THURSDAY 10/30

Alberta St Pub-All Star Klezmer Jam w/Klezmocracy, 7 pm

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Arnada-Jordan Feather's Family & Friends

Berbati's Pan-Moris Tepper (Captain Beefheart), System & Station, 9:30 pm, $7

Biddy McGraw's-Mark Lemhouse

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Bitter End-Acoustic Minds, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm

Blue Monk-Anomalous Quintet, 8 pm, $5

Bookies-Mutha' Funk Jam

Buffalo Gap-Amartey Hetzoleh

Burlingame Acoustic-Connor Garvey, 6 pm; Aengus Finnan, 8 pm, All Ages

Chiles Center-Jonny Lang, $20-25, 8 pm

Conan's-Ezra Holbrook, 6 pm, free; A Devil's Night Celebration w/Server X, Magic Red Panties, Used Wares, 9 pm, $6

* Dante's-Beulah, John Vanderslice, The Silents, $10

Duff's Garage-Shoeshine Blue, Peasants

DV8-Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg, 8 pm

Haven-Edie Carey, Brian Spencer, 8 pm, $7, All Ages

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Kennedy School-Medler Sextant

Laurelthirst-James Low, 6 pm; Storytelling w/GWION, $6

Longhorn-JR Sims

Medicine Hat-Open Mind Night, free

* Meow Meow-Tragedy, Cadaverz On Kitestrings, 8 pm

* Million-Die Monitr Batss, A.S.T., Hux, Princess Sweepstakes As Goblin, 9 pm, All Ages

Mississippi Pizza-Songwriters In The Round, 7 pm; Ross and the Hellpets, All Ages

Mississippi Studios-Jorma Kaukonen Fingerstyle Workshop, 1 pm, $150; Jorma Kaukonen concert, 8 pm, $25 (sold out)

* Nocturnal-Break It!, 4:30 pm, $8, All Ages

Oak Grove-Open Mic w/Jug-O-Tang

Ozone UK-Rollerball, Six Foot Sloth, 6 pm, free, All Ages

Portland Art Museum-Haunted Halloween Hoedown w/Those Darn Accordions, Retta and the Smart Fellas, $10

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers, 9 pm, $2

PSU Lincoln Performance Hall-Michale Wicks

Rabbit Hole-Rob Walsh, 7 pm; Jaycob Van Auken, 9 pm, free

Red Sea-Reparations Thursdays w/DJ Chill, 9 pm, $5

* Seaplane-Moonpony, A John Henry Memorial, Thanksgiving

Steinhaus-Kinzel & Hyde

Three Friends Coffeehouse-Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

Tillicum-Tongue & Groove, 9:30 pm

* Tonic-Aii, TheBeforePicture, Glance Failed, The Forth, 9 pm, $6 ($5 w/costume)

Twilight Cafe-Amongst Us, The Holy Shitters, Stone Creep, Dead Like Dallas

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-6 Legged Horse; Empty Set, The Get Me Downs, Ted Thieman, 9 pm , $4


FRIDAY 10/31

Alberta St Pub-John Twist w/Cindy Lou Banks, Joe McMurrian, Lorna Miller, Rachel Browning, John Vecchiarelli, Alan Kanning, Stephen Cohen, Crystin Byrd , 8:30 pm, $5

Arnada-Chapters End, Goat Head, Freak Mutha, N.W. Royale

Ash St. -Dead Moon, The Nightmares, The Neins

Babalu-Oro Verde, 9 pm

* Berbati's Pan-Black Angel, Truth & Soul, 9:30 pm, $8-10

Biddy McGraw's-Lynn Conover & Friends, 6 pm; Powerhouse Revival

Billy Reed's-Ocean 503

Bitter End-Strungover, 6 pm, free; Maggie's Choice Halloween Party, 9 pm, $5 w/costume, $8 w/out

Blue Monk-Phantasmagoria: The Woolies, Pete Krebs

Buffalo Gap-The Smokes, 9:30 pm, free

Burlingame Acoustic-Michael Hurley, 6 pm, All Ages

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Cana Son, 10 pm

Capitol Coffeehouse-Nancy Curtain: Songs of Brazil, 8 pm, $10

Cascade Bar-Kinzel & Hyde, The Strangetones, The Bad Samaritans, 9 pm, $7/single, 10/couple

Conan's-Echo Helstrom, 6 pm, free; Big Island Shindig, 9 pm, $6

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Crystal-KUFO Paranormal Party 7: Powerman 5000, Sloth, Fingertight, 8 pm, $10

Dante's-Sweaty Nipples, Storm & The Balls, 10 pm, $10-13

Duff's Garage-The Stragglers, Flat Mountain Girls

Gemini-Norman Sylvester

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-Sidestar

Hoppers-Halloween Party w/The Aaron Black Band

Interstate Bar & Grill-Kirk Green Band

Jasmine Tree- Pirate Jenny, 9 pm, $7

Jax-Toledo Kesch, 9 pm, $5

* Kelly's Olympian-Cocaine Unicorn, Jackie, The Out Crowd

Laurelthirst-Catfish, 6 pm; Halloween Is Still A Drag #6 w/Mike Danner Quartet, $3

Longhorn-JR Sims Halloween Party

Mad Hatter Lounge-Swing & A Miss

Medicine Hat-Shakabuku

Mississippi Pizza-Renee, 7 pm; KC Murphy, 9:30 pm, All Ages

Monteaux's-Sheer Bliss

Mt Tabor-Odds Against Tomorrow, Jonah, Bella Fayes, Dr. Theopolis, UHF, 9 pm, $6-8

* Music Millennium NW-The Shins, 6 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Stovokor, Last Empire, Engorged, Carnifex, 8 pm, $6, All Ages

Ohm-Floater & Enkrya, Austin Bradley & Protocol, 9 pm, $10-12

Paris-Emberghost, Inked In Blood, The Rouge, All Ages

Porky's-Burning In Water, Muffaletta Galaxy Pirates, 7 Year Tango, free

Produce Row-Devil's Cabaret

PSU-Foghorn, noon, free, All Ages

Rabbit Hole-Swing and a Miss, 7 pm; Pyramid, 10 pm, False Positive, 11:30 pm

River Roadhouse-The Ron Carnes Band

Rogue-Halloween Costume Party w/The Catherine Welson Trio

Roseland-The Queen Of Halloween Ball: Kings X, Fishbone, Kandles At Nine, One Fire, Trapeze Jen, 9 pm, $20-25

Schnitzer-Yonder Mountain String Band, Hot Tuna, All Ages

Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm

Tonic-Low Tolerance, The Civies, The Disliked, Still Life Projector

* Twilight Cafe-The Fuck Hells Belles AC/DC Halloween Show: Jack Move, Dirty Thieves, Merrick Foundation, Ditch Liquor, Dirty Lowdowns, Lopez, Pornstore Janitor, The Del Toros, Hussy, Bitchface, All Out, Knight Badger, The Altarboys, Warriors Of Genghis Khan

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Freak Mountain Ramblers, $6

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


SATURDAY 11/1

411-Claudia Quintet

* Aladdin-Broadcast, Electrelane, Hawk and a Hacksaw, 9 pm, $15, All Ages

Artichoke-River City Folk Radio Show live recording, 10 am, $2; Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

Ash St. -Singapore Sling, Telephone, Note Notas, 9 pm, $8

* Berbati's Pan-Zach Randolph season kickoff/Bosko cd listening party: Bosko, Cool Nutz, Maniac Lok, Brotha Luv, Starchile, OG One, DJ Chill, Paul Guacamole, 9 pm, $10-15

Beulahland-Auggie and Dan Mills

Biddy McGraw's-Ashbury Park

Billy Reed's-The Kid Lopez Band, 8:30 pm

Bitter End-Medicine For Melancholy, At Dusk, Seven Year Tango, 9 pm

Blue Monk-Jazz, Cats & Civics w/The original Cats, 8 pm, $10

Borders-Gresham-Mollybloom, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Donny Osborne Trio, 8:30 pm

Buffalo Gap-Anandi, 9 pm

Burlingame Acoustic-Josh Rivera, 6 pm; Badger, Jerry Hahn Trio, 9 pm, $5, All Ages

C-Bar-Shoehorn's Von Tap Trio, Gordon Lee, Skip Elliott, 7 pm, free

Candlelight-DK Stewart

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-58 Fury, Western Aerial, Oliver, The Dimes, 9 pm, $4

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Crystal-No Quarter, Vital Signs, Metal Boyz, 8 pm, $10-14

Dante's-TV:616, Drumattica, Deflower, 9 pm, $7

Disjecta-6 Parts 7, Summer Hymns, 9 pm, $6, All Ages

Gemini-Curtis Salgado

Goodfoot-Strungover! w/Jackstraw

Green Room-Rachel Taylor Brown

Grolla-Eric Skye

Hollywood Theatre-Johnny Connolly, Footnotes, Foghorn Stringband, 8 pm, $15-18

Hoppers-Linda Hornbuckle Band

Interstate Bar & Grill-Ocean 503

Kelly's Olympian-Edward Pop, GinGang, Hoary Poury, 9:30 pm

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Vagabond Opera, Gothic Outhouse, 9 pm, $3

Longhorn-JR Sims

Meow Meow-Rufio, Motion City Soundtrack, Acceptance, Over It , 7 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Girls Say Yes, The Quags, UFO Catcher, 7 pm, All Ages

Monteaux's-Zuppa

Mt Tabor-Lisa & Her Kin; The Dry County Crooks, Rich McCulley, Silver Daggers

Music Millennium NW-Rich McCulley, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 2-5 pm

Oak Grove-West of Nowhere, Untied, The Mediam, Moose Knuckle

Ohm-Camaro Hair, Gina Noëll, Carmina Luna, DJs, 9:30 pm, $7

Paris-Element, DIJ, The Fellow Betrayed, Illuminati, All Ages

* Performance Works NorthWest-Cabaret Boris & Natasha w/Nequaquaam Vacuum, 8 pm, $8-12

Porky's-Twice Baked, free

Produce Row-Cotton Jenny

* Red & Black-CART!, 9 pm, $3, All Ages

River Roadhouse-The Ron Carnes Band

Rogue-The Chuck & Dave Show

Roseland-Something Corporate, RX Bandits, Mae, The Format, 7 pm, $15, All Ages

* Solid State-Give Up The Ghost, Fairweather, The Bled, Daughters, Countdown To Life, 7 pm, $8, All Ages

Thatcher's-Montage, Zachariah, The Blue Devils, 9 pm

Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm

Tonic-Atomsane, Miracle Enemy, A Typical Theme

Touchstone-Allyn Roberts, 7 pm, free

Twilight Cafe-Portland, Pantywaist, The Dagons, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Watsonville Patio, Palatine Hill, $6


SUNDAY 11/2

Arnada-Unplugged

* Ash St. -Sun-Day Showcase w/Libretto, Dylek, DJs Papercuts & Sneakers, Destro, 9 pm, $5

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 6 pm , free

Brasserie Montmartre-MattSchiff Duo, 7:30 pm

Burlingame Acoustic-Peter Mulvey w/Steve Hettum, 8 pm, $10-12, All Ages

Candlelight-Andy Stokes, free

Crystal-Mary Fahl, 7 pm, $10 (Lola's)

Hoppers-Gospel Hour feat. Rae Gorden, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Mississippi Pizza-Crystin Byrd Band, 7 pm, $3, All Ages

Moon & Sixpence-Foghorn, 8 pm

Mt Tabor-Drum Circle

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

* p:ear. -Black Peppercorns, P:EAR all-stars, Youth Improv/Open Jam

Porky's-Strung Over, free

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam


MONDAY 11/3

Ash St. -Miss AnneThrope, Weedeater, 5 Foot Thick, A.F.M.

Biddy McGraw's-Alexander Green

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo, 7:30 pm

Burlingame Acoustic-Open Mic, 7 pm

Candlelight-DK Stewart, free

Crystal-Project Object, 9 pm, $15 (Lola's), All Ages

* Fourteen-Mount Eerie, The Mools, Nikaidoh Kazumi, 9 pm, $6

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Reggae Jam w/The Ambassadors

Music Millennium NW-Songwriter's Circle, 7 pm, free

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 11/4

Aladdin-Joshua Redman Elastic Band, 8 pm, $20-22, All Ages

Alberta St Pub-Irish Dance Lesson, 7:30 pm; Irish Jam, 9 pm, $8

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Brasserie Montmartre-Randy Porter Duo, 7:30 pm

Candlelight-Metro

* Disjecta-Panthers, JR Ewing, Skeleton Coast, 9 pm, $7, All Ages

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

* Meow Meow-Todd's 32nd B-Day: Up Up Down Down Left Right Left Right B A Start, Poulain, Modernstate, Alan Singley, 8 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-Klezmocracy, 8:30 pm, All Ages

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

* Music Millennium NW-3 Leg Torso, 6 pm, free, All Ages

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, $5

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

PSU Lincoln Performance Hall-Mara Gearman and Friends

Rogue-Walter Tschanz's birthday bash

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Solid State-Morse Code Heartbeat, Shamelady, Rapid Fire Process, Hauler, Argonaut, 7 pm, $6, All Ages

Steinhaus-Alexander Green

Twilight Cafe-The Moneychangers, The Minds, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Carrie Clark, Sugartown, Jim McIver, 8 pm, $4


WEDNESDAY 11/5

Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7:15 pm

Arnada-Singer Songwriter Night w/Miguel

Ash St. -Kevin Martin & The Hiwatts, Burning In Water, 9:30 pm, $15-18

Berbati's Pan-American Analog Set, Ester Drang, Invisible, 9:30 pm, $10

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl Duo

Burlingame Acoustic-Me and My Brother, 8 pm; Jeffrey White and Friends, 10 pm

Candlelight-Ocean 503, free

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Yeltsin, Once In The Sun, Bullets and Bubblegum, 9 pm, $5

Crystal-Over The Rhine, Susan Enan, Griffin House, 8 pm, $15

Dante's-Michelle Shocked, 8 pm, $15; Storm & The Balls, 11 pm $5

Goodfoot-Nimbus, free

* Grand Central Bowl-Demoralizer, Amongst Us, All Ages

Green Room-Groundscore, 9 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

* Holocene-Ladybug Transistor, Viva Voce, Eux Autres, $6

Hoppers-Avalanche Band

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi Pizza-Racheal Taylor Brown, All Ages

Mt Tabor-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm; Soul/Funk

Music Millennium NW-Michelle Shocked, 6 pm, free, All Ages

Ohm-Luv Jonz, 8 pm, $7

* Paris-Hanzel Und Gretyl, Genitorturers, Point One, ZoneWire, All Ages

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Roseland-Twiztid, Wolfpac, The R.O.C., Society 1, 8 pm, $17-20, All Ages

Schnitzer-Lucinda Williams, Eastmountainsouth, 9 pm, $30-42.50, All Ages

Solid State-Clarity Process, Staring Back, Near Miss, Tora! Tora! Torrance!, Ever We Fall, 7 pm, $8

Twilight Cafe-The Touchers, Fleeting Trance, 9:30 pm, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lea Krueger Band, $3

* Performance Works NorthWest-Cabaret Boris & Natasha: Halloween Edition, Fri-Sat 8 pm, $8-$12