THURSDAY 6/26

411-Polite Fiction, Ross and the Hellpets, DJ Genia, 8 pm

Aladdin-Maria McKee, $16.50-19

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Arnada-Templeshock, The Scarlet Letter

Ash St. -Desperately Waiting, Knife Girl, Bastinado, Archaea

Berbati's Pan-Man Of The Year, Durango Park, Dolorean, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Ashbury Park

Bitter End-Luminous Fog, 6 pm, free; Buds of May, 9 pm, $1

Blackbird-Robots in Disguise, 10 pm, $5

Blue Monk-John Gross, Warren Rand B3 Quartet

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook, 8 pm

Burlingame Acoustic-Johnny Connolly, 6 pm, free; Myrah Larsen, 8:30 pm

Candlelight-Blue Ass

Capitol Coffeehouse-Ralph Archenhold, 7 pm

Coffee People-Harmonic Convergence unplugged, 6 pm

Conan's-Johnny Mercury and the Hot Rockets, The Ignitrons, Ape Hangers

Crystal-Joey Harrington & The Harrington Family Foundation acoustic night feat. Jason Mraz, John Popper & Chan Kinchla, 7:30 pm, $22.50-30, All Ages

Dante's-Josh Kelly Band, 6 pm; Room 101, Trouble with Girls, Pharrah Phosphate, 9 pm, $5

Duff's Garage-NW Passage, 8:30 pm

DV8-Echoes, Delicious All-Stars, Below Average, Cipher 09

Goodfoot-Triclops

Green Room-Stan McMahon Band, Nicole Campbell Band, The For Reals, Girls Say Yes, 8 pm

* Holocene-edIT, Senor Frio, Roshi, DJ Ryu

Hoppers-Blues Jam

Jazz De Opus-Ez Weiss Quartet

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Jimmy's-Mae Freeman

Kelly's Olympian-Collin Sic

Kennedy School-Good In The Hood w/Grooveyard, 8:15 pm, $5

Ladd's-Open Mic Thursday w/Jessica Stiles, 8 pm, free

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Hillstomp, Laurel lee & the Escapees, $3

Longhorn-The Kid Lopez Band

* Meow Meow-!!!, Out Hud, The Chromatics, All Ages

Mississippi-Ivy League Dropouts, The Holidays

Mock Crest-Donna Jose Open Mic, 8:30 pm

Momo's-Boot CD Release, Elicia Cardenas, 7 pm, free

Mt Tabor-Warfield Project, The' Diesel, Risky

Music Millennium NW-Josh Kelley, noon; Cobra Verde, 6 pm, free, All Ages

* Ohm-Hungry Mob w/Toni Hill, $6

Produce Row-Pete Krebs, 8:30 pm

Rabbit Hole-Erik Olaf, 7 pm; Jaycob van Auken, 9 pm; Bryan Free, 11 pm

Red & Black-Your Heart Breaks, Lauren K. Newman, Amy Annelle, The Places, 8 pm, All Ages

Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Reed-Chamber Music NW does Mozart, Meyer, Schubert

* Roseland-Arrested Development, B-Side Players, Siren's Echo, 8 pm, $16.50, All Ages

Soundvision-Improvisatyrs, 8 pm, $5 (sugg. don.)

Tillicum-Lloyd Jones, 9:30 pm

Tin Shed-Five

Tonic-Jackass Willy, Brain Kenney Fresno, Lead Face

Twilight-Dirty Harriet, Cootie Platoon, Motorhome, ILL Gotten Gainz

Vine Leaves-Mary Kadderly

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Hybrid, Holly Is My Hobby, The Gays, $4

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


FRIDAY 6/27

Aladdin-Orchestra Baobob, $25-28

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

Arnada-Stone Creep, Tall Boy Shotgun, Gravitron, Psilocybin

Ash St. -Subside, The Film, Bettie Ford, Oliver

Berbati's Pan-No. 13 Baby, The Punk Group, Digital Knife, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Spigot

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; Higher Ground, 9 pm, $5

* Blackbird-The Joggers, Mahjong, The Lights, 10 pm, $6

Blue Monk-Silky

Borders-Beaverton-Heart & Hammer, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Joy Wilson, 9 pm

Burlingame Acoustic-The Billy Kennedy Show, 6 pm, free; Cyndie Lou Banks w/Tom May, Leslie Helpert, 8:30 pm, $5

Candlelight-Black Notes

Cañita-Oro Verde

Capitol Coffeehouse-In Toonz, 8 pm

Catlin Gabel School-Chamber Music NW does Mozart, Edgar Meyer, Schubert, 8 pm

Chez What? Cafe-Konny Kinlund, free

Club Rock-Mission to Mars, 9:30 pm; Green Peter, 11 pm

Coffee Time-Lorna Miller, 8 pm, free

Conan's-Divide and Konker, Swamp Lotus, AFM, Hog Fuel

Corner Saloon-The Menace

Crystal-Robert Cray, Lloyd Jones, Ben Wolfe Quintet, 8 pm, $25-27; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Deflower, Devils Cabaret, 9 pm, $5

Delta-Pete Krebs String Trio

Devil's Point-Monkey Wrench Puppet Lab & The Mariachi Clown Band, $5

Duff's Garage-Whiskey Puppy, Poison Oakies, 9:30 pm

DV8-Miracle Enemy, Fellow Betrayed, Hawthorne, Croidiome

Gemini-Aaron Black

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Carrie Clark, Pale Green Pants, Sugartown

Hoppers-Paul Delay Band

Horning's Hideout-Northwest String Summit starring Old & In The Gray, Yonder Mountain String Band, Keller Williams, Jerry Douglas Band

Jax-Ty Phillipay, 6pm

Jazz De Opus-Hyannis Kyadda

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, $6

Longhorn-The Kid Lopez Band

* Meow Meow-Plot To Blow Up The Eiffel Tower, Desert City Soundtrack, The New Trust, Rock Goggle Fantasy, $6, All Ages

Million-Chromatics, Metalux, Big Techno Werewolves, Duct Yellow Swans, 9 pm, $5

Mississippi-Tom Price, Graham Bizodis, 4:30 pm; Flying Bokahar Orkestra, 8 pm

Mock Crest-Jeff Baxter, Scott Pemberton, Richie Vidin, 9 pm

Mt Tabor-How Far Long, Assissted Living, Atom Sane

Music Millennium NW-Carrie Clark, 5 pm; Farewell To Youth, 7 pm, free, All Ages

Nocturnal-The Carolines, 9 pm, $5, All Ages

Paris-Hell Candidates, Jesters Moon, The Cruel, Sickbox, All Ages

Porky's-Morgan Grace, Crack City Rockers, free

Produce Row-Django's Cadillac

Rabbit Hole-Jacob Elliot, 6 pm; Heavy Petting Zoo, 8 pm; Stevi Spalding, 10 pm

River Roadhouse-Marquee

Roc's Bar & Grill-Beer Gut

Rogue-Lloyd Jones, 9 pm

Roseland-Ottmar Liebert, Luna NegraXLj, 7 pm, All Ages

St Philip Neri Catholic Church-The Musicians and Friends of Music, 7:30 pm

Stumptown Downtown-Six Foot Sloth, Black Darts, Creepy Old Trucks, 9:30 pm, $5

Tillicum-Gary Small Band, 9:30 pm

Tonic-Maynard, Trash Art

Twilight-The Means, Mexican Blackbirds, Fruit Of The Legion Of Loom

Vine Leaves-Armonica

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Geoff Byrd & the Sentinels, Sidestar, $6

Woks Up-Kathy Walker Band


SATURDAY 6/28

* 111-Xiu Xiu, Devendra Banhart, Holy Sons, Madison Underground, 9 pm, $5, All Ages

Aladdin-Umphrey's McGee, $12

Arnada-Untyd, Pull, 58 Fury, Hou Far Long

Artichoke-Song Circle wKate Power, 2 pm, free; Gypsy Moths CD Release, 8 pm

Ash St. -The Very Foundation, Wow And Flutter, Stars Of Track And Field, 9 pm, $6

Beulahland-Bush Portest Lawsuit Benefit featuring Digital Knife, Del Torros, Riot Cop, free

Biddy McGraw's-St. James Gate, 6 pm; Hackensaw Boys, 9:30 pm

Bitter End-Japonize Elephants, 9 pm, $7

* Blackbird-Imperial Teen, The Long Winters, The Heavenly States, 10 pm, $10

Blue Monk-The Original Cats

Borders-Gresham-Athena & the River City Boys, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Jack McMahon, 9 pm

Burlingame Acoustic-Cornbred, 8 pm, $5

Candlelight-Reo-N-Soul

Cañita-Oro Verde

Capitol Coffeehouse-Roberto Gonzales, 8 pm, $5

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Club Rock-Mac Street Band, 9 pm

Conan's-Funk Shui, Delicious Allstars, Sofine, Maple Mars, 9:30 pm

Corner Saloon-The Menace

* Crystal-Aceyalone, Prince Paul, Eyedea, Sleep, DJ Tremor, 9 pm, $15-18, all ages; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Vonray, Plum, 6 pm; Dr. Theopolis, As We Orbit, 10 pm, $6

Delta-Morgan Grace Experience

* Disjecta-Black Forest/Black Sea w/Janet Pants Dans Theeatr, House Of Cunt, 9 pm, $5, All Ages

Duff's Garage-Susan & The Surftones, Ignitrons, 9:30 pm

DV8-Butt Rock for Breast Cancer

Gemini-Rubberneck

Goodfoot-Fareed Haque Group w/Nimbus

Green Room-Stevi Spaulding Outfit, Accident Prone

* Holocene-Strategy, Ioscil, Randy Jones

Hoppers-Robbie Laws Band

Jasmine Tree-Sleeping With The Earth, Improvisatyrs, Sleighted, 9:30 pm, $5

Jax-Battle Chimp, Husqvarna, 8:30 pm

Jazz De Opus-Mary Kadderly

Jimmy Mak's-Grooveyard, $6

Jimmy's-Spigot

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Danny Barnes, Little Sue, $4

Longhorn-The Kid Lopez Band

Meow Meow-Aveo, The Pleased, $6, All Ages

Mississippi-Sin Cline, 4 pm; Dance Machine, 7 pm; Saturnalia Trio, 9 pm

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Morrison Bridge Music-Clarence Bucaro, $8, All Ages

Mt Tabor-Consolidated, King Of Spain, Sophie Lux

Mudai-7th Seal

Music Millennium NW-Maple Mars, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) starring Banjos! w/Justin Auld, Rachel Gold, 2-5 pm

* Nocturnal-The Blood Brothers, Minus the Bear, These Arms Are Snakes, Communiqué, 8 pm, $10, All Ages

Oak Grove-Laserquick

Porky's-Miracle Enemy, Atypical Theme, free

Produce Row-Devil's Cabaret

Rabbit Hole-Dan Mills, 7:30 pm; Wink Devils, 9:30 pm; Spider Mites, 11:30 pm

Rainman Roasters-Plasmatic Renderall, 5 pm

Reed-Chamber music NW does Mozart, Edgar Meyer, Schubert, 8 pm

River Roadhouse-Marquee

Roc's Bar & Grill-Hyperthermia, Gudgen, AFM

* Roseland-Lou Reed, $45, All Ages

Sapphire-Echo Jazz Collective, 8 pm

Schnitzer-Lyle Lovett and His Large Band, 8 pm, $31.50-49.50, All Ages

Solid State-Sputter Doll, The Other Left, The Runaway Boyz, 8 pm, $6, All Ages

* Stumptown Downtown-Spooky Dance Band, Kiss The Fist, Party Favorites, The Cheeps, 9:30

Mt Tabor Acoustic-Canoofle, Obe Skupla

The New Space-The Everything Show, $5-7, 8:30 pm

Tillicum-Gary Small Band, 9:30 pm

Tonic-Ross And The Hellpets, Queenbee Jackson, Dorian Crush, Shed Inc., 9 pm

Twilight-Chix-pack, Die-Jobs, The Flip-Tops, The Glory Holes

Vine Leaves-Tom Grant

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Baseboard Heaters, $6


SUNDAY 6/29

* Aladdin-Blonde Redhead, Buffalo Daughter, The King Cobra, 9 pm, $15, All Ages

Arnada-Band Practice

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Bitter End-Hawaiian Party Benefit for Portland Public Schools: Luminous Fog, Kathy Walker Band, DJ Cuauac & the Blue Galactic Storm, Sonny Boy, Jacob Elliot, Cantelope & the Dilly, Steven Pile, more; Pants on Fire, 9 pm, $1

Buffalo Gap-Toni Land, Tim Ellis, 6 pm

Burlingame Acoustic-12th Avenue Hot Club, $5

Candlelight-Andy Stokes

Dante's-Monkey Wrench Puppet Lab, Eric McFadden Trio, 8 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Goodfoot-Fareed Haque Group w/Ashbury Park

Hoppers-Mel Solomon & Johnny Black

Hutch-Terry Robb

Jam on Hawthorne-Pete Krebs, 7 pm, free, All Ages

Jazz De Opus-Dan Balmer w/Go By Train

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Million-GearFest 2K3

Mississippi-Pam Woods, 6 pm

Mock Crest-Heavy Petting Zoo, 7 pm

Mt Tabor-drum circle

Music Millennium NW-The Branches, 1 pm; Chris Thayer, Oso Rey, 5 pm, free, All Ages

Nocturnal-Jamie lee w/NewPoetic, 9 pm , free

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Oregon Zoo-Maktub

* Pioneer Square-World's Largest Guitar Band, 2 pm

Red & Black-Open Mic, 8 pm

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm

Sapphire-open mic, 2 pm

Longhorn-The Kid Lopez Band w/Jim Mesi

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Vine Leaves-Ron Steen Jam Session

Viscount-The Duffy Bishop Band, Blueass Blues Band, 4 pm


MONDAY 6/30

Ash St. -Poetica w/DJ Geo

Blackbird-The Capitol Years, High Strung, Nik Freitas, Jackie, 10 pm, $5

Burlingame Acoustic-Enion Pelta, David Tiller & Tye North, 6 pm, free; Acoustic Open Mic, 8 pm, free

Candlelight-DK Stewart

Conan's-Delmag, Search Engine

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2,

Gemini-Morrison Bridge Blues Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Jazz De Opus-Jonas Tauber of the Hill People

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi-John Mitchell Open Mic, 5:30 pm

Mock Crest-Aric Riley, 7 pm

Mt Tabor-Reggae Jam w/Uprite Dub Archestra

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Rabbit Hole-Strap On's, 7 pm

Rogue-The Rogue Bluegrass Band, 9 pm

Roseland-Rollins Band

Longhorn-The Kid Lopez Band

Twilight-Go Downs, Muddy River Nightmare Band, The Strap-ons

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 7/1

* Aladdin-Bob Mould, Thalia Zedek, $15-17

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Arnada-Open Mic w/Jordan Feathers

* Ash St. -Thorn City Improv: The Chosen, DJ Marquez, Mic Crenshaw, Anaxagorus, Smoke, Destro, Dos, w/special guest Libretto, $5

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Bitter End-Pants On Fire!, 9 pm, $1

* Blackbird-Decemberists, Norfolk & Western, Tracker, 10 pm, $6

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Buffalo Gap-Portland Songwriter Showcase, 7 pm

Burlingame Acoustic-Spigot Acoustic, 6 pm, free; Stevi Spaulding's Songwriter Showcase, 8:30 pm, free

Candlelight-Linda Hornbuckle

Dante's-Brian Kenney Fresno, Frank Furter & the Hot Dogs, $3

DV8-Hungry Lucy

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

Medicine Hat-Dynamo Productions, 9 pm, $10

Mississippi-Dennis Hitchcock, 4 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Reed-Prokofiev Mini-Festival, 8 pm

River Roadhouse-Wolfgang

Roseland Grill-The Yardbirds

Steinhaus-Alexander Green, 7:30

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm


WEDNESDAY 7/2

Aladdin-Joan Armatrading, $32.50-35

Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm

Arnada-Songwriter's Circus w/ Miguel , 9pm

Ash St. -The Bamboo Kids, 10 pm

Berbati's Pan-Cocaine Unicorn, Let It Ride, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Bill Bloomer Birthday Bash: Mike D, Juliet Wyers, Jeremy Swerwer, 6 pm

Blackbird-Jumbo's Killcrane, 400 Blows, Wadsworth, $7

Blue Monk-Blues Connotation

Buffalo Gap-TOCA, 8 pm

Candlelight-Ocean 503

Conan's-Jyemo and the Extended Family

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Green Room-John Bunzow Trio

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Jimmy's-Sinner's Club

Kelly's Olympian-Kicksville w/DJ Gregarious

* Medicine Hat-Antibalas Afrobeat Orchestra, March Forth, High Planes Drifters, 9 pm, $15

Mississippi-Gabrielle Macrea, 6:30 pm; Rachael Taylor Brown, 8 pm, All Ages

Mock Crest-Billy Kennedy & Steve James Wright, 7 pm

Oyster-Alexander Green, 6 pm

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

River Roadhouse-Wolfgang

Roseland-Adema, E Town Concrete, Automatic Black

Sapphire-Echo Jazz Collective, 7 pm

Vine Leaves-Gene Denardo, Dave Miller

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire Trio, 8:30 pm, $3