THURSDAY 2/26

Aladdin-Bruce Cockburn, 8 pm, $32.50-35

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

* Ash St. -Los Mex Pistols Del Norte, Bastinado, IcanlickanyS.O.B., Frank Furter and the Hot Dogs, DJ Sneakers

Belinki & DuPrey-N'Touch, Jeff Lohr

Berbati's Pan-Dead Meadow, Gris Gris, The Out Crowd, 9:30 pm, $6-7

Biddy McGraw's-Noah Peterson Soultet

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-John Gunther, 8 pm , $5

Boons Treasury-Gary Burford Blues Jam

Brasserie Montmartre-Randy Porter Duo

Buffalo Gap-I've Got the Feeling; Funk & Soul, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Cobalt-Mutha, 10 pm

Conan's-Nick Curran & the Nightlifes

Crystal-Howie Day, Stereophonics, 8:30 pm, $15, All Ages

* Dante's-Throw Rag, The Nightmares, Blackout Radio, 10 pm, $6

Duff's Garage-Trashcan Joe

DV8-Locust

Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo

Goodfoot-Triclops w/ Seven Year Tango

* Grand Central Bowl-Scream Club, Oggatron, Team Fresh, Dantronix, DJ Blackout , 9 pm , All Ages

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Rocks Off w/Brian Berg

* Ground Kontrol-Thump, 8 pm, free, All Ages

Hoppers-Blue Jam w/Jeff Barnes

Imbibe-Greg Clarke

Kelly's Olympian-River Projects; DJ Collin Sic, 7 pm

Laurelthirst-Michael Hurley & The Armchair Boogie Band, 6 pm

Meow Meow-Year Future, Old Time Relijun, Yuma Nora, 8 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-Bremenbaard, Daniel Parker, Dennis Hitchcox, Klezmocracy, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Lee Blake's Open Mic Jam, 8:30 pm

Mt Tabor-The Krew, LA, Broadkastin Live, Non Action DJ, The Low, $5

Mt Tabor Acoustic-So Fine

Music Millennium NW-Dani Linnetz, 6 pm; Throwrag, 7 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Life at these Speeds, Takaru, Desert City Soundtrack, 8 pm, $5, All Ages

Porky's-The Born Losers, free

Produce Row-Myshkin's Ruby Warblers

Rabbit Hole-Echoes, 7 pm; Lance Grider, 9 pm

Rock Creek Tavern-Little Sue & Lynn Conover

Solid State-Hydrozeen, Faded, 9th and Main, The Key, The Empty, 8 pm, $7, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones

Tonic-Travolta, Crack City Rockers, 9 pm, $3

Twilight Cafe-Avenue of the Strongest, Takimoto, 10 pm, free

Viscount-Soylent Gringo, The Widgets, C.A.C., 9:30 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Minmae, REK, Shed Inc, $4

Wilf's Piano Bar-John Gilmore

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


FRIDAY 2/27

Aladdin-Patty Larkin, 8 pm, $16.50-18, All Ages

Alberta St Pub-Mikey's Irish Traditional Music Session, 9 pm

Alessandro's-Gary Ogan

Arnada-Mormon Assault Vehicle, A Bombin Nation, Miracle Enemy

Ash St. -Dead Man Disco, Deperately Waiting, Perfume, Knife Girl

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

* Berbati's Pan-Iommi Stubbs, Diesto, Topsider

Biddy McGraw's-Funk Shui

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; Sidestar, $5

Blue Monk-Andre St James, Roger Woods Nanet

Boons Treasury-Richard Day Reynolds

Brasserie Montmartre-John Gunther Trio

C-Bar-Lance Grider and Alex Wiley

Candlelight-Gary Small

Cañita-Cana Son, 10 pm

Chinook Winds Casino-Hootie & The Blowfish

Conan's-Power of Country, 6 pm, free; New Monsoon, Big Island Shindig, $7

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal-MxPx, Simple Plan, Sugarcult, Billy Talent, 7 pm, $18.50-20; Dance & Tell w/DJ YesNo, 10 pm, $2 (Lola's)

Dante's-Freedom of Choice Benefit w/Let It Ride, The Jolenes, Jacob Ray, DJ Addictive, 10 pm, $6 sugg don

Duff's Garage-Ignitrons, Mars Needs Women, The Volcanoes

DV8-Trophy Wife, John Brooks, Illegitimate Children

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Robbie Laws

Green Room-Amadan, Michael Jodell, 6 pm

Hoppers-Brian Chevaliar & the Electric Blues Band

Hotel Oregon-Dylan Thomas Vance Trio

Imbibe-Trashcan Joe

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Freak Mountain Ramblers

Meow Meow-Deerhoof, All Girl Summer Fun Band, 31 Knots, The Papercuts, 9 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Five, 7 pm

Mock Crest-Rollie Tussing III, 9 pm

Mt Tabor-Three Second Rule, The Forth, The Khans, The Last Great Liar, $5

Mt Tabor Acoustic-Jon Self Presents

Music Millennium NW-Super XX Man, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-The Carolines, Dolour, Winfield, 7:30 pm, $5

Porky's-The Human Genome Project

Produce Row-Gothic Outhouse, 9 pm

Rabbit Hole-The Dimes Family Circus

River Roadhouse-Billionaire Bachelors

Rock Creek Tavern-Steve Marie & Jackson Rd

* Roseland-Dillinger Escape Plan, The Locust, Your Enemies Friends, Wrangler Brutes, 8 pm, $13, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo

Slabtown-Starantula, Diamond Tuck, the boy in the bubble puppet show

Tillicum-Steve Bradley Band, 8 pm

Tonic-Arroyo, The Film, Courtesy Clerks, 9 pm, $5

Touchstone-Rebecca Sanborn

Twilight Cafe-Straitjacket, Rabid Dogs, The Observers, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Ditty Twisters, Captain Rock, Suzy Blue, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Alexander Green


SATURDAY 2/28

Alberta St Pub-Spinnaker

Alessandro's-Strawberry Roan

Arnada-Hot Boxed, DIJ, Pongoo, Psilocybin, Inflikt, $6

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

* Ash St. -Quivah, Sirens Echo

Beulahland-Trophy Wife, Morgan Grace Band, Illegitimate Children

Biddy McGraw's-Higher Ground

Bitter End-Groundscore , 9 pm, $5

Blue Monk-Alan Jones

Boons Treasury-Trash Can Joe

Brasserie Montmartre-John Gunther Trio

Buffalo Gap-The Smokes

Candlelight-Jim Mesi

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Chinook Winds Casino-Hootie & The Blowfish

* CO7-Restiform Bodies, Books on Tape

Conan's-Ashbury Park, Ramblin Rose, 9 pm, $6

Corner Saloon-Melody Butchers

Crystal-The Wailers, Grey Hounds, 9 pm, $20-25, All Ages; Lola's, 50 Foot Wave

Dante's-Suicide Girls Burlesque w/Bloom, BXF, 10 pm, $8-10

Delta-DJ Wishful Thinking

Duff's Garage-Hillstomp, The Runaway Boys

DV8-Deathcharge, Lebenden Toten, Dog Soldier, Blood Runs Red

* Fez-Fred Frith, 8 pm , $12-15

Goodfoot-Marco Benevento & Joe Russo, right front burner, 9 pm, $7

Grand Lodge-Greg Clarke

Green Room-Rubberneck

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Norman Sylvester Band

Hotel Oregon-Jon Koonce

Imbibe-Little Sue

Jax-Ditty Twisters

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Lynn Conover

* Level-2 Live Crew, DJ Wicked, 10 pm, $22

Meow Meow-Rex Sole, 8 pm, $5

* Million-Disco vs Rock Party w/Flash Cadillac and the Continental Kid vs DJ Blackout and Kool Maud'b, The Naturals, 10 pm, $3, All Ages

Mississippi Pizza-Kids Karaoke, Lorna Miller, Kuhla, Shicky Gnarowitz, 5:30 pm

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Monteaux's-Noah Peterson Quartet

Mt Tabor-Courage, Stabatha, The Mediam, Bigmuff

Music Millennium NW-Hubcap Annie, 5 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Black Cat Orchestra, Duck Duck Gray Duck, DJin Teeth (Fangs), 8 pm, $6, All Ages

Porky's-Altarboys, Dirty Harriet, Plan R, 10 pm, free

Produce Row-Devil's Cabaret

River Roadhouse-Billionaire Bachelors

Roc's Bar & Grill-Truckulence, Desolation, Devour

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook Band

Roseland-Exposure Indie-Fest, 11 am

Schnitzer-Beethoven's Choral Symphony No. 9

Skyview H.S. -Vancouver Symphony Orchestra, 3 pm

Slabtown-The Riffs, Miss U's, Bad Ju-Ju

Tillicum-Steve Bradley Band, 8 pm

Tonic-Bella Fayes, Blue Collar Scouts, UHF, $5

Touchstone-Moorea Malatt, 7 pm, free

* Twilight Cafe-Glory Holes, Buttfrenchers, Cripples, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lea Krueger & The Golden Americans, Carmen Luna, $6

Wilf's Piano Bar-Storm Large


SUNDAY 2/29

Ash St. -Leap Day w/Evil Hands, Kabel Roc

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Below Zero-Triggers, Killer Dreamer, the Observers, All Ages

Berbati's Pan-The Stills, +/-, 9:30 pm

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm, free

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; Open Mic, 8 pm

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm

Conan's-The Tyrell Corporation, Ginger Lovely, 8 pm; Reggae Dancehall w/Selectah Cansaman & YT, 10 pm

Crystal-The Wailers, 9 pm, $20-25, All Ages, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Delta-DJ Honeybucket

Jackpot Records-Downtown-The Stills, 4 pm, free, All Ages

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

* Meow Meow-Scientifics, Adelaide, Benjamin's sock puppet rock opera, 8 pm, $5

Mock Crest-Fran Gray, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Music Millennium NW-The Dcniners, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam, 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Porky's-Chased and Smashed, The Neighbors, The Minds, St Helens

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Schnitzer-Beethoven's Choral Symphony No. 9

Skyview H.S. -Vancouver Symphony Orchestra, 7 pm

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

White Eagle-Pan Bimbo


MONDAY 3/1

* Berbati's Pan-Pedro The Lion, John Vanderslice, Ester Drang, DJ Dickel, 9:30 pm, $10-12

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Juana Jam w/Juana Camilleri Band, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Donny Osborne Duo

Candlelight-DK Stewart

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Meow Meow-Acoustic movies, 8 pm, $3, All Ages

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Reggae Night

Music Millennium NW-Bloody Lovelies, Songwriter's Circle, 7 pm, free, All Ages

Porky's-Holly Morgan

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

* Roseland-Sage Francis, Grand Buffet, $15.50-20

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 3/2

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

* Ash St. -Thorn City Improv: DJ Marquez, Destro, The Chosen, Smoke, D.O.S., more, 10 pm, $5

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge

Berbati's Pan-Tracker, The Court And Spark, Harbor, $6

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Bitter End-Juicy Fruit, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio

Brasserie Montmartre-Dan Balmer, John Butler

Buffalo Gap-Jazz in the Attic; Abenna w/ Oracle, 7 pm

Buffalo Gap-Joey Porter Trio

C-Bar-Open Mic Night

Candlelight-Metro

Dante's-Cobra High, The Everyothers,10 pm, $5

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy

DV8-Open Mic, Auditioning Bands

Edgefield-Jamie Stillwell & Sammy Lind

Goodfoot-Jimmy Robb CD Release, $3

* Grand Central Bowl-Death Strike: Tuesday metal night w/Wolves In The Throne Room, guests, All Ages

Green Room-Stephen Ashbrook Band, 9:30 pm

Kenton Station-The Retta Christie Trio, 7 pm

Meow Meow-Tokyo Sex Destruction, Bullet Train To Vegas, Lion Fever, 8 pm, $7, All Ages

Mississippi Pizza-Jennifer Bresnahan, Michael Meanwhile

Mock Crest-Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Mt Tabor-morF & Friends Jamband Expo w/Jerry Rig

Peninsula Elementary-Oregon Symphony: Blast Off!

Porky's-Holly Morgan

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

* Roseland-Liz Phair, Patrick Park, Rachael Yamagata

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Hyperstar, Heaven is a Hotel, Early Lines, free

Voodoo Doughnut-Daniel Menche

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends


WEDNESDAY 3/3

Abbey Cafe-Curtis "King" Chamberlain, 4:30 pm

Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7 pm

Arnada-Songwriters Circus w/Miguel

Ash St. -Famous Mysterious Late Night Talk Show w/Hillstomp; Cushion Theory

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

* Berbati's Pan-High Llamas, Stars, Joanna Newsom

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Elizabob

Bitter End-Buddahead, Acoustic Minds, 8 pm, free

Blue Monk-Alan Jones New Quartet

Boons Treasury-Catherine Welson & Bob Love

Brasserie Montmartre-Charlie Doggett Duo

Buffalo Gap-Danny Dolinger & Robert Hoyt, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Crystal-Crystal Method, DJ Hyper, 9 pm, $16.50-19, All Ages

Dante's-Bob Log III, Storm & The Balls, I Can Lick Any SOB In The House, 10 pm

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

DV8-The Pods

Goodfoot-Seven Year Tango w/Bachelors of Science

Grand Central Bowl-Southerly, The Conversation

Green Room-Reggae feat Katt, Roots Revolution, 9:30 pm

* Holocene-Matthew Dear, L'Usine, Brian Foote,

Imbibe-The New Iberians

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Dan Mills, Scarth Locke, 7 pm, All Ages

Mt Tabor-Sanford Owen Grew presents

Nocturnal-Breakdancing lessons, 6 pm, $8, All Ages; Craft Night w/DJ Dickel, 7 pm, free

Porky's-Holly Morgan

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-DJs Hank & Kolebco

Rock Creek Tavern-Dave Reisch, Jim Boyer & Lynnie Mae

Roseland-Dream Theater, 8 pm, $24-29, All Ages

Tillicum-Ellen Whyte Trio, 8 pm

Tonic-Easterly, The Widgets, $3

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends