THURSDAY 10/16

Alberta St Pub-Monty Green's Blugrass Invite

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Arnada-Dimes, Ipso Facto, Excessive Moderation

Ash St. -Woke Up Falling, Blue Collar Scouts, Stella Marie

Berbati's Pan-Let It Ride, Lovely, Lions, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Felim Egan

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Bitter End-Acoustic Minds, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm

Blue Monk-Mia Nicholson

Bookies-Mutha' Funk Jam

Buffalo Gap-Stephen, 8 pm

Burlingame Acoustic-Lynn Conover, Jimmy Boyer & David Riesch, 8 pm, All Ages

Candlelight-Black Notes, free

Conan's-Ezra Holbrook 6 pm; Crown Vic, Starseed, Maggie's Choice, 9 pm, $5

Crystal-Pink Martini, Gypsy Caravan, March Fourth! Marching Band, 8 pm, $14-16, All Ages

* Dante's-Demolition Doll Rods, The Weaklings, Blackout Radio, 9 pm, $7

Duff's Garage-Robert Rude

DV8-Disgruntled, Assassinate, 10 pm

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm

Ground Kontrol-CART!, 9:30 pm, free, All Ages

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Jimmy's-Phillip Gutman, free

Kennedy School-Old Elbows carnival

Longhorn-AWOL

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Mt Tabor-Fairfield, Derby, Sketchy Ted

* Nocturnal-Break It!, 4:30 pm, $8; Mirah, Hint Hint, 2% Majesty, CJB, 8 pm, $7, All Ages

Oak Grove-Open Mic w/Jug-O-Tang

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers, 8:30 pm

PSU Lincoln Performance Hall-PSU Faculty: Bryan Johanson & Hamilton Cheifetz, noon, free

Rabbit Hole-Jim Soloway, 5 pm; Jaycob Van Auken & Friends, 9 pm, free

Red & Black-, 8 pm, All Ages

Red Sea-Reparations Thursdays w/DJ Chill, 9 pm, $5

Steinhaus-Kinzel & Hyde

Tillicum-Lloyd Jones, 9:30 pm

Twilight Cafe-The Black Lips, The Hunches, Hum Machine, System And Station, free

Urban Wineworks-Echo Duo, 5:30 pm, $5-15

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-6 Legged Horse; Watsonville Patio

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


FRIDAY 10/17

1914-Modernstate, A John Henry Memorial, 8 pm, free

411-Foster/Jenkins/Eubanks Trio, Peevish, 9 pm, $5

Alberta St Pub-Elizabob, 7 pm; Beglan's Irish jam, 9 pm

Arnada-Babs, My Regrets, The Holy Hell Yeahs, Freak Mutha

Artichoke-Gerry O'Beirne, 8 pm, $17, All Ages

Ash St. -Tea For Julie, Stars Of Track And Field, The Divided

Babalu-Oro Verde, 9 pm

* Berbati's Pan-31 Knots, The Planet The, The Heavenly States, 9:30 pm, $8

Biddy McGraw's-Amadon

Billy Reed's-Black Notes, 8:30 pm

Bitter End-Freewillinsoul, 6 pm, free; Lea Krueger, Mission 5, Stephen Ashbrook, Dylan J. Hunter, 9 pm

Blue Monk-Deidre Robbin

Bookies-Andy Stokes

Borders-Beaverton-Matt Brown, 7 pm, free, All Ages

Buffalo Gap-Jeremy Serwer, 9 pm

Burlingame Acoustic-Jacob Elliott Band, 9 pm, All Ages

Candlelight-Jay "Bird" Koder

Cañita-Cana Son, 10 pm

Conan's-E-Craft, Terrorfakt, Synchronicity Frequency, Zonewire, 9 pm

Corner Saloon-Wolfgang

* Crystal-Haircutter's Ball fashion show w/Jackie, DJ Rob Uptight, 8 pm, $10-12; Shut Up & Dance w/DJ Gregarious (Lola's) , $12

* Dante's-Rasputina, Bonfire Madigan, Mark Growden

Duff's Garage-Verbtones, Mars Needs Women, Susan & The Surftones

DV8-S.W.I.L., Portland, Stabitha, 10 pm, $5

Gemini-Big Monty

* Gotham-Black Cat Orchestra, Miss Murgatroid & Petra Haden, Mark Growden, Vagabond Opera, 9 pm, $7

Green Room-Lewi Longmire Band

Hoppers-Jim Mesi Band

Interstate Bar & Grill-Kirk Green Band

It's a Beautiful Pizza-Pitt Reeves, 6:30 pm, All Ages

Jimmy's-Mutts on Fire, free

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Taarka, $6

Longhorn-Aaron Black

Medicine Hat-Shakabuku

* Melody Ballroom-Bow Wow Ball, $55, 7 pm

Meow Meow-The Minders, The Heavenly States, 9 pm

Mississippi Pizza-Kids Show, 5 pm; Emily Wilder, 7 pm

Mock Crest-Kinzel & Hyde

Monteaux's-Robby Edwards Trio

Mt Tabor-The Mediam, No Red Flags, $ix Million Dollar Band, Hou-Farr-Long

Multnomah Friends Meeting House-Million Mile Troubadour, 7:30 pm, $10, All Ages, 7:30 pm, $10, All Ages

Music Millennium NW-Mr. Airplane Man, Heavenly States, 6 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Soul Position (RJD2 and Blueprint), Illogic, DJ PRZM, 8 pm, $15-17, All Ages, 8 pm, $13, All Ages

Oak Grove-Valhere, Electric Secretary

Occasions Ballroom-Melody Guy, 8 pm

* Ohm-Purekane, Grasshopper, Children Of Paradise, Ravi & Manoj, 9:30 pm, $5 before 11, $7 after

* Pacific Switchboard-Northwest Inhabitation Log, 8 pm, All Ages

Paris-Furry 161, AFM, Graveltung, Ceremonial Castings, Twelve Gauge, All Ages

Porky's-Joshua James & the Runaway Trains, free

Produce Row-Whiskey Puppy

Rabbit Hole-Swing and a Miss, 6 pm; Shyle, 8 pm; Spider Mocassin Cabaret, 10 pm

River Roadhouse-Billionaire Bachelors

Rogue-The "Kindling" Country Band

Roseland Grill-Marshall Crenshaw

Mt Tabor Acoustic-Wooded Earth

The Artistry-Robert Deeble, 8 pm, $5

The Newspace Gallery & Studio-Cinema Dancetactular feat. Binary Dolls, Veda Hille & video dance party, 8 pm, $6, All Ages

* The Orphanage-Made For TV Movie, Life At These Speeds, Takaru, 7 pm, 5303 NE 18th, $3, All Ages

Tillicum-Steve Bradley Band, 9:30 pm

Tonic-Longshot, Woke Up Falling, The Cinema, Light Up Atlanta

Touchstone-Dan Mills, 7 pm, free

Twilight Cafe-The Minds, Blank Its, The Units, Krav Maga, free

* Vertigo Gallery-Keenwild, Compact 56, JonnyX and the Groadies, Silentist, Morse Code Heartbeat, 7:30 pm, $5, All Ages

Vine Leaves-Kacy Colleen Trio

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Brian Copeland Band, Sidestar, 9 pm, $6


SATURDAY 10/18

* Aladdin-Grandaddy, Elbow, Starlight Mints, 8 pm

Alberta St Pub-Spencer Bohren, 7:30 pm, $10

Arnada-Lignum, 02, Driven

Artichoke-Spencer Bohren guitar workshop, noon, $20; Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free; Miz Kitty's Parlour: ShourtBoule Band, Deja Blue, Reuben Nisenfeld, The Dunne O'Leary Trio, Angel Ocasio, Tony Drake, 8 pm, $12

Ash St. -Moonshine Hangover, Radio Nationals, Palatine Hill

Beulahland-Priceless: Breakfast w/Andrea; Climber

Biddy McGraw's-Brian Chevalier

Billy Ray's-Dickels Hometown Entertainers, Clampitt Gaddis & Buck, Power of County, free

Billy Reed's-Kirk Green Band, 8:30 pm

Bitter End-Hillstomp, 6 pm, free; Forest Sun Band, Jonathan Byrd, 9 pm, $5

Blue Monk-Alan Jones

Bookies-Andy Stokes

Borders-Gresham-Darby O'Gill, 7 pm, free, All Ages

Burlingame Acoustic-X Angels, 9 pm, All Ages

Candlelight-Marquee

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Bettie Ford, Pharrah Phosphate, Inner, Going South, 9 pm, $7

Corner Saloon-Wolfgang

* Crystal-Tr...d Gr...s Och Sten...r, Kinski, 7 pm, $8-10 (Lola's)

Dante's-Camaro Hair, Sweeper, Durango Park, Odds Against Tomorrow, 9 pm, $7

Duff's Garage-Shorty & The Mustangs, Kaz Murphy

DV8-Eye Lid Up CD Release

Fez-Cabaret Allumage House Band, 8 pm, $14

Gemini-Rubberneck

Goodfoot-Ashbury Park, Badger

Green Room-Christine Young Band

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Norman Sylvester Band

Interstate Bar & Grill-Ocean 503

Jasmine Tree-We're From Japan!, The Miss, Blue Spell

Jimmy's-Hillstomp, free

Kennedy School-Pld Elbows Carnival

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Jim Boyer, $3

Lewis & Clark College-Gaurav Mazumdar, 8 pm, $15-20

Longhorn-Aaron Black

Mississippi Pizza-Circle Dance, 7 pm; Girls Say Yes, 9:30 pm

Monteaux's-Anson Wright Trio

Mt Tabor-Expartients, Devour, Desolation, Truculence

Music Millennium NW-Starlight Mints, 1 pm; Trash Art, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) starring Banjos! w/Justin Auld, Rachel Gold, 2-5 pm

* Nocturnal-Cursive, The Jealous Sound, Criteria, 8 pm, $10, All Ages

Oak Grove-Teasing Zen, Transmitters

Paris-Smoochknob, Waiting For The Sun, Aftertaste, Libido, All Ages

Pit Stop-Ruby Red, 9 pm

Porky's-The Burners, free

Produce Row-Tooshay w/Billy K.

Rabbit Hole-Dearest Crown, 7 pm; Careen, 11 pm

Reed-Kaul-Portland Gay Men's Chorus: The Adults Only Cabaret, 8 pm, $20-15

River Roadhouse-Billionaire Bachelors

Rogue-Old Elbows

Schnitzer-Oregon Symphony w/Evelyn Glennie, 7:30 pm, $17-76, All Ages

* Solid State-The Observers, The Triggers, Killer Dreamer, The Diskords, $5, All Ages

Mt Tabor Acoustic-Two Or More

Tillicum-Steve Bradley Band, 9:30 pm

Tonic-Syx, TV 616

Touchstone-Allyn Roberts, 7 pm, free

Twilight Cafe-SK And The Punkass Bitches, Pornstore Janitor, The Kickstarts, The Creeps

Vertigo Gallery-Remembering The Forgotten, The Rhythm Of 84, Walden Drive, The Dead Unknown, Six Bullets Through The Texas Sky, 7:30 pm, $5

Vine Leaves-Tiffany Enos Quartet

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Dylan Thomas Vance, $6


SUNDAY 10/19

Aladdin-Howie Day, Matt Nathanson, Lizzie West, 8 pm, $13-15, All Ages

* Ash St. -Mike Watt & The Secondmen, Heavy Johnson Trio, The High & the Mighty

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Berbati's Pan-Melissa Ferrick, Anne McCue

Buffalo Gap-Oracle And Liftoff Duo, 6 pm

Candlelight-Andy Stokes Band, free

Dante's-Califone, Clem Snide, 8:30 pm, $10; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

DV8-Meteors, Antiworld, Blackout Radio, Altar Boys, Statch and the Rapes

Grace Memorial Episcopal Church-Sara Grey & Kieron Means, 7 pm, $10, 3 pm

Hoppers-The Yanks

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Longhorn-Epic

Moon & Sixpence-Foghorn, 8 pm

Mt Tabor-Drum Circle

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Paris-Battle Of The Bands Sugarlight Presents, 6 pm, $8

Rabbit Hole-Kat Courtney and Associates, 5 pm; The Subterranean Beat Revival, 9 pm

River Roadhouse-Sinners Club Open Jam, 8:30 pm

Schnitzer-Oregon Symphony w/Evelyn Glennie

* Red and Black Cafe Collective-Joe Hill Night: a benefit for Sisters of the Road starring Lisa Miller & the Trailer Park Honeys doing labor songs

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam


MONDAY 10/20

Ash St. -80s Party w/The Punk Group, DJ Geo

Berbati's Pan-Guided By Voices, The Go, 9:30 pm, $11-18

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Skye Pixton, 8 pm, free

Candlelight-DK Stewart, free

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

* Memorial Coliseum-Mike Watt and the Secondmen, Red Hot Chili Peppers, The Flaming Lips

Mt Tabor-Reggae Jam w/The Ambassadors

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Rogue-Rogue Bluegrass Band Jam

Schnitzer-Oregon Symphony w/Evelyn Glennie

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 10/21

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

* Berbati's Pan-Papa M, Tara Jane O'Neil, brightblack

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Bitter End-Luminous Fog, 8 pm, free

Blue Monk-AB Baars Trio, 8 pm, $15

Buffalo Gap-Brian Copeland, TMT, 8 pm

Candlelight-Linda Hornbuckle

Dante's-Boxcar Satan, Angels Heart, 9 pm, $5

Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

DV8-Auditions & Dueling Bands

Green Room-Stephen Ashbrook, 9:30 pm

Hoppers-Terry Robb Band

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic Meow Meow-Poison The Well, Autopilot Off, Taken, The Dead Unknown, 7 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Klezmocracy, 8:30 pm, All Ages

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

PSU Lincoln Performance Hall-Chilingirian String Quartet Master Class, noon, free

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Steinhaus-Alexander Green

Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3


WEDNESDAY 10/22

Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7:15 pm

Arnada-Singer Songwriter Night w/Miguel

Ash St. -TheNewStrange

Berbati's Pan-Kill Hannah, 9:30 pm, $8

Bernie's-Little Joe, 7 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Bitter End-Life After Liftoff Duo, 6 pm, free; Skye Pixton Band, 9 pm, free

Blue Monk-Naomi LaViolette

Buffalo Gap-TOCA, 8:30 pm

Burlingame Acoustic-Juliet Wyers & Jonathan Byrd

Candlelight-Ocean 503, free

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Soundbodies, $5

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

Goodfoot-Thamusement

Green Room-Burn Three

Hoppers-Avalanche Band

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Longhorn-Hudson Rocket

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm; Funk Night w/Seven Year Tango, Enchanted Wizards Of Rhythm, DJ AfroQban

Music Millennium NW-TheNewStrange, 6 pm, free, All Ages

* Ohm-Luv Jonz, 8 pm, $7

* Old Church-Barbara Roberts, noon, free; The Black Swan Classic Jazz Band, 7 pm, $8

Rabbit Hole-Dennis Hitchcox, 5 pm; Me & My Brother feat. Mike Naylor, 7 pm; Andy Sheldon, 9 pm; Mike Lundsted's Vinegar

Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm

Tonic-Bullets & Bubblegum

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lea Krueger Band, $3