THURSDAY 1/8

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St. -The Toasters, Ted Dancin' Machine, Uprite Dub Orchestra

* Berbati's Pan-Blitzen Trapper, Empty Set, Silver Surfer, Magic Bullet/Grassy Knoll, DJ Ghosthole, 9:30 pm , $4

Biddy McGraw's-Ashbury Park

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Steve Blackman & Friends

Boons Treasury-Stephen Ashbrook

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Duo

Buffalo Gap-Soul In The City w/the Brian Foxworth Trio

Cobalt-Mutha, 10 pm

Conan's-Ezra Holbrook, 6 pm, free; Hollow Point, The Brewed, The Kos, 9 pm, $5

* Crystal-Come Unity: Lifesavas, 8 pm, $20, All Ages

* Dante's-Modey Lemon, Note Notas, Starantula, 9 pm, $8

Duff's Garage-Trashcan Joe

DV8-Balthazar's Promote This!

Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo

Goodfoot-Triclops

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

I.C.M. -Pizza Party, Krav Maga, Stickfigure

Jax-George Pacheco, Nyree Watts

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; The Sissy Conspiracy, $3

Mississippi Pizza-Jayda, 9:30 pm, All Ages

Mock Crest-Lee Blake's Open Mic Jam, 8:30 pm

* Nocturnal-Sini Anderson, sts, Pom Pom Meltdown, Drastic Plastic, 8 pm, $5-7, All Ages

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers

Rabbit Hole-Jacob Van Auken & Friends

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Steinhaus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm , free

Tonic-System and Station, The Forth, 3 Second Rule, 9 pm

* Twilight Cafe-Jackmove, The Hitch, Lopez, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Cornbred; Mother Chump, Lerker, The Khans, $4


FRIDAY 1/9

Alessandro's-Strawberry Roan

Artichoke-The Gypsy Moths, 8 pm, $6, All Ages

Ash St. -Watsonville Patio, The Film, Easterly

Babalu-Conjuto Alegre Band, Grupo Borinquen, 9 pm

Berbati's Pan-Cougar, 8 pm, free

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Slewfoot String Band, 6 pm, free; Higher Ground, 9 pm, $5

Blue Monk-Robert Moore, guests

Brasserie Montmartre-Charles Crosman Duo

Candlelight-JR Simms

Cañita-Cana Son, 10 pm

Conan's-Echo Helstrom, 6 pm, free; The Ditty Twisters, Teasing Zen, 9 pm, $6

Corner Saloon-The Menace

Dante's-Point Defiance, Northwest Royale, Industry Standard, 9 pm, $6

Duff's Garage-Pep Torres, Lisa & Her Kin

DV8-Susie Blue, Captain Rock, Oliver, 10 pm

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Anne Weiss

Green Room-Stevi Spaulding Band

* Holocene-Phil Busse for Mayor Prty w/Reclinerland, Cascadia DJs, 9 pm

Hoppers-Lori Bouke & The Interpreters

Hotel Oregon-John Bunzow Duo

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Little Joe, Laurel Lee & The Escapees

Meow Meow-Lips Like Lillies, Illaj, The Carolines, 8 pm

Mississippi Pizza-Schicky Gnarowitz, 7 pm; Raven, 9:30 pm

Mock Crest-KC Murphy Band, 9 pm

Mt Tabor-Dr Theopolis, Hurt Bird

Old Church-George Shiolas & Jonathan Dubay, 8 pm, $10

* Porky's-Gin Gang, 9 pm, free

Produce Row-Kod Du

Rogue-Ellen Whyte & Friends

* Roseland-Local Rock Showcase: Authority Fights Majority, Left Foot Forward, Avfall, Kicking Fate, Tallboy Shotgun, Damage Overdose, 7 pm, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo

Slabtown-Durango Park

Solid State-Blowupnihilist, This Virus Makes Us Human

Tonic-The Concubot, Hurt Bird, Binary Dolls, 9 pm, $5

Twilight Cafe-Peelander Z, Load Levelers, The Glory Holes, SK & the Punk Ass Bitches, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Freak Mt. Ramblers, $6

Wilf's Piano Bar-Stuart Wylen Trio

Wine Down-Alexander Green, 7:30 pm


SATURDAY 1/10

* 2nd & Ankeny-Big Daddy Block Party & Food Drive, 1 pm, $2 at bars, wristbands $10, $7 w/2 cans of food, $5 w/student ID & two cans, ladies free before 5 pm w/2 cans

Alessandro's-David Friesen Duo, Jerry Hahn

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free; Miz Kitty's Parlour w/Bonham & Stillway, Andres Alcala, Dylan Thomas Vance, Cherry Shake, The Agony Of Butterboy, John Gilmore, The Petty Cash Duo, 8 pm, $12, All Ages

* Ash St. -36 Crazyfists, Inflikt, Blue Turns White, Dead Man Disco, 9 pm, $10

Berbati's Pan-Let It Ride, Lovely, Black Out Radio, 9:30 pm, $5

Beulahland-The Holy Hell Yeahs, The Dry County Crooks, The Alterboys

Biddy McGraw's-Felim Egan & Friends

Billy Ray's-Faco Eamon, 9 pm

Bitter End-Jacob Elliot video release party, 9 pm, $5

Blue Monk-Original Cats

Boons Treasury-Richard Day Reynolds

Brasserie Montmartre-Charles Crosman Duo

Candlelight-Cool Breeze

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Junior Private Detective, System & Station, Ashland, The Dimes, 9 pm, $6

Corner Saloon-The Menace

Dante's-Bella Fayes, Alien Crime Syndicate, Qwee, 10 pm, $6

Disjecta-Charles Gayle, 8 pm, $10-12, All Ages

Duff's Garage-Joshua James, All American Playboys

DV8-Totalisti, 10 pm, $5

Goodfoot-Ashbury Park, Nimbus

Green Room-Mission 5 & Babs

Grolla-Eric Skye

Haven-Shed, 8 pm, free, All Ages

Hoppers-The Yanks

Hotel Oregon-The Feppo Bros

I.C.M. -Leadface, Wake, Erlking, 9 pm, $6

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Billy Kennedy Trio, $3

Grand Lodge-Mark Lemhouse

Meow Meow-The Third Sex, Take the Blame, DIS, All Ages

Mississippi Pizza-Ben Sandler, Heather Straub, 6:30 pm

Mock Crest-Aric Riley and Friends, 9 pm

Mt Tabor-Herkemer, Portland, Revenge, $6

Music Millennium NW-Lauren Sheehan, 5 pm, free, All Ages

* Nocturnal-The Gossip, Ima Robot, Robots In Disguise, 8 pm, $8, All Ages

Ohm-Charmparticles, Man Of The Year, The World After April, DJ Dave Elliott

Porky's-Another Cynthia, 8th Avenue, free

Produce Row-Jim Boyer Trio

Rogue-Catherine Welson Trio

Schnitzer-Oregon Symphony: Scandinavian Favorites, 7:30 pm, $17-76, All Ages

Tonic-Shelter Red, Courage, Bacchus, Two Guys

Twilight Cafe-Ditchliquor, Biblical Proof of UFOs, Yob, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Greg Clarke, Pan Handle Crabgrass Revival, $6

Wilf's Piano Bar-Confluence


SUNDAY 1/11

* Ash St. -Sleep, Evil Hands, Sweet Nectar, Makeshift Gods, more

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Biddy McGraw's-Irish Jam

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm , free

Blue Monk-John JB Butler, 10 am; Reel Music Kickoff, 8 pm

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath Duo

Candlelight-Andy Stokes

Dante's-Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

DV8-Hong Kong Theater Dinner/Movies

Hoppers-Gospel Hour 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Mississippi Pizza-Mbira Njuzu, Mark Adams, 4 pm, All Ages

Mock Crest-Fred J Anderson, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Mt Tabor-Drum Circle, free

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

Nocturnal-Swing Lesson & Dance w/DJs Kevin Schaper & Corey Blodgett, 7 & 8 pm, $6, All Ages; Spindig Shindig w/Reel DJ Murphy, 8 pm, free

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-Pete Malinverni Trio, 2 pm, $25

Rabbit Hole-Dennis Hitchcox Underground Music Project; The Subterranean Beat Revival

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Schnitzer-Oregon Symphony: Scandinavian Favorites , 7:30 pm, $17-76, All Ages

Twilight Cafe-Missouri Loves Company, The Shemps, Spiders on Spiders

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

White Eagle-Night Of The Living Elvis, 8 pm, $7


MONDAY 1/12

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Acoustic Minds, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-John Butler Duo

Candlelight-DK Stewart

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mock Crest-Rollie Tussing III, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Reggae

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Schnitzer-Oregon Symphony: Scandinavian Favorites , 8 pm, $17-76, All Ages

Solid State-The Boils, The Escaped, The Observers, Schizm, All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 1/13

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Ash St. -Thorn City Improv: The Chosen, Smoke, Destro, DJ Marquez, Sleep

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Bitter End-Juicy Fruit, 8 pm

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Brasserie Montmartre-David Evans Duo

Buffalo Gap-True Music Tuesday, 8 pm

C-Bar-Open Mic Night

Candlelight-Metro

Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

DV8-Open Mic, Auditioning Bands

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Hollywood Branch Library-Oregon Symphony Storytimes, 7 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mississippi Pizza-Ashley Marie, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Mt Tabor-Faces Presents Hiphop

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Songwriters Open Mic, 7 pm; The Experiment Presents Hootenanny, 9 pm

Sewickly's-Lyle Ford's Singer/Songwriter Show-Off, 6:30 pm

Tillicum-Kinzel & Hyde, 8 pm, free

Tonic-2am Orchestra, Shallowboi

Voodoo Doughnut-Jeff Brown

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Trash Can Joe, $3


WEDNESDAY 1/14

Alessandro's-Will West Music, Winter Therapy

Ash St. -Bad Machine, Goddamn Gentlemen, The Volumes, $6

Berbati's Pan-Dark Skies, Minmae, 9:30 pm, $3

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Bitter End-Joey Porter Trio, 9 pm

Blue Monk-Alan Jones Quartet

Boons Treasury-Mark Lemhouse

Brasserie Montmartre-Tim Jensen Duo

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Echo Helstrom CD Release, Formerly Normal, Mira Flores, The Human Genome Project , 9 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blue Jam

DV8-Liberal Nightmare

Emanon-The Sloe Joe Show, 7 pm

Goodfoot-Seven Year Tango, Bachelors Of Science

* Grand Central Bowl-Oma Yang, The Motive, The Mines, $4, All Ages

Green Room-Vivian's Keeper, 9 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

* Holocene-Caro, Bruno Pronsato, Strategy, Solenoid, 9 pm, $5

Hoppers-Blues Train

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Crystin Byrd, 7 pm, All Ages

Mock Crest-The Original Snakeboy, 8 pm

Moon & Sixpence-Panhandle Crabgrass Revival Band, free

Mt Tabor-Lyle Ford's Songwriter Showoff, 6:30 pm; Sanford Owen Grew & Friends, $3

Nocturnal-Breakdancing lessons, 6 pm, $8, All Ages; Craft Night w/DJ Dickel, 7 pm, free; Tango Lesson & Dance, 7:30 & 8:30 pm, $5, All Ages

Old Church-Dorothy Bauer, Phyllis Ernsberger, noon, free

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Girl & Singer Songwriter Open Mic

Tonic-Twinkelingus

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3