THURSDAY 3/25

Aladdin-John Eddie, Amelia, 8 pm, $1.02, All Ages

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Ash St. -American Hit List, Wicker King, The Abrupt Edge

* Berbati's Pan-Lyrics Born, Diverse, DJ Wicked, 9:30 pm

Biddy McGraw's-Noah Peterson Soultet

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Boons Treasury-Gary BBurford Blues Jam

Brasserie Montmartre-Kacey Colleen & Dale Lawrence

Buffalo Gap-I've Got The Feelin' w/Intervision 5, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Cobalt-Mutha, 10 pm

Conan's-Disharmony, Haden, Desolation, Embryonic Devourment, Mummification, 9 pm, $6

* Crystal-Amon Tobin, Kid Koala, Bonobo, Blockhead, Diplo

Dante's-Chris Whitley, Ann McCue, Purusa, 9 pm, $13

Duff's Garage-Rustica

Duke's-Slow Rollers

Edgefield-Django's Tigers Hot Jazz Duo

Fez-Big Island Shindig, Flowmotion, Animal Liberation Orchestra, 9 pm, $10

Goodfoot-Triclops, Right Front Burner

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 6 pm; Leah Kruger

Kennedy School-Community Singing From The Sacred Harp, 7 pm; Jazz Tribute

Laurelthirst-The Eagle Ridin' Papas, 9:30 pm

Liberty Hall-Bob Carlin, Flat Mountain Girls, 8 pm, $10

Longhorn-Sumo, 8:30 pm

Meow Meow-D.O.A., Plan R, 8 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Surviving Desire, 7 pm; Five, 9:30 pm, All Ages

Mock Crest-Open Mic Jam w/Lee Blake, 8 pm

Mt Tabor-No Sleep presents

Music Millennium NW-Ann McCue, 5 pm; Sean Hayes, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-Ghost To Falco, Djin Teeth (Fangs), Sex With Girls Is Rad, Bad At Math, Freed Apes, 9 pm, $5, All Ages

Produce Row-Songwriters In The Round w/Anandi, Jaycob Van Auken, 9 pm, $2

Rabbit Hole-Trio Royale, 7 pm; Lance Grider & Friends, 8:30 pm; Mark's DJ Madness, 10:30 pm

Reed College-David Shifrin, André-Michel Schub, 8 pm, $20-38

Rock Creek Tavern-Little Sue & Lynn Conover

The Core Source-Russell Street Regulars, 7 pm

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Pangs, Crack City Rockers, Formerly Normal, $3

Twilight Cafe-Gross Gang

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Bastinado, Bronwyn, Tuftees, 9:30 pm, $4

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


FRIDAY 3/26

Ash St. -Orange, After Hours, Concubot

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde

Berbati's Pan-Gaelic Storm, Bob Soper and Elizabeth Nicholson, 9:30 pm, $13-15

Biddy McGraw's-Billy Kennedy; Funk Shui

Blue Monk-Bob Mover w/Alan Jones, Dan Gaynor, Ed Bennett, $5

Boons Treasury-Kirby Swatosh

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Trio

Buffalo Gap-Life After Liftoff, 9 pm, free

Candlelight-Metro

Cañita-Cana Son, 10 pm

Conan's-Power of Country, 6 pm, free; MRP, The Fellow Betrayed, A Bombin' Nation, Tallboy Shotgun, 9 pm, $5

Corner Saloon-Junkyard Dogs

* Crown Ballroom-Katastrophe, Lori Buckwalter, Christa-Margaret, Reverend Rafik, DJ Zanne, 8 pm, $3-30 sliding

Crystal-Pink Martini, The Shanghai Woolies, The Jazz Orchestra of the Arts & Communication Magnet Academy of Beaverton, 8 pm, $15-17, All Ages; DJ Yesno, 10 pm, $2

Dante's-Sweaty Nipples, Storm & The Balls, 10 pm, $10

Duff's Garage-Joshua James CD Release

Duke's-Killlingsworth

Embalming Room-Gruntsplatter, Emil Beaulieau, Stimbox, Jason Crumer, Deadlt Orifice, Sleeping With The Earth, Pop Culture Rape Victim, Okha, Nkondi

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Robbie Laws

Green Room-Sidestar, Stuart Davis

Haven-Lori Buckwalter, 7:30 pm, All Ages

Hoppers-Marquez

Hotel Oregon-Sonny Hess Trio

Imbibe-Johnny Connolly, Caleb Klauder, Sammy Lind

Jimmy Mak's-Skip Heller, 8 pm

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm

Level-Zion-i, 10 pm

Liberty Hall-Portland Noise Festival: Gruntsplatter, Emil, Nothing, Stimbox, Deadly Orifice, Sleeping with the Earth, Xome, PCRV, Nkondi; Bob Carlin, The Flat Mountain Girls, 8 pm

Meow Meow-Hubcap Annie, Maple Lane, Rules of Roulette, Faded, 6:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Paula Sinclair & Bloodhoney, 7 pm; The Millies, Cumulus, 9:30 pm, All Ages

Mississippi Studios-Michael Fracasso

Mock Crest-Rollie Tussing III, 8 pm

Momo's-We Got the Meat, 6 pm, free; Fremont Slim & DMP

Monteaux's-Brian Chevalier & the Acoustic Blues Band

Mt Tabor-Hou Farr Long, American Hit List, Stabitha, Lea Krueger Band

Nocturnal-Onelinedrawing, Decibully, Cardia, Roy, 9 pm, $10, All Ages

Papaccino's-Daniel Noland Jazz Duo, 6 pm

Paris-Welsh Rabbit, Left Lane Ends, Belmonte Acadamie, 2nd String, Jack Rabbit Slims, All Ages

Porky's-Jeannie Reno and Alix Jean

Portsmouth Club-Steve's Band, Fighting Mabus

PPAA-Dexter Ardoin & the Creole Ramblers, 7:30 pm zydeco dance lesson, 8:30 pm damce, $14

Produce Row-Yasha Noonberg & Scott Broth

Rabbit Hole-Christine Young & Friends, 7 pm

Red & Black-Fez Fatale, Dennis Hitchcox, Daniel Parker, Brandon Ghorley, 7 pm, All Ages

Reed College-Larry Karush, 8 pm, free

* Retrospect-Architecture in Helsinki, Andrew Kaffer & friends

Rock Creek Tavern-4th Plane Jaiant

Roseland-Kutless, Thousand Foot Krutch, FM Static, Falling Up, 7 pm, $15, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo

Slabtown-Fist City

Stumptown Downtown-Yellow Swans, Antennas Erupt, Sounds OK, 8 pm, $3

Tillicum-Aaron Black Band, 8 pm

Tonic-Knight Badger, The Empty, Cootie Platoon, Diesto, $5

Touchstone-Tony Gram, 7 pm, free

Tugboat-Rik Wright's Zen Tornado, 8 pm, free

Twilight Cafe-Mark's Birthday, Clorox Girls, 8 ft. Tender, the Jolenes

U & I Grill-Zero State, Smidgen, Ross and the Hellpets, 9:30 pm, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Kitchen Syncopators, The Shiftless Rounders, 9 pm, $6

Window In The Sky-The Noah Peterson Duo

Wine Down-Alexander Green


SATURDAY 3/27

Abbey Cafe-Julie McCast, 4:30 pm

Alberta St Pub-Spinnaker & Pint & Dale, 8 pm

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free; Humble Divas, 7 & 9 pm, $5-15 sliding, All Ages

Ash St. -Cool Nutz, The Reparations Band, 9 pm, $8

Back To Back-Please Step Out Of The Vehicle, Switchblade Armadillo

Biddy McGraw's-Higher Ground

Billy Ray's-Per Se, Ross Beach, Sylous, 10 pm, free

Blue Monk-Bob Mover w/Alan Jones, Dan Gaynor, Ed Bennett, 9 pm, $5

Boons Treasury-Greg Clarke & Springhouse

Brasserie Montmartre-Tom Cheek Trio

Buffalo Gap-Adam East & Kris Deelane Band, 9 pm

Candlelight-Eric Allen

Cañita-Cana Son, 10 pm

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Place Of Skulls, YOB, Iommi Stubbs, Hauler, 9 pm, $7

Corner Saloon-Junkyard Dogs

Crystal-Floater, DFive9, 9 pm, $10-12, All Ages

Dante's-The Starlight Mints, Deathray Davies, Dressy Bessy, 10 pm, $8-10

Duff's Garage-Shorty and the Mustangs, Shawn Hawkins

Duke's-Killlingsworth

Eagle's Lodge-Pirates Ball: The Ditty Twisters, Mars Needs Women, $7

Goodfoot-Hanuman Collective

Grand Lodge-Ravenswood

Green Room-Amelia Band

Grolla-Eric Skye

Haven-Tragedy Jane, 8 pm, All Ages

* Holocene-Architecture In Helsinki, 9 pm, $5

Hoppers-Marquez

Hotel Oregon-Strawberry Roan

Imbibe-The Shiftless Rounders, 9 pm, $5

Jasmine Tree-Gravy Mo Phillips, uai

Kelly's Olympian-Susie Blue, Queen Bee Jackson, Welsh Rabbit

Level-Reid Speed, DigDug, 10 pm, $9

Liberty Hall-Portland Noise Festival: Daniel Menche, Black Leather Jesus, Randy Yau, Pedestrian Deposit, Jason Crumer, Bacillus, Okha, Oscillating Innards, Jonathan Yates, All Ages

Meow Meow-The Carolines, Derby, Empty Set, Vatara, CART!, 6:30 pm, $9, All Ages

Mississippi Pizza-Kids Karaoke 3 pm; Lorna Miller, 5:30; Trash Can Joe, Flat Mt. Girls, Russell Street Regulars, 8:30 pm, All Ages

Mississippi Studios-Rory Block, 8 pm, $20

Mock Crest-Blueprints, 9 pm

Monteaux's-Noah Peterson Quartet

Mt Tabor-Jonah, UHF, Blue Collar Scouts

Music Millennium NW-Rik Wright's Zen Tornado, 5 pm, free, All Ages

* Nocturnal-The Liars, Young People, The Get Hustle, Nordic, DJ Nightschool, 8 pm, $10, All Ages

Ohm-Free Martins, Assisted Living, Brundlfly, Antonio & Kem

Pacific Switchboard-Tara Jane O'Neil, Michael Hurley, Ralf Youtz, 8 pm, $4

Paris-Raze, Criven, Septicema, Dead Face Down, Rose Moyer, All Ages

Porky's-Birds Of War, Muffaletta Galaxy Pirates, Mantis

Portsmouth Club-Evil Egg, Tall Boy Shotgun, A Bombin' Nation

Produce Row-Devil's Cabaret

Rabbit Hole-The Dimes

* Revolver Studios-The Stores, Michael The Blind, The Roulettes, 10 pm

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook Band

Roseland-Keller Williams, 9 pm, $18-20, All Ages

Slabtown-My People

Mt Tabor Acoustic-Arin Simonian, Joy Wilson, Lyle Ford, Brian Granse

Tillicum-Aaron Black Band, 8 pm

Tonic-The Upsidedown, The Pirahna Brothers, Binary Dolls, Adam's Castle, $5

Touchstone-Crystin Byrd, Marie Schumacher, 7 pm, free

Trinity Episcopal Cathedral-Giacomo Carissimi, 7:30 pm, $15-35

Twilight Cafe-The Gung-Hos, Fireballs of Freedom, The Rotten Apples, 10 pm, free

Urban Soul-Lady Trinity, Prophet Soul, The Prolific MC, 9 pm

White Eagle-Stilltenders, Moonshine Hangover, The Liquor Union, 9 pm, $7


SUNDAY 3/28

Artichoke-Portland Ukelele Association, 1 pm, $5

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Below Zero-Life At These Speeds, The Assailant, Siberian Tundra, 7 pm, $3, All Ages

* Berbati's Pan-Unicorns, Beans, Menomena, 9:30 pm, $10

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; Open Mic, 8 pm

Brasserie Montmartre-Gordon Lee Duo

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Conan's-Little Big Man, Uprite Dub Orchestra, Cansaman, YT, Steve Treez, 9 pm, $5

Crystal-Blonde Redhead, Secret Machines, Low Flying Owls, 9 pm, $15, All Ages, 9 pm, $15

Dante's-The Prids, The Lovemakers, 8 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Hoppers-Jeff Barnes Benefit, 1 pm

Hutch-Terry Robb

Imbibe-Pete Krebs, 11 am

Jackpot Records-Downtown-The Unicorns, 3 pm, free

Meow Meow-CART!, Sunny Grey, Element, Caswell, Stark 5, 6:30 pm, $8, All Ages

Mock Crest-Paul DeLay, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Mt Tabor-Drum Circle

Music Millennium NW-Richard Carr, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-Bobby Torres Ensemble w/Margaret Linn

Paris-Dualesc, 5 South, All Ages

Rabbit Hole-Grant Lindsay, Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo, Michael York

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Solid State-Cursed, Breather Resist, The Dead Unknown, 5 pm, $8, All Ages

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Trinity Episcopal Cathedral-Giacomo Carissimi, 3 pm

Twilight Cafe-The Motive, Officer May, Science of Yabra

Viscount-The Flying Bokhara Orkestrah w/Aziza, Al Jawharah, Nadira, 7:30 pm, $12

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


MONDAY 3/29

* Ash St. -Odd Jobs, Sirens Echo, Hurt Bird, DJ Sneakers

Berbati's Pan-Brant Bjork & The Bros, Wadsworth, Ditchliquor, $7-8

Biddy McGraw's-Alexander Green

Brasserie Montmartre-Dave Leslie Duo

Candlelight-DK Stewart

Crystal-Willie Waldman Project, Higher Ground, 7 pm, $10-12 (Lola's); Mello Mondays w/DJ Mello Cee, 9 pm (Lola's), All Ages

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud

Imbibe-Johnny Connolly, 6 pm

Meow Meow-Acoustic Movies w/The Online Romance, Myrrh Larsen, Kim Kylland, Jeremy Jay, $3, All Ages

Mississippi Pizza-Open Mic w/John Vecchiarelli, 7 pm

Mock Crest-Eric Tweed, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Mt Tabor-Reggae Night

New Copper Penny-Open mic

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Solid State-The Prisoner Dilemma, Alexisonfire, Moneen, Believing In June, 7 pm, $7, All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 3/30

Aladdin-The Get Up Kids, Recover, Rocky Votolato, 8 pm

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic w/Jordan

Ash St. -Thorn City Improv feat. DJ Sneakers

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

* Berbati's Pan-Metal Urbain, Point Line Plane, Yellow Swans, Zero 1, DJ Puffin, $6

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/Justin Durrie & Dan Gildae, 7 pm

C-Bar-Open Mic Night, 7 pm

Candlelight-Metro

* Crystal-N*E*R*D*, The Black Eyed Peas, Spymob, 9 pm, $22-25, All Ages

Dante's-Oh Susanna

Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Fritz Annex-Matt Hopper, $5, All Ages

Grand Central Bowl-Death Strike: Nature, Man, 10 pm, $4, All Ages

Green Room-Burn Three

Gresham Branch Library-Oregon Symphony Musical Storytime, 4 pm

Hoppers-Terry Robb Trio

Imbibe-Greg Clarke, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Balkan music/dancing, 9 pm

Meow Meow-Create (!), Bizzart, Showbread, 8 pm, $5

Mississippi Pizza-Ashleigh Flynn & Brian W. Spencer, 7 pm; Klezmocracy, 8 pm, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Monteaux's-Open Mic w/Mike Soto

Mt Tabor-morF & Friends Tuesday Night Jamband Expo w/The Burners

Ohm-Audity: Sucka Punch

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Cumulus, Aqua Venus, Jacob Elliott & Friends, 8 pm

Roseland-NOFX, Alkaline Trio, Jello Biafra, Authority Zero, 8 pm, $25, All Ages

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-We're From Japan!, This Is A Process Of A Still Life, Burke Jam, 9 pm, $3

Twilight Cafe-Dope Smoothie, 10:30 pm, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3

Wilf's Piano Bar-Nancy Boy Tenors


WEDNESDAY 3/31

Abbey Cafe-Curtis "King" Chamberlain, 4:30 pm

Arnada-Songwriters Circus w/Miguel

Ash St. -Jacob Elliot, Jacob Vanauken, New Mexican Revolution

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

* Berbati's Pan-The Capitol Years, Let It Ride, Jackie; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side), 9:30 pm, $6-7

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Blue Monk-Steve Blackman

Brasserie Montmartre-Lee Wuthenow Duo

Buffalo Gap-NW Bands & Brews w/John Shipe, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Conan's-Bian Granse, 7 pm, free; Jesters Dream, Templeshock, Abrupt Edge, 9 pm, $5

Contemporary Crafts Gallery-Heather Perkins, Carla Mann, Neena Marks, 8 pm, $7

Crystal-Stereolab, Manitoba, 9 pm, $15, All Ages

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Goodfoot-Cascade Colonel, Korby Lenker Duo

Grand Central Bowl-Mona Reels, This Is A Process Of a Still Life, Burke Jam, DJ Amphetamine Blue, DJ Backstreet Brat, 10 pm, $4, All Ages

Green Room-Reggae Chanin Lion w/ Katt & Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Blues Train

Imbibe-Little Joe, 6 pm; The New Iberians

It's a Beautiful Pizza-Arabic music/dancing

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Meow Meow-Local Showcase: The Empty, Rules Of Roulette, Call It Arson, Be All End All, 7 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-Gypsy Moths, 7 pm, All Ages

Mt Tabor-Sanford Owen Grew Presents

Music Millennium NW-Shane Nicholson, 6 pm, free, All Ages

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-DJs Hank & Kolebco

Rock Creek Tavern-Jon Koonce

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-The Building Press, Fells Acres, Racine, $4

White Eagle-Miss Lonely Hearts