THURSDAY 10/17

Aladdin Theater-Bright Eyes, The Bruces, $15

Alberta Street Public House-Monty Green's Bluegrass Invite

Ash Street-Hog Fuel, Miracle Enemy

Berbati's Pan-The Bangs, Crimson Sweet, The Joggers, $7

Biddy McGraw's-Evan Hadley

Bitter End-Simon Something, 9 pm; Maggie's Choice

Blackbird-Des Moda, Quarry to the War, Merrick Foundation, $5

Brasserie Montmartre-Christopher Woitach Duo

Buffalo Gap-Brian Berg, 8 pm

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Club DV8 -Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Crystal Ballroom-Jurassic 5, Planet Asia, 9 pm

Green Room-Soul Butlers, Ezra Holbrook

Hoppers-Dave Kahl & the Blues, Round Robin

Jazz De Opus-Tim Jensen Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Flat Mt. Girls, All Ages

Laurelthirst-Little Sue; Tecumseh Valley, 6 pm

Mt Tabor-Granola Funk Express

Music Millennium NW-M. Ward, 5 pm, free

Ohm-Black Angel w/ the Black Notes, 9 pm

Portland Art Museum-Johnny Dowd

Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion

Rabbit Hole-Quincy; Catfish, 6 pm

Rock Creek Tavern-Catherine Welson, Bob Love

Rose Garden-Creed, Sevendust, 12 Stones, Cinder

Satyricon-Speeddealer, Camarosmith, The Hangmen, Bast

St. Johns Pub-Rani Arbo & Daisy Mayhem, Anne Gallup

Mt Tabor Acoustic-Sylous Gunther

Tillicum Pub-Lloyd Jones

Tonic Lounge-Wyatt Herb, Laserhawk

White Eagle-Higher Ground, $3

Wilf's Piano Bar-John Gilmore


FRIDAY 10/18

2716 SE 21st-Schicky Gnarowitz & the Transparent Wings of Joy, Dickel Brothers, Can Kickers, Djin Teeth, Government Issue Orchestra, 8 pm sharp

Aladdin Theater-Mason Jennings, The Damnwells

Arnada Cafe-Christine Young Band, Waylaid, Mindframe

Ash Street-Stark Raving Mad, Mel, Pyro Class, Flow, Cow Trippers, $7

Berbati's Pan-Spoon, Audio Learning Center, The Oranges, $10

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm; Stephanie Schneiderman Band, 9 pm, $5

Blackbird-Rebecca Gates, Sally Timms

Borders-Beaverton-Ben Macy Trio, 7 pm

Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Trio

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook, 9 pm

Candlelight Cafe-Oceans 503

Conan's Pub-Johnny Mercury & the Hot Rockets

Corner Saloon-The Menace

Crystal Ballroom-Hell's Bells, Live Wire, 8 pm, $10-12

Dante's-Bic Runga, High Violets, Durango Park, 9 pm

Fast Forward-C Average, Spooky Dance Band, Human Error Vs. The Sun, My Whole Hand Was Wet, 9 pm, $4

Fez-Systemwide, Papillon, S-Dub, E3, 9 pm, $7

Gemini Bar -Norman Sylvester

Green Room-I & I Reggae w/OB Addy

Hoppers-The Strangetones

Jasmine Tree-Steve Mackay and Little Beirut Ensemble, Smegma, ELF, 9 pm

Jazz De Opus-Johnny Martin

Jimmy Mak's-Phil Baker CD Release, 9 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers; Prairie Dogs, 6 pm

Grand Lodge-Ray Beran

Meow Meow-Jason Loewenstein, Garmonbozia

Mt Tabor-Roger Clyne & the Peacemakers, Moonshine Hangover

Pacific Switchboard-Ralf Youtz & Sam Coomes comedy and music show, 7 pm, All Ages

Paris-Dayton, Brodie, Charity Process, Standard Issue

Polyp and Fury-Ad Hoque rotating improv: Kerry, Kelvin, Caryl, Kathleen, Toto, Oliver, Jean-Paul, 9 pm

Porky's Palace-Joshua James & the Runaway Trains

Produce Row Cafe-Three Finger Jack

Rabbit Hole-Michael Jodell, Gothic Outhouse, 6 pm

Rock Creek Tavern-Diggabone

Rose Garden-Paul McCartney, All Ages

Roseland-Haven, Division of Laura Lee, 9 pm

Satyricon-Epoxies, The Punk Group

Savory Tart-Brendan McNassar, 6 pm

Stephano's-DJ Sugar w/ guest DJs

Mt Tabor Acoustic-Dave Coey & the Tremor Guild

Tennessee Red's-Coolective Night

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

Tonic Lounge-Sore Thumbs, Hazmats, Kinghat, Herkemer

Viscount Ballroom-The Woolies, 8:30 pm, $10

White Eagle-Jackstraw CD Release, 9:30 pm

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio


SATURDAY 10/19

Aladdin Theater-Mele Hula, Barry Flanagan, Ernie Cruz Jr., Jerry Santos, $20-22

Alberta Street Public House-Felim Egan, Seamus Egan, $10

Arnada Cafe-Drastic Measures, guests

Ash Street-Melt Banana, Lachrymator, Wadsworth, Bozart, $8

Biddy McGraw's-Pete Krebs

Big City Produce-Shades of Jazz, Larry Yes, Black Notes, Spooky Dance Band, 11:30 pm, free

Billy Ray's-Corn Whisky Records Showcase, 9 pm, free

Bitter End-Jonah, 9 pm, $5

Blackbird-Rasputina, Spooky Dance Band, Amoree Lovell

Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Trio

Buffalo Gap-4th Plane Jaiant, 9 pm

Burlingame Pizza-Luke Janela

Bush Gardens-Obscura, DJ Gregarious, 10 pm

Candlelight Cafe-Hip Replacements

Chiles Center-String Cheese Incident, Dar Williams

Conan's Pub-Logos Eye, Assisted Living, Ashland, Palatine Hill

Corner Saloon-The Menace

Dante's-Fetish Night, 10 pm

Fez-The Slip, 9 pm, $12, 9 pm, $10

Gemini Bar -Curtis Salgado

Goodfoot-Foghorn Leghorn, Little Joe

Grand Lodge-Stephen Ashbrook

Hoppers-Terry Robb

I.C. Mummy-Chizh & Co., 332 NE San Raphael, 7 pm

Jazz De Opus-Bryant Allard Quintet

Jimmy Mak's-Mr. Rosewater, 9 pm, $5

Kennedy School-Dr. Theopolis, 7 pm

Laurelthirst-Cornbred; James Low, 6 pm

Mt Tabor-Roger Clyne & the Peacemakers, Junco Parker, Bree Sharp

Music Millennium NW-Charmparticles, 5 pm, free, All Ages

Paris Theatre-Core 13, Hyper Star, All Ages

Porky's Palace-Die Jobs, Macho Borracho, The Triggers, All Out

Portland Spirit-Casual, DJ Premier, Dead Prez

Produce Row Cafe-Anandi

Rabbit Hole-Big Orange Splot; Frances Farmer Gals, 6 pm

Rock Creek Tavern-Catfish

Satyricon-Fitz of Depression, Telephone, Chief, The Triggers

Mt Tabor Acoustic-Kismet, Melody Guy

Tennessee Red's-Elizabob

Tillicum Pub-Jim Mesi Band

Tonic Lounge-Camaro Hair, Kleveland, Everyday Victory

Twilight Cafe-Johnny Mercury

White Eagle-James Low Band, $6

Wilf's Piano Bar-Jim Fisher, Jay Koder


SUNDAY 10/20

Aladdin Theater-Patty Griffin, Elaine Summers, $20-22

Ash Street-System & Station, The Forth, 50 Year Storm, The Very Foundation, $5

Biddy McGraw's-Irish Jam

Billy Ray's-Rose City Rudo's Wrestling Church

Bitter End-Whiskey Puppy, 4 pm, free; DJ Sean Michael, Keen, 6 pm, free

Blackbird-Lucero, Why Make Clocks?, C. Gibbs & the Cardia Brothers, $5

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Buffalo Gap-David Rea

Candlelight Cafe-Andy Stokes

Dante's-Drums & Tuba, 9 pm; Sinferno Cabaret, 11 pm

Fez-The Everyone Orchestra, 8 pm

Hoppers-Aaron Black starring Johnny Black, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont Street Octet; Freak Mtn Ramblers, 6 pm

Music Millennium NW-Reclinerland, 1 pm, free

Ohm-CRUSH starring jungle/drum

Tillicum Pub-Johnny Martin

Twilight Cafe-Inquisition Ensemble


MONDAY 10/21

Aladdin Theater-Art Garfunkel, Maia Sharp, Buddy Mondlock, $16-18, All Ages

Arnada Cafe-Open Mic w/April

Ash Street-The Flip-Tops, Pist-uns, The Tyrades, $5

Bitter End-Nicole Campbell, 9 pm, free

Blackbird-Do Make Say Think, Fly Pan Am, Rollerball

Brasserie Montmartre-Glen Holstrom

Candlelight Cafe-Jesus Presley

Dante's-Karaoke from Hell, 10 pm, $1; Dave Killer Queen, Tony Green, 6 pm,

Disjecta-Rob Scheps Big Band, 9 pm

Goodfoot-Drums & Tuba

Green Room-Open Mic with Mississippi Mud

Hoppers-Electric Blues Jam w/ Lee Blake

Jazz De Opus-Triclops Trio

Jimmy Mak's-Silky, 8 pm, $3

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-The Gift Machine, Karl Blau, guests, $5, All Ages

Mt Tabor-I Say Reggae

Produce Row Cafe-Ron Steen Jazz Jam, $2

Satyricon-Gringo Stars, Punchkin Munchkin

Twilight Cafe-Fairly Honest Jon

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 10/22

Alberta Street Public House-Irish Dance Session

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Arnada Cafe-Adara Blake

Ash Street-Thorn City Improv: The Chosen, Mic Crenshaw, Sleep, Destro, Anaxgorus, $4

Berbati's Pan-Science of Yabra, Other Men My Age split 7" Release, $5

Bitter End-Jeff Rosenberg's Songwriter's Showcase

Blackbird-Karate, Psychological Thrillers, Holy Ghost

Brasserie Montmartre-Jean Ronne Duo

Bridgeport Brewery-Chamber Music on Tap, 6 pm

Buffalo Gap-Strongbox, 8 pm

Candlelight Cafe-Linda Hornbuckle

Crystal Ballroom-Drive By Truckers, Gov't Mule, 7 pm

Dante's-Josh Joplin Group, Peter Stuart, 9 pm; Bump-n-Grind burlesque auditions; Vaudeville, 11 pm, $5

Goodfoot-Eclectic Electro starring Surrounded by Ninjas

Green Room-Stephen Ashbrook w Jeff Anthony

Hoppers-Terry Robb

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Sean Nowland's Open Mic; Jackstraw, 6 pm

Meow Meow-Cky, Leisure, All American Rejects, $10

Mt Tabor-Money & Lovin, Uprite Dub Arkestra

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, Berlin, $5

Produce Row Cafe-Bluegrass Jam, free

Rabbit Hole-Music Trivia & Karaoke Underground

Satyricon-Paint By Numbers Academy, Iknowkungfu, Cobra Denim

Schnitzer Hall-The Strokes, 8 pm, $30

St. Johns Pub-K Solberg, The Sun Mountain Fiddler, 8 pm

Tennessee Red's-ICanLickanySOB's Open Mic

Tillicum Pub-Norman Sylvester

Twilight Cafe-Open mic

White Eagle-Large Mouth Bastards

Wilf's Piano Bar-Cabaret-Richard Arnold-Soul Serenade


WEDNESDAY 10/23

Aladdin Theater-Pink Martini, 8 pm, $16-18

Alberta Street Public House-Zydeco Dance Party

Arnada Cafe-Miguel's Songwriters Circus

Ash Street-Lowriders, the Shift, Tracers

Bitter End-Redwood Highway, SILKY, 9 pm, free

Blackbird-J Mascis, Holy Sons, $12

Brasserie Montmartre-David Friesen Duo Duo

Buffalo Gap-Toca, 8:30 pm

Candlelight Cafe-Oceans 503

Conan's Pub-Brandi S., Kate & Julie, Tamaras, Rob Walsh

Crystal Ballroom-Ron Sexsmith (Lola's)

Dante's-Nels Cline Singers, 9 pm, $8; Hellfire Antisocial Club w/Storm & the Balls, 11 pm, $3

Goodfoot-jazz night, free

Green Room-Luther Russell

Hoppers-Paul Delay

Jazz De Opus-Gordon Neil Herman Trio

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Darrylizers; Little Sue, 6 pm

Memorial Coliseum-Bellamy Brothers, 7:30 pm

Mojo's Coffee Den-Wide Open Mic w/Patrick Finley

Rabbit Hole-Luke & Kaitlyn from Awesome

Rock Creek Tavern-Lynn Conover & friends

Roseland-Jerry Cantrell, Mad at Gravity, Diesel, Comes with the Fall, 8 pm, All Ages

Satyricon-Noumena, Second Nature, The Cruel and Unusual

Stephano's-DJ George the Mixologist

Tillicum Pub-Jim Mesi

Twilight Cafe-Hillstomp

White Eagle-Smidgen, Baseboard Heaters, Mission 5, Eric & Lisa, $3

Wilf's Piano Bar-Jean-Pierre