52nd Ave Sports Bar-Maria Webster & Friends

Ash Street-the Tourettes, Avalauncher, Hotrod Sinners, $4

* B Complex-Squarepusher, Plaid, Mira Calix, 8 pm, $14

Berbati's Pan
-LoveNancySugar, Softcore, Purusia, 9 pm, $5

Billy Ray's-Eugene, Iowa, Messiahmyass, 10 pm, free

Bitter End-Mad Hattie, 8:30 pm, free

Blackbird-Ross & the Hellpets CD Release, Bite Size, The Drakes, 3728 NE Sandy, 9 pm, $5

Blue Note-Saxophobia

Brasilia -Flamenco Show

Buffalo Gap-Seldom Fence, 8 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Cascade Bar -SMB, Nene

Cornelius Pass-Spigot

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Grand Lodge-Jonah Howard & the American Dream

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-the Stingers, 9 pm

It's a Beautiful Pizza-Rob & Friends Open Mic, 9 pm

Jazz De Opus-Kevin Frasee Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Laurelthirst-Francis Farmer Gals, Gothic Outhouse; Velvida Underground, 6 pm

* Meow Meow-Bright Lights, Norfolk & Western, guests

Mock Crest Tavern-Open Mic Blues Jam, 8 pm

Mt Tabor-Organic Mechanic, Freedom Tribe, Invisible Doctors

Music Millennium NW-BR549, noon, free

Oregon Zoo-BR549, The Groobees

* Pine St-Toys that Kill, Scared of Chaka, Berzerk, Pale

Paris Theatre-Nightmare Syndicate, The Teen Tragedies, guests, 7 pm, All Ages

Polly Esther's-Karaoke from Hell

Rabbit Hole-Storytelling w/Gwion, $6; Jonny Keener

Rogue Pub-Alfred Easter & Friends, 8 pm

satyricon-Fireballs of Freedom, Fatal Flying Guillotines, Federation X

Snake & Weasel-Saturnalia Trio, John Self; the Stragglers

Tabor Acoustic-Sasha Butterfly Band, Alison Violette

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Twilight Cafe-Paul Galaxy & the Galatix

White Eagle-Ezra Holbrook's TBA All Stars


Ash Street-Dan Creech Band, Iffy, $5

* Berbati's Pan-Lifesavas, Starchile, Qui-Vah, 9 pm

Billy Ray's-The Astrobastards, Spread Eagle, 10 pm, free

Billy Reed's-The Breakdown, 10 pm

Bitter End-The Billy Kennedy Show w/Bazaa K.C./B.K., Heavy Petting Zoo, Billy Kennedy Band, 9 pm

* Blackbird-Juanita Family, Molehill, 9 pm, $5

Blinn's Boathouse -Daryl Kaufmann

Blue Note-Donny Osborne Trio, Victoria Corrigan

Borders-Beaverton-Fran Gray, 7 pm

Boulevard Cafe-the downstairs, Johnnywood, $5

Brasilia-Carlos Gitano and Friends

Broadway Saloon-Lindsey Scott, 9 pm

Buffalo Gap-John Shipe Band, 9 pm

C.I. Bar and Grill-the Essentials

Candlelight Cafe-Power Band w/Sonny Hess

Cascade Bar-Bugs Henderson

Cobalt-Mel, Rubber Burning Hotrods, Elbo Finn, $5

Conan's Pub-Speedway Playboys

Cornelius Pass-Sugar Beets

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

* Dante's-764-HERO, Tristeza, Man of the Year, 9 pm, $8

Fado-St. James Gate, 9 pm, free

* Gorge-Aerosmith, Fuel, $35-73

Grand Lodge-Jon Koonce & the Gas hogs

Green Room-Superficials

Hoppers-JR Sims & the Texas Special, 9:30 pm

Hotel Oregon-Rene Corbin, 7 pm, free, All Ages

Jasmine Tree-Copter, Girls Say Yes, Crack City Rockers, $4

Jazz De Opus-Dave Friesen, Chuck Marohnic, John Gross

Jimmy Mak's-Stephanie Schneiderman, $5

Laurelthirst-Pete Krebs; Prairie Dogs , 6 pm

* Meow Meow-The Rum Diary, guests, All Ages

Mock Crest Tavern-Terry Robb, 8 pm

Mt Tabor-Rubberneck, Omar Torrez

O'Connor's-Champagne Syndicate

Ohm-Odyssey w/ Dan Reed, Solovox, Manoj, $7

Paris-Syx CD Release, Sate, Nine L, Hotboxed, 7:30 pm

* Produce Row Cafe -Robert Cannon & June Bunton, $3

Rabbit Hole-Mike Danner Combo; June Bunton Trio, 6pm

Red and Black Cafe-Vivian's Keeper, 9 pm, All Ages

Ringler's Pub-Billy Kennedy & Friends, 4-7 pm, free

Rogue Pub-Brian C. Alive & Well, 9 pm

Roseland-The Strokes, The Natrons, 9 pm

Satyricon-Eastside Destroyers, SK & the Punkass Bitches, Electric Eye

Snake & Weasel-Luke Janela

Tabor Acoustic Room-Steve Smith, Paula b.n. Maya

Tillicum Pub-Ennis in Theory

Touchstone Cafe-Juliet Wyers, 7 pm

Twilight Cafe-Kismet

Viscount-West Coast Rhythm Kings, East Coast Swing, $10

White Eagle-Higher Ground


Ash Street-Stark Raving Mad, Swamp Lotus, Gasoline Kings, Triple Swift, $5

* B Complex-SI*SE, guests, 320 SE 2nd, $13

Beulahland-Mr. Dow Jones, Trick Sensei, free

Billy Ray's-The High and the Mighty, guests, 10 pm, free

Bitter End-Mad Hattie, 9 pm

* Blackbird-Carissa's Wierd, The Rum Diary, The Prids, Kill Me Tomorrow, 3728 NE Sandy, 9 pm, $5

Blinn's Boathouse -Daryl Kaufmann

Blue Note-One-Year Anniversary w/The Congregation, Ben Fowler

Borders-Stephanie Schneiderman, 2 pm, free

Borders-Gresham-Terry Robb, 7 pm, free

Brasilia -TOBA'J

Buffalo Gap-Strangetones, 9 pm

C.I. Bar and Grill-Michael Henry Project

Candlelight Cafe-Power Band w/Sonny Hess

Cascade Bar-Mark Hummel

Cobalt-The Dan Creech Band, Glasstown, Action Detectives, $6

Conan's Pub-Brother Spud, Hardship

Cornelius Pass-Lisa Miller & the Trailer Park Honeys

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Crystal-Buju Banton, T.B.A., DJ Kutfather, $16-18

* Dante's-Frolic By the Sea Cabaret starring Kitten on the Keys, The Cantankerous Lollies, Molotov, Felicity, Kitty Diggins, Dame Darcy, $8, 5 in old-fashioned bathing suit

Fado-St. James Gate, 9 pm, free

Goodfoot-Grooveyard, Organic Mechanic

Gorge-John Mellencamp, $49-70

Green Room-Earl & the Reggae All-Stars

Hawthorne Bridge (underneath)-AIM Fest 9 starring Quasi, The Minders, J. Hell, big Daddy Meatstraw, The Maroons, Quasi, Pinehurst Kids, Mr. Generosity, Pan Tourismos, Man of the Year, Betty Already, Jeremy Wilson, noon, free

Hoppers-JR Sims & the Texas Special, 9:30 pm

Hotel Oregon-Feppo Brothers, 7 pm, free, All Ages

Jazz De Opus-Mary Kadderly

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

Laurelthirst-Devil's Cabaret; James Low, 6 pm

Grand Lodge-4th Plaine Jaiant

Medicine Hat-Jeremy Wilson, Zero Boy, Eric Lovre, Lisa Legros, DJ Peek-a-Boo

* Meow Meow-Remains of the Day, Free Verse, Wormwood, All Ages

Mock Crest Tavern-KC Murphy & friends, 8 pm

Mt Tabor-Rubberneck, Higher Ground

Music Millennium NW-Customer Appreciation BBQ: Ether's Void, Alan Jones Sextet, Sean Croghan, Luther Russell, Joe Davis, Toni Land, Stephen Ashbrook, 11 am

O'Connor's-Johnny Mercury & the Hellbent Two; Perusia, Peep Show

* Oak St. Bldg.-Alphabet Dress starring Nudge, 31Knots, Project Perfect, Avenue of the Strongest, 5 pm, free

Paris-Fistfull, 3rd Man Out, Something in Between, Canon, S.E.B., All Ages

Produce Row Cafe-Lynn Conover, $3

Rabbit Hole-Andrea Steward; Jack Ass Willy, 6 pm

Red and Black Cafe-Shed inc., 9 pm, All Ages

Ringler's Pub-Freak Mountain Family Band, 2-5 pm, free

Rogue Pub-Harrison, 8 pm

* Rose Garden-Stevie Nicks, $39-75, All Ages

Roseland-Fuel, 9 pm

Snake & Weasel-Sam Hill; Foghorn Leghorn

Tabor Acoustic Room-Canoofle, Radix Show

Tillicum Pub-Ennis in Theory

Touchstone Cafe-Galloway & Luckett, 7 pm

Twilight Cafe-Smidgen

White Eagle-Betty Already


* Blackbird-Experimental jazz w/Jordan Hudson, 7 pm

Buffalo Gap-River City Ramblers, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Cascade Bar -Finger Likken Good

* Dante's-Sinferno Cabaret starring Know Nothing Family Zirkus & Sideshow, Miss Lucy Fur, 9 pm, $6

Fado-Traditonal Irish Session, 7 pm, free

Guitar Center-British Steel, 3 pm, free, All Ages

Hoppers-Aaron Black Band, Johnny Black Blues Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet, Freak Mtn. Ramblers, 6 pm

* Meow Meow-The Unseen, Lower Class Brats, The Riffs, The Reducers, Diamond Dogs, $7, All Ages

Paris Theatre-Craig's Brother, Show; Society's Finest, Fadeout, The Secretions, Locate, All Ages

Red and Black Cafe-Open Mic hosted by Elyce Hues

Ringler's Pub-Foghorn Leghorn, 2-5 pm, free

Schnitzer Hall-the Gipsy Kings, $39-59

Snake & Weasel-Vigilantes of Love listening party

Tillicum Pub-Babaloo


52nd Ave Sports Bar-Jazz Night

Candlelight Cafe-Monti Amundson

* Crystal Ballroom-Merle Haggard, 7 pm, $35-40

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Hoppers-Mel Solomon & Norman Moody Band, 9 pm

Jazz De Opus-Jake Booker, Tim Rapp, Jimmy Saunders

Laurelthirst-Kung Pao Chickens , 7 pm

Mock Crest Tavern-Gothic Outhouse, Heidi Hellbender

Mt Tabor- I Say Reggae Jam

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Red and Black Cafe-Molotov Mouth, 7:30 pm; Open Jazz Jam w/Bruce & Steve, 9 pm

Snake & Weasel-Michael Berly's last acoustic open mic; Pig Iron, 6 pm

Tillicum Pub-Babaloo

Twilight Cafe-Fairly Honest John and the Truth, 7:30

White Eagle-Susannah Weaver & Lynn Conover


52nd Ave Sports Bar-Open Mic Comedy

Ash Street-Wapeka, August West band, Straight up, $4

Bitter End-Monti Amundson & Jon Koonce, free

* Blackbird-Indie Film Series: Radiation, 10 pm, $3

Blue Note-Open Jazz Jam with Pacific Blue Jazz Quartet

Buffalo Gap-Johnny Keener, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cobalt Lounge-Tag Team Tuesdays

* Crystal Ballroom-Salsa Dancing (Lola's), 7 pm, $8

Green Room-Grafton Street

Hoppers-Russ Finely Band, 9 pm

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Farnell Newton Quartet, $5

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic & Open Screen, Jackstraw , 6 pm

Mock Crest Tavern-TJ and DJ Karaoke, 8 pm

Mt Tabor-Rogues, Shifty, Mindframe

* Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, 9:30, $5

Paris-Osker, Iknowkungfu, the Secludes, Fistfull, All Ages

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison, 2 pm

Snake & Weasel-KBOO benefit night; Danny Dollinger

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Twilight Cafe-Johnny Mercury & the Hellbent II, 7:30 pm

White Eagle-Mark Alan



52nd Ave Sports Bar-Steve Coates & Friends

Ash Street-The Pre-teens, The Beauties, The Tantrums, $4

Berbati's Pan-The Paladins, Dizzy Elmer

Bitter End-Redwood Highway, Bob Shoemaker and Billy Kennedy, 5:30 pm, free

* Blackbird-90 Day Men, The Standard, Glacier Park, $6

Blue Catfish-Sauvie Island Moon Rocket Factory, Ross and the Hellpets, Pleasures of the Harbour, The Cave-Ins

Blue Note-Triclops Organ Trio

Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Cornelius Pass-Caleb Klauder Trio

Dante's-A Night of Miss B. Haven, 9 pm, $5

Egyptian-Arabesque starring Michael Beach, Middle Eastern dancers, 8 pm, $4

Fado-Pat Buckley, free

Goodfoot-the Instigators

Green Room-Rhythm Culture

Hoppers- Robbie Laws, 9 pm

Hotel Oregon-Jon Koonce & his Greasy Roots Roundup

* It's a Beautiful Pizza-Nequaquam Vacuum, Chad Hensel, Doug Haning, 8 pm, donation

Jazz De Opus-Warren Rand, William Thomas, Dave Frishberg, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Rob Scheps B3 Organ Trio, $3

Laurelthirst-Matt the Electrician; Susannah Weaver & Man Power, 6 pm

Mock Crest Tavern-Frances Farmer Gals, 7 pm

Mt Tabor-Junky, Jonser, Garden of Eden, Saio

Ohm-Aqualounge starring Justin Browning, $5

Oregon Zoo-Mahotella Queens

Produce Row Cafe -June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Gothic Outhouse, 6 pm

Rogue Pub-Stu Salnave Open Acoustic Jam, 8 pm

* Satyricon-Zeni Geva, Heavy Johnson Trio, KK Null, $10


Snake & Weasel-Dog & Pony Show w/Robert Rude & Jason Seibert; Neil Gilpin & Bingo, 6 pm

Tabor Acoustic Room-Anne Adams

Tillicum Pub-Jim Mesi

Twilight Cafe-The Carolines, guests

White Eagle-Spigot Scrapheap Soiree