THURSDAY 8/28

Alberta Arts Pavilion-Rob Scheps & Salon De Refuses, 9:30 pm, $10-12, All Ages

Alberta St Pub-Monty Green's Blugrass Invite

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Arnada-Battle of the Bands finals

* Ash St. -Wednesdays, Electric Eye

babalu-Regeton

Berbati's Pan-Rock To Mars: Crack City Rockers, The Quags, Willy Vlautin, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Dylan Vance and the Powerhouse Revival

Bitter End-Skye Pixton, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm

Blackbird-Caustic Resin, Dutch Flat, Bug Girl, The Bee's Knees, 10 pm, $7

* Blue Monk-3 Leg Torso

Buffalo Gap-The Royals, 8 pm

Candlelight-Black Notes, free

Cascade Bar-Richard Day Reynolds

conan's-Dogpepper, Courtesy Clerks, Junior Private Detective, Used Wares

Crystal-Nimbus, Tympanic, Moonraker (Lola's), 9 pm, $5

Dante's-Supagroup, The Natrons, The Feverpitch, 9 pm, $5

DV8-The Lawns, The Runaways

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes & Mel Solomon

Jimmy's-Bodacious, free

Ladd's-Open Mic Thursday w/Jessica Stiles, 8 pm, free

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Dan Jones & the Squids, Michael Jodell, $3

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Mississippi-Valhere, 7 pm

Mock Crest-Bill Keenom Open Mic, 9 pm

Monteaux's-Open Mic Invitational

Mt Tabor-The Up Sequence

* Nocturnal-Breakin Lessons, 4:30 pm, $8; Bands Against Bush: Poison Idea, Torture Cookies, Spider Moccasin, Stink & Linger, 7 pm, $5-8 don., All Ages

Oak Grove-Open Mic

* Ohm-Hungry Mob w/Toni Hill, $6

Ozone P3-Mea Culpa, 6 pm, free, All Ages

Produce Row-Pete Krebs acoustic swing

Red & Black-Bonfire Madigan, Molotov Mouths, All Ages

* Red Sea-The Reparations, MC Madgesdiq, DJ Chill, 9 pm, $5

Roseland-Dandy Warhols, 8 pm, $15

Schnitzer-Olivia Newton John, 8 pm, $35-75, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones, 9:30 pm

Tin Shed-Five: upbeat Latin jazz

Tonic-Trophy Wife, Mea Culpa, I Know Kung Fu , 9 pm

Twilight Cafe-Two Gallants, Morgan Grace, Susie Blue, free

Vine Leaves-Patrick Lamb

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

* Waterfront Park-Carlos Kalmar does Tchaikovsky's 1812 Overture, The Portland Youth Philharmonic

White Eagle-Kibosh, Fiery Cubist, Gravitron, $3

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


FRIDAY 8/29

Aladdin-Kathleen Edwards, Rhett Miller, Mary Lou Lord, 8 pm, $14, All Ages

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish jam, 9 pm

Arnada-Untyd, West Of Nowhere, Soma

Ash St. -Valis, Argonaut

* Berbati's Pan-Stoner Hands Of Doom: Day Of Doom: YOB, Sunn 0))), Morgion, Goatsblood, Floor, Orodruin, Asunder, Mourning Beloveth, The Prophecy, God's Iron Tooth, 5 pm, $13-15 day/$35-40 wknd

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Seven Year Tango, 6:30 pm, free; Freewillinsoul, 9:30 pm, $5

* Blackbird-Triggers, Holodeck Moshpit, Grails, Holy Sons, party, $5

Blue Monk-Silky, 9:30 pm, $5

Buffalo Gap-Jude Bowerman Band, 9 pm

Candlelight-Soul Vaccination, free

Cascade Bar-The Stingers

conan's-Big Island Shindig, Jackstraw

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal-Drive Thru Records Tour: The Starting Line, Homegrown, The Early November, Senses Fail/Allister, 8 pm, $13-15, All Ages; Shut Up & Dance w/DJ Gregarious, 10 pm, $3 (Lola's)

* Dante's-Wanda Jackson, The Donettes, DJ Jim Goad, 9 pm, $10

* Delta-Lana Rebel, Brent Fellows, free

DV8-A Typical Theme, Kicking Fate, guest

Gemini-J.R. Sims

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Gruesome Galore

* Holocene-Kid606, DJ/rupture, Dwayne Sodahberk, Nice Nice, $10-12

Hoppers-Lloyd Jones, Struggles

It's a Beautiful Pizza-The Last Mojito, 7 pm, free, All Ages

Jimmy's-Mutts on Fire, free

Kingdom-John Wiese and Yellow Swans collaborative set, Gerritt, Becky and Zander

Ladd's-Crash and Betty vs. Jessica Stiles, free

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Flat Mountain Girls, The Stragglers, 9 pm, $4

Medicine Hat-Shakabuku

Mississippi-Tom Price, 6 pm; Magestic, 9:30 pm

Mock Crest-Heavy Petting Zoo, 9 pm

Monteaux's-Rick Valenzuela & Friends

* Nocturnal-Lightheaded, Redcloud, Sharlock Poems, 7:30 pm, $6-8, All Ages

Oak Grove-Trash Heap, guests

Paris-Prizefight, Goodbye Blue Monday, New Society, Enter The Race, Stand Off, All Ages

Porky's-The Altarboys, the Culprits, free

Produce Row-Dale Garrison Band

Rabbit Hole-Sauce, 6 pm

River Roadhouse-The Ron Carnes Band

Roc's Bar & Grill-Lost And Found

Rogue-The Chuck and Dave Show

Roseland-Nickel Creek, Great Big Sea, 8 pm, $20-25

111-Devorzhum: Faith and Disease, Mortal Clay, To-Ka-Ge, 10 pm, $10, All Ages

Three Friends Coffeehouse-Sneakin' Out, Acoustic Trio, All Ages

Tillicum-Aaron Black Band, 9:30 pm

Tonic-Agony of Deceit, Shelter Red, Server X, Brain Dead

Touchstone-Majesty, 7 pm, free

Twilight Cafe-El Buzzard, The Jailbirds, Tina, The Kickstarts, free

Vine Leaves-Mia Nickelson

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Waterfront Park-Bite of Portland w/Dr. Theopolis, Chuck Prophet, All Ages

White Eagle-Higher Ground, Moonshine Hangover, 9 pm, $6


SATURDAy 8/30

Aladdin-Donovan, 8 pm, $27.50-30, All Ages

Alberta St Pub-Anne Weiss, Ali Ippolito, Jim Maddox

Arnada-End of Summer Blues w/Ground Score, Noir City, Soma, The Black Notes, The Twins

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

* Ash St. -Gravity and Henry, The Key, Fear Of Little Men, Stella Marie

* Berbati's Pan-Stoner Hands Of Doom: Rock Day: Bottom, Porn (The Men Of) feat. Tim Moss, Billy Anderson & Dale Crover, Ludicra, The Fireballs Of Freedom, The Lizards, Iommi Stubbs, Gate 9, Stovokor, Sir Hedgehog, Secret Order Of Tusk, Fall Of The Bastard, Jecano, Mountain Maker, 5 pm, $13-15 day/$35-40 wknd

beulahland-The Israelites

Biddy McGraw's-Pete Krebs

Billy Ray's-The Branches, 9:30 pm, free

Bitter End-Lofi Breakdown, Spoonshine, 9:30 pm, $5

* Blackbird-Deerhoof, Lil Pocketknife, The Planet The, Degenerate Art Ensemble, 10 pm, $8

Blue Monk-David Friesen

Buffalo Gap-Steve Bradley, 9 pm

* Bush Garden-Jackie, 10 pm, free

Candlelight-Soul Vaccination, free

Cascade Bar-The Stingers

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Chez What? Cafe-The Cosmic Salvation Band, Power Of Country, Clampitt, Gaddis & Buck feat. Jamie and Katie Barrier, 10:30 pm

conan's-Jigsaw Jones, Jam on Whitebread, Bobby Torres

Corner Saloon-Wolfgang

* Dante's-Gogol Bordello, Lion Fever, 9 pm

Delta-Whiskey Puppy, 10 pm, free

Duff's Garage-Shorty & The Mustangs

DV8-Black Sunn, DTX, Auditors, Eye Lid Up

Gemini-J.R. Sims

Goodfoot-Larry Keel Experience

Green Room-Buds of May

* Holocene-IWW Benefit

Hoppers-Kid Lopez Band

Jimmy's-Big Goldfish, free

Laurelthirst-Bingo, 6 pm; Lynn Conover, $3

Mississippi-Mary Schumaker, 7 pm; Schicky Gnarowitz, 9 pm

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Modern Zoo-Country Music Fest, 9 pm, All Ages

Monteaux's-Noah Peterson Quartet feat. Nancy King

* Mt Tabor-End Of Summer HipHop Bash

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) starring Banjos! w/Justin Auld, Rachel Gold, 2-5 pm

* Nocturnal-IPRC benefit: Y.A.C.H.T., The Daisy Cutters, The Sensualists, Cherchez La Femme, Skeleton Coast, 8 pm, $6, All Ages

Oak Grove-Finster, guests

Paris-Grinch, FD, Reecee-G, 9 Lives, LB. Santo, Mr Flossy, All Ages

Porky's-Morf, free

Produce Row-Swing and a Miss

Rabbit Hole-Pono, Pillow Pusher

River Roadhouse-The Ron Carnes Band

Roc's Bar & Grill-Slim Happy Jack

Rogue-Harrison Saturday Night Live

Roseland-Nickel Creek, Great Big Sea, 8 pm, $20-25

Sapphire-Echo Jazz Collective, 8 pm

Tillicum-Aaron Black Band, 9:30 pm

Tonic-I-5 Super Sonic Challenge

Touchstone-Terra, 7 pm, free

Tualatin River Nursery-Cross-Eyed Rosie, Foghorn Stringband, Dromedary, 3 Leg Torso, 1:30 pm, All Ages

Twilight Cafe-Champs benefit: The Hunches, The Triggers, The Flip-Tops, free

Vine Leaves-Mary Kaderley

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

waterfront front-Junior/Senior, more

White Eagle-Baseboard Heaters, $6


SUNDAY 8/31

Arnada-Band Practice

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Stoner Hands Of Doom: Ladies Night: Amber Asylum, Totimoshi, Subarachnoid Space, Wormwood, Hammers Of Misfortune, Hillbilly Devilspeak, Turambar, Levey Day, Diesto, M-Squad, Sons Of Serro, Greenhouse Effect, Graves At Sea, Argonaut, Automatic Animal, 7:30 pm, $13-15 day/$35-40 wknd

Buffalo Gap-Mutts on Fire, 6 pm

Bush Garden-Glass Candy, Fast Forward, Ice Machine, 10 pm, free

Candlelight-Andy Stokes, free

Crystal-The Isley Brothers, 9 pm, $40

Dante's-Imperial Teen, 7 pm, $10; Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Goodfoot-The Slip

Hoppers-The Yanks

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Mock Crest-Joshua Williams, 7 pm

Mt Tabor-drum circle

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

paris-Innisfail, A Message for Andersin, Leaving the Scene, Second Best, 4:30 pm

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival, 9 pm

Sapphire-open mic, 2 pm

tonic-Neo Soul Hiphop

Longhorn-Kid Lopez Showcase w/Ed Neumann

Twilight Cafe-Smoke, Pornstore Janitor, Dirty Harriet

Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam

* Waterfront Park-Bite of Portland w/De La Soul, Lifesavas

White Eagle-Steve Owen & The Turlock 2, 8 pm, $3


MONDAY 9/1

Ash St. -Open Mic, 10 pm

Biddy McGraw's-Alexander Green

Burlingame Acoustic-Tye North, David Tiller & Enion Pelta, 6 pm, free, All Ages

candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Open Mic w/Kenny Lee

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell $100 weekly contest, 10 pm, $2,

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

* Nocturnal-The New Amsterdams, Jesse Malin, Rocky Votolato, Dios, 7 pm, $10, All Ages

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Rogue-Norman Sylvester Band, 9 pm

Sapphire-Hi Tone Jazz Guitar Duo, 4 pm

Tonic-DJ Matt Bastard; Baby Boomers Social Club; Jasmine Ash Band

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 9/2

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm

Arnada-Open Mic w/Jordan Feathers

Ash St. -Thorn City Improv

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance

candlelight-Linda Hornbuckle

Cascade Bar-Big Monti

Dante's-The Voodoo Organist, 9 pm, $3

dv8-Open Jam

Green Room-Stephen Ashbrook

* Holocene-Todd Barry, why?, Janet Pants Dans Theeatre, Birdsongs of the Bauharoque, $6

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

* Meow Meow-The Jealous Sound, Armor For Sleep, Believing In June, 8 pm, $8, All Ages

Mississippi-Klezmocracy, 8:30 pm

Mock Crest-Johnnie Ward, 8 pm

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rogue-Old Elbows, 9 pm

* Roseland-Café Tacuba , 9 pm, All Ages

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Steinhaus-Alexander Green, 7:30

Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic-El Jefe, guests

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm


WEDNESDAY 9/3

Alberta St Pub-Zydeco Dance , 7:15 pm

Arnada-Songwriter's Circus w/ Miguel

Ash St. -Excessive Moderation, Thunderfist

Berbati's Pan-Bernie Worrell & The Woo Warriors, Purusa, 9:30 pm, $11-13

Billy Ray's-Juana Camilleii, Bob Shoemaker, free

candlelight-Ocean 503

Cascade Bar-Papa Salty, Mojo Posse

Conan's-The Mellowouts, Sketchy Ted, Echo Helstrom, 9:30, free

* Dante's-Storm & the Balls, The Voodoo Organist, 10 pm, $5

Delta-t.rust the DJ, free

Devil's Point-Le Freakshow starring DJ Sleazy Disco, 8 pm

Goodfoot-Global Funk Council w/Nimbus

Green Room-Burn Three

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hotel Oregon-Richard Day Reynolds, All Ages

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Longhorn-Hudson Rocket, Sunny Hess

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi-Rachel Taylor Brown, 8 pm

Mock Crest-Dave Twigg, 8 pm

Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

* Ohm-Luv Jonz, 8 pm, $7

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Sapphire-Seth Samuels Trio, 9 pm

Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm

Vine Leaves-Berry Glick

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lea Krueger Band, $3