THURSDAY 6/7

52nd Ave Sports Bar-Maria Webster & Friends

Aladdin Theater-Bill Bruford's Earthworks, 8 pm, $16.50-19, All Ages

Arnada Cafe
-Meridian, guests

Ash Street-Soft Rock Renegades, Smidgen, Horrors of Teenage Sex, $4

Berbati's Pan-The Greenhornes, Last Great Liar, Distracted, 9 pm, $5

Biddy McGraw's-Pangea

Bitter End-Terry Robb Duo, 8:30 pm, free

Blue Note-Saxophobia

Buffalo Gap-John Shipe Band, 8 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Cascade Bar -Hambone Wilson

Crystal Ballroom-Mogwai, Bardo Pond, $12, All Ages; Red76 Journals: Fact & Fiction w/Colin Meloy, Bering Sea/Laurel Canyon, $5 (Lola's), All Ages

Egyptian -Gender-bender Drag Variety Show, 8:30, $5

Fado-Ponticello, free

Fez-Dahlia, 9 pm, $5

Goodfoot-Triclopse Organ Trio, free

Groundswell-A Man Called Matteo, 8 pm, free/donation

Hoppers-Big Monti, 9 pm

* House of Grooves-Hiphop Appreciation Night starring Kenny Mack, Mackin Rob & Brother Love, Kant B Caught, Starchile, Sassey, Free

Jazz De Opus
-Jake Booker Quartet, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Laurelthirst-Gothic Outhouse, Frances Farmer Gals; Velvida Underground, 6 pm

* Medicine Hat-Christine Darling, The Places, The Fawns

Meow Meow-The Hissyfits, Earlimart, Providence Union, $6, All Ages

Mt Tabor Pub
-Clumsy Lovers, Sugarbeets

Mt Tabor Pub-Black Oak Arkansas, Jim Dandy Desolation

Old Church-Lew Jones, 7 pm, $5

Produce Row Cafe -Slicers, Three Finger Jack, 9 pm, free

Rabbit Hole-Open Mic with Bobby Soxx; Robert Cannon

Rock Creek Tavern-Reiswig & Beran

Rogue Pub-Harrison

Satyricon-Jimmy Flame & his Sexy Boys, The Hunches, The Schmitt-A-Hollics

Seges-Caribbean Night

Snake & Weasel-Skip Von Kuske, The Quite Good Band; Willies Dirge, 6 pm

Tonic Lounge-Maximum Flow

Touchstone Cafe-Open Mic

White Eagle-Ezra Holbrook's TBA All Stars, $3


FRIDAY 6/8

13th Floor-Not Long After, Last Stand pdx, PDEX, Take Down, guest, 8 pm, $3, All Ages

52nd ave sports bar-Steve Coates

Aladdin-Little Charlie & the Nightcats, $13.50-15

Arnada Cafe-Rubber Burning Hotrods, Avalauncher

Ash Street-Man of the Year, Sugarboom, The Removes

B Complex-Planet Art Network Fundraiser, 320 SE 2nd

* Bicycle Drive-In-New Wave & Punk Videos, 4631 N Albina, 9 pm, free, All Ages

Biddy McGraw's
-Lynn Conover Trio

Bitter End-Eric Allen, 9 pm, $3

Blinn's Boathouse -Daryl Kaufmann

Blue Note-Jimmy Bennington Quartet

Broadway Saloon-Lindsy Scott, 9 pm

Buffalo Gap-Pale Green Pants, 9 pm

Candlelight Cafe-Monti Amundson

Capitol Coffeehouse-Scholars and Fools, 8 pm, $2

Cascade Bar -Black Angel

* Cobalt Lounge-The Swords Project, The Magic Magicians, The Standard, 10 pm, $8

* Conan's Pub-Miss White Trash 2001 semi-finalist pageant, 9:30 pm, $5

Copperstone
-Yesterdaze Child

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal Ballroom-Five Fingers of Funk, Sassy Max, $10, all ages; DJ Gregarious (Lola's)

Dante's-Miss Lucy Fur's Fantastic Follies Cabaret, Papillion, 9 pm, $7

Ethos, Inc-Room 101, Gravity, 7 pm, All Ages

Fado-Grafton Street, free

* Fallout Shelter-Scars of Tomorrow, Hurricanana, Tripwire, Locate, 7 pm, $6, All Ages

Fez
-Lea Krueger & the Sugar Highs, Scott Fisher Project

Ground Kontrol-Dignen, Garmonbozia, 9 pm, $3

* Groundswell-Two-Tone Brothers, 8 pm

Hoppers-Hudson Rocket Band, 9:30 pm

Jimmy Mak's-The Congregation, $5

Laurelthirst-Pete Krebs; Prairie Dogs, 6 pm

Medicine Hat-Noise for Pretend, Kaitlyn ni Donovan, Big Yeah

* Meow Meow-Juno, guests, $6, All Ages

Music Millennium NW
-4th Plane Jaiant, 5 pm, free

Ohm-Black Angel, Z-Trip; Steven Lee CD Release, $5

Paris Theatre-John January Band, Hugh Jazz Orchestra, Rexsole, The Blue Heads, All Ages

Produce Row Cafe -Robert Cannon & June Bunton, $3

PSU-Funk Shui (park blocks), noon, free

Rabbit Hole-Big Orange Splot; Petty Cash, 6pm

Ringler's Pub-Billy Kennedy & Friends, 4-7 pm, free

* Robot Steakhouse-Benefit Show for Rock & Roll Camp for Girls starring Emergency, The Curse, All Girl Summer Fun Band, It's Rubella, special guests, email robotsteakhouse@ziplip.com or call 288-6857 for info, 7-10 pm sharp, $3-10 sliding scale, All Ages

Rock Creek Tavern
-Hindsight

Rogue Pub-Ellen Whyte & Gary Meziere

Roseland-Ozomotli, 7 pm, $15, All Ages

Satyricon-Suplex, Alabama Thunder Pussy, Dixie Witch, Witch Mountain

Snake & Weasel-Keith Greeninger, Dyan Kai, $5

St. Johns Pub-David Nelson Band, 9 pm, $10-12

* Stumptown Coffee-Rebecca Pearcy, the joe haege, Chelsea Rose, 8:30 pm, All Ages

Tabor Acoustic Room
-My Three Sobs, Bender

Tonic Lounge-Betty Already, Joshua James & the Runaway Trains, Starter Kit

Viva La Revolution-The Hunches, The Electric Eye, The Real Pills, 6 pm, free

White Eagle-The American Girls, $5

Yamhill Pub-Bad Boy Blue


SATURDAY 6/9

Aladdin Theater-Anders Osborne, $12

Arnada Cafe-Orange Collection, Dr. Theopolis

Artichoke Music-Mike Morgan, Grupo Condor, 8 pm, $5

* Ash Street-Monkeyfur, Count Dante, Starantula, Big Al, Portland Elvis, $5

Beulahland-K-Bees, The Removes

Biddy McGraw's
-The Drunken Landladies w/Bob Soper

Bitter End-Kenny Lavitz & Scott White, 9 pm, $3

Blue Note-Dan Balmer Trio

Buffalo Gap-Jack McMahon Band, 9 pm

Candlelight Cafe-Monti Amundson

Cascade Bar -The Pole Cats

Cobalt Lounge-John Auer, Marigold, Sushi Robo, $7

Copperstone
-Yesterdaze Child

Corner Saloon-Feppo Brothers

Dante's-My Regrets, Braille Stars, 9 pm, $6

Doc's Bar & Grill-British Steel, Brother Spud, $6

* Ethos, Inc-Allstar Fidelity, Urban Legends, Babaroot, 7 pm, $5, All Ages

Fado
-Grafton Street, free

* Fez-Kinski, High Violets, The Sophies, Eldoras, 9:30 pm

* Goodfoot-Jeff London, Adam Selzer, Corrina Repp, La Circa, $2

Gorge
-Paul Simon, Brian Wilson, 7 pm, $44.65-68.25

Hoppers-Hudson Rocket Band, 9:30 pm

* House of Grooves-Casual, Boom Bap Project, Proz and Conz, Grassroots, DJs Wicked, Mackrice, Risingsun, 9 pm, $12-14, All Ages

Jazz De Opus
-Flatlands, 9 pm

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

Laurelthirst-Danny Barnes & Ralph White; James Low

Medicine Hat-Bastinado, ...Then Poland

* Meow Meow-Dear Nora, Slow, The Disappearer, $5

Mt Tabor Pub
-Porterhouse, guests

Music Millennium NW-Dignen, Maktub, free

Ohm-Mel, Dragonflies, $8

Paris Theatre-Hell Candidates, Trip Called Malice, Regretfully Yours, 44 Caliber Heroes, All Ages

Produce Row Cafe -Lynn Conover, $3

Rabbit Hole-Dylan Thomas Vance, Jane Wright; Rusty Cage, 6 pm

* Red and Black-Kissing Book, Scrabble, 8 pm, $5

Ringler's Pub
-Freak Mountain Family Band, 2-5 pm, free

Rock Creek Tavern-Lynn Francis Anderson

Roseland-Mac Dre, Messy Marv, Spice One, Little Bruce, Big Pooh, Young Willz, 8 pm

* Satyricon-Metal Fest w/Engorged, Impaled, Raithen, Deadbodieseverywhere, Drawn and Quartered

Snake & Weasel-Harebrained, Color Phobos

Tabor Acoustic-Here Comes Everybody, Lea Kruger, Stella

Tonic Lounge-Black Angel

Touchstone Cafe-Hitchin Cricket, 7 pm

White Eagle-Billy Kennedy & Friends, $5


SUNDAY 6/10

Ash Street-Third Estate, $4

* Berbati's Pan-Howe Gelb, Tracker, Corrina Repp

Biddy McGraw's
-Earl & the Reggae Allstars

Candlelight Cafe-Monti Amundson

Cascade Bar -Finger Likken Good

Crystal-Salsa Workshop w/Erick Gonzalez, 11 am, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret starring Miss Lucy Fur, 9 pm, $5

Fado-Traditonal Irish Session, 7 pm, free

Fez-Ezra Holbrook's Dr. Theopolis

Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio, 8:30 pm

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet, Freak Mtn. Ramblers, 6 pm

Medicine Hat-Deborah Bartley, Lisa Dewey, Nicole Campbell, 9 pm

Music Millennium NW-Deborah Bartley, Lisa Dewey, 5 pm, free

Paris Theatre-Small Town Zero, Bound By Fate, Brother Spud, Viagravated, All Ages

Red and Black-Open Mic w/ Elyce Hues, 8:30, All Ages

Ringler's Pub-Foghorn Leghorn, 2-5 pm, free

Rock Creek Tavern-Harrison

Satyricon-The Ruffies, Milhouse, Everen Gocknar

Snake & Weasel-Matt Berlin

White Eagle-Ron Osborne's Church of Comedy, $3


MONDAY 6/11

52nd Ave Sports Bar-Jazz Night

Ash Street-Open Mic

Candlelight Cafe-Aaron Black Band

Cascade Bar -Soul Spin

Dante's-Karaoke from Hell plus Baby Robot, 8:30 pm, $1

Hoppers-Jimi Bott Band, 9 pm

Jazz De Opus-Rob Davis

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

* Meow Meow-Ladybug Transistor, The Aislers Set, The Lucksmiths, $7, All Ages

Produce Row Cafe
-Ron Steen Jazz Jam, $2

Rock Creek Tavern-Scott Steele

Satyricon-Wrestling starring Psycho Sailor, Seantos, Harvey Hogg, more!

Snake & Weasel-Open Mic w/ Michael Berly; Pig Iron

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover, free


TUESDAY 6/12

52nd Ave Sports Bar-Open Mic Comedy

Aladdin Theater-Strangefolk, 9 pm, $12.50-15

* Alphabet Dress-"Goddamn" starring The Swords Project, The Decemberists, paintings by Pearl, Adam Sorenson, 3914 N Michigan, 7 pm, free

Ash Street
-Johnny Outhouse, The Summerlad, $4

Bitter End-Monti Amundson & Jon Koonce, 8:30 pm, free

Blue Note-Open Jazz Jam with Pacific Blue Jazz Quartet

Buffalo Gap-Selling Freedom, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cascade Bar -Kinzel & Hyde

Dante's-Vaud-eville comedy, DJ Dairy, MC Andrew Harris, more, 8:30 pm, $5

Hoppers
-Girls Night Out starring Ellyn White, 9 pm

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-The Mel Brown Sextet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic, Jackstraw , 6 pm

Medicine Hat-Rob Scheps et Salon Des Refuses, 9 pm, $5

Meow Meow-Hudson Falcons, The Knockdowns, Amazombies, $6, All Ages

Mt Tabor Pub-Finger Lickin Good, Boom Crickets, Triple Bypass

Ohm-Dahlia w/ Ben & Ravi, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, Free

Rabbit Hole-Karaoke

Rock Creek Tavern-Terry Robb & Albert Reda

* Snake & Weasel-KBOO Benefit w/Caleb Klauder, Darrin Craig, Flat Mnt Girls; Danny Dollinger (6 pm)

White Eagle
-Mark Alan, free


WEDNESDAY 6/13

Aladdin Theater-Five for Fighting, $12.50-15

Arnada Cafe
-Miguel's Songwriter Circus

Ash Street-Hotbox, Burning Cindys, Los Federales, Lopez, $4

Berbati's Pan-Jane Wright, Niki Duncan, Ezra Holbrook, Mark Yokoyanda, Anne Adams, $4

Bitter End-Bluegrass Jam (6-8 pm); Bob Shoemaker, 8:30 pm, free

Blue Note-David Valdez Latin Jam

Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Cascade Bar -4th Plane Jaiant

Dante's-A Night of Miss B. Haven, 9 pm, $5

Egyptian -Arabesque starring Michael Beach, Middle Eastern dancers, 8 pm, $4

Hoppers- Robbie Laws Band, 9 pm

* It's a Beautiful Pizza-Amplitude Music Series starring The Holy Ghost, The Exposition of Light, Scorched Earth Orchestra, Moral Crayfish, 8:15 pm

Jazz De Opus
-Mel Brown Quartet starring Dan Faehnle, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Stephanie Schneiderman, 9 pm, $3

Laurelthirst-Big Orange Splot; Susannah Weaver & Man Power

Medicine Hat-Leila Chieko

Mt Tabor Pub-Rubber Burning Hot Rods, Nickle Twin

Produce Row Cafe -June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Steve Hall Trio, 6 pm

Rock Creek Tavern-Liquid Foundation

Roseland-Rehab, 8 pm, All Ages

Satyricon-The Fakes, Throttlerod, Sunshine;

Second Act Lounge-Craig Mayther Duo, 5 pm

Seges-Pa-lante

Snake & Weasel-Neil Gilpin, Bingo

St. Johns Pub-Jess Klein, The Push Stars

Star E. Rose-Open Mic

Tabor Acoustic Room-Leraine, Mikel Jordan

White Eagle-Greasy Roots Roundup, $3