THURSDAY 3/7

Alberta Street Public House-Bluegrass Session

Ash Street-Burnout, guests, $5

Berbati's Pan-The Breakdown, Mr. Funky, 9 pm, $5

Biddy McGraw's-The Swifts, 8:30 pm

Bitter End-Kooken & Hoomen, 8:30, free

* Blackbird-Machine That Flashes, VI Foot Sloth, The Disappearer, free

Brasilia
-Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-Jonah

Burnside Bean-Board of Directors, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Fez-Nicole Campbell Songwriters in the Round, 9 pm, $5

Gemini Bar -Robbie Laws

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Jasmine Tree-Moral Crayfish, Z'Drogi, Hochenkeit, 9 pm, $5-8

Java Vivace-OGC Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Say Uncle, All Ages

Laurelthirst-Agamus; Velvida Underground, 6 pm

Mestizzo-Excessive Moderation, guest

Mock Crest-Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Fetish Kings, Ditty Twister

* Ohm-The Luv Jonz: Reparations, spoken word, $5

PSU, Lincoln Hall
-Terrell Stone, 8 pm; PSU Clarinet Ensemble, noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Open Mic w/Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

Rock Creek Tavern-Caleb Klauder

Rogue Pub-Ellen Whyte & Gary Meziere Acoustic Blues, 7 pm

Satyricon-Land of El Caminos, System & Station, Vinegar, Huffy

Seges-Bobby Torres Ensemble

Tabor Acoustic-Tracy Klas, Ian Roberts

Tillicum Pub-Lloyd Jones

* Tonic Lounge-Mr. Complex, L-Fudge, Mr. Len, Steady Roc, Kice, Oldominion, DJ Wicked, 9 pm, $8

White Eagle
-Beth Kelly Ordeal, $3


FRIDAY 3/8

Aladdin Theater-Daniel Ash, Lennon, $17.50

Alberta Street Public House-Bob Soper

Ash Street-Lolligo, guests, $5

Berbati's Pan-Caleb Klauder, John Dee Graham, Luther Russell, $5

Bitter End-Hot Club Sandwich, 9 pm

* Blackbird-Swearing at Motorists, My Morning Jacket, the Forty-First, $7

Brasilia -Lions of Batucada

Brasserie Montmartre-John Gross Trio

Buffalo Gap-Citizen Lane, 9 pm

Burnside Bean-Tim Otto, Sara Shansky, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cobalt Lounge-Lea Kruger, Leila Cheiko, Tamaras, $5

Conan's Pub-Techno Heads w/DJ Smokeshell

Corner Saloon-X-Angels

Crystal Ballroom-Janeane Garofalo, All Ages

Dante's-Eric McFadden Experience, Fawn Fables, Storm, $6

Fez-Jonah, Big Time Pop, Nine Volt Mile, 9 pm, $5

Gemini Bar -Soul Vaccination

Green Room-Stephanie Schneiderman

Hoppers-Robbie Laws

Java Vivace-Ben Macy Trio

Jimmy Mak's-Grooveyard, $5

Laurelthirst-Kung Pao Chickens; Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Carolyn Oakley

Meow Meow-Binky, The Curse, Stink & Linger, $6, All Ages

Mock Crest-Kenny Lavitz, 9 pm

Mt Tabor-Roger Clyne & the Peacemakers, Junko Parker, Andy Hersey

* Music Millennium NW-Daniel Ash meet & greet, 5:30 pm, free, All Ages

Paris Theatre-Syx, Sur-Real, 26 Weeks, TV616, All Ages

Produce Row Cafe-Amoree Lovell & Morgan Grace

* PSU, Lincoln Hall-Benefit for Indymedia starring Hungry Mob, Quivah, Blak Scienz Tribe, The Chosen, more, 6 pm, 6 pm, All Ages

Rabbit Hole-Plumb Bob, 6pm

* Reed College-Al-Andalus, 8 pm, $9-14

River Roadhouse-Life on Mars

Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show

Rogue Pub-Lynn Conover & Billy Kennedy, 8 pm

Satyricon-docile CD Release, dfive9, 2xnoise, Kaddisfly

Tabor Acoustic-Christine Young, Andy Hersey, Ian Henahan

Tillicum Pub-Steve Bradley Band

Touchstone Cafe-Amy Martin

Twilight Cafe-Kismet

Viscount Ballroom-The Woolies, 9 pm, $10

White Eagle-24BOM, Lawn Boys, $6


SATURDAY 3/9

* 3944 SE Kelly-All Day Open Play Music party starring members of Peace Harbor & stateside, Badger King, Celesteville, Minmae, Stuart Valentine, Naive, The Disasters, you!

Aladdin Theater-Willamette Delta Showcase, $18.50

Alberta Street Public House-Spinnaker

Ash Street-Tripleswift, guests, $5

Berbati's Pan-Maktub

Billy Ray's-Crack City Rockers, The Formless, Roy Tinsel, 10 pm, free

* Blackbird-Norfolk & Western CD Release, Dolorean, Jeff London, York Roberts, $6

Borders-Terra, 2 pm, free

Brasilia -Festa Madrugada

Brasserie Montmartre-John Gross Trio

Buffalo Gap-The Cannonballs, 9 pm

Burnside Bean-Dog & Pony Show, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Cobalt Lounge-Blyss, Fourth Plaine Jaiant, The Human Three, $7

Conan's Pub-Deke Dickerson, the Los Palomitos, The Countrypolitans

Corner Saloon-X-Angels

Dante's-Audio Learning Center, The Maroons, Bella Fayes

Fez-David Bowie Tribute w/Queens of Oblivion, 9 pm, $7

Gemini Bar -Soul Vaccination

Goodfoot-Buds of May

Grand Lodge-Dylan Thomas Vance

Hoppers-Robbie Laws

Java Vivace-George Robinson

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

Laurelthirst-Caleb Klauder Band; James Low, 6 pm

* Fast Forward-Casiotone for the Painfully Alone, The Blast Rocks!!!, Oliver Brown, The Low Ceilings, 9 pm, 6616 NE MLK, $4

* Meow Meow-V for Vendetta, Thrones, 31knots, The Intima, $6, All Ages

Mestizzo-Tierra Yaqui

Mock Crest-Dave Mullany, 9 pm

Mt Tabor-Project Object w/Ike Willis, Napolean Brock

Music Millennium NW-TheBrotherEgg, 1 pm; The Catheters, 6 pm, free, All Ages

Ohm-The Slimmer Twins, James Angel, Mr. Laharr

Old Church-John Nilsen Trio, Eric Tingstad, Nancy Rumbel, 8 pm, $15

Paris Theatre-Hyperstar, A New Hope, Rex Sole, Collar Doun, All Ages

Produce Row Cafe-Jim Boyer Trio

PSU, Lincoln Hall-David Franzen, noon; Dieter Yeomans, 2 pm; Solo Guitar Competition Finals; Acoustic Guitar Summit, $5-7.50, All Ages

Rabbit Hole-Embra; Gothic Outhouse, 6 pm

Reed College-Al-Andalus, $9-14, All Ages

River Roadhouse-Life on Mars

Rock Creek Tavern-Cat fish, free

Rogue Pub-big Mama Gayle & the Tite Bunz, 8 pm

* Roseland-Wu-Tang Clan

* Satyricon-Deadly Snakes, Catheters CD Release, The Nerves, Electric Eye

Snake & Weasel-Flatland

Tabor Acoustic-Alexa Wiley, Jon Self, Alan Kanning, Hunter & Matt

Tillicum Pub-Steve Bradley Band

Tonic Lounge-The Takeover

Touchstone Cafe-Pam & Maggie

Twilight Cafe-Stan McMahon & friends

White Eagle-Jellyhead, $6


SUNDAY 3/10

Bitter End-Whiskey Puppy, 4 pm; Louden Mellow Jazz Jam, 7 pm, free

* Blackbird-the Bedpans, The Triggers, Electric Eye, The Hospitals

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly Jam: DJ Murphy

* Crystal Ballroom-Stephen Malkmus & the Jicks, The Planet The, M.Ward, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret, 9 pm, $6

Goodfoot-Arturo Bandini

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Java Vivace-Rachel Love

Kennedy School-Craig Carothers Songwriters in the Round, 7:30 pm, $7, All Ages

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers, 6 pm

* Meow Meow-Amend, Wager's Buffet, Tapdealo, Winfield, more, $7, All Ages

Mestizzo-Rpaga Norteno

Mock Crest-Karaoke w/Moonrider, 3 pm

Music Millennium NW-Still, 1 pm; Roger Clyne & the PEacemakers, 3 pm; Rory Merritt Stitt, 5 pm, free

Old Church-Tall Jazz, 3 pm, $8-10, All Ages

* Performance Works NorthWest-Holy Goats!, Sun 2 pm, $7

PSU, Lincoln Hall -Florestan Trio, 4 pm, $6, All Ages

Roseland-Dead Kennedys but not the one with Jello Biafra

Satyricon-New Band Nite

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-Michael Berly & friends


MONDAY 3/11

Alberta Street Public House-Irish Jam Session

* Berbati's Pan-Jackie O Motherfucker, guests

* Blackbird-Bardo Pond, Fursaxa, Made for TV Movie, $8

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm

Mock Crest-Gothic Outhouse w/Heidi Hellbender, 7 pm

Mt Tabor-I Say Reggae

Music Millennium NW-Songwriters Circle: Craig Carothers, Jon Koonce, Jack McMahon, 7 pm, free, All Ages

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Hill St. Stranglers, Mandroid

St. Johns Pub-Karan Casey

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tabor Acoustic-Heavy Petting Zoo

Twilight Cafe-Obe'Skupla, 9 pm

White Eagle-Lynn Conover


TUESDAY 3/12

Aladdin Theater-Rufus Wainwright, $19.50

Alberta Street Public House-Irish Slow Jams

Berbati's Pan-Starantula, The Gays, The Visible Men

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo

Buffalo Gap-Strong Box

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Crystal Ballroom-The Big Wu, Strangefolk, All Ages

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Green Room-Steve Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

Java Vivace-McNutt Barnum Quartet, free

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

* PSU, Lincoln Hall-Third Angle New Music Ensemble, noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison Solo Acoustic

Roseland-George Thorogood & the Destroyers, 8 pm, All Ages

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Tugboat-Super Unity plus Tim DuRoche, Doug Theriault, 9 pm, free

White Eagle-Ayahuaska Brothers


WEDNESDAY 3/13

Aladdin Theater-Acoustic Hot Tuna, $23.50

Alberta Street Public House-Old Time Session

Bitter End-Redwood Highway, 5:30 pm; Triclops Organ Trio, 8:30 pm, free

* Blackbird-The Flip-Tops, Midnight Thunder Express, The Telephones, $6

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Disco Headhunters

* Crystal Ballroom-Le Tigre, Chicks on Speed, Tami Hart, All Ages

Dante's-Natron's VooDoo Blues, 9 pm, $5

Fez-Ten Ton Chicken, Flowmotion, 9 pm, $7

Green Room-Amelia

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Funk Shui; Fernando, 6 pm

Mock Crest-Free Willin Soul, 7 pm

* Mt Tabor-Carlos Washington, Giant People, Toni Hill

Music Millennium NW-Laurie Geltman, noon, free

Ohm-Aqualounge w/Justin Browning, Dave Elliott, $5

Portland Art Museum-Craig Carothers, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; The Darylizers, 6 pm

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Bob Shoemaker, free

Rogue Pub-Open Mic, 8 pm

Satyricon-Orbital Doom, Voodoo Machine, Chapters End

Tabor Acoustic-Jen Easlon

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Flat Mt. Girls, $3