THURSDAY 6/3

Alberta St Pub-Bluegrass Invite, 9 pm, free

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free

Arnada-hiphop/r&b battle

* Backspace-The Wanteds, Metronome, 8 pm

Berbati's Pan-The Standard, $8-10

Biddy McGraw's-Terry Robb

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Andi Starr

Boons Treasury-Lea Krueger

Brasserie Montmartre-William Thomas Duo

Candlelight-Metro

* Dante's-Quivah, The Warfield Project, 10pm

Ecotrust Building-Root Cellar, 4 pm

Edgefield Red Shed-Scott Fisher Band

Edgefield Winery-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Goodfoot-Five

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

* Holocene-1st Annual Holocene Mini-Golf Art Invitational, 5pm, free before 8pm, $4 after

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

* I.C. Mummy-Pizza Party, The Dings, Champion, 9:30 pm, $3

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 6 pm; Tom May

Kelly's Olympian-DJ Colin Sic

Laurelthirst-Lewi Longmire Band, 6 pm

Longhorn-Sumo

Mississippi Pizza-Loose Change, The Renee' Pettigrew Trio, 7 pm, All Ages

Mississippi Studios-Jazz Jam w/David Valdez; The Believers, I See Hawls in LA, 8 pm, $10, free

Mock Crest-Open Mic w/Rollie Tussing III, 8:30 pm

* Sabala's Mt Tabor-John Rambo, The Odditors

Nocturnal-Crosstide, The Killingtons, The Divorce, 8 pm, $8, All Ages

Owen's-Open Mic w/Stephen Pierce, 8 pm

Produce Row-Songwriters in the Round

PSU-Klezmocracy, noon

Rabbit Hole-Open Mic Party

Roc's Bar & Grill-Doggett Productions Acoustic Guitar Night

Rock Creek Tavern-Little Sue & Lynn Conover

Rogue Ales Pub-Camp Caldera Block Party

Rogue-Rogue Bluegrass Jam

Rose Festival-Earl & The Reggae Allstars, 6 pm, All Ages

Slabtown-Dying Ember

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Twilight Cafe-Lauren & Caitlin Project, Bronwyn, LKN, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Weary Boys, $5

Wilf's Piano Bar-Tom Grant


FRIDAY 6/4

715-Bed Axe, 10 pm

Aladdin-Jude, Jasmine Ash, 8 pm, $15-17, All Ages

Alberta St Pub-Mikey's Traditional Irish Jam

Alessandro's-John Bunzow

Arnada-Gifford Pinchot, Assisted Living, The Kibosh, 9 pm

Ash St. -The Abrupt Edge, Eyelid Up, The Mediam

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde

* Berbati's Pan-Devendra Banhart, Joanna Newsom, Vetiver, $8-10

Biddy McGraw's-Funk Shui

Blue Monk-Craig Marquado

Boons Treasury-Dylan Thomas Vance

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Kacy Colleen Trio

Candlelight-Andy Stokes

Conan's-Solidity, 9 pm

Corner Saloon-Panama

Dante's-Those Legendary Shack Shakers, I Can Lick Any SOB In The House, Goddamn Gentlemen, 10 pm, $8

Devil's Point-Papillon, DJ LaRoj, free

Duff's Garage-Whiskey Puppy, The Picking Order

Edgefield Winery-Charlie Nano

Four Seasons Bowl-Deave, Pinion, Black September, 8 pm, $5

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Robert Rude Duo

Haven-Lorna Miller, 7:30 pm signup, All Ages

Hoppers-Russ Finely & Jeff Barnes

Hotel Oregon-The Feppo Bros

Imbibe-The Freak Mountain Ramblers

Kelly's Olympian-Puma Frenzy

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Baby Gramps, $3

Mississippi Studios-Willie Wisely, Veda Hille, Myshkin's Ruby Warblers, 8:30 pm, $12

Mock Crest-Right Front Burner, 9pm

Monteaux's-Pretty Penny

Moonstar-Earl and the Reggae Allstars, 9 pm, $5

Sabala's Mt Tabor-Dr Theopolis

Music Millennium NW-Willie Wisley, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-800 Octane, Thirty 3, Countdown to Life, The Civies, 8 pm, $5, All Ages

Old Church-Inspired 2004/The Journey, 8 pm

Owen's-Crystin Byrd Band, 8 pm; Greg Clarke, 10 pm, All Ages

Paris-Lao, Minutes Too Far, Not That Ugly, All Ages

People's Co-Op-Community Singing From the Sacred Harp, 6:30 pm, free

Porky's-Dry County Crooks, Koozies

Portland Coffee House-Stillway and Renner, 8 pm

Rabbit Hole-2 Minute Hate & Friends

Red & Black-Son Of The Velvet Rat, 8 pm, $4, All Ages

* Red Sea-Reggae Fashion Show & Talent Showcase w/RK1, Zelly Rock, My G, Uni-T, Hightower, Steve Trees, MC Nikko, hosted by Jumbo from Lifesavas

Roc's Bar & Grill-Skull Rose Band

Rock Creek Tavern-Spigot

Rogue-Catherine Welson & The Strawberry Roan Band

Roseland-Oleander, Debris, D59, Dig, Server X, 7:30 pm

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo

Slabtown-Durango Park, Jacob Eliott

* Tango Studio Berretin-Vagabond Opera, 8 pm, $10

Tillicum-Gary Small, 8 pm

Tonic-Time Farmer, Rant Music, Easterly

Twilight Cafe-Mang, The Authorities, 8 Ft Tender, SK & The Punkass Bitches

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lea Krueger Band, Trash Art, $6

Wilf's Piano Bar-John Gilmore Trio

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 6/5

* 4007 SE 64th-The Rat Show: The Black Peppercorns, The Kingdom, Porch Skank, Wonderlick, Ratt Fink, 4 pm, don

* 5742 NE Mallory-Handmade Bazaar: Marisa, The Culottes, Lounsbury For

715-Zeitgeist, The Wakes, Jon Itkin, 10 pm

Aladdin-Maura O'Connell, 8 pm, $16.50-19, All Ages

Alberta St Pub-Mo Phillips

Alessandro's-John Bunzow

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free, All Ages

Ash St. -Local H, Nebula, Fireballs Of Freedom, 8:30 pm, $10

Biddy McGraw's-Chamber Pots

Billy ray's-Willie Nelson Tribute: Power of County, Midwestern, The Palatine Conductor, RCMP, more

Blue Monk-Original Cats

Boons Treasury-Molly Bloom

Brasserie Montmartre-Kacy Colleen Trio

Candlelight-Andy Stokes

Cañita-Caña Son, DJ Douglas, 10 pm, $5

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-The Dry County Crooks, Higher Ground, Hillstomp, 9 pm, $7

Corner Saloon-Panama

Crystal-J Mascis and the Fog, Mirah, Calvin Johnson 9 pm, $15-18, All Ages; Ken DeRouchie Band, Soul Plasma, Madjesdiq (Lola's) 8:30 pm, $5

Dante's-Mclusky, Oceansize, Tripolar, 10 pm, $10

Duff's Garage-Cascade Colonels, Flat Mountain Girls

Edgefield Winery-Mark Alan

Emanon-Saturnalia Trio, 8:30 pm

Fez-Watercolor w/the Nowhere Band, DJ Alden, 8 pm

Four Seasons Bowl-Missing Jimmy, 12 Gauge, Day of Lions, 8pm, $5

Good Times-The Misfats, S.O.B., Hussy

Goodfoot-Leo Nocentelli w/Little Hercules, 10 pm

GorgeFest-Little Hercules, 2 pm, free; Rubberneck, 6 pm

Grand Lodge-Paul Summers

Grolla-Eric Skye

Hoppers-Paul Delay Band

Hotel Oregon-Jon Koonce

Imbibe-The Everyday Prophets

Jackpot Records-Downtown-Green Milk From The Planet Orange, 6 pm, free, All Ages

Jasmine Tree-Green Milk From The Planet Orange, Bill Horist, BNSF, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Community Music w/KC Blues Band, Driver

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bomb, 6 pm; Johnny Keener, Paul Brainard Trio, $4

Mississippi Studios-Box Set Duo, $15

Mock Crest-Donna Jose, 9 pm

Monteaux's-Mary Kadderly

Moonstar-Earl and the Reggae Allstars, 9 pm, $5

Sabala's Mt Tabor-Poststardom Depression, Jet City Fix, Plaster, Dark Horse

Music Millennium NW-Surrey Lane, 1 pm; Amy Rigby, 2:30 pm, free, All Ages

Ohm-Second Nature, Figurehead, Atom Sane, $8

Old Church-Inspired 2004/The Journey, 8 pm

Owen's-Hager St, 8 pm, Amee McCaa Band, 10 pm

Paris-Fallin Idols, Troys Bucket, Ending Story, Death By Chance, All Ages

* Peninsula Park-Rose Fest w/BlackNotes, 1 pm

Porky's-Choose Your Weapon

PSU-Natalie Gunn, 7:30 pm, free (Lincoln Hall), All Ages

PSU Lincoln Performance Hall-Colors of a Coloratura, 7:30 pm, free

Rabbit Hole-60 Grit, DJs Hank & Kobelco

Rock Creek Tavern-The Elbowz

Rogue-The Chuck & Dave Show

Rose Festival-Earl &The Reggae Allstars, 5 pm

Roseland-Velvet Revolver, 9 pm

Slabtown-Tommy Joy

Solid State-Ted Dancin' Machine, Skamatics, Whistle Pigs

Spot 79-Sloopy Files, 8:45 pm, free

Tillicum-Gary Small, 8 pm

Twilight Cafe-Coco Cobra & The Killers, Riot-A-Go-Go, Fear Of Little Men, free

U & I Grill-Radioman, Lynchpynn, Pain Theory, Pongoo

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Rachel Taylor Brown, Acoustic Minds, $6

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 6/6

* 5742 NE Mallory-Handmade Bazaar: Picnic, Lightning, The Drying Ember

Aladdin-Jamie Cullum, Holly Brook, 8 pm, $10-12, All Ages

Alberta St Pub-Jamie Laval Trio

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Conan's-Dancehall Reggae w/Shamir, DJs CansaMan & Steve Treez, 9 pm, $6

* Crystal-Mission of Burma, Kinski, 9 pm, $15-17, All Ages

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Edgefield Winery-Spigot Duo

GorgeFest-Rhetoric Tuesday, 11 am (Hood River)

Hoppers-Gospel Hour, 6:30 pm; Stingers, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Imbibe-Pete Krebs, Kung Pao Chickens, 11 am; DJ Dickel, 9 pm

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Meow Meow-Statch and the Rapes, The Observers, The Culprits, Secret Army, Straitjacket, No Heroes, Low Rollers, Refryde, Casual Indifference, 3 pm, $6, All Ages

Mississippi Pizza-Paul Schneider, John Vecchiarelli, All Ages

Mississippi Studios-Tracy Grammer, 7:30 & 10 pm, $20

Mock Crest-Aaron's Backyard Jam, 4 pm; Jessie Rae Band

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Paris-Facing New York, All Ages

* Portland Expo Center-Low Rider Evolution Tour w/Mack 10, Chingo Bling, $30

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's-Kenny Lee & the Sundowners Open Jam, 9 pm

Rose Festival-Andy Griggs

Roseland-Lars Frederiksen and the Bastards, Nekromantix, The Huns, Roger Miret and the Disasters, Horrorpop

Tillicum-Johnny Martin, 6 pm

Twilight Cafe-Nathan Kull, The Wet Heaves, 10 pm, free

White Eagle-Chris Mayther, $5


MONDAY 6/7

Ash St. -The Last Great Liar, Dead Like Dallas, Taken From You, 9 pm, $5

* Berbati's Pan-Fireballs Of Freedom, Ma Ford, Joshua James, Gifford Pincot, 9 pm, $2

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-DK Stewart

Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield Winery-Johnny Keener

Gemini-Morrison Bridge Music Jam

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

* Holocene-Erik Friedlander, MTKJ Quartet, Bryan Eubanks, 8 pm, $10

Imbibe-Johnny B. Connolly

It's a Beautiful Pizza-City of Gypsies, 8 pm

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7pm, free

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

New Copper Penny-Open mic

Porky's-Birds Of War, Vegas, Rotterdam, Backseat Torchers

Portland Coffee House-John Twist

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Rabbit Hole-Whitey

Rose Festival-Presidents Of The United States Of America, Smoochknob

Twilight Cafe-Barfly Barfight w/Chased & Smashed, Bent Outta Shape

* Voodoo Doughnut-Joshua James, Gifford Pinchot, Ma Ford, Fireballs Of Freedom, 9 pm

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 6/8

Alberta St Pub-Waldteufel

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

Ash St. -Thorn City Improv

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Carolyn Joyce-Creoghton McGrath

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Cool Breeze

Dante's-The Billy Nayer Show, Queen Bee Jackson, Xoxoxo, 9 pm, $6

Duff's Garage-Open Mic w/ K.C. Murphy

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind, 6 pm

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Trevor Rasmussen

Hoppers-Blues Train

Imbibe-Corn Bread; PDX Songwriters Showcase w/Lewi Longmire, Ezra Holbrook & Rollie Tussing, Dan Jones, Tom Nunes, Michael Jodell, Lisa Legross, 9 pm

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Laurelthirst-Cascade Colonels, 6pm; Sean Nowland's Open Mic & Open Screen, free

Mississippi Pizza-Klezmocracy, 8pm, All Ages

Mock Crest-The New Iberians, 8pm

Ohm-Audity: Sucka Punch, $3

Pasa-Earl and the Reggae Allstars

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-Comprimise

Roc's Bar & Grill-Band Auditions

Schnitzer-Lily Tomlin

Tillicum-Tongue & Groove, 8 pm

Twilight Cafe-The Half Empties, The Loud Pipes, free

Voodoo Doughnut-Glazed Doughnut

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Miss Lonely Hearts, $3

Wilf's Piano Bar-Kregg Arntson: Wake Up and Dream


WEDNESDAY 6/9

Alberta St Pub-Zydeco Dancing

Alessandro's-Spring Therapy

Arnada-Songwriters Night w/Miguel

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Berbati's Pan-Matthew Ryan w/Gary Jules; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side)

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Elizabob

Blue Monk-Mark Lemhouse

Boons Treasury-Stephen Ashbrook

Brasserie Montmartre-Rick McNutt Duo

Candlelight-Ocean Breeze

Cañita-The African Kings, 9:30 pm, $3

Community Music Center-Lorna Miller, 11 am, All Ages

* Dante's-Quintron & Miss Pussycat, Storm & The Balls, The Punk Group, 10 pm, $8

Duff's Garage-Blues Jam w/ Suburban Slim

Edgefield Winery-Dylan Thomas Vance

Goodfoot-The Link Quartet, Bachelors of Science, $5

Grand Central Bowl-Rock & Bowl: Guru, Golden Boys, The Neins, Dark Skies, All Ages

Green Room-Reggae w/ Katt & Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Jimmy Mak's-Karrin Allyson

Laurelthirst-Little Sue, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Earl & The Reggae Allstars, 7 pm, $3

Mock Crest-Fast Jimmy & Michael Feldman, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Old Church-Kay Robbins, noon, free

Owen's-Paul Barkett, 8 pm

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Roc's Bar & Grill-Cool Breeze

Rock Creek Tavern-Dave Reisch, Jim Boyer & Lynnie Mae

Rose Festival-Pinmonkey

Solid State-Street Brats, Diskords, Plan R, $5, All Ages

Tillicum-Jim Mesi, 8 pm

* Twilight Cafe-Oxford Collapse, Fatal Flying Guilloteens, This Moment In Black History

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends, $3

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free