THURSDAY 7/3

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

* Ash St. -Unida, Dixie Witch, Black Magic Circle

Berbati's Pan-Portland Organic Wrestling's 3rd Annual Star Spangled Spanking, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Noah Peterson

Bitter End-Luminous Fog, 6 pm, free; Buds of May, 9 pm

Blackbird-American Analog Set, Film School, Modernstate, 10 pm, $8

Blue Monk-Farnell Newton

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook, 8 pm

Burlingame Acoustic-Johnny Connolly, Caleb Klauder, and Sammy Lind, 6 pm, free

Cal-Sport-Telephone, Mattress, 10 pm, $4

Candlelight-Blue Ass, free

Dante's-Richard Buckner, Richmond Fontaine, 9 pm, $8

Disjecta-The Wau Wau Sisters, Jollyship the Whiz-Bang: Pyrate Puppet Opera, 9 pm, $8, All Ages

Duff's Garage-Mitch Casamar w/Terry Robb

DV8-When You Die, Wretched Death, Suspended by Hooks

Fez-Zony Mash w/Zony Mash Horns, Skerik's Syncopated Taint Septet, 9 pm, $10-12

Goodfoot-Triclops

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Haven-B# Community Choir w/Anne Weiss, Special Guests, 7 pm, donation, All Ages

Hoppers-Blues Jam

Jazz De Opus-Ezra Weiss Quartet, 8:30 pm

Jimmy Mak's-Mel Brown Quintet, 9 pm, $7

Jimmy's -Fabulous Badcats

Kelly's Olympian-Collin Sic

Laurelthirst-James Low, 6 pm; The Atrocities, Leigh Marble, $2

Longhorn-JR Sims

Medicine Hat-TOpen Mind Night, free

Mississippi-Loose Change, 7:30 pm; The Sham, 10:30 pm

Mock Crest-Donna Jose Open Mic, 8:30 pm

Momo's-Boot CD Release, Elicia Cardenas, 7 pm, free

Monteaux's-David Valdez

* Nocturnal-Rock 'n' Roll Camp for Girls benefit w/The Trykes, Robots in Disguise, The Goodies and the Baddies, Flynn & Chieko, 8 pm, $5, All Ages

p:ear gallery-p:ear youth open mic; Johnny Keener, 6 pm

Paris-Relent For No One, Hotboxed, Zeromind, Split, All Ages

Produce Row -Songwriters in the Round w/Bingo, Kim Deelane, Heather Straube, Facho

Rabbit Hole-Big I Am, The Ex-Hustlers, Trashcan Joe, 8 pm

Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Reed College, Sports Center-Chamber Music NW: Prokofiev Mini-Festival, 8 pm, All Ages

Rogue-Ellen Whyte and Friends

Three Friends Coffeehouse-Open Mic w/Tamara J. Brown, 6:30 pm, All Ages

Tillicum -Lloyd Jones, 9:30 pm

Tin Shed -Pete Krebs Swing Trio

Twilight-Ditchliquor, Dirty Lowdowns, Naked Violence

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Waterfront Park-The Waterfront Blues Festival

White Eagle-Stella Marie, Welsh Rabbit, Two Guys, 9 pm, $4

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm

Wok's up-The Dimes


FRIDAY 7/4

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

* Ash St. -Quivah, Siren's Echo, Sleep, DJ Papercuts, DJ Sneakers

Berbati's Pan-Dahlia, Storm & The Balls, Easy Tiger, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Funk Shui

Blackbird-31 Knots, The Booths, Robots in Disguise, 10 pm, $6

Blue Monk-Dan Balmer w/Go By Train

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burlingame Acoustic-The Billy Kennedy Show, 6 pm, free; Long John Thomas & Friends, 9 pm, $4

Candlelight-Linda Hornbuckle, free

Cañita-Oro Verde

Catlin Gabel School-Chamber Music NW: Prokofiev Mini-Festival, 8 pm

Club Rock-Killingsworth, 9 pm

Corner Saloon-Liquid Blues

Crystal -The Great American Freakout: Buds Of May, Uprite Dub Orchestra, Jigsaw Jones, Tympanic, The High Men, Motherball, Herschel Patch, The Big Shindig, 2:30 pm, $16, all ages; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-I Can Lick Any S.O.B. In The House, King Of Spain, New York Rifles, 9 pm, $6

Delta-Block Party!

Duff's Garage-The Strangetones

DV8-Sputter Dole, Die Jobs

Gemini -Cool Breeze

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Kirby Swatoosh

Hoppers-Fiona Boyes

Ladd's -First Friday Showcase, 9 pm, free

Longhorn-JR Sims

McCall's-Bossa Boys, Storm

Mississippi-Crystin Byrd, 7 pm

Mock Crest-Blue Trick, 9 pm

* Nocturnal-JonnyX and the Groadies, Punishment For The Bad, K.I.T., The SnuggleUps, 7 pm, $5, All Ages

Paris -Allergic, When You Die, All Ages

Porky's-The Hazmats, free

Produce Row -Luxury Trio w/Billy Kennedy

Rabbit Hole-Power of Country, 10 pm; auto Pilot, 8 pm

Roc's Bar & Grill-Awol Blues Band

Tillicum -Richard Day-Reynolds, 9:30 pm

Tonic-Baby Boomers, Social Club

Twilight-Johnny Mercury

Vine Leaves-Susan Lemaster

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Waterfront cafe-Bosa Boys, Storm

Waterfront Park-The Waterfront Blues Festival, All Ages

White Eagle-The Freak Mountain Ramblers, $6


SATURDAY 7/5

Artichoke-Song Circle w/ Kate Power, 2 pm, free

Ash St. -Sixteen, Sofa King Killer, Diesto, Quarry to the War

Beulahland-Trophy Wife, Inhalers, Buckskin, free

Biddy McGraw's-Dylan Vance Powerhouse Revival

Bitter End-Jackstraw, 9 pm

* Blackbird-Party Time, Visqueen, Broadcast Oblivion, 10 pm, $6

Blue Monk-Blues Connotation w/Kassa Overall

Buffalo Gap-X Angels, 9 pm

Burlingame Acoustic-Baby Gramps, 2 pm, free; Stevie Spalding Band, 9 pm, $5

Candlelight-Linda Hornbuckle, free

Cañita-Oro Verde

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Club Rock-Killingsworth, 9 pm

Conan's -Forward East: Blessed Love, Jagga Culture, Ras Kemo, Reparations Band, DJ Ital Vibes, 9:30 pm

Corner Saloon-Liquid Blues

Crystal -DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-The Makers, Shesus, Starantula, The Upsidedown, 9 pm, $5

Delta-Gov't Issue Orchestra

Duff's Garage-The Kid Lopez Band w/Terry Evans, 9:30 pm

* Fez-The Vandermark 5, 9 pm, $15

Gemini -Jim Mesi Band

Goodfoot-Siamese

Green Room-Stephen Ashbrook

Haven -Myrrh Larsen, 8 pm, free, All Ages

Holocene-CSNE live, Jeff Samuel, $4

Hoppers-Delta Moon

Jax-The Ditty Twisters

Laurelthirst-Bingo, 6 pm; Funk Shui, $3

Longhorn-JR Sims

McCall's-Bossa Boys, Rose City Kings

Meow Meow-Dear Nora, Kissing Book, Galactic Heroes, K.I.T., All Ages

Mississippi-12th House, 7 pm

Mock Crest-Donna Jose, 9 pm

Monteaux's-Kenny Lavitz Kombo

Mt Tabor-Captain Rock, 4th Plane Jaiant

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) starring Banjos! w/Justin Auld, Rachel Gold, 2-5 pm

* Nocturnal-Cockfight Country Party starring Dead Western, Roy Tinsel, the Dying Ember, Maxim "Hoss" Basa, art, 9 pm, free, All Ages

Paris -So Much For Monday, Case Scenario, At The Wrong Show, One Shot, Down Of Disbelief, All Ages

Porky's-Slow Rollers, free

Produce Row -Mean Peeps

Rabbit Hole-Drizzle, 10 pm; WaxFire, 8 pm; The Bruises, noon

Reed College, Sports Center-Chamber Music NW: Spotlight: Orion String Quartet w/André-Michel Schub, 8 pm, All Ages

Roc's Bar & Grill-Awol Blues Band

Rogue-Norman Sylvester

* Roseland-HipHop Tonight VI, 4 pm, $12-15, All Ages

Roseland Grill-Average White Band, 9 pm, $18-23

Sapphire -Echo Jazz Collective, 8 pm

Tillicum -Richard Day-Reynolds, 9:30 pm

Tonic-Herkemer, Vinegar, Brian Kenney Fresno, Glassine, 9 pm

Twilight-The Mediam, The Fellow Betrayed, No Red Flags

Vine Leaves-Mi Tzi Zilka

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Waterfront CAFE-Bossa Boys, Rose City Kings

Waterfront Park-The Waterfront Blues Festival

White Eagle-The Flat Mountain Girls, Vagabond Opera


SUNDAY 7/6

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blackbird-Rollerball, Mona Reels, 10 pm, $5

Buffalo Gap-Retta & The Smart Fellas, 6 pm

Burlingame Acoustic-Misty Creek, 6 pm, $5

Candlelight-Andy Stokes, free

* Columbia Meadows-Warped Tour: 2 Cents, 7th Standard, Alastair, Andrew W.K., Arkham, Authority Zero, Avenged Sevenfold, Bowling For Soup, Cigar, Damone, Destruction Made Simple, Dropkick Murphys, Face To Face, Glassjaw, Less Than Jake, Letter Kills, Libretto, Mad Caddies, Matchbox Romance, Maxeen, Mest, Never Heard Of It, Pepper, Pennywise, Poison The Well, Rancid, Rufio, Simple Plan, Slick Shoes, S.T.U.N., Suicide Machines, Switchblade Kittens, Taking Back Sunday, Talib Kweli, The Ataris, The Fags, The Fight, The Lords, The Unseen, The Used, The Shocker, Thrice, Tsunami Bomb, Vaux, Vendetta Red, Virus Nine, Western Waste, Without Self, 7:30 pmj, All Ages

Dante's-Kandles At Nine, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

DV8-Sabala's Voodoo Wedding Reception: The Bulemics, Hellside Stranglers, Very Special Secret Guest

Hoppers-Aaron Black Band & Johnny Black

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Mississippi-Lori Byers and Friends, 7 pm

Mock Crest-Joe Dairy, 7 pm

Mt Tabor-drum circle

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 8 pm

Sapphire -open mic, 2 pm

Longhorn-Lee Blake, Kid Lopez Showcase

Tillicum -Dennis Costi, 6 pm

Twilight-The Hollowpoints

Vine Leaves-Ron Steen Jam Session

Waterfront Park-The Waterfront Blues Festival

White Eagle-The Countrypolitans, 8 pm, $5


MONDAY 7/7

Biddy McGraw's-Alexander Green

* Blackbird-KaitO, Irving, Koufax, 10 pm, $8

Burlingame Acoustic-Tye North, David Tiller & Enion Pelta, 6 pm, free; Long John Thomas' Open Mic, 8 pm, free

Candlelight-DK Stewart, free

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2,

Gemini -Morrison Bridge Blues Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Meow Meow-Little Wings, Bobby Birdman, Sugarbush, Moon Turn the Tides, $5

Mt Tabor-Reggae Jam w/Uprite Dub Archestra

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam

Reed College, Sports Center-Chamber Music NW: Mozart, Mendelssohn, Mozart, 8 pm, All Ages

Longhorn-The Kid Lopez Band

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 7/8

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Arnada-Open Mic w/Jordan Feathers

* Ash St. -Thorn City Improv: The Chosen, Anaxagorus, Sleep, Mic Crenshaw, Destro, Smoke, DJ Marquez, $5

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance

Bitter End-Pants On Fire, 9 pm

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Burlingame Acoustic-John Kellerman's Songwriter Showcase w/Anne Weiss, Juliet Wyers & Lyle Ford, 8 pm, $5

Candlelight-Linda Hornbuckle, free

Catlin Gabel School-Chamber Music NW: Mozart, Mendelssohn, Mozart, 8 pm

Dante's-Paloalto, White Light Motorcade, Gruesome Galore, Living Things, 9 pm, $8

Duff's Garage-Open Mic, 8:30 pm

DV8-Hungry Lucy

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

Jimmy Mak's-Mel Brown Septet, 7:30 pm, $6

Jimmy's -Lew Jones

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

* LOLA'S ROOM-Pernice Brothers, Warren Zanes, 9 pm, $10-12, All Ages

Meow Meow-The Empty, Clarity Process, guests, $6

Million-Smegma, Nautical Almanac, Yellow Swans, $5

Mississippi-Red Shag, 7 pm

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free

Steinhaus-Alexander Green, 7:30

Tillicum -Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic-Chris Tucker, Jasmine Ash, Jayda Klingerman, Caleb Gates

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wilf's Piano Bar-Cancer Benefit


WEDNESDAY 7/9

Aladdin-Tegan & Sara, 8 pm, $12

Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm

Arnada-Songwriter's Circus w/ Miguel , 9pm

Ash St. -Delta Nove, Gen.Erik, E=MC2, Andy Capp, parmajohn, 10 pm

Berbati's Pan-Saturna, Sushi Robo, The Upside Down, 9:30 pm, $4

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-McKinley and her band, 6 pm, free; Stephanie Schneiderman, Lara Michell, McKinley, 9 pm, $5

Blackbird-Sugarbush, Morgan Grace, A John Henry Memorial, 10 pm, $5

Blue Monk-Blues Connotation

Borders-Downtown-Anthony Swofford, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-TOCA, 8 pm

Burlingame Acoustic-Anne Weiss and Joe McMurrian, 6 pm, free; Bluegrass Scramble, 8 pm, free

Candlelight-Ocean 503, free

Conan's -Rocker-T, Jah Yzer, Selectahs Cansaman, Steve Treez, YT

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim, 9:30 pm

Goodfoot-Jacob Fred Jazz Odyssey, Marco Benevento, Joe Russo, $3 (free before 10 pm)

Green Room-John Bunzow Trio

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

* Holocene-Gold Chains, Yellow Swans, Panther

Hoppers-Robbie Laws

Jimmy Mak's-Mel Brown Quartet, 7:30 pm, $5

Jimmy's -Sinner's Club

Kelly's Olympian-Kicksville w/DJ Gregarious

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi-Mahayana, 9 pm

Mt Tabor-Laserhawk, Fiction

Oyster -Alexander Green, 6 pm

Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Blood Honey, 10 pm; Diggabone, 8 pm

Sapphire -Echo Jazz Collective, 7 pm

Tillicum -Jim Mesi Band, 9:30 pm

Twilight-The Flatliners, the Altarboys

Vine Leaves-Jean Pierre

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, 8:30 pm, $3