THURSDAY 4/10

Aladdin-Billy Joe Shaver, $15-17

Alberta St. Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St.-Big Foot Lives, $6

Berbati's Pan-The Datsuns, The Sights, The Outcrowd

Biddy McGraw's-Brian Chevalier

Bitter End-Buds Of May, 9 pm, $2

Blackbird-Fireballs Of Freedom, Midnight Evils, DTs, The Things

Blue Monk-Mark Simon Trio

Buffalo Gap-Tommy Varley and the Sun Dogs, 8 pm

Candlelight-Cool Breeze

Conan's -The Divided, Dorian Crush, Gingersnapt

Crystal -Millencolin, Rufio, River City High, 8 pm, $13

Dante's-Storm & the Balls, 9 pm, $13

Duff's Garage-Tumbleweeds, 9 pm

DV8-When You Die, Extir Patients, Garuda's Mission, Devour

Fez-Noir City, Nojeem Lasisi & Jujuba, 9 pm, $5

Goodfoot-Triclops

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Hoppers-Jeff Barnes Jam, 9 pm

Jasmine Tree-The Motive, Foam Tiger Presents, Les Autres

Jazz De Opus-Momeraths, 8:30 pm, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Kennedy School-Richard Sales & The Glasswing

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Whiskey Puppy, Billy No. 9, 9 pm, $3

Mississippi-Mercury, 6 pm; Emily, 8 pm

Mt Tabor-Drastice Measures

Ohm- DJ Hyper, Dan Reeds Odyssey, Ijji, $9

Paris -Mashiyach, All Ages

Produce Row -DJ La Roj, 9 pm, free

Rabbit Hole-Kim Townsend, 6 pm; Secret Squirrel, 8 pm; The onductor, 10, 9 pm

Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Roc's Bar & Grill-Bachelors of Science

Satyricon-French Toast, King Cobra, Other Men My Age

Steinhaus-Kinzel & Hyde

Tillicum -Lloyd Jones, 9:30 pm

Tonic-Tea for Julie, Burke, M-Set, Susie Blue

Twilight-Trophy Wife

Vine Leaves-Mitzi Zilka Duo

White Eagle-3 Prong Plug, Grey Ghost, $4


FRIDAY 4/11

Aladdin-Patty Larkin, Joules Graves, $16.50-18

Arnada-Gudgen, Elevated Nature

Ash St.-Supervillain, Mel, The Red Sector, Sugar Bang, $6

Berbati's-Rocket From The Crypt, The Spits, The A-Frames

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; Higher Ground

Blackbird-Slackjaw, Reduction Method, Miss, Andi Camp

Blue Monk-Alan Jones

Bookies-Linda Hornbuckle

Buffalo Gap-Jack McMahon, 9 pm

Candlelight-Gary Small

Cañita-DJ Jose, 10 pm

Conan's -Heavy Johnson Trio, The Goddamn Gentlemen, Portland, The Kickstarts

Crystal -Robert Randolf & The Family Band, Hazy Malaze, Kaki King, 9 pm, $12-14, all ages; DJ Gregarious (Lola's)

Dante's-The Raveonettes, Longwave, Green Circles

Delta-The Bugs, Plastic Pussy

Disjecta-Dame Darcy, Nora Keyes, Swan Danger, Djin Teeth

Duff's Garage-Rudy Grayzell, Malibu Run

Fez-Surrounded by Ninjas, Easy Tiger, DJ Grasshopper

Gemini -Smoochknob

Goodfoot-Soul Stew

Green Room-Richard Cranium & the Phoreheads, Jimmy Boyer

Hoppers-Robbie Laws Band

Jasmine Tree-Tarmvred, Iszoloscope, Romulus & Remus

Jazz De Opus-David Friesen Quartet w/Dan Balmer, 9 pm, $3

Jimmy Mak's-Pamela Rose

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; June Bunton, Petty Cash, 9:30 pm, $3

Lewis & Clark College-Bangs, Hungry Mob, Jude Bowerman, Helio Sequence, 7 pm, $5, All Ages

Mississippi-Terra, 5:30 pm; Maggie's Choice, 8 pm

Mt Tabor-Jarroh, Diggabone

Nocturnal-Double Barreled Soul Anniv. w/Marco Hammond, Ben Pirani, Esh, The Leeds, Jackie, 8 pm, $5

Portland Daycare-Boyracer, Ashtray Boy, Kanda, Tortilla

Produce Row -Michael Jodell Trio, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Stevi Spalding, 6 pm; Heavy Petting Zoo, 10 pm

Reed S.U.-Datcyde, Elixa and CS, Inertia, 9:30, $5, All Ages

Roc's Bar & Grill-Phase Three, Wendi Daniels Band

Rogue-McGnarley's Rant, 9 pm

Satyricon-Camarosmith, Witch Mountain, Bast

Tillicum -Cannonballs, 9:30 pm

Tonic-Amongst Us, Inflikt, Soblivious, Miracle Enemy

Touchstone -Doug Westerberg

Twilight-Marie & Elsa's Birthday Party w/The Flip-Tops, The Warriors of Genghis Khan, The Minds, Straitjacket

Vine Leaves-Nancy Curtin

White Eagle-Stephanie Schneiderman Band, $6


SATURDAY 4/12

Aladdin-Duncan Sheik, Melissa Bathory, $15

Arnada-Templeshock, Painted Window, Hou-Farr-Long

Ash St.-Plain Jayne, TV 616, Black Sparrow, $6

B Complex-Taking Back Sunday, From Autumn To Ashes, Recover, My Chemical Romance, 7:30 pm, $12, All Ages

Beulahland-Soylent Gringo, Canoofle, free

Biddy McGraw's-McNarley's Rant

Bitter End-Jonah & Big Time Pop, 9 pm, $5

Blackbird-Apples In Stereo, Deathray Davies, The Belles, Service Group, 10 pm, $10

Blue Monk-John Gross, Billy Mintz Quartet

Bookies-Linda Hornbuckle

Buffalo Gap-Jack McMahon, 9 pm

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Samba Moderno, 10 pm

Conan's -Ashbury Park, Beecraft

Corner-Hipwaiters

Dante's-TV Eye, My Regrets, Western Conference, 9 pm, $6

Delta-Whiskey Puppy, 10 pm

Duff's Garage-Rock-A-Lilly, Malibu Run

DV8-The Gays, Cute Don't Cut it, guests

Goodfoot-Dexter Groove w/Taarka

Hoppers-The Strangetones

Jackpot Records-Apples in Stereo, 5 pm, free, All Ages

Jax-The Usual Suspects, 9 pm

Jazz De Opus-David Friesen w/Dan Balmer & Jerry Hahn

Jimmy Mak's-Thara Memory's Superband, $7

Laurelthirst-Flat Mountain Girls, 6 pm; Employee Revue, free

Meow Meow-Crosstide, The Matches, Oliver, Woven

Mississippi-Tom Price, Graham Bezodis, 5 pm; Vagabond Opera, 8 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde

Mt Tabor-Mission 5, Thrillbilly, Captain Rock, Stephen Ashbrook

Music Millennium NW-Chris Musolf, 1 pm; Maggie's Choice, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Rithma, Jon Lemmon, Jeremy Nail, $10

Ozone UK-Aereogramme, All Ages

Pacific Switchboard-Cherry Blossoms, Young Tom and the Naive, 8 pm, $4, All Ages

Porky's-Trick Sensei, free

Produce Row -Jim Boyer Trio, 9 pm, $3

Rabbit Hole-Jug Band, 6; Blue Prints; University, 11

Reed-The Delgados, Aereogramme, New Bad Things, Woven, 8 pm, free, All Ages

Roc's Bar & Grill-Konnichi Wa

Rogue-Big Mama Gayle and The Wind Breakers, 9 pm

Sapphire -Echo Jazz Collective, 8 pm

Satyricon-Boyracer, Kanad, Half-Seas-Over

Tillicum -Cannonballs, 9:30 pm

Tonic-Dr. Unknown, Dragonflies

Touchstone -Michael Conner

Twilight-Dry County Crooks, The Ignitrons, The Volumes

Vine Leaves-George Mitchel Duo

White Eagle-AC Cotton, Rich McCulley, $6


SUNDAY 4/13

Aladdin-The Derailers, $15

Alberta Pub-Rachel Browning, Holly Figueroa, Dan Jones

Ash St.-Jive Turkey Sucker MCs, Odditors, $6

Berbati's-Frank Black and the Catholics, David Lovering

Billy Ray's-Anna & Crash, free

Bitter End-Griffin & Nicholson, 5:30 pm; Blodhoney, 8:30 pm

Blackbird-The Aislers Set, Hella, The Quails, 10 pm, $7

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Candlelight-Andy Stokes

DV8-Short Films, The Riffs

Hoppers-Aaron Black Band, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Jazz De Opus-Dan Balmer Trio, 8:30 pm, $5

Medicine Hat-Youngblood Brass Band, March Forth

Meow Meow-As Hope Dies, Cast From Eden, Stonecreep, Dystratic, Sequela, 6 pm, $7, All Ages

Mississippi-Billy Mintz, John Gross, Jeff Johnson, Rob Blakesly, 7 pm

Music Millennium NW-The Derailers, 2:30 pm, free, All Ages

Nocturnal-Jaime Lee w/New Poetic, 9 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Open Country Joy, 6 pm; CRAIC house, 8 pm

Reed-Kaul-eight blackbird, 3 pm, $27, All Ages

Roc's Bar & Grill-Demented Minds

Satyricon-Weann Danger

Longhorn-The Kid Lopez Band w/Ellen Whyte, 8 pm

Tillicum -Johnny Martin, 6 pm

Tonic-Sik9, Syx, 8 pm


MONDAY 4/14

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Chrisitne Young, Anthony Garrard, Phil Washington, Paul Brainard

Blackbird-Burning In Water, Other Men My Age, Drats

Burlingame Acoustic-Enion Pelta, David Tiller & Tye North, 6 pm, free

Candlelight-DK Stewart

Conan's-Gin & Tillyanna

Jazz De Opus-Gary Hobbs, 8:30 pm, $3

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Longhorn -The Kid Lopez Band, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Review Showcase w/ I-SAY

Ohm-Down Band, $3

Rose Garden-Bon Jovi, Goo Goo Dolls

Roseland-Pigface, My Life With The Thrill Kill Kult, Zeromancer, Bile, DJ Scary Lady Sarah, CandyXXX, Kami, 7 pm, $15, All Ages

Satyricon-Goodbye Blue Monday, Channing Cope

Schnitzer -Norman Leyden Big Band, 8 pm, $23-65, All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 4/15

Ash St.-Thorn City Improv

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance

Bitter End-Jenn Lindsay, Casey Holford, Robin Aigner, Phoebe Kreutz

Blackbird-Matt Pond PA, Bitter Bitter Weeks, Lefty's Deceiver, 10 pm, $7

Blue Monk-Ramsey Embick Trio

Buffalo Gap-John Shipe True Music Tuesday, 8 pm

Candlelight-Linda Hornbuckle

Duff's Garage-Robert Rude

Jimmy Mak's-Stephen Ashbrook, 9:30 pm

Jazz De Opus-Nancy King & Steve Christofferson, 9 pm, $3

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Open Screen, free

Mississippi-Beth Hammon, 6 pm; Tom McNally, 8 pm

Mt Tabor-Po Boy Productions

Rogue-Harrison, 9 pm

Roseland-O.A.R., Franky Perez, 8 pm, $12-15

Tillicum -Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic-Oyster Lucy


WEDNESDAY 4/16

Aladdin-Kathleen Edwards, $10-12

Berbati's Pan-The Notwist, Styrofoam, Kenneth James

Biddy McGraw's-Elizabob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Jacob Elliott, 6 pm, free; Kathy Walker Band

Blackbird-The Loveless & Goodnight Trail, Minmae, The Upsidedown, Silver Surfer, 10 pm, $5

Blue Monk-Steve Blackman & Friends

Candlelight-Oceans 503

Conan's -Hell Candidates, Ding Moa, Burning Hatred

Crystal -The Faint, Les Savy Fav, Schneider TM

Dante's-Storm & The Balls

Duff's Garage-Suburban Slim Jam

Fez-Deeper Roots w/E3 & S-Dub, 9 pm, $3

Goodfoot-Confluence: 11 Eyes, DJ Tattertodd

Green Room-Ezra Holbrook

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Laurelthirst-Plumb Bob 6 pm; Maggie's Choice, Solo Dos En Tijuana, $2

Meow Meow-The Butchies, The Haggard, 8 pm, $8

Mt Tabor-I-Tals, 9:30 pm, $15

Rabbit Hole-John Twist, 8 pm; Trashcan Joe, 10 pm

Sapphire -Echo Jazz Collective, 7 pm

Satyricon-Corpse Fucks Corpse, Experimental Dental School, The Planet The

Tillicum -Jim Mesi Band, 9:30 pm

Tonic-Pentacostal Hotel, Land Camera Micro Orchestra, Butter

Twilight-Babies in the Sink

White Eagle-Lea Krueger Band, $3