THURSDAY 1/10

Arnada Cafe-Copius

Ash Street-Dignen, Woke Up Falling, Mission to Mars, $5

Berbati's Pan-The High & the Mighty, the Jimmies

Bitter End-Louden-Mellow, 8:30 pm, free

* Blackbird-The Downtempo, Luke Janela

Brasilia-JB Buttler

Brasserie Montmartre-John Gross Duo

Buffalo Gap-Tinhorn

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Conan's Pub-Reggae Dancehall w/Cansaman & YT

Dante's-Soul Kitchen, 9 pm, $5

Fez-Big Yeah, Mud Bugs, 9 pm, $5

Gemini Bar-Robbie Laws

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Java Vivace-OGC Quartet

Jazz De Opus-Tim Jensen Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kells-Cronin Tierney

Kennedy School-The Countrypolitans, All Ages

La Rumba-Ramsey Embick Y su Montuno

Laurelthirst-Michael Hurley; Velvida Underground, 6 pm

Meow Meow-Papillon, The Arthurs, New Bethel, $6, All Ages

Mock Crest-Donna Jose, Open Mic, 7 pm

Mock Crest-Donna Jose, Open Mic, 8 pm

Ohm-The Love Jonz w/ Reparations, Spoken Word, $5

PSU, Lincoln Hall-Paco Padilla, 7 pm; Mary Karen Clardy, flutist, noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Morgan Grace, Kevin Morgan; Catfish, 6 pm

Red and Black Cafe-Artshare music lecture, All Ages

Rock Creek Tavern-Dylan Thomas Vance, free

Rogue Pub-Lynn Conover & Stu Salnave Jam, 8 pm

Seges-Bobby Torres Ensemble

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-Hare Brained


FRIDAY 1/11

Arnada Cafe-Excessive Moderation, Sathya, guest

Ash Street-Monkeyfur's CD Release hosted by Elvis, $6

* Berbati's Pan-High on Fire, C Average, Lachrymator, $8

Billy Ray's-Fruit of the Legion of Loom, Trophy Wife

Bitter End-Stranger Neighbor, 9 pm, $5

* Blackbird-Solenoid, Catch 22, Randy Jones

Blue Note-Donny Osborne Quartet w/Victoria Corrigan

Brasilia-Ramsey y Los Montunos

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Jack McMahon Band, 9 pm

Candlelight Cafe-Hudson Rocket

Cobalt Lounge-Rubberneck

Conan's Pub-24 Bitches on Mescal

Corner Saloon-The Melody Butchers

* Crystal Ballroom-Sleater-Kinney, Tracy + the Plastics, $10, All Ages

Dante's-The Maroons, Sunset Valley, Young Fresh Fellows, 9 pm

Disjecta-Lee Stripling & his Six Foot Boys, Pig Iron, The Dickel Brothers, Flat Mountain Girls, Tony Wright & the Hogwashers, 8 pm, $10

Gemini Bar-Jon Koonce & the Gas Hogs

Green Room-Low Edison

Hoppers-Gary Buford Trio

It's a Beautiful Pizza-Of Pawn's Design, Believing in June, more, satyi, All Ages

Java Vivace-Rivercity Consort

Jazz De Opus-Stuart Wylen Trio CD Release Weekend

Jimmy Mak's-Patrick Lamb Organ Trio CD Release, $10

Kells-Grafton Street

La Rumba-Conjunto Alegre, DJ Maduro, $7

Laurelthirst-Kung Pao Chickens; Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Mark Alan

Meow Meow-Stars, Hot Hot Heat, guests, $6, All Ages

Mock Crest-Kenny Lavitz, 9 pm

Ohm-connected with Mr. Annand, Ben & Ravi, $8

Paris Theatre-SEB, New Society, Fist Full, Varsity Finish Line, Young Republicans, All Ages

Produce Row Cafe-Gothic Outhouse

Rabbit Hole-Manta, Niki Duncan, 6 pm

* Reed College-Third Angle presents: After the Revolution: the Music of Zhou Long & Chen Yi, All Ages

Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show, free

Rogue Pub-Harrison, 8 pm

Tillicum Pub-Norman Sylvester Band

Touchstone Cafe-Arlene Hale

Twilight Cafe-Red Madder

White Eagle-Mission 5/ Stephen Ashbrook Band


SATURDAY 1/12

Aladdin Theater-Al Stewart, Alette Brooks

Arnada Cafe-Ginger Snap, Upper 80, Guests

Ash Street-A.C. Cotton, Kahoots, $6

Berbati's Pan-Rotating Leslies, Jonah, Elbo Finn, $6

Bitter End-Countrypolitans, Bunco Kelly, 9 pm, $5

Blackbird-The Owners, No. 2, Braille Stars, Competitor

Blue Note-Grooveyard

Brasilia-Flamenco Show

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Strangetones, 9 pm

Candlelight Cafe-Hudson Rocket

Cobalt Lounge-Camaro Hair, Red Sector, Gasoline Kings

Conan's Pub-Auxiliary w/Karmanov Brisband, Special Agent Johnny Utah, Chuckie Sol

Corner Saloon-The Melody Butchers

* Disjecta-Booty Call! sexy function and fiction starring Kief Hillsbery, Adrienne Eisen, Jemiah Jefferson, Wm. Steven Humphrey, Raki La Rock, Kevin Sampsell, Jennifer Robin, Jason Flores-Williams, DJ theincrediblekid, 116 NE Russell, 8 pm, $3-5

Gemini Bar-Paul Delay Band

Goodfoot-Nimbus

Grand Lodge-Rene Corbin

Green Room-Kerosene Dream

Hoppers-Norman Moody featuring Mr. Mel Solomon

Java Vivace-Adam Jones Quartet

Jazz De Opus-Stuart Wylen Trio CD Release

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

Kells-Grafton Street

Laurelthirst-Jackstraw, $5; James Low, 6 pm

* Meow Meow-Wesley Willis, Custom On It, Grand Buffet, $8, All Ages

Mock Crest-Lew Jones, 7 pm

* Norse Hall-Square Dance w/Foghorn Leghorn, Spud Mountain, The Stumptown Revelers; Hart & Blech, Suzanne Girardot, Don Minnerly, Allen Hart, noon, free

Ohm-Phat Sidy Smokehouse

* Paris Theatre-Chaos, Madgesdiq, "Straight Juicy" with Al C. & Black Duck, 9:30 pm, $8-10, All Ages

Performance Works NorthWest-Stephen Cohen, All Ages

Produce Row Cafe-Jim Boyer Trio

Rabbit Hole-Embra, The Pounders, 6-8 pm

* Red and Black Cafe-The Gossip, Fagatron, Tami Hart Complex, Dead Yellow Swans, All Ages

Rock Creek Tavern-Mad Hattie, free

Rogue Pub-Johnny Ward & Friends, 8 pm

Roseland-Machinehead, Darwin's Waiting Room, 3rd Strike, 9 pm

Star E. Rose-Nicholas Dylan, Emily Katz, 7 pm

Tillicum Pub-Norman Sylvester Band

Touchstone Cafe-Rebecca Sanborn and Jai, 7 pm

Twilight Cafe-Free Willin Soul

White Eagle-Old Elbows, $6


SUNDAY 1/13

Arnada Cafe-Julie Barnes Sunday of Love

Ash Street-Pinkyswear, Invisiblink, Tuesday's Taken, $5

Bitter End-Louden-Mellow Jazz Jam, 6 pm, free

* Blackbird-Noise for Pretend, Blanket Music, Corinna repp, Kaitlyn ni Donovan Band

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Hairbrained, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly/ Roots Jam

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Goodfoot-Arturo Bandini

Hoppers-Aaron Black Jam, 9 pm

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Kells-Tom May

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers, 6 pm

Mock Crest-Karaoke w/Moonrider, 8 pm

Performance Works NorthWest-Holy Goats Sunday Afternoon Improv starring Joseph Bradshaw, Travis McAlister, Joel Taylor, the 100 Flowers Ensemble, 2 pm, $7

Red and Black Cafe-Open Mic w/Elyce Hues, 8:30, All Ages

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook, free

Satyricon-New Band Night: Pelvis Wesley

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Jam w/RL7

White Eagle-Steve Lockwood


MONDAY 1/14

Aladdin Theater-Graham Parker & the Figgs

Ash Street-Open Mic

Blue Note-DJ Bricolage Selector

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Hoppers-The Imposters

Jazz De Opus-Armonica Duo

Kells-Tom May

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

* Meow Meow-Yume Bitsu, Calvin D. Johnson, Little Wings Band, $5, All Ages

Mock Crest-Free Willin Soul, 7 pm

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

PSU, Lincoln Hall-Tokyo String Quartet does Hayashi, Brahms, Beethoven, 8 pm, $5-27, All Ages

* Red and Black Cafe-Open Jazz Jam w/Bruce & Steve, 8 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker

Twilight Cafe-Fairly Honest John & the Truth

White Eagle-Susannah Weaver & Lynn Conover


TUESDAY 1/15

Arnada Cafe-Captain Easy Jazz Jam

Ash Street-Fun with Matches, $4

BILLY REEDS-Aisha Ayers CD Release, 8 pm

* Blackbird-The Handsome Family, Willard Grant Conspiracy, Pseudo Six

Blue Note-Open Jazz Jam w/ Pacific Blue Quartet

Brasserie Montmartre-Kacy Colleen/Dale Lawrence

Buffalo Gap-Chris Mayther's Vocal Jam, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cobalt Lounge-Phat Tuesdays

Conan's Pub-Virus Breakbeats

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Fez-Carol Rossio CD Release, 9 pm, $10

Green Room-Steve Ashbrook

Hoppers-Hudson Rocket Band

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Kells-Tom May

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

* Meow Meow-Smackin' Isaiah, Spare Lead, Fistfull, guests, $7, All Ages

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

PSU, Lincoln Hall-Tokyo String Quartet does Schubert, Webern, Mozart, Brahms, 8 pm, $5-27, All Ages

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Red and Black Cafe-Old Time Music Jam, 8:30 pm

* Rip City-Corpse Fucks Corpse, Ni-Fi Nifefight, 8 pm

Rock Creek Tavern-The Ayahuasca Bros. Jeff Hudis and Steve James Wright, free

Rogue Pub-Harrison Solo Acoustic

Tillicum Pub-Norman Sylvester Quintet

Twilight Cafe-The Golden Hashbrowns

White Eagle-Brian Berg


WEDNESDAY 1/16

Aladdin Theater-Warren Miller's Cold Fusion, 8 pm, $12

Arnada Cafe-Songwriters Circus

Ash Street-The Gone Orchestra, Drew Norman, Sally Tomato, $5

* B Complex-Medusa & Feline Science, Abstract Rude, 2 Mex, DJ Drez, Syndel, Children of the Thorn, DJ Wicked, 8 pm, 320 SE 2nd, $12.50-15, All Ages

* Berbati's Pan-Freedy Johnston, Ken Stringfellow, M. Ward, 8 pm

Bitter End-Nicki Duncan's Extexas, 8:30; Redwood Highway, 5:30, Free

* Blackbird-Dolorean, Reclinerland, Seaside

Blue Note-Triclops Organ Trio

Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Duo

Buffalo Gap-Toca Taste Test, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-The Magnificent Embersons

Dante's-Hoochie Cooch Down & Dirty Juke Joint Blues, 9 pm, $5

Green Room-Louden Mellow

Hoppers-Robbie Laws Band, 9 pm

Java Vivace-Jesse Burkhardt & Steve Phelps Duo, free

Jazz De Opus-Gary Hobbs, Dave Captein, Gary Versace Trio

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $6

Kells-Tom May

Laurelthirst-Funk Shui

Ohm-Aqualounge w/Justin Browning, $5

Portland Art Museum-The Melody Guy Band, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Plumb Bob, 6 pm

* Red and Black Cafe-Luke Janela Happy Hour, 6 pm

* Reed College-Dr. Demento's A Century of Pop Music--from Ragtime to Rap, 8 pm, free

Rock Creek Tavern-Lynn Conover, free

Rogue Pub-Stu "Loose," 4 pm

Satyricon-Princess Superstar, Helio Sequence

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

Twilight Cafe-Amoree Lovell

White Eagle-Rachel's Woodshed