THURSDAY 1/3

Ash Street-Betty Mayhem & the Disasters, The Courtesy Clerks, Killingsworth, $5

Berbati's Pan-Alice Blue Band, Santa Ana Drags

Bitter End-Louden-Mellow, 8:30 pm, free

Blackbird-Blue Skies for Black Hearts, guests, $5

Blue Note-Admix Sound-rig Collective

Brasilia -Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-John Gross Duo

Buffalo Gap-Jimmy Robb Band, 9 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Conan's Pub-Reggae Dancehall w/Cansaman & YT

Dante's-Soul Kitchen, 9 pm, $5

* Disjecta-Vaz, Growing, Glass Candy & the Shattered Theatre, Monitor Bats, 9:30 pm, $5

Fez-First Thursdays with Dahlia, 9 pm, $7

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Java Vivace-OGC Quartet

Kells-Jimmy McNamara

Kennedy School-Dover Weinberg Quartet, All Ages Action

La Rumba-Ramsey Embick Y su Montuno

Laurelthirst-Bingo; Velvida Underground, 6 pm

Mock Crest-Donna Jose, Open Mic, 7 pm

Ohm-The Love Jonz w/ Reparations, Spoken Word, $5

Produce Row Cafe-Three Finger Jack, 9 pm, free

Rabbit Hole-Open Mic w/Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

Red and Black Cafe-Andrew Kaffer, All Ages

Rock Creek Tavern-Galloway & Luckett, free

Rogue Pub-Big Mama Gail Jam, 8 pm

Seges-Bobby Torres Ensemble

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-Jonah Howard & the American Dream


FRIDAY 1/4

Ash Street-Quadruple CD Release: Trick Sensei, Carol's Chump, Greedy Texas Bastards, Messiahmyass

Berbati's Pan-Caleb Klauder, Baseboard Heaters, Bella Fayes

Billy Ray's-SK & the Punkass Bitches, Lopez, Burning Cindys

Bitter End-Spigot, 9 pm

Blackbird-Crack City Rockers CD Release, The Removes, Blue Balls, Richard Meltzer, DJ Crucial Andy, $6

Blue Note-Andre St. James Quartet

* Brasilia -Flamenco Show

Brasserie Montmartre-David Evans Trio

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Candlelight Cafe-Drawback Slim Wildwest

Cobalt Lounge-The Film, guests, $5

Conan's Pub-The Ditty Twisters, Fez Fatale, Junco Parker

Corner Saloon-The Menace

Crystal Ballroom-Portland Bluegrass Festival starring Sam Hill, Jackstraw, Higher Ground

Dante's-Natron & His Voodoo Blues, 9 pm, $6

Fez-Bassism 2 Step/House q/DJ S-Dub, Selecor E3, guests, $5

Green Room-Funk Shui

Hoppers-Hudson Rocket Band

Java Vivace-Bill Coones/Brian Johnson Duo

Kells-St James Gate

La Rumba-Conjunto Alegre, DJ Maduro, $7

Laurelthirst-Baby Gramps; Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Steve Lockwood

Mock Crest-Dave Mullany, 9 pm

Ohm-Sage, Govinda, Jen Folker, Ravi, $8

Paris Theatre-Defiance, The Riffs, Virus Nine, 7 pm, $7, All Ages

Produce Row Cafe-June Bunton & Robert Cannon

Rabbit Hole-Bugtoast, 6pm

Rabbit Hole-Agamus; Bugtoast 6-8 pm

Rock Creek Tavern-Los Cowtones, free

Rogue Pub-The T-Bones, 8 pm

Satyricon-Warriors of Genghis Khan, The Secretions, Muddy River Nightmare

Tillicum Pub-Ennis in Theory

Twilight Cafe-Amoree Lovell

White Eagle-Lea Krueger/The Scott Fisher Project


SATURDAY 1/5

Aladdin Theater-Marc Cohn, $20-22

Ash Street-The Cowtrippers, The Bond Brothers, Tinhorn, $5

Bitter End-Citizen Lane, 9 pm

* Blackbird-Heart Beats Red, guests, free

Blue Note-Dan Balmer & Go By Train

Borders-Terry Robb, 2 pm, free

Brasilia -EZ Connection

Brasserie Montmartre-David Evans Trio

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Candlelight Cafe-Drawback Slim Wildwest

Cobalt Lounge-Anger Management, 2xNoixe, Inflikt

Conan's Pub-Brother Spud

Corner Saloon-The Menace

Crystal Ballroom-Holy Modal Rounders, Freak Mountain Ramblers

Dante's-La Dome, $6

FEZ-System of Edges, Burning Cindys, Lopez, Merrick Foundation

Goodfoot-Metolius w/Big Island Shindig

Grand Lodge-Ray Beran

Hoppers-Zachariah & the Blue Devils

Java Vivace-Steve Blackman Combo

Kells-St. James Gate

Laurelthirst-Richmond Fontaine, $4; James Low, 6 pm

* Meow Meow-Havalina Rail Co., Warp Factor Nine, Menomena, $7, All Ages

Mock Crest-Jon Koonce, 7 pm

Music Millennium NW-Hussy, 1 pm; Crack City Rockers, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Deep Tribal Rhythms w/Mattie Mataus, David, Wilson, DJ Professor Stone, Manoj, Barrett Paul aka DJB, $8

Paris Theatre-Nepasa, foretaste, Burn3, 8 pm, $8, All Ages

Porky's Pub-Twice Baked

Produce Row Cafe-Pete Krebs Trio

PSU, Lincoln Hall -Frederic Chiu does Mendelssohn, Liszt, Chopin, 7:30 pm, All Ages

Rabbit Hole-Ter-ra; Frances Farmer Gals, 6-8 pm

Rock Creek Tavern-The Cannonballs, free

Rogue Pub-Catherine Welson Trio

Satyricon-Sullen Bliss, Diesto

Tillicum Pub-Ennis in Theory

Touchstone Cafe-Allyn Roberts

White Eagle-Pale Green Pants


SUNDAY 1/6

Ash Street-Rainmaker, Herman James, $4

Bitter End-Louden-Mellow Jazz Jam, 6 pm, free

* Blackbird-Karaoke hosted by Wm. Steven Humphrey

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Buffalo Gap-Retta & the Smart Fellas, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly/ Roots Jam

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Goodfoot-Arturo Bandini

Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm

Kells-Cary Novotony

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers, 6 pm

Mock Crest-Karaoke w/Moonrider, 8 pm

* PSU, Lincoln Hall -Frederic Chiu does Mendelssohn, Lisz, Prokofieff, 4 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook, free

Satyricon-New Band Night

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Jam w/RL7

White Eagle-Holy Modal Rounders


MONDAY 1/7

Ash Street-Open Mic

Blue Note-Rob Scheps Big Band

Brasserie Montmartre-Glen Holstrom

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Hoppers-The Imposters

Kells-Cary Novotny

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Meow Meow-Underfire, Final Summation, The Adhesives, All Ages

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker

Twilight Cafe-Fairly Honest John & the Truth

White Eagle-Susannah Weaver & Lynn Conover


TUESDAY 1/8

* Ash Street-KPSU presents, $5

* Blackbird-The Incredible Kid & DJ Anjali, free

Blue Note-Open Jazz Jam w/ Pacific Blue Quartet

Brasserie Montmartre-Kacy Colleen/Dale Lawrence

Buffalo Gap-Buds of May Members

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cobalt Lounge-Phat Tuesdays

Conan's Pub-Virus Breakbeats

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Green Room-Steve Ashbrook

Hoppers-Hudson Rocket Band

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rock Creek Tavern-Terry Robb & Albert Reda, free

Rogue Pub-Harrison Solo Acoustic

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Twilight Cafe-The Golden Hashbrowns

White Eagle-Mark Alan


WEDNESDAY 1/9

Aladdin Theater-Charles Lloyd Quartet, $22.50-25

Ash Street-Hellfire Choir, Cootie Platoon, $5

Berbati's Pan-Jane Wright Band, Perusa, Jelly Head

Bitter End-Nicki Duncan's Extexas, 8:30; Redwood Highway, 5:30, Free

Blackbird-Dignen, The 6 Minute Heartstop, System & Station, $5

Blue Note-Triclops Organ Trio

Brasserie Montmartre-Ralph Pritikin Duo

Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Dante's-Hoochie Cooch Down & Dirty Juke Joint Blues, 9 pm, $5

Hoppers-Robbie Laws Band, 9 pm

Java Vivace-McNutt/Barnum Quartet, free

Kells-Cary Novotony

Laurelthirst-Funk Shui

Mock Crest-Free Willin Soul, 7 pm

Ohm-Aqualounge w/Justin Browning, $5

Portland Art Museum-Ramsey Y Los Montunos, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Plumb Bob, 6 pm

Rock Creek Tavern-Brian Berg, free

Rogue Pub-Stu "Loose", 4 pm

Snake & Weasel-Songwriters in the Round: Julie Larson, Lara Michell, Jason Roarke, Citizen Lane, 8 pm

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Mad Hattie