THURSDAY 2/14

Alberta Street Public House-Bluegrass Session

Ash Street-SK & the Punkass Bitches, Betty Mayhem & the Disasters, Killingsworth, Elvis, $5

* Berbati's-C-Average, Woke Up Falling, Vendetta Red

Billy Ray's-Buck Dagger & His Handful of Honest Men

Bitter End-Tye North Trio, 8:30 pm, free

* Blackbird-Rally Boy, Jeff London, Wow & Flutter, Matthew Hattie Hein

Brasilia -Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-Bob Mover Duo

Buffalo Gap-Jane Wright

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Conan's Pub-Reggae Dancehall w/Cansaman & YT

* Crystal-Dick Dale, Icanlickanysonofabitchinthehouse

Dante's-Soul Kitchen, 9 pm, $5

Darcelle XV-Valentines Show, 6 pm, $22/couple

* Detour Cafe-Norfok & Western, 7:30 pm, $5-8

Dublin Pub-Johnnywood, 10 pm

Fez-Nicole Campbell, Jeff Trott, Christopher Blue, $8-14

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Java Vivace-OGC Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Sweet Hearts Dance w/David Cooley

La Rumba-Valentines Fiesta, 7 pm

Laurelthirst-Belly Dancing w/Agamus; Velvida Underground, 6 pm

Mock Crest-Donna Jose's Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Smidgen, Lara Michell, guests, 9:30 pm

* Ohm-The Love Jonz: Reparations, Ledisi, IFA Modupe, Rochelle D. Hart, Marioe Depriest, Wone, Precious, $5

Rabbit Hole-Lewi Longmire & Tecumseh; Catfish, 6 pm

Red and Black-Hotdog's Heartbreak Extravaganza: Andrew Kaffer, Cuspidor, All Girl Summer Fun Band

Rogue Pub-Valentine Be Mine w/Lynn Conover, 7 pm

Satyricon-Canyon Creeps, Diesto, Bonobo Project

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-The Stragglers

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-Valentine's w/Atom West, $3


FRIDAY 2/15

Aladdin-Clumsy Lovers, Richmond Fontaine, $10-12

Alberta Street Public House-Bob Soper

Ash Street-The Maroons, Braille Stars, Darla Bolts, $6

Berbati's-Blyss, Mel, Rubber Burning HotRods, $7

* Billy Ray's-The Letdown, The Cutters, The High & the Mighty, 10 pm, free

Bitter End-Mr. Rosewater, 9 pm, $5; Spigot, 5:30 pm, free

* Blackbird-The Prids, Sumerland, The Windows, DJ Safi

Blue Note-Plain-Clothed Woman

Borders-Beaverton-Jill Cohn, 7 pm, free, All Ages

Brasilia -Alfredo Muro Latin ensemble

Brasserie Montmartre-Cheryl Alex Trio

Buffalo Gap-4th Plane Jaiant, 9 pm

Candlelight Cafe-Jay "Bird" Koder

Cobalt-Heartbreaker's Ball: Honey Ryder, Camaro Hair, $5

Conan's Pub-Junco Parker

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Dante's-Pinehurst Kids, Everyday Victory, Chris McFarland, $6

Dublin Pub-Boys Next Door, Spirit Zero

Gemini Bar -Robbie Laws Band

Hoppers-Norman Sylvester Band

Java Vivace-Rivercity Consort

Jimmy Mak's-Blues Connotation

La Rumba-Valentines Fiesta w/DJ Roger Rumba

Laurelthirst-Jackstraw; Prairie Dogs, 6 pm

Medicine Hat-Jenny Alpert, Junkyard Hero

Meow Meow-DfIVE9, Five Foot Thick, Syx, Inflikt, $7

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Mt Tabor-Systemwide

Multnomah Friends Meeting House-3 Leg Torso

Music Millennium NW-Joe Bonamassa, 5 pm, free

Paris Theatre-Enter the Race, Half Ass Hero, Low Tolerance, Viagravated, 8 pm, All Ages

PPAA-Portland Ceili Society Irish Dance: Hobnail, Nancy Conescu, Bob Soper, Zachary Barjona, 7:30 pm, $8-10

Produce Row Cafe-Catfish

Rabbit Hole-Pacific Wonderland; Michael Jodell, 6pm

* Red and Black Cafe-Money n Lovin, M.O.R.S.E., Upright Dub Orchestra, 9 pm, All Ages

Riverplace Hotel-Ron Carnes, 8 pm

Rock Creek Tavern-Demi Dryer

Rogue Pub-Jon Koonce & his Honky Tonk Trio, 9 pm

Roseland-Buddy Guy, Joe Bonamassa, 9 pm, All Ages

Satyricon-Boss Martians, Throw Rag, Silver Stripper, Surf Trio, Blue States

Snake & Weasel-Terry Robb, Joe McMurrian; Lawnboys

St. Johns Pub-Zydeco Flames, 8 pm, $12-10

Tabor Acoustic-Paul Summers Jr.

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

Tonic Lounge-The Breakdown, 10 pm, $5

Touchstone Cafe-Michael Conner

Tugboat-Anomalous Quartet

Twilight Cafe-Metolius

White Eagle-Buds of May, $6


SATURDAY 2/16

Aladdin Theater-Marcia Ball, 8 pm, $17.50

Alberta Street Public House-Shannon Jones, Bodhran, Bob Soper, 8 pm, $8

Ash Street-Brother Spud, Greasecutter, The Jimmies, George Bush's Heroin Connection, $5

Berbati's Pan-A.C. Cotton, Countrypolitans, Spigot

Beulahland-Natron, Gruesome Galore, 10:30 pm, free

Billy Ray's-Dead by Dawn, Bella Culla, 10 pm, free

* Blackbird-The Briefs, The Epoxies, The Flip-Tops, $6

Blue Note-Flatland

Brasilia -Tobaj

Buffalo Gap-Jelly Head, 9 pm

Candlelight Cafe-Jay "Bird" Koder

Cobalt Lounge-D59, guests, $5

Conan's Pub-The Shandies, Pinch, Jess Lageson

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Crystal-Sons of Champlin, Duffy Bishop Band, 8 pm

Dante's-Moth, Mel, Gasoline Kings, $8

Dublin Pub-Boys Next Door, Steve Sporre

Gemini Bar -Curtis Salgado

Goodfoot-Grooveyard

Hoppers-Norman Sylvester Band

* It's a Beautiful Pizza-Laurel Canyon, The Dimes, The Rubella, 7 pm

Java Vivace-Susan LeMaster Combo

Jimmy Mak's-Ken Derouchie Band

Kells-Cu Lan Ti

La Rumba-Conjunto Alegre, 10 pm, $7

Laurelthirst-Higher Ground, $4; James Low, 6 pm

Medicine Hat-Nequaquam Vacuum, guests

* Meow Meow-K Through Six, Delivery, Gatsbys American Dream, Oliver, All Ages

Mock Crest-Kenny Lavitz, 9 pm

Mt Tabor-Public Groovement, Boom Crickets, $8

Ohm-Ohm Anniversary w/Floater, Dahlia, Odyssey, Drumattica, DJ Grasshopper, 9:30 pm, $12

Paris-Too Late For Love, Naha, Syze, Little Miss Booty

Produce Row Cafe-Devil's Cabaret

Rabbit Hole-Pacific Wonderland; Grey Area, 6 pm

* Red and Black Cafe-IWW Benefit starring Dead by Dawn, Remains of the Day, All Ages

Riverplace Hotel-Ron Carnes, 8 pm

Rock Creek-Jon koonce & the Honky Tonk Trio, free

Rogue Pub-Kinzel & Hyde Blues Duo, 8 pm

Roseland-Edgar Winter, 9 pm

* Satyricon-Underride, Anger Management, Psychosis, Electric Orchid

Schnitzer-Andrew Lloyd Webber medley, 8 pm, $22-63

Snake & Weasel-Sam Hill

St. Johns Pub-Danny Barnes & thee Old Codgers

Tabor Acoustic-Alice Demecelli, Miriam, Wendy Hanes

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

Touchstone Cafe-Marjorie Richardson, Kim Tuvin

White Eagle-Lea Krueger, Scott Fisher Convergence, $6


SUNDAY 2/17

Ash Street-Portland Hardcore Wrestling: Bloody Valentine's Battle, Anger Management, $5

Bitter End-Louden-Mellow, 7 pm, free

Borders-Jenna Mammina, 2 pm, free

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Buffalo Gap-Citizen Lane, 6 pm

Cal-Sports-The Out Crowd, DJs, 10 pm, free

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly/Roots Jam

* Crystal Ballroom-John Waters, Peaches, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Goodfoot-Arturo Bandini

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Kells-Tom May

La Rumba-Salsa Dance Class, 4 pm, $5, All Ages

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers , 6 pm

Medicine Hat-Bolt Upright Blues Jam

Meow Meow-Dayton, Clutter, guests, $5, All Ages

Mock Crest-Gloomy Sunday w/Heidi Hellbender, 3 pm

Paris Theatre-Will Haven, Odd Man, Dualesc, All Ages

PSU, Lincoln Hall -PSU Opera Workshop, 3 pm, $4-8

Red and Black Cafe-Open Mic w/Elyce Hues, 8:30

* Reed-Tina Chancey, Webb Wiggins, 3 pm, $8-10

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook, free

Snake & Weasel-Mazel Tov Orchestra; Blue Shoes

Tillicum Pub-Johnny Martin

* Tonic-Is HipHop Dead?: Bus Driver, CVE, Hip Hop Klan, OMD's xololanxinxo, Chu Chu, Cypha 7, DJ Wicked, $8-10

Twilight Cafe-Jam Night

White Eagle-Old Time Sunday w/Catfish


MONDAY 2/18

Alberta Street Public House-Irish Jam Session

Blue Note-Rob Scheps Big Band, 9 pm

Brasserie Montmartre-Glen Holstrom

Candlelight Cafe-Margo Tufo

It's a Beautiful Pizza-Cozy (live electronic), 8 pm, free

La Rumba-Live Jazz-Swing, 8 pm, $5, All Ages

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Mock Crest-KC Murphy, 7 pm

Mt Tabor-I Say Reggae

* Nicole's-Jonny X & the Groadies, Team Hero, DJ Steff, Parallax, Thanksgiving, 6:30 pm, admission: a flower

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Red and Black-Open Jazz Jam w/Bruce, 9:30 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker

Satyricon-George Bush Heroin Connection, Rorschach Test

Snake & Weasel-Jon Self Open Mic, 7 pm

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Twilight Cafe-Fairly Honest John & the Truth

White Eagle-Lynn Conover


TUESDAY 2/19

Aladdin-Mike Stern, Dennis Chambers, Victor Wooten, Bob Franceschini, $20

Alberta Street Public House-Irish Slow Jams

Ash Street-Muffalatta Galaxy Pirates, $4

Blue Note-Jazz Jam w/Donny Osborne

Brasserie Montmartre-Dave Leslie Duo

Buffalo Gap-Chris Mayther Vocal Jam, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats

Crystal Ballroom-Busta Rhymes, $27-30, All Ages

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Medicine Hat-Rob Scheps et Salon des Refuses

* Meow Meow-Desaparecidos, The Prom, 31knots, $7

Mock Crest-Zacharias, 7 pm

Mt Tabor-Latin Jam

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

PSU, Lincoln Hall -Ethos Quartet, noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rock Creek Tavern-Ayahuasca Brothers, free

Rogue Pub-Harrison

Roseland-Trisha Yearwood, Kim Richey, 7:30 pm, All Ages

Satyricon-Gringo Stars, Viagravated, Perfume, $10

Snake & Weasel-Thais Perkins, Wilson Marks; Open Mic

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Brian Berg


WEDNESDAY 2/20

Ash Street-Dead End Crush, The New Ruins, $5

Bitter End-Louden-Mellow Project, 8:30, free

* Blackbird-Suffering & the Hideous Thieves, Laughingstock, Sweet Science, $6

Blue Note-Triclops Organ Trio

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

Bridgeport Brewery-The Bassoon Brothers, 8 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Water

Crystal Ballroom-Zen Tricksters, Rubberneck, All Ages

Dante's-Natron's VooDoo Blues, 9 pm, $5

Dublin Pub-Sayta

Goodfoot-Mr. Rosewater

Hoppers-Robbie Laws, Paul De Lay, 9 pm

Java Vivace-McNutt Barnum Quartet, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Funk Shui; Michael Hurley

Medicine Hat-Dear Francis, Alexa

Mock Crest-Free Willin Soul, 7 pm

Mt Tabor-Special Ed

Ohm-Aqualounge w/Justin Browning, Dave Elliott, $5

PCC Cascade Campus-Emily Wilder, Julie Larson, Naomi Healing, Thais Perkins, noon, free, All Ages

Portland Art Museum-The CannonBalls, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Plumb Bob, 6 pm

Red and Black Cafe-David Rovicks, All Ages

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & friends, free

Rogue Pub-Stu Salnave & Friends, 4 pm

*Satyricon-Erosion 69, Stateside, Perfume

Snake & Weasel-Acoustic Noodle House, 6 pm

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Rachel's Woodshed, $3