THURSDAY 5/13

Abbey Cafe-Bryce Vietz, Soren Hill, 2 pm

Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm, free

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free Arnada-hiphop/r&b battle

* Ash St. -Bod Mod Ball w/The Volumes, Cougar, 9 pm, $6

* Backspace-Metronome: microelectronic funk

Berbati's Pan-Let It Ride, Lovely, All The Dead Horses, $4

Biddy McGraw's-Three Finger Jack

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-The Woolies

Boons Treasury-Stephen Ashbrook

Brasserie Montmartre-Jerry Hahn Duo

Buffalo Gap-Justin Hopkins Band, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Conan's-Empty Set, Miraflores, Starseed, Mark Booth

Crystal-Lifesavas, 9 pm, $20, All Ages

Dante's-Eek-A-Mouse, $15-18

Edgefield-Django's Tigers

Goodfoot-Nimbus

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Toca

* Holocene-Portland vs Seattle laptop battle w/billix, RRine, Dizzy Starhouse, Waterdog, Phiberoptix, Decepticon, Shizzle, Cosmos, Kris Moon, Umami, redJEFF, Sporadik, Nth808, KFO, Absolute Madman, syzygy, 8 pm, $7

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes, Mel Solomon, 9 pm

* I.C. Mummy-Mr Airlplane Man, The Hunches, Champion, DJ Highway 7, 9:30 pm, $5

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 6 pm; Mia Nicholson, 9:30 pm

Kells-Rogue & Friends

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; James Low, Lara Michell

Longhorn-Sumo, 8:30 pm

Mississippi Pizza-Omo Ire, 7 pm; Kris Delmhorst & Chris Pureka, 9:30 pm, All Ages

Mississippi Studios-David Valdez Jazz Jam

Mock Crest-Open Mic w/Donna Jose, 8:30 pm

Sabala's Mt Tabor-Big Wu, Jarah

Nocturnal-Avenged Sevenfold, My Chemical Romance, Noise Ratchet, Moments in Grace, 7 pm, $12, All Ages

Polyp and Fury-Bunny, 8 pm

Produce Row-Myshkin & The Ruby Warblers

Rabbit Hole-Ter-ra

Red & Black-Tom Heinl, Mikah Sykes, Frank Lemon, Marisa, 7- pm, $5, All Ages

Roc's Bar & Grill-Dogget Productions Acoustic Guitar Night

Rock Creek Tavern-Billy Kennedy & Lynn Conover

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

* Roseland-Peaches, Dance Disaster Movement, 8 pm

Steinhaus-Kinzel & Hyde Band, 9 pm, free

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Konspiracy

Twilight Cafe-Crashlanding, Jackmove, The Hickmans, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Casey Neil Band, Little Sue, 9 pm, $7

Wilf's Piano Bar-John Gilmore


FRIDAY 5/14

Aladdin-Midtown, Armor For Sleep, Your Enemies Friends, Lance's Hero, 8 pm, $10-12, All Ages

Arnada-A Stab In The Dark, Miss Ann Thrope, The Median

Artichoke-Moth Music w/The Gypsy Moths, Dylan Thomas Vance, 8 pm, All Ages

Ash St. -Blue Collar Scouts, The Very Foundation, Odds Against Tomorrow, 9 pm

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Berbati's Pan-Slightly Stoopid, Pepper, Mishka, $15

Biddy McGraw's-Elizabob & Friends

Blue Monk-Nancy King Quartet

Boons Treasury-Celilo

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-Sidestar, 9 pm

C-Bar-Andrew Lynch, 8:30 pm, free

Candlelight-Soul Vaccination

Community Music Center-Lorna Miller, 11 am, All Ages

Conan's-Power Of County, 6 pm, free; I Can Lick Any SOB In The House, Tinhorn, Higher Ground, 9 pm, $7

Crystal-Dark Star Orchestra, Donna Jean Godchaux & the Heart of Gold Band, 9 pm, $16.50-18, All Ages; DJ Yesno, 10 pm, $2 (Lola's)

* Dante's-Don Caballero, Point Line Plane, 10 pm, $10

Duff's Garage-James Sasser, Joshua James, Mars Needs Women, 9 pm, $5

Duke's-Crush

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Greg Clarke

Green Room-Ten Foot Radius

Hoppers-The Stingers

Jimmy Mak's-David Becker

Kells-St James Gate

Kelly's Olympian-The Film, Vegas

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Cascade Colonels, The Millies

Mississippi Pizza-Five, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-Ed Haynes & Pete Cassani

Mock Crest-Gothic Outhouse w/Heidi Hellbender, 9 pm

Momo's-Fremont Slim & DMP

Monteaux's-Renee Pettigrew Trio

Sabala's Mt Tabor-Jasmine Ash, Jonah, Dr Theopolis, 9 pm

Music Millennium NW-Some By Sea, noon; Memphis Radio Kings, 6 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Nudge, Nice Nice, Super Unity, Noggin, Sharon Cheslow & Yasi Perez, Yellow Swans, 8 pm, $5, All Ages

Owen's-What Is That Noise, 8 pm; Crystin Byrd Trio, 10 pm

Papaccino's-Daniel Noland Trio, 6 pm

Paris-Skyline Incident, Left Lane Ends, 2nd String, All Ages

Porky's-The Altar Boys, Dirty Low Downs, Travolta and the Burning Saints

Portland Coffee House-Rudement, 8 pm

Portland State University, Smith Center-Alumni Jazz Concert, All Ages

Portsmouth Club-Kenny Lee & The Sundowners

Produce Row-Whiskey Puppy, 9 pm

Rabbit Hole-Corner Office Suicide, Officer Friendly

Roc's Bar & Grill-Thunder Rose Band, 9 pm

Rock Creek Tavern-Paula Sinclair & The BloodHoneys

Rogue-Double Fantasy

Slabtown-The Outcrowd, Crown Motel

Tillicum-Ellen Whyte, 8 pm

Tonic-Anatomy Of A Ghost, Light Up Atlanta, The School Play, Paint By Numbers

Twilight Cafe-Rockin' Rod & The Strychnines, Ronson Family Switchblade, The Buttfrenchers, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Memphis Radio Kings, Moonshine Hangover, Hillstomp

Wilf's Piano Bar-Stuart Wylen Trio

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 5/15

Aladdin-Clumsy Lovers w/Walter Salas Humara, 8 pm, $10-12, All Ages

Arnada-Imprint, Jihae, Stonecreep, Tallboy Shotgun

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, 8pm, $12

Ash St. -Better Left Unsaid, Mindcell, Northwest Royale, Leadface, 9:30 pm, $7

* Berbati's Pan-Tarentel, Grails, Steve Von Till, $7-8

Biddy McGraw's-Hill Stomp, Dylan Vance

Billy Ray's-Cocks In the Hen House, Squaw Creek Ramblers, Mark Brown, 10 pm, free

Blue Monk-The Original Cats

Boons Treasury-Cornbred

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Buffalo Gap-The Smokes, 9 pm

Candlelight-Soul Vaccination

Cañita-Caña Son, DJ Douglas, 10 pm, $5

Capitol Coffeehouse-Greg Clarke, 7 pm, free

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Church of the Resurrection-Novum Chamber Singers do Carmina Burana, 8 pm

Conan's-Hemlock, Kapuda, DFIVE9, Five Foot Thick, 9 pm, $7

Crystal-City Fling: Lions Of Battucada, Jim Page, Charlie Brown & Shoehorn, Renegade Saints, 7:30 pm, free (Lola's)

Dante's-Minus The Bear, Swords Project, Smoke & Smoke, We Ragazzi, 10 pm, $8

Duff's Garage-Shorty & The Mustangs

Duke's-Crush

Good Times-Pom Pom Meltdown, 10 pm, free

Goodfoot-Taarka

Grand Lodge-Stephen Ashbrook

Green Room-JP West

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Norman Sylvester Band

I.C. Mummy-Glance Failed, Fiery Cubist, Merrick Foundation, Bill Reagan, Zeth Lundy, 9 pm, $5

Imbibe-3 Leg Torso, 9:30 pm, $5

Kalga Cafe-Manta, 9 pm, free

Kells-St James Gate

Kelly's Olympian-Jackie, DJ Colin Sic

Laurelthirst-Yascha

Meow Meow-The Retrofits, Maggie's Choice, Faded, Downside, 2nd String, Race Day, 6:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Fuzzy Logic, 6 pm; Cascade Colonels, 8:30 pm, All Ages

Mississippi Studios-Little Sue, John Vecchiarelli, Alan Kanning, $7

Mock Crest-Aric Riley, 9 pm

Monteaux's-Armonica

* Sabala's Mt Tabor-The Hangmen, Fireballs Of Freedom, SK and the Punkass Bitches, Goddamn Gentlemen

Music Millennium NW-Randall, 5 pm, free, All Ages

Nocturnal-Smile Empty Soul, Aphasia, Finger Eleven, 7 pm, $10, All Ages

Old Church-Gordon Lee, 8 pm, $10

Owen's-The Lansings, 8 pm, Fulton & Fontaine, 10 pm

Paris-12 Gauge, Lidix, Pink Vixins, Radical A, Finger Cuffs

Porky's-Travolta, Dirty Lowdowns, Altarboys, Burning Saints, free

Produce Row-Saturnalia Trio, 8:30 pm

Rabbit Hole-Huge, Mendicant Sauciers, Xerox Bunnies

Roc's Bar & Grill-Flirt Band, 9 pm

Rock Creek Tavern-Flat Mountain Girls

Rogue-Harrison

* Roseland-TECH N9ne & The Absolute Power Tour w/Skatterman & Snug Brim, BG Bulletwound, Kutt Calhoun, Bif Krizz Kaliko, Cool Nutz & Maniac Lok, The Goon Sqwad, Potluck, DJ Chill, 9 pm, $30-35, All Ages

Schnitzer-Oregon Symphony does Mahler's "Resurrection", All Ages

Slabtown-Papillon, Loris Lane, DJ Goldfinger

St. Andrew's Episcopal Church-March Forth parade, (leaves at 2 pm)

Tillicum-Ellen Whyte, 8 pm, free

Tonic-The Planet The, The Building Press, Goodbye Blue Monday

Twilight Cafe-Oblivion Seekers, Nightmares, 8 Ft Tender, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Late Tuesday, American Hit List, The Chad Bault Band, $6

Wilf's Piano Bar-Storm Large

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free

WomanTree-Lewis Childs

Yoga Shala-Rik Masterson, 5 pm, All Ages


SUNDAY 5/16

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Orange Goblin, Lamont, Wadsworth, $10-12

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

* Crystal-Erin McKeown, Teitur, 8 pm, $12 (Lola's); Hive w/DJ Horrid, 9 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Disjecta-The Tom McNalley Trio w/Richard Meltzer, 8:30 pm, $6, All Ages

Grand Lodge-Chuck Karsun Orchestra

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Stingers, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Imbibe-Pete Krebs, 11 am & 1 pm; DJs, 9:30 pm

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

* Meow Meow-The Butchies, Davies vs Dresch, 9 pm, $8

Mock Crest-Paul DeLay, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Paris-Zebrahead, 800 Octane, 8 pm, $13-15, All Ages

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & the Sundowners Open Jam, 9 pm

Rogue-Open Mic

Schnitzer-Oregon Symphony does Mahler's "Resurrection"

Small World-David Smith, Non-Dairy Larry, Cleatus, Bocephus, 2 pm, don

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Plans vs The Sea, My Friend Pete, 10 pm, free


MONDAY 5/17

Ash St. -open mic

* Berbati's Pan-French Kicks, The Joggers, On The Speakers, $8

Blue Monk-Mike Damron, Julia Darling, Morgan Grace, 8 pm

Brasserie Montmartre-Jean Ronne Duo

Candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Open Jam w/Kenny Lee & the Sundowners

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/Mississippi Mud, 8 pm

Imbibe-Billy Kennedy, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Mississippi Pizza-Open Mic w/David McKenzie, 7 pm, All Ages

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

New Copper Penny-Open mic

Paris-Ten Second Epic, Peachcake, Swordfish, Ending Story, No MSG, Isle Three

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

* Roseland-Ozomatli, Go Betty Go, 8 pm, $16-20, All Ages

Schnitzer-Oregon Symphony does Mahler's "Resurrection", All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 5/18

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

* Ash St. -Thorn City Improv

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

* Berbati's Pan-The Thermals, The Schande, Moonpony, $8-10

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/Josh Cliburn Duo, 7 pm

C-Bar-Open Mic Night, 7:30 pm sign up

Candlelight-Metro

Dante's-Metal Church, Popewyrm, 9 pm, $7-8

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Grand Central Bowl-Rock & Bowl: Valid Effort, The Hazmats, 10 pm, All Ages

Green Room-Songwriter Showcase w/Ezra Holbrook

Hoppers-Blues Train

Imbibe-Greg Clarke, 6 pm; Open Mic, 9:30 pm

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Mark Lemhouse, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mississippi Pizza-All-Star Klezmer Jam w/Klezmocracy, 8 pm, $3, All Ages

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Luther Wright and the Wrongs

Ohm-Audity: Sucka Punch, DJ Shel, $3

Paris-Burns Out Bright, Better Luck Next Year, $10, All Ages

Pasa-Earl and the Reggae Allstars, 7 pm, free

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-New Mexican Revolution, Jacob Elliott

Showcase-Joe Satriani, 6 pm, free

Tillicum-Norman Sylvester, 8 pm

Tonic-Rocket Dial

Twilight Cafe-Tiltwheel, Alaitara, Dukes of Hillsborough

Voodoo Doughnut-Gothic Outhouse

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Twinklelingus, The brotheregg, $3

Wilf's Piano Bar-Susannah Mars: Heart and Soul, $10


WEDNESDAY 5/19

Aladdin-John Mayall & The Bluesbreakers, Left Hand Smoke, 8 pm, $20-22, All Ages

Arnada-Open Mic

Ash St. -Junior Private Detective, Hello From Waveland, Easterly, 9 pm, $5

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Berbati's Pan-Cool Nutz: His Wide World of Talent; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side), $5

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Blue Monk-Alan Jones New Quartet

Boons Treasury-Mark Lemhouse

Brasserie Montmartre-Tim Gilson Duo

Buffalo Gap-Intervision 5, 9 pm

Candlelight-Ocean 503

Cañita-The African Kings, 9:30 pm, $3

* Crystal-The Distillers, Vendetta Red, Darker My Love, 8 pm, $14-15, All Ages

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

Goodfoot-Jyemo & The Extended Family, Luminous Fog

Green Room-Reggae w/ Katt & Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kells-Pat Buckley

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Meow Meow-Art & Fashion w/ Rhythm of 84, Lovely, The Punk Group, 7 pm, $6, All Ages

Mississippi Pizza-Eagle Ridin Papas, 7 pm, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Open Mic; Inertia, Swarf, Attenuated Euphoria, 9 pm, $5-7

Music Millennium NW-Eric Hansen, 7 pm, free, All Ages

Old Church-Karyn Minor w/Michael Barnes, noon, free

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rock Creek Tavern-Jon Koonce

Roseland-Fear Factory, Full Blown Chaos, Flatbush, .dropsix., 7 pm, $18, All Ages

Tillicum-Ellen Whyte Trio, 8 pm

* Tonic-Morgan Grace, 5:30 pm; The Snuggle Ups, The Forth, Dykeritz, The Roulettes, 9 pm

Twilight Cafe-Rattlin Bones, The Slippers, The Touchers, 9 pm

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free