Alberta Street Public House-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

Blackbird-Quarry To The War, Ociffer, Merrick Foundation, 10 pm, free

Candlelight Cafe-Jay Bird Koder

Club DV8 -Karaoke from Hell, 10 pm, $2

Dante's-Xotica-Go-Go, 9 pm

Jazz De Opus-Jake Booker Quartet

Ohm-Hungry Mob, DJ DWise, 9:30 pm, $6

Produce Row Cafe-L'Via's Soul Reunion, $2

Rabbit Hole-Catfish, 6 pm; Open Mic, 9 pm

Red and Black Cafe-Happy Hour w/the Govt Issue Orchestra, 5:30 pm

Rogue Pub-The Rogue Bluegrass Band, 8 pm

Satyricon-The JJ Paradise Players Club, Diesto, Wadsworth, Quarry To The War

Tillicum Pub-Lloyd Jones

White Eagle-Cornbred, 5:30 pm

FRIDAY 11/29

Aladdin Theater-Luther Wright & The Wrongs, $10

Alberta Street Public House-Elizabob; Mikey Beglan, 7 pm; 9 pm, free

Arnada Cafe-One Of Each, Excessive Moderation, Karni

Ash Street-Redd Dirt, Dfive9, Plain Jane, Miracle Enemy

Berbati's Pan-Pedro The Lion, Seldom, Scientific, Owen, 9:30 pm, $8

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Jaycob Van Auken, 6 pm, free; Chris Mayther Band, 9 pm $5

Blackbird-Reclinerland, Desert City Soundtrack, Ex-Hustlers, 10 pm, $5

Borders-Beaverton-Aaron Meyer, 7 pm, free

Buffalo Gap-Kenny Lavitz, 8 pm

Candlelight Cafe-Hudson Rocket

Cañita-Guateque Cubano , 10:30 pm, free

Capitol Coffeehouse-Brea Tremblay, 8 pm

Club DV8 -Dry County Crooks, Doomtronics, Barbarella

Conan's Pub-Public Groovement

Corner Saloon-Feppo Brothers

Dante's-My Regrets, The Out Crowd, $6

Disjecta-Language of Consumerism, 8:30 pm, free, All Ages

Gemini Bar -Norman Sylvester

Green Room-Richard Cranium w/Jimmy Boyer

Hoppers-Terry Robb Band

Jazz De Opus-Dan Balmer, Go By Train

Jimmy Mak's-Derek Sims Quartet, $6

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, $6

Meow Meow-Public Groovement, The Velveteen Habit, $7, All Ages

Mississippi-The Holidays, 7 pm; The Carolines, 8:30 pm

Mock Crest-Devon Jones & Co, 9 pm

Mt Tabor-Clumsy Lovers

Music Millennium NW-Jesus Presley, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Rubberneck, $10

Produce Row Cafe-Triage w/Marilee Hord

Rabbit Hole-Gothic Outhouse, 6 pm; Diggabone, 9 pm

Red and Black Cafe-Luke Janela, guests, 8 pm, All Ages

River Roadhouse-Ron Carnes

Rogue Pub-Diana and The Song Dogs, 9 pm

Roseland-Cannibal Corpse, Macabre, Cephalic Carnage, Deeds Of Flesh, $17

Satyricon-Greedy Texas Bastards, Thunderpants

Schnitzer Hall-Jim Brickman, 8 pm, $11-52.50

Shot in the Dark Coffee-Alexa Wiley, 9 pm

Mt Tabor Acoustic-Lyle Ford

Blue Monk-Victoria Corrigan w/Donny Osborne Trio

Tillicum Pub-Steve Bradley, 9:30 pm

Tonic Lounge-CAC, Oldominion

Twilight Cafe-Hip Replacements

White Eagle-Spigot, Moonshine Hangover, $6


Alberta Street Public House-Foghorn String Band, Yes Yes Boys, 9 pm, $5

Arnada Cafe-4th Plane Jaiant, guests

Ash Street-High Violets, Stereo Crush, Tuesday's Taken, $6

Berbati's Pan-Quivah, Money&Lovin, DJ Wicked, 9:30, $5 before 10:30, $7 after 10:30

Beulahland-Soul Night w/Sunshine

Biddy McGraw's-Pete Krebs

Bitter End-Boys From Ipanema, Chez Stadium, 9 pm, $5

Blackbird-Made For TV Movie, Menomena, The Skeleton Coast, 10 pm, $5

Buffalo Gap-Flying Stickleys, 9 pm

Candlelight Cafe-Eric Allen Band

Cañita-Guateque Cubano, 10:30 pm, free

Capitol Coffeehouse-Tim Ucher, 7 pm; Robert Gonzales, 9 pm

Club DV8-Second Nature, Red Dirt

Conan's Pub-Big Island Shindig, Invisible Doctors

Corner Saloon-Feppo Brothers

Crystal Ballroom-Avail, Supersuckers, Hey Mercedes, Solea, The Curse, 8 pm, $12

Dante's-Faun Fables, Gruesome Galore, Fist City, 9 pm

Gemini Bar-Rubberneck


Green Room-Buds Of May

Hoppers-Jake Blair Band

Jazz De Opus-Johnny Martin

Jimmy Mak's-Stephanie Schneiderman, $6

Keller Auditorium-Singing Christmas Tree, 7 pm, $11-52.50

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Jackstraw, $5

Meow Meow-Science of Yabra, The Chase, Sir, $5, All Ages

Mississippi-Circle Dance, 7 pm; Dance Machine, 9:30

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Mt Tabor-Porterhouse, Silky

Music Millennium NW-Alexander Green, 2 pm, free, All Ages

Ohm-Scott Stubbs, Josh Banks, Andrew Gonzales, DJ Protocol

Produce Row Cafe-Bill Sterling & friends

Rabbit Hole-Fools Cap, 9:30 pm

Red and Black Cafe-Brian Cutean, 8 pm, All Ages

River Roadhouse-Ron Carnes

Rogue Pub-Big Mama Gayle & The Tite Bunz Band, 8 pm

Satyricon-Deadbeat Hearts, The Eastern Oregon Mafia, The Hospitals, The Ex-Girlfriends

Schnitzer Hall-Oregon Symphony's "Best of the Baroque," 7:30 pm, $21-64

Blue Monk-Blues Connotation

Tillicum Pub-Steve Bradley, 9:30 pm

Tonic Lounge-Crosstide, Oliver, M-Set, The Runaway Boys

Twilight Cafe-Manta

White Eagle-Tecumseh Valley, $6


Alberta Arts Pavilion-Tall Jazz, 2 pm, $8

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Blackbird-Casiotone For The Painfully Alone, Cuspidor, Ghost to Falco, 10 pm, $5

Bush Gardens-Glamportland One-year Anniversary starring The Leeds, Jackie, Cocaine Unicorn, the Kaleidoscope DJs

Conan's Pub-Zach Beal, The Tumbleweeds, Higgins, Jasmine Ash, Gillian Howe, Christine Young, 8 pm

Dante's-Sinferno Cabaret starring Lucy Fur

Heaven-open mic poetry, All Ages

The Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont Street Octet

Maverick-Acoustic Open Mic w/Folk City, 7 pm

MessHall Gallery-Handmade Bazaar starring Pampas, The Dying Ember, The Intima, noon

Mississippi-Dance Machine, 7 pm

Mock Crest-KC's Acoustic Blues Jam, 7:30 pm

Red and Black Cafe-Angels of Paradise Mountain, 8 pm, All Ages

Rose Garden-Nelly and the St. Lunatics, 7 pm

Schnitzer Hall-Oregon Symphony's "Best of the Baroque", 3 pm, $13-22

Tillicum Pub-Johnny Martin, 6 pm


Blackbird-Holiday Matinee showcase feat. Ilya & Loopdrop, $6

Dante's-Karaoke from Hell, 10 pm, $1; Dave Killer Queen, 6 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

M Bar-Derek Fisher, the Perfect Cyn: ambient, downtempo, uplifting house, progressive

Meow Meow-Richard Buckner, Kathleen Edwards, $10, All Ages

Mississippi-Powell Roberts Project

Pacific Northwest College of Art -CFAR presents "Sidewalk Symphony," 9 am-5 pm, free

Porky's Pub-Open Mic, 10 pm

Red and Black Cafe-Irradiated Poets, 8 pm, All Ages

Schnitzer Hall-Beck, The Flaming Lips, 8 pm, $35

tonic lounge-Neo-Soul w/ Reparations


Alberta Street Public House-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm; Paddy's Ramble, free

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Ash Street-Thorn City Improv, DJ Wicked

Bitter End-John Bunzow, 8 pm, free

Blackbird-Bingobot hosted by Realm 8, 10 pm, $5

Boxxes-Misha's Make-A-Date, $2-7

Dante's-Vaudeville , $3

Goodfoot-Eclectic Electro starring Surrounded by Ninjas, 9 pm, free

Mississippi-Octet Noir, 8 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-Money & Lovin, Upright Dub Orchestra

Old Church-Writers Faire VII, 7 pm, free

Pacific Northwest College of Art -CFAR presents "Sidewalk Symphony", 9 am-5 pm, free

PSU Lincoln Performance Hall-University Choir and PSU Wind Symphony perform Rutter's "Gloria" and Pinkham's "Christmas Cantata, 7:30 pm, $4-8

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Tillicum Pub-Norman Sylvester, 9:30 pm

tonic lounge-Tea for Julie, Land Camera Micro Orchestra


Alberta Street Public House-Zydeco Dance, 7:15, free

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Blackbird-Vinegar, Blue Star Creeper, The Charm Particles, 10 pm, $5

Conan's Pub-Lost & Found, Rich Man's Burden; Kaitlin ni Donovan, 6 pm

Dante's-Deadweight, Storm & The Balls, 9 pm, $7

Disjecta-Paul Rutherford & Torsten Müller, 8 pm, $5-10

Goodfoot-garaj mahal

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi-Opaque Ruminations

Mojo's Coffee Den-Wide Open Mic w/Patrick Finley, 7-10 pm, free

PSU Lincoln Performance Hall-PSU Vocal Jazz Ensemble, 7:30 pm, $4-8

Blue Monk-Frank Gratkowski

Tillicum Pub-Jim Mesi, 9:30 pm