THURSDAY 3/14

Aladdin Theater-William Topley, Fernando, $15

Alberta Street Public House-Bluegrass Session

Ash Street-Reclinerland, Blake Zweig, Sean Croghan, $5

* Berbati's Pan-Lachrymator, Alta May, Merrick Foundation, Bonobo Project

Biddy McGraw's-The Swifts, 8:30 pm

Billy Ray's-Buck Dagger , 9 pm, free

Bitter End-Jerry Joseph, $8

* Blackbird-The Prom, The Reputation, the Velvet Teen, Captain vs. Crew, $6

Boogie Woogie's-Van & Ron, James & Larry dueling pianos, 8 pm, $3; Carl Dees, 6 pm

* Brasilia -Flamenco Show

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-Craig Carothers Songwriters in the Round, $6

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Dante's-Barfly's Dysfunctional Family Feud starring the Mercury vs. Willamette Week, 6 pm; Soul Kitchen, DJ Barry, 9 pm, $5

Fez-Burn Three, Public Groovement, Circus Dog, 9 pm, $7

Gemini Bar -Robbie Laws unplugged

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Java Vivace-OGC Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Jackstraw, All Ages

Laurelthirst-Storytelling w/Gwion, Pete Krebs, Neil Gilpin, Tim Acott, Alaric; Velvida Underground , 6 pm

Mestizzo-Tragic Circus, Hugh Jazz Orchestra

Mock Crest-Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Tony Furtado, Diggabone

* Ohm-The Luv Jonz: Reparations, spoken word, $5

PSU-PSU Vocal Performance Recital, noon

Rabbit Hole-Nerd: N-Grava, The Northern Shores; Catfish, 6 pm

Red and Black-Katy Davidson, Andrew Kaffer, Little Wings, 8:30 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Richard Day Reynolds

Rogue Pub-Lynn Conover, 7 pm

Satyricon-David Mosey, Ben Adams, guest

Schnitzer Hall-Shaolin Wheel of Life

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-Rory Merritt Stitt; The Stragglers

Tabor Acoustic-Miriam, Wendy Hanes

Tillicum Pub-Lloyd Jones

* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers

White Eagle-Stephen Ashbrook Band, $3


FRIDAY 3/15

Aladdin Theater-Cris Williamson, Holly Near, $25-20

Alberta Street Public House-Bob Soper

Ash Street-All Out, Statch & the Rapes, Zero Tolerance Task Force, Afrohomo, $6

Berbati's Pan-The Romantics

Billy Ray's-Merrick Foundation, Jaguars, The High & the Mighty, 10 pm, free

Bitter End-Buds of May, 9 pm; Smoochknob, 5:30 pm, free

* Blackbird-thebrotheregg, Rollerball, The Minders, $6

Boogie Woogie's-Van & Cristina, Ron & James dueling pianos, 8 pm, $5; James Hill, 6 pm

Brasserie Montmartre-David Valdez Trio

Buffalo Gap-Superficials, 9 pm

Burnside Bean-Alan Dick, Eva-Maria Ascencio, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Jay "Bird" Koder

Chinook Winds Casino-Don Ho

Club RPM-Noggin Toboggan, Shop11phoenix, Out of Reach

Cobalt Lounge-Herkemer, The Film, $5

Conan's Pub-Veda, Tuscadero (the LA band, not the late '90s DC pop band), guests

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Crystal Ballroom-Dashboard Confessional, The Anniversary, Ben Kweller, Legends of Rodeo, $12.50-14, All Ages

Dante's-Fernando's 33rd Birthday, Little Sue, Old Joe Clarks, $7

* Fez-Bloodhag, The Burning Cindys, Apes of Wrath, $6

Gemini Bar -Andy Stokes

Hoppers-Aaron Black

Jasmine Tree-Shotgun of Khando, Pixel + Dot, Sardonik Grin, $3

Java Vivace-Rivercity Consort

Jimmy Mak's-Patrick Lamb, $5

Laurelthirst-3 Leg Torso; Prairie Dogs , 6 pm, $5

Grand Lodge-Richard Day Reynolds

* Meow Meow-Lifesavas, Declaime, Blak Scienz Tribe, 9 pm, $7, All Ages

Mestizzo-Interrogation

Mock Crest-Terry Robb, 9 pm

Mt Tabor-Everton Blender, Boom Crickets

* Paris-MC Aug Dog, Mic Crenshaw, Snafu, Madgesdiq, MYG & crew, Evil Hand, Seventh Science, open mic, DJs Biggz, Vertigo, Clan of the Cave Mack, All Ages

PPAA-Portland Ceili Society Irish Dance starring Muck Savage, the Moon & sixpence, 7:30 pm, $10-12

Produce Row Cafe-Catfish

PSU, Lincoln Hall-Richard Goode, 8 pm, $12.50-25, All Ages

Rabbit Hole-Bugtoast; Plumb Bob, 6 pm

* Red and Black Cafe-Benefit for DIYinPDX starring Casiotone for the Painfully Alone, The Culottes, Teratoma, The Dimes, 7 pm, All Ages

River Roadhouse-Ron Carnes

Rock Creek Tavern-Sputter

Rogue Pub-Jon Koonce & Honkey Tonk Trio, 8 pm

* Roseland-Herbie Hancock, the New Deal, 9 pm, All Ages

Satyricon-toilet Boys, Weaklings, Hotbox, Freak Show Rodeo

* Schnitzer-Okros Ensemble's "Gypsy Fire", $16-50

Snake & Weasel-Heavy Petting Zoo, Alan Kanning, Dylan Vance; The Lawnboys

Tabor Acoustic-Lara Michel, Leila Cheiko, Thais Perkins

Tillicum Pub-Ennis in Theory

Tonic-The Breakdown, Fremont Slim, DMP, $5

Touchstone Cafe-Terra

Twilight Cafe-Yasha

White Eagle-Pacific Wonderland, Nine Volt Mile, $6


SATURDAY 3/16

Alberta Street Public House-St. Patty's Day Madness

Ash Street-Dead Moon, Del Toros, $7

Billy Ray's-Search Engine, Torture Cookies, 10 pm, free

Bitter End-Freak Mountain Ramblers, 9 pm; St. James Gate, 4 pm; Rene Corbin Band, 1 pm

* Blackbird-Climax Golden Twins, Mome Raths, Office Products, $6

Boogie Woogie's-Van & Cristina, Ron & James dueling pianos, 8 pm, $5; Larry Steele, 6 pm

Brasserie Montmartre-David Valdez Trio

Buffalo Gap-Say Uncle, 9 pm

Burnside Bean-Lorna Miller, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Jay "Bird" Koder

Cobalt Lounge-The Free Martins, Paradigm, Elbo Finn, $5

Conan's Pub-Junco Parker, guests

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band, The Countrypolitans

Crystal Ballroom-Little Charlie & the Nightcats, $20

Dante's-TV:616, $6

* Disjecta-Koonda Holaa & the Beetchees, Sikhara, Smegma, Nequaquam Vacuum, Wall of Video, 116 NE Russell, 11 pm, $5

Fez-The Motet, Tye North, 9 pm, $11

Gemini Bar -Rubberneck

Goodfoot-Ashbury Park

Grand Lodge-Catherine Welson & Bob Love

Hoppers-Aaron Black

Jasmine Tree-Spacebreath, The Pink Snowflakes, $5

Java Vivace-Susan Lemaster Combo

Jimmy Mak's-Spot 79, $5

Laurelthirst-Heather Christie Band; James Low, 6 pm

* Fast Forward-The Velvet Teen, Captain vs. Crew, guests, 9 pm, 6616 NE MLK, $2

* Meow Meow-The Prids EP Release, All Ages

Mestizzo-Superbandio

Mock Crest-Steve Cameron, 9 pm

Mt Tabor-Low Down

Music Millennium NW-Misty River Band, 5 pm, free

Ohm-DJ Brian, Mell, Point Defiance, $8

Produce Row Cafe-The Ayahuasca Brothers

PSU-PSU Symphony Orchestra, 7:30 pm, $6-10, All Ages

Rabbit Hole-Agamus; Morgan Grace, 6 pm

River Roadhouse-Ron Carnes

Rock Creek Tavern-Lisa Miller & the Trailer Park Honeys

Rogue Pub-Guitar Fest, 8 pm

Satyricon-Wow & Flutter, Sumerland, Swamp Lotus, Electric Orchid

Snake & Weasel-Redwood Highway, The Flat Mountain Girls, The Stragglers

Tabor Acoustic-Kismet, Blue Room

Tillicum Pub-Ennis in Theory

Touchstone Cafe-Michael Conner

Twilight Cafe-Morf

White Eagle-X Angels, $6


SUNDAY 3/17

Alberta Street Public House-St. Patty's Day Madness

Ash Street-Slackjaw, The Pleasure, Bathtub Full of Sharks, $5

Bitter End-the John Davis Group/Purusa, 8:30 pm; Jackstraw, 4 pm; the Dolomites, 1 pm

* Blackbird-90 Day Men, Braille Stars, Engine Down, $7

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Hairbrained, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Ditty Twisters, guests

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal-The Wailers, B-Side Players, $20, All Ages

Dante's-St. Patricks Day Blowout: Sinferno Cabaret, midnight; Floater, 9 pm; The Rogues, 5 pm, $3

Holy Rosary Church-St. Patrick's Day Celebration w/Cul An Ti, Holly Malone School, Spigot, Dance of the Gael, Roughly Hewn, Murray School, Tir Eoghain, Richard England, Lisa McAuliffe, 11:30 am, $5-10, All Ages

Hoppers-Aaron Black w/Doug Rowell, 9 pm

Java Vivace-The Lore

Kennedy School-Misty River Band w/Dave Sweeney

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers , 6 pm

Grand Lodge-Rene Corbin

* Meow Meow-Peter Parker, guests, $7, All Ages

Mestizzo-Santo 35

Mock Crest-Karaoke w/Moonrider, 8 pm

Music Millennium NW-Charles Suniga, 1 pm, free

Old Church-Andrei Kitaev, 3 pm, $8-10, All Ages

PSU-Richard Goode doing Bach, 4 pm, $12.50-25, All Ages

Rogue Pub-Catherine Welson, 7 pm

Rose Garden-Crosby, Stills, Nash & Young, 9 pm, $40-86

Satyricon-Dolemites, Exploding Hearts, guest

* Snake & Weasel-Jackass Willie, The Doo Dads, The Mud Bay Jug Band; McNarley's Rant

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-Buds of May


MONDAY 3/18

Alberta Street Public House-Irish Jam Session

Billy Ray's-Rock 'n' Roll D, 9 pm

Blackbird-Insecurious Last Show ever!, Iffy

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Laurelthirst-Kung Pao Chickens , 7 pm

Mock Crest-Irene Shea with Robert Carson, 7 pm

Mt Tabor-Reggae Jam

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Godlings, Aporia, Vespa Kings

* Schnitzer Hall-Pat Metheny Group, 7:30 pm

Snake & Weasel-Jon Self Open Mic, 7 pm

Tabor Acoustic-Heavy Petting Zoo, Cabaret 7-10

White Eagle-Lynn Conover


TUESDAY 3/19

Alberta Street Public House-Irish Slow Jams

Ash Street-The Metrognome, Mesmerelda, $4

* Blackbird-Califone, Miighty Flashlight, Pseudo Six, $8

Boogie Woogie's-Larry & James dueling pianos, 7 pm, free

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo

Buffalo Gap-Chris Mayther Jam, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Crystal-Ben Folds, Divine Comedy, $20, All Ages

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Green Room-Stephen Ashbrook

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Foghorn Leghorn

Meow Meow-Downway, The Gamits, guests, $8, All Ages

Mock Crest-KC Murphy, 7 pm

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison Solo Acoustic

Satyricon-Warsaw, Guff, Del Toros

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Ayahuaska Brothers


WEDNESDAY 3/20

Alberta Street Public House-Old Time Session

Berbati's Pan-Incendio, $7

Bitter End-Redwood Highway, 5:30 pm; Triclops Organ Trio, 8:30 pm, free

* Blackbird-John Vanderslice, Chris Lee, Kind of Like Spitting, $7

Boogie Woogie's-James & Ron dueling pianos, 8 pm, free; Paul Leschen, 6 pm

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

* Bridgeport Brewery-Third Angle doing Bartok, Messiaen, Satoh, 6 pm, $6-10

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Dante's-Natron's VooDoo Blues, 9 pm, $5

Goodfoot-Stuart Wylen Trio

Green Room-Amelia

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Java Vivace-Burkhardt Clark Duo

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet , 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Funk Shui; Fernando, 6 pm

Meow Meow-Hot Rod Circuit, Further Seems Forever, 8 pm, $8-10, All Ages

Mock Crest-Free Willin Soul, 9 pm

Mt Tabor-Eavan Hadley, Invisiblink, Rich Man's Burden

Music Millennium NW-John Trudell, 3 pm; Incendio, 5 pm, free

Ohm-Aqualounge w/Dave Elliott, Alex Whalen, $5

Portland Art Museum-Palette of Voices, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; John Henry, 6 pm

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & friends, free

Roseland-Alien Ant Farm, Adema, Glasshaw, Earshot, 6 pm, $20, All Ages

Satyricon-Local H, Chevelle, the Burning Brides

Snake & Weasel-Benefit for The Dirt w/The Flat Mountain Girls, The Rose City Ramblers, Boot Hill; The Acoustic Noodle House

* St. Johns Pub-Lambchop, David Kilgour

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Flat Mt. Girls, $3