THURSDAY 4/29

Aladdin-The Derek Trucks Band, 8 pm, $17.50-19, All Ages

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

Arnada-Hip Hop/R&B Battle

Ash St. -Plans vs The Sea

* Backspace-Metronome: microelectronic funk

Berbati's Pan-Invisible, Stars Of Track and Field, Clemente, The Close, $5

Biddy McGraw's-The Noah Peterson Soul-Tet

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Mike D's Hillbilly Jam

Brasserie Montmartre-Lee Reioehl Duo

Buffalo Gap-I've Got The Feelin' w/Seven Year Tango

Candlelight-Cool Breeze

Conan's -American Hit List, Skamper, 9 pm, $5

Crystal -Susan McKeown, 8 pm, $10-12 (Lola's)

Dante's-Smooch Knob, Puma Frenzy, 9 pm, $12

Duff's Garage-Woggles, The Romaines

Edgefield-Django's Tigers

Goodfoot-Zuppa

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Toca

* Ground Kontrol-Thump, 8 pm, free, All Ages

Holocene-Electro Physics: Jammotron, DJ Weegee, PGE, DJ Ginsu, 9 pm, $3 (free before 10 pm)

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

* I.C. Mummy -Starantula, Birds of War, The Booths, Ghost Motor, 9:30 pm, $3

Imbibe -Dylan Thomas Vance, 6 pm; Liftoff Duo, 9:30 pm

It's a Beautiful Pizza-Bill Coones Jazz Trio, All Ages

Kelly's Olympian-The River Project, DJ Colin Sic

Kennedy School-Little Joe

Laurelthirst-Yascha, 6 pm; Badger, $3

Longhorn-Sumo

Meow Meow-Skeleton Coast, Sex With Girls Is Rad, Spiders on Spiders, 7:30 pm, $7, All Ages

Mississippi Pizza-Crystin Byrd, Gladhouse, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-Jazz Jam w/David Valdez, free; Susan Werner, 8 pm, $20

Mock Crest-Open Mic Jam w/Lee Blake, 8:30 pm

* Sabala's Mt Tabor-The Dwarves, Deadbolt, Fang, Oppressed Logic, Tattooed Corpse

Music Millennium NW-Levi Fuller, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-Tara Jane O'Neil, Antietam, Davies vs Dresch, 8 pm, $6, All Ages

Owen's-Chad Bault, 8 pm

Paris -Syx, Mindcell, Domeshots, All Ages

Produce Row -Myshkin, Ruby Warblers

Rabbit Hole-Lance Grider & Friends, 8:30 pm

Rogue-The Rogue Bluegrass Band Jam

Roseland -Pat Travers, 58 Fury, 8 pm

Steinhaus-Kinzel & Hyde, 8:30 pm, free

Tillicum -Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Compact 56, Everyday Victory, Guru, $4

Twilight Cafe-The Diskords, Motorama, Riff Randells, The Minds

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-High Country Elevators; Avenue Of The Strongest, Synesthete Ensemble, Cicada, $4


FRIDAY 4/30

* 3749 SE Madison-Talkdemonic, Modernstate, Quiet Countries, The Pants, 9 pm, All Ages

Abbey Cafe-Joseph Kirillo w/Christina Marino, 4:30 pm

Alessandro's-David Friesen w/Jerry Hahn

Arnada-12-Gage, American Hit List

Ash St. -Plain Jayne, Meridian, Atom Sane

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Berbati's Pan-Urge Overkill, Bloom, The Last Vegas, 8:30 pm, $15-18

Biddy McGraw's-Higher Ground

Blue Monk-St James, Woods Nonet

Borders-Beaverton-Deja Blue, 7 pm

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Jake Kot Trio

Buffalo Gap-Brian Copeland Band

C-Bar-Ray Ottoboni, free

Candlelight-Eric Allen Band

Cañita-Cana Son, 10 pm

Capitol Coffeehouse-Pete & Paul Barkett Duo

Conan's-Jackstraw, Freak Mountain Ramblers, 9 pm, $10

Crystal -Ten Foot Radius, 7 pm, $5 (Lola's); Steve Kimock Band, 9 pm, $17-20, All Ages; DJ Yesno, 10 pm, $2 (Lola's)

Dante's-Bella Fayes, Jonah, Buchanan, 10 pm, $6

Duff's Garage-Rudy Grayzell

Duke's-Garden Of Eden

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Richard Day Reynolds

Green Room-Kathy Walker & The Upshots, Morgan Grace, 9:30 pm

Ground Kontrol-Minibosses, Vinfiz, 9 pm, $5-6 (sold out), All Ages

Haven -Sneakin Out, 7:30 pm signup, All Ages

* Holocene-Cascadia: Strategy, Nice Nice, DJs Brian Foote, Hermanito, NoBabyMom, 8 pm, $5

Hoppers-Margo Tufo Band

Hotel Oregon-Dan Jones

Imbibe -The Millies, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Jolenes, Papillon

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Lynn Conover & Billy Kennedy, $3

Meow Meow-Red Sector, Subside, Maybe Happening, Aftermind, 9th And Main, Faded, 6:30 pm, $8

Mississippi Pizza-Paula Sinclair, Bloodhoney, 7 pm; The Carolines, Lauren Abraham, 9:30 pm

Mississippi Studios-AJ Roach & Peter Case, 8 pm, $12

Mock Crest-Kinzel & Hyde, 9 pm

Momo's-Fremont Slim & DMP

Moonstar-Earl and the Reggae Allstars, 9 pm, $5

* Sabala's Mt Tabor-The Epoxies, Statches, Broken Bottles, The Punk Group, The Gays

Music Millennium NW-Tim Reynolds, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-Storm and The Balls, Dahlia, 8:30 pm, $6, All Ages

Owen's-Gary Savage, noon; Horis Blackwood, 7 pm; Rick Brady, 9 pm, free, All Ages

Portland Coffee House-Chris Kalani Gabriel, 8 pm, free

Portland Spirit-Melinda Pittman, 10:45 boarding, $16-20

Produce Row -Gothic Outhouse

Rabbit Hole-Liguor Union, The Martindales, Ruby Red, 8 pm

* Red & Black-Watsonville Patio, Back Street Driver, All Ages

Rogue-Miller Brothers Blues Band

Roseland -Satyricon, Morbid Angel, Suffocation, Premonitions Of War, 8 pm, $20-25, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Slabtown-The Golden Dawn, Neins

Tillicum -Steve Bradley, 8 pm

Tonic-Your Vote On The Rocks: Avenue of the Strongest, Slackjaw, The Silver Surfer, Courage, $5

Twilight Cafe-Dee Farmin Army, Dirty Lowdowns, SK & The Punk Ass Bitches

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Sidestar, Derby, $6

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 5/1

Aladdin-The Everyone Orchestra feat Jon Fishman, Tony Furtado, Butterfly Hill

Albina/Mississippi MAX Station-Ron Steen, 1:30 pm; Norman Sylvester, 3 pm; The Original Cats, 4:45 pm

Arnada-Hotboxed, DIJ, Erlking, Tallboy Shotgun

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

Ash St. -Split Lip Rayfield, Hillstomp, I Can Lick Any SOB In The House, 8 pm, $10

Berbati's Pan-Grant Lee Phillips, Marcus Eaton, 8:30 pm, $10

Beulahland-The Culprits, Plan R, Disgruntled, 10 pm, free

Biddy McGraw's-Jim Boyer Band

Billy Ray's-Bob Gaulke, Animotion's Son, Eric S. Gregory, 10 pm, free

Blue Monk-St James, Woods Nonet

Boons Treasury-Nanosaurus

Borders-Gresham-MJ Bishop, Eva Tree, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Jake Kot Trio

Buffalo Gap-Dylan Thomas Vance & the Powerhouse Revival, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Cañita-Cana Son, 10 pm

Capitol Coffeehouse-Crystin Byrd Band

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

* Crystal -Brother Ali, Vast Aire, Immortal Technique, 9 pm, $10-12 (Lola's)

* Dante's-NORML benefit: The Millies, Funk Shui, The Slow Rollers, Elemental Foundations, 2 pm, $4.20; Ron Jeremy's vs the Sassy's girls, Ryan Katz, Porno Karaoke, Adult Trivia,8 pm, $12

Duff's Garage-Stevie Marie and Jackson Road

Duke's-Garden Of Eden

Expo MAX Station-Nihongo Gakko Singers, noon; Portland Taiko, 2:30 & 3:30 pm

Goodfoot-Nimbus w/Pke Meter

Grand Lodge-Sonny Hess Duo

Green Room-Maggie's Choice

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Metro Band

Hotel Oregon-Jon Koonce

Imbibe -Myshkin's Ruby Warblers, 9:30 pm, $5

It's a Beautiful Pizza-Marimba Madness w/Fools In Paradise, All Ages

Kelly's Olympian-Western Aerial

Kenton/N Denver MAX Station-Rose City Timberliners, noon, 1:30, & 2 pm; The Buckles, 5 pm

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bomb, 6 pm; Amoree Lovell, Pete Krebs, Carmina Luna

Level-DJ Icey, DJ Kares, 10 pm, $13

Meow Meow-Eighteen Visions, Clarity Process, Inked In Blood, Northstar, 8:30 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Koad Du, 7 pm; thebrotheregg, 9:30 pm, All Ages

Mississippi Studios-Karen Savoca, Pete Heitzman, 8 pm, $15-18

Mock Crest-Donna Jose, 9 pm

Monteaux's-Zuppa

Moonstar-Earl and the Reggae Allstars, 9 pm, $5

Sabala's Mt Tabor-High On Fire, Honky, The Bulemics, JJ Paradise Players Club

N Killingsworth MAX Station-Pachamanca, 2:45 pm; Obo Addy, 5 pm

Ohm-Bone Set, Olivia Warfield Project, Upright Dub Orchestra; Simon Blanco, Radium Z, $10

Owen's-Chuck Johnson, 8 pm; Dearest Crown, 10 pm

Paris -737, All Ages

Produce Row -Poison Oakies

PSU-Portland Farmers' Market w/Root Cellar, 8 am (Park Blocks), All Ages

Reed College -Renn Fayre: Minibosses, All Ages

Rock Creek Tavern-Suttree

Rogue-The Chuck & Dave Show

Roseland -Steven Wright, Stephanie Schneiderman, 9 pm, $30-35, All Ages

Solid State-Moneen, Northstar, The Fight, Park, 7 pm, $8, All Ages

Tillicum -Steve Bradley, 8 pm

Tonic-The Ditty Twisters, The American Playboys, Mars Needs Women, The Sawyer Family, $5

Twilight Cafe-Siberian Tundra, Fourth Rotor, Shamelady, free

U & I Grill-Syx, Templeshock, Hollowpoint, 9:30 pm, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Spigot, The Gypsy Moths, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 5/2

Aladdin-Robert Bradley's Blackwater Surprise, 8 pm, $15

Ash St. -NW Rhyme Display w/Nothing In Common, DJ Sneakers, DJ Papercuts

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

Buffalo Gap-Retta & The Smart Fellas, 6 pm, 6 pm

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Davey Jones' Locker-Countdown to Life, Day Two, A Small Victory, Adaine, The Empty, 8 pm, $7, All Ages

Fez-Steve Coleman and Five Elements, 7 pm, $12

Holocene-Sparkleheart's Burly-Q Underground w/DJs Zanne, Stormy, 8 pm, $3 w/costume, $6 w/out

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Stingers, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Imbibe -Pete Krebs, 11 am; DJs, 9:30 pm

Kennedy School-Wheatfield, Triggers Revenge, Steve Bradley Band, Jon Koonce & The Gas Hogs, The Herman Burrman Band, All Ages

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Mississippi Pizza-Njuzu Mbira, 4:30 pm, All Ages

Mock Crest-Fred J Anderson, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7:30 pm, free

Sabala's Mt Tabor-Prog, Beyond The Embrace, $10

Music Millennium NW-Roy Loney, Donovan's Brain, Penny Ikinger, 3 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-Students of Lois Yoder, 3 pm; Students of Jill Austin, 5 pm, free

Owen's-Don Mitchell, 11 am

Paris -The Accident, All Ages

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo, 7 pm

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & the Sundowners

Rogue-Open Mic

Tillicum -Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Jodi Hates The World, Guyve

White Eagle-Robin Remaily & Russell Thomas, 8 pm, $3


MONDAY 5/3

Ash St. -open mic

Berbati's Pan-Snow Patrol, Carina Round, 10 pm, $9

Biddy McGraw's-Alexander Green

Borders-Downtown-Mary Chapin Carpenter listening party

Brasserie Montmartre-Warren Rand Duo

Buffalo Gap-PSA Songwriter Showcase, 7 pm

Candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Open Jam w/Kenny Lee & the Sundowners

* Crystal -Mello Mondays w/DJ Mello Cee, 9 pm (Lola's), All Ages

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini -Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Imbibe -Billy Kennedy, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 6 pm; Gwion, 9:30 pm, $6

Meow Meow-Morse Code Heartbeat, Mustaphamond, Life At These Speeds, They Found My Naked Corpse Face Down In The Snow, 7:30 pm, $6

Mississippi Pizza-Open Mic w/David McKenzie, 7 pm, All Ages

Mock Crest-John Vecchiarelli, 8 pm

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Music Millennium NW-Toots & the Maytals, 7 pm, free, All Ages

New Copper Penny-Open mic

Produce Row -Ron Steen Jazz Jam

Roseland -Atreyu, From Autumn To Ashes, The Break, Red Tape, 8 pm, $12-14, All Ages

White Eagle-Lynn Conover & Jim Boyer

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 5/4

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

* Ash St. -Thorn City Improv w/The Chosen, Destro, Smoke, Sleep, Soul Plasma

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/Swing & A Miss, 7 pm, free

C-Bar-Open Mic Night, 7 pm

Candlelight-Linda Hornbuckle

Dante's-Of Montreal, The Minders, Blue Skies For Black Hearts, 9 pm, $6-7

Duff's Garage-KC Murphy's Open Mic

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Trevor Rasmussen, 9 pm

Hoppers-Come Jam w/Blues Train, 9 pm

Imbibe -Greg Clarke, 6 pm, Open Mic, 9:30 pm

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Laurelthirst-Mark Lemhouse, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mississippi Pizza-All-Star Klezmer Jam w/Klezmocracy, 8 pm, All Ages

Mock Crest-Johnny Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Music Millennium NW-Amelia, 7 pm, free, All Ages

Ohm-Audity: Sucka Punch, DJ Shel, $3

Pasa-Earl and the Reggae Allstars, 7 pm, free

Produce Row -Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Cumulus, Aqua Venus, & Friends

Red & Black-Sodastream, 8 pm, $5, All Ages

Roseland -Toots &The Maytals, 8 pm, $20-25, All Ages

Tillicum -Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Triple X, 9 pm, free

* Twilight Cafe-DJ Oatmeal

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Twinklelingus, $3

Wilf's Piano Bar-Susannah Mars: Heart and Soul, $10


WEDNESDAY 5/5

Aladdin-Pat McGee Band, Charlie Mars, 8 pm, $12, All Ages

Arnada-Open Mic

* Ash St. -Mysterious Actors w/Sleep, Fred Tujillo, $5

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Berbati's Pan-Melissa Ferrick, Anne Heaton, 8:30 pm, $13; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side)

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Blue Monk-Alan Jones New Quartet

Boons Treasury-Paul Summers

Brasserie Montmartre-Tim Gilson Duo

Buffalo Gap-Intervision 5, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-Cana Son Ensayo, 8 pm, free

Crystal -Death Cab For Cutie, Ben Kweller, The Thermals, 8 pm, $15-17, All Ages

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Goodfoot-Jimmy Robb Band

Green Room-Reggae feat Katt, Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Come Boogie w/The Boogie Cat Norman Sylvester Band, 9 pm

Imbibe -Little Joe, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kelly's Olympian-Psych Ward w/Collin and Sean

Laurelthirst-Billy Kennedy Band, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-NYC Anti-Folk Review: Casey Holford, Phoebe Kreutz, Jenn Lindsay, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Cinco De Mayo w/Lawrence Welk Show, 7:30 pm

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Music Millennium NW-NYC Songwriters: Phoebe Kreutz, Jenn Lindsay, Robin Aigner, Casey Holford, 5 pm, free, All Ages

Old Church-Brian Michael & Michael Barnes, noon, free-, All Ages

Owen's-Gary Savage, noon

Produce Row -June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Girl w/DJs Hank, Kolebco

Rock Creek Tavern-Dave Reisch, Jim Boyer & Lynnie Mae

Tillicum -Ellen Whyte Trio, 8 pm

Twilight Cafe-The Misfats, Courtesy Clerks, Los Rocktardos

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

Waterfront Park-Cinco De Mayo Fiesta

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free