THURSDAY 7/10

* Aladdin-Califone, Rilo Kiley, Brokeback, The Eternals, M. Ward, The Golden Age, 7:30 pm, $12.50

Alberta St Pub-Monty Green's Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St. -Doggod, Amongst Us

Berbati's Pan-Dutch Flat, Mines, Black Bird Red, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Bahttsi

Bitter End-Luminous Fog, 6 pm, free; Buds of May, 9 pm

* Blackbird-Solo Dos En Tijuana, Laserhawk, Imminent Music Company, Plan vs. The Sea, 10 pm, $5

Blue Monk-Mia Nicholson

Buffalo Gap-Jon Bunzow, 8 pm

* Burlingame Acoustic-Johnny Connolly, Caleb Klauder, and Sammy Lind, 6 pm, free; Lafleur et Basile, 9 pm, $7

Candlelight-Kid Lopez Band, free

Conan's -Dorian Crush, The Odditors, The Hunger Artists

Crystal -Trash Art, Ten Foot Radius, 9 pm, $5

Dante's-Marcus Eaton & The Lobby, Jigsaw Jones, 9 pm, $8

Duff's Garage-Whiskey Puppy, Cross-Eyed Rosie, 9 pm

Goodfoot-Triclops

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Jimmy's -Fabulous Badcats

Kelly's Olympian-Collin Sic w/Durango Park

Ladd's -Open Mic Thursday w/Jessica Stiles, 8 pm, free

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Schicky Gnarowitz, Agamus, $3

Longhorn-Aaron Black

Lucere-Ron Steen Jazz Jam w/Jerry Hahn

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Meow Meow-Brand New, The Beautiful Mistake, Senses Fail, Moneen, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi-Gabriel Macrea, 6:30; Savant, 8 pm

Mock Crest-Donna Jose Open Mic, 9 pm

Momo's-Boot CD Release, Elicia Cardenas, 7 pm, free

Mt Tabor-Disarray

Music Millennium NW-Kim Char Meredith, 5 pm, free

Oak Grove-On Call

Oregon Zoo-Obo Addy's Kukrudu, 7 pm, $9

Produce Row -Michael Jodell

Rabbit Hole-Pitt Reeves, 6 pm; Tony Favazza, 8 pm; Man Band, 10 pm

Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Reed College-Chamber Music Northwest does Mozart, Mendelssohn, All Ages

Roseland-Cradle Of Filth, Shadows Fall, Killswitch Engage, Sworn Enemy, 8 pm, $20, All Ages

Three Friends Coffeehouse-Open Mic

Tillicum-Lloyd Jones, 9:30 pm

Tin Shed-Pennsyltucky Take-Over

* Twilight-The Omens, The Del Toros, Morgan Grace, Dry County Crooks

Vine Leaves-Alexander Green

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Suggestions, Looking Glass, $4

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


FRIDAY 7/11

411-Ficus Trio, Burlington Northern Santa Fe, Switch, 8 pm

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish Jam, 9 pm, free

Ash St. -Burning In Water, Digital Knife, Cowtrippers, Six Million Dollar Band

Berbati's Pan-High On Fire, Drunk Horse, Science of Yabra, 9:30 pm, $10

Biddy McGraw's-Brian Chevalier

Billy Reed's-I & I feat. OB Addy

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; Baseboard Heaters, 9 pm, $5

* Blackbird-The Rotten Apples, Mea Culpa, The Pinkos, 10 pm, $6

Blue Monk-David Friesen

Borders-Beaverton-Jaycob Van Auken, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Steve Bradley, 9 pm

Burlingame Acoustic-The Billy Kennedy Show, 6 pm, free; Herschal Patch, 9 pm, $5

Candlelight-Kid Lopez Band, free

Cañita-Oro Verde

Catlin Gabel School-Chamber Music NW: Mozart, Mendelssohn, 8 pm

* Chez What? Cafe-The Bugs, 10 pm, free

Columbia Meadows-Ozzfest w/Ozzy Osbourne, Korn, Marilyn Manson, Disturbed, Unloco, Chevelle, Trapt, 2 pm, $32-35, All Ages

Conan's -Lyckitty Split, The Sham

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal -Hit Explosion, 10 pm, $10-12; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

* Dante's-The Romanes, The Punk Group, Blondage, 9 pm, $6

Delta-Plates of Hydra, Supersprite

Duff's Garage-Melody Guy, Port Authority, 9:30 pm

* DV8-Oblivion Seekers, 8 ft. Tender, Muddy River Nightmare Band

Fez-The Matt Wayne Band, The forReals, Little Sue, 8 pm, $6

Gemini -Norman Sylvester

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Buds Of May

Haven -Andrew Lynch, 8:30 pm, free, All Ages

* Holocene-We're From Japan, Suffle & Dustcough, John Wayne Samurai, 8:30 pm, $2

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Flat Mountain Girls, 2 Man Bob, $3

Meow Meow-RX Bandits, No Motiv, Fairweather, Northstar, All That's Left, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi-Shed, Three-Fifths Compromise, 9:30 pm

Mock Crest-KC Murphy, 9 pm

Monteaux's-Ray Beran

Mt Tabor-Beer Gut, Hollidays

Nocturnal-The Casket Lottery, Rocky Votolato, Crosstide, Lead Veins, 7 pm, $6, All Ages

Paris -Another Cynthia, Malone, The Killaways, My Regrets, Carowood, All Ages

Porky's-Joshua James & Runaway Trains, free

Produce Row -Stilltenders

* PS What?-Krav Maga, We're From Japan, Autopilot, All Ages

Rabbit Hole-Dignen, Wow & Flutter, 7 pm; Rush Hour, 9 pm; Unpopular Club, 11 pm

Red & Black-Discharge Information System, Robots In Disguise, T-Rexa, 7:30 pm, $5, All Ages

Roc's Bar & Grill-Von Dead

Rogue-Lloyd Jones , 9 pm

Roseland Grill-Ian Moore, Purusa, 8:30 pm

Tonic-Everyday Victory, Eazy Target, Secludes

Twilight-The Ends, The Minds, Tina, SK and the Punk Ass Bitches, Pornstore Janitor

Vine Leaves-Jen Goser, Randy Poretr

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Spigot, Mark Lemhouse, $6


SATURDAY 7/12

411-Doublends Vert, Tim DuRoche/Mark Kaylor/Justin Sundstrom/Cristin Miller/Annie Lewandowski/Linda Austin, Billy Mintz

Aladdin-Eels, MC Honky, $15

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

Ash St. -Moonshine Hangover, Freddie Trujillo

Beulahland-Naked Todd w/Lord Genius

Biddy McGraw's-Tim Fisher

Billy Ray's-The Branches, free

Bitter End-Jacob Elliot, 6 pm, free; Richard Cranium & The Phoreheads, 9 pm, $6

* Blackbird-Nudge, Sensualists, The Steele Street Revolutionary Jass Band, The CNS Engineering DJ set, 10 pm, $6

Blue Monk-George Mitchell

Buffalo Gap-Jon Bunzow, 9 pm

Burlingame Acoustic-Train 145, 9 pm, $5

Candlelight-Legends, free

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's -Rock Residue, Dreamland Cafe, 8:30 pm

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal -Christopher Lawrence, Graham Fee, Chad Owen, Josh Bank, Andrew Gonzales, 9 pm, $15-20, All Ages; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

* Dante's-The Electric Six, Fireballs Of Freedom, The Witches, 9 pm, $10

Delta-Whiskey Puppy

Doubletree Hotel-Lloyd Center-Portland Gay Men's Chorus fundraiser w/karaoke swing band, 10 pm, $35

Duff's Garage-Kindling, 9:30 pm

Gemini -Norman Sylvester

Goodfoot-Dr. Theopolis, Afroqben

Green Room-Maggie's Choice

Jax-Still Tenders, 9 pm

Jazz De Opus-The Dave Fleschner Quartet, 8:30 pm

Jimmy's -Earl & The Reggaeallstars

Laurelthirst-Spigot, 6 pm; Buds Of May, $3

Longhorn-Jim Mesi

* Meow Meow-The Exploding Hearts, The Diskords, The Tattletales, The Minds, 8 pm, All Ages

Mississippi-Tom Price and Graham Bizodis, 5 pm; Gladhouse, The Very Foundation, 9 pm; Blue Skies For Black Hearts, 10 pm

Mock Crest-Papa Salty, 9 pm

Monteaux's-Anson Wright

Mt Tabor-Motet, Porterhouse

Music Millennium NW-Ray Beran, 1 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) starring Banjos! w/Justin Auld, Rachel Gold, 2-5 pm

Paris-O.M., At Dusk, Zonewire, Synchronicity, All Ages

Porky's-West Of Nowhere, free

Produce Row -Lynn Conover

Rabbit Hole-Agumus, 7 pm; Tyler Allen, 9 pm; Dorion Crush, 11 pm

* Red & Black-Squaredance In The Street w/Bill Martin & The Government Issue Orchestra, Lisa Marsicek, All Ages

Reed College-Chamber Music Northwest Spotlight: Brahms Sonatas, All Ages

Roc's Bar & Grill-Devour, Suspended by Hooks, Extirpatience

Rogue-Catherine Welson

Sapphire -Echo Jazz Collective, 8 pm

Steinhaus-The Kid Lopez Band

Tillicum -Kinzel & Hyde, 9:30 pm

Tonic-Woke Up Falling, Odds Against Tomorrow, Courage

* Twilight-Miss Teen Idaho, The Neins, The Natrons, The New Usual

Vine Leaves-Claudine & Le Tourbillon

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Heidi Hellbender & The Mean Mistreaters, The Tiny Purdy Band, $6


SUNDAY 7/13

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Spoon, The Natural History, 9:30 pm, $12

Bitter End-Richard Cranium & The Phoreheads , 9 pm

* Blackbird-Binary Dolls, The Places, Ral Partha, Vogelbacher, The Gunshy, 10 pm, $5

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Burlingame Acoustic-Gypsie Cab, 7 pm, $3

Bush Gardens-Crack City Rockers, Greg Odell's "Meltzer Series," DJ Colin Sic, 9 pm, free

Candlelight-Andy Stokes, free

* Community Music Center-Ragas Of Twilight w/Terry Riley, 7 pm, $15, All Ages

* Crystal -Smog, Destroyer, 9 pm, $10-12

Dante's-Mark Growden, 9 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Duff's Garage-Cave Cat Sammy, Johnny Mercury & Melody Guy, 8:30 pm

Hoppers-Aaron Black Band

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

* Meow Meow-The Knulla Roofs, The Clarendon Hills, Menomena, Sugarbush, $6, All Ages

* Mississippi-Shicky Gnarowitz, 8 pm

Mock Crest-Lee Blake, 7 pm

Mt Tabor-drum circle

Music Millennium NW-Roseanne Cash, free, All Ages

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

First Congregational Church-Sacred Harp Singing, 4 pm

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 8 pm

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm

* Rose Garden-Dixie Chicks

Sapphire -open mic, 2 pm

Schnitzer -Marilyn Manson, 7 pm, $35, All Ages

Longhorn-Kid Lopez Showcase, Jeff Barnes

Tillicum -Johnny Martin, 6 pm

Vine Leaves-Ron Steen Jam Session


MONDAY 7/14

Biddy McGraw's-Alexander Green

Blackbird-Jeff Hanson, Denison Witmer, Peace Harbor, Adam Selzer, 10 pm, $6

Burlingame Acoustic-Tye North, David Tiller & Enion Pelta, 6 pm, free; Long John Thomas' Open Mic, 8 pm, free

Candlelight-DK Stewart, free

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

* Disjecta-Erase Errata, All Ages

Gemini -Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

* Meow Meow-Ressurection Of Local Hiphop II: Illaj, Madgesdiq, Mic Crenshaw, All Ages

Mississippi-John Mitchell Open Mic, 5:30 pm

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Jam w/Uprite Dub Archestra

* Nocturnal-Dear Diary I Seem To Be Dead,The Unit Breed, Morse Code Heartbeat, Mustapha Mond, 8 pm, $5, All Ages

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

* Reed College-Chamber Music Northwest East Meets West: Franghiz Ali-Zadeh, Philip Glass, Tan Dun, All Ages

Longhorn-The Kid Lopez Band

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 7/15

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Arnada-Open Mic w/Jordan Feathers

* Ash St. -Thorn City Improv: The Chosen, Anaxagorus, Sleep, Mic Crenshaw, Destro, Smoke, DJ Marquez, $5

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance

Bitter End-Pants On Fire, 9 pm, free

Blackbird-The Radio Department, Aerospace, Pipas, Evening Lights, The Frenchman, 10 pm, $6

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Burlingame Acoustic-Swing and a Miss, 6 pm, free; Tracie Klas Songwriter Showcase , 8 pm, free

Candlelight-Linda Hornbuckle, free

Catlin Gabel School-Chamber Music NW: East Meets West: Franghiz Ali-Zadeh, Philip Glass, Tan Dun, 8 pm

Conan's-Tipper Fuel, Roo, Smokeshell, Electrokid

* Dante's-Johnny Thunders tribute: The Weaklings, New Wave Hookers, Fist City, Blackjack, Ex-Boyfriends, Exploding Hearts, 9 pm

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy, 8:30 pm

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

Meow Meow-Alien Ant Farm, Die Trying, Strata, 8 pm, $12, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward, 7 pm

Mt Tabor-New Cleardays, Starshack

Music Millennium NW-Ryan Montbleau, 5 pm, free, All Ages

Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Blues Night In The Hole, 9 pm

River Roadhouse-Aaron Black

* Roseland-Ice T, Bodycount, Anybody Killah, E Sham The Boogie Man, 8 pm, All Ages

Steinhaus-Alexander Green, 7:30

Tillicum -Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic-The Capricorns, Brontron

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm


WEDNESDAY 7/16

Aladdin-Reggie & The Full Effect, Midtown, A Static Lullaby, Motion City Soundtrack, $12.50-15, All Ages

Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm

Arnada-Miguel's Songwriters Circus

Ash St. -Sweet J.A.P., MHZ, Starantula, The Minds

Berbati's Pan-Minmae, Viva Voce, The Mouse That Roared, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Rachel Taylor Brown, 6 pm, free; Jacob Elliot Trio, Ashleigh Flynn, Sattie Clark, 9 pm, free

* Blackbird-Bardo Pond, Kinski, Momeraths, 10 pm, $8

Blue Monk-Blues Connotation

Buffalo Gap-TOCA, 8 pm

Burlingame Acoustic-Mojo Happy Hour w/Anne Weiss, Danny Dollinger, & Joe McMurrian, 6 pm, free; Folkrum, 8 pm

Candlelight-Ocean 503, free

Conan's-Roots Revolution

Crystal-Dwight Yoakam, Kelly Bowlin Band, 8 pm, $30-35, all ages; Big Kid Style w/DJ Chill, 10 pm, $5 (Lola's)

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Devil's Point-Le Freakshow starring DJ Sleazy Disco, 8 pm

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim, 9:30 pm

DV8-The Nekromantix, Black Rose Phantoms, Antiworld

grand central bowling-Metropolitan, Wrong Perfect

Green Room-John Bunzow Trio

hall gallery-Cuspidor, Whysp, Coast Ghost, Nervous and the Kid, Shelly Short, Amy Weiss, The Papercuts, 8 pm, $3

Hoppers-Robbie Laws & Albert Reda, Paul Delay Band

Jimmy's -The New Iberians

Kennedy School-Writing With Molly Larson Cook, 7 pm, $15

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Longhorn-Hudson Rocket Band feat. Pete Miss, Mel Solchion

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi-Alexa While, Kathryn McKinnin

Mock Crest-Billy Kennedy & Steve James Wright, 7 pm

Mt Tabor-Alma Melodiosa, Higher Ground, Marlo

Oyster -Alexander Green, 6 pm

Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Bloodhoney, 10 pm

Roc's Bar & Grill-Wendy Daniels Band, No Witnesses

Sapphire -Echo Jazz Collective, 7 pm

* Stumptown Coffee-Lucksmiths, Andrew Kaffer, 8:30 pm, All Ages

Tonic-The Spoils, Gigantum, Blood Orange

Twilight-76 Charger

Vine Leaves-Gene Denardo, Dave Miller

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Matt The Electrician, 8:30 pm, $3