THURSDAY 6/10

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

Arnada-hiphop night

Ash St. -High Karate Records benefit w/Enfilora, Desperately Waiting, Desert Soundtrack, Knife Girl

* Berbati's Pan-Telephone, The Prids, Green Circles, Jackie

Biddy McGraw's-Ashbury Park

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Andre St James Quartet

Boons Treasury-Mark Alan

Brasserie Montmartre-William Thomas Duo

Buffalo Gap-John Bunzow

Candlelight-Cool Breeze

Conan's-Dezarie and Ikahba, 9 pm, $13

Dante's-Gruesome Galore, The Outcrowd, Qwee, 10 pm, $6

Duff's Garage-Rustica

Edgefield Red Shed-Catfish

Four Seasons Bowl-Ever We Fall, Somber, Sunrise Edition, 7pm, $6

Goodfoot-Thamusemeant

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Green Room-Right Front Burner

Hazel Dell Garage-The Worthless Children, 7:30 pm, $7, 7509 NE Hazel Dell Ave, Vancouver, All Ages

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes

Imbibe-Dylan Thomas Vance, 6 pm; The Millies

It's a Beautiful Pizza-Bill Coones Jazz Trio

Jimmy Mak's-Karrin Allyson

Kells-Pat Buckley

Kelly's Olympian-Dance Card, DJ Collin Sic

Kennedy School-Black Swan Classic Jazz Band, $5

Laurelthirst-Michael Hurley and Geezers On Crank, 6 pm; Russell St Regulars, Ezra Holbrook Band, 9:30 pm, $3

Longhorn-Sumo

Meow Meow-The Fat Li'l Ryan Experiment

Mississippi pizza-Camoofle, Here Comes Everybody, 7 pm, free, all ages

Mississippi Studios-David Valdez Jazz Jam

Mock Crest-Open Mic w/Aric Riley, 8:30 pm

Sabala's Mt Tabor-Gotham Road, Shift, The Misfats

Music Millennium NW-Satya Yuga, 6 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Roy, Rocky Votolato, Modernstate, 8 pm, $6, All Ages

Paris-Lock & Key, Last Day to Live, Starving for Attention, Hollywood Mannequin, Living In Exile

Rabbit Hole-Open Mic, 7 pm; Jaycob Van Auken & Friends

Roc's Bar & Grill-Doggett Productions Acoustic Guitar Night

Rock Creek Tavern-Charlie Nano

Rogue-The Rogue Bluegrass Band Jam

Rose Festival-Amanda Perez, The Ying Yang Twins, Lloyd

Schnitzer-K.D. Lang, 8pm, $35.50-75.50

Tillicum-Lloyd Jones, 8 pm

Tonic-Konspiracy: Acroyear, Rudement, Try My Cabbage, GreenStar, Murk Visuals, 9 pm, $5

Twilight Cafe-The Golden Boys, The Buttfrenchers, The Viewmasters, The Neins

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Welsh Rabbit, Empty Set, The Divided, 9:30 pm, $4


Friday 6/11

715-The Deluge, 1 2 3 Go

Alberta St Pub-Libby Kirkpatrick; Mikey's Traditional Irish Music Session, 9 pm

Alessandro's-Jill Khovy

Arnada-Dorado, Noir City

Artichoke-Gypsy Moths, All Ages

Ash St. -Softcore, Red Sector, Waiting For The Sun, Tripolar, American Hit List

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Barracuda-2004 Major Label Showcase

* Berbati's Pan-Thinking Fellers Union Local 282, The Supreme Reality

Biddy McGraw's-Dylan Vance Band

Blue Monk-Tomasz Stanko Quartet

Boons Treasury-Acoustic Minds

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Trio

Buffalo Gap-Stephen Ashbrook Band

Candlelight-Bad Summer Tans

Coffee House-Bob Soper

Conan's-Justin Hopkins, Geoff Byrd, Karney, 9 pm, $7

Corner Saloon-Dixie Wrecked

Dante's-Lea Kruger Band, The Jolenes, Tennis Pro, Durango Park, DJ Simmons, 10 pm, $6

Duff's Garage-Surf Night: The Space Needles, Mars Needs Women, The Volcanos, $5

Edgefield Winery-Charlie Nano

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Grand Lodge-Juliet Wyers

Green Room-Mission 5, The Lonesomes, Steve Lockwood

Haven-Majesty, 8 pm, All Ages

* Holocene-Holocene 1 Year Anniv: IQU, Panther, 01, DJs Paulo, Hermanito, Kevvitup, 8:30, free

Hoppers-Kenny Lavitz Band

Hotel Oregon-Mark Alan

I.C. Mummy-System And Station, Blitzen Trapper, The Very Foundation, 9 pm

Imbibe-The Bingo Band

Jimmy Mak's-Karrin Allyson

Kells-Conner Boys

Kelly's Olympian-Ray Gordon Band

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Michael Hurley, $3

Mississippi Pizza-Greg Clarke, 7 pm, $5, All Ages

Mississippi Studios-Jamie Stillway, Ben Bonham, 8 pm, $5; James Low, 10 pm

Mock Crest-Rollie Tussing III, 9 pm

Monteaux's-Renne Pettigrew Trio

* Sabala's Mt Tabor-Merc Anniv Party: Libretto, United States Of Electronica, Swarming Hordes, 9 pm

Music Millennium NW-Helio Sequence, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-Piebald, The Jealous Sound, Northstar, Down To Earth Approach, 7 pm, $10, All Ages

Owen's-What Is That Noise, 8 pm; Paul Barkett, 10 pm

Panorama-DJ Anjali & The Incredible Kid, 10pm, $5

Paris-Elionai w/Socratiz, Standard Issue

Porky's-Auto Pilot, Krav Magna

Rabbit Hole-Neederbellas, DJ Mental Meal

River Roadhouse-No Excuse

Roc's Bar & Grill-Cool Breeze

Rock Creek Tavern-X Angels

Rogue-Norman "The Boogie Cat" Sylvester

Rose Festival-Earl & The Reggae Allstars, 6 pm, All Ages

* Roseland-Skinny Puppy, Tweaker, 8 pm, $23, All Ages

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Slabtown-Private Player

Tillicum-Al & The Bluetones, 8 pm

* Tonic-Blackout Radio, The Volumes, The Killaways, $5

* Twilight Cafe-Moneychangers, The Starvations, The Winks, The Minds, 9 pm, free

U & I Grill-The Misunderestimated Two, Scratch, Aldabaran, Fall Of The Bastards, Fistsized, Business Suit Guy, 6 pm, $6

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Caleb Miles & Friends; Eleni Mandell and Caleb Klauder, 9:30 pm, $6

Wilf's Piano Bar-Richard Arnold & The Groove Swingers

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 6/12

Aladdin-The Tubes feat Fee Waybill, 8 pm, $20-22

Alberta St Pub-Little Joe

Alessandro's-David Friesen Duo w/Jerry Hahn

Arnada-Deadleder, Rex Sole, Excessive Moderation

Ash St. -Palatine Hill, Watsonville Patio, Play

Barracuda-2004 Major Label Showcase

* Below Zero-Blood Red Sky, Hellshock, Threnos, 7 pm, All Ages

* Berbati's Pan-The FireTheft, Shannon Wright, Swords Project, Point Line Plane, $12

Biddy McGraw's-Spigot

Blue Monk-Original Cats

Boons Treasury-John Shipe & the Scape Goats

Brasserie Montmartre-Matt Schiff Trio

Buffalo Gap-Justin Hopkins Band

Candlelight-Aaron Black Band

Cañita-Caña Son, DJ Douglas, 10 pm, $5

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Conan's-Garden Of Eden, 9 pm

Corner Saloon-Dixie Wrecked

* Crystal-The Stills, Sea Ray, Midnight Movies, 9 pm, $12-15 (Lola's)

* Dante's-Kultur Shock, Myshkin's Ruby Warblers, 10 pm, $8

* Disjecta-The Evaporators, Haiku Inferno, Double Dutchess, 9 pm, $8, All Ages

Duff's Garage-The Flapjacks, Mars Needs Women

Edgefield Winery-The Russell Thomas Agenda

Fez-The Lions of Batucada w/Ellen Cruz, Almiro Aquilino, 9 pm, $6

Four Seasons Bowl-Syx, Cage of Mind, Falling Closer, Threat 77, $7

Goodfoot-Higher Ground

Grand Central Bowl-Rock & Bowl: Octofist, Sleepwalker, Blownupnihilist, 10 pm, All Ages

Grand Lodge-Stephen Ashbrook

Grolla-Eric Skye

Hip Chicks Do Wine-Beerspiller, 7 pm

* Holocene-DeathByDisco- Special BBQ, 40 oz & Swimsuit Edition w/Sleepyhead, DeeJay Teenage, Koto, 5 pm, $3 after 10 pm

Hoppers-Robbie Laws & Hoodoo Nation

Hotel Oregon-Paula Sinclair & Greg Paul

I.C. Mummy-Erlking, Missing Jimmy, The Brewed, Zero State, 9 pm, $8

Imbibe-Trashcan Joe

Jimmy Mak's-Karrin Allyson

Keller Auditorium-Jason Mraz, Raul Midon, Makana, DJ Bob Neck Snapp, 6:30 pm, $25, All Ages

Kells-Conner Boys

Kelly's Olympian-Good Forks label showcase: Good For You, Graves Brothers Deluxe, Continuous Peasant

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bomb, 6 pm; A Horse Named Daryl, Bingo, 9 pm

Meow Meow-Demon Hunter, Dead Poetic, Haste The Day, Emberghost, 7:30 pm, $12, All Ages

Mississippi Studios-Dirty Martini: Stephanie Sneiderman, Lara Michell, Lea Krueger & McKinley, $15

Mock Crest-Home Cookin', 9 pm

Monteaux's-Josh Cliburn Duo

Sabala's Mt Tabor-Space Vacuum (From Outer Space), ArnoCorps, Cookie Mongoloid, Monkey Fur, 9:30

Music Millennium NW-The Bennett Cale Project, 1 pm; Bloody Lovelies, 5 pm, free, All Ages

* Nocturnal-Performance Art Revue: The Badger King, Llewyn Maire, Justin Wescoat Sanders III, House Of Cunt, DJ Bionic Ox, 8 pm, $10, All Ages

NW Library-Fools In Paradise, 2 pm

Owen's-Doris Dodge, 8 pm; Al Burrell, 10 pm

* Porky's-The Del Toros, Bitchface, CatHole

Rabbit Hole-End

Reed College-Nicholas Crosa, Evan Solomon (Kaul), All Ages

River Roadhouse-No Excuse

Roc's Bar & Grill-Backlash

Rock Creek Tavern-The Cascade Colonels

Rogue-Anandi

Rose Festival-Violent Femmes, Audio Learning Center

Roseland-El Tri, Potencia Antillana, 9 pm, All Ages

Spot 79-Sloopy Files, 8:45 pm, free

Tillicum-Al & The Bluetones, 8 pm

Tonic-Blue Collar Scouts, The Conductor, Wow & Flutter, $5

* Twilight Cafe-Scatterbox, Sadie Hawkins Rejects, Valid Effort, My Goldfish Ned

U & I Grill-Silly Puddy, Aura, Perfume, The Sins, Plans Vs The Sea, Amara, Nightmares, The Lawn, Truckless, Science Of Yabra, Vominos, Dead Letter, 2 pm, $6

Union Jack's-Electro-Sex Therapy feat. Synchronicity Frequency, Greenstar, Legerdemain, $4

Vine Leaves-Shoehorn, $5

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Sidestar, Brian Copeland Band, $6

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 6/13

Ash St. -Gladhouse, Dorian Crush, Leisure McCorkle, Mary'z Eyez

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

* Berbati's Pan-Kid Capri, J-Mac, $25

Blue Monk-Eli Reisman (Brunch 10-3); DJ, 10 pm

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Buffalo Gap-Los Cowtones

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Community Music Center-Ed Johnson w/Novo Tempo, $11, All Ages

Dante's-The Pleased, Gosling, The Shore, 8 pm, $6; Sinferno Cabaret, 11 pm, $6

Davey Jones' Locker-The Wimsy Stevens, Inked In Blood, The School Play, The Stivs, Giggity Giggity Giggity, Day Of Lions, 6 pm, $5

Edgefield Winery-Stephen Ashbrook

Haven-The Noah Peterson Trio, 11 am, All Ages

Hoppers-Gospel Hour, 7 pm; The Stingers, 9 pm

Hutch-Terry Robb

Kells-Tom May

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers, 6 pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

Mock Crest-Aaron's Backyard Jam, 4 pm; Fred J Anderson, 8 pm

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

Music Millennium NW-The Damnwells, 5 pm, free, All Ages

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Old Church-The Glory Singers Inc, 3 pm, $10

Paris-The RIghteous Fists of Harmony

PSU-Hamza El-Din, 7 pm (Smith Memorial), 4 pm, All Ages

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & the Sundowners Open Jam, 9 pm

Roseland-P.O.D., Blindside, Lacuna Coil, Hazen St., 7 pm, $20, All Ages

Solid State-Fairwell Madison, Red Light Ambition, This Providence, The Empty, 8 pm, $5, All Ages

Tillicum-Johnny Martin, 6pm

Twilight Cafe-The Valediction, The Necro Tunz, 123 Go

U & I Grill-Elevody, At Dusk, Nkondi, Eric Christopherson, Miro, White Car, Synchronicity Frequency, Okha, Mr Pharmacist, Blacksunn, 3 pm, $6

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free

White Eagle-The Folk Song Sanctuary w/Jon Koonce, 7 pm, $5


MONDAY 6/14

Ash St. -Time Is The Enemy, Savannah, Rose Moyer, CART!

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-D.K. Stewart

Coffee House-Eric Stern

Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm, free

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Edgefield Winery-Johnny Keener

Goodfoot-Sonic Forum open mic

Grand Central Bowl-Rock N Bowl:Carter Brown, White Whale, All Ages

Holocene-Low Skies, Reclinerland, Ex-Hustlers, 9 pm, $7

Imbibe-Johnny B. Connolly

It's a Beautiful Pizza-Five Euro Tip

Kells-Tom May

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7 pm, free

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

Sabala's Mt Tabor-Uprite Dub Orchestra, FreeSound

New Copper Penny-DJ Request Night

Old Town Pizza-Ronno Rutter, 9pm

Porky's-Backseat Teachers, Trauma Le Tron, Everybody's Debbie

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Rabbit Hole-Whitey

Twilight Cafe-Barfly Barfight w/Hudson Falcons, Ill Gotten Gainz

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover


TUESDAY 6/15

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

* Ash St. -Awol One, Exitstereo, Brad B, Jawa, Pickster One, Foundation feat. Sleep, Oldominion, Hurt Bird, Bukue One, 9 pm, $10

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-Carolyn Joyce, Creighton McGrath

Buffalo Gap-Tuesday Night Jazz w/Justin Durrie Duo

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Metro

Dante's-Damnations! Sinferno Cabaret Auditions, 10 pm, $3

* Disjecta-The Thrones, Sedan, Die Monitr Batss, 9 pm, $6, All Ages

Duff's Garage-Open Mic w/KC Murphy

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind, 6 pm

Grand Central Bowl-Rock N Bowl: The Show Is The Rainbow, Rent Money Big, 10 pm, All Ages

Green Room-Songwriter Showcase w/Ezra Holbrook

Hoppers-Blues Train

Imbibe-Corn Bred, 6 pm; PDX Songwriters Showcase w/Ezra Holbrook & Rollie Tussing, Lara Michelle, Garth McDermott, Michael Meanwhile

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Kells-Tom May

Laurelthirst-Cascade Colonels, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

* Meow Meow-Motion City Soundtrack, Limbeck, Challenger, Maxeen, Hello Goodbye, 7 pm, $10, All Ages

Mississippi Studios-Zytron, Bert Wilson, 8 pm, $10

Mock Crest-Johnnie Ward & Eagle Ridin' Papas, 8 pm

Sabala's Mt Tabor-Defiance, Drongos For Europe, Deathcharge, Blood Runs Red, 9 pm, $5

Pasa-Earl and the Reggae Allstars

Porky's-Pick An Exit, Rocket Dial

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Rabbit Hole-River, 3/5's Compromise

Roc's Bar & Grill-Band Auditions

Roseland-Israel Vibration, Uprite Dub Orchestra, FreeSound, 8 pm, All Ages

Tillicum-Norman Sylvester, 8pm

Twilight Cafe-Tinklepotty, Ill Gotten Gainz, Cart!

Voodoo Doughnut-Tres Gone

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Lewi Longmire & Friends, $3

Wilf's Piano Bar-Thomas Rheingans & Annie Kaiser: An Evening Of Gershwin


WEDNESDAY 6/16

Alessandro's-Spring Therapy

Arnada-Songwriters Night w/Miguel

Ash St. -Subliminal Twinkeez, Manchild, Evil Hands

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Blue Monk-Alan Jones, Rob Scheps

Boons Treasury-Jack McMahon

Brasserie Montmartre-Rick McNutt Duo

Buffalo Gap-Intervision 5

Candlelight-Ocean 503

Cañita-The African Kings, 9:30 pm, $3

Crystal-Assisted Living, Rubberburning Hotrods (Lola's), All Ages

Dante's-The Pleasure Club, Washington Social Club, Champagne Cowboys, Storm & the Balls, 10pm, $8

Duff's Garage-Suburban Slim's Blues Jam

Edgefield Winery-Rollie Tussing

Goodfoot-Flowmotion, Nimbus

* Grand Central Bowl-Lovely, The Gays, All The Dead Horses, 10 pm, All Ages

Green Room-Katt & Roots Revolution, 9:30 pm

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe, 6 pm; The Wilders, 9 pm, $5

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Kells-Tom May Band

Laurelthirst-Little Sue Band, 6 pm; Pete Krebs, free

Mississippi Pizza-Earl & The Reggae Allstars, 7 pm, $3, All Ages

Sabala's Mt Tabor-Open Mic; The Altarboys, Gammits, Jackmove

Old Church-Hannah Johnson, Michael Barnes, noon, free

Owen's-Paul Barkett, 8 pm

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Rabbit Hole-Planet Girl w/DJ Pauly & Friends

Rock Creek Tavern-John Bunzow

Tillicum-Aaron Black, 8pm

Tonic-Morgan Grace, 6 pm, free; Intellectually Sound, Altered States Of Consciousness, DJ Wels, $4

Twilight Cafe-76 Charger, The DT's, DMBQ, Fireballs Of Freedom

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Jim Boyer, Yascha Noonberg, $6

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free