THURSDAY 3/4

Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

* Berbati's Pan-KRS-One, Suckapunch, Madgesdiq, 9:30 pm, $20-22

Biddy McGraw's-Three Finger Jack

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Tim Armacost

Boons Treasury-Anne Weiss

Brasserie Montmartre-Eli Reisman Duo

Buffalo Gap-I've Got The Feelin', Pb & J, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Casablanca Mediterranean Kitchen-Sid Brown & Steve Amdahl, 7 pm, $5

Club Awesome-Much The Same, A Wilhelm Scream, Break The Silence, Plan R, 7 pm, All Ages

Cobalt -Mutha, 10 pm

Conan's -Sissy Conspiracy feat Ezra Holbrook, 6 pm, free; The Brewed,

* Dante's-The Demons, Fireballs Of Freedom, Party Time, 10 pm, $8

Duff's Garage-John Nemeth, The Bad Samaritans

DV8-Black Sun, Up Sequence

Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo

Fez-morF, Dan Mills, 9 pm, $6

Goodfoot-Triclops, Seven Year Tango

Grand Central Bowl-Wet Confetti, The Kingdom; DJ Blackout (Pump Room), 9 pm, $3, All Ages

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Toca

Hoppers-Jeff Barnes Blues Jam

I.C. Mummy -Magic Bullet/Grassy Knoll, The Cindys, Hot Tub, 9:30 pm, $3

Imbibe -Eagle Ridin' Papas, 9:30 pm, free

Kennedy School-King Perkoff

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; Johnny Keener, Jacob Elliot, $3

Lent Elementary-Oregon Symphony: Blast Off!, 8:30, 9:30 & 10:30 am

Meow Meow-Plan R, Much The Same, Spare Lead, Break The Silence, A Wilhelm Scream, 7 pm, $6, All Ages

Mississippi Pizza-Loose Change, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Open Mic Jam w/Lee Blake, 8:30 pm

Mt Tabor-Buds Of May

Nocturnal-Swing dance w/DJ Leah Deforrest, 9 pm, $6, All Ages

Paris -Krazy "K", Big Stevie Cool, Mormon Assault Vehicle, All Ages

Produce Row -Songwriters In The Round w/Heather Straube, Pitt Reeves, Anandi, John Puls, 8:30 pm, free

Rabbit Hole-Lance Grider, 9 pm

Rock Creek Tavern-Little Sue & Lynn Conover

Roseland Grill-Jonah, The Dears, Blitzen Trapper

Schnitzer -Lincoln Center Jazz Orchestra

Slabtown-Nova, Brian Coates, DJ Harvey, $3

Tillicum -Lloyd Jones , 8 pm

Tonic-The Vacant, Jibbstone, Jasmine Ash Electric Band, $4

Twilight Cafe-Champion, The Business Machines, The Minds, free

Visage Art Space-Cotton Jenny, 7 pm

* Viscount-MarchFourth Marching Band, Ginggang, DJ Dandy, 8 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


FRIDAY 3/5

* Aladdin-Cassandra Wilson, 8 pm, $28.50-30, All Ages

Alberta St Pub-Irish Traditional Music Session, 9 pm

Ash St. -Chris McFarland, Runaway Boys, Moonshine Hangover

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Berbati's Pan-Mary Lou Lord, Gingersol, thebrotheregg, 9:30 pm, $10

Biddy McGraw's-Billy Kennedy; St James Gate

Billy Reed's-Linda Hornbuckle Band, 8:30 pm

Bitter End-Lisa & Her Kin, 6 pm, free; The Chosen, 9 pm, $5

Blue Monk-Andre St James, Roger Woods Nonet

Boons Treasury-Catfish

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Trio

Buffalo Gap-X-Angels, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Cañita-Cana Son, 10 pm

Conan's -Power of Country; Wayne "The Train" Hancock, Jo Miller & The Burly Roughnecks, Reel DJ Murphy, 9 pm, $10

Corner Saloon-Panama

* Crystal-Subhumans, From Ashes Rise, The Frisk, The Observers, 8 pm, $10, All Ages; Rebirth Brass Band, 7:30 pm, $12-15 (Lola's), All Ages

Dante's-Marcus Eaton & The Lobby, Bart Ferguson, Chris Arnold, 8:30 pm, $8

* Disjecta-Experimental Dental School, Limited Express (Has Gone?), Trauma Le Tron, Snowsuit, 9 pm, $6, All Ages

Duff's Garage-Lil' Bit & The Customatics

DV8-High and Mighty

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-4th Plane Jaiant

Green Room-Ten Foot Radius

Haven -Sneakin Out, 7:30 pm, free, All Ages

* Holocene-Cascadia; Xiu Xiu, Front Machine, 8 pm; DJs No Fader, E*Rock, $3 (starting at 8 pm)

Hoppers-Kenny Lee & The Sundowners

Hotel Oregon-King Perkoff, Flat Mountain Girls, 7 pm

Imbibe -Danny Barnes

It's a Beautiful Pizza-Pitt Reeves, 7 pm, All Ages

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Baby Gramps, $3

Mississippi Pizza-Anomalous Quintet, 6 pm; Kitchen Synchopators, 8:30 pm, All Ages

Mississippi Studios-Folkrum, Dennis Hitchcox, Ensemble Berceanu, Untande, 7 pm

Mock Crest-Johnnie & Witt, 9 pm

Monteaux's-Ende

Mt Tabor-Sketchy Ted, All American Playboys, Mars Needs Women, Joshua James and the Runaway Trains, 9 pm, $6

Music Millennium NW-Marcus Eaton & The Lobby, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-Amoree Lovell, Rory Merritt Stitt, Morgan Grace, 8 pm, $5, All Ages

Papaccino's-Daniel Noland Jazz Duo, 6 pm

Paris-Cage Of Mind, Element, Domeshots, Mable, Subside, 7:30 pm, $8, All Ages

People's Co-Op-Community Singing from the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Porky's-Port Authority, Jim Jones Frying Pan Band, Juanitas Family Rebels

Portland Spirit-Storm Large, 10:45 pm boarding, $16-20

Produce Row -Cotton Jenny, 9 pm

Rabbit Hole-Kaitlyn Ni Donovan, Dearest, Crown, 8 pm

Rock Creek Tavern-Cornbread

Roseland -Bob Weir, Ratdog, 9 pm, $27.50-32, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Slabtown-Get Me Downs, Eux Autres, Ted Thieman

Sunset Presbyterian-Chris Rice, 7:30 pm, $13.50-16.50

The Know-The Herkemer, The Touchers, 9 pm, $5

Longhorn-DK4 feat D.K. Stewart

Tillicum -Jim Mesi Band, 8 pm

Touchstone -Travis Pinn, 7 pm, free

Twilight Cafe-The Ruby Doe, Lower 48, Thuglife Baldwin, Wadsworth

Viscount -Lindy Hop and Swing: Casey McGill and The Spirits of Rhythm, 7 pm lesson, 8 pm show, $13-15 (optional All Ages dance, $5-6)

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Little Joe & Mark Lemhouse, 9:30 pm, $6

Wine Down-Alexander Green


SATURDAY 3/6

3214 SE 9th-Experimental Dental School, Alarmist, Limited Express, Jonny X, Snow Suit, Sting Of The Jelly Fish

Abbey Cafe-Everett Goodwin, 4:30 pm

Aladdin-Joan Baez, Vienna Teng, 8 pm, sold out, All Ages

Alberta St Pub-McKinley Carmina Luna, Nicole Cambell, 9:30 pm, $5-10

* Arnada-Music For America showcase: Assisted Living, Rubber Burning Hotrods, Gifford Pinchot, The Divorced

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

Ash St. -Wester Aerial, The Film, Texecutioners

* Berbati's Pan-Phil Busse For Mayor Party: Cootie Platoon, Icanlickanysonofabitchinthehouse, 9:30 pm

Beulahland-Catfish, Dan Mills

Biddy McGraw's-Mark Lemhouse

Billy Reed's-Linda Hornbuckle Band, 8:30 pm

Bitter End-John Shipe Trio, 9 pm, $5

Blue Monk-Original Cats, $10

Boons Treasury-Dylan Thomas Vance Trio

Brasserie Montmartre-Tony Pacini Trio

Buffalo Gap-Ashbury Park, 9 pm

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Corner Saloon-Panama

Crystal -Melvins, Mudhoney, 9 pm, $15, All Ages

Dante's-Elefant, Magic Magicians, The Pleased, 8:30 pm, $8-10

Duff's Garage-Sawtooth Mountain Boys

DV8-Garden of Eden, BMT, Koyote Blue, Prowler

Fez-Porterhouse, Go By Train, 9 pm , $7

Goodfoot-Freak Mountain Ramblers

Grand Lodge-King Perkoff

Green Room-Joy Wilson Band, Water

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Ellen Whyte

Hotel Oregon-Richard Day Reynolds

Imbibe-Nimbus

Jackpot Records-Downtown-Earthmonkey, 3 pm , free, All Ages

Laurelthirst-Plumb Bomb, 6 pm; Velvida Underground, $3

* Liberty Hall-Kay Kay, Young F.A.M.E., The Government, X-TA-C, Matt Blaze, GS3, Pound 4 Pound, All Ages

Longhorn-DK4 feat D.K. Stewart

* Meow Meow-Berzerk, Spiders On Spiders, Third Man Out, Officer Down, Ever We Fall, Clarity Process, Ivy League Dropouts, 6:30 pm, $6, All Ages

Mississippi Studios-Scott Snyder

Mock Crest-Donna Jose, 9 pm

Monteaux's-Hotchkiss Trio

Mt Tabor-Ramblin Rose, Bad Dates

Mt Tabor Acoustic-Robert Hoyt, Enuf!, 9 pm, $6 (also includes main room)

Music Millennium NW-Annette Lowman, 1 pm, free, All Ages

Nocturnal-The Last Astronauts, DJ Aaronoid, All Ages

Paris -DFIVE9, Server X, Second Nature, Shelter Red, Puffer, 7:30 pm, $8, All Ages

Porky's-Lopez, The Del Toros, Bitchface

Produce Row -Poison Oakies

Rock Creek Tavern-Jack McMahon Band

Roseland -O.A.R., Donavan Frankenreiter, 8 pm, $18, All Ages

Tillicum -Jim Mesi Band , 8 pm

Tonic-Silver Surfer, Black Nite Crash, Hindi Guns

Touchstone -Juliet Wyers, 7 pm, $5-10 sugg, sliding

Twilight Cafe-Motorama, The Fe Fi Fo Fums, Muddy River Nightmare Band

* Vertigo Gallery-JonnyX and the Groadies, Dub Sac Affiliates, The Rouge, noon, $2

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Jon Koonce & The Gas Hogs, Paula Sinclair & The Blood Honeys, $6


SUNDAY 3/7

1914-Please Step Out Of The Vehicle, Switch Blade Armadillo, Storie Time at 45rpm, 2 pm, $1 don, All Ages

Aladdin-Joan Baez, Vienna Teng, 8 pm, sold out, All Ages

* Ash St. -NW Rhyme Display: Cleveland Steamers, Manic D, DJs Sneakers, Papercuts

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Mac Dre, 9:30 pm, $15-20

Bitter End-Open Mic w/Jessica Stiles, 7 pm, free

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; Open Mic, 8 pm

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Buffalo Gap-Retta & The Smart Fellas, 6 pm

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Crystal-Swing Sunday w/Lily Wilde & Her Jumpin' Jubilee Orchestra, 7 pm lesson, 8 pm show, $14-15, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Fez-Little Sue, Arroyo, Andy Baldwin, Jasmine Ash, Hyperstar, 7 pm, $8

* Holocene-The Wedding Party w/Wade McCollum, 6 pm

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Yanks, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Liberty Hall-Duck Duck Grey Duck, All Ages

Meow Meow-Rocket Dial, Ampatriank, Nobody's Hero, Tweed, Detritus Feeder, Dose Of Tao, Missing Otis, 6 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Vagabond Opera, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-Gypsy Moths, 8 pm

Mock Crest-Chris Estes, 8 pm

Mt Tabor-Drum Circle

Music Millennium NW-Vienna Teng, 1 pm; The Chevelles, 6 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-The Original Cats

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo, 8 pm

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Schnitzer -Beethoven Festival: Creatures Of Prometheus, 2 pm, All Ages

Solid State-Ten Foot Pole, Slick Shoes, Anti-Freeze, All Ages

Tillicum -Johnny Martin, 6 pm

White Eagle-WAZ, Careen, $5


MONDAY 3/8

* Aladdin-Ima Robot, The Sounds

Ash St. -Open Mic

* Berbati's Pan-Aveo, Rescue, Bronwyn, 9:30 pm, $6

Biddy McGraw's-Alexander Green

Bitter End-Juana Jam w/Juana Camilleri Band, 8 pm, free

Brasserie Montmartre-Donny Osborne Duo

Candlelight-DK Stewart

Conan's -Ten Foot Radius, 9 pm, $3

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini -Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Ezzra Holbrook & Rollie Tussing, 6 pm; Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

* Lewis & Clark College-The Clorox Girls, The Holy Ghost Revival, Storm Large and the Balls (Rusty Nail), All Ages

* Meow Meow-The Red Light Sting, Hint Hint, Rhythm Of 84, Rose City Dead, 7 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Tamara J Brown, 8 pm

Mock Crest-The F-Holes, 8 pm

Mt Tabor-Reggae Night

Music Millennium NW-Bloody Lovelies, 7 pm, free, All Ages

New Copper Penny-Open mic

Paris-The Unseen, The Virus, The Escaped, The Civies, $10, All Ages

Porky's-Holly Morgan and the Chez Gang

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam

Twilight Cafe-Dark Skies, Thye Holy Ghost Revival

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 3/9

Aladdin-Bob Guiney, 8 pm, $10-12, All Ages

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Ash St. -Thorn City Improv: The Chosen, Destro, Smoke, Sleep

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Berbati's Pan-Cocaine Unicorn, The High Strung, The Carlsonics, Ill Lit, $6

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Bitter End-Juicy Fruit, 8 pm, free

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Duo

Buffalo Gap-Joey Porter Trio, 7 pm

C-Bar-Open Mic Night

Candlelight-Metro

Dante's-Mission 5, Steven Ashbrook & Buddy Edwards, Yeltsin, 10 pm, $5

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy

DV8-Local Music Jam Showcase

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

* Grand Central Bowl-Death Strike: Wolves In The Throne Room, We Should Die, DJ Maximillion, All Ages

Green Room-Burn 3, 9:30 pm

Haven -Open Mic, 7:30 sign up

Hoppers-Terry Robb Trio

Imbibe -Greg Clarke

Laurelthirst-Jackstraw, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

* Liberty Hall-Micro Show open mic, 7 pm signup, (bring own guitars/basses), All Ages

Meow Meow-Party Out The People Fashion Show, 8 pm, $5, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Mt Tabor-morF & Friends Tuesday Night Jamband Expo w/Funky Monks

Music Millennium NW-Linda Michelet (doing the music of Julie London), 7 pm, free, All Ages

Porky's-Holly Morgan and the Chez Gang

Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Aqua Venus, 8 pm

Schnitzer -Elvis Costello, 8 pm, $29.50-59.50

Tillicum -Kinzel & Hyde, 8 pm

Voodoo Doughnut-Robbie Edwards

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3

Wilf's Piano Bar-Nancy Boy Tenors


WEDNESDAY 3/10

Abbey Cafe-Curtis "King" Chamberlain, 4:30 pm

Aladdin-Joan Baez, 8 pm, $39.50-42, All Ages

Alberta St Pub-Zydeco Dance, 7 pm

Arnada-Songwriters Circus w/Miguel

Ash St. -Fer De Lance, Truckless, Red Tyger Church

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Berbati's Pan-Moya Brennan, Otha, 9:30 pm, $18-20

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Bitter End-Acoustic Minds, 8 pm, free

Blue Monk-Alan Jones New Quartet

Boons Treasury-Mark Alan

Brasserie Montmartre-Charlie Dogget Duo

Buffalo Gap-Right Front Burner, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Ms. 45

Crystal-Preston School Of Industry, The Autumn Defense, Court & Spark, Clearlake, 9 pm, $10-12 (Lola's)

* Dante's-The Sleepy Jackson, Earlimart, On The Speakers, 10 pm, $10

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Goodfoot-Flowmotion w/Nimbus

Grand Central Bowl-The Gays, Dark Skies, Sex With Girls Is Rad, DJ Maximillion, All Ages

Green Room-Reggae feat Katt, Roots Revolution, 9:30 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Blues Train

Imbibe -Little Joe, 6 pm; The New Iberians

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

* Meow Meow-Pretty Girls Make Graves, Mahjongg, The Fuse, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Eagle Ridin Papas, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Fast Jimmy's Jam, 8 pm

Mt Tabor-Sanford Owen Grew Presents

Nocturnal-Breakdancing lessons, 6 pm, $8, All Ages; Craft Night w/DJ Retrograde/Retrovirus, 7 pm, free; Tango Lesson & Dance, 7:30 pm, $5, All Ages

Porky's-Holly Morgan and the Chez Gang

Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-DJs Hank & Kolebco

Rock Creek Tavern-Dave Reisch, Jim Boyer & Lynnie Mae

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Foscoe Jones & Steven Pile, 8:30 pm, $3