THURSDAY 9/12

Aladdin Theater-Battery, $10-12

Alberta Street Public House-Monty Green's Bluegrass Invite

Ash Street-Dead Moon, Oblivion Seekers, Muddy River Nightmare Band, $7

Berbati's Pan-The Red Elvises, Kulture Shock, $8-10

Biddy McGraw's-Evan Hadley

Billy Ray's-Christy, 8 pm, free

Bitter End-Myshkin's Ruby Warblers, 9 pm; Maggie's Choice, 6 pm, free

Blackbird-The Makers, Bangs, Ex-Hustlers, The Old Haunts, $8

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook, 8 pm

Club DV8 -Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Crystal Ballroom-Karl Denson's Tiny Universe

Duff's Garage-Kung Pao Chickens

Fast Forward-Mesh, Sharon Cheslow & Coterie Exchange, d.Yellow Swans, Sleetmute, 9 pm, $4

Goodfoot-Taarka and Triclops

Green Room-Soul Butlers, Ezra Holbrook

Jax-Doris Dodge, 7 pm

Jimmy Mak's-Renato Corranto CD Release, $5

Kennedy School-David Cooley, All Ages

Laurelthirst-Jim Boyer; Velvida Underground, 6 pm

Mississippi-Acoustic Project, 6 pm; Boys from Ipanema, 8 pm; James Anthony, 10 pm

Mock Crest-Donna Jose Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-McCloskley Bros. Band, Honey Buckit

Ohm-Luv Jonz w/Reparations, $10

Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion

Rabbit Hole-Morgan Grace, Laguna!; Catfish, 6 pm

Roseland-Eyedea & Abilities, Boom Bap Project, Onry Ozzborne, Snafu, Pale, Sleep, Libretto, Chazz Rock, 8 pm

Satyricon-Family Butcher, Portrait of Poverty, Lopez, Mores Code Heartbeat, 10 pm

Mt Tabor Acoustic-Allette Brooks

Tillicum Pub-The Cannonballs

Tonic Lounge-Rock n Roll Overdose w/DJ Matt Bastard, From the Icy Coast, Voodoo Machine

Twilight Cafe-Ginger Preston

Urban Wineworks-Mark Radcliffe, 6 pm

White Eagle-John Bunzow Band, $3

Wilf's Piano Bar-John Gilmore


FRIDAY 9/13

Artichoke Music-Majek, Bug Toast, 8 pm, $5

Ash Street-Q-Burns Abstract Message, Squall, Menomena, The Down Band, Demogorgon, DJ Izm, DJ Joelskool, 8 pm

Berbati's Pan-Mother Hips, Stephanie Schneiderman Band, Rhythm Culture, Colorfield, Jane Wright, Scott Fisher

Biddy McGraw's-Higher Ground

Billy Ray's-Creeping Jenny, guests, 10 pm, free

Bitter End-Betty Already, Rachel Browning & the Do Right Boys, Frances Farmer Gals, Amoree Lovell, Sonny Smith, 9 pm

Blackbird-Soledad Brothers, Fireballs of Freedom, The Hunches, Electric Eye, $6

Brasserie Montmartre-David Friesen Trio

Buffalo Gap-Jimmy Robb Band, 9 pm

Burlingame Pizza-Tourbillion, Bingo Pajamas, Luke Janela, Both Wild, Nicole Sangsuree Barett, 9 pm

Chinook Winds Casino-Rick Pulido, Claudine Castro

Cobalt Lounge-Desert City Soundtrack, Dutch Flat, DFive9, Solovox, Rm. 101

Conan's Pub-Livewire

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-The Liks, DJ Rhettmatic, Primeridian, GOTM, Starchile, Trash Heap, Generik, J-Kron; DJ Gregarious, Illaj McEE, Quivah (Lola's), 7 pm

Dante's-Avenue of the Strongest, Goddamn Gentlemen, My Regrets, Exploding Hearts, Modern State

Duff's Garage-The Lawnboys, Lisa Miller & the Trailer PArk Honeys

Fez-Stereo Crush, Dirty Birds, Gruesome Galore, Woke Up Falling, Kleveland, 9 pm

Gemini Bar -Strangetones

Green Room-Life After Liftoff

Jasmine Tree-Street, Guitarface, New DQT, 9:30 pm, free

Jazz De Opus-Johnny Martin, Scott Amendola, Andrew Hoglund Quintet, Jimmy Bennington Midnigth Choir

Jimmy Mak's-Bill Rhoades & the Party Kings, Alice Stuart, Terry Robb, John Bunzow, Tim Carroll

Laurelthirst-John Henry; Prairie Dogs, 6 pm

Meow Meow-Frowning Stars, The Diskords, Casual Indifference, Swank, Third Man Out, 9 pm, All Ages

Mississippi-Invisiblink, 10 pm; Alexa Wiley, 7 pm

Mock Crest-Blues Benders, 9 pm

Mt Tabor-Sugar Bang, 8 pm

Ohm-Scott Seeborg, CNS Engineering, Wyatt Erp, Summer Joy, DJ Rock, 9 pm

Ozone Records-Elysian

Paris Theatre-Joe Davis, I Can Lick Any Sonofabitch in the House, Sean Croghan, Frank Furter & the Hot Dogs, Luther Russell, All Ages

Porky's Palace-Feakshow Rodeo, guests

Portland Brewing Company-Uncle Otto's Oktoberfest starring Brave Combo, Those Darn Accordions, Samsonite & delight-Ya

Produce Row Cafe-The Stephens

PS What?-Laurel Canyon, Peace Harbor, M. Cooper live scoring a film, 9:30 pm, free

Rabbit Hole-Diggabone; Hillstomp, 6 pm

Ringler's Pub-Fridays at Four w/Billy Kennedy & Friends

Roseland-Flyreal, Lowdown, Loudermilk, 737; A.C. Cotton, Burns Like Hellfire, Casey Neill Band, Ditty Twisters, Tecumseh Valley (grill), 8 pm

Satyricon-Hot Hot Heat, Rally Boy, Electric Eye, Formless, Cocaine Unicorn

Savory Tart-Ronnie Robins, 6 pm

Scoreboard-White Line Fever

Mt Tabor Acoustic-Maria Webster

Tennessee Red's-Coolective Night starring many singer-songwriters

Tillicum Pub-Ellen Whyte and Reflex Blue

Tonic Lounge-No. 3 Breakdown, Herkemer, Make Believe

Twilight Cafe-Tim Lincoln

White Eagle-Pacific Wonderland, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio


SATURDAY 9/14

3749 SE Madison-Two Foostables and a Microphone Fooz Fight, 2 pm, 236-4195 (ask for Kevin), All Ages

Aladdin Theater-Melissa Ferrick, Teddy Goldstein, Andrew Kerr, $12.50-15

Alberta Street Public House-Alberta Street Fair: Murray School of Irish Dance, Geraldine Murray, Swanky Ceili, Andrea Wild, Elizabob, Cul An Ti, noon, free

Ash Street-Blanket Music, Decemberists, Kaitlyn ni Donovan, 8 pm

Berbati's Pan-Baseboard Heaters, Red Sector, Nicole Campbell Band, Water, Far From Home

Beulahland-Hardship, Blackbelt Retards

Biddy McGraw's-Bob Sopoer

Billy Ray's-Heavy Metal Karaoke, 9 pm, free

Bitter End-Palatine Hill, Dry County Crooks, Spigot, Lisa Miller & the Trailerpark Honeys, James Low, 9 pm

Blackbird-Girls Against Boys, Radio 4, No. 2, $9

Brasserie Montmartre-David Friesen Trio

Buffalo Gap-Herschel Patch, 9 pm

Burlingame Pizza-Michael Jodell, Honey Buckit, Flat Mt. Girls, Harebrained, Laura Viers, 9 pm

Cobalt Lounge-Black Angel, Long Winters, Captain vs. Crew, Wow & Flutter, Hutch & Kathy

Columbia Meadows-Bonnie Raitt, Lyle Lovett, 7:30 pm

Conan's Pub-Head of Lies, Kaputa, Saphya, Logos Eye

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal Ballroom-DJ Anjali, Pink Martini, Jeff Trott, Boka Marimba; Rass Kass, Maniac Lok & Brotha Luv, Potluck, Mr. D.O.G., Central Intelligence, Mac-Swell (Lola's)

Dante's-Tiny, Bella Fayes, Richmond Fontaine, Myshkins Ruby Warblers, Amelia

Disjecta-Twelve Unaccompanied Solos: Wilson Zorn, Steve Schneider, Odessa O'Neil, Steev Hise, Caryl Keintz, Bethany Wright, Doug Teriault, Mark Kaylor, Teri Nelson-Zagar, Jill Roberts, Mark Burdon, John Berendzen, 9:30 pm

Duff's Garage-Strangetones

Fez-Watsonville Patio, Assisted Living, Dragonflies, Mel, Tripleswift, 9 pm

Gemini Bar-Curtis Salgado

Goodfoot-Mr. Rosewater

Gorge-Rush, 8 pm, $48-74

Green Room-Robbie T Party

Jasmine Tree-The Hunches, Flying Dutchmen, Electric Eye, Units, 9:30 pm, $3

Jazz De Opus-Flatland, Freedom Funk Ensemble, Thara Memory, Mary Kadderly, Stuart Wylen Trio

Jimmy Mak's-Paul DeLay, Aaron Richner & the Blues Drivers, Adam Zwig, Robert Cannon Trio, Ennis in Theory

Laurelthirst-Catfish; James Low, 6 pm

Meow Meow-Tuesday Cloud, Cantus, Spun, Ever We Fall

Mississippi-The Spaces

Mock Crest-Joe McMurrian, 9 pm

Mt Tabor-Yamagada

Music Millennium NW-Luke Janela, 1 pm, free

Ohm-Selector Mossman, Systemwide, Alter Echo, DJ McChie, 9 pm

Pacific Switchboard-Daphne & friends, 8 pm, All Ages

Paris Theatre-Audio Learning Center, Pinehurst Kids, Rick Bain, High Violets, Badger King, All Ages

Porky's Palace-Spread Eagle, Courtesy Clerks

Portland Brewing Company-Uncle Otto's Oktoberfest starring Polkacide, Trout Fishing in America, Samsonite & Delight-Ya, Brave Combo, more

Produce Row Cafe-Elizabeth Hummel

Rabbit Hole-Dan Jones; The Atrocities, 6 pm

Ringler's Pub-Buds of May, 3-6 pm, free

Roseland-Floater, Honeysuckle Serontina, Lea Krueger; Wadsworth, Out Crowd, Reclinerland, Gleaners, Miru Mir (grill), 8 pm, All Ages

Satyricon-High and the Mighty, Fiery Cubist, Dollar Store Cowboys, Starantula

Mt Tabor Acoustic-Nick Levine

Tennessee Red's-elephant6: Visitations, The Late B.P. Helium, Ross & the Hellpets

Tillicum Pub-Ellen Whyte and Reflex Blue

Tonic Lounge-Search Engine, Hog Fuel, Stone Creept

Twilight Cafe-Johnny Mercury

White Eagle-The Rascos, $6

Wilf's Piano Bar-Barry Aiken Trio


SUNDAY 9/15

Ash Street-Mikey Hates Life, Lowrollers, $5

Bitter End-DJ Sean Michael, Keen, 6 pm, free

Blackbird-Interpol, Jim Yoshi Pileup, $7

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Buffalo Gap-Los Cowtones; John Shipe Duo

Cascade Bar-White Line Fever, 8 pm

Dante's-Sinferno Cabaret

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont Street Octet

Meow Meow-Thanksgiving CD Release, Sean Croghan, Glacier Park, John Henry Memorial, $5, All Ages

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Music Millennium NW-Brea Tremblay, 5 pm, free

Oak Street Block Party-Block party w/Surprise in-store at Jackpot, noon, free

Rose Garden-Rush

Satyricon-downthesun, 2xnoise, Inflikt, $6

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Inquisition Ensemble

White Eagle-Myshkin's Ruby Warblers, $3


MONDAY 9/16

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-Denali, The Velvet Teen, Asahi $8

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Dante's-GusGus, Bolligomingo, 9 pm; Karaoke from Hell, 10 pm, $1; Dave Killer Queen, Tony Green, 6 pm

Disjecta-Rob Scheps Big Band, 9 pm, All Ages

Gemini Bar -Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic with Mississippi Mud

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Ultimate Fakebook, Long Winters, Viscous Kisses, $6

Music Millennium NW-gusgus, Balligomingo, 6 pm

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Siobhan Duvall, Reload, The Punk Group

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Jimmy Boyer & Friends


TUESDAY 9/17

Ash Street-Cootie Platoon, $5

Bitter End-Jeff Rosenberg's Songwriter's Showcase

Blackbird-The Steve McDonald Group, Anna Waronker, $10

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Buffalo Gap-John Bunzow & friends, 8 pm

Duff's Garage-Bob Shoemaker & billy Kennedy

Fast Forward-"Poverty and Shame" Tour Kickoff: MonitrBats, Growing, Display, Bxte Marks, 9 pm, $3, All Ages

Fez-Sole, Onry Ozzborn, Libretto, $8

Goodfoot-Eclectic Electro

Green Room-Stephen Ashbrook w/ Jeff Anthony

Jax-Scott Pereti

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Meow Meow-New End Original, Attention, Trouble Starts

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Money & Lovin, Uprite Dub Arkestra

Music Millennium NW-Duncan Sheik, 7 pm, free

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, Berlin, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Karaoke Underground

Roseland-Slayer, Soulfly, In Flames, All Ages

Satyricon-Gladyss Patches, Inflikt

Tennessee Red's-ICanLickanySOB's Open Mic

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Tonic Lounge-The Beatings, Leadface, Syx

Twilight Cafe-Clint Colbert

White Eagle-Jeff Hudis & Steve James Wright

Wilf's Piano Bar-Cabaret-Steven Nash, $10


WEDNESDAY 9/18

Ash Street-Strange Life, Downshift, Logo's Eye

Berbati's Pan-The Joggers, Recall Seven, Land Camera, $5

Bitter End-Redwood Highway, Porterhouse, 9 pm, free

Blackbird-Aloha, The Forth, $6

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Conan's Pub-Leadface, Cronic Alliance, 2 Cent Solution, Tyrell Corporation

Goodfoot-Zuppa, free

Green Room-Casey Neill & Lewi Longmire

Hollywood Theatre-Kelly Zulloo, Cynthia Williams

Jimmy Mak's-Joey DeFrancesco, 7 pm, $15

Laurelthirst-Heavy Petting Zoo; Fernando, 6 pm

Meow Meow-Student Rick, Thirty3, guests, $7, All Ages

Portland Art Museum-Don Byron & Music for Six Musicians

Rabbit Hole-The Atrocities

Satyricon-Sixer, Disgruntled, The Altarboys, The Escaped

Tillicum Pub-Jim Mesi

White Eagle-The Jane Wright Band, Sea Croghan , $3

Wilf's Piano Bar-Jean-Pierre