* Aladdin-Rufus Wainwright, 8 pm, $25, All Ages

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St. -My Goldfish Ned anniv. w/No Red Flags, Dislikes

* Berbati's Pan-Damien Jurado, Rosie Thomas, Dolorean

Biddy McGraw's-Felim Egan

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Bitter End-Shawn Hawkins & The Offenders, 6 pm, free; Luminous Fog, 9 pm, $2

Blue Monk-3 Leg Torso

Boons Treasury-John Koonce

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Duo

Buffalo Gap-The Smokes, 9 pm

Burlingame Acoustic-Thee Russell Thomas Agenda

Cobalt-Mutha, 10 pm

Conan's-Sissy Conspiracy, 6 pm, free; Namesake, 58 Fury, Subside, 9 pm, $5

Dante's-The Makers, Diamond Tuck & The Privates, The DTs, 9 pm, $7

DV8-Soylent Gringo, Merrick Foundation, C.A.C.

Edgefield-Johnny B. Connolly

Fez-Noir City, Groundscore, Flatland, 9 pm, $5


Grand Portland Ballroom-The String Cheese Incident

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg: The Get Me Downs, The Londesomes, Matt Brown's Choice, Ross & The Hellpets

* Holocene-DJ Eliazar, 6 pm, free; EQ! Collective: Nomadic Noize, Commute, Big Bang, The Incredible Kid

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

I.C.M. -The Flip-Tops, Nix, 9 pm, $4

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Hot Club Sandwich

Medicine Hat-Open Mind Night, free

Mississippi Pizza-In Defense Of Animals, 6 pm; Jeff Frucolt, 8 pm, All Ages

Mississippi Studios-Trashcan Joe, 8 pm, $5

Mock Crest-Lee Blake's Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-So Fine, Mellow Outs, Plumb Bomb All Stars

Paris-Wide Eyed Wonder, Jordan Tyler & The Story Line, Revenge Of Me, Five Star Failure, All Ages

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers, Trashcan Joe

Rabbit Hole-Jacob Van Auken & Friends

Rock Creek Tavern-Jackstraw

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Rose Garden-Shania Twain, 8 pm, $20-80, All Ages

Steinhaus-Kinzel-Hyde & Ulrich

Three Friends Coffeehouse-Open Mic

Tillicum-Lloyd Jones, 9:30 pm

Tonic-Ray Jicha, Dave Scott, AcoustiCal, Daniel G. Harman, Andrea Tragresser, 9 pm, $5

Twilight Cafe-Paper, The Kibosh, Two Guys, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Cornbred; Wall Street, $5

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette w/George Mitchell

FRIDAY 12/12

Aladdin-The Trail Band, 7 pm, $10-35, $10-35, All Ages

Alberta St Pub-Irish Traditional Music Session, 9 pm

Artichoke-Cross-eyed Rosie, 8 pm, All Ages

* Ash St. -Cali Agents, Jean Grae, O.M.D., Bukue One, MYG, $11

Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm

Berbati's Pan-Hindi Guns, The Out Crowd, Ma Ford

Biddy McGraw's-Lynn Conover & Friends, 6 pm; Jim Boyer Band, 9 pm

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Buds Of May, 9 pm

Blue Monk-Alan Jones

Boons Treasury-Dexter Grove Band

Brasserie Montmartre-Dave Leslie Trio

Buffalo Gap-Jon Bunzow

Burlingame Acoustic-Michael Hurley, Jackstraw, All Ages

Slabtown-Starantula, The Gays

Candlelight-Linda Hornbuckle

Cañita-Cana Son, 10 pm

Community Music Center-Little Kids' Jamboree, 11 am

Conan's-Jigsaw Jones, Dave Coey and the Tremor Guild, $7

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

Crystal-Sleater Kinney, Cat Power, The Minders, 9 pm, $10, All Ages; Dance & Tell w/DJ YesNo, 10 pm, $2 (Lola's), $10

Dante's-The Pleasure Club, Eric McFadden Trio, Gruesome Galore, 9 pm, $8

Duff's Garage-Shorty & The Mustangs

DV8-Slopshot, Confederats, Monkey Torture, Muddy River Nightmare Band

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Robbie Laws

Green Room-Brian Copeland Band, Oracle, 9:30 pm, $5

Haven-Eric Skye, 8 pm, free, All Ages

Hoppers-Al & The Blue Tones

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm

Medicine Hat-Shakabuku

* Mississippi Pizza-Vagabond Opera, 7 pm, $6, All Ages

Mississippi Studios-Box Set Acoustic Duo, 8 pm, $10

Mock Crest-Rollie Tussing III, 9 pm

Monteaux's-Dylan Thomas Vance

Mt Tabor-Pat Travers, Jaycob Van Auken Band, Lyle Ford, 9 pm, $10

Nocturnal-Home Grown, Allister, JamisonParker, Mugshot, 7 pm, $12, All Ages

Old Church-Craig Linder, 7:30 pm

Old town pizza-Jacobin

Paris-Paper Cut Masquerade, Core 13, Lunar Active, Left Lane Ends, Ivy League Dropouts, All Ages

Portland Art Museum-Ellis Paul & Vance Gilbert

Produce Row-Whiskey Puppy, 9 pm

Rabbit Hole-She Said Yes, Kizmet

Rock Creek-Caleb Klauder, Sammy Lind, & Kevin Sandri

Rogue-Ellen Whyte & Friends

* Rose Garden-Kenny Rogers' Christmas From The Heart feat. The Toy Shoppe, 8 pm, $35-59.50, All Ages

Roseland-Nothing Said, Wheelchair Renegades, Chain Of Being, Pongoo, Excessive Moderation, Full Throttle, The Dugs, 7 pm, All Ages

* Savannah-Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Schnitzer-Oregon Symphony: Gospel Christmas

* Stumptown Downtown-Io & Friends, DJs Forrest Andrews, in the Treejay, Safi, Eliazar, 7 pm

Tillicum-Cannonballs, 9:30 pm

Tonic-Pete Krebs, Clampitt, Gaddis & Buck, The Branches, Mo Phillips

Touchstone-Margaret Mallatt, 7 pm, free

Twilight Cafe-The High & The Mighty, The Weaklings, The Mexican Blackbirds, free

Vertigo Gallery-Dear Whoever, The Empty, BlueTurnsWhite, At Every Step, 6 pm, $5

Vine Leaves-Tim Ellis, Jim Walker

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire Combo, Moonshine Hangover, Spigot, Hillstomp, $6

Wilf's Piano Bar-Stuart Wylen Trio

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


Abbey Cafe-Njuzu, 4:30 pm

Aladdin-The Trail Band, 3 & 7 pm, $10-35, $10-35, All Ages

Alberta St Pub-Klezmocracy, Schicky Gnarowitz, 9:30 pm

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

* Ash St. -Lydia Lunch, Glass Candy, 9 pm, $10

Below Zero-Dead By Dawn, We Should We Should Die, Humanis Sarcoma, 7 pm , $3

Beulahland-The Neins, Blankets, Charming Snakes

Biddy McGraw's-Michael Jodell

Bitter End-Bachelors Of Science, 6 pm, free; Flying Other Brothers, Higher Ground, 9 pm, $8

Blue Monk-Dan Schulte

Boons Treasury-Nanosaurus

Borders-Downtown-3 Leg Torso, 2 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Dave Leslie Trio

Buffalo Gap-Steve Bradley, 9 pm

Burlingame Acoustic-Mike Sprigo, Adam East, Kris Deelane, All Ages

Candlelight-Linda Hornbuckle

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

ComedySportz Arena-Captain Bogg And Salty, 2 pm, $10

Conan's-Portland, UsedWares, Bettie Ford, The Herkemer, Sarah Severson, 9 pm, $7

Corner Saloon-Johnny Ripoff Band

* Dante's- Mark Lanegan Band, Enemy, 9:30 pm, $15

Duff's Garage-Kindling

DV8-Voodoo Machine, Chapters End, Element, $5

Goodfoot-Tea Leaf Green, Moonshine Still

Green Room-The Dimes, Ende

Grolla-Eric Skye

Haven-Andrew Calhoun, 8 pm, free, All Ages


Jasmine Tree-Hail Santa II: Captain Bootybeard, Amoree Lovell, Morgan Grace, Glamorous Pat, 8:30 pm, $5

Jax-Andres & The Wanted, 9 pm

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; John Henry Band, $3

* Grand Lodge-Toni Land

* Meow Meow-The Escaped, Pipedown, Mindless Rebellion, Rhythm Of 84, 8 pm, $7, All Ages

Mississippi Pizza-Kids Show, Lauren Miller, 5 pm; Folkrum, Lost-N-Found, 8 pm, $4, All Ages

Mississippi Studios-Mike Compton & David Long, 8 pm, $15

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Monteaux's-Jimmy Bennington's Midnight Choir

Mt Tabor-Madgesdiq, Red Venus Love Army, Crack City Rockers, $5

Nocturnal-Room 101, Sophe Lux, Nordic, 8 pm, $5

Ohm-Miss White Trash 2003 w/Jesus Presley, Flave, DJ Venus, 8:30 pm, $8

Old Church-A Latin American Christmas, 7:30 pm, $16.50

Old town pizza-Jacobin

Paris-DFive9, University, The Come Alongs, After Mind, All Ages

Produce Row-Lynn Conover Trio

Rabbit Hole-False Positive & Friends, Lance Rider, 9 pm, free

Rock Creek Tavern-The Elbowz

Rogue-Catherine Welson Trio

Schnitzer-Oregon Symphony: Gospel Christmas

Tillicum-Cannonballs, 9:30 pm

Tonic-Tim Bluhm, Tim Sealy, 5 Foot Tuesday

Twilight Cafe-Susie Blue, Captain Rock, The Del Toros, free

Vine Leaves-West Coast Jazz Ensemble

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Westminster Presbyterian-Portland Gay Men's Chorus, 8 pm

White Eagle-Jim Boyer Band, Dexter Grove, $6

* Wilf's Piano Bar-Storm Large

SUNDAY 12/14

Aladdin-The Trail Band, 3 & 7 pm, $10-35, $10-35, All Ages

Ash St. -The Volumes

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm, free

Blue Monk-Eli Reisman; We Insist, 8 pm, $3 or 3 cans of food

Brasserie Montmartre-Eli Reisman Duo

Buffalo Gap-Los Cowtones, 6 pm

Burlingame Acoustic-Sam Shaber, All Ages

Candlelight-Andy Stokes

Dante's-The Red Elvises, 8 pm, $10; Sinferno Cabaret, $6

Green Noise-The Buttfrenchers, 7 pm, free

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

Mock Crest-Chris Estes, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Mt Tabor-Shawn Smith, Brian Vander Ark, Happy Chichester, 8 pm, $10

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-The Choral Arts Ensemble Of Portland: A Latin American Christmas, 3 pm; Connie Bieberach, 7 pm, $12

Paris-Pris, Go Ahead, Martyr Reef, Almost Friday

Rabbit Hole-Dennis Hitchcox Underground Music Project; The Subterranean Beat Revival

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Three Friends Coffeehouse-Rory Merritt Stitt, 7:30 pm

Tillicum-Johnny Martin , 6 pm

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

White Eagle-Jon Koonce, 7 pm, $3

MONDAY 12/15

* Aladdin-Pinback, Optigonally Yours, Aspects Of Physics

Ash St. -Open Mic

Bitter End-Acoustic Minds, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Duo

Candlelight-DK Stewart, free

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Dublin Pub-The Boys next Door, The Originals, 7 pm, $10

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic, 7:30 signup

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Charlie Dogget, 6 pm

Mock Crest-Aric Riley, 8 pm

Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-The Reggae Allstars, 6:30 pm, free; Instigators

Old Church-Christmas w/Michael Allen Harrison

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Red & Black-Kathleen Juergens, 7 pm, $3, All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


* Alberta St Pub-Petty Booka, 8 pm, $5

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

* Ash St. -Thorn City Improv w/Potnus, The Chosen, Smoke, Destro, Sleep, Anaxagorus

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Bitter End-Static Chair, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Brasserie Montmartre-Dan Schulte Duo

Burlingame Acoustic-Juana Camilleri, Bob Shoemaker

C-Bar-Open Mic Night


Crystal-Bo Diddley, 7 pm, $22-27

Duff's Garage-K.C. Murphy's Open Mic

DV8-Open Mic, Auditioning Bands

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Hoppers-Terry Robb

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Open Mic/Screen

Mississippi Pizza-KC Murphy, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

* Mt Tabor-Lightheaded, Quivah, The Village Idiots

* Music Millennium NW-Petty Booka, 5 pm, free, All Ages

Ohm-Dahlia, Ben & Ravi, 9 pm, $5

Old Church-Christmas w/Michael Allen Harrison

Rabbit Hole-Open Mic & Hootenany Singalong

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Steinhaus-Alexander Green

Tillicum-Norman Sylvester, 9:30 pm

Voodoo Doughnut-surprise guest, 10:30 pm, $1

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3

Wilf's Piano Bar-The Hollytones


* Aladdin-Kinky, 8 pm, $12, All Ages

Arnada-Annual Songwriters Christmas Contest w/Miguel

* Backspace-Open Mic Freestyle Sessions w/DJ 12Izm, 4:30 pm, free, All Ages

Berbati's Pan-Spit Up Angels, Yellow Swans, 9:30 pm, $3

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Bitter End-Life After Liftoff Duo, 6 pm; Joey Porter Trio, 9 pm

Blue Monk-John Stowell, Mia Nicholson

Boons Treasury-Mark Alan

Brasserie Montmartre-Kacy-Colleen-Dale Lawrence

Buffalo Gap-TOCA, 8:30 pm

Burlingame Acoustic-Buds Of May

Candlelight-Ocean 503, free

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Almost Milwaukie, Yeltsin, Surviving Desire, 9 pm, $5

Dante's-Storm & the Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blue Jam

DV8-Psyclon Nine, Dismantled, Synchronicity Frequency

Goodfoot-Seven Year Tango, Bachelors of Science

Grand Central Bowl-Party Time, Lion Fever, DJ Maximillion, 10 pm, All Ages

Green Room-Scott Fisher Project

* Holocene-DJ Caleb, 6 pm; Portland All-Area Laptop Battle

Hoppers-Blues Train

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Medicine Hat-The Drum: Salsa In The Hood, $5

Mississippi Pizza-David Brant, Alexa Wiley, 7 pm, All Ages

Mock Crest-John Vecchiarelli, 8 pm

Mt Tabor-Lyle Ford's Songwriter Showoff, 6:30 pm

Old Church-B. Thomas Curry, noon, free; Christmas w/Michael Allen Harrison, 7 pm, $27.50-40

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Girl & Singer Songwriter Open Mic; Professor Gall & Friends

Reed College-John Vergin: December's Tale, 7:30 pm, $10

Rock Creek Tavern-David Reisch, Jimmy Boyer, & Lynnie Mae

Three Friends Coffeehouse-Chad Hinman, Cat Kinsey

Tillicum-Jim Mesi, 9:30 pm

Tonic-Fells Acres

Voodoo Doughnut-Walt Schaefer, 10:30 pm, $1

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Lea Krueger Band, $3