12

Conan's Pub-Hallalujah Chorus

Cornelius Pass-The Gas Hogs

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal Ballroom-Hit Explosion; Gregg's Eggs (Lola's), 9 pm, $12

Dante's-Mel, Santa Ana Drags, 9 pm, $6

Disjecta-Two Gyrlz, 9 pm, $5

Ethos, Inc-Chapel of Skills, All Ages

Fado-Ponticello, free

Fez-Hana w/ Anisa from Sky Cries Mary

Gemini Bar -Baseboard Heaters

Gorge Amphitheatre-Tom Petty & the Heartbreakers, Wallflowers, 7 pm

Green Room-Jackstraw

Henry Ford's-Lyle Chaffee

Hoppers Blues Bar-Robbie Laws Band, 9:30 pm

* House of Grooves-Cocoa Brovas, Rise and Shine, The Chosen, Socialistiks, DJ Wicked, DJ Mark Mack and DJ Uni-T, 9 pm, $12.50-$15, All Ages

Jazz De Opus
-Tom Grant Trio, 9 pm

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

John Henry's (Eugene)-Spiderbabies, Pass Out Kings, the Snukas, 10 pm, $5

Kelly's Olympian-S.Y.P. Blues Band, 9 pm

Medicine Hat-Wow & Flutter, Gravity & Henry, 9:30 pm

Mt Tabor Pub-Daisy Chain w/ Satellite Heroes, Grooveyard, Say Uncle, Half Days, Jellyhead

Ohm
-Phat Sidy Smokehouse, Hungry Mob, $9

* Paris Theatre-Lead Face, Desolation, Gudgen, Bunk Dope, All Ages

* Pine Street-Deicide, Marduk, Gorguts, All Out War, $18.50, All Ages

PSU, Lincoln Hall
-Mozart's "The Magic Flute", 7:30 pm

Produce Row Cafe -Jim Boyer Trio, $3

Rabbit Hole-Freight Train Casanova; Hank Plank & the 2x4's, 6 pm

Red and Black Cafe-Allison Williams, Larry Yes, Sean Croghan, All Ages

Rogue Pub-Lynnann Hyde & Stu Kinzel, 9:30 pm

Roseland-OM Records Showcase

Satyricon-the Pills, Oblivian Seekers CD Rel., Kill City Kicks

Snake & Weasel
-Caleb Klauder Acoustic Band; Skip Vanklusky (6 pm)

Tabor Acoustic Room-Daisy Chain w/ Kaitlyn ni Donovan, Alison Violetta, Alexa Pengelly, Anne Weiss, Leila Chieko, Maria Webster

Tillicum Pub-Rev Gary Small & the Deacons

Tonic Lounge-TV: 616, Downer, Kinghat, Stark Raving Naked

Touchstone Cafe-Sweet Harmony Duo

White Eagle Saloon-the Webbers, Fragile Jack, $5


SUNDAY 5/13

Ash Street-Acacia, Charlie Bradshaw, Linus of Hollywood, Indigene, Paramore, $4

Berbati's Pan-John Cassablanca Fashion Show, $5

Bitter End-Stranger Neighbor

Boons Treasury-Jazz Jam

Borders Books & Music-Dan Balmer Trio, Nancy King and Jimmy Bennington, 5 pm, free

Borders-Beaverton-Mary Kadderly, 2 pm, free

Buffalo Gap-No Strings Attached, 6 pm

Candlelight Cafe-Monti Amundson

Fallout Shelter-Step, Champion, the Dead Unknown, All Ages

* Crystal Ballroom-Thomas Mafumo & the Blacks, Unlimited, 7 pm, $15-17

Dante's
-Sinferno Cabaret starring Miss Lucy Fur, 9 pm, $5

Grace Memorial Church-Magnolia: "les Six", 3 pm

Hoppers Blues Bar-Aaron Black Band, 9 pm

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio, 8:30 pm

John Henry's (Eugene)-Activator, Dan Jones & the Green Rays, the Visible Men, 9 pm, $3

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet, Freak Mtn. Ramblers, 6 pm

Medicine Hat-Color Phobos, Soft Rock Renegades, Room 101, 9:30 pm

* Mt Tabor Pub-Daisy Chain w/ Melody Guy, Mad Hattie, Love Nancy Sugar, Kimberly Ransom Band, Sugar Beets

* Pine Street-Anti-Flag, One Man Army, The Weakerthans, Dashboard Confessional, The Unseen, Jersey, $10, All Ages

Satyricon-the Vice Squad, Sado Nation, the Riffs, the Unseen, Defiance the Hatchbacks, the Triggers

Snake & Weasel-Suitcase Rhodes (10 am); Matt Burlin (6 pm)

St. Johns Pub-Rebecca Riots and Anne Weiss, $10-12

Tabor Acoustic Room-Daisy Chain w/ Theresa Demarest, Mel Kubik w/ Gavin Bondy, Ton Land w/ Tim Ellis, Margaret Slovak

Tillicum Pub-Johnny Martin, 6 pm


MONDAY 5/14

52nd Ave Sports Bar-Jazz Night

Aladdin Theater-Blind Boys of Alabama, $16-21

Ash Street-Open Mic

Candlelight Cafe-Gary Buford Band

Crystal-James Cotton, Lloyd Jones, 7 pm, $12-14

Dante's-Karaoke from Hell, 9 pm, free

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Hoppers Blues Bar-Jimi Bott Band, 9 pm

Jazz De Opus-John Gross and Billy Mintz, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Gumbo Mondays starring Lloyd Jones Band, $4

Laurelthirst-Kung Pao Chickens , 7 pm

Mt Tabor Pub-Reggae Jam

Produce Row Cafe -Ron Steen Jazz Jam, $2

Roseland-the Blind Boys of Alabama, the Honeydogs, 8 pm, $16.50

Sam Bond's (Eugene)-Donny James Rio, 7 pm, free

Snake & Weasel-Open Mic w/ Michael Berly

White Eagle Saloon-Little Sue & Lynn Conover, free


TUESDAY 5/15

52nd Ave Sports Bar-Open Mic Comedy

Arnada Cafe-Captain Easy

Ash Street-Dropped, 2 Cent Solution, Search Engine, $4

Bitter End-Eric Allen

Blue Note-Open Jazz Jam with Pacific Blue Jazz Quartet

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cascade Bar -Kinzel & Hyde

Crystal Ballroom-Frank Black & the Catholics, Scientific Experimentalist David Lovering, $13, All Ages

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $3

Green Room-Jellyhead

Hoppers Blues Bar-Girls Night Out starring Megan James, Sonny Hess, Lisa Mann, 9 pm

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-The Mel Brown Sextet, $6

John Henry's (Eugene)-Dave Brockie Experience, Crosstops, 10 pm, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic, Jackstraw , 6 pm

Medicine Hat-Leila Chiedo, Acacia, Miss Red Flowers, 9:30

Mt Tabor Pub-Double Helix, Dreams in Exile, Ginger, Snapped

Ohm-Dahlia w/ Ben & Ravi, $5

* Pine Street-Grade, The Impossibles, Movielife, Thirty3, $8

Produce Row Cafe
-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke

* Roseland-Clutch, Vision of Disorder, Murphy's Law, Tree, 8 pm, $13.50

Tillicum Pub
-Norman Sylvester

White Eagle Saloon-Jim Mesi & Steve Bradley, free


WEDNESDAY 5/16

52nd Ave Sports Bar-Steve Coates & Friends

Arnada Cafe-Miguel's Songwriter Night

Ash Street-The Stunning Rayguns, Slightly Stoopid, Melodius Thump, Kismet, $4

Berbati's Pan-Badly Drawn Boy, 9:30 pm, $11

Billy Ray's-Conspiracy Night, 8 pm, free

Bitter End-Bob Shoemaker

Boons Treasury-Caleb Klauder Duo

Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Cascade Bar -4th Plane Jaiant

Conan's Pub-Brian Cutler

* Crystal Ballroom-Bevis Frond, Helio Sequence, The Prids, thebrotheregg, 8 pm, $8

Dante's
-A Night of Miss B. Haven, 9 pm, $5

Egyptian -Arabesque starring Michael Beach, Middle Eastern dancers, 8 pm, $4

Green Room-Earth Tones

Hoppers Blues Bar- Robbie Laws Band, 9 pm

It's a Beautiful Pizza-Boris Hauf, Clocked Out, Phillip Gayle, 8 pm, $5

Jazz De Opus-Mel Brown Quartet starring Dan Faehnle, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Rob Scheps B3 Organ Trio, $4

Laurelthirst-Ben Gilde, Robert Cannon, Susannah Weaver & Man Power, 6 pm, $2

Medicine Hat-Umar Bach, The Radix Show, 9:30 pm

Mt Tabor Pub
-Hot Rod Sinners, Cober

Produce Row Cafe -June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; John Henry, 6 pm

Roseland-Deana Carter, 8 pm, $14.50

Seges-Pa-lante

Snake & Weasel-Drew Grow & Five o'clock People; Darrin Crag & David Lipkind (6 pm)

Star E. Rose-Open Mic w/A. Raitano

Tabor Acoustic Room-Third Estate

Tillicum Pub-Jim Mesi

Twilight Cafe & Bar-Melodius w/ Slick Willy