THURSDAY 3/28

Aladdin Theater-Johnny A, sold out

Ash Street-Hot Dog Sandwich, Merrick Foundation , $5

B Complex-Onesidezero, 8 pm, All Ages Action

Berbati's Pan-Clem Snide, The Boys From Ipanema, $7

Billy Ray's-Buck Dagger, 9 pm, free

Bitter End-Tye North Trio, 8:30 pm, free

* Blackbird-Unwound, Lachrymator, Nice Nice , $10

Boogie Woogie's-James & Larry, Ron & Carl dueling pianos, 8 pm, $3; Paul Leschen, 6 pm

Brasilia -Todd Gang

Buffalo Gap-Blindlight, 8 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Crystal Ballroom-The Art of Burning Man , $17, All Ages

Dante's-Black Angel, 10 pm, Barfly Lobotomy Lounge DJ, 6-8 pm

Gemini Bar -Robbie Laws unplugged

Goodfoot-Triclops Organ Trio, $3

Green Room-Lea Krueger Band

Java Vivace-OGC Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Kennedy School-Flat Mtn. Girls, All Ages

Laurelthirst-Laura Lee & the Escapees, Sean Croghan, Velvida Underground, 6 pm

Medicine Hat-Epsilons, Rectal Pizza, Nut Brown

* Meow Meow-Lost Dogs, Aaron Sprinkle, Sir, Timonium, 9 pm, $10, All Ages

Mestizzo-737 & Sepsis

Mock Crest-Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Noir City

Music Millennium NW-Johnny A., 12:30 pm; Holly Figueroa & Edie Carey, 5 pm; Clem Snide, 6:30 pm, free, All Ages

Music Millennium NW-Holly Figueroa & Eddie Carey, 5 pm, free, All Ages

Rabbit Hole-Open Mic w/ Bobby Soxx; Catfish, 6 pm

Satyricon-Suplecs, Halfway Gone, Diesto, YOB

Seges-Bobby Torres Ensemble

Snake & Weasel-Hot Club Sandwich, Skip Von Kuske, The Stragglers , 6 pm

St. Johns Pub-Danny Barnes & Laura Viers, Nann Alleman, & David Lipkind

Mt Tabor Acoustic-Crown

Touchstone Cafe-Holly Figueroa & Edie Carey

White Eagle-Eagle Time, Cornbread, Kaleb Clauder Band, $3


FRIDAY 3/29

Aladdin Theater-The Gyuto Monks, 8 pm , $28-35

Ash Street-Bottom, Wadsworth, Men of Porn, Bast , $7

Berbati's Pan-No. 13 Baby

Billy Ray's-Zombie IV, Flip Tops, Hospitals, 10 pm

Bitter End-Triclops Organ Trio , 9 pm

* Blackbird-Hood, cLOUDDEAD, Project Perfect , $12

Boogie Woogie's-Van & James, Ron & James dueling pianos, 8 pm, $5; Jim Fisher, 6 pm

Brasilia -Alfredo Latin Ensemble

Brasilia -E-Z Connection

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Trio

Buffalo Gap-Steve Bradley Band , 9 pm

Burnside Bean-Amy McKay, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes Band

Cobalt Lounge-Derek Fisher, Leonetti, Valerie & the Vibe Tribe, $7

Coffee Time-Lorna Miller, 8 pm, free

Conan's Pub-Miss Whitetrash Quarter Finals w/ Salvation Vacation, Jesus Presley

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal Ballroom-Stanton Moore, All Ages

Dante's-Herkemer, Copter, $6

Fez-Qwee CD Rel, Fernando, Kleveland, Televison Eye, 9 pm, $6

Gemini Bar -Robbie Laws Band

Green Room-Buds of May

Hoppers-Terry Robb

* It's a Beautiful Pizza-State Vector Collapse, AINU, 9 pm, All Ages

Java Vivace-Rivercity Consort

Jimmy Mak's-Tim Jensen Experience

Laurelthirst-Freak Mtn. Ramblers; Prairie Dogs , 6 pm, $6

Medicine Hat-Seti, The Gault, Acacla

* Meow Meow-Sarah Shannon, Seldom, Laurel Canyon , $7, All Ages

Mock Crest-Malibu Run , 9 pm

Mt Tabor-Beth Kelly Ordeal, Logos Eye, Ash

Music Millennium NW-Kim Virant & A.C. Cotton, 5 pm, free, All Ages

Paris Theatre-Mindgame, Nameless, Kapuda , All Ages

* Polyp and Fury-2 Gyrlz' Perpetuating Responce w/Disc Jockey Pedro, MSNGR, Rudement, Pecos B, Soriah, Fri 8 pm

Rabbit Hole-Laura Michell, Christopher Blue, Ashleigh Flynn, Plumb Bob, 6 pm

Rock Creek Tavern-The Bros. Jam

Rogue Pub-Diana and the Sound Dogs , 8 pm

Roseland-Hedonist Masquerade

Satyricon-Gene Loves Jezebel, Prids, Torture Cookies

Snake & Weasel-LaFleur et Basile, Atlantic Crossing, the Lawnboys, 6 pm

St. Johns Pub-Rico Bell , 8 pm

Mt Tabor Acoustic-Chris & Meredith Thopmson, Thais Perkins & Wison Marks, Maria Webster

Tillicum Pub-Midnight Blue

Touchstone Cafe-Pam Jordan

Tugboat-Anomalous, 9 pm, free

Twilight Cafe-Canoofle

White Eagle-Kim Varant, AC Cotton, $6


SATURDAY 3/30

Arnada Cafe-Divide & Konquered, Lesser of God, Decimation, 9 pm, $5

Ash Street-Crack City Rockers, U.H.F., Gleaners, DJ Crucial Andy, $5

Berbati's Pan-Shoshot

Billy Ray's-Chins, Side Effects, Riot Cop , 10 pm

* Blackbird-The Rye Coalition, 31knots, Blood Brothers, Replicator, $7

Boogie Woogie's-Van & Larry, Ron & James dueling pianos, 8 pm, $5; Carl Dees, 6 pm

Brasilia -Flamenco Show

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Trio

Buffalo Gap-Hank Rasco & Friends, 9 pm

Burnside Bean-Alan Dick; Tim Otto, 7:30 pm

Candlelight Cafe-Andy Stokes Band

Cobalt Lounge-Jonah, Bella Fayes, the Jeffersons, $5

Conan's Pub-Rock Residue

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal Ballroom-King Black Acid, Jerry Joseph and the Jackmormons, The Standard , All Ages

Dante's-The Damnations CD Release, Richmond Fontaine

Fez-Icanlickanysobinthehouse, shuggie, Watsonville Patio, Brian Berg, 9 pm, $5

Gemini Bar -Diana & Donny

Goodfoot-Big Island Shindig, Solid Noodle

Green Room-Karaoke From Hell

Hoppers-Terry Robb

Java Vivace-Susan LeMaster Combo

Jimmy Mak's-Kathy Walker Band

Laughing Bird (Vancouver, WA)-Sid Brown, 8 pm, $5, All Ages

Laurelthirst-Catfish, the Apologists; James Low, 6 pm

Medicine Hat-The Stores, Room 101, Cocaine Unicorn, Michael DeBlind

* Memorial Coliseum-REO Speedwagon, Styx, 7:30 pm, $45, All Ages

* Meow Meow-Witness Protection Program, 3 Inches of Blood, Denote the Apex, $6, All Ages

Mestizzo-Fuego Musical

Mississippi-Left Hand Monkey Wrench, 8:30 pm

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Mt Tabor-Melvin Seals

Music Millennium NW-Jerry Joseph & the Jackmormons, 3 pm; Countrypolitans, 5 pm, free, All Ages

Paris Theatre-Popewyrm, Hail, NY Arlathotep, Samadhi, All Ages

Rabbit Hole-John Henry, Bobby Soxx, Breakdancing, Raffle, 9:30, $5

Rock Creek Tavern-Wild Seed, free

Rogue Pub-Big Mama Gayle & the Tite Bunz

Roseland-Dazz Band, N'Touch, Gerrod, 9 pm

Satyricon-Season to Risk, Jumbo's Kilcrane, Witch Mountain, Ledbender

Snake & Weasel-Sweet Potatoes, Jim Boyer Trio, 8 pm

Speakeasy Tavern-Avenue of the Strongest, Aye, Ensign, 10 pm, $2

Mt Tabor Acoustic-Thais Perkins, Wilson Marks

Tillicum Pub-Midnight Blue

Touchstone Cafe-Lane Eubank

Tugboat-Julian Snow Index

Twilight Cafe-Stan McMahon

White Eagle-Lisa Miller & Trailer Park Honeys, Shorty & Mustangs , $6


SUNDAY 3/31

Ash Street-The Gault , $5

* Berbati's Pan-The New Year, Pedro the Lion (solo), Seaworthy

* Blackbird-The Lawn, Sciflyer, Science of Yabra, $5

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Goodfoot-Jason Kastrup (spoken word), 7 pm

Java Vivace-The Lore

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St. Octet; Freak Mtn Ramblers , 6 pm

Medicine Hat-Templeshock

* Meow Meow-Jeff London Hot Cocoa Night, $4

Satyricon-The Malinks

* Snake & Weasel-Heart & Hammer, 7:30 pm

Tillicum Pub-Johnny Martin

White Eagle-Hairbrained, $3


MONDAY 4/1

Aladdin Theater-Neil Halsted, Sid Hillman, Corrina Repp, $10

* Blackbird-Bonnie Prince Billy (aka Will Oldham), RainYwood, Entrance, Holy Sons, $12

Candlelight Cafe-Margo Tufo

Dante's-Karaoke from Hell, 8:30 pm, $1

Gemini Bar -Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Hoppers-Acoustic Jam Session

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, Belmont St Octet, 7 pm

Medicine Hat-Open Mic

Mock Crest-Lee Blake, 9 pm

Mt Tabor-Reggae Jam

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Schnitzer Hall-Oregon Symphony April Fools' Concert , 7:30, $19-57, All Ages

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 4/2

Berbati's Pan-Lake Trout, Baldwin Brothers, 8:30, $9

Boogie Woogie's-Carl & Paul dueling pianos, 7 pm, free

Buffalo Gap-Kenny Lavitz, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

* Crystal Ballroom-Giant Sand, Carissa's Wierd (Lola's), $12

Dante's-Vaudeville, 9 pm, $5

Fez-Netwerk: Electric, Jessica Lurie Ensemble, 8 pm, $8

Green Room-Stephen Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

Jasmine Tree-Torsten Muller, 8 pm, donations encouraged

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Foghorn Leghorn, 6 pm

Medicine Hat-Rob Scheps and Salon de Refuses

* Meow Meow-Kind of Like Spitting, Hutch & Kathy, Kissing Book, $5, All Ages

Mock Crest-Jon Koonce, 7 pm

Mt Tabor-Special Jam w/ Upright Dub-Archestra, Money & Lovin

Ohm-Dahlia, Ben, Ravi, 9:30, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Stephano's-Pacific Blue Jazz Quartet

Tillicum Pub-Norman Sylvester

White Eagle-Ayahuasca Bros. w/ Billy Kennedy


WEDNESDAY 4/3

Ash Street-Susan & the Surftones, $5

Berbati's Pan-Mark Wooley B-Day

Biddy McGraw's-Irish Jam

* Blackbird-Holy Ghost, Small Craft Advisory , $5

Boogie Woogie's-Billy's Brass Band, 8 pm; Greg Smith, 6 pm, $3

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Goodfoot-Pacific Blue Quartet

Green Room-Amelia

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet , 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Fernando, 6 pm

Medicine Hat-Alexa Wiley, Rhythm Givers

Mock Crest-Johnnie Ward, 9 pm

Mt Tabor-Sifter, Tritium Miracle, Neptune Creation Circus

* Nicole's-The Disappearer, Jonny X & the Groadies, Science of Yabra, GetGetGo, 7 pm, All Ages

Ohm-Aqualounge w/Dave Elliott, $5

Portland Art Museum-Dan Balmer Group, 5:30 pm

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-The Kung Pao Chickens; Deb Talen, 6 pm

Rock Creek Tavern-Jack McMahon, free

* Roseland-Spiritualized, Black Rebel Motorcycle Club, 8 pm, $16, All Ages

Tillicum Pub-Jim Mesi