anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

Arnada-Experimental Earth

* Berbati's Pan-Hanson Brothers, Mando Daio, Note Notas feat. Sean Croghan , 9:30 pm , $10-12

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Cobalt-Mutha, 10 pm

* Dante's-The Return Of Soul Kitchen w/Black Angel, 9 pm, $5



Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers, Trashcan Joe

Three Friends Coffeehouse-Open Mic w/Tamara J. Brown, 7 pm, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones, 9:30 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

FRIDAY 11/28

Alberta St Pub-Trashcan Joe, 7 pm; Irish Traditional Music Session, 9 pm

Arnada-Noir City, Ispo/Facto, The Hell Candidates, Dirty Harriet, Gifford Pinchot

Ash St. -Monkey Fur, All Out, The Culprits

Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm

* Berbati's Pan-The Weirdos, The Skulls, The Briefs, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's-Lynn Conover & Friends, 6 pm; Ashbury Park, 9 pm

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Porterhouse, 9 pm, $5

Blue Monk-David Friesen

Bookies-Linda Hornbuckle, 9:30 pm

Brasserie Montmartre-Danny Osborne Trio

Buffalo Gap-Life After Liftoff

C-Bar-Audioflo Sessions w/Dr. Jones: lounge tempo & deep groove, 9 pm, free

Candlelight-Rose City Kings

Cañita-Cana Son, 10 pm

* Conan's-Echo Helstrom, 6 pm, free; Oldominion, Trash Heap, Uncle Suele, 9 pm, $5

Corner Saloon-Wolfgang

Dante's-Jucifer, Racebannon, The Voodoo Organist, 9 pm, $8

Disjecta-Vlatkovich Octet, 8 pm, $6, All Ages

Doc's Bar & Grill-Holy Shitrs, Valid Effort

Duff's Garage-Lisa And Her Kin

DV8-New Model Army, Antiworld, Statch & The Rapes

* Jackpot Records-Downtown-The Weirdos in-store signing, 6 pm, free, All Ages

Gemini-Big Monti

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Green Room-The New Iberians

* Holocene-Ms. John Soda, B. Fleischman, Christian Kleine, Jel, $8

Hoppers-Aaron Black Band

Jimmy Mak's-Theresa Demarest & Good Company, 9 pm, $7

Laurelthirst-Prairie Dogs, 6 pm; Freak Mountain Ramblers, $6

Medicine Hat-Shakabuku

* Meow Meow-Just A Fire, Made For TV Movie, Robots In Disguise, 9 pm, $6, All Ages

Mississippi Pizza-Paula Sinclaire, 9:30 pm

Mock Crest-Dave Twigg, 8 pm

Mt Tabor-Atom Sane, Killaways, Burning In Water

Mt Tabor Acoustic-Sean-Michael, Jasmine Ash

Nocturnal-Crosstide, The Divorce, The Lashes, 8 pm, $5, All Ages

Norse Hall-Brian Jack and the Zydeco Gamblers, 7 pm, $17

Paris-Midnight Creeps, Paradigm Shift, VICIO, Color In Between, American Made Assholes, All Ages

Produce Row-Lewi Longmire Trio

Rabbit Hole-Caleb Coffee, 7 pm; Pyramid, 9 pm

Rogue-Ellen Whyte Band

Roseland-Living Colour w/Tony C. & The Truth, 9 pm, $20-25, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

The Brew-Lew Jones, Folk You, Gina Noëll, 9 pm

Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic-3 Inches of Blood

Twilight Cafe-Dark Skies, USS Horsewhip, Starantula, free

Vine Leaves-Nancy Curtin

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Sophie Lux, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


* Aladdin-Jane Siberry, 8 pm, $22.50-25, All Ages

Arnada-Evil Egg, Dross, Excessive Moderation, West Of Nowhere

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

Ash St. -Quarry To The War, Desperately Waiting, Knife Girl, Thebeforepicture


Biddy McGraw's-Miss Michael Jodel

Bitter End-Static Chair, 6 pm, free; Purusa, 9 pm, $5

Blue Monk-Alan Jones

Bookies-Linda Hornbuckle, 9:30 pm

Brasserie Montmartre-Danny Osborne Trio

Buffalo Gap-The Smokes

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Naked Todd, Magic Red Panties, Seppuku, 9 pm, $5, 9 pm, $6

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal-Bart Ferguson, Camaro Hair, 9 pm, $10-12, All Ages

Dante's-Jerry Joseph & the Jackmormons, $6

Duff's Garage-Russell Street Ramblers, The Stragglers, 9 pm


Gemini-Big Monti

Goodfoot-Dexter Grove w/The Bingo Band

Green Room-Herschel Patch & The Gleekers

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Ellen Whyte & The Reflex Blues

Interstate Bar & Grill-Cool Breeze

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Johnny Ward benefit w/Kung Pao Chickens, Belmont St. Octet, Eagle Ridin' Papas, 9:30 pm, $5 sliding

Meow Meow-Faded, 8 pm, $5, All Ages

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Monteaux's-Mario DePriest & Friends

Mt Tabor-Basic Assumption, Hou-Farr-Long, Chain Of Being, American Hit List, Ego Machine, Stalked

Multnomah Arts Center-A Kristmus Karel, Fri-Sat 8 pm, Sun 2 pm, through Dec 7, donations accepted, All Ages

Music Millennium NW-Victor Johnson, 1 pm; Stars Of Track And Field, 6 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 2-5 pm

* Nocturnal-The Hidden Cameras, The Divided, Rebecca Pearcy, 8 pm, $7, All Ages

Ohm-Stars Of Track And Field, Charmparticles, Tea For Julie, Nordic, Fluid Afterhours DJs, 9:30 pm

Paris-Sound Assassin, Zero State, Element, West Of Nowhere, Cage Of Mind, All Ages

Holman Building-March Forth

Produce Row-Trashcan Joe

Red & Black-Lodge Club, Sauvie Island Moon Rocket Factory, All Ages

River Roadhouse-Sketchy Ted, 9:30 pm, free

Roc's Bar & Grill-Samantha's Grace

Rogue-The Strawberry Roan

Rose Garden-Trans-Siberian Orchestra, 8 pm, $32.50-42.50, All Ages

* Roseland-Dimmu Borgir, Nevermore, Children Of Bodam, Hypocrisy, $20, All Ages

Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm

Tonic-SYX, Gudgen, Northwest Royal, 9:30 pm, $5

Trinity Episcopal Cathedral-Trinity Choir: Advent Procession of Lessons and Carols, 7 pm

* Twilight Cafe-Dead Moon, 9:30 pm, $4

Vine Leaves-Lloyd Cruse Quartet

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Sidestar, Scott Fisher Project, Katie Crash

Wilf's Piano Bar-Tall Jazz

SUNDAY 11/30

Aladdin-Art Alexakis, 8 pm, $16, All Ages


Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-The Twilight Singers feat. Greg Dulli, 9:30 pm, $10-12

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm, free

Blue Monk-We Insist!, 8 pm, $3 don or 3 cans/food

Brasserie Montmartre-Gordon Lee Duo

Candlelight-Andy Stokes, free

* Conan's-The Reparations Band featuring Blessed Love, Roland Joseph, Jaga Culture, and Easy Skankin, w/Selectah, Cansaman, YT, 9 pm, $4

* Crystal-Alkaline Trio, Reggie & The Full Effect, From Autumn To Ashes, No Motiv , 7:30 pm, $15-18, All Ages

Dante's-Eric McFadden's Dark Rodeo, 9 pm $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Haven-Noah Peterson Duo, 11 am, free, All Ages

Hoppers-Gospel Hour feat. Rae Gorden, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

I.C.M. -Stahlwerk: DJs Carrion, Zufall, Lovemurder, 9 pm, free

Kennedy School-Tall Jazz Winter Concert, 3 & 7 pm, $12, All Ages

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Meow Meow-Sugarlight Battle of the Bands, 6 pm, $8, All Ages

Mock Crest-John Whipple, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Mt Tabor-Drum Circle

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-Leonid Smetannikov, 1 pm, $13; Students of Jill Austin, 5 pm, free

Paris-Pris, Go Ahead, 4:30 pm , All Ages

Rabbit Hole-Dennis Hitchcox Underground Music Project, 5 pm; The Subterranean Beat Revival, 9 pm

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Schnitzer-Oregon Symphony:"Holiday Magic" kids concert, 1 & 3 pm, $6-31, All Ages

Tillicum-Jonny Martin, 6 pm

Trinity Episcopal Cathedral-Trinity Choir: Advent Procession of Lessons and Carols, 5 pm

Twilight Cafe-The Midnight Creeps, Cootie Platoon, Godhaven, free

Vine Leaves-Ron Steen Jazz Jam


Ash St. -Open Mic

Brasserie Montmartre-Victoria Corrigan Duo

Burlingame Acoustic-Open Mic

Candlelight-DK Stewart, free

Crystal-Mosquitos, Charmparticles, 8 pm, $8 (Lola's), All Ages

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic, 7:30 signup

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

* Mt Tabor-Zakairie and Fireman Reggae Dancehall, 8 pm, free; Uprite Dub Orchestra, Everyday Prophets

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Twilight Cafe-Carrion, Freelance Terrorists, Jackmove, free

Vine Leaves-Nancy King & Mary Kadderley

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Ash St. -Thorn City Improv feat. The Chosen, MCs Sleep, Destro, Anaxagorous, DOS, A.G., DJ Marquez

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Duo

Buffalo Gap-Portland Songwriters By Brent Rogers

Burlingame Acoustic-Juana Jam feat. Juana Camilleri, Bob Shoemaker, Denny Mellor Trio, Amy McCay, The Juana Camilleri Band, 7:30 pm, All Ages

C-Bar-Open Mic Night


DV8-Open Mic, Auditioning Bands

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

* Jasmine Tree-Gang Wizard, D. Yellow Swans, Djin Teeth, Mr. And Mrs., 9 pm

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Mt Tabor-Shipwreck, Children of the Thorne, The Village Idiots

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, The Punk Group, 9 pm, $5 after 10 pm

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

PSU Lincoln Performance Hall-PSU Orchestra

* Red & Black-Faerie Fashion Show w/Pants Blaster, 7 pm, free, All Ages

Roseland-Barenaked Ladies, Sarah McLachlan, 7 pm, $40

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Steinhaus-Alexander Green

Voodoo Doughnut-Steven Wray Lobdell, 10:30 pm, $1

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3

Wilf's Piano Bar-The Hollytones


Aladdin-Barbarito Torres, 8 pm, $18.50-21, All Ages

Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7 pm

Arnada-Singer Songwriter Night w/Miguel

* Berbati's Pan-Aceyalone Listening Party, 9:30 pm, $8-10

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Blue Monk-Skol Brothers

Borders-Downtown-Barbarito Torres, 12:30 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Kacy Colleen-Dale Lawrence

Buffalo Gap-TOCA, 8:30 pm

Burlingame Acoustic-Diana Darby, Fantasia Ball, All Ages

Candlelight-Ocean 503, free

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Swaim Basement, 9 pm, $5

Crystal-Tony Furtado & The American Gypsies, The Big Wu, 9 pm, $15 (Lola's)

Dante's-Mclusky, 8 pm; Storm & The Balls, 11 pm, $5

DV8-Glis & Ayria, Noxious Emotion, 9 pm, $5--7

Goodfoot-Groundscore w/Sekai Union

Grand Central Bowl-Brokaw, The Players, The Incredible Kid, DJ KG, 10 pm, $4, All Ages

Green Room-Pennsyltucky Takeover, 9 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mt Tabor-Happy Hour w/Sanford Owen Grew, 6:30 pm, free; Bachelors Of Science

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Twilight Cafe-Saber Tooth Tiger, The Motive, Amongst Us, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lea Krueger Band, $3