Ash Street-Chronic Alliance, Logo's Eye, Used Wares, Kaddisfly, $6

Berbati's Pan-Jay Bennett, Edward Burch, Will Johnson, John Vecharelli, $8

Biddy McGraw's-Rev. Evan Hadley

Billy Ray's-Acoustic Project, 8 pm, free

Bitter End-Freewillinsoul, 9 pm; Hookah Stew, 6 pm, free

Blackbird-Lopez, Bottles & Skulls, Tarantulada, Fiery Cubist, 9:30 pm, $5

Boons Treasury-Brent Smith

Buffalo Gap-Yesterdaze Child, 8 pm

Candlelight Cafe-Norman Sylvester

Club DV8 -Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Dante's-Soul Kitchen w/Black Angel last time, Molehill Orkestrah; Barfly Dysfunctional Family Feud, 6 pm

Gemini Bar -Chris Mayther Review


Hoppers-Norman Moody w/Mel Solomon, 9 pm

I.C. Mummy-Tough Love & the Bellanasti, The Buckskins

Jax-Doris Dodge

Jazz De Opus-Todd Gang Quartet

Jimmy Mak's-Porterhouse w/Olivia Warfield, $5

Kennedy School-Bryan Dickerson & Friends Jazz Tribute

Laurelthirst-Captain Tonic, Tecumseh Valley; Velvida Underground, 6 pm

Meow Meow-The Lashes, A New Hope, Division Day, Keeping Ellis, All Ages

Mississippi-Government Issue Orchestra, 8 pm

Mock Crest- Open Mic Jam w/Jason Stewart, 8:30 pm

Music Millennium NW-Jay Bennett & Will Johnson, 5 pm

Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10

Paris Theatre-Failure to Respond, All Ages

Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion

Rabbit Hole-The Apologists Thunderpants; Little Sue, 6 pm

Red and Black Cafe-Happy Hour w/the Govt Issue Orchestra, 5:30 pm

Roseland-Less Than Jake, Sugarcult, Yellowcard, Slick Shoes, 8 pm, All Ages

Satyricon-Crush Violet, guests

Mt Tabor Acoustic-Small Wonder

Touchstone Cafe-Angela Foshaug, 7 pm

Twilight Cafe-Grant Gascon

White Eagle-BlindLight

XV-Quags CD Release Party, 9:30 pm, free


Aladdin Theater-Mountain, Leslie West, Corky Lainge, $20-22

Arnada Cafe-Billy Hagan and the Trip, Rm. 101

Ash Street-Benefit for P:EAR/Ethos, Lea Krueger, Funk Shui, Rich Man's Burden, DJ Apostle

B Complex-Kittie, Shadows Fall, Killswitch Engage, Hotwire, 8 pm, $15, All Ages

Back Room-DJ Fauxpaus, Carrion, 9:30 pm, $3-6, 332 NE San Rafael

Berbati's Pan-Kings of Convenience, Bart Davenport, $8

Biddy McGraw's-Little Sue

Bitter End-The Bossa Boys, 6 pm, free; The Dolomites, 9:30 pm, $5

Blackbird-Enon, Bloodthirsty Lovers, TK Webb, $8

Bluebird-Texas Death Law, 10 pm

Boons Treasury-Jon Koonce & the Honky Tonk Trio

Borders-Beaverton-Sheer Bliss, 7 pm, free

Buffalo Gap-4th Plane Jaiant, 9 pm

Conan's Pub-The Mere Mortals, Vinegar, Warsaw Poland Bros., Gasoline Kings, $7

Corner Saloon-Weasledust

Crystal Ballroom-Miss Cybelvis Monroe, UnPopular Club, Captain Fantastic; Disc Jockey Gregarious (Lola's)

Dante's-Television Eye, Fireballs of Freedom, Richmond Fontaine

Disjecta-Peace Harbor, M Ward, Amy Annelle, 9 pm

Fez-Wayne the Train Hancock, 9 pm, $13-15

Gemini Bar -Chris Mayther Review

Gorge-Area: Two: Moby, David Bowie, Busta Rhymes, Blue Man Group, DJ Tent Massive Quad Surround Sound, John Digweed, Tiesto,DJ Dan, The Avalanches, DJ Tim Skinner, $63

Hoppers-Norman Moody CD Release Party

Jax-Rose City Kings

Jazz De Opus-Freedom Funk Ensemble

Jimmy Mak's-Bob Mover, $5

La Rumba-Conjunto Alegre, 10 pm, $7

Laurelthirst-Catfish; Prairie Dogs , 6 pm

Liberty Hall-Square Dance starring Government Issue Orchestra, Bill Martin, 8 pm, $5

Meow Meow-Oppressed Logic, Beerzone, All Out, The Escaped, Threatening Verse, Statch & the Rapes' last show

Mississippi-David Mackenzie, 6 pm; Jerry Rigged, 8 pm

Mock Crest-That Spoonful, 9 pm

Ohm-Ragga Soul-Jah, Rising Sun, Professor Stone, D-Lyte, $9

Pacific Switchboard-Luke & Kaetlin, Matthew Hattie Hein, Christine Denk, 8 pm, $4, All Ages

Paris Theatre-Old Man Funky & the Monks, Cantus, The Camaro Rouge, Amend, All Ages

Porky's Pub-Twice Baked

Produce Row Cafe-Mad Hattie

Rabbit Hole-Agamus; Heavy Petting Zoo, 6 pm

River Roadhouse-Too Loose

Roseland-Little Feat, Stephen Bruton

Satyricon-Throw Rag, The Surf Trio, guests

Scoreboard-Johnny Mercury

Stephano's-DJ Sugar w/ guest DJs

Mt Tabor Acoustic-Anandi, June Bunton

Twilight Cafe-Hip Replacements

White Eagle-Jellyhead, Doris Dodge, $6

Wieden + Kennedy-The We Experiment starring Illaj and DJ Prove, D. Pascal, Dizine, DJ Onelove, Lovejoy, 8 pm


2817 NE Oregon-Happy Supply, The Alarm Clocks, 9 pm

Aladdin Theater-Geoff Tate, $15

Arnada Cafe-Meld, Crushbone, Novatemp

Ash Street-Throw Back, guests, $5

Berbati's Pan-Longshot, guests

Beulahland-Ronster, The Buckskins

Biddy McGraw's-Bob Soaper

Bitter End-Blue Healer, 9:30, $5

Blackbird-Golden, Rye Coalition, Party Time, $8

Boons Treasury-Charlie Nanos and friends

Borders-Sheer Bliss, 2 pm, free

Borders-Gresham-Darby O'Gill, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band, 9 pm

Chez What? Cafe-Whatever Lounge Grand Opening starring Double Barrelled Soul, King Louie, Candy & Justin Trigger, DJ Shitthammer, Alex, more, 4 pm

Coffee People-Sheer Bliss, 533 NW 23rd, 8 pm

Conan's Pub-Deke Dickerson, The Bellfuries, 9 pm

Corner Saloon-Weasledust

Dante's-Deacon X's Fetish Cabaret, $10

Disjecta-Esperanza fest starring Midnight 7, Blak Scienz Tribe, more, $10-15, All Ages

Gemini Bar -Curtis Salgado

Goodfoot-Freak Mountain Ramblers

Hoppers-Wild Wild West w/Drawback Slim

I.C. Mummy-Grand Opening starring Russian Blues Guitarist CHIZ, 332 NE San Rafael @ MLK

Jasmine Tree-Once in the Sun, Late Morning Child, 9 pm

Jazz De Opus-Mary Kadderly Quartet

Jimmy Mak's-Stephanie Schneiderman, $5

Laurelthirst-Fernando, $4; Buck Dagger; James Low, 6 pm

Mock Crest-Gothic Outhouse w/Heidi Hellbender, 9 pm

Mt Tabor-Mel CD Release

Music Millennium-10th Annual Music Millennium BBQ starring Happy Supply, Late Morning Child, Terry Robb, Wejepada, Tecumseh Valley, The Bella Fayes, Man of the Year, 11a-5p; The Quags, 5 pm, free, All Ages

Oregon Convention Center-hiphopTonight, 1 pm-1 am, $16-20, All Ages

Pacific Switchboard-The Minor Thirds CD Release, Brownwyn, Celesteville, Atole, etc., 8 pm, All Ages

Porky's Pub-Fat Luv

Produce Row Cafe-Muddy Bottom Boys

Rabbit Hole-Embra; Species, 6 pm

Ringler's Pub-Buds of May, 3-6 pm, free

River Roadhouse-Too Loose

Roc's Bar & Grill-Grand Opening w/Live Music

Rock Creek Tavern-The Bros Band

Roseland-Rockin' Espanol, 9 pm, All Ages

Satyricon-Epoxies, The Wolfs, The Flip-Tops

Stumptown-The Ghosts of Women Who Haunt Cliffs, A Radio with Guts, Land Camera Micro Orchestra, 8 pm, free, All Ages

Tonic-The Freemartins, Warsaw Poland Bros, The Vengers

White Eagle-X Angels, $6

Wilsonville High School-Battle of the Bands starring Cadence Within, the Hot Pants, Ever We Fall, Moe Pigeon, Eugene Punk Dept., Thirty Six Drive, Lars Started It, Stu's Shoes, noon, free, All Ages


Berbati's Pan-The Upside Down, Fruit of the Legion of Loom w/Lipgloss & Cigarettes, 9 pm, $1

Biddy McGraw's-Irish Jam

Billy Ray's-Rose City Rudo's Wrestling Church starring POW tapes, Lucha Libre, other wrestling type stuff, 7 pm, free

Bitter End-Progressions with DJ Sean Michan, Keen, 6 pm; Whisky Puppy, 4 pm, free

Blackbird-Panty Lions, Irving, Finesse, Sean Croghan, $5

Boons Treasury-Jelly Head

Buffalo Gap-The Spaces, David Rea

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Dante's-No. 3 Breakdown; Sinferno Cabaret starring Lucy Fur & Isis (the striptease act, not the band), $6

Egyptian-Tamaras, 8 pm, free

Hoppers-Aaron Black starring Johnny Black, 9 pm

Hutch-Terry Robb

I.C. Mummy-Desolation, Unresolved, guests

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet; Freak Mountain Ramblers, 6 pm

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

Meow Meow-Seville, Rocking Horse Winner, Varsity Finishline, $8, All Ages

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Moon & Sixpence-Foghorn Leghorn, 8 pm

Sanctuary-Lisa Sangita Moskow, guests, 4515 SW Corbett, 7 pm, $8-10 sliding scale, All Ages

Satyricon-UK Subs, The Riffs, Antiworld, Bomb Heaven

Twilight Cafe-Inquisition Ensemble

White Eagle-JC Tubbs CD Release, Woodland, $3


Aladdin Theater-Third World, $20, All Ages

Ash Street-Open Mic/New Band Night, free

Bitter End-Monday Night Dress Rehearsal w/ Nicole Campbell Band, 9 pm, free

Blackbird-Fenway Park, Goodbye, Blue Monday, Dance of the 7 Veils, free

Candlelight Cafe-Margo Tufo

couch park-Jack McMahon Band, 6 pm, free

Crystal-Cornelius, South; New Band Night (Lola's), $2

Dante's-Karaoke from Hell, 10 pm, $1; Dave Killer Queen, Tony Green, 6 pm,

Eagerwally Gallery-Barbara Manning, The Culottes, Adam Selzer

Gemini Bar -Morrison Bridge Music Jam

Heathman Hotel-David Haney Trio, 7 pm

Hoppers-Electric Blues Jam w/ Lee Blake

Jazz De Opus-Triclops Trio

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Open Hand, This Day Forward, Not Waving But Drowning, Time in Malta, $8

Mississippi-Powell Roberts Project, 8 pm

Mt Tabor-I Say Reggae

Music Millennium NW-Brad, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Adam Zwig's Digital Analog Heaven blues hiphop progressive jazz funk soul, DJ P, $4

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-The Buckskins, 44 Caliber Heroes, The Prescriptions

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


Aladdin-Great Big Sea, Young Dubliners, Seven Nations

Arnada Cafe-Open Mic w/Lee Pelly

Ash Street-Machine that Flashes, Dead By Dawn, Half Rounded Bastard File, $4

Bitter End-Jeff Rosenberg's Songwriter Showcase, 9 pm, free

Buffalo Gap-Strongbox, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Conan's Pub-Virus Breakbeats/Techno

Dante's-Bump-n-Grind burlesque auditions; Vaudeville, 8 pm

Goodfoot-Eclectic Electro starring Surrounded by Ninjas

Hoppers-Terry Robb Band

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Medicine Hat-Rob Scheps et Salon des Refuses, $5

Meow Meow-Tami Hart, Luster, guests, $5, All Ages

Mississippi-Mo Mack, 7 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Money & Lovin, Uprite Dub Arkestra

Music Millennium NW-Luster & Glitter Mini 9, 5 pm, free

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, Berlin, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Red and Black Cafe-Old Time Music Jam, 8 pm

Roseland-Judas Priest, Point Defiance, 8 pm, All Ages

Satyricon-The Neins, Altarboys

Tennessee Red's-ICanLickanySOB's Open Mic

White Eagle-Mark Alan


Aladdin Theater-Dave Alvin, Anne McCue, 8 pm, $15

Alberta Street Public House-Old Time Session

Ash Street-Chromolly, guests, $5

Biddy McGraw's-Irish Jam

Bitter End-Redwood Highway, 6 pm; Redwood Highway, 9 pm, free

Blackbird-Rock Hunks & Cuties Dance starring The Kibosh, Pink Chihuahua, The Mutts

Boons Treasury-Stephen Ashbrook

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Terry Robb

Conan's Pub-Raygun Live

Dante's-Hellfire Antisocial Club w/Storm & the Balls, 10 pm

Goodfoot-jazz night, free

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Lloyd Jones, 9 pm

Jazz De Opus-Ken Paine Trio

Jimmy Mak's-Joey DeFrancesco, 7 pm, $15

Laurelthirst-Big Island Shindig; Fernando, 6 pm

Meow Meow-Dislogik, guests, All Ages

Mississippi-Toby Young, 6 pm

Mojo's Coffee Den-Wide Open Mic w/Patrick Finley

Mt Tabor-Techno Night

Rabbit Hole-Bingo

Roseland-Misfits, 8 pm, All Ages

Satyricon-Noumena, TAC, guests

St. Johns Pub-Ruthie Foster, 8 pm

White Eagle-44 Long, Kleveland, the 8 Tracks, Qwee, $3