THURSDAY 7/11

* Aladdin Theater-PuffyAmiYumi, Bleu, $12-14

Ash Street-Bastinado, Parting Gift, 6 Minute Heartstop, The Forth, $5

Berbati's Pan-The Out Crowd, The Green Circles, Exploding Hearts, $5

Biddy McGraw's-Felim Egan

Bitter End-Dolomites, 9 pm; Hookah Stew, 6 pm, free

* Blackbird-Rally Boy, Captain vs. Crew, guests

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-Craig Carothers Songwriters, $7

Coffee People-Matt Wayne, 7 pm, 3500 SE Hawthorne

Goodfoot-Triclops Organ Trio

Hoppers-Mel Solomon, Norman Moody Band, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, $6

Laurelthirst-Jim Boyer; Velvida Underground, 6 pm

Meow Meow-Tuesday Cloud, Old Man Funky & the Monks, 36 Drive, Idle, Class, Flatline, $7, All Ages

* Mississippi-Sid Brown, Steve Amdahl, Darshan, 8 pm, $3

Mock Crest- Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-Ism, Mts of Venus, Shanti Groove

Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10

Paris Theatre-Various Artists, Hungry Eyes, Echofield, All Ages

Produce Row Cafe-3 finger Jack

Rabbit Hole-Open Mic w/ Bobby Soxx; Little Sue, 6 pm

Red and Black Cafe-Government Issue Orchestra, 5:30 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook

Roseland-Neil Finn, Ed Harcourt, 8 pm, All Ages

Satyricon-Ledbender, Diesto, Bonobo Project

Schnitzer Hall-Indigo Girls, Vonda Shepard, 8 pm, $27-37

Seges-Bobby Torres Ensemble

Mt Tabor Acoustic-Broceliande, 9:30 pm, $6

* Tonic Lounge-Oldominion Nightcrawlers

* Tugboat-Pattie Vail, 9 pm

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-Morgan grace Trio, Vivian's Keeper, $3


FRIDAY 7/12

Aladdin Theater-Cousteau, Colorfield, $15, All Ages

Ash Street-The Flip-Tops, The Nightmares, Teh Formless, Electric Eye, $6

* Berbati's Pan-Fast Horse Summer Hootenany: Tuatara, Wayward Shamans, The Minus 5, CeDell Davis

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Donny Rife, John Young, 6 pm, free; the Countrypolitans, 9:30 pm, $5

* Blackbird-Chimera presents Party Time, The Ruby Doe, Harkonen, Fiery Cubists

Bookies-Street Music Band

Brasserie Montmartre-Dan Schulte Trio

Buffalo Gap-John Bunzow & friends, 9 pm

Burnside Bean-Lorna Miller & Hummingbird Friends, 7:30 pm

center space-Children of Paradise, Samadhi, Pecos B., One Atom, Passiflora, more, 8:30 pm; 420 SE 6th, free

Conan's Pub-Sherri Manilow, The High & the Mighty, the Mexican Blackbirds, The Del Toros, 10 pm

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal Ballroom-Apple Sauce w/Space Girl, Dj Enrie; Disc Jockey Gregarious, the Prids, 10 pm, $3

Dante's-King Black Acid, Menomena

Disjecta-Tracy Shedd, Super XX Man, Blanket Music, $6, All Ages

Doc's Bar & Grill-Ill Conceived, Miss Teen Idaho, Dry County Crooks

Gemini Bar-Soul Vaccination

Hoppers-Gary Burford Trio

Jasmine Tree-Canoofle, 1vs0, rebreather, $4

Java Vivace-Rivercity Consort

Jimmy Mak's-Blues Connotation, $5

Laughing Bird-Darby O'Gill, 8 pm, $7, All Ages

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm

Meow Meow-Simple Shoes Stream of Consciousness Tour, free, All Ages

Mississippi-David Brant, Edna Vazques, Jayda

Mock Crest-That Spoonful, 9 pm

Mt Tabor-Moxy, Otis, Holidays

Porky's Pub-River City Ramblers, 9 pm, free

Produce Row Cafe-Bingo

* PSU-PSU Kickoff Extravaganze starring The Haggard, The Disappearer, Calvin Johnson, more, $5, All Ages

Rabbit Hole-Colin Meloy; Michael Jodell, 6 pm

Red and Black Cafe-Minmae, Last Day on Earth, Bronwyne & the Preteens, 8 pm, $3, All Ages

Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show

* Satyricon-The Epoxies, The Gays, The Cripples, The Windows

Scoreboard-Miller Bros. Blues Band

Stephano's-DJ Sugar w/guest DJs

* Stumptown Coffee-Ghost to Falco, Land Camera Micro Orchestra, 9 pm, All Ages

Mt Tabor Acoustic-Dan Murray, Lara Michelle

Tonic Lounge-Woke Up Falling, Vinegar, XXX Audio

Twilight Cafe-Hip Replacements

White Eagle-Fernando, Qwee, $6


SATURDAY 7/13

Ash Street-Jucifer, Easy Action, The Owners, Wadsworth, $8

Berbati's Pan-Shoshot Body Rock

Biddy McGraw's-Evan Hadley

Bitter End-Mission 5, $5

* Blackbird-Suffocation Keep, The Prids, Crack City Rockers

Bookies-Street Music Band

Brasserie Montmartre-Dan Schulte Trio

Buffalo Gap-Jack McMahon Band, 9 pm

Burnside Bean-Tamara J. Brown, 9 pm; Jaime Bancroft, 7:30 pm

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal Ballroom-The Breeders, Poster Children, $15-17

Dante's-My Regrets, Charm Particles, $6

Gemini Bar-Soul Vaccination

Hoppers-Jake Blair Band

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, $7

Laurelthirst-Foghorn Leghorn

* Meow Meow-7th Science, hiphop, 9 pm; Against Me!, The Assistant, Funeral Diner, Arroyo Seco, Chased by Bees, 1905, Fiyah, Hiretsuken, 5 pm, $5, All Ages

Mississippi-annavox, $5; Happy as Larry, 8 pm

Mock Crest-Laurel Brauns, 9 pm

Mt Tabor-Logos Eye, Monkey Fur

Music Millennium NW-Saturnalia Trio Quartet, 1 pm, free, All Ages

* Ohm-John Kelley, Dj Brian, $12-10

Porky's Pub-Sunset Red

Produce Row Cafe-Jim Boyer

* PSU-Sloppy Meat Eaters, Dayton, Larger Than Life, EPD, thebuddysystem, $6, 7 pm

Rabbit Hole-McKinley, Laurel Brauns, 6 pm

Red and Black Cafe-chena Mesling Fury, 8 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Dylan Vance Band

Roseland-Tri-Chromes, Bill Kreutzman, 9 pm

* Rubella House-The Disappearer's last show, It's Rubella, Desert City Soundtrack, the Sweeps, 7 pm, 5126 NE 15th, free

Satyricon-The Bulemics, The Ritchei Whites, The Triggers, Electric Eye

Scoreboard-Second Wind

Mt Tabor Acoustic-Dave Graham

* Timbuktunes-Susan Alcorn, 2 pm

Tonic Lounge-Plain Jayne, Surreal Sutra, Cowtrippers, Kaddisfly, Reed McClintock

Twilight Cafe-Liquid Foundation

White Eagle-Blindlight, Lea Krueger Project, $6

Yola's Foster Road-Mike Gill Acoustic


SUNDAY 7/14

Ash Street-Fusty Lugs, Carol's Chump, Eyerollers, $5

Biddy McGraw's-Irish Jam

* Blackbird-Aavikko, Monopause, The Kills

Bookies-Jazz Jam w/Benny Morrison

Brasserie Montmartre-Everything's Jake

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Burnside Bean-Little Brother Revenge

Crystal Ballroom-Acoustic Mayhem open mic (Lola's), 8:30 pm, $2

* Dante's-Brian Jonestown Massacre, Dead Meadow, 10 pm

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Kennedy School-Craig Carothers Songwriters in the Round, 7:30 pm, $7, All Ages

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont Street Octet, 10 pm; Freak Mtn Ramblers, 6 pm

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Meow Meow-The Kick, Legends of the Rodeo, guests, $6, All Ages

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Music Millennium NW-Jane Wright, 5 pm, free

Red and Black Cafe-Open Mic w/Elyce Hues, 8 pm, All Ages

Satyricon-Sathya, Kuru, The New Plague & Desolation

Union Jack's-Weaklings

White Eagle-Hershel Patch Trio, $3


MONDAY 7/15

Bitter End-Monday Night Dress Rehearsal w/ Nicole Campbell Band

* Blackbird-Skating Club, Emily Sparks

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Crystal Ballroom-New Band Night, 8:30 pm, $2

* Disjecta-Rob Scheps & Salon Des Refuses, 8 pm, $7, All Ages

Gemini Bar-Burnside Music Jam

Goodfoot-Recycled Future

Hoppers-Lee Blake Acoustic Jam

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

* Meow Meow-Rock Camp for Girls Benefit, $5

Mt Tabor-Reggae Jam

Ohm-Adam Zwig's Digital Analog Heaven blues hiphop progressive jazz funk soul, DJ P, $4

* Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-The Leader, Watsonville Patio, Ghost PArade

Tonic Lounge-Smacking Isaiah, The Lonely Kings, Longshot, 7 pm, $6

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 7/16

Berbati's Pan-Swords Project, Windsor for the Derby, Avenue of the Strongest, Rock Four, $6

Bitter End-Juana Jam, 8 pm, free

* Blackbird-Federation X, 400 Blows, Lopez, Merrick Foundation

Brasserie Montmartre-Dan Perz Duo

Buffalo Gap-Chris Mayther, 8 pm

Goodfoot-Pangaea, 10 pm

Hoppers-Terry Robb

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

* Meow Meow-Rock Camp for Girls Benefit, $5, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Freedom Tribe, Sasha Butterfly

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Red and Black Cafe-the Leader, Jeremy Kliphouse, 8 pm

Satyricon-Tokyo Marie Fire, Tolerance, Cobra Denim

White Eagle-Jeff Hudis, Steve James Wright


WEDNESDAY 7/17

* Aladdin Theater-Rock Camp for Girls Benefit w/Sleater-Kinney, $15

Berbati's Pan-Immortal starring Kelly Reverb, $10

Bitter End-Jerry Joseph, 9 pm, $8

* Blackbird-Plan B, guests

Bookies-Blues Jam w/Bolt Upright

Brasserie Montmartre-Dave Freisen Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Goodfoot-Jimmy Bennington's Midnight Choir

Green Room-Life After Liftoff

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Robbie Laws, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-bingo; Fernando, 6 pm

Mt Tabor-The Leader

Ohm-Deeper starring Madina, D-Lyte, $4

Produce Row Cafe-June Bunton's Open Mic, free

Rabbit Hole-Luke & Kaetlin from Awesome; Taarka, 8 pm

Red and Black Cafe-Kickball, Vegan Seagull, 8 pm, All Ages

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & bob Shoemaker

Satyricon-Million Dollar Marxists, Changa Mala, Dodgeball Victims

Stephano's-DJ George the Mixologist

Union Jack's-Sukka Mantra

White Eagle-44 Long, Kleveland, The 8 Tracks, Qwee, Nency Hess & Paul Brill, $3