THURSDAY 7/8

Aladdin-Jem, 8 pm, $10-12

Alberta St Pub-Bluegrass Invitational, 9 pm

Alessandro's-Jack McMahon

anna bannana's-Anson Wright & Friends, 8 pm, free, All Ages

Arnada-Cart, Ape, Nero, Lerker

Ash St. -The Altarboys, The Burning Saints, Pornstore Janitor, Dirty Lowdowns

Berbati's Pan-Mofro, Benevento Russo Duo, $10-12

Biddy McGraw's-Laurel Lee & The Escapees

Billy Reed's-Boogie Cat Jam w/Norman Sylvester, 7:30 pm

Blue Monk-Nimbus

Boons Treasury-Dirty Martini

Brasserie Montmartre-Christopher Woitach Duo

Candlelight-Metro

Conan's-Rachel Taylor Brown, INKPETAL, Arin Simonian, 9 pm, $5

* Dante's-Richard Cheese & Lounge Against the Machine, The Punk Group, 9pm, $15

Davey Jones' Locker-The Start, Kaddisfly, The AKA's, The Empty, All Ages

Duff's Garage-Shoeshine Blue

Ecotrust Building-Greg Clarke

Edgefield Red Shed-The Ezra Holbrook Band

Montego Bay-Irie Thursdays w/DJ Uni-T, 6 pm; Andy Stokes, 8:30 pm

Four Seasons Bowl-Vasa Crabtree Experience, Abominable Iron Sloth, Occam's Razor, Blownupnihilist, $5

Goodfoot-Jujuba feat Nojeem Lasisi

* Grand Central Bowl-Rock & Bowl: The Day Send, Hustler White, Walk Walk Pink, All Ages

Grand Lodge-Sidestar

Greek Cusina-Aguamiel, 10 pm

Hoppers-Blues Jam w/Jeff Barnes, 9pm

Imbibe-Cornbred; Mia Nicholson, 9:30 pm

Jasmine Tree-The Dead Science, The Caribbean, Dorian Campbell and the Salome Strings, $5

Kruger's Farm-3 Leg Torso

Laurelthirst-Michael Jodell, 6 pm; Anandi, Dylan Thomas Vance & Griff Bear, $2

Longhorn-Sumo, 8:30 pm

Meow Meow-Robert Deeble, The Strugglers, Peace Harbor, Burd Early, 8 pm, $5, All Ages

Mississippi Pizza-Marie Schumacher; Hobson's Choice, All Ages

Mississippi Studios-David Valdez Jazz Jam

Sabala's Mt Tabor-Koffin Kats, Texecutioners, High Speed Demons

Music Millennium NW-Tom Heinl, 5 pm, free, All Ages

Nocturnal-White Rhino Marimba Band Recording Contract, All Ages

Owen's-Open Mic w/Stephen Pierce

Paris-The Contingency Plan, 2nd String, Left Lane Ends

Produce Row-Myshkin & The Ruby Warblers

PSU-Grounsdcore, All Ages

Roc's Bar & Grill-Acoustic guitar night w/Doggett Productions

Rock Creek Tavern-Steve Lockwood

Rock-a-billy's-Mojo Posse

Rogue-The Rogue Bluegrass Jam

Sapphire-Matt Shiff Jazz Ensemble, 8 pm

Tonic-Konspiracy

* Twilight Cafe-Skamper, The Units, No Fi Soul Rebellion

Wallace Park-Misty River

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Wooden Nickel Brigade, J Bird & Friends, The Draft


FRIDAY 7/9

715-Zeitgeist, Velos, Joe Baker w/Jim Delaney

Alessandro's-Anandi

Amrita Yoga Sanctuary-The Mishras

Arnada-The Odditors, Holy Hell Yeahs

Artichoke-Gypsy Moths, All Ages

Ash St. -Joshua James and the Runaway Trains, Low Speed Drags, Cootie Platoon

Babalu-Salsa w/DJ Alejandro "Maduro," 8 pm; Oro Verde, 9 pm, $5

Berbati's Pan-DFive9, Tri-Polar, The Red Sector, Dazzler, $7

Biddy McGraw's-Billy Kennedy, 5:30 pm; The Chosen, 9:30 pm

Blue Monk-Andre St James Quartet

Boons Treasury-Joe McMurrian Band

Borders-Beaverton-Bernie Sims, free, All Ages

Borders-Gresham-Open Mic, 7 pm, free, All Ages

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Calendula-Gypsy Caravan

Candlelight-DK Stewart

Conan's-Snow Bud & The Flower People, The Warshers, 9 pm, $6

Corner Saloon-Wolfgang

* Crystal-Pedro the Lion, John Vanderslice, Audio Learning Center, Delorean, 9pm, $6-8, All Ages; The Politics of Dancing w/DJ Yesno, 10 pm, $3

Dante's-James Angell's Private Player, Stonejuicer, Stars Of Track & Field, 10 pm, $6

Disjecta-The Winks, All Ages

Duff's Garage-Pep Torres

Edgefield Red Shed-Jon Koonce

Gotham-Hush Night, 7 pm, $3

Haven-Majesty, 8 pm, All Ages

Hoppers-Kid Lopez Band

Hotel Oregon-Katie Crash

Imbibe-Sneakin Out; New Iberians

Laurelthirst-Rainrats, 6 pm; Django's Tigers, $4

Grand Lodge-Jack McMahon Band

* Meow Meow-PDX Pop Fest: Alarmist, Pseudosix, Binary Dolls, The Punk Group, System & Station, talkdemonic, Viva Voce, The Minders, The Forth, All Ages

Mississippi Pizza-Johnny Keener; Jayda Marie, All Ages

Momo's-Fremont Slim & DMP

Monteaux's-Richard & The Brothers Fiol

Sabala's Mt Tabor-Hammers Of Misfortune, Fiery Cubist

Music Millennium NW-Remedy Motel, 6 pm, free, All Ages

Nocturnal-The Wanteds, Sex With Girls, Andy Cigarettes, The Go Away Dog and We Are Not A Car, Teenage Camelot

Paris-Cart!, Analog Anthem

Porky's-Lopez, The Culprits, Plan R

Portland Spirit-Colorfield

Portsmouth Club-Dry County Crooks

Produce Row-So Fine

* Red Sea-Red Fox, DJs Uni-T, Hightower, Steve Trees & YT

Rock Creek Tavern-Sidestar

Rogue-Ellen Whyte

Savannah-steel drums w/Randal Larson, 7 pm; DJ Geo, 9:30 pm

Solid State-These Arms Are Snakes, Paris Texas, Murder By Death, Communique, All Ages

Tonic-Drats, Buttery Lords, Nakano Spy School, Morgan Grace, $5

* Twilight Cafe-The Cripples, Rotten Apples, Dark Skies

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Josh Cole Band, Greg Clarke Trio

Wilf's Piano Bar-Nancy Curtain w/Tony Pacini & Ed Bennet

Wine Down-Dale Morris


SATURDAY 7/10

Abbey Cafe-Eireen Cullen, 4:30 pm

Alessandro's-David Friesen & John Gross

Arnada-Dogs Of Eden

Artichoke-Song Circle w/Kate Power, 2 pm, free

Ash St. -Valid Effort, My Goldfish Ned, Trash Heap

Biddy McGraw's-Spigot

Bitter End-JC Troy Band, 9 pm

Blue Monk-Dayna Kurtz

Boons Treasury-Visible Men

Borders-Downtown-Anandi

Brasserie Montmartre-Gary Hobbs Trio

Candlelight-Strange Tones

Cañita-Caña Son, DJ Douglas, 10 pm, $5

Charlie White-Dan Crothers, 6 pm

Clark County Amphitheater-John Mayer, Maroon 5, DJ Logic, 7 pm, $35.50 lawn, 45.50 reserved, All Ages

* Conan's-METAL CHURCH, British Steel (Judas Priest Tribute), 9 pm, $8-10

Corner Saloon-Wolfgang

Crystal-I Can Lick Any SOB In the House, Thee Shams, All The Dead Horses, AC Cotton, 9 pm, $6 (Lola's)

Dante's-The Turn-Ons, Bettie Ford, The Divorce, 10 pm, $6

Duff's Garage-Ignitrons, Volcanos

Edgefield Red Shed-Scott Fisher

Four Seasons Bowl-Spare Lead, Shift Man Shift, Core 13, $7

Goodfoot-Jacob Fred Jazz Odyssey w/Surrounded By Ninjas

Grand Lodge-Sonny Hess & The New Power Band

Green Room-Rebenge, DJ Gueevo

Grolla-Eric Skye

* Hall St Gallery-5D w/Selector Dub Narcotic, Wrangler Brutes, Glass Candy, Hustler White

Haven-Lorna Miller, All Ages

Hoppers-DK Stewart

Hotel Oregon-Paul Summers

I.C. Mummy-Swil, Mindcell, Atom Sane, Wide Eye Panic, 9:00 pm, $8

Imbibe-The Carolines, Sophe Lux, 9:30 pm, $5

Kelly's Olympian-Wow & Flutter, Pellet Gun, Donovan Breakwater

Laurelthirst-Acoustic Plumb Bob, 6 pm; Billy Kennedy, $3

* Meow Meow-PDX Pop Fest: Ross and the Hellpets, UHF, The Divided, Junior Private Detective, Bella Fayes, Wow & Flutter, Per Se, Modernstate, Lackthereof, The Jolenes, We're From Japan!, Kieskagato, Andrew Kaffer, Schicky Gnarowitz &The Transparent Wings Of Joy, Sarah Dougher, Empty Set, Corrina Repp, Wet Confetti, Sunset Valley, All Ages

Mississippi Pizza-Three Fifths Compromise; Sneakin' Out & Ashleigh Flynn, All Ages

Monteaux's-Zuppa

* Sabala's Mt Tabor-Clorox Girls, Minds, Manda and the Marbles, Nix

Music Millennium NW-Chris Moore, 5 pm, free, All Ages

Nocturnal-Reclinerland, Chris Streng, All Ages

Porky's-Goddamn Gentlemen, The Formless, The Innocents

Produce Row-Charlie Nanos

Rock Creek Tavern-The Chuck & Dave Show

Rogue-Norman Sylvester

Sapphire-Walkabout Jazz Ensemble

Spot 79-Sloopy Files, 8:45 pm, free

Tonic-The Revolution Smile, Amadan, Burning In Water, $5

Twilight Cafe-Born Losers, Throwaway Angels, The Glory Holes, The Buttfrenchers, free

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Jon Koonce & The Gas Hogs, Paula Sinclair & The Blood Honeys

Wilf's Piano Bar-Shirley Nanette & Friends

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free


SUNDAY 7/11

Ash St. -John Wayne Samurai's, Iretsu

Babalu-Border Patrol, 7:30 pm

Blue Monk-Eli Reisman, 10 am; DJ Downstairs

Brasserie Montmartre-Creighton McGrath

Candlelight-Andy Stokes

Colosso-Django's Tigers, 9 pm, free

Columbia Meadows-NOFX, Bad Religion, New Found Glory, Thursday, Taking Back Sunday, Coheed & Cambria, Alkaline Trio, Bouncing Souls, Anti-Flag, Guttermouth, Flogging Molly, The Vandals, Atmosphere, The Sounds, Story Of The Year, The Early November, Senses Fail, Rise Against, My Chemical Romance, The Casualties, Lillix, Ima Robot, Mae, The Red West, Hazen St, Don't Look Down, Letter Kills, Pulley, Pepper, Go Betty Go, God Awfuls, The Beautiful Mistake, The F#'k Ups, P.O.D., Eighteen Visions, Yellowcard, 12 Gauge Gods, 1 pm, $27.50, All Ages

Conan's-Reggae Dancehall, 9 pm, free

Crystal-Finn Brothers, Angela McLuskey, 8 pm, $23-25, All Ages; Hive w/DJ Horrid, 11 pm, $3 (Lola's)

Dante's-Sinferno Cabaret, 10 pm, $6

Duplex Art Collective-Craft sale w/Kitty Stomp Parade, The Machine, Peppermint Fatty, Elodie Goupil, Sailor

Edgefield Red Shed-John Bunzow

* Grand Central Bowl-Pizza Party, Andy Cigarettes, Dead Western, This Is Remote, All Ages

Hoppers-The Stingers

Imbibe-Django's Tigers; DJ Jethro Down

Kennedy School-Craig Carothers Songwriters in the Round, All Ages

Laurelthirst-Freak Mountain Ramblers 6pm; Neil Gilpin's Belmont St Octet, $3

* Meow Meow-PDX Pop Fest: Stars Of Track & Field, At Dusk, Loch Lomond, Gravity & Henry, Reclinerland, Blue Skies Foir Black Hearts, The Snuggle Ups, Jonah, Charmparticles, YACHT, Blitzen Trapper, Mirah, Tea for Julie, Jeremy Wilson, Tara Jane O'Neil, The Joggers , All Ages

Mississippi Pizza-Keith Hinyard Eclectet, All Ages

Mississippi Studios-Nancy King Quintet does Lawrence Williams

Moon & Sixpence-Foghorn, 7 pm, free

New Old Lompoc-Off-Key Bluegrass Jam (open acoustic), 1 pm

NW 23rd Starbucks-Sneakin Out, 3 pm

O'Conners-The Tone Sharks, 5 pm, $3

Rabbit Hole-Subterranean Beat Revival w/DJ Mr Romo, Michael York Orchestra

Red & Black-Waterbug Showcase w/Chris Moore, All Ages

River Roadhouse-Open Jam w/Sinners Club

Roc's Bar & Grill-Kenny Lee & The Sundowners Open Mic

Roseland-Seventh Day Slumber, Rock-n-Roll Worship Circus, Trace, Dark Horizon, 7 pm, All Ages

* Twilight Cafe-Muddy River Nightmare Band, Bonobo Project, Merrick Foundation

Waverly Heights Congregational Church-Community Singing From The Sacred Harp, 4 pm, free


MONDAY 7/12

Ash St. -Open Mic

Bitter End-Josh Malm Open Mic

Blue Monk-Boulder Soul, Mark Grouden, Professor Gall

Brasserie Montmartre-Lee Reinoehl

Candlelight-DK Stewart, 8 pm

Cascade Bar-Kenny Lee & The Sundowners

Conan's-The Reverb Brothers, 6 pm, free; Cart!, Bones Of Giants, Dead Spies, 9 pm, $5

Dante's-Storytellers, 6 pm; Karaoke From Hell, 10 pm, $2

Davey Jones' Locker-Anterrabae, A Love For Enemies

Edgefield Red Shed-Katie Crash

Goodfoot-Sonic Forum Open Mic

It's a Beautiful Pizza-Five Euro Tip

Laurelthirst-Kung Pao Chickens, 7pm, free

Longhorn-Morrisson Bridge Music Jam

Mississippi Pizza-Open Mic w/John Vecchiarelli, 7 pm, All Ages

* Moon & Sixpence-Johnny Connolly

New Copper Penny-DJ Request Night

Produce Row-Ron Steen's Jazz Jam

Roc's Bar & Grill-Open Jam

Sapphire-Local Musician & Songwriter Showcase

Twilight Cafe-Bang Sugar Bang, The Dolly Rots

White Eagle-Little Sue & Lynn Conover

Yeates Dance Studio-Irish Ceili Dancing, 7 pm, $3


TUESDAY 7/13

anna bannana's-Tree Age, guests, 8 pm, All Ages

Arnada-Open Mic

Ash St. -Who Is First Team tour: First Team, Teabag Da Herbalist, The Dropbombs All Star MCs, Sidewayz Speech, L-Pro & DJ Sneakers

Babalu-Blues/Funk Open Mic, 9 pm; House Of Refuge Band

Biddy McGraw's-Dylan Thomas Vance & Griff Bear

Blue Monk-Ramsey's Groove Trio, free

Brasserie Montmartre-David Evans Duo

C-Bar-Open Mic, 7:30 pm sign up

Candlelight-Cool Breeze

Crystal-Pink Martini, Sneakin' Out

Dante's-Patterson Hood, Power of County, Cary Hudson, Remedy Motel, 9 pm, $8

Edgefield Red Shed-Johnny B Connolly, Caleb Klauder & Sammy Lind

Green Room-Portland Songwriter Showcase w/Brian Berg

Hoppers-Blues Train

Imbibe-PDX Songwriters Showcase

It's a Beautiful Pizza-Kafana Club, 9 pm

Laurelthirst-Bingo, 6 pm; Sean Nowland's Open Mic & Screen, free

Mississippi Pizza-Brain W Spencer, All Ages

Paris-The Format, Steel Train, Northstar, Days Away

Pasa-Earl and the Reggae Allstars

Produce Row-Bluegrass Jam, 9 pm, free

Roc's Bar & Grill-Band Auditions

Roseland Grill-Duke Robillard

Roseland-Duke Robillard, All Ages

Three Friends Coffeehouse-Anandi, 7 pm, Free, All Ages

Twilight Cafe-Sleeping Nations, Worthless Children

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-The Earl Brothers

Wilf's Piano Bar-Jennifer Ackerman


WEDNESDAY 7/14

Alessandro's-Will West's Songwriter Showcase

Arnada-Songwriters Night w/Miguel

Ash St. -Star Collector, Mira Flores, Point Junction Wa. Sweet Juice

* Backspace-Microphone Fiendz MC Cipher, free, All Ages

* Berbati's Pan-The Walkmen, The Swords Project, The Volumes; DJ Geo's Eclection, 10 pm, free (bar side)

Bernie's-Little Joe, 8:30 pm

Biddy McGraw's-Eliza Bob

Blue Monk-Moses Guest, Buds Of May

Boons Treasury-Eric Lovre's Surf Guitar Extravaganza

Brasserie Montmartre-Everything's Jake

Candlelight-Ocean 503

Cañita-The African Kings, 9:30 pm, $3

Conan's-Debris, Stabitha, Almost Milwaukie, 9 pm, $5

Dante's-Storm & The Balls, Mark Growden, 9 pm, $5

Edgefield Red Shed-Justin Hopkins

Goodfoot-Uprite Dub Orchestra, General Rudie, Soul Captives

* Grand Central Bowl-Valient Thorr, Glass Candy, Walk Walk Pink, $4, All Ages

Green Room-Reggae feat Katt, Roots Revolution

Gresham Inn-Jam Session, 8 pm

Hoppers-Norman Sylvester Band

Imbibe-Little Joe, 6 pm

It's a Beautiful Pizza-Arabesque

Laurelthirst-Little Sue 6pm; Pete Krebs, free

Mazatlan-Open Mic w/Guthrie Murry, 8 pm, free

Meow Meow-Braid, Recover, Moneen, Limbeck, 7:30 pm, $12, All Ages

Mississippi Pizza-The Russell St Regulars, All Ages

Mississippi Studios-Chris Chandler & Anne Feeney w/Anais Mitchell

Sabala's Mt Tabor-Open Mic

Owen's-Paul Barkett, 8 pm

Produce Row-June Bunton's Open Mic, 9 pm, free

Roc's Bar & Grill-Cool Breeze

Rock Creek Tavern-Sneakin' Out

Sapphire-Echo Jazz Collective

Tonic-False Positive, $4

Twilight Cafe-The Mellow Outs

Wallbangers-Dueling Pianos, 8 pm

White Eagle-Yascha Noonberg & Friends

Wilf's Piano Bar-Jennifer Ackerman

Wine Down-Dale Morris, 8 pm, free