THURSDAY 3/21

Aladdin Theater-Bruce Cockburn

Alberta Street Public House-Bluegrass Session

Ash Street-Bastinado, Messiahmyass, Pasha, $5

Berbati's Pan-Cat Power, M. Ward, Corrina Repp, $12

Bitter End-Tye North Trio, 8:30 pm, free

* Blackbird-Sean Na Na, The Natrons, The Influents, $7

Boogie Woogie's-Van & Cristina, Ron & Augie dueling pianos, 8 pm, $3; Carl Dees, 6 pm

Brasilia -Alfredo Muro

Brasserie Montmartre-George Mitchell, Neil Masson

Buffalo Gap-Melody Guy Band

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

* Dante's-Wanda Jackson & the Donettes, DJ Jim Goad, 9 pm, $8

Fez-Drums & Tuba, Grey Area, 9 pm, $10

Gemini Bar -Robbie Laws unplugged

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Hoppers-The Stingers, 9 pm

Java Vivace-OGC Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Hudis James' Magic, All Ages

Laurelthirst-Jim Boyer; Velvida Underground , 6 pm

Lewis & Clark College-Forward Kwenda, Erica Azim playing the mbira, 7 pm, $10

Medicine Hat-Mission to Mars, Nickeltwin CD Release, Unseen

Meow Meow-Public Groovement, The Carolines, The Diskords, $6, All Ages

Mock Crest-Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Wapeka, Erosion 69, Fall of Bastards

* Ohm-The Luv Jonz: Reparations, spoken word, $5

Rabbit Hole-Thais Perkins, Wilson Marks, Dear Francis; Catfish, 6 pm

Rock Creek Tavern-Catherine Welson, Bob Love

Rogue Pub-Lew Jones' Acoustic Review, 7 pm

Satyricon-Erosion 69, Tourist, Perfume

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-Ashbury Park Trio; The Stragglers

St. Johns Pub-Dana Robinson, 8 pm, $10-12

Tabor Acoustic-Wheeler Walker Ponder

Tillicum Pub-Lloyd Jones

* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers

White Eagle-Billy Kennedy & Bob Shoemaker, $3


FRIDAY 3/22

Alberta Street Public House-Bob Soper

Ash Street-Last Empire, The Apes of Wrath, Engorged, $6

* Berbati's Pan-Clinic, Kingsbury Manx, $10-12

Billy Ray's-Bedpans, Speds, 10-4 Backdoor, 10 pm, free

Bitter End-Gypsy Caravan, Ashbury Park; Smoochknob, 5:30 pm, free

Blackbird-Lopez CD Release, Bottles & Skulls, Millhous, Burning Cindys, $5

Boogie Woogie's-Van & James, Ron & Augie dueling pianos, 8 pm, $5; Jim Fisher, 6 pm

Brasilia -Alfredo Latin Ensemble

Brasserie Montmartre-Mirage

Buffalo Gap-Olem Alves Funk Band, 9 pm

Burnside Bean-Jessie Rae, 9 pm; Roberto Gerbert, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Robbie Laws Band

Cobalt Lounge-Rubberneck, Civilized Animal, $8

Conan's Pub-Bonobo Project, Herkemer, Turn Me Loose

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal Ballroom-Keller Williams, $15, All Ages

Dante's-Sumerland, The Prids, $6

Fez-Pinehurst Kids, Woke Up Falling, Dewey Defeats Truman, 9 pm, $5

* First Christian Church-Marilyn Crispell solo piano, $10-12, All Ages

Gemini Bar -Andy Stokes

Green Room-Grooveyard

Hoppers-Cannonballs

Jasmine Tree-Htoo, Mantonal, 100 Flowers Ensemble, free

Java Vivace-Out of Nowhere

Jimmy Mak's-Ramsey Embick, Y Los Muntunos

Laurelthirst-Lil Sue; Prairie Dogs , 6 pm, $5

Grand Lodge-Melody Guy

* Meow Meow-Magic Marker showcase: Dear Nora, Kissing Book, Tullycraft, Lunchbox, 9 pm, $6, All Ages

Mestizzo-Galaxiss

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Mt Tabor-Porterhouse, Mission 5, Going to March

* Nicole's-Breakfast Show: Thanksgiving, Glacier Park, The Domestic Partners, Punishment for the Bad, 10 am

Paris Theatre-New Society, Dayton, Spare Lead, All Ages

Produce Row Cafe-June Bunton, Robert Cannon

Rabbit Hole-Lewi Longmire, Tecumseh; Plumb Bob, 6 pm

River Roadhouse-Too Loose

Rock Creek Tavern-Stephanie Schneiderman

Rogue Pub-Lloyd Jones, 8 pm

Satyricon-The Warlocks, Ruby Doe, The Weaklings

Schnitzer Hall-Pink Martini/Oregon Symphony, All Ages

Snake & Weasel-Sweet Juice; Bob Shoemaker

Tabor Acoustic-Anne Weiss

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Touchstone Cafe-Mike Logan

Twilight Cafe-Smidgen

White Eagle-Foghorn Leghorn Mini Dance, $6


SATURDAY 3/23

Alberta Street Public House-St. Patty's Day Madness

Ash Street-Cookie, The Oblivion Seekers, The Nightmares, Hellfire Choir, $6

Berbati's Pan-Girl Equinox Rox, Amelia, Ashleigh Flynn Band, Carmina Pirahna, Evangeline, $6

Billy Ray's-Dropped, System of Edges, Queerwolf, 10 pm, free

Bitter End-Six Foot Sam CD Release, 9 pm

* Blackbird-U.S. Maple, Aveo, The Planet The, Bottled Og, $8

Boogie Woogie's-Van & Cristina, Ron & Augie dueling pianos, 8 pm, $5; Larry Steele, 6 pm

Borders-Portland Opera's The Consul, 2 pm, free

Brasserie Montmartre-Mirage

Buffalo Gap-Citizen Lane, 9 pm

Burnside Bean-Sky Cooper, 9 pm; John Twist, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Robbie Laws Band

Cobalt Lounge-Deathray, Kneivel, Man of the Year

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal-Millencolin, Homegrown, Bombshell Rocks, $12

Dante's-Water, Mere Mortals, Custom

Fez-Sugarbeets, Stephanie Schneiderman Band, 9 pm, $7

Gemini Bar -Rubberneck

Goodfoot-Organic w/ Metolius

Grand Lodge-Hudis James, Fred Stickley

Green Room-Stephen Ashbrook CD Release

Hoppers-Jake Blair Band

Jasmine Tree-Obe'Skupla, Apartment

Java Vivace-Voxanova

Jimmy Mak's-Thara Memory's Super Band, $6

Laurelthirst-Fernando; James Low, 6 pm

* Meow Meow-Thursday, the Movielife, Open Hand, 5 pm, $10; Knife in the Water, Mendoza Line, Super XX Man, 9:30 pm; $6, All Ages

Mestizzo-Galaxiss

Mock Crest-Lee Blake, 9 pm

Mt Tabor-Meditations, Earthforce, Karney

Music Millennium NW-Knievel, 1 pm; Wejapapa, 5 pm, free, All Ages

* Nicole's-Panthers, Other Men My Age, Science of Yabra, 7:30 pm

* Ohm-Hungry Mob, Blak Scienz Tribe

Paris Theatre-Finch, Moth, The Start, Dayton, All Ages

Produce Row Cafe-Billy Kennedy Trio

Rabbit Hole-Plumb Bob, Frances Farmer Gals, 6 pm

Reed College-Vintage Voices by Portland Gay Men's Chorus, Kaul Aud.; The Gossip, Heart Beats Red, Pinky Swear, Polkadot Chokalot, The New Shenanigans, Hundreds of Dismembered Handbags, 8 pm, $5, All Ages

River Roadhouse-Too Loose

Rock Creek Tavern-Old Elbows, free

Rogue Pub-T-Bones Rockin' Blues, 8 pm

Roseland-No Doubt, The Faint, 7 pm, $35

Satyricon-The Epoxies, The Phantom Limbs, Point Line Plane

Schnitzer Hall-Pink Martini/Oregon Symphony

Snake & Weasel-Jill Cohn

Tabor Acoustic-Miriam, Wendy Hanes

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Touchstone Cafe-Raina Rose, Meredith Cushing

Twilight Cafe-Birdhouse

White Eagle-Gas Hogs, $6


SUNDAY 3/24

Alberta Street Public House-St. Patty's Day Madness

Ash Street-Portland Hardcore Wrestling, Pornstore Janitor, $5

Bitter End-Louden Mellow Jazz Jam, 7 pm; Whiskey Puppy, 4 pm

* Blackbird-The Decemberists, The Scooters, Harvester, $6

Brasserie Montmartre-Tony Pacini

Buffalo Gap-Misty River, 6 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Conan's Pub-Rockabilly Jam, DJ Murphy

Crystal-Lost Prophets, Apex Theory, Quarashi, $10, All Ages

Dante's-Ben Folds, Louise Goffin, 7 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Fez-DJ Gregarious, Blue Morocco, Bella Fayes, 5 pm

Hoppers-Aaron Black w/Doug Rowell, 9 pm

Java Vivace-George Robinson

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers , 6 pm

* Meow Meow-U.S. Maple, Monitor Bats, Point Line Plane, $7, All Ages

Mock Crest-Karaoke w/Moonrider, 8 pm

Old Church-Alfredo Muro Latin Ensemble, 3 pm, $8-10

Reed College-Vintage Voices by Portland Gay Men's Chorus, 2 pm

Satyricon-Susan & the Surftones

Schnitzer Hall-Harry Connick Jr. & his Big Band

* Snake & Weasel-Mazel Tov Orchestra, 7:30 pm

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-Redwood Highway, $3


MONDAY 3/25

Aladdin Theater-Josh Rouse, Colorfield, $10

Alberta Street Public House-Irish Jam Session

Ash Street-Open Mic

* Blackbird-Glass Candy, The Walkmen, Mazarin, $7

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Laurelthirst-Kung Pao Chickens , 7 pm

Mock Crest-Charlie Comstock Acoustic, 9 pm

Mt Tabor-Reggae Jam

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

* Satyricon-Pretty Girls Make Graves, Made for TV Movie, Your Enemies Friend, $8

Snake & Weasel-Jon Self Open Mic, 7 pm

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tabor Acoustic-Heavy Petting Zoo, Cabaret 7-10

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon, 9 pm

White Eagle-Lynn Conover


TUESDAY 3/26

Alberta Street Public House-Irish Slow Jams

Ash Street-5 Ton Banjo, Acacia, Zeth Lundy, $5

Berbati's Pan-the Speds, Naked Violence, Heart Beats Red

* Billy Reed's-Young Architects Hiphop Showcase

starring Chapel of Skills, Philosofloetry, class from NW Academy, Wone Night Excursion, Mic Crenshaw, $5

* Blackbird-Bands & Bingo w/Rally Boy, Afrohomo, Joshe Henry, $5

Boogie Woogie's-Carl & Larry dueling pianos, 7 pm, free

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Buffalo Gap-Strong Box

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Crystal-Less Than Jake, Hot Water Music, All Ages

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Egyptian Club-Patricia Ju singing and karaoke, $5-20 sug. donation

Green Room-Stephen Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

Jasmine Tree-Urschaum, Okha, BDong

Java Vivace-McNutt/Barnum Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Foghorn Leghorn, 6 pm

Mock Crest-Big Whiskey, Heidi Hellbender, 7 pm

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Rogue Pub-Harrison Solo Acoustic

Roseland-John Scofield, Vinyl, 8 pm, All Ages

Satyricon-Blue Score, Zipnada, Redfueled

Snake & Weasel-Jon Self Open Mic, 9 pm

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Brian Berg


WEDNESDAY 3/27

Alberta Street Public House-Old Time Session

Ash Street-Susan & the Surftones, $5

Bitter End-Redwood Highway, 5:30 pm; Triclops Organ Trio, 8:30 pm, free

Boogie Woogie's-James & Ron dueling pianos, 8 pm, free; Larry Steele, 6 pm

Brasserie Montmartre-Jake Kot Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Torture Cookies

Dante's-Natron's VooDoo Blues, 9 pm, $5

Goodfoot-Pacific Blue Quartet

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Java Vivace-Burkhardt Clark Duo

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet , 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Funk Shui; Fernando, 6 pm

Mock Crest-Free Willin Soul, 9 pm

Mt Tabor-Mojo

Ohm-Aqualounge w/Dave Elliott, $5

Portland Art Museum-Rhythm Culture, 5:30 pm, $4-7

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Pete Krebs & the Kung Pao Chickens; Lara Michell & John Henry, 6 pm

Rock Creek Tavern-Jon Koonce, free

Rogue Pub-Open Mic, 8 pm

Satyricon-Sin in Space, The Shiny Things, Noumena

Snake & Weasel-Diggabone; Acoustic Noodle House, 6 pm

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

White Eagle-Spigot, $3