anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St. -New Year's Day with Portland Organic Wrestling

Berbati's Pan-Anbot Rodroid, The Motive, Dark Skies

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Buffalo Gap-Soul In The City, 9 pm

Cobalt-Mutha, 10 pm

Conan's-Ezra Holbrook, 6 pm, free

Dante's-I Can Lick Any SOB In The House, The Stellas, Rotten Apples, 9:30 pm, $5

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Rabbit Hole-Jacob Van Auken & Friends

* Tube-Climber

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm


Alessandro's-David Friesen Duo, Jerry Hahn

Ash St. -The Khans, Cougar, The New Rome

Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm

Berbati's Pan-Dead Moon, The Nightmares, The High & The Mighty, 9:30 pm, $6

Biddy McGraw's-Jim Boyer Band

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Nimbus, 9 pm, $5

Blue Monk-Victoria Corrigan

Boons Treasury-Sonny Hess Trio

Brasserie Montmartre-Mirage

Buffalo Gap-Olem Alves Funk Band

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Cana Son, 10 pm

Conan's-Arroyo, Guests, 9:30 pm, $10

Corner Saloon-Anything Goes

Crystal-Portland Roundup: Jackstraw, Sam Hill, Higher Ground & Misty River w/Greg Clarke, All Ages; Little Joe, The Flat Mountain Girls, Cross-Eyed Rosie, Mark Lemhouse & The Lonesome Playboys, 8 pm, $12-14, All Ages

Dante's-Debris, 9 pm, $6

Duff's Garage-Kindling

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-John Bunzow

Green Room-Stilltenders

Hoppers-AWOL Blues Band

Hotel Oregon-Robert Rude Band

* Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Baby Gramps, $3

* Meow Meow-Thrones, Wrangler Brutes, Firey Cubist, Something Must Break, 9 pm, $5, All Ages

* Million-Coachwhips, All Ages

Mississippi Pizza-Anomalous Quintet, 6 pm; Loose Change, 8 pm, All Ages

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm, free

* Nocturnal-Sleepytime Gorilla Museum, Dredg, Faun Fables, Malibu Falcon , 8 pm, $10-11, All Ages

Ohm-The Cow Trippers, Stabitha, 9:30 pm, $7

Produce Row-Yascha Nooneberg, Scott Booth

Rogue-Lloyd Jones: Fusion Blues

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo

* Tonic-Playing Enemy, Clearmotive, Shamelady, 9 pm, $5

Twilight Cafe-Axes Of Evil, USS Horsewhip, Freelance Terrorists, Amongst Us, free

White Eagle-Cornbred, Connell Bros, Lewi Longmire Trio

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


Abbey Cafe-Jackie Savriol, 4 pm

Alessandro's-David Friesen Duo, Jerry Hahn

Arnada-The Odditors

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

Ash St. -Palatine Hill, Moonshine Hangover, The Runaway Boys

Berbati's Pan-Juana Jam w/Juana Camilleri Band, Trio Latino, Bob Shoemaker & Amy McCaa, 9:30 pm, $5

Bitter End-Bachelors Of Science, 6 pm, free; Dirty Martini Tour: Stephanie Schneiderman, McKinley, Lara Michell, Lea Krueger, 9 pm, $6

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Boons Treasury-John Bunzow Duo

Brasserie Montmartre-Mirage

Buffalo Gap-4th Plane Jaiant

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Puppet King, Burning in Water, Red Eye Rhapsody, 9 pm, $7

Corner Saloon-Anything Goes

* Crystal-Westside Connection: Ice Cube, WC & Mack 10, Knoc-turn'al, Cool Nutz & Maniac Loc, DJ Chill, 9 pm

Dante's-Camaro Hair, The Upsidedown, Everyday Victory

Duff's Garage-Flat Mountain Girls, Whiskey Puppy, 9 pm


Grand Lodge-Ravenswood

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Paul Delay Band

Hotel Oregon-Dylan Thomas Vance Trio, All Ages

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Jim Boyer Band, $3

Meow Meow-Phonocreep, Ever We Fall, Controvert, Countdown To Life, Thirty3, 8 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-The Moment, 8 pm, All Ages

Mt Tabor-Julian Tulip's Licorice, Ghost Parade, Almost Milwaukie

Ohm-My Regrets, Smoochknob, The Film, $7

Produce Row-Dennis Hitchcock & Alexa Whiley, 9 pm

Rock Creek Tavern-A Horse Named Daryl, 8 pm

Roc's-Tallboy Shotgun, Stonecreep

Rogue-The Chuck & Dave Show

Tonic-Voodoo Machine, Souls Gate, Finster

Twilight-Knight Badger, Fireballs Of Freedom, Party Time

White Eagle-Garrett Brennan & The EBGBs, Acoustic Minds, $6

Wilf's Piano Bar-Tall Jazz


* Ash St. -DJ Sneakers, DJ Papercuts, Lightheaded, Soul Plasma

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Berbati's Pan-Mu Meson, 9:30 pm, $5

Biddy McGraw's-Irish Jam

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm, free

Blue Monk-John "JB" Butler, Open Mic

Brasserie Montmartre-John Butler Duo

Candlelight-Andy Stokes

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Hoppers-Blues In Schools: Lloyd Jones, Bill Rhoades, Kinzel & Hyde, Hudson Rocket Band, AC Porter & Jim Wallace, Mark Lemhouse, Dylan Thomas Vance, Brad Ulrich, Marco Savo, Whit Draper, Hudson Rocket Band, Bad Samaritans

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mtn Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St. Octet, $3

* Meow Meow-Himsa, 3 Inches Of Blood, To See You Broken, Berzerk, 7 pm, $7, All Ages

Mississippi Pizza-Roberto Gonzales Cuban Night, All Ages

Mt Tabor-Drum Circle

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic)

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Dennis Hitchcox Underground Music Project; The Subterranean Beat Revival; NYCSmoke, 9 pm

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Schnitzer-Oregon Symphony: All-French program, 2 pm, $20

Twilight Cafe-The Observers, The Clorox Girls, The Minds


Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Acoustic Minds, 6 pm, free

Brasserie Montmartre-John Butler Duo

Candlelight-DK Stewart

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-David Makenzie Open Mic, All Ages

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-The Reggae Allstars, 6:30 pm, free

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

PSU Lincoln Performance Hall-The Amadeus Trio

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

* Ash St. -Thorn City Improv w/Smoke, Destro, The Chosen, Anaxagorus, D.O.S.

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Vance & Griff Bear

Bitter End-Static Chair, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Brasserie Montmartre-John Butler Duo

Buffalo Gap-True Music Tuesday, 8 pm


Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic/Screen, free

Mississippi Pizza-DynaFlo, 7 pm, All Ages

Nocturnal-DJs Seoul Brother #1 & 01Atom13, 8 pm, free

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

PSU Lincoln Performance Hall-The Amadeus Trio

Rabbit Hole-The Experiment Presents Hootenanny, 9 pm

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Voodoo Doughnut-Seantos

White Eagle-Cravis Davinder & The Amputees, $3


Alessandro's-Winter Therapy, 8 pm; Will West Music, 9 pm

Ash St. -Point 3, Perfume, Excessive Moderation

* Berbati's Pan-Reclinerland, Nordic, John Vecchiarelli

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Bitter End-Joey Porter Trio, 9 pm, free

Blue Monk-Alan Jones Quartet

Boons Treasury-Mark Lemhouse

Brasserie Montmartre-Tim Jensen Duo

Buffalo Gap-Jonah

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Kaitlyn Ni Donovan, 6 pm, free; Ten Foot Radius, Wind-Up Bird, Maggie's Choice, Mark Booth

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

Emanon-The Sloe Joe Show, 7 pm

Green Room-Scott Fisher Project, Vivian's Keeper, 9 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Blues Train

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Dennis Hitchcock, Allen Bennet, 8 pm

Mt Tabor-Lyle Ford's Songwriter Showoff, 6:30 pm; Funk and Groove Jam

Nocturnal-Breakdancing lessons, 6 pm, $8, All Ages; Craft Night w/DJ Aaronoid, 7 pm, free; Tango Lesson & Dance, 7:30 & 8:30 pm, $5, All Ages

Old Church-Sonia Lynn Aki, Rodney Menn, Ali Tweedt, Chelsea Delgado, Allison Hinckley, Berkely Webster, Emily Cawley, noon, free

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Girl & Singer Songwriter Open Mic

Tonic-The Skids, The Sweethearts, The Residuals

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3



1201-Storm: Drum & Bass


Bar 71-DJ Madd 1

Basta's-DJs Derek Fisher & the perfect cyn, 9 pm, free

Beulahland-LoFi DJs

* Billy Ray's-Show Us Your Hits w/DJ Aaron Miles

Brickstones-Easy Moods w/DJ O.G. One, 8 pm, $5

Amazon-DJ Frankie J

Club Rock-Booty Shakin' w/DJ Shawn

East-Hiphugger, 9 pm

Hot Shots-DJ Puma, DJ Gigahurtz, guests

Icon-Relics w/DJ Wicked, 10 pm

* Kelly's Olympian-Collin Sic

Klub Z-Hiphop Night, $5, All Ages

Level-DJs The Mighty Juggernaut, Reckless, George, ZigZag

Lotus-DJ Groove

Madame Butterfly-Wax On/Wax Off w/DJ Evil One

Metropolis-DJ Half Pint

Quest-DJ Mafia, DJ Richard J

Red Cap Garage-DJ Dougalicious' Europop, Hi-NRG

Ringlers Annex-DJ Tad

Roc's Dollhouse-Big Beat House

Saucebox-DJ Drew Groove

Suzie Wong's-DJ Duckie and Subject Audio

Suki's Groove-DJ Nosaj, 9 pm, $3-5

* Tiger Bar-Sick Bay Clinic w/Venom 3, Nik Fury, Jammotron, Seoul Brother #1, Mack Rice, 10 pm, free


Bar 71-DJ Groove

Beulahland-Reggae w/Lil' Pete

Booty Vintage-Dantronix, 3 pm

Brasilia-DJ Weegee

C-Bar-Audioflo Sessions w/Dr. Jones: lounge tempo & deep groove, 9 pm, free

Amazon-R&B music w/dj

Club Rock-Shake It Latino Style w/DJ Armondo

* East-Izm

Fuel Industries-DJ DMP, Nik Fury, Magneto, Moch-One, Fremont Slim, OR Rev Shines, 9:30 pm, free before 11 pm

Goodfoot-DJs Magneto, Wicked, 10 pm

Greek Cusina-DJ Sugar, DJ Marquim

Holocene-Cascadia w/DJs P. Disco, Hermanito, $3

Hot Shots-DJ Phreak

I.C.M. -The Backroom: DJs Fauxpaus, Carrion, Lovemurder

* Icon-Ghetto Blaster w/ DJ Scene, DJ Wicked

Klub Z-1984, $8, All Ages

La Bella Napoli-RoBo a GoGo w/ IJJI, Radium Z, Rx

Lotus-DJ Madd 1, DJ Richard J

Matador-DJs TrixieDoll & Destructo, free

Metropolis-DJs Half Pint, Jeremy

Momo's-Fremont Slim & DMP

New Copper Penny-Alexa, Careezy

Quest- DJ Mafia

Ringler's Pub-DJ Ferris, 10 pm, free

Suzie Wong's-Summer Luvin w/DJ Troopersea, aire free

Suki's Groove-DJ Nosaj, 9 pm, $3-5

Tiger Bar-Venom 3, 10 pm, free

Tube-Phonic Evolution w/DJs Bobby Bossa & Elliott

Xenon West-Club Nights: hiphip, $5


1201-Fresh w/DMP & Kez aka Marquez, free before 10:30 pm

Babalu-Salsa-Merengue w/DJ Aquiles "Pachanga", 9 pm

* Back To Back-Ozone Phase III DJs, 10 pm

Bar 71-DJ Groove

Basement-Climate Control w/Fred, 5 pm, free

Amazon-DJ Juggarnauts

Club Rock-Shake It Latino Style w/DJ Armondo

Cobalt-flux] starring Burn, Ophelia, Valence

East-Brooklyn w/DJ Evil One

* Holocene-Atlas: DJs Tomas, E3, The Incredible Kid, $5

Hot Shots-Seduction Saturdays w/Freeze

Klub Z-Circuit Night, midnight, $8, All Ages

Lotus-DJ Madd 1, DJ Richard J

Martini-DJ Discotek

Matador-DJ Nocturne, free

Metropolis-DJs Half Pint, Jeremy

* Momo's-Hiphop w/DJs Audio One, Magneto, Wicked

Red Cap Garage-DJ Dougalicious' Europop, Hi-NRG

Ringler's Pub-DJ Miranda, 9 pm, free

* Saucebox-Aluumé w/Mr. Mu Mu

Suki's Groove-DJ Nosaj, 9 pm, $3-5

Tube-King Fader, 10 pm, free


1201-Lowdown: Saltfeend, bluchris, Dillon, Ravi, 9 pm

C-Bar-Hip-Hop Heds-up

Club Rock-Shake It Latino Style w/DJ Armondo

Cobalt-DJs Ryan Walz, JaxxMester KevRok

Conan's-Reggae Dancehall w/Cansaman & Y.T., 9 pm, free

EAST-The Show w/ DJ Evil One

* Holocene-Breakfast Of Champions w/DJs Rob Uptight, Rafa, 1 pm, $3

Hot Shots-Firedancing & Go Go Dancers

Klub Z-Neuroses, $5, All Ages

Level-Queer Night

Lotus-Disco Night w/DJ Mafia & DJ Joey

Momo's-S.I.N. a Flix w/DJ G-Wiz

Nocturnal-Swing Lesson & Dance w/DJs Kevin Schaper & Corey Blodgett, 7 & 8 pm, $6, Reel DJ Murphy, 8 pm, free


Quest-DJ Madd 1

Red Cap Garage-DJ Frankie J's Circuit, Mainstream, Hi-NRG

Ringler's Pub-El Cabrón, 9 pm

Suzie Wong's-DJ Matt Bastard

* Tiger Bar-Nik Fury & Jammotron, 10 pm, free

Tonic-DJ George tha Mixologist, free until 10 pm


East-DJ Dantronix: indie electronic, anything rad

Kelly's Olympian-DJ N/A

Matador-DJ Moisti, free

Momo's-BlackJackin' Beats

Red Cap Garage-Cock Rock Monday

* Ringler's Pub-Mello Mondays w/Mello Cee, 9 pm

Roc's Dollhouse-Old SchoolLounge

Rococo's-Retro Dance

Slabtown-DJ Marantic: No Theme Theme Night

* Tiger Bar-TOXIC: Witches in Ditches w/Circe, Taurus, ET

Tonic-DJ Amai, free


* Cobalt-w/Stormy, Puppet, Jen, Yeah Yeah, Sit En Spin

Conan's-Virus Breakbeats, 9 pm, free

Crush Wine Bar-Deep Lounge w/DJ Kenoy, 8 pm

* East-Throwback Tuesdays starring DJ Evil One, 9 pm

* Fuel Industries-DJs Derek Fisher & the perfect cyn

Kelly's Olympian-DJ Snackmaster, My Friend Andy

Madame Butterfly-Alden, BC

Momo's-K-Tel 2's Day

Ringlers Annex-DJ Gabriel Barron

Saucebox-DJ Elliott

Suzie Wong's-Just Alicia


1201-Soul w/DJs Fremont Slim, DMP

Bar 71-DJ Ty

Cheers-Devotion, 9:30 pm

Club Rock-Booty Shakin' w/DJ Shawn

Cobalt-Cut Hut w/Dr J, Dirty

East-East Brookland w/Dantronix: real hiphop & r 'n b

* Fez-Culture Shock w/DJ Wicked, 10 pm, $3

Greek Cusina-DJ Marquim, DJ Phreak

Hot Shots-DJ Reckless, Alexa The Girl Next Door

Lotus-DJ Madd 1

* Madame Butterfly-DJ Karim & TK, 8 pm

Matador-DJ Moisti, free

Momo's-Lush Loungin' w/ DJ Lil' C

* Ohm-Crush

Ringlers Annex-DJ Ted Striker

* Shanghai Tunnel-DJ Mister B

Urban Wineworks-Smooth Grooves w/DJ Mr Romo