THURSDAY 5/20

715-Book Of Maps, Slutty Knuckles, 9 pm, free

Aladdin-Dark Lotus, Layzie Bone, 8 pm, $20-23, All Ages

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

Arnada-hiphop/r&b battle

Ash St. -Famous Mysterious Actors w/Another Cynthia

* Backspace-Metronome: microelectronic funk

* Berbati's Pan-Rjd2, Diverse, Libretto, DJ Wicked, $12-15

Biddy McGraw's-Bahttsi

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Paxselin Quartet

Boons Treasury-Gary Burford Blues Jam

Brasserie Montmartre-Randy Porter Duo

Buffalo Gap-Nick Peets Band, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Conan's-Fruit Of The Legion Of Loom, Nut Brown, No Red Flags, 9 pm, $5

* Crystal-Come Unity: Lifesavas, Libretto, Elemental Foundation, DJ Dlyte, 8 pm, $12-14, All Ages

Dante's-My Regrets, Usedwares, The Mediam, 10 pm, $6

Duff's Garage-Root Cellar

Edgefield-Django's Tigers

Egyptian-Boobie Auction w/DJ Zanne, Yeah Yeah, 9 pm, $5-50 sliding

Goodfoot-Badger

* Grand Central Bowl-The Born Losers, Nature, Starantula, DJ Sew What, $4, All Ages

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Toca

* Ground Kontrol-Thump , 8 pm, free, All Ages

Hoppers-Jeff Barnes Blues Jam w/Paul Delay

I.C. Mummy-The Gentry, Odditors, System and Station, The Vacant, 9:30 pm, $3

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 6 pm; No River City, 9:30 pm

Kells-Pat Buckley

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic, Chloe Galvanic

Kennedy School-Jazz Tribute to Miles, Mingus & Monk w/Bryan Dickerson & Friends , $5

Laurelthirst-Lewi Longmire, 6 pm; The Atrocities, Jeannie Reno, $2

Longbottom coffeehouse-Kurt Landre, Anandi, 7 pm

Longhorn-Sumo

Meow Meow-Anatomy Of A Ghost, Believing In June, The School Play, 7 pm, $7

Mississippi Pizza-Crystin Byrd Band, Kris Delmhorst, Chris Pureka, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-David Valdez Jazz Jam

Mock Crest-Open Mic w/Aric Riley, 8:30 pm

Sabala's Mt Tabor-Jymo

Music Millennium NW-No River City, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-Uprite Dub Orchestra, Ted Dancin Machine, 9 pm

Produce Row-Myshkin & The Ruby Warblers

Rabbit Hole-Books to Prisoners Benefit

Rock Creek Tavern-Little Sue & Lynn Conover

Rogue-Rogue Bluegrass Jam

Schnitzer-Dido, Aqualung , 8 pm, $35, All Ages

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Twilight Cafe-Hauler, Fall of the Bastards, Sod Hauler

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-QueenBee Jackson, Dana Shellmire, Jasmine Ash, 9:30 pm, $4


FRIDAY 5/21

Aladdin-Great Big Sea, Carbon Leaf, 8 pm, $18-20, All Ages

Arnada-Caustic, Templeshock, Hou Farr Long Project

Ash St. -Hou Farr Long, Courage

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

* Berbati's Pan-Sun City Girls, Cerberus Shoal, Fields Of Gaffney, 8:30 pm, $12

Biddy McGraw's-Billy Kennedy, 6 pm; Higher Ground, 9:30 pm

Blue Monk-The Stuart Wylen Trio

Boons Treasury-Skye Pixton Band

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Rob Davis Trio

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band, 9 pm

Candlelight-Cool Breeze

Community Music Center-Faculty Showcase Concert, 7:30 pm, $40, All Ages

Conan's-Power Of County, 6 pm, free; Death Angel, Metal Church, Last Empire, Paschendale, 9 pm, $12-15

* Crystal-Plea For Peace: Cursive, Saul Williams, Mike Park, ee, 9 pm, $12-14; DJ Yesno, 10 pm, $2

* Dante's-Alice Donut, Bloodhag, Ioomi Stubbs, 10 pm, $10

Duff's Garage-Joshua James & The Runaway Trains, The Sawyer Family, 9:30 pm, $6

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

* Grand Central Bowl-Laco$te, 9 pm, All Ages

Grand Lodge-Life After Liftoff Duo

Green Room-Rubberneck

Hoppers-Al and the Bluestones

Hotel Oregon-Mark Alan

Imbibe-Cross-eyed Rosie

Jasmine Tree-Tic Code, Circles Into Lines, The Chatter, 9 pm

Kells-Rogue & Friends

Kelly's Olympian-Dana Shellmire, QueenBee Jackson

* Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Stevie Nicks tribute night, $6

Liberty Hall-Square Dance w/Bill Martin, 8 pm, $5, All Ages

Meow Meow-Syx, Northwest Royale, Cage Of Mind, Mind Cell, Kemikal, Ceremonial Castings, 6:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Greg Clarke, 7 pm; Beth Amsel, Patrick Brickel, 9:30 pm, $6, All Ages

Mock Crest-The New Iberians, 9 pm

Momo's-Fremont Slim & DMP

Monteaux's-Galloway & Luckett

Monty's-Kenny Lee & The Sundowners

Sabala's Mt Tabor-Sado Nation, Nightmares, 8 Ft Tender, Iotolas

Multnomah Friends Meeting House-Canote Brothers, Eric Hansen, 7 pm, $10

Music Millennium NW-Beth Amsel, 6:30 pm, free, All Ages

Nocturnal-Matchbook Romance, Maxeen, The Matches, Boys Night Out, Bleed The Dream, 8 pm, $10, All Ages

* Ohm-Olivia Warfield Project, Libretto, Madgesdiq, L-Pro, Arkitek, $8

Old Church-Michael Allen Harrison & Julianne Johnson, 8 pm, $25-30

Orange Room-Ballbearings Piñata Tour: Raven Fenbahn, Fireworks, free, All Ages

Owen's-Ellen Whyte, Dave Mullany, 8 pm; Chris Musolf, 10 pm

Papaccino's-Daniel Noland Trio, 6 pm

Paris-All Or Nothing HC, The Escaped, The Smashers, Mouthwash Enemy, All Ages

Portland Coffee House-Chris Kalani Gabriel, 8 pm

PPAA-Irish Ceili Dance w/Mikey Beglan, Bob Soper & Elizabeth Nicholson, 8 pm, $10

Produce Row-High Country Elevators

red & black-The Vinos, The Maybe Happening, Ritchie Young, 8 pm, $3

Roc's Bar & Grill-Triple Sec, 9 pm

Rock Creek Tavern-Nanosaurus

Rogue-Norman Sylvester

Roseland-The Cardigans, Jonathan Rice, Christian Kjellvander, 9 pm, $12.50, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Slabtown-Diamond Tuck and the Privates, Night After Night

Tillicum-Ennis In Theory, 8 pm

Tonic-Tripleswift, Watsonville Patio, Cowboy Curtis, $5

Twilight Cafe-Dead Like Dallas, Hot Tub, Backseat Teachers

Viscount-Dusty 45s, 9 pm; 7:30 dance lesson

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Flat Mountain Girls, Foghorn Stringband, 9 pm, $7

Wilf's Piano Bar-Upper Left Trio

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 5/22

Aladdin-Bob Schneider, Ari Hest, Charlie Mars, 8 pm, $12-14

Alberta St Pub-The Weepies

Alessandro's-Anandi, 8 pm

Arnada-Logos Eye, Atom Sane, A Bombin' Nation, Miracle Enemy

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

Ash St. -Anchor, Everyday Victory, Death By Disco

* Berbati's Pan-Party Time, Night After Night, Big Business, Birds of War

Biddy McGraw's-Spigot

Billy Ray's-The Butterboys, The Rank Stranger, DJ Rye, 10 pm, free

Blue Monk-The Original Cats

Boons Treasury-Stephen Ashbrook Trio

Brasserie Montmartre-Rob Davis Trio

Buffalo Gap-Adam East & Kris Deelane Band, 9 pm

Candlelight-Strange Tones

Cañita-Caña Son, DJ Douglas, 10 pm, $5

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Big Island Shindig, PKE Meter, 9 pm, $10

Cornelius Pass-The Freak Mt Ramblers, Ron Hughes, 5:30 pm

Crystal-Joe Firstman, Rich Price, Tony Lucca, 8 pm, $8-10 (Lola's)

* Dante's-US Maple, The Planet The, Nice Nice, 8:30 pm, $10

Duff's Garage-Clampitt, Gaddis & Buck

Euphoria Studios-Dhomba, 8 pm, All Ages

Goodfoot-Triclops, Right Front Burner

Grand Lodge-Jon Koonce

Green Room-The Hip Replacements, JackTown, 9pm

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Rose City Kings

Hotel Oregon-Life After Liftoff Duo

I.C. Mummy-Gudgen, Swil, Hollowpoint, Kemikal, 9 pm, $6-8

Imbibe-Danny Barnes

* Jasmine Tree-The Piranhas, The Hunches, The Triggers

Kalga Cafe-Manta, 9pm, free

Kells-Rogue & Friends

Kelly's Olympian-The Makers, Lovely

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bomb, 6 pm; Higher Ground, $4

Meow Meow-Captain Bogg & Salty, Sunken Chest, From Bubblegum To Sky, Lidix, Not Very Good, Tracer, 6:30 pm, $8, All Ages

Mississippi Pizza-Lorna Miller Little Kids Jamboree, noon; Poison Oakies, 2 pm; Earl & The Reggae Allstars, 4 pm; Roberto Gonzales, 5:30 pm; Kuhla, 7 pm; Johnny Keener, 9:30 pm, All Ages

Mississippi St. Fair-The Gypsy Moths; Trauma Le Tron, 3 pm; Red Rubber Band, 4 pm

Mississippi Studios-Trashcan Joe, JL Stiles, Ed Ivey Duo, 8 pm, $5

Mock Crest-Sneakin Out, 9 pm

Monteaux's-Jimmy Bennington Trio

Sabala's Mt Tabor-Valis, Wadsworth

Music Millennium NW-Opie, 5 pm; Hypatia Lake, 6 pm; The Peacemakers Band, 7:30 pm, All Ages

NW 23rd Starbucks-Rock The Vote w/Illumine, 3 pm

Ohm-Hypatia Lake, The Upsidedown, The Silver Surfer; Mano Destra, Reverend Lust, $7

Owen's-Stephen Pierce Potluck Cabaret, 7 pm; Odyssey: A Moody Blues Review, 9 pm, $10-12

Paris-Silverstein, Alexisonfire, Emery, The Higher, Belmont Academy, $8-10, All Ages

Pesaro's-Renee Pettigrew Trio, 8:30pm, free

Porky's-Lerker, Bones Of Giants

Produce Row-Jerry Rig

Rabbit Hole-Gina Noell

Reed College-Portland Gay Men's Chorus: Journey To The Inner Child, 8 pm, $12-25, All Ages

Reed-Kaul-Destination Discovery: Portland Gay Men's Chorus, 8 pm

Roc's Bar & Grill-Muddy River Nightmare Band, 9 pm

Rock Creek Tavern-Wildseed

Rogue-Old Elbowz

Rose Garden-Aerosmith, Cheap Trick, All Ages

* Roseland-The Shins, The Fiery Furnaces, Elf Power, 9 pm, $15

Schnitzer-Oregon Symphony w/Bill Conti: An Evening At The Movies, 8 pm, $25-68, All Ages

Slabtown-DJ Goldfinger

Solid State-Corretta Scott, Hawthorn, Inked In Blood, Believing In June, A Javelin Reign, 8 pm, $5, All Ages

The Farm-Gypsy Jazz Trio feat Stphane Wremble, 7:30 pm

Tillicum-Ennis In Theory, 8 pm

* Tonic-Anbot Rodroid, Puma Frenzy, The Kingdom, Laco$te, 9 pm, $4

* Twilight Cafe-The Forth, The Ruby Doe, Holyname Dropouts, Fiery Cubists

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Little Joe, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 5/23

* Aladdin-Fat Possum Juke Joint Caravan: T-Model Ford, Paul "Wine" Jones, Kenny Brown, Cedric Burnside, 8 pm, $13.50-15

Alberta St Pub-Lauren Sheehan, Phil Wiggins & Fabulous Friends, 7 pm, $12-15

Ash St. -John Wayne Samurai's, Shoeshine Blue, Black Bird Red

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am

Brasserie Montmartre-John Stowell Duo

Buffalo Gap-Alexa Wiley Songwriter Showcase, 6 pm

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Conan's-Reggae Dancehall w/Selectah Cansaman & YT, 9 pm, free

Dante's-Sinferno Cabaret w/Cybelvis Monroe, 10 pm, $6

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Stingers, 9 pm

Hutch-Terry Robb

I.C. Mummy-The Moe!Kestra, 8:30 pm, $6

Imbibe-Pete Krebs, 11 am & 1 pm; DJs, 9:30 pm

Kells-Tom May Cronin

Meow Meow-Lyndsay Diaries, Consuming This Evening, Spill Canvas, Day Of Lions, 7:30 pm, $8

Mississippi Pizza-Psychological Music Ensemble, 7 pm, All Ages

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

Sabala's Mt Tabor-Zeke, Speedealer, Dirty Low Downs

Music Millennium NW-Jessie Rae, 1 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic) , 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Portland Brewing Company-The Pug Crawl, 1pm-4pm, $10, All Ages

Reed College-Portland Gay Men's Chorus: Journey To The Inner Child, 2 pm, $12-25, All Ages

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & the Sundowners Open Jam, 9 pm

Rogue-Open Mic

Schnitzer-Oregon Symphony w/Bill Conti: An Evening At The Movies, 3 & 7 pm, $25-68, All Ages

* Sewickly's-Barfly 5th Anniversary Party w/Storm Large & The Balls, 7 pm

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Volumen, Oblio Joes, Fist City

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

White Eagle-Jon Koonce Presents w/Steve Bradley, John Andrews, Doug Craven & Scott Akers, 7 pm, $4


MONDAY 5/24

Ash St. -Open Mic

* Berbati's Pan-The Mountain Goats, Vinny Miller, We Ragazzi, $10-12

Brasserie Montmartre-Glenn Holstrom Duo

Candlelight-DK Stewart

Cascade Bar-Kenny Lee & the Sundowners Band

Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Dublin Pub-The Fat Li'l Ryan Experiment, 8 pm

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

Green Room-Open Mic w/ Mississippi Mud, 8 pm

Imbibe-Cary Novotony

Kells-Tom May Cronin

Meow Meow-Autopilot Off, Riddlin' Kids, Salem, Jersey, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Open Mic w/John Vecchiarelli, 7 pm, All Ages

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

New Copper Penny-Open mic

Old Church-Students of Beth Donnelly Feller, 7 pm, free

Produce Row-Ron Steen Jazz Jam

Schnitzer-Oregon Symphony w/Bill Conti: An Evening At The Movies, 8 pm, $25-68, All Ages

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 5/25

* Aladdin-Jolie Holland, Laura Veirs, 8 pm, $10, All Ages

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

Ash St. -Thorn City Improv

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Dan Balmer Duo

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/Noah Peterson Soul-tet, 7 pm

C-Bar-Open Mic Night, 7:30 pm sign up

Candlelight-Metro

* Dante's-Rasputina, Audio Learning Center, 10 pm, $12

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy

Edgefield-Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Trevor Rasmussen

Hoppers-Blues Train

Imbibe-Greg Clarke; Open Mic, 9:30 pm

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kells-Tom May

Meow Meow-God Forbid, Most Precious Blood, The Dead Unknown, Still Ill, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi Pizza-Klezmocracy, 8 pm, $3, All Ages

Mock Crest-The New Iberians, 8 pm

Ohm-Sucka Punch, DJ Shel, $3

Pasa-Earl and the Reggae Allstars, 7pm, free

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-New Mexican Revolution, Jacob Elliott

Solid State-Dead To Fall, A Life Once Lost, All Ages

Tillicum-Fabulous Bad Cats, 8 pm

Twilight Cafe-The F-Holes, The Earl Brothers

Voodoo Doughnut-Sam Henry

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Johnny Keener, $3

Wilf's Piano Bar-Susannah Mars: Heart and Soul, $10


WEDNESDAY 5/26

Arnada-Songwriters Night w/Miguel

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Blue Monk-Alan Jones New Quartet

Boons Treasury-Mark Lemhouse

Brasserie Montmartre-Tim Gilson Duo

Buffalo Gap-Intervision 5

Candlelight-Ocean 503

Cañita-The African Kings, 9:30 pm, $3

Conan's-Triple X, Falling Closer, Lynch Pynn, 9 pm, $5

* Crystal-Yo La Tengo, Antietam, 9 pm, $15, All Ages; Simple Kid, 9 pm, $8 (Lola's)

Dante's-Storm & The Balls, 10 pm, $5

* Disjecta-Leg and Pants Daans Theeatrrr, The Arm, The Formless, A Very Dead Horse, 9 pm, $6, All Ages

Duff's Garage-Blues Jam w/Suburban Slim

Grand Central Bowl-Love Songs, High Speed Scene, Thirty3, All Ages

Green Room-Katt & Roots Revolution, 9:30 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

* Holocene-The Gong Show

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kells-Tom May

Laurelthirst-Little Sue Band, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Ashleigh Flynn & Brian W. Spencer, 7 pm, All Ages

Mock Crest-Laurel Brauns, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Old Church-Mary Anne Seth-Wish & Michael Barnes, noon, free

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Open Mic w/Garth McDermot, 7 pm; Leaving The Scene & Friends, DJ Pizzle

Roc's Bar & Grill-Mardi Gras w/Zacharias & The Blue Devils

Rock Creek Tavern-Stephen Ashbrook

Star E. Rose-Folklore Society Open Mic w/Lorna Miller, more, 7 pm

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

Tonic-NW Radio Blowout: Kieskagato, Gravity & Henry, Empty Set, People LIke Me, $3

Twilight Cafe-Sex With Girls, The Moron Parade

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free