Ash St. -Ginger Preston, Jackie, The Forth

* Berbati's Pan-Elefant, Menomena, The Sights, 9:30 pm, $8

Bitter End-Rachel Taylor Brown, 6 pm, free; Jude Bowerman Band, 9 pm, free

* Blackbird-Immortal Lee County Killers, The Natrons, Birds Of War, Hookie Boys, 10 pm, $7

Blue Monk-Adrian Baxter

Buffalo Gap-Fez Fatale, 8 pm

* Burlingame Acoustic-Johnny Connolly, Caleb Klauder, and Sammy Lind, 6 pm, free; Thistle w/Acoustic Minds, 8 pm, $5, All Ages

Cal-Sport-Telephone, Mattress, 10 pm, $4

Candlelight-Kid Lopez Band, free

Conan's-PKE Meter

Crystal-Rebirth Brass Band, Ashbury Park, 9 pm, $12-15 (Lola's)

* Dante's-Quiet Riot, Last Empire, Bettie Ford, 9 pm, $13-15

Duff's Garage-Melody Guy, 9 pm

DV8-Guyve, Killjoy

Fez-Noir City, Najeem Lassissi and Jujuba, 8:30 pm, $5


Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Kelly's Olympian-Collin Sic

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Billy Kennedy Trio

Meow Meow-Odd Projects, Your Last Breath, Brutal Fight, All Ages

Mississippi-Wow Wee Zow Wee, 10:30 pm

Mt Tabor-Trick Sensei, Static Radio, Careen Fundamental

Music Millennium NW-Hyperstar, 5 pm; Lightweight Holiday, 7 pm, free, All Ages

Nocturnal-Spare Lead, Up Syndrome, Clarity Process, Driven, 8 pm, $6, All Ages

Oregon Zoo-Culture

Paris-Casual Indifference, Re-fryde, The Bootleggers, All Ages

Produce Row -Pete Krebs Acoustic Swing

Rabbit Hole-Trashcan Joe, 8 pm

Red Sea-The Reparations, Blessed Love, DJ Chill, 9 pm, $5

Reed College-Chamber Music NW: Bach and Beyond, All Ages

Roseland -Wallflowers, Dean Del Ray, 8 pm, $20

* Tonic-Crosstide, Mike Walker, Woke Up Falling

Twilight Cafe-The Knockout Pills, Tom Sawyer, Porch Honkey


* Aladdin-Trachtenburg Family Slideshow Players, 8 pm, $10-12, All Ages

Ash St. -Mindstain, River Red, Crown Mary, Front Page News

* Berbati's Pan-Les Savy Fav, SPRCSS, The Planet The, 9:30 pm, $8-10

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; The Piano Throwers, 9 pm, $5

* Blackbird-Wadsworth, Heavenly States, Minmae, Scuffle & Dustcough, 10 pm, $5

Blue Monk-Mr. Rosewater

Buffalo Gap-4th Plane Jiant, 9 pm

Candlelight-Jesus Presley, free

Catlin Gabel School-Chamber Music NW: Bach and Beyond, 8 pm

Club Rock-Redfield, 9 pm

Conan's -Big Island Shindig, Groundscore

Crystal -Jazz Mandolin Project, The Waybacks, 9 pm, $12-15, All Ages; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Down By Law, Eric McFadden Trio, Pseudo Heroes, Sushirobo, 9 pm, $7

Delta-Pete Krebs String Trio, free

Duff's Garage-Zydeco Night feat. TooLoose, Bayou Cadillac & The New Iberians, 9:30 pm

DV8-Dead Moon, Sado Nation, Oblivion Seekers, Muddy River Nightmare

Green Room-Jamie Laval

Kelly's Olympian-Crack City Rockers, Morgan Grace Band, 10 pm, $5

Laurelthirst-Prairie Dogs, Freak Mountain Ramblers

Meow Meow-Faded, Not Long After, The Cinema, AA

Mickey & Marios-Octival, The Hickmans

Mississippi-Gabriel Macrea, Red Shag, 9 pm

Mock Crest-John Vecchiarelli, 9 pm

Mt Tabor-Jam On Whitebread, Jigsaw Jones

Nocturnal-Instigators, Small Axe, DJ Steeve Treez, 9 pm, $5, All Ages

Oak Grove-Who Knew

Paris-Syx, Prozack Staple, All Rise, Kaddisfly, Debris, All Ages

Porky's-7 Year Tango, free

Produce Row-James Low Acoustic Trio

Rabbit Hole-Martindales, 7 pm; University, 11 pm

Roc's Bar & Grill-Babies in the Sink, Three Faced, Silly Puddy

Roseland -Wake, Front Page News, Standard Issue

Roseland Grill-Pull, Kroseface, Chapters End, Be All End All, Untyd, & DTx, 8 pm

Stumptown SW-Swanndanger, Ice Machine, DJ Maxamillion, 9 pm, $3, All Ages

Tonic-Rich Mans Burden, Fleeting Trance, Wayland

Twilight cafe-The Bismarck, Mea Culpa, Cootie Platoon


Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free; Gypsy Moths, 8 pm, $8

* Ash St. -RnR Girls Camp benefit: Little Sue, Cute Don't Cut It, The Go Downs, NY Rifles, Smidgen, Alterboys, 8 pm, $6

* Beulahland-Vanishing Kids, Stellamarie

Biddy McGraw's-Higher Ground

Bitter End-Gregory Paul Group, 6 pm, free; McKinley's "One Hit Wonders and Other Guilty Pleasures," 9 pm, $6

* Blackbird-Dead Science, Good For Cows, Destro Yellow Swans, Ghost to Falco, 10 pm, $6

Blue Monk-The Original Cats

Burlingame Acoustic-Black Forest/Black Sea w/John Vecharelli, 9 pm, $5, All Ages

* Cal-Sport-Jackie

Candlelight-Jim Mesi, free

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's -Vital Signs (Rush trib.), Ashland, Ten Foot Radius

* Crystal-No Quarter, Miss U's, 9 pm, $10-12; DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Floater, 9 pm, $10

Delta-Pickles, Insomnismack, free

Duff's Garage-Joshua James & The Trains w/Sawyer Family, 9:30 pm

DV8-4Fodder, Miracle Enemy, Sol

* Eagles Lodge-Madonna Dance Party w/The Gays, DJ Stormy, 10 pm, $3 costume, $5 non

Goodfoot-The Hanuman Collective, Ashbury Park

Green Room-Stilvin

* Hood River waterfront-Bo Diddley and the Debbie Hastings Band, Jesus Presley, Rose City Kings, New Iberians, Area54, 5 pm, $25

Jimmy's -Shyle

Kelly's Olympian-Easy Tiger

Laurelthirst-Bingo, 6 pm; Van Morrison Tribute

Les Schwab Amphitheater-Willie Nelson & Family

* Meow Meow-Cex, Y.A.C.H.T., Nice Nice, McEnroe

* Mickey & Marios-Leadface, Not Very Good

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Mt Tabor-Jerry Joseph and the Jackmormons, Chain Of Being, 11 pm, $10

Music Millennium NW-The Gregory Paul Group, 1 pm, free, All Ages

* Nocturnal-The Epoxies, Minds, Buttfrenchers, Heartattacks, 9 pm, $6, All Ages

Oak Grove-Rule 9, Vents

Occasions Ballroom-Pharrah Phosphate, Fundamental, Octaval, 8 pm, $5

Paris -East Eighteen, Dear Whoever, A Message For Andersin, American Hit List, All Ages

Porky's-Morf, free

Produce Row-Devils Cabaret

Rabbit Hole-Agamus 7, Wink Devils; Port Authority

Reed College-Chamber Music NW: Bach and Beyond

Roc's Bar & Grill-Hyperthermia, Afm, Gudgeon

Rose Garden-Boston, 8 pm, $17.76, All Ages

South Park Blocks-Lowell

* 111-Mad Genius: Amoree Lovell, Dorien Campbell, Mesmer, Painted Birds, Winter, 9 pm, $5, All Ages

* Tonic-Quarry to the War, Longshot

Twilight cafe-Pornstore Janitor, Camarosmith, Flamethrower, Eyesores


Blackbird-thebrotheregg, Desert City Soundtrack, System & Station, 10 pm, $5

Buffalo Gap-Toni Land, Tim Ellis, 6 pm

Burlingame Acoustic-Amy Rude, 7 pm, $3, All Ages

Candlelight-Andy Stokes, free

Dante's-Exotic Anniversary Sinferno Cabaret: The Porcelain Twinz, Miss Holly Foxxx, The Firehouse Girls, Union Jacks Girls, Lucy Fur, 10 pm, $10

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers

Meow Meow-Battle Of The Bands, 6 pm; Bunky, Lix Janes, The Castenets, Viva Voce, 10 pm, $6, All Ages

Mickey & Marios-The Knockout Pills

Mississippi-Thistle, 8 pm

Mock Crest-Joshua Williams, 7 pm

Pacific Switchboard-Black Forest/Black Sea, The Portland Vampires, 7 pm, $5

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 9 pm


Biddy McGraw's-Alexander Green

* Blackbird-Science Of Yabra, North Atlantic, Skeleton Coast, 10 pm, $5

Burlingame Acoustic-Tye North, David Tiller & Enion Pelta, 6 pm, free; Long John Thomas' Open Mic, 8 pm, free, All Ages

Candlelight-DK Stewart, free

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

* Keller Auditorium-Snoop Dogg, Daz, Soopafly, Lifesavas, DJ Mark Mac, 7 pm, $33.50

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

* Meow Meow-Blueprint, Illogic, One Man Army, Onry Ozzborn, DJ Wicked, Evil Hands, $8, All Ages

Mississippi-John Mitchell Open Mic, 5:30 pm

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Jam w/Uprite Dub Orchestra

Nocturnal-King Of Spain, Serene, Orange Park, Odds Against Tomorrow, 8 pm, $5, All Ages

Ohm-Surrounded By Ninjas, DJ Grasshopper, 10 pm, $3, free w/SIC

South Park Blocks-Surrounded By Ninjas, noon

Twilight cafe-Casual Drama


Aladdin-Pat Green, $15-17, All Ages

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

* Ash St. -Thorn City Improv: The Chosen, DJ Marquez, Anaxagorus, Smoke, Destro, Sleep, $5

* Berbati's Pan-Rye Coalition, Occifer, Heavy Johnson Trio, 9:30 pm, $8

Bitter End-Pants On Fire, 9 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Burlingame Acoustic-Swing and a Miss, 6 pm, free; LSFSongwriter Showcase w/Jasmine Ash, Lil' Sue, Ezra Holbrook & Lyle Ford, 8 pm

Candlelight-Linda Hornbuckle, free

Crystal -The Misfits Fiend Fest w/Misfits, The Damned, The Dickies, Agnostic Front, Balzac, DI, 8 pm, $20-25, all ages; "Big Kid Style" w/DJ Chill, 10 pm, $5 (Lola's)

* Dante's-Pretty Girls Make Graves, 9 pm, $8,

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy, 8:30 pm

DV8-Open Jam: Dueling Bands

Green Room-Stephen Ashbrook, 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

Meow Meow-Drawing Down The Sun, Wadsworth, Paint By Numbers, 8 pm, $5, All Ages

Mt Tabor-Voodoo Machine

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Rabbit Hole-Blues Night In The Hole , 9 pm

Tonic-East Eighteen, Red Shift


* Aladdin-Eric McKeown, $12, All Ages

* Ash St. -P.U.S.S.Y., Frank Furter and the Hot Dogs, Elvis

Berbati's Pan-Digital Knife, Swaim, Basement & Drats, 9:30 pm, $3

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

Bitter End-Gregory Paul Group, 6 pm, free; Anandi & Jacob Elliot, 9 pm, free

Blackbird-Black Forest/Black Sea , 10 pm

Candlelight-Ocean 503, free

Conan's -Western Aerial, Dogpepper, The Courtesy Clerks, Echo Helstrom

Crystal-Big Kid Style w/DJ Chill, 10 pm, $5 (Lola's)

* Dante's-Victoria Williams, Marc Olson & The Creekdippers, 7 pm, $12-14; The Epoxies, The Minds, The Riffs, King Louis

Delta-Power Of Country, free

Devil's Point-Le Freakshow w/DJ Sleazy Disco, 8 pm

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim, 9:30 pm

Green Room-John Bunzow Trio

Jimmy's -The New Iberians

Kelly's Olympian-Girls On Film

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi-Justin Stark, 8 pm

Mock Crest-Billy Kennedy & Steve James Wright

Mt Tabor-Satellite Kings

Ohm-Luv Jonz, 8 pm, $7

Oyster -Alexander Green, 6 pm

Rabbit Hole-Dominique, 8 pm; Chris Skyhawk, 9 pm